SEKOLAH KEBANGSAAN CHENDERONG BATU
16250 WAKAF BHARU KELANTAN
TOOLKIT MODUL 3
PROGRAM
TRANSFORMASI
SEKOLAH
2022
PETIKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Toolkit 3.1.1
Objektif Pembelajaran: (menurut modelABCD) Kriteria Kejayaan.
Pada akhir pelajaran murid tahun 6 dapat:
1. Menyatakan lima isi penting karangan
1. menyenaraikan (Behaviour) lima isi 2. Melakar peta i-think berkaitan lima isi
karangan (degree) di atas peta i-think
(condition) dengan kemas karangan di atas kertas A4
3. Melengkapkan jadual yang terdiri dari
2. menjelas dan menghuraikan(behaviour)
lima isi dengan penerangan dan contoh isi, huraian dan contoh
yang sesuai di dalam jadual (condition) 4. Menghuraikan isi karangan
dengan tepat (degree) 5. Memberi contoh bagi setiap isi
penting
6. Menghasilkan satu karangan lengkap
Konsep Utama / Perbendaharaan Kata Bahan Bantu Belajar:
Video: “Upclose with Nicol David” -:
Utama:
https://www.youtube.com/watch?v=kcp43
1. Kosa Kata
2. Keindahan bahasa 5dG3wY
Rangka Pengajaran Impak / Refleksi
Aktiviti 1. Secara berkumpulan dengan
Permulaan menggunakan Idea Rush, pelajar Strategi pembelajaran koperatif
menyenaraikan beberapa contoh Sumbang saran (idea rush)
(Bahagian 1)
sukan.
● Aktiviti untuk
menarik 2. Paparkan video (Peranan keluarga PAK 21 (PEMIKIRAN KRITIS)
minat murid
dalam menggalakkan pelajar (Mencetus idea tentang peranan
● Memaklumka bersukan – contoh Datuk NicolAnn keluarga dalam menggalakkan
n kepada murid bersukan)
David)
murid tentang
OP dan KK 3. Minta pelajar nyatakan peranan yang
● Merangsang
ingatan dimainkan oleh ibu Nicole Ann David
terhadap
pembelajara dalam menggalakkannya bersukan?”
n terdahulu
4. Paparkan tajuk akan ditulis Karangan: PAK 21- Menyemak kesediaan
murid untuk tajuk karangan.
Peranan keluarga dalam
menggalakkan pelajar bersukan
5. Minta persetujuan dan kesediaan
pelajar (menggunakan traffic light)
tentang tajuk tersebut.
6. Nyatakan OP dan kepada pelajar
supaya mereka mengetahui apa yang
mereka akan lakukan pada hari itu.
Aktiviti Utama 1. Secara One-Two-Group, minta pelajar
● Penerangan sumbang saran tentang peranan
kandungan
pembelajaran keluarga dalam menggalakkan pelajar Aktiviti PAK 21
bersukan.
● Contoh dan tunjuk
cara 2. Minta pelajar memilih lima isi dari Pembelajaran koperatif
hasil sumbang saran dan lakarkan One –Two Group
● Peluang membuat
latihan melalui Peta i-Think yang bersesuaian
● Bimbingan dan untuk menunjukkannya.
maklum balas
berterusan 3. Guru semak semua peta i-think setiap KBAT
Memilih peta i-think yang
● Beri pelbagai gaya kumpulan.
pembelajaran sesuai untuk di lakarkan.
4. Minta kumpulan pilih satu isi untuk
● Cabaran
bersesuaian untuk dihuraikan. Bincang dalam kumpulan
semua murid
untuk mencapai satu persetujuan. KBAT
● Peluang untuk 5. Guru meminta setiap kumpulan Huraikan isi berdasarkan
pengetahuan dan
belajar secara menyatakan isi yang telah dipilih dan pengalaman
kolaboratif memastikan tiada kumpulan yang
● Pentaksiran untuk akan menghuraikan isi yang sama
pembelajaran (AFL) 6. Guru menunjukkan satu contoh isi
Aktiviti Penutup yang dihuraikan di atas slaid PAK 21(Kolaboratif)
● Aktiviti powerpoint dan minta pelajar memberi Bekerja secara kolaboratif
penutu
p perhatian tentang cara membuat
huraian.
