The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by Siti Anita, 2018-12-18 22:50:50

MANUAL PENGURUSAN 2019 SKBU2 EDITED 2

MANUAL PENGURUSAN 2019 SKBU2 EDITED 2

24



25



26



27



28

Lam
(Lesson Plan C

mpiran 3
Check List (LPC) )

29

Week Beginning: SK BANDAR U
LESSON PLANNING

Checked by:

S = Significant evidence Guru: G
P = Partial evidence
N = No / Minimal evidence

1. Ada Objektif Pembelajaran

2. Ada Kriteria Kejayaan

3. Aktiviti berhubung kait dengan Kriteria Kejayaan

4. Struktur Koperatif digunakan

5. Ada kerja kumpulan di rancang yang melbatkan semua murid

6. ABM yang disenaraikan sesuai dengan PDP

7. Impak PDP kepada murid

8. Dikaitkan dengan pembelajaran lepas
9. SC berkaitan dengan LO
10. Nilai Moral yang sesuai dimasukkan
11. Sumber menyokong pembelajaran
12. Kemahiran Berfikir dan alat berfikir digunakan
13. Pencapaian LO dan Sc disemak
14. Peluang seimbang untuk individu,pasangan, kumpulan,

UDA 2
G CHECKLIST

Guru: Guru: Guru: Guru: Guru:

30

dan seluruh kelas
15. Peluang penilaian kendiri dan rakan sebaya
16. Permulaan pembelajaran melibatkan semua murid

31

Lampi
(Learning W

iran 4
Walk Items )

32

1. Lesson Structure - Choose from below
Adakah buku rancangan pengajaran dibuka dan digunakan?
Adakah guru menyediakan rancangan pengajaran?
Adakah rancangan pengajaran terdiri daripada 3 bahagian pengajaran dengan Set

jelas?
Adakah pelajar terlibat dalam aktiviti secara jelas dan relevan?
* CPD/Pembelajaran semasa ketara dalam penajaran (2.4.11)
* Guru merancang pembelajaran pelajar berdasarkan penilaian / keperluan / pemba
* Adakah pelajar diberi peluang untuk menunjukkan apa yang dipelajari (ada maklu

* Guru menggunakan pelbagai gaya pengajaran untuk meningkatkan keupayaan pel
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Learning Objectives & Success Criteria (2.5.8)- Choose from below
Adakah OP ditayangkan di papan putih dan diterangkan kepada pelajar?
Adakah OP SMART dan ditulis dengan menggunakan bahasa yang mudah difaham
 Adakah KK ditayangkan di papan putih dan diterangkan kepada pelajar?
Adakah KK SMART dengan kaitan yang jelas terhadap OP dan aktiviti?
 Adakah KK menunjukkan langkah-langkah yang jelas ke arah kejayaan?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Resources (2.3.10) - Choose from below
 Adakah sumber yang digunakan bersesuaian dengan tahap murid?
 Adakah sumber yang digunakan relevan terhadap OP?
 Adakah sumber membantu pelajar melibatkan diri?
 Adakah sumber merangkumi kepelbagaian stail pembelajaran ?
* Adakah pengajaran mengandungi penggunaan pelbagai sumber ?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. Physical Environment (2.3) - Choose from below
Adakah guru hadir/hadir tepat pada waktunya?
Adakah kelas kemas dan bersih?

t Induksi & Penutup yang

angunan mereka (2.5.11)
um balas individu) (2.6.13)
lajar (2.1.11)
-------------------
mi pelajar?

-------------------

-------------------

33

Adakah terdapat kawasan matapelajaran yang berlabel untuk setiap matapelajara
Adakah terdapat label & tarikh paparan hasil kerja pelajar yang terkini?
Adakah paparan yang interaktif dan dinding pembelajaran seperti dinding perkata
Pelajar mempunyai akses bagi sumber yang bersesuaian?
Adakah penyusunan kedudukan di kelas menyokong kerja berkumpulan?
* Adakah persekitaran menyokong pembelajaran yang sesuai untuk umur dan subje
* Paparan kelas menyokong pembelajaran dan kemajuan pelajar. (2.3.11)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. Emotional Environment (2.3)- Choose from below
 Adakah peraturan-peraturan kelas dipaparkan dengan jelas?
Adakah terdapat bukti bagi amalan rutin seperti pengumpulan dan pengagihan tu

Adakah terdapat sistem ganjaran aktif digunakan untuk ganjaran berkumpulan dn
Adakah terdapat hukuman dikenakan jika berlaku perlanggaran undang-undang?
Adakah terdapat bukti pujian / bahasa yang baik digunakan? (2.3.12)
Saling-menghormati, menghargai dan memahami dapat dibuktikan seperti Guru te

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. Feedback - Choose from below
Adakah terdapat bukti guru memberi maklumbalas kepada keseluruhan kelas?
Adakah terdapat bukti guru memberi maklumbalas kepada individu/kumpulan?
Adakah guru memberi maklumbalas yang konstruktif & membina?
Adakah terdapat bukti maklumbalas yang diberi mencabar pelajar untuk membua

Adakah peluang diberi kepada pelajar untuk member maklumbalas kepada rakan-
*Adakah terdapat bukti guru bergerak dalam bilik darjah dan memeriksa kemajuan
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7. On-going Assessment - Choose from below

an?
aan?

ek?(2.3.13)
-------------------

gas, waktu ke tandas dan lain-lain?
na persendirian?

erhadap pelajar, pelajar terhadap guru, pelajar terhadap pelajar.
-------------------

at refleksi yang lebih mendalam?
-rakan mereka? (2.6.15)
pelajar ? (2.5.9)
-------------------

34

Adakah terdapat bukti penilaian yang berterusan ?
Guru menggunakan pelbagai strategi penilaian seperti penilaian rakan sebaya/pen
Adakah terdapat bukti penyoalan dan perbincangan berkaitan OP & KK?
 Guru menggunakan pelbagai kaedah maklumbalas seperti tunjuk ibu jari, bangun-

 Guru memantau perkembangan pelajar terhadap OP&KK?
* Guru menggunakan teknik AfL untuk membantu pelajar mengenal pasti kekuatan

*
8. Self & Peer Assessment (2.6.15)- Choose from below
Adakah pelajar tahu bagaimana menjalankan penilaian kendiri/rakan sebaya?
Adakah terdapat bukti pelajar menggunakan penilaian kendiri?
Adakah terdapat bukti pelajar menggunakan penilaian rakan sebaya?
Adakah pelajar mampu memeriksa dan memberi komen terhadap kerja rakan yan

Pelajar mampu menggunakan penilaian kendiri/rakan sebaya untuk membuat per

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9. Using Defined Structures (2.1.11)- Choose from below
Adakah terdapat bukti struktur CL dalam pembelajaran?
Adakah struktur CL difahami oleh pelajar dengan jelas?
Adakah terdapat unsur ROPE dalam struktur CL yang digunakan?
dakah struktur CL digunakan dengan tepat dalam pembelajaran?
Adakah murid memberi tumpuan dalam PDP?
*
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10. Collaborative Learning (2.1.11)- Choose from below
Adakah penyusunan kedudukan di kelas menyokong kerja berkumpulan?
Adakah kerja berkumpulan terkandung di dalam rancangan pengajaran?

nyoalan, maklumbalas.
-duduk, papan putih mini dan lain-lain?
mereka (melalui maklum balas, soal , dll) (2.5.12)

ng lain seperti 2 bintang dan 1 harapan?
rkembangan terhadap tugas yang diberi?
-------------------

-------------------

35

Adakah terdapat sumber yang diperlukan untuk kerja berkumpulan yang digunaka

Adakah pelajar terlibat secara aktif dalam aktiviti berpasangan/berkumpulan?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11. Questioning - Choose from below
Adakah guru menggunakan nama pelajar untuk bertanya soalan?
Adakah guru mengutarakan soalan kepada semua pelajar?
Adakah 5 KataTanya (mengapa, bagaimana, etc.) dipaparkan dan digunakan?
Adakah kedua-dua soalan terbuka dan tertutup digunakan?
Adakah waktu menunggu yang cukup diberi kepada pelajar untuk menjawab soala
Adakah soalan susulan penyelesaian digunakan?
Adakah terdapat strategi untuk’ya’ atau ‘tidak’ soalan digunakan seperti pengguna
*
*
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12. Thinking skills (2.2.12) - Choose from below
Adakah terdapat bukti penggunaan pengatur grafik seperti peta minda, carta-Y da
Adakah terdapat bukti aktiviti di dalam pembelajaran?
Adakah pelajar diberi soalan terbuka untuk berfikir dan membuat refleksi dengan
Adakah aktiviti penyelesaian masalah termasuk di dalam pembelajaran?
Adakah terdapat bukti aktiviti berfikir secara kritikal dan penyelesaian masalah di

* Aktiviti pembelajaran terbuka menggalakkan pelajar untuk bekerja secara "indepe
*
*
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13. Differentiation (3.1.8) - Choose from below
Adakah KK dibezakan?

an untuk mencapai tujuan pembelajaran?
-------------------

an?
aan papan putih mini?
-------------------
an tulang ikan?
lebih mendalam?
ijalankan dalam pembelajaran?
endent". (2.2.7)
-------------------

36

Adakah terdapat bukti aktiviti yang dijalankan mengikut pembezaan cara pembela

Adakah wujud pembezaan aktiviti lanjutan di dalam kelas?
Adakah terdapat peruntukan bagi pelajar yang lebih berkeupayaan seperti Soalan

Adakah terdapat peruntukan bagi pelajar yang lemah seperti sokongan guru/rakan
*
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14. Professional knowledge - Choose from below
 Adakah guru menunjukkan keyakinan dan kemahiran dalam matapelajaran?
Adakah guru mampu menyampaikan kandungan matapelajaran dengan jelas?
Adakah guru mampu menjawab soalan dan memberi maklumbalas kepada pelajar

Adakah guru mampu mengatur masa/kelajuan pengajaran dengan berkesan?
Adakah guru mampu menyesuaikan pengajaran dan pembelajaran dengan penglib

* Adakah terdapat bukti refleksi guru? (2.1.12)

ajaran seperti visual, audio dan pergerakan kinestetik?
n Aras Tinggi, aktiviti yang lebih mencabar dan lain-lain?
n?

-------------------
r dengan yakin dan berkesan?
batan dan perkembangan?

37


Click to View FlipBook Version