The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

Туткабаева Сауле дурысы Python есептер жинағы (pdf.io)

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by sauletutkabaeva1983, 2024-05-16 04:57:47

Туткабаева Сауле дурысы Python есептер жинағы (pdf.io)

Туткабаева Сауле дурысы Python есептер жинағы (pdf.io)

Қысқамерзімді жоспар. Сабақ № 24 Бөлімі: «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» Педагогтің аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы: 4.6. Құрамды шарттарды программалау Сабақтың мақсаты Кірістірілген шарттардың операторларын біледі. Python программалау тілінде кірістірілген шарттарды қалай құрастыруға болатынын біледі. Күнделікті өмірден қарапайым және құрамды шарттарға мысалдар келтіреді. Сабақтың барысы: Сабақ кезеңі/ Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 2 мин. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгендеу. Жағымды (Ұ) Топтастыру «Тұрғын және үй» ойыны Оқушылaрдың білім деңгейін ескере отырып, «Тұрғын және үй» Мадақтау, жетелеу слайд Практикалық тапсырма 3-есеп. с,d айнымалылары берілген. Осы сандардың ең үлкенін табатын программа құрастыр. c=int(input()) d=int(input()) if c>d and c!=d: print(c) elif d>c and d!=c: print(d) else: print("ekeyi ten") 4-есеп. Пернетақтадан енгізілген санның 10-нан артық немесе тең және 100-ден кіші тең шарттарын тексеретін программа құрыңдар. Практикалық тапсырмаларды орындайды Жетелеу, қолдау көрсету, бағалау 101


n=int(input()) if n>=10 and n<=100: print('ia') else: print('jok') 5-есеп. a,b,c бүтін сандарының ішіндегі өзара кері сандарды анықта. Егер өзара кері сандар бар болса- «ia», жоқ болса –«jog» жауабы экранға шығуы керек. a,b,c=map(int,input().split()) if(a+b==0)or(a+c==0)or(b+c ==0): print('ia') else: print('jog') Сабақтың соңы Сабақты бекіту Оқушылар бүгінгі сабақты қорытындылауға арналған «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы дайындалған сұрақтарға жауап береді. Кері байланыс: «Жұлдызды баспалдақ Кері байланысы арқылы өздерінің қандай деңгейде тұрғандықтарын көрсетеді. Оқушылар өз-өздерін бағалайды. «Смайлдер» әдісі арқылы жүзеге асады. 102


Қысқамерзімді жоспар. Сабақ 25 Бөлімі: «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» Педагогтің аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы: 4.8. Таңдауды ұйымдастыру Сабақтың мақсаты Python программалау тіліндегі таңдауды ұйымдастыру алгоритмін қалай программалауға болатынын біледі. Таңдау алгоритмдерінің көмегімен қандай есептерді программалауға болатынын біледі. Күнделікті өмірден алынған таңдау алгоритміне жататын мысалдар келтіреді. Сабақтың барысы: Сабақ кезеңі/Уақыт ы Педагогтің іс-әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы 2 мин. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2. Оқушыларды түгендеу. 3. Психологиялық жағымды ахуал орнату. 4. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру. Мұғаліммен амандасады Слайд, карточкалар Практикалық тапсырма 1-есеп. N санының қабылдайтын мән қай мезгілге тең болады? n=int(input()) if n>0 and n<13: print("Bul -") else: print("Duris emes ay engizilgen") if n<6 and n>2: print("koktem") elif n<12 and n>8: print("quz") elif n<9 and n>5: print("kuz") 2-есеп. Қай матаның қымбат екенін анықтайтын бағдарламадағы қателерді жөндеп, Практикалық тапсырмаларды орындайды Жетелеу, қолдау көрсету, бағалау


түзетілген нұсқаны жазыңыз.. Кері байланыс: ҚҚҚ әдісі


Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Сабақ № 26 Python тілінде алгоритмдерді программалау. Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың тақырыбы §4.1. For циклі Сабақтың мақсаты For циклін Python программалау тілінде қолдану тәсілін анықтау; Python программалау тілінде For циклінің орындалуын талдау, қолдану; For циклін қолданудың маңыздылығын бағалау. Сабақтың барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері/уақ ыт Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/3мин Топқа біріктіру/2мин Қызығушылы қты ояту Өткен сабақты пысықтау /7мин Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал орнату, ширату жаттығуы. Практикалық тапсырма 1-есеп. «Құпиясөзді айтыңыз» Пайдаланушы 123-ті енгізгенге дейін құпиясөзді сұрайтын бағдарлама жазыңыз. Егер құпиясөз дұрыс енгізілмесе, «Құпиясөз дұрыс емес» мәтіні шығады, ал дұрыс енгізілсе, «Құпиясөз дұрыс» хабарламасы шығады. Енгізілетін деректер: Жеке жолдардағы құпичсөз нұсқалары. Шығарылатын деректер/нәтиже: «Құпиясөз дұрыс емес» немесе «Құпиясөз дұрыс» хабарламасы. while True: password=int(input()) if password != 123: print ("Құпия сөз дұрыс емес") else: print ("Құпиясөз дұрыс") 2-есеп. 2. for x in range(1,4): Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Практикалық тапсырмаларды орындайды Жетелеу, қолдау көрсету, бағалау Слайд, карточкалар


print(x, end=';') Ж: 1;2;3; 3. for x in range(1,10,3): print(x, end=';') Ж: 1;4;7; 4. for x in range(8, 4) Ж: Кері ретпен шықпайды. 5. for x in range(8,4,-2): print(x, end=';') Ж: 8;6 Сабақтың соңы Ой толғаныс. Жаңа сабақты бекіту/3мин Кері байланыс: /2мин Сабақты бекіту үшін «эссе» әдісін қолдану. «Тілек ағашы» әдісі. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Циклдік операторларды программалауда қолданудың маңызына баға бер. Өздерін-өзі бағалау. А4 парағы рзімді жоспардың тарауы: Сабақ № 27 тілінде алгоритмдерді программалау. Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: ың тақырыбы §4.1. For циклі ың мақсаты For циклін Python программалау тілінде қолдану тәсілін анықтау; Python программалау тілінде For циклінің орындалуын талдау, қолдану; For циклін қолданудың маңыздылығын бағалау. Сабақтың барысы ақтың арланған ері/уақ ыт Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар ың басы астыру мин Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал орнату, ширату жаттығуы. Практикалық тапсырма 3-есеп.«Квадраттар» Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Практикалық Жетелеу Слайд, карточкалар


у/2мин ушылы ту Өткен ы тау n-ге дейінгі (n-ді қоса алғанда) сандардың квадраттарын бір қатарға шығаратын бағдарлама жазыңыз. Енгізілетін деректер: n натурал саны (мысалы, 5) Шығарылатын деректер/нәтиже: Бос орын арқылы ажыратылған сандардың квадраттары (мысалы, 1 4 9, 16, 25) n = int(input()) #i = int(0) for i in range(n): i = i**2 print(i) Жауабы: 5 санын берсек 0 1 4 9 16 4-есеп. «Кері санау» Бір қызығы, зымыран ұшырылғанға дейін кері санау алғаш рет «Айдағы әйел» ғылыми-фантастикалық фильмінде қолданылған екен. Драмалық амалдың сәтті болғаны соншалық, ол космонавтика тәжірибесіне терең еніп кетті. Кері санақ жүргізетін бағдарлама жазыңыз. Енгізілетін деректер: Бүтін сан – іске қосылуға дейінгі секундтар саны. Шығарылатын деректер/нәтиже: n-нен нөлге дейінгі әр секунд үшін «[қалған секундтар саны] “Секунд қалды!” хабарламасы. Осыдан кейін: «START» хабарламасы шығады. тапсырмаларды орындайды , қолдау көрсету, бағалау


Егер n<0 болса, кері санаққа уақыт жұмсамай, бірден «START» хабарламасын шығару керек. n = int(input()) for i in range(n, -1, -1): if i <= 0: print("start") break print("секунд қалды") Жауабы: [анализируем 22.py] 0 Start ың аныс. абақты 3мин йланыс: Сабақты бекіту үшін «эссе» әдісін қолдану. «Тілек ағашы» әдісі. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Циклдік операторларды программалауда қолданудың маңызына баға бер. Өздерін -өзі бағалау. А4 парағы рзімді жоспардың тарауы: Сабақ № 28 тілінде алгоритмдерді программалау. Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: ың тақырыбы §4.1. For циклі ың мақсаты For циклін Python программалау тілінде қолдану тәсілін анықтау; Python программалау тілінде For циклінің орындалуын талдау, қолдану; For циклін қолданудың маңыздылығын бағалау. Сабақтың барысы ақтың арланған ері/уақ ыт Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар


ың басы астыру мин у/2мин ушылы ту Өткен ы тау Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал орнату, ширату жаттығуы. Практикалық тапсырма 5-есеп. «Бактериялар» Бактерия 1 минутта екіге бөлінеді. Бастапқы сәтте n бактерия бар. t минуттан кейінгі бактериялардың санын есептеу бағдарламасын жасаңыз. Енгізілетін деректер: Екі бүтін сан: n және t. Шығарылатын деректер/нәтиже: t минуттан кейінгі бактериялар саны. n = int(input()) t = int(input()) for i in range(t): n *= 2 print(n) 2 3 4 8 16 6-есеп. Деректерді басып шығарудың нәтижесін анықтаңыз for i in range(1, 11): print(i, end=“ “) # 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 шығарады for i in range(1, 11, 2): print(i, end=“ “) # 1 3 5 7 9 шығарады for i in range(10, 0, -1): print(i, end=“ “) # 10, 9, ..., 1 шығарады 7-есеп. «Цикл қанша рет орындалады» Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Практикалық тапсырмаларды орындайды Жетелеу қолдау көрсету, бағалау Слайд, карточкалар


for x in range(5)? 5 for x in range(1, 4)? 3 for x in range(1, 10, 3)? 3 for x in range(8, 4)? 0 for x in range(8, 4, -2)? 2 ың аныс. абақты 3мин йланыс: Сабақты бекіту үшін «эссе» әдісін қолдану. «Тілек ағашы» әдісі. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Циклдік операторларды программалауда қолданудың маңызына баға бер. Өздерін -өзі бағалау. А4 парағы Сабақ № 29 рзімді жоспардың тарауы: тілінде алгоритмдерді программалау Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: ың тақырыбы 4.5 Break циклін басқару ың мақсаты Break ұғымы мен қызметін анықтау; Break нұсқаулығының орындалуын талдау, қолдану;


Break нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдау. Сабақтың барысы абақтың парланған езеңдері /уақыт Мұғалімнің ісәрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурста р ақтың басы ымдастыру ңі/5мин Сәлемдесу, түгендеу. Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Оқушылар жұптасып үйшік құрады. Үйшіктің ішінде тұрғын Қошемет көрсету. Практикалық тапсырма. 1-есеп. 1-ден 10 ға дейінгі сандар берілген. Тізбекте өсу ретімен 5 саны кездескенде, программаның орындалуы аяқталуы керек. n=0 for i in range(10): n=n+1 if n==5: break print ('qatar'+str(n)) print ('циклден шыгу') 2-есеп. Экранға сандар тізбегін шығаратын программа жазайық. Егер 2 саны кездессе, циклдан шығуды орындау қажет. for k in range (4): print(k) if k==2: break else: print('соны') Практикалық тапсырмалар ды орындайды Жетелеу, қолдау көрсету, бағалау Слайд, карточкалар қтың соңы ғаныс Жаңа Сабақты бекіту сұрақтары Оқушылар тест сұрақтарына Өздерін-өзі бағалайды Интеракт ив тітақта


ы бекіту/3мин жауап береді. 1. Вreak нұсқаулығы цикл жұмысына қалай әсер етеді? 2. for i in range(1,10): if i ==4 : break циклы неше рет жұмыс істейді? 3. Вreak-ті циклде шартсыз қолдансақ, қандай нәтиже аламыз? sabaq.kz/k a hootарқылытестқұрастыр у йланыс «Таңдау» әдісі. Оқушыларға бес пікір жазылған парақ беріледі. 4. Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір. Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен ынтасын білдіретін сөздердің астын сызады. 1.Мен сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды. 3. Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 4. Мен пікірсайыстарға жиі / сирек қатыстым. 5.Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін. Сабақ № 30


рзімді жоспардың тарауы: тілінде алгоритмдерді программалау Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: ың тақырыбы Олимпиадалық есептерді шығару ың мақсаты Python есептер жинағынан есептерді шығару арқылы ойөрістерін жинақтау, шапшаңдыққа үйрету Сабақтың барысы абақтың парланған езеңдері /уақыт Мұғалімнің ісәрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар ақтың басы ымдастыру ңі/5мин Сәлемдесу, түгендеу. Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Оқушылар жұптасып үйшік құрады. Үйшіктің ішінде тұрғын Қошемет көрсету. Практикалық тапсырма 1-есеп. Келесі бағдарламамыз тағы да қызықты сандармен байланысты. Сіздердің Палиндром сандар туралы білгілеріңіз келе ме? Мүмкін кейбіреулеріңіз білетін де шығарсыздар. Полиндром сандарды естімегендеріңіз бәрібір өмірде кездестіріп жүрсіздер. Палиндром сан тура оқығанда да және кері оқығанда да мәні бірдей сандарды айтады. Мысалы 121, 34543, 101 және т.б Енгізілген үш Практикалық тапсырмалар ды орындайды Жетелеу, қолдау көрсету, бағалау Слайд, карточкалар


орынды санның Палиндром сан екенін анықтайтын программа құрастырайық. N=int(input('3 танбалы санды енгiз')) if (N % 100)%10 == N // 100: print( N, ' Polindrom ') else: print( N, ' Polindrom емес ') 2-есеп. Енгізілген 4 орынды санның бақытты сан екендігін анықтайтын программа құр. /Бақытты сан деп алдыңғы екі цифрының қосындысы кейінгі екі цифрының қосындысына тең болатын сандарды айтамыз. Мыс: 1230, 1342 берілсін... Яғни, 1+2=3+0 бақытты сан 1+3=4+2 бақытты сан емес N=int(input()) A1=N//1000 #mindik A2=N%1000 A3=A2//100 #juzdik A4=A2%100 A5=A4//10 #ondik A6=A4%10 #birlik if (A1+A3)==(A5+A6): print (N, '-бақытты сан') else: print (N, '-бақытты сан eмес' йланыс «Таңдау» әдісі. Оқушыларға бес 4. Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір. Оқушылар өздерінің


пікір жазылған парақ беріледі. сабаққа қатысу деңгейі мен ынтасын білдіретін сөздердің астын сызады. 6.Мен сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 7. Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды. 8. Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 9. Мен пікірсайыстарға жиі / сирек қатыстым. 10. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін. Сабақ № 31


рзімді жоспардың тарауы: тілінде алгоритмдерді программалау Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: ың тақырыбы Олимпиадалық есептерді шығару ың мақсаты Python есептер жинағынан есептерді шығару арқылы ойөрістерін жинақтау, шапшаңдыққа үйрету Сабақтың барысы қтың рланған ңдері қыт Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар қтың сы астыру 5мин Сәлемдесу, түгендеу. Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Оқушылар жұптасып үйшік құрады. Үйшіктің ішінде тұрғын Қошем ет көрсету . Практикалық тапсырма 3-есеп. Сан құрамында бірдей таңбалы цифрдың бар немесе жоқ екенін анықтау. N=int(input()) A=N//1000 B=N%1000 C=B//100 D=B%100 E=D//10 F=D%10 if A==C or A==D or A==E or A==F or C==D or C==E or C==F or E==F: print(' бірдей цифр бар') else: print(' бірдей цифр жоқ') 4-есеп. N саны берілген.3-ке бөлінгіштік белгісі бойынша 3-ке бөлінетінін не бөлінбейтінін анықта. (Егер цифрларының қосындысы 3-ке бөлінсе, онда сол сан 3-ке бөлінеді) N=int(input()) A=N//1000 B=N%1000 Практикалық тапсырмала рды орындайды Жетелеу, қолдау көрсету, бағалау Слайд, карточкалар


C=B//100 D=B%100 E=D//10 F=D%10 if (A+C+E+F)%3==0: print(' 3-ke bolinedi') else: print('3-ke bolinbeidi') ыс «Таңдау» әдісі. Оқушыларға бес пікір жазылған парақ беріледі. 4. Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір. Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен ынтасын білдіретін сөздердің астын сызады. 11. Мен сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 12. Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды. 13. Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 14. Мен пікірсайыстарға жиі / сирек қатыстым. 15. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін.


Сабақ № 32 рзімді жоспардың тарауы: тілінде алгоритмдерді программалау Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: ың тақырыбы Олимпиадалық есептерді шығару ың мақсаты Python есептер жинағынан есептерді шығару арқылы ойөрістерін жинақтау, шапшаңдыққа үйрету Сабақтың барысы қтың рланған ңдері қыт Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар қтың сы астыру 5мин Сәлемдесу, түгендеу. Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Оқушылар жұптасып үйшік құрады. Үйшіктің ішінде тұрғын Қошем ет көрсету . Практикалық тапсырма 5-есеп. Төрт таңбалы N саны берілген. Санның цифрларын кері ауыстыру. Мысалы: N=1234 берілсе, онда жауабы 4321 шығуы керек. N=int(input()) A=N//1000 B=N%1000 C=B//100 D=B%100 E=D//10 F=D%10 print(F*1000+E*100+C*10+A) # кері санды алу формуласы жауабы: 4321 6-есеп. Төрт таңбалы N саны берілген. Санның бастапқы екі цифрының қосындысын, соңғы екі цифрының көбейтіндісін анықтау. Практикалық тапсырмала рды орындайды Жетелеу, қолдау көрсету, бағалау Слайд, карточкалар


Мысалы: N=3452 болсын... N=int(input()) A=N//1000 B=N%1000 C=B//100 D=B%100 E=D//10 F=D%10 print(A+C) print(E*F) жауабы: 7 10 ыс «Таңдау» әдісі. Оқушыларға бес пікір жазылған парақ беріледі. 4. Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір. Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен ынтасын білдіретін сөздердің астын сызады. 16. Мен сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 17. Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды. 18. Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 19. Мен пікірсайыстарға жиі / сирек қатыстым. 20. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін.


Сабақ № 33 рзімді жоспардың тарауы: тілінде алгоритмдерді программалау Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: ың тақырыбы Олимпиадалық есептерді шығару ың мақсаты Python есептер жинағынан есептерді шығару арқылы ойөрістерін жинақтау, шапшаңдыққа үйрету Сабақтың барысы қтың рланған ңдері қыт Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар қтың сы астыру 5мин Сәлемдесу, түгендеу. Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Оқушылар жұптасып үйшік құрады. Үйшіктің ішінде тұрғын Қошем ет көрсету . Практикалық тапсырма 7-есеп. Санның цифрларының көбейтіндісін анықтау дәл жоғарыдағы тәсілмен анықталады. Төрт таңбалы N саны берілген және цифрларының көбейтіндісін есептеу керек. Мысалы: N=1234 болсын... N=int(input()) A=N//1000 B=N%1000 C=B//100 D=B%100 E=D//10 F=D%10 print(A*C*Е*F) Практикалық тапсырмаларды орындайды Жетелеу, қолдау көрсету, Слайд, карточкалар


8-есеп. Ай атауының нөміріне қарап, оның атауын табатын программа мен блок-схема құр. n=int(input()) n=n%12 ai={1: ‘Kazan’,2: ‘Aqpan’,3: ‘Nauryz’,11: ‘Qarasha’,0: ‘Jaltoksan’} print(ai[n]) 9-есеп. 0 –ден 11-ға дейінгі цифрларды енгізіп, олардың атын көрсететін жоба дайында. n=int(input()) n=n%12 san={0: ‘Nol’,1: ‘Bir’, 2: ‘Eki’, 3: ‘Ush’, 4: ‘Tort’, 5: ‘Bes’} print(san[n]) ыс «Таңдау» әдісі. Оқушыларға бес пікір жазылған парақ беріледі. 4. Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір. Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен ынтасын білдіретін сөздердің астын сызады. 21. Мен сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 22. Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды. 23. Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 24. Мен пікірсайыстарға жиі / сирек қатыстым. 25. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін.


Сабақ №34 рзімді жоспардың тарауы: тілінде алгоритмдерді программалау Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: ың тақырыбы Олимпиадалық есептерді шығару ың мақсаты Python есептер жинағынан есептерді шығару арқылы ойөрістерін жинақтау, шапшаңдыққа үйрету Сабақтың барысы қтың рланған ңдері қыт Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының ісәрекеті Бағалау Ресурстар қтың сы астыру 5мин Сәлемдесу, түгендеу. Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Оқушылар жұптасып үйшік құрады. Үйшіктің ішінде тұрғын Қошем ет көрсету . Практикалық тапсырма 10-есеп. Басып шығару командасының sep и end аргументтері print("text1", "text2", "text3") # басып шығарудың екі аргументі бар. Нәтижесі: text1 text2 text3 sep (separator – ажырату) аргументін қолдану Практикалық тапсырмаларды орындайды Жетелеу, қолдау көрсету Слайд, карточкала р


print("text1", "text2", "text3", sep="---") Нәтижесі: text1---text2---text3 end аргументін қолдану print("text1", end=" ") print("text2", end=" ") print("text3") Нәтижесі: text1 text2 text3 11-есеп. Динамикалық типтеу - бағдарламалау тілдерінде қолданылатын тәсіл, онда айнымалының типі оны жариялау кезінде емес, оған мәнді меншіктеу кезінде анықталады. d = 5 print(type(d)) # <class 'int'> d = "Алматы" print(type(d)) # <class 'str'> 12-есеп. 1. Айнымалылардың типін анықтаңыз lang = "Python" print( type(lang) ) amount = 15 print( type(amount) ) height = 1.78 print( type(height) ) 13-есеп. Экранға не шығады? print(str(10) + str(20)) print(int('10') + int('20')) print(len('10') + len('20')) жауабы print(str(10) + str(20)) # '1020’ шығады print(int('10') + int('20’)) # 30 шығады print(len('10') + len('20’)) # 4 шығады 14-есеп. a, b = int(input()), int(input()) # 5 пен 7 -ні бір қатарда енгізу қате болады Мысалы, егер бағдарламада екі санды енгізу қажет болса, келесі фрагмент дұрыс болады: line = input() num1, num2 = line.split()


(түсіндіру) num1 = int(num1) num2 = int(num2) Бұл үш қатарды бір қатарға жазуға да болады: num1, num2 = map(int, input().split()) Енгізілген символдық деректі бөліктерге бөлгеннен кейін алынған әр бөлікке басқа функцияны (біздің жағдайда – int) қолданатын map функциясы сандардың "картасын" жасайды. 15-есеп. «Велосипедшінің жылдамдығы» • Велосипедші t сағатта S км қашықтықты жүріп өтті. Велосипедшінің v жылдамдығын есептейтін бағдарлама жазыңыз. S = float(input()) t = float(input()) v = S / t print(round(v, 2)) 1. әр жолдың мақсатын түсіндіріп беріңіз; 2. t-ның мәні 0-ге тең болғанда не болады? ыс «Таңдау» әдісі. Оқушыларға бес пікір жазылған парақ беріледі. 4. Циклде бірнеше break нұсқаулығын қолдануға бола ма? Себебін түсіндір. Оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен ынтасын білдіретін сөздердің астын сызады. 26. Мен сабақ қызықты / қызықсыз болды деп ойлаймын. 27. Мен сабақта көп нәрсені үйрендім / үйренгенім аз болды. 28. Мен басқаларды мұқият / зейінсіз тыңдадым. 29. Мен


пікірсайыстарға жиі / сирек қатыстым. 30. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын / риза емеспін. Пайдаланған әдебиеттер мен интернет ресурстары 1. Информатика 6 сынып.- Арман -ПВ, 2020ж. - 80 бет. Г.И.Салғараева. Г.А.Көпеева, Ә.Ә.Қаптағаева, А.Ғ.Юсупова. 2. Информатика 6 сынып. - Алматы кітап. -2017ж Р.А.Қадырқұлов, А.Д.Рысқұлбекова. 3. Информатика 6 сынып Topiq.kz электронды оқулығы 4. Информатика 6 сынып. - Алматы кітап.-2018ж. 5. https://kk.wikipedia.org/wiki/Python сілтемесі 6. youtube каналында онлайн сабақтар сілтемелері 7. Информатика 7 сынып Topiq.kz электронды оқулығы 8 Информатика 8 сынып Topiq.kz электронды оқулығы


Click to View FlipBook Version