7. Minta setiap kumpulan menghuraikan
isi yang telah dipilih berdasarkan
pengetahuan dan pengalaman
mereka dengan merujuk contoh yang
telah ditunjukkan.
8. Minta setiap kumpulan
membentangkan huraian kumpulan
masing-masing secara “Roam and
Remain”. Seorang ahli kumpulan akan
membentangkan, dan ahli yang lain
akan ke kumpulan yang berlainan
untuk mencatat maklumat.
9. Selesai mencatat dan membentang,
pelajar kembali ke kumpulan masing
masing dan secara berkumpulan
melengkapkan jadual (isi, huraian dan
contoh) untuk kumpulan mereka.
10. Guru memastikan semua kumpulan
melengkapkan jadual masing-masing.
1. Minta pelajar membuat rumusan Pentaksiran
aktiviti pembelajaran tersebut Alat pentaksiran (AFL)
berdasarkan soalan yang diberi Bagi menyemak
melalui “exit ticket”. pemahaman.Alat
pentaksiran AAL bagi
2. Guru mengedar senarai semak untuk mengukur keupayaan
pelajar menilai kefahaman sendiri murid.
Nota* Elemen 4C (4K) - Komunikasi, Kolaboratif, Kreativiti, Pemikiran Kritikal
CONTOH: Catatan
Aktiviti Rangka Pengajaran
Permulaan
(Bahagian 1) 1. Murid menjawab soalan secara interaktif
melalui Quizizz berkaitan adab-adab
Aktiviti Utama hidup berjiran di Makmal Komputer.
(Bahagian 2)
1. Secara berkumpulan, secara Mine and
Aktiviti Combine murid berbincang dan
Penutup menyatakan pendapat tentang semangat
(Bahagian 3) kejiranan secara bertatasusila..
1. Guru menayangkan video pendek yang
menunjukkan aktiviti kejiranan di sebuah
komuniti.
2. Guru meminta murid mengenal pasti
aktiviti kejiranan dan memberi justifikasi
sama aktiviti itu sesuai untuk kawasan
kejiranan yang didiaminya.
CONTOH GAMB
BARAN VISUAL
TOOLKIT 3.2.2
SENARAI SEMAK KEMAHIRAN ABAD KE 21
Bil. Kemahiran Bukti Amalan Dalam Video
1 Berkomunikasi
1. Murid dapat memerhati, mendengar dan memberi Murid bertindak mengikut arahan
maklum balas dengan orang lain yang jelas dari guru
2. Murid dapat menyusun pemikiran mereka secara logik dan Murid dapat menjawab soalan
menyatakannya secara jelas dan ringkas yang diberikan oleh guru
3. Murid dapat memahami cara menyesuaikan mesej atau Murid memahami arahan dari
kaedah tertentu untuk menyampaikannya guru dan melaksanakan aktiviti
dengan betul.
4. Murid yakin berinteraksi dengan rakan mereka semasa Asessment for learnin( AFT )
menyampaikan sebarang topik bersoal jawab dengan rakan
2 Berkolaboratif
1. Murid dari pelbagai kebolehan bekerjasama untuk Murid berbincang sesama ahli
mencapai matlamat yang sama dan saling bergantungan kumpulan untuk menyiapkan
untuk berjaya aktiviti dan murid memberikan
2. Murid bertanggungjawab terhadap tugasan yang diberikan pendapat.
dalam kumpulan dan menghargai sumbangan Murid melaksanakan aktiviti
dan idea rakan-rakan yang lain kumpulan berdasarkan tugasan
yang di terima.
3. Murid dilibatkan secara seimbang dalam kumpulan melalui Bekerjasama dalam
pembahagian tugasan berdasarkan keupayaan murid
melaksanakan aktiviti
4. Murid dapat menerima dan menghormati pandangan orang berkumpulan.
lain. Bersikap fleksibel dan dapat mencapai
matlamat yang sama Nilai murni di terap dalam pdpc.
3 Pemikiran Kritis
1. Murid memiliki maklumat mengenai pelbagai Berlaku proses penerokaan
perkara/bidang pemikiran secara hands on.
2. Murid meneroka sesuatu bidang ilmu dengan cara Murid dapat membuat
pembacaan, penyoalan dan melakukan aktiviti secara keputusan.
“hands-on” untuk mendapat maklumat
3. Murid membuat keputusan berdasarkan maklumat dan
berupaya mempertahankan keputusan dengan
memberikan bukti
4. Murid berfikiran kritis dalam menyelesaikan masalah
Pemupukan nilai.
4 Kreativiti
1. Murid melihat situasi sedia ada dari pelbagai sudut untuk Murid dapat menggunakan
menjana idea dan melakukan sesuatu dengan cara yang pendekatan baharu/menjana
berbeza idea baharu.
2. Murid menghasilkan dan menggunakan idea-idea baharu Murid dapat membuat perkaitan
dalam konteks tertentu dan menjana hasil yang positif dan memikirkan banyak
kemungkinan(menganalisis)
3. Murid berani mencuba dan diberikan galakan tanpa Nilai murni di terap keberanian.
berasa bimbing dengan kritikan
4. Murid mempunyai hala tuju yang jelas dan berimaginasi Murid dapat membina
secara asli serta tidak mengikut kelaziman pengetahuan bermakna.
TOOLKIT 3.2.3a
Toolkit 3.2 (a-f) Rujuk Borang Standard 4 SKPMg2 (pdf)
4.1.1 Guru merancang pelaksanaan PdPc secara profesional dan sistematik.
TINDAKAN TAHAP TAHAP
KUALITI
TINDAKAN (SKOR)
i. menyediakan RPH yang mengandungi objektif dan aktiviti pelajaran 1 3
ii. menentukan kaedah pentaksiran dalam PdPc 1 4
iii. menyediakan ABM/BBM/TMK 1 4
iv. menetapkan bilik/ruang/bengkel/makmal/padang sebagai tempat 1 3
pembelajaran selaras dengan aktiviti pembelajaran
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 4 14
4.2.1 Guru mengawal proses pembelajaran secara terancang TAHAP TAHAP
TINDAKAN TINDAKAN KUALITI
(SKOR)
i. mengelola isi pelajaran/skop pembelajaran yang dirancang 1
ii. mengelola masa PdPc selaras dengan aktiviti pembelajaran 1 3
iii. memberi peluang kepada penyertaan aktif murid 1 4
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 4
14
4.2.2 Guru mengawal suasana pembelajaran secara profesional dan terancang.
TINDAKAN TAHAP TAHAP
KUALITI
TINDAKAN (SKOR)
i. mengawasi komunikasi murid dalam PdPc 1 4
1 3
ii. mengawasi perlakuan murid dalam PdPc 1 3
iii. menyusun atur kedudukan murid selaras dengan aktiviti
pembelajaran 1 4
iv. mewujudkan persekitaran pembelajaran yang menyeronokkan 14
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti
TOOLKIT 3.2.3b
4.3.1 Guru membimbing murid secara profesional dan terancang. TAHAP TAHAP
TINDAKAN TINDAKAN KUALITI
(SKOR)
i. memberi tunjuk ajar/panduan menguasai isi 1
pelajaran/konsep/fakta berkaitan pelajaran 1 3
ii. memberi tunjuk ajar/panduan menguasai kemahiran dalam 3
aktiviti 1
pembelajaran 1 4
iii. memandu murid membuat keputusan dan menyelesaikan masalah 1
dalam aktiviti pembelajaran 4
iv. memandu murid menggunakan/memanfaatkan sumber 3
pendidikan berkaitan pelajaran
v. menggabung/merentas/mengaitkan isi pelajaran dengan 17
tajuk/unit/
tema /kemahiran / mata pelajaran lain dalam aktiviti pembelajaran
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti
4.4.1 Murid mendorong minda murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran secara
terancang.
