AN PENGURUSAN SEKOLAH
5 6
PANITIA MATA PELAJARAN
Merancang pelaksanaan kurikulum
menggunakan kurikulum yang dijajarkan
dan membuat Rancangan Pengajaran
Tahunan
N JAWATANKUASA KURIKULUM SEKOLAH
ngan dalam panitia untuk mengenal • Menjalankan pemantauan
ulum mata pelajaran yang terkesan dan berstruktur secara berterusan bagi
berdasarkan asas pertimbangan berikut: memastikan pelaksanaan PdP dan
dak sempat dilaksanakan; pentaksiran
murid yang sangat rendah;
dilaksanakan seperti yang
n murid yang rendah dirancang.
• Membuat penambahbaikan
dan meningkatkanmutu PdP
dan PdPR.
• Memberi panduan kepada guru
untuk mempelbagaikan kaedah
PdP dan penyediaan bahan
pembelajaran bersesuaian.
ah
9
PANDUAN PELAK
Mengenal pasti kandungan 3
1 kurikulum yang terkesan semasa Rujuk Dokumen Pen
pelaksanaan PdPR dan Kurikulum bagi kand
kurikulum mata pela
implikasinya terhadap terkesan
pembelajaran tahun semasa
2 6 Meranca
Mengadakan perbincangan dalam mengam
panitia untuk merancang • Pen
pelaksanaan kurikulum tahun • Ope
semasadengan mengambil kira • Sum
perkara berikut:
7 Melaksan
• kandungan yang tidak sempat
dilaksanakan;
• keterlibatan PdPRmuridyang
sangat rendah; dan/atau
• Tahap penguasaan murid yang
rendah
KSANAAN GURU
Merancang pelaksanaan kurikulum yang dijajarkan
4 dan menyisipkan Standard Kandungan/ Standard
Pembelajaran dari DPK2.0 tahun sebelum ke dalam
DPK 2.0 tahun semasa
enjajaran 5
ndungan
ajaran yang Menyediakan Rancangan Pengajaran Tahunan
ang pengajaran harian dengan 8 Melaksanakan PBD dan
mbil kira: merekodkan tahap penguasaan
ndekatan PdP yangbersesuaian murid
erasi sekolah dan Jadual Waktu
mber yang ada
nakan PdP
Nota: 10
Kekal
Tambah baik
Program Transis
si Tahun 1 (2021)
Latar Belakang Program Tra
Program Transisi
Rasional:
• Program Transisi
Tahun 1 merupakan 1. Pandemik COV
program yang berkurang dan
bertujuan untuk
membantu Persekolahan:
kesediaan murid bagi 2 Jan-13 Mac 2020
menghadapi
2. Dapatan Tinjau
• Ppeelnadkisdaiknaananformal di Prasekolah (BP
Psreokgorlaamh reTnradnashisi: Instrumen: Ujia
2001 – 2006 : 3 Tahap Peng
bulan
• E2n0r0o7lm–e2n0m20ur:id 3 Kemahiran Mendengar
pmrainsgegkuolah 5+:
389,354 Kemahiran Membaca
(SMPK, September Kemahiran Menulis
Objektif:
Murid yang bers
serta literasi da
Tahun 1
ansisi Tahun Satu 2021
VID-19 memberi implikasi bilangan hari persekolahan
kehadiran murid ke sekolah merosot
uan Penguasaan Literasi dan Numerasi Awal Murid
PK, 2020) Demografi:169 murid, 10 negeri
an Berasaskan Aktiviti
guasaan BM BI
r & Bertutur Sederhana Tinggi Sederhana Rendah
(Min=3.12, SP=0.84) (Min=2.36, SP=1.46)
Sederhana Tinggi Sederhana Rendah
(Min=3.39, SP=0.94) (Min=2.56, SP=1.27)
Sederhana Rendah Tidak Berkenaan
(Min=2.30, SP=1.33)
sedia dalam aspek sosio emosi, sikap dan nilai 12
an numerasi awal bagi mengikuti pembelajaran di
Program Transisi Tahun Satu 202
FASA FASA
01 02
PERSEDIAAN PENYES
19 Jan 2021 – 19 Jan
2021
Menyediakan pihak sekolah 1.Menyesuaikan mu
dari aspek pengurusan dan keadaan dan pers
persekitaran sekolah.
2.Membina hubunga
dengan rakan seb
3.Membina keyakina
PERANAN DAN murid untuk berko
TANGGUNGJAWAