The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

Туткабаева Сауле дурысы Python есептер жинағы (pdf.io)

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by sauletutkabaeva1983, 2024-05-16 04:57:47

Туткабаева Сауле дурысы Python есептер жинағы (pdf.io)

Туткабаева Сауле дурысы Python есептер жинағы (pdf.io)

Қысқа мерзімді жоспары. Сабақ № 4 Бөлім Python тілінде программалау Педагогтың аты-жөні Күні Сынып Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Тіл алфавиті. Синтаксис. Сабақтың мақсаты: Python тілінің алфавитін біледі. Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады. Жазған программаның нәтижесін табады. Сабақтың барысы: Сабақты ң кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 1.Оқушылармен амандасу. 1.Мұғаліммен https://learningapps.org/display? v=phtz8kb2321 үй тапсырмасын қорыту. амандасады. Тапсырманы орындайды Learninga pps платформасы Сабақтың ортасы Практикалық есептер:Жеке жұмыс. 3-есеп. a=int(input()) b=int(input()) k=6*(a+b) print(k); print(t) Жауабы: 4-есеп. а,в,с бүтін сандары берілген. Осы сандардың Оқушылар практикалық тапсырманы орындайды Жетелеу, қолдау көрсету Компьютер, слайд 51


Сабақтың соңы қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығар. a=int(input()) мысал 6,8,7 b=int(input()) c=int(input()) k=a*b*c t=a+b+c print(k%10+t%10) Сабақты қорытындылау ретінде «Мен саған, сен маған» әдісін қолданады. Оқушылар бір-біріне тақырып барысында сұрақтар қояды. Кері байланыс: «ҚҚҚ әдісі» Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын айтады. Оқушылар бірбіріне сұрақтар қояды. Өз-өздерін бағалап шығады Бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсінгендіктерін бағалайды 52


Қысқа мерзімді жоспары. Сабақ № 5 Бөлім Python тілінде программалау Педагогтың аты-жөні Күні Сынып Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Тіл алфавиті. Синтаксис. Сабақтың мақсаты: Python тілінің алфавитін біледі. Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады. Жазған программаның нәтижесін табады. Сабақтың барысы: Сабақты ң кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 1.Оқушылармен амандасу. 1.Мұғаліммен https://learningapps.org/display? v=phtz8kb2321 үй тапсырмасын қорыту. амандасады. Тапсырманы орындайды Learninga pps платформасы Сабақтың ортасы Практикалық есептер:Жеке жұмыс. 5-есеп. Алмас, Касым және Аслан үшеуі балық аулауға барды. Балалар сәйкесінше саны k,l және m болатын балықтар аулады. Достар аулаған балықтарын тең бөліп алса, оларға неше балықтан тиеді. Неше балық қалады? Программа құр. k=int(input()) l=int(input()) m=int(input()) s=k+l+m print(s//3) print(s%3) Оқушылар практикалық тапсырманы орындайды Жетелеу, қолдау көрсету Компьютер, слайд 53


Сабақтың соңы 6-есеп. «Орта мән» КВН жарысында команда әр түрлі төрешілерден бес баға алады. Команданың орташа балын шығаратын бағдарлама жазыңыз. Енгізілетін деректер: Бес бүтін сан. Экранға шығарылатын нәтиже: Команданың орта балы. a=int(input()) b=int(input()) c=int(input()) d=int(input()) k=int(input()) s=(a+b+c+d+k)/5 print(s) Сабақты қорытындылау ретінде «Мен саған, сен маған» әдісін қолданады. Оқушылар бір-біріне тақырып барысында сұрақтар қояды. Кері байланыс: «ҚҚҚ әдісі» Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын айтады. Оқушылар бірбіріне сұрақтар қояды. Өз-өздерін бағалап шығады Бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсінгендіктерін бағалайды 54


Қысқа мерзімді жоспары. Сабақ № 6 Бөлім Python тілінде программалау Педагогтың аты-жөні Күні Сынып Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Деректердің типтері Сабақтың мақсаты: - «Деректер типі» туралы анықтама береді - Деректер типін, ажыратады, түсінеді Сабақтың барысы: Сабақтың кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурст ар Сабақтың басы 5 мин Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу , түгендеу, топқа бөліну https://learningapps.org/28570019 Өткен сабақты тексеру. LearningApps платформасында арқылы сәйкестендіру тапсырмалары орындату 1.Мұғаліммен амандасады. Мақтау, мадақтау Learning Apps платфор масы 55


Сабақтың ортасы 5 мин 5 мин Орындау 5 мин Қорғау 3 мин Ширату жаттығуы «Атаулар, терминдер» әдісін пайдаланып оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. - Ақпарат ұсыну түріне қарай қалай бөлінеді (1-сурет)? Есіңе түсір! Программалау тілінің командаларымен 1-суреттегі ақпарат түрлерінің қайсысын өңдеуге болады? - Математикада сандар осінде орналасқан сандарды қандай түрлерге жіктейді (2-сурет)? - «Айнымалы қабылдайтын мәндердің типі» дегенді қалай түсінесің (3-сурет)? Жаңа сабақты видео жазба арқылы ұсыну «Мәліметтер типі» тақырыбында Практикалық тапсырмалар Жеке жұмыс. 1-есеп “sep=” командасы арқылы біз әр сөзді немесе санды әртүрлі символдармен бөле аламыз. Жоғарыда келтірілген мысалда біз айнымалылар мәндерін бірбірінен дефис арқылы бөлектедік. Бұл командаға қатысты тағы мысал қарастырайық: x='Asil' y='zasy' z=16 print (x,y,z,sep='-') Сабақтың тақырыбын «Атаулар, терминдер» әдісі пайдаланып анықтайды және дәптерге жазады. Сабақтың мақсаттарыме н танысады. Бейнекөрсетілімді көреді. Оқушылар практикалық тапсырмаларды А,В,С тапсырмалар ын орындайды, мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға жауап береді. Презентация Видеожазба Презентация Python програм масы 56