TINDAKAN TAHAP TAHAP
TINDAKAN KUALITI
(SKOR)
I. merangsang murid berkomunikasi 13
II. merangsang murid berkolaboratif dalam aktiviti pembelajaran 14
III. mengemukakan soalan yang menjurus ke arah pemikiran 13
kritis dan kreatif
IV. mengajukan soalan/mewujudkan situasi yang menjurus ke arah 1 4
membuat keputusan dan menyelesaikan masalah
V. mewujudkan peluang untuk murid memimpin 13
VI. menggalakkan murid mengemukakan soalan berkaitan isI pelajaran 1 4
VII. menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dan 13
kemahiran secara kendiri 24
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti
TOOLKIT 3.2.3b
4.4.2 Guru mendorong emosi murid dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran secara terancang.
TINDAKAN TAHAP TAHAP
TINDAKAN KUALITI
(SKOR)
i. memberi pujian/galakan terhadap perlakuan positif 14
ii. memberi penghargaan terhadap hasil kerja/idea yang bernas 13
iii. memberi keyakinan dalam mengemukakan soalan/memberi 13
respons
iv. prihatin terhadap keperluan murid 14
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti 14
4.5.1 Guru melaksanakan penilaian secara sistematik dan terancang
TINDAKAN TAHAP TAHAP
KUALITI
TINDAKAN (SKOR)
i. menggunakan pelbagai kaedah pentaksiran dalam PdPc 1 4
ii. menjalankan aktiviti pemulihan/pengayaan dalam PdPc 1 4
iii. memberi latihan/tugasan berkaitan pelajaran 1 3
iv. membuat refleksi PdPc 1 3
v. menyemak/menilai hasil kerja/gerak kerja/latihan/tugasan 1 4
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti
15
4.6.1 Murid melibatkan diri dalam proses pembelajaran secara berkesan.
TINDAKAN TAHAP TAHAP
KUALITI
TINDAKAN (SKOR)
i. memberi respons berkaitan isi pelajaran 1 4
ii. melaksanakan aktiviti pembelajaran secara kolaboratif 1 4
iii. berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran 1 4
iv. memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran kritis dan 1 3
kreatif berkaitan isi pelajaran
1 4
v. mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran 1 3
1 3
vi. mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan murid/ isu lokal/ global
vii. membuat keputusan/menyelesaikan masalah berkaitan 25
aktiviti pembelajaran
Bilangan Tindakan/Jumlah Skor Kualiti
Tonton Video A dan B (Google Site e-Latihan) dan lengkapkan
Langkah/ PAK21 4.1 4.2
masa Komunikasi
Set Induksi Set induksi 4.2.2
Guru mendoro
emosi murid d
melaksanakan
pembelajaran
terancang
Langkah 1 Penerangan guru Komunikasi
Membaca objektif
pembelajaran
Langkah 2 Agihan tugas Nilai 4.2.2
Lengkapkan tugasan Kolaboratif
kumpulan Kretif Guru mendoro
kritis emosi murid d
melaksanakan
pembelajaran
terancang
Langkah 3 Pembentang kumpulan komunikasi
TOOLKIT 3.
n Jadual Aktiviti PdP berdasarkan Standard 4 - SKPMg2 berikut.
4.3 4.4 4.5 4.6
4.4.2 Meneliti jawapan Memberi respon
ong murid dgn baik
dalam
n aktiviti Guru mendorong
secara
emosi murid dalam
4.3.1
melaksanakan aktiviti
pembelajaran secara
terancang.
4.4.2
Guru membimbing Guru mendorong
murid secara emosi murid dalam
profesional dan melaksanakan aktiviti
terancang pembelajaran secara
teranang.
4.3.1 4.4.1 4.6.1
ong Guru membimbing Guru mendorong Murid melibatkan
diri dalam proses
dalam murid profesional minda murid dalam pembelaaran
secara berkesan.
n aktiviti dan terancang. melaksanakan aktiviti
secara pembelajaran.
4.4.2 4.5.1 4.6.1
Guru mendorong Guru Murid melibatkan
diri dalam proses
emosi murid dalam melaksanakan pembelajaran
secara berkesan.
melaksanakan aktiviti penilaian secara
pembelajaran secara sistematik dan
terancang terancang.
Langkah 4 Penutup Komunikasi
4.4.2 4.6.1
Guru mendorong Murid melibatkan
emosi murid dalam diri dalam proses
melaksanakan aktiviti pembelajaran
pembelajaran secara secara berkesan
terancang
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAK
MODUL 3
MENERAJUI PEMBELAJARAN
TOOLKIT 3.3
EKSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN
BLENDSPACE, PADLET, & QUIZIZZ
KNA
3.3.1 - EK
BLENDSPACE
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA
KSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - BLENDSPACE
3.3.1 - EK
MARI BINA!
• Akses ’Pek Blendspace’ di sin
• ATAU imbas kod QR di sebe
• Bina satu kandungan Blen
anda sendiri menggunaka
Blendspace’.
KSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - BLENDSPACE
ni:
elah.
ndspace
an ‘Pek
me! https://www.blendspace.com/lesson
s/Q1sEW9iqTUVFng/tahun-3-baha
sa-melayu
Dashboard
M
y
C
l
a
s
s
e
s
e m keeszeminmoe
ds ace
qtaukeiz
Enter label
§ @ Type here to search
Find
resources
Open
results
Drag
& drop
6/11/2021'
3.3.1 - EK
CATATAN & REFLEKSI
Username juliamoe
Penggunaan blendspace oleh guru-guru membolehka
dan ‘mesra pengguna’ asalkan ada jaringan intern
markah atau gred juga boleh dilakukan dengan muda
blendspace satu topik akan diisi dengan pelbagai s
ingin diajar atau dibincangkan.
KSPLORASI ALATAN DALAM TALIAN - BLENDSPACE
an proses PdP boleh berlaku di mana-mana. Mudah
net. Proses penilaian yang memerlukan pemberian
ah. Pelbagai maklumat dapat diakses kerana dalam
umber media atau maklumat berkenaan topik yang
PADLET
CATATAN & REFLEKSI
Padlet Login Details:
1. Email : [email protected]
2. Username : juliamoe
3. Password : #681121025308
Penggunaan aplikasi Padlet lebih sesuai digunakan
kerana, penggunaan padlet lebih mudah berbandin
Pelajar akan menerima notis terus daripada aplikas
dimuat naik ke halaman tersebut. Aplikasi Padlet ini
perbincangan melibatkan pengajaran dan pembelaj
du.my
n untuk pelajar di sekolah menengah. Ini adalah
ng Google Classroom kerana ianya lebih ringkas.
si Padlet jika ada sebarang maklumat baru yang
i juga sebagai alternatif khas untuk aktiviti dan
jaran
MARI BINA!
AKTIVITI
• Akses ’Pek Padlet’ di sini:
imbas kod QR di sebelah.
• Bina satu kandungan Padle
sendiri menggunakan ‘Pek P
: c ATAU
et anda
Padlet’.
Scan
me!
QUIZIZZ
MARI BINA!
PNNOOR AZIZAH BTABDULLAH
PK PENTADBIRAN
SMK TENGKU SULEIMAN
AKTIVITI
• Akses ’Pek Quizizz’ di sin
imbas kod QR di sebelah.
• Bina satu kandungan Quizi
sendiri menggunakan ‘Pek Q
H
ni: ATAU
izz anda
Quizizz’.
Scan
me!
CATATAN & REFLEKSI
Quizizz Login Details:
1. Email : [email protected].
2. Username : juliamoe
3. Password : #681121025308
Quizizz adalah adalah salah satu apliaksi web 2.0 yang m
mampu menggantikan cara lama kuiz yang hanya melibat
Melalui quizizz seseorang pelajar dapat mencipta kuiz bah
oleh pengguna Quizizz. Juga, guru terutamanya boleh me
secraa langsung (live) ataupun sebagai kerja rumah.
.my
menarik untuk digunapakai dalam pendidikan. Ia dianggap
tkan kertas dan pen, yang dilihat sebagai membosankan.
haru atau mencuba kuiz yang telah tersedia yang dicipta
emilih sama ada kuiz yang akan dilaksanakan, dibuat
Toolkit 3.4.1
Carta K-W-H-L
Nama:MOHD NORDIN BIN SALLEH Tarikh : 22 MAC 2022
Topik: OBJEKTIF PEMBELAJARAN DAN KRITERIA KEJAYAAN
Apa yang saya Apa yang saya Bagaimana saya Apa yang saya
telah tahu hendak tahu belajar lebih lagi baharu belajar
OP berdasarkan DSKP
Apa itu KK? Pembelajaran 1.Maksud KK
OP perlu di tulis dalam rph kendiri
Kenapa perlu tulisKK? 2.Model penulisan
Op perlu ditulis di papan PLC/CPD OP:Objektif Tingkah laku
tulis dan diterangkan Bagaimana menulis KK? dan objektif kognitif.
kepada murid. Webinar
Bila perlu menulis KK? 3.Cara menulis OP dan
Sumber internet KK.
Apakah ciri ciri OP dan
KK yang baik? 4.Objektif Smart.
5.Kepntingan KK
6.Contoh penulisan KK
7.Ciri ciri OP dan KK
(persamaan dan
perbezaan)
Toolkit 3.4.2
CONTOH PENULISAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN DAN
KRITERIA KEJAYAAN
Toolkit 3.4.8
PERBANDINGAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN DAN
KRITERIA KEJAYAAN
-Boleh di lihat oleh semua murid di dalam kelas.
-Dalam Bahasa yang mudah di fahami
-Diterangkan kepada murid sebelum guru mengajar
-Sentiasa dirujuki sepanjang waktu pembelajaran.
Bahagian set induksi Releven Bahagian OP & aktiviti
Apa yang dipelajari murid
Menajwab soalan Bagaimana murid menunjukkan
Kami belajar untuk
Berstruktur Penulisan hadapan bukti kejayaan
kelas Saya dapat
Ciri spesifik Fleksibil.objektif melalui
TOOL KIT 3.5.1
Aktiviti 3
Setiap peserta dikehendaki memikirkan satu bentuk yang boleh mencerminkan diri mereka.
Seterusnya gunting bentuk itu sebanyak lima set.
Secara berpasangan, terangkan siapakah diri anda dengan menggunakan bentuk
tersebut. Kenali rakan anda dengan menggunakan pendekatan yang sama.
Strategi Alternatif
▪ Pembelajaran koperatif
▪ Konstruktivisme
▪ KBKK
Rajah 1 : Bentuk bentuk yang boleh digunakan
Arahan Kerja A
Secara berkumpulan, bentuk satu objek dengan menggabungkan semua bentuk-bentuk
tersebut di atas kertas yang disediakan.
Strategi
▪ Kolaboratif
▪ Konstruktivisme
▪ KBKK
▪ Kreativiti
Atau:
Arahan Kerja B
Setiap peserta bergerak dalam kumpulan bentuk yang sama. Secara berkumpulan, bentuk
satu objek dengan menggabungkan bentuk tersebut di atas kertas yang disediakan.
Strategi
▪ Kolaboratif
▪ Konstruktivisme
▪ KBKK
▪ Kreativiti
Contoh hasil:
(Rujuk tema yang diberikan oleh fasilITATOR dalam arahan kerja)
Nyatakan falsafah di sebalik aktiviti ini.
Setiap manusia di dunia mempunyai kebolehan /kecendrungan yang berbeza. Untuk
mendapat impak yang tinggi dalam sesuatu perlu ambil kira
kecenderungan/perbezaan watak seseorang.
Toolkit 3.6.1a
SENARAI SEMAK PENTAKSIRAN DAN KBAT
Lengkapkan senarai semak ini mengikut aktiviti di dalam Submodul 3.6
Jenis Fasa Ciri-ciri Strategi dan Instrumen KBAT
Pentaksiran pentaksiran pentaksiran Kaedah Pentaksiran
berasaskan
pentaksiran
sekolah
Formatif -berterusan -Sistematik -pemerhatian -kerja rumah
-awal -mengesan -latihan -tugasan
-di galakkan penguasaan dan -PBD -portfolio -soal jawab
sepanjang masa kemenjadian -Portfolio kuiz
murid -kuiz
Sumatif - di akhir -boleh -upsr,spm
sesuatu
pengajaran mengiktiraf -peperiksaan -Set Soalan -soal jawab
ujian -kuiz
-sepanjang kebolehan dan berpusat
tahun
kemahirandi -pbd
miliki murid
Pemerhatian Sepanjang -poster
tahun -carta
-peta
Padankan definisi berikut: Toolkit 3.6.1b
1. Pentaksiran ialah langkah untuk A. untuk mengetahui perkembangan
menentukan sejauh mana dan pencapaian murid dengan
seseorang menggunakan pelbagai.
2. Pentaksiran ialah integrasi proses B. menghurai, mengumpul, merekod,
mengumpul maklumat, memberi skor dan
menginterpretasi maklumat atau menterjemahkan maklumat
memberi nilai tentang pembelajaran seseorang
murid bagi sesuatu tujuan tertentu.
3. Pentaksiran melibatkan proses
membuat keputusan C. kepada maklumat itu dan
membuat keputusan berdasarkan
4. Pentaksiran merupakan interpretasi yang dibuat ke atas
maklumat.
5. Dalam konteks pendidikan juga
pentaksiran dianggap sebagai D. berdasarkan kepada suatu
suatu proses pembelajaran yang peraturan atau piawaian.
merangkumi aktiviti
E. mengetahui kemajuan
6. Pentaksiran adalah proses pembelajaran, meningkatkan
mendapatkan maklumat kaedah motivasi dan keyakinan diri serta
dan pendekatan mengambil tindakan susulan.
7. Maklumat pentaksiran penting F. keberkesanan PdP, menambah
bagi membantu murid memahami baik PdP dan merancang aktiviti
tujuan belajar dan tindakan susulan.
8. Melalui maklumat pentaksiran, G. sebahagian daripada proses
guru boleh menilai pembelajaran.
H. mempunyai sifat tertentu yakni
tahap keupayaan, status dan nilai.
Toolkit 3.6.2
Ciri-Ciri / Elemen Perincian Contoh Instrumen
Pentaksiran Pentaksiran PBS
Sekolah Menguji murid secara menyeluruh
merangkumi aspek Pengesanan murid
Holistik pengetahuan,kemahiran dan nilai (Pemulihan )
boleh memberikan maklumat
Inklusif perkembangan,kognitif,psikomotor
dan afektif murid.
Mengambil kira semua tahap
keupayaan murid
Autentik Mengukur kebolehan sebenar murid Esei,portfolio,pameran,eksperi
secara adkl dan berdasarkan fakta men,kajian
Setempat Mengikut keperluan dan persekitaran PBD dan TP
setempat.
Fleksibel Penggunaan kaedah pentaksiran yang Amali ,pemerhatian
Beterusan pelbagai mengikut kesesuaian dan ,persembahan dan projek.
kesediaan murid.
Running record-Aktiviti pentaksiran Kuiz,latihan
yang berjalan seiring dengan pdp ,kerjarumah,lembaran kerja
Standard Berdasarkan satu piawaian yang telah Standard prestasi PBD TP
di tetapkan dalam dokumen
kurikulum.
Too
3.6
Jenis Pentaksiran Pemb
Bil Strategi dan Kaedah Untu Semasa
k (as)
1 Kuiz (for)
2 Latihan Kerja Rumah /
3 Lembaran Kerja
4 Pemerhatian /
5 Persembahan
6 Pensel dan Kertas (Ujian) /
7 Spesifikasi Produk
8 Soal Jawab /
9 Senarai Semak
10 Tugasan Bertulis /
11 Main peranan
12 Projek mudah /
13 Permainan /
14 Bercerita
15
olkit
6.3
belajaran Kemahiran Abad ke-21 (4K)
Tentang Komunikasi Kolaboratif Kreatif Kritis
(of)
/
/
/
////
/////
//
/////
/ //
//
/ //
//
//
//
//
Toolkit 3.6.4
Contoh Senario
Contoh Analisis Senario di atas
Contoh Jawapan
Mata Pelajaran Biology
Aktiviti/Tugasan untuk Using several diagrams of crayfish and checklist to identify
pentaksiran: parts of the crayfish
Tujuan Pentaksiran To identify parts of crayfish
Alat/Instrumen Pentaksiran Checklist
Kesesuaian Sesuai
Kaedah/Instrumen
Toolkit 3.6.4a
SENARIO A
Cik Mahani believes it is important to check with her learners daily regarding their
level of comfort and understanding with the content she has been teaching. To do that, she
uses some quick and ready strategies following the introduction of a major concept or at the
end of a class period so that each day she checks in at least once with all of her learners.
She uses the responses they give her to help her decide where she should focus her
energies the next day for that class period. Because she understands that students grow
bored quickly with the mundane, Cik Mahani uses a variety of strategies to gather her
information:
• Ready, Set, Show
– When Cik Mahani calls out “ready, set, show,” students immediately know
to hold up a single finger if they feel terribly confused, two fingers if they
believe they are starting to understand it, and three fingers if they think they
have mastered the content.
• Exit slips
– Periodically, especially when the subject might be a little more touchy or
embarrassing for students, Cik Mahani will ask students to take out a piece of notebook
paper and write a quick note about 1 point of pain, 2 questions they still have and 3
they want to remember based on the lesson they just had. This is always done at the
end of class and students have to hand Cik Mahani the exit slip in order to leave the
classroom.
• Plus/Delta/Next
– Sometimes Cik Mahani facilitates a quick (5 min) large group
conversation at the end of the day asking the learners what they feel they need to
change about their learning that day (delta) and what they liked or gained for their
learning that day (plus) and what they suggest they still need (next).
• 4 Corners
– on a day when it might be clear that students are not grasping the content or
that movement would be a good idea, Cik Mahani calls for 4 corners. Students move to
the corner (corners are clearly labelled and maintain that consistent label with each use)
that best represents how they feel about their learning in the moment. Their task once
they arrive in the appropriate corner is to generate questions with their peers in that
corner (quickly – they only get about 2 minutes total) about what they are learning and
then to ask those questions in an effort to try to stump the teacher. Cik Mahani found
that the questions they ask truly reflect the level of understanding she would anticipate
from each of the corners:
o Stop! (corner 1) – I am totally confused
o Slow Down (corner 2) – I understand some of it but couldn’t pass a test today
o Keep Moving (corner 3) – I’m getting it and I wish we wouldn’t
have too much homework about it
o Let Me Help (corner 4) – I understand it and could teach it to my friends
Each corner then reports out their questions. Even though the questions are aimed at
stumping the teacher, Cik Mahani offers the class the opportunity to answer the
questions that are raised before she answers them herself. She has observed that the
questions they ask seem to inform the thinking of the other groups and generate good
class discussion and a healthy sense of
collaboration.