The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by mahiranman, 2021-09-28 20:43:43

MODUL PENGAJARAN MUZIK TAHUN 1

MODUL PENGAJARAN MUZIK TAHUN 1

SKOR 2 BIL NAMA MURID

2 Mencipta dan menyanyi UNIT PENTAKSIRAN UNIT 16-20
melodi mudah 16 17 18 19
2
Membezakan bunyi
91 panjang dan pendek

3 Mencipta dan memainkan
corak irama
JUMLAH 2 14 11 25 20
SKOR Menyanyi dengan dinamik
kuat dan lembut
Skor 18 - 25
Mengenal pasti tekstur
Skor 11 - 17 vokal tebal dan nipis

Skor 05 - 10 JUMLAH SKOR UNIT 11-15

Skor 00 - 04 JUMLAH SKOR UNIT 16-20

GRED JUMLAH SKOR UNIT 11-20

A GRED
B
C
D

LAPORAN PENTAKSIRAN DALAM PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1

BIL NAMA MURID SKOR GRED KOMEN GURU
UNIT 1-20

RUMUSAN
PENTAKSIRAN

JUMLAH GRED
SKOR
A Cemerlang
Skor 36-50 B Baik
C Memuaskan
Skor 21 - 35 D Sederhana

Skor 10 - 20

Skor 00 - 9

92





RANCANGAN MENGAJAR

Mata Pelajaran Pendidikan Muzik

Tahun 1 Cemerlang

Hari / Tarikh Isnin / 8 Mac 2010

Masa 60 Minit (8.40 - 9.40 pagi)

Fokus Ekspresi: - tempo cepat dan lambat

Standard Kandungan Pengalaman Muzikal
1. Menyanyi pelbagai repertoir secara solo atau berkumpulan.
2. Membuat gerakan mengikut muzik.

Standard Pembelajaran 1. Menyanyi mengikut tempo cepat dan lambat.

2. Membuat gerakan berdasarkan dinamik, pic, tempo dan
bunyi.

Objektif Pengajaran Pada akhir pengajaran murid dapat:
1. Menyanyi Lagu Selamat Pagi mengikut tempo.
2. Menepuk detik lagu Selamat Pagi.

Pengalaman Sedia Ada Murid pernah menyanyi lagu kanak-kanak.

Bahan Bantu Mengajar CD 1 : Track 01 (Selamat pagi – vokal)
Track 02 (Selamat Pagi – instrumental)

CD 2 : Track 01 (Tanggal 31 – tempo cepat)
Track 02 (Pahlawan Ku – tempo lambat)

Kad ikon : askar dan orang tua

Penyerapan Nilai Berdisiplin – mengikut arahan

Kemahiran Berfikir Membezakan tempo cepat dan lambat.

EMK (Elemen Merentas Kreativiti

Kurikulum) Menyanyi dengan mengubah tempo secara kreatif

96

Masa/ Isi Kandungan Aktiviti Strategi P&P/ABM/
Langkah Pengajaran & Pembelajaran Nilai

Set Induksi Tempo cepat 1. Guru mempamerkan gambar  Gambar askar

(5 minit) dan lambat askar.

2. Guru meminta murid menunjukkan
cara askar berkawad.

Murid berkawad seperti askar.

3. Guru mempamerkan gambar  Gambar orang
orang tua tua

4. Guru mempamerkan gambar
orang tua berjalan.

5. Guru meminta murid menunjukkan
orang tua berjalan.

6. Murid berjalan seperti orang tua.

7. Guru menyoal murid.  Kemahiran

Contoh: Berfikir :

Apakah perbezaan antara cara membanding

askar berkawad dengan orang tua beza

berjalan?

Andaian Jawapan : askar berka-

wad cepat. Orang tua berjalan

lambat.

Langkah Menepuk detik 1. Murid mendengar dan memberi  CD 1 Track 01
1 tumpuan kepada lagu Selamat  CD 1 Track 02
Pagi.
(10 minit)
2. Murid mendengar dan menepuk
detik lagu Selamat Pagi dengan
bimbingan guru.
(Catatan : guru mempelbagaikan
aktiviti menepuk detik seperti
menepuk peha, bahu dan pipi).

Langkah 2 Menyanyi men- 1. Guru membimbing murid men-  CD 1 Track 01

(10 minit) gikut tempo yanyikan lagu Selamat Pagi.

2. Murid menyanyikan lagu Selamat  CD 1 Track 02
Pagi mengikut tempo.

97

Masa/ Isi Kandungan Aktiviti Strategi P&P/ABM/
Langkah Pengajaran & Pembelajaran Nilai

Langkah Gerakan men- 1. Murid mendengar dan memberi  CD 2 Track 01
3
gikut tempo tumpuan kepada lagu Tanggal 31.
(10 minit)

2. Murid membuat gerakan cepat  CD 2 Track 01
dengan iringan lagu. Contoh: ber-
kawad.
(Catatan : guru mempelbagaikan
aktiviti gerakan cepat)

3. Murid mendengar dan memberi  CD 2 Track 02
tumpuan kepada lagu Pahlawan
Ku.

4. Murid membuat gerakan lambat  CD 2 Track 02
dengan iringan lagu. Contoh : ber-
jalan seperti orang tua.
(Catatan : guru mempelbagaikan
aktiviti gerakan lambat)

Langkah Menepuk detik 1. Guru mempamerkan kad ikon  Kad ikon askar.
4
mengikut askar.
(10 minit)
tempo cepat

dan lambat

2. Guru membimbing murid untuk  Kad ikon orang
menepuk detik mengikut tempo tua berjalan
cepat.

3. Murid menepuk detik mengikut
tempo cepat.

4. Guru mempamerkan kad ikon
orang tua berjalan.

5. Guru membimbing murid menepuk
detik mengikut tempo lambat.

6. Murid menepuk detik mengikut
tempo lambat.

5. Murid menepuk detik berdasarkan
gambar ikon yang ditunjukkan
oleh guru.

98

Masa/ Isi Kandungan Aktiviti Strategi P&P/ABM/
Langkah Pengajaran & Pembelajaran Nilai

Langkah 5 Bergerak men- 1. Guru membahagikan kelas

(10 minit) gikut tempo kepada 2 kumpulan. Kumpulan 1

cepat dan lam- menepuk detik manakala kumpu-

bat lan 2 membuat gerakan.

2. Murid melakukan aktiviti menepuk
detik dan gerakan berdasarkan
gambar ikon yang dipamerkan
oleh guru.

Penutup Guru berbincang bersama murid
(5 minit) tentang perubahan tempo yang

dialami semasa menyanyi dan
membuat gerakan.

99



SENARAI LAGU

Unit :1
Track
Judul Lagu : 01
Lagu & Lirik : Selamat Pagi
: Lee Chai Huat / Lee Chong Yern / Zaliza Bakhri

Terjemahan Lirik Bahasa Cina Lee Huon Tee

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi Nor Nabilah bte Amir Zafri
Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh
Recording & Mixing : Rosman Adam

Unit :2

Track : 03

Judul Lagu : Mari Menyanyi

Lagu & Lirik : Lee Chai Huat / Lee Chong Yern / Zaliza Bakhri

Terjemahan Lirik Bahasa Cina : Lee Huon Tee

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi : Nor Nabilah binti Amir Zafri

Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh

Recording & Mixing : Rosman Adam

Unit :6

Track : 05

Judul Lagu : Suka Hati

Lagu & Lirik : Lee Chai Huat / Lee Chong Yern / Zaliza binti

Bakhri

Terjemahan Lirik Bahasa Cina : Lee Huon Tee

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi : Aaina Soraya Putri bte Mohamed Noor

Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh

Recording & Mixing : Rosman Adam

102

Unit : 08
Track : 07
Judul Lagu : Siapa Gurau Senda

Lirik ( Adaptasi dari lagu ―Mexican Dance‖ )
: Lee Chai Huat / Lee Chong Yern / Zaliza binti

Bakhri

Terjemahan Lirik Bahasa Cina Lee Huon Tee

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi Nor Nabilah bte Amir Zafri
Aaina Soraya Putra bte Mohamed Zafri
Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh
Recording & Mixing : Rosman Adam

Unit :9

Track : 09

Judul Lagu : Jenis Suara

Lagu & Lirik : Lee Chai Huat / Lee Chong Yern

Ridzlina Riduan

Terjemahan Lirik Bahasa Cina : Kong Mee Yan

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi : Diana Adha bte Mohd Abid

Nor Nabilah bte Amir Zafri

Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh

Recording & Mixing : Rosman Adam

Unit : 10

Track : 11

Judul Lagu : Gajah Menari

Lagu & Lirik : Hamid bin Baharuddin

Terjemahan Lirik Bahasa Cina : Lee Huon Tee

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi : Nor Nabilah bte Amir Zafri

Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh

Recording & Mixing : Rosman Adam

103

Unit : 11
Track : 13
Judul Lagu : Jantungku
Lagu & Lirik : Khalijah binti Mohamed / Tan Chee Keong

Norshamsuri bin Shafie

Terjemahan Lirik Bahasa Cina Lee Huon Tee

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi Nor Nabilah binti Amir Zafri
Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh
Recording & Mixing : Rosman Adam

Unit : 12
Track : 15
Judul Lagu : I‘m Tall, I‘m Small
Lagu & Lirik : Traditional Children‘s Song
Penyanyi : Aaina Soraya Putra bte Mohamed Zafri

Susunan Muzik Nor Farhana bte Mohd Hafidz
Recording & Mixing : Bakhtiar bin Mohd Salleh
: Rosman Adam

Unit : 13
Track : 17
Judul Lagu : Nenek Si Bongkok Tiga
Lagu & Lirik : Lagu Tradisional Kanak-Kanak
Penyanyi : Diana Adha bte Mohd Abid

Susunan Muzik Nur Syahda bte Mohd Latif
Recording & Mixing : Bakhtiar bin Mohd Salleh
: Rosman Adam

104

Unit : 14
Track : 19
Judul Lagu : Suasana Pagi
Lagu & Lirik : Zt. Zaiton / M. Fazil / Muzaiful / A. Halim

M. Rodzi

Terjemahan Lirik Bahasa Cina Lee Huon Tee

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi Nor Nabilah bte Amir Zafri
Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh
Recording & Mixing : Rosman Adam

Unit : 15
Track : 21
Judul Lagu : Hong Cai Mei Mei
Lagu & Lirik : Chinese Folk Song
Penyanyi : Joanne Thang Mei Teng
Susunan Muzik : Isa Amri
Recording & Mixing : Rosman Adam

Unit : 17

Track : 23

Judul Lagu : Jom Mengira

Lagu & Lirik : Zt. Zaiton / M. Fazil / Muzaiful / A. Halim

M. Rodzi

Terjemahan Lirik Bahasa Cina : Lee Huon Tee

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi : Noradila Syafira bte M. Zaidi

Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh

Recording & Mixing : Rosman Adam

105

Unit : 18
Track : 25
Judul Lagu : Ikut Rentak
Lagu & Lirik : Lee Chai Huat / Lee Chong Yern

Ridzlina Riduan

Terjemahan Lirik Bahasa Cina Kong Mee Yet

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi Tatiana Batrisya bte Rizman
Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh
Recording & Mixing : Rosman Adam

Unit : 19

Track : 27

Judul Lagu : Sang Rimba dan Kucing

Lagu & Lirik : Lee Chai Huat / Lee Chong Yern
Ridzlina Riduan

Terjemahan Lirik Bahasa Cina : Kong Mee Yet

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi : Diana Adha bte Mohd Abid

Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh

Recording & Mixing : Rosman Adam

Unit : 20

Track : 29

Judul Lagu : Suara Kita

Lagu & Lirik : Khalijah binti Mohamed / Chan Kit Yip/
Norshamsuri bin Shafie/ Susie Khor

Terjemahan Lirik Bahasa Cina : Lee Huon Tee

Terjemahan Lirik Bahasa Tamil : S. Muthaiah / Charles Soosai

Penyanyi : Nurul Syazliana Binti Khairudin

Susunan Muzik : Bakhtiar bin Mohd Salleh

Recording & Mixing : Rosman Adam

106

CD 1 : VOKAL DAN INSTRUMENTAL

Track 01 : Selamat Pagi ( Vokal )
Track 02 : Selamat Pagi ( Instrumental )
Track 03 : Mari Menyanyi ( Vokal )
Track 04 : Mari Menyanyi ( Instrumental )
Track 05 : Suka Hati ( Vokal )
Track 06 : Suka Hati ( Instrumental )
Track 07 : Siapa Gurau Senda ( Vokal )

Track ( Adaptasi dari lagu ―Mexican Dance‖ )
08 : Siapa Gurau Senda ( Instrumental )
Track
Track ( Adaptasi dari lagu ―Mexican Dance‖ )
Track 09 : Jenis Suara ( Vokal )
Track 10 : Jenis Suara ( Instrumental )
Track 11 : Gajah Menari ( Vokal )
Track 12 : Gajah Menari ( Instrumental )
Track 13 : Jantungku ( Vokal )
Track 14 : Jantungku ( Instrumental )
Track 15 : I‘m Tall , I‘m Small ( Vokal )
Track 16 : I‘m Tall , I‘m Small ( Instrumental )
Track 17 : Nenek Si Bongkok Tiga ( Vokal )
Track 18 : Nenek Si Bongkok Tiga ( Instrumental )
Track 19 : Suasana Pagi ( Vokal )
Track 20 : Suasana Pagi ( Instrumental )
Track 21 : Hong Cai Mei Mei ( Vokal )
Track 22 : Hong Cai Mei Mei ( Instrumental )
Track 23 : Jom Mengira ( Vokal )
Track 24 : Jom Mengira ( Instrumental )
Track 25 : Ikut Rentak ( Vokal )
Track 26 : Ikut Rentak ( Instrumental )
Track 27 : Sang Rimba dan Kucing ( Vokal )
Track 28 : Sang Rimba dan Kucing ( Instrumental )
29 : Suara Kita ( Vokal )
30 : Suara Kita ( Instrumental )

107

CD 2 : PENDENGARAN DAN PENTAKSIRAN

Track 01 : Tanggal 31 ( tempo cepat )
Track 02 : Pahlawanku ( tempo lambat)
Track 03 : Audio Pic rendah dan tinggi
Track 04 : Malaysia Baru ( tempo cepat )
Track 05 : Ilham Pujangga ( tempo lambat )
Track 06 : Joget Malaysia ( Duet lelaki dan perempuan )
Track 07 : Audio dinamik lembut dan kuat
Track 08 : Audio lagu untuk gerakan (mud riang)
Track 09 : Audio tempo cepat dan lambat
Track 10 : Audio mud takut
Track 11 : Audio mud marah
Track 12 : Audio warna ton suara
Track 13 : Wawasan 2020 ( tempo konsisten )
Track 14 : Makan Sireh ( mud sedih )
Track 15 : Audio tekstur nipis
Track 16 : Audio tekstur tebal
Track 17 : Audio solfa mi dan so
Track 18 : Ibu ( tekstur nipis )
Track 19 : Keranamu Malaysia ( tekstur tebal )
Track 20 : Selamat Pagi ( Unit 1 ) (detik)
Track 21 : Audio pic tinggi dan rendah ( Unit 2 )
Track 22 : Siapa Belum Siap - Vokal lelaki dan perempuan ( Unit 4 )
Track 23 : Audio dinamik kuat dan lembut ( Unit 5 )
Track 24 : Audio mud riang - Instrumental suka hati ( Unit 7 )
Track 25 : Audio mud sedih - Instrumental suka hati ( Unit 7 )
Track 26 : Audio tekstur tebal dan nipis

108

Bahagian Pembangunan Kurikulum (BPK)
merakamkan ribuan terima kasih kepada
semua pihak yang terlibat secara langsung
atau tidak langsung dalam usaha menyediakan
modul ini.

Antara pihak yang terlibat ialah:

 Guru-guru, Pensyarah Institut Pendidikan
Guru Malaysia dan Pensyarah Universiti
yang menjadi panel penyediaan Modul
Pengajaran Pendidikan Muzik Sekolah
Rendah Tahun 1

 Sekolah Seni Malaysia Johor Bahru
( Rakaman Lagu )

 RTM (sumbangan lagu dalam CD 2 )

109






Click to View FlipBook Version