Орындау 10 мин Қорғау 3 мин 5 мин Нәтижесі Asil-zasy-16 2-есеп. «n» командасы әр мәнді жаңа жолға шығарады. print("Asil",end='\nZaksi\nDurys\nOte zaksy\ n5') Нәтижесі Amir Zaksi Durys Ote zaksy 5 Wordwall.net платформасында сәйкестендіру тапсырмаларын орындайды. Мақтау, мадақтау Wordwal l.net платформасында 57


3-есеп. «Дөңгелектеу» Дөңгелектеу нәтижелерін анықтаңыз: print(round(4.2)) print(round(4.6)) print(round(1.234, 1)) print(round(5.728, 2)) print(round(5 / 7, 2) ) Қорытындылау Wordwall.net платформасында сәйкестендіру тапсырмаларын орындау 58


Сабақтың соңы 4 мин 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: Өзін-өзі бағалау. Плакат / слайд/ 59


Қысқа мерзімді жоспары. Сабақ № 7 Бөлім Python тілінде программалау Педагогтың аты-жөні Күні Сынып Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Деректердің типтері Сабақтың мақсаты: - «Деректер типі» туралы анықтама береді - Деректер типтерін жіктейді - Python тілінің синтаксисін пайдаланып берілген программаның кодын жазады және тексереді. Сабақтың барысы: Сабақтың кезені/ Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу , түгендеу 2.Өткен сабақты тексеру. LearningApps платформасында «Бәйге» ойыны арқылы сәйкестендіру тапсырмалары орындату Практикалық тапсырмалар 4-есеп.Берілген айнымалыларға type() функциясын қолдансаң, қандай деректер типін аласың? a=273.75 type(a) <class ‘float’> 1.Мұғаліммен амандасады. LearningApps платформасы нда тапсырманы орындайды Мақтау, мадақтау Жетелеу, қолдау көрсету Learning Apps платфор масы 60


b= “alma” type(b) <class ‘str’> 5-есеп. Ұзындық L милиметрде берілген. Берілген ұзындықты километр, метр, сантиметр және милиметрде өрнектейтін программа жаз. L=int(input()) Мысалы нәтижесі kilometr=L//1_000_000 1210625 1 km 210 m 62 cm 5 mm metr=(L//1000)%1000 cantimetr=(L//10)%100 millimeter=L%10 print(kilometr, ‘km’,metr, ‘m’, cantimetr, ‘cm’, millimeter, ‘mm’ ) print (str(kilometr)+ ‘km’+str(metr)+ ‘m’+str(cantimetr)+ ‘cm’+str(millimetr)+ ‘m’) print(f’{kilometr}km{metr}metr{cantimetr}c m {millimeter}mm’) print(f’kilometr={kilometr}’) Оқушылар жеке жұмыс ретінде тапсырманы орындайды компьютер Сабақтың соңы 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. Өзін-өзі бағалау. Плакат / слайд/ 61


4 мин 2.Кері байланыс: Қысқа мерзімді жоспары. Сабақ № 8 62


Бөлім Python тілінде программалау Педагогтың аты-жөні Күні Сынып Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Деректердің типтері Сабақтың мақсаты: - «Деректер типі» туралы анықтама береді - Деректер типтерін жіктейді - Python тілінің синтаксисін пайдаланып берілген программаның кодын жазады және тексереді. Сабақтың барысы: Сабақтың кезені/ Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу , түгендеу 2.Өткен сабақты тексеру. LearningApps платформасында «Бәйге» ойыны арқылы сәйкестендіру тапсырмалары орындату Практикалық тапсырмалар 6-есеп. Екі таңбалы санның цифрларының қосындысы мен бөліндісін табатын программа құрастыр. n=int(input()) a=n//10 b=n%10 print(a+b) print(a/b) 1.Мұғаліммен амандасады. LearningApps платформасы нда тапсырманы орындайды Оқушылар жеке жұмыс ретінде тапсырманы Мақтау, мадақтау Жетелеу, қолдау көрсету Learning Apps платфор масы компьютер 63


7-есеп. Үш таңбалы санның цифрларының қосындысы мен бөліндісі табатын программа құрастыр. s=input() a=int(s[0]) b=int(s[1]) c=int(s[2]) print(a+b+c) орындайды Сабақтың соңы 4 мин 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: Өзін-өзі бағалау. Плакат / слайд/ 64


Қысқа мерзімді жоспары. Сабақ № 9 Бөлім Python тілінде программалау Педагогтың аты-жөні Күні 65


Сынып 6 Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық өрнектердің жазылу ережелері Сабақтың мақсаты: Python-да арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін біледі Өрнектің программалау тілінде жазылуын біледі Өрнектің мәнін табатын программа құрастырады Сабақтың барысы: Сабақтың кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 1.Оқушылармен амандасу. Үй тапсырмасын қорыту мақсатында платформа арқылы дұрыс сәйкестендіріп шығады 1.Мұғаліммен амандасады. Деректер типтерін платформа арқылы дұрыс сәйкестендіреді Мадақтау Платформа, слайд Сабақтың ортасы Жаңа сабақты бейнекөрсетілім арқылы түсіндіру. https://www.youtube.com/watch? v=O04F88Ot0Rc 1-тапсырма** Төмендегі математикалық өрнекті программалау тілінде жаз. Мұғалімді тыңдайды Арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін дәптерге жазады Жетелеу, қолдау көрсету Слайд, видео Жұмыс дәптері Кесте 66


Сабақтың соңы Сабақты қорытындылау үшін https://learningapps.org/29026183 платформа арқылы сәйкестендіреді 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «ҚҚҚ» әдісі Өзін-өзі бағалау. Оқушылар платформа арқылы дұрыс сәйкестендіріп шығады. Платформа дұрысбұрыстығын көрсетеді Плакат /слайд/ 67


Қысқа мерзімді жоспары. Сабақ № 10 Бөлім Python тілінде программалау Педагогтың аты-жөні Күні Сынып 6 Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық өрнектердің жазылу ережелері Сабақтың мақсаты: Python-да арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін біледі Өрнектің программалау тілінде жазылуын біледі Өрнектің мәнін табатын программа құрастырады Сабақтың барысы: Сабақтың кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 1.Оқушылармен амандасу. «Тарсия» әдісі арқылы сәйкестендіру тапсырмасы беріледі 1.Мұғаліммен амандасады. Оқушылар дұрыс сәйкестендіреді Ынталандыру, жетелеу Платформа, слайд Сабақтың ортасы Практикалық тапсырма. 1-тапсырма** Төмендегі математикалық өрнекті программалау тілінде жаз. 1.a2+b2+d2 -2ab 1-есеп a=int(input('a=')) b=int(input('b=')) c=int(input('c=')) x=a*a+c**2+pow(d,2)-2*a*b print(x) 2-есеп x*y+(a+8)/(b-8) x=float(input('x=')) b=float(input('b=')) y=float(input('y=')) a=float(input('a=')) z=x*y+(a+8)/(b-8) print(z) 3-есеп (x*x-5)/(6*y*(4*x+(8*a+b*t)- z)) x=float(input('x=')) Практикалық есептерді шығарады Жетелеу, қолдау көрсету Слайд, видео Жұмыс дәптері Кесте 68


y=float(input('y=')) z=float(input('z=')) a=float(input('a=')) b=float(input('b=')) t=float(input('t=')) natije=abs(x*xnatije=abs(x*x-5)/(6*y*(4*x+(8*a+b*t)- z)) Сабақтың соңы Сабақты қорытындылау үшін «Акварюмдегі балық» әдісі арқылы сұрақтар беріледі. Оқушыллар өздеріне түскен сұрақтарға жауап береді. Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 1.Кері байланыс: «ҚҚҚ» әдісі Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Өзін-өзі бағалау. Плакат /слайд/ 69


Қысқа мерзімді жоспары. Сабақ № 11 Бөлім Python тілінде программалау Педагогтың аты-жөні Күні Сынып 6 Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық өрнектердің жазылу ережелері Сабақтың мақсаты: Python-да арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін біледі Өрнектің программалау тілінде жазылуын біледі Өрнектің мәнін табатын программа құрастырады Сабақтың барысы: Сабақтың кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 1.Оқушылармен амандасу. «Тарсия» әдісі арқылы сәйкестендіру тапсырмасы беріледі 1.Мұғаліммен амандасады. Оқушылар дұрыс сәйкестендіреді Ынталандыру, жетелеу Платформа, слайд Сабақтың ортасы 4-есеп (x+8+y/(t*(3*x-c))) x=int(input('x=')) y=int(input('y=')) t=int(input('t=')) c=int(input('c=')) print(x+8+y/(t*(3*x-c))) 5-есеп. а және b сандары берілген. Осысандардың мәндерін бір-біріне ауыстыр. Мысалы: а=60, b=70 болса,онда ауысқан соң нәтижеде а=70, b=60 болады. Практикалық есептерді шығарады Жетелеу, қолдау көрсету Слайд, видео Жұмыс дәптері Кесте 70


a=70 b=60 a,b=b,a print(b,a) 6-есеп. x,y және z айнымалылары бар өрнек берілген.Айнымалылардың кез келген мәндерінде осы өрнектің мәнін есептейтін программа құрастыр. Мысалы a=(3*x**2-y*z)/abs(x-10*z)+(6*x-z)/(9* x*z-3*y) Программасы x=int(input('x=')) y=int(input('y=')) z=int(input('z=')) a=(3*x**2-y*z)/abs(x-10*z)+(6*x-z)/ (9*x*z-3*y) print(a) Сабақтың соңы Сабақты қорытындылау үшін «Акварюмдегі балық» әдісі арқылы сұрақтар беріледі. Оқушыллар өздеріне түскен сұрақтарға жауап береді. Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 1.Кері байланыс: «ҚҚҚ» әдісі Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Өзін-өзі бағалау. Плакат /слайд/ 71


Бөлім Python тілінде программалау. Сабақ № 12 Педагогтың аты-жөні Күні Сынып Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Санды енгізу және шығару Сабақтың мақсаты: Input(),split() , map функцияларының анықтамасын біледі. есептің программасын құрастырады енгізілген жолдардың ішінен сандарды ажырату үшін іnput() функиясына split() және map әдістерін қолданады Сабақтың барысы: Сабақты ң кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушыны ң әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақты ң басы 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Өткен тақырыпытарда input-ты қарапайым түрде қолдандық. Енді функцияның программада қолданылу жолдарына кеңірек тоқталайық. 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Сабақты ң ортасы Жаңа тақырыпты түсіндіру. Input() функциясы деректерді программаға енгізеді.Бұл деректерді программада қолдану үшін айнымалыларға жұктеуге болады. Мұғалімді тыңдайды функциясының анықтамасын дәптерге жазады split() әдісін қолдану анықтамасын дәптерге жазады ’5’,’6’,’7’] ’5’,’6’,’7’] map функциясын Интербелс е нді тақта/ тақта Жұмыс дәптері Программа коды Енгізунәт K=int(input(“engiz:”) ) Print(K) еngiz:100 0 1000 Input() функциясын қолданып енгізген дерек жолдық типке жатады. Жолды тізімге түрлендіру үшін split() әдісін қолданамыз. Тізімдегілердің арасында символ болса, оны split() әдісіндегі жақшаның ішінде көрсету керек. Программа коды Енгізунәтиже K=input().split() print(K) 1 2 3 4 5 6 7 [‘1’,’2’,’3’,’4 72


’, қолдану анықтамасын дәптерге жазады -нәтиже 5 6 7 ,5,6,7] K=input().split(-) print(K) 1-2-3-4-5-6-7 [‘1’,’2’,’3’,’4 ’, Сандар тізімін оқып отырып, оны бірден бүтін санға түрлендіру үшін, жоғарыдағы құрылымға map функциясын қолдану керек. Бұл жерде list тізімді білдіреді. Программа коды Енгіз у K=map(int,input().split() ) print(list (K)) 1 2 3 4 [1,2,3, 4 print() функциясы деректерді экран бетіне шығарады немесе файлға жол ретінде жазады. print() функциясының толық синтаксисі: print(‘Басуға арналған жол’,sep=’’, end=’\n’) ‘Басуға арналған жол’-экранға шығарылатын жол. sep=’’-айнымалылардың арасын ажырататын символды көрсетеді, үнсіз келісім бойынша бос орынмен ажыратылады. end=’\n’-жолды қандай символмен аяқтау керектігін көрсетеді. Егер print() функциясы end=’\ n’әдісімен аяқталса, жол келесі қатарға өтумен аяқталады. print() функциясының синтаксисін дәптерге жазады 1- тапсырманы орындайды Практикалық тапсырма. 1-есеп. х сандар осінде t1 және t2 бүтін санды нүктелері берілген. Осы нүктелер арасындағы арақашықтықты табатын программа құрастыр. Программасы t1,t2=map(int,input().split()) s=abs(t2-t1) print(s) Жауабы: 2-есеп. Алты таңбалы 73


санның алғашқы екі цифрынан құралған сан мен соңғы үш цифрынан құралған санның қосындысын табатын программа құрастыр. n=int(input('n=')) n/1000 n//1000 n%1000 print(n,n//1000+n%1000, sep= “------“) 2- тапсырманы орындайды Сабақтың соңы 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: Өзін-өзі бағалау. Плакат /слайд/ 74


Бөлім Python тілінде программалау. Сабақ № 13 Педагогтың аты-жөні Күні Сынып Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Санды енгізу және шығару Сабақтың мақсаты: Input(),split() , map функцияларының анықтамасын біледі. есептің программасын құрастырады енгізілген жолдардың ішінен сандарды ажырату үшін іnput() функиясына split() және map әдістерін қолданады Сабақтың барысы: Сабақты ң кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушыны ң әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақты ң басы 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Өткен тақырыпытарда input-ты қарапайым түрде қолдандық. Енді функцияның программада қолданылу жолдарына кеңірек тоқталайық. 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. Практикалық тапсырма. 3-есеп. Еңбек ақыны есептеу программасын құру. Жауабы d=int(input("d=")) z=int(input("z=")) r=d*z print(end=’менин енбек акым’,r) 4-есеп. Жаркентте бұршақты экспортаудан (сыртқа сатудан) әлемдегі үздік ондыққа кіреді. а) Бұршаққа кезекте тұрған мемлекетке m килограмм бұршақ экспортқа дайындалды. Осы бұршақ тонна, центнер, килограммен өрнектейтін программа құрастыр. Практикалық есептерді шығарды Жете леу, қолдау көрсе ту Карточкалар, слайд 75


Программасы m=int(input()) t=m//1000 s=(m%1000)//100 k=m%100 print(t,'tonna',s,'centner',k,'kilogra m',end=” ornek”) 5-есеп. Төрт таңбалы санның екінші(жүздігі)және төртінші орында (бірлігі) тұрған цифрларының қосындысын табатын программа құрастыр. Мысалы 8611 n=int(input('n=')) j=(n//100)%10 b=n%10 print(n,j+b, sep= “------‘) Сабақтың соңы 3.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 4.Кері байланыс: Өзін-өзі бағалау. Плакат /слайд/ 76


Қысқа мерзімді жоспары. Сабақ № 14 Бөлім Python тілінде программалау Педагогтың аты-жөні Күні Сынып Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Сызықтық алгоритмдерді программалау Сабақтың мақсаты: Сызықтық алгоритм анықтамасын біледі Сызықтық құрылымдағы программаны құру қадамдарын біледі Сабақтың барысы: Сабақты ң кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушыны ң әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақты 1.Оқушылармен амандасу. 1.Мұғаліммен ң басы 2.Сабақтың тақырыбы мен амандасады. мақсаттарымен таныстыру. 2.Сабақтың 3.Жаңа тақырыпқа шолу тақырыбын Программалау барысында дәптерге жазады. қолданылатын негізгі үл алгоритм 3.Сабақтың түрі бар. Оларға сызықтық, мақсаттарымен тармақталу және циклдік танысады. алгоритмдер жатады. Олардың арасындағы ең қарапайым – сызықтық алғоритм. Сабақты ң ортасы Жаңа тақырыпты бейнекөрсетілім көру арқылы орындайды. Мұғалімді тыңдайды Сызықтық құрылымдағы программаны құру қадамдарын дәптерге жазады Жұмыс дәптері 1-есеп. Мысалы 214,555,555 Программасы a=input() 1-тапсырманы орындайды 77


b=input() c=input() print(a+b+c) print(int(a)+int(b)+int(c)) 2-есеп. Өрнектердің мәнін тап 1)a=round(16.161-6.46) print(a) Жауабы: 10 2) print(round(35714+1574898)) 3) print(int(28.14+15.558)) 3-есеп.Қол добы ойыны 4 кезеңнен тұрады. Әр кезеңдегі екі команданың жинаған ұпайлары жеке-жеке қатарларда берілген. Ойынның қорытынды нәтижесін төмендегі форматта экранға шығаратын программа құрастыр. Программасы a1,b1=map(int,input().split()) a2,b2=map(int,input().split()) a3,b3=map(int,input().split()) a4,b4=map(int,input().split()) s1=a1+a2+a3+a4 s2=b1+b2+b3+b4 print(s1,':',s2) 2-тапсырманы орындайды 3- тапсырманы орындайды Сабақты ң соңы 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. Кері байланыс ҚҚҚ әдісі арқылы өз ойын айтады Өзін-өзі бағалау. Бағдаршам әдісі Плакат /слайд/ 78


Қысқа мерзімді жоспары. Сабақ №15 Бөлім Python тілінде программалау Педагогтың аты-жөні Күні Сынып Қатысушылар саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы: Сызықтық алгоритмдерді программалау Сабақтың мақсаты: - «Сызықтық алгоритм» ұғымына анықтама береді - Сызықтық алгоритмге мысалдар құрады - Python тілінде сызықтық алгоритмді қолданып программаның кодын жазады және тексереді. Сабақтың барысы: Сабақтың кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурс тар Сабақтың басы 5 мин Ұйымдастыру кезеңі 2.Өткен сабақты тексеру. «TARSIA» әдісі арқылы «Сәйкестендіру» тапсырмаларын орындату 1.Мұғаліммен амандасады. Мақтау, мадақтау Қима қағазға жазылған әріптер Сабақтың ортасы 5 мин Ширату жаттығуы «Лабиринт» ойыны арқылы оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Берілген суреттер партаның үстіне қойылып, ширату жаттығуын оқушылар орындайды. Сызықты қолданып, берілген суретті айналдыра қолдарымен жүргізіп отырады. Бұл суреттен не байқадыңдар? Сабақтың тақырыбын «Лабиринт» ойынын қолданып берілген сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Мақтау, мадақтау жетелеу, қолдау көрсету, бағыт бағдар беру Презен тация «Лабир инт» қима қағазда ры 79


5 мин Орындау 5 мин Қорғау 3 мин Орындау 10 мин Қорғау 3 мин Қандай іс-әрекет орындалып тұр? Қазір қандай топқа бөлініп отырсыздар? Бүгінгі сабақпен мына суреттің қандай байланысы бар? Бүгін сабақта қандай тақырыпты өтетінімізді айтып көрейікші? Жаңа сабақты видео жазба арқылы ұсыну «Сызықтық алгоритм» тақырыбында. Видеоны көру арқылы жаңа сабақты түсінеді, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Сызықтық алгоритм дегеніміз не? Оған мысал келтіре аламыз ба? Блок –сызбасы қалай орындалады? 4-есеп. Бағасы K,P және N теңгелік монеталар көмегімен S теңгені ең аз санмен қалай төлеуге болады? Тапсырманың блок- сызбасын сызып, программасын құрастыр. S, K,P және N – бүтін сандар. S, K,P,N=map(int,input().split()) a=S//K b=(S%K)//P c=(S%K)%P//N print(a,b,c) print(a+b+c) 5-есеп. Жәшіктің а,b,с өлшемдері берілген. Осы жәшіктің көлемінің ½ Оқушылар практикалық тапсырмаларды А,В,С тапсырмаларын орындайды, мұғалім тарапынан қойылған сұрақтарға жауап береді. Видео жазба Презен тация Практикалық тапсырма, компьютер Python программасы «Мент алдық карта» 80


5 мин бөлігінің көлемін 1/4 бөлігіне қосатын программа құрастыр. a=int(input('a=')) b=int(input('b=')) c=int(input('c=')) v1=(a*b*c)/2 v2=(a*b*c)/4 v=v1+v2 print(v) 6-есеп. Кітаптың а,b,с өлшемдері берілген. Кітаптың көлемін толық бетінің ауданына қатынасын тап.Толық беттің ауданы кітаптың барлық бетінің аудандарының қосындысы. a=int(input('a=')) b=int(input('b=')) c=int(input('c=')) v=a*b*c s=2*a*b+2*a*c+2*b*c print(v,s) print(v/s) print(s/v) «Менталдық карта» әдісі арқылы берілген топтық жұмысты топпен бірге бірлесе орындайды. әдісі 81


Сабақтың соңы 4 мин 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: Өзін-өзі бағалау. Плакат /слайд/ 82


Қысқамерзімді жоспар Сабақ 16 Бөлімі: 4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» Педагогтің аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы: 4.3. Тармақталған алгоритмдерді программалау Сабақтың мақсаты Алгоритмнің түрлерін біледі. Тармақталған алгоритмдерді құрастыру жолдарын біледі. Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерге мысалдар келтіреді. Сабақтың барысы: Сабақ кезеңі/ Уақыты Педагогтің ісәрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 2 мин. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгелдеу. 3. Психологиялық жағымды ахуал орнату. 4. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. Топтастыру «Екілікке саналу» әдісі арқылы І, ІІ топтарға бірігеді. «Мозайка» әдісі арқылы үш топқа қима қағаздар беріледі. Жетелеу, қолдау көрсету . Қағаз қиындылары. Сабақтың соңы 7 мин. Рефлексия Сабақты бекіту Төменде берілген қорытындылау сұрақтарына жауап береді. 1. Тармақталу алгоритмі қандай алгоритм? 2. Тармақталу алгоритміне күнделікті өзің орындайтын іс әрекеттердің қайсысын мысал ретінде келтіре аласың? 3. Шарт тексеру операторының құрылымдары жайлы не білдің? 4. Шарт тексеру операторының қысқа және толық жазылу құрылымдарының қандай айырмашылықтары бар? Себебін түсіндір. Мақсаты: Сабақты қорытындылау. ҚҚҚ әдісі арқылы кері байланыс Жетелеу, қолдау көрсету Интерактивті тақта 83


Қысқамерзімді жоспар. Сабақ № 17 Бөлімі: 4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» Педагогтің аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы: 4.4. Тармақталған алгоритмдерді программалау Сабақтың мақсаты Тармақталған алгоритмдерді программалау жолдарын біледі. Шарт тексеру опреаторының қысқа және толық жазылу құрылымдарын ажырата алады. Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазады. Сабақтың барысы: Сабақ кезеңі/Уақы ты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 2 мин. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. Қағаздан жасалған ГҮЛ Практикалық тапсырма. Логикалық есеп x=6 y=7 print("x==y:",x==y) print("x==y:",x!=y) print("x<y:",x<y) print("x>y:",x>y) print("x>=y:",x>=y) print("x<=y:",x<=y) Жауабы: x==y: False x==y: True x<y: True x>y: False x<=y: True x>=y: False 2-есеп. a және b бүтін сандар берілген. Егер a саны жұп болса, онда оны квадраттап, b санына қос. Ал сан тақ болса, онда санның өзін b санына қосып, нәтижені экранға шығар. a=int(input()) b=int(input()) if a%2==0: print(a*a+b)#a**2+b else: print(a+b) 84


Сабақтың соңы 7 мин. Рефлексия Сабақты бекіту Мақсаты: Сабақты қорытындылау. 2-тапсырманы орындайды Жетелеу, қолдау көрсету 85


Қысқамерзімді жоспар. Сабақ № 18 Бөлімі: 4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» Педагогтің аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы: 4.4. Тармақталған алгоритмдерді программалау Сабақтың мақсаты Тармақталған алгоритмдерді программалау жолдарын біледі. Шарт тексеру опреаторының қысқа және толық жазылу құрылымдарын ажырата алады. Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазады. Сабақтың барысы: Сабақ кезеңі/Уақы ты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 2 мин. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. https://learningapps.org/17712695 Үй тапсырмасын тексеру ретінде платформада тармақталу алгоритмін ретімен дұрыс орналастыру тапсырмасы беріледі. Слайд 5 мин. Ұжымдық жұмыс «Идеал» әдісі арқылы оқушылар тармақталу алгоритімін түсіндіріп береді Тармақталу алгоритмі қандай алгоритм? Тармақталу алгоритміне күнделікті өзің орындайтын іс әрекеттердің қайсысын мысал ретінде келтіре аласың? Практикалық тапсырма. 3-есеп. Нақты А саны берілген. А саны оң сан болса, квадратын, теріс сан болса, кубын есептеп, нәтижені экранға шығар. a=int(input()) if a>0: print(a**2) else: print(a**3) Практикалық тапсырмаларды орындайды Жетелеу, қолдау көрсету, 86


4-Есеп. Пайдаланушы енгізген жүйеге қосылу құпиясөзін тексеретін бағдарлама жазыңыз. Егер пайдаланушы «qwerty» паролін енгізсе, онда «Сіз жүйеге кіре аласыз» мәтінін шығарыңыз, қалған жағдайларда «Құпиясөз дұрыс емес» хабарламасын баспаға беріңіз. Енгізілетін деректер: Бір жол – құпиясөз. Экранға шығарылатын нәтиже: «Сіз жүйеге кіре аласыз» немесе «Құпиясөз дұрыс емес» мәтіні. a = str(input()) if a == 'qwerty': print('siz juiede kire alasyz') else: print('kupiyasoz durys emes') Жауабы: qwerty siz juiede kire alasyz 87


Saule kupiyasoz durys emes Кері байланыс ҚҚҚ әдісі 88


Қысқамерзімді жоспар. Сабақ № 19 Бөлімі: «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» Педагогтің аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы: Тармақталған алгоритмдерді программалау Сабақтың мақсаты Алгоритмнің түрлерін біледі. Тармақталған алгоритмдерді құрастыру жолдарын біледі. Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерге мысалдар келтіреді. Сабақтың барысы: Сабақ кезеңі/Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағал ау Ресурстар Сабақтың басы 2 мин. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгелдеу. 3. Психологиялық жағымды ахуал орнату. 4. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. Мұғаліммен амандасады Қағаз қиындылары. Практикалық тапсырма. 5-есеп. Python тілін үйрену курстарына 12-18 жас аралығындағы осы кусты таңдаған жастар қабылданады. Енгізілген жас (Age) мәнін қабылдап, ол шартқа сәйкес келсе, "ҚАБЫЛДАНДЫ" деген сөзді көрсететін бағдарлама жазыңыз. Қалған барлық жағдайларда "ҚАБЫЛДАНБАДЫ" хабарламасын шығарыңыз. Ескерту: бір күрделі шартты қолданыңыз. Енгізілетін деректер: Практикалық есептерді шығарады Жетел еу, қолдау көрсет у 89


Бүтін сан - жас. Шығарылатын деректер: Экранда екі хабарламаның біреуі көрсетіледі: "ҚАБЫЛДАНДЫ" "ҚАБЫЛДАНБАДЫ". age = int(input()) if 12 <= age < 18: print('kabildandi') else: print('kabildanbadi') Жауабы: 12 kabildandi 20 Kabildanbadi 6-есеп. «Пойыздар кестесі» "Орал - Нұрсұлтан" пойызы кестеге сәйкес тұрақты жүреді. Ол Оралдан барлық айдың 6-ға бөлінетін күндерінен басқа жұп күндері шығады. day айнымалысына енгізілген сан бойынша осы күні Оралдан Нұрсұлтан қаласына пойыздың баржоғын анықтайтын бағдарлама жазыңыз. Егер бұл мүмкін болса, "Сапар мүмкін", ал болмаса "Сапар мүмкін емес" хабарламасын шығарып көрсету керек. Енгізілетін деректер: Күннің нөмірі (1<=day<=31). Шығарылатын деректер: Сапардың мүмкін/мүмкін еместігі туралы хабарлама. day = int(input()) if 1<=day<=31 and day%6 == 0: print('Сапар мүмкін') elif day % 2 == 0: print("Сапар мүмкін") else: print('Сапар мүмкін емес') 90


Кері байланыс ҚҚҚ әдісі 91


Қысқамерзімді жоспар. Сабақ № 20 Бөлімі: 4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» Педагогтің аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы: Тармақталған алгоритмдерді программалау Сабақтың мақсаты Алгоритмнің түрлерін біледі. Тармақталған алгоритмдерді құрастыру жолдарын біледі. Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерге мысалдар келтіреді. Сабақтың барысы: Сабақ кезеңі/Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағал ау Ресурстар Сабақтың басы 2 мин. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 5. Сәлемдесу. 6. Оқушыларды түгелдеу. 7. Психологиялық жағымды ахуал орнату. 8. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. Мұғаліммен амандасады Қағаз қиындылары. Практикалық тапсырма. 7-есеп. «Ерке қыздың демалысы» Аружан өте ерке қыз. Өткен жазғы демалыста ол Таразда және Алматыда болды, бұл оған өте ұнады. Сондықтан келесі жазғы демалыста ол тағы екі қалаға барғысы келеді. Бұл жолы Аружан Таразға немесе Алматыға қайта барғысы келеді, бірақ екі қалаға да барып былтырғы сапарын қайталағысы келмейді. Ұсынылған маршрут Аружан талаптарына сәйкес келетінін анықтаңыз. Енгізілетін деректер: Қалалардың атаулары. Шығарылатын деректер: Практикалық есептерді шығарады Жетел еу, қолдау көрсет у, бағала у 92


Егер екі қала Аружанның шартына сәйкес болса, «ИӘ», ал сәйкес келмесе, «ЖОҚ» шығады. a=’Almaty’ b=’Taraz’ c=str(input()) if c==a or c==b: print(‘ia’) elif c==a and c==b: print(‘jok’) else: print(‘jok’) 8-есеп. С саны берілген. Осы санның жұп немесе тақ екенін анықтайтын программа құр. Егер сан тақ болса,экранға 1, әйтпесе жұп болса 0 шықсын. с=int(input()) if с%2==0: print(0) else: print(1) 9-есеп. Машина Бурабай трассасында V м/с жылдамдықпен қозғалса, S м жолды t секундта жүріп өте ала ма? Анықта. Егер жүріп өтсе “ia” әйтпесе “joq” жауаптарының бірі экранға шықсын. Деректердің енгізілу реті: Vжылдамдық, S-жол, t-уақыт. v,s,t=map(int,input().split()) if s/v<=t: print('ia') else: print('joq') 93


Қысқамерзімді жоспар. Сабақ № 21 Бөлімі: 4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» Педагогтің аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы: Тармақталған алгоритмдерді программалау Сабақтың мақсаты Алгоритмнің түрлерін біледі. Тармақталған алгоритмдерді құрастыру жолдарын біледі. Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерге мысалдар келтіреді. Сабақтың барысы: Сабақ кезеңі/Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағал ау Ресурстар Сабақтың басы 2 мин. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 9. Сәлемдесу. 10. Оқушыларды түгелдеу. 11. Психологиялық жағымды ахуал орнату. 12. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. Мұғаліммен амандасады Қағаз қиындылары. Практикалық тапсырма. 10-есеп. Берілген 2 тауардың ақшасы 10000 тг аз. Егер 10000 тг аз болса экранға «Ақша жетпейді» ал 10000 тг көп болса «Ақша төленді» деп экранға шығару керек. print('Сәлем!') tauar1=5000 tauar2=4225 if tauar1+tauar2>10000: print('Ақша жетпейді') else: print ('Ақша төленді') print('Көріскенше күн жақсы...') Жауабы: Сәлем! Практикалық есептерді шығарады Жетел еу, қолдау көрсет у, бағала у 94


Ақша төленді Көріскенше күн жақсы... 11-есеп. Егер жүк тасымалдайтын 1 темір жол вагонына 60 тонна бұршақ сиятыны белгілі болса, бұршақты экспорты үшін вагон қажет екенін табатын программа құрастыр. m=int(input()) v=m/60_000 if v==int(v): v=int(v) else: v=int(v)+1 print(v, ‘vagon’) Кері байланыс: ҚҚҚ әдісі Қысқа мерзімді жоспар. Сабақ №22 95


Бөлімі: «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» Педагогтің аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы: 4.5. Кірістірілген шарттарды программалау Сабақтың мақсаты Кірістірілген шарттардың операторларын біледі. Python программалау тілінде кірістірілген шарттарды қалай құрастыруға болатынын біледі. Күнделікті өмірден қарапайым және құрамды шарттарға мысалдар келтіреді. Сабақтың барысы: Сабақ кезеңі/Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 7 мин. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Бірбіріне жылы лебіздерін білдіру арқылы сыныпта психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. Топтастыру. «Программалау», «Операторлар» деген ұғымдар бойынша оқушыларды топтастыру. Парақтардың артқы жағына жасырын жазылған сөздер арқылы 2 топқа бірігеді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. Қағаз қиындылар ы. Ұжымдық жұмыс Миға шабуыл әдісі Алдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Python программалау тілінде кірістірілген шарттарды қалай құрастыруға болады? Күнделікті өмірден қарапайым және құрамды шарттарға қандай мысалдар келтіре аласыңдар? Практикалық тапсырма 1-есеп. Функцияның мәнін есептейтін программа құрастыр. құрастырған программа кірістірілген Практикалық есептерді шығарады Жетелеу, қолдау көрсету, бағалау 96


шарттарды қолданудың қай нұсқасына жатады? x=int(input()) if x>0: y=x+100 else: if x<0: y=x*x else: y=20 print(y) 2-есеп. b саны берілген. b санының оң немесе теріс сан екенін анықта. Егер b саны оң сан болса- « 0 den ylken», теріс сан болса ("0 den kiji") , ал сан «0 » ге тең болса «0 ge ten » деген жауап шығуы керек b=int(input()) if b==0: print("0 ge ten") else: if b>0: print("0 den ylken") else: print("0 den kiji") 3-есеп. Енгізілген жасқа қарай фильмдерге ұсыныс жасау программасы. Егер жасы 3 пен 6 аралығы болса, «Қошқар мен теке» егер жасы 6 мен 12 аралығында болса «Өрмекші адам», егер жасы 12 мен 16 аралығында болса «Құпия арал», егер жасы 16 дан үлкен болса «Сана ағыны» фильмін ұсыну керек. old= int(input('Сіздің жасыңыз:')) print ('Ұсынылады:', 97


end="") if 3 <= old < 6: print ('«Қошқар мен теке»') elif 6<=old<12: print (' «Өрмекші адам»') elif 12<=old<16: print (' «Құпия арал»') elif 16<=old: print (' «Cана ағыны»') Сабақтың соңы Кері байланыс «ҚҚҚ» әдісі арқылы оқушылар өз-өздерін бағалайды. 98


Қысқамерзімді жоспар. Сабақ № 23 Бөлімі: «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» Педагогтің аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы: 4.6. Құрамды шарттарды программалау Сабақтың мақсаты Кірістірілген шарттардың операторларын біледі. Python программалау тілінде кірістірілген шарттарды қалай құрастыруға болатынын біледі. Күнделікті өмірден қарапайым және құрамды шарттарға мысалдар келтіреді. Сабақтың барысы: Сабақ кезеңі/Уақ ыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурс-тар Сабақтың басы 2 мин. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Тарсия» әдісі арқылы оқушыларға сәйкестендіру тапсырмасын беру керек. «Тарсия» әдісі бойынша тапсырманы дұрыс сәйкестендіреді. Жетелеу, қолдау көрсету слайд Практикалық тапсырма 1-есеп. Кіру файлында төрттаңбалы N бүтін саны берілген. Құрамды шартты пайдаланып, осы санның палиндром екенін анықта. Егер сан палиндром болса - 1, әйтпесе нәтиже ретінде экранға 0 саны шықсын. Палиндром сан оң жағынан да, теріс жағынан да оқығанда бірдей сан болады. Мысалы, 222 палиндром, ал 789 палиндром емес. s=int(input()) a=s//1000 Практикалық тапсырмаларды орындайды Жетелеу, қолдау көрсету 99


b=s//100%10 c=s//10%10 d=s%10 if a==d and b==c: print(1) else: print(0) 2-есеп. x,y айнымалылары берілген. Осы сандардың ең кішісін табатын программа құрастыр. x=int(input()) y=int(input()) if x<y and x!=y: print(x) elif x==y: print("ekeyi ten") else: print(y) 100


Click to View FlipBook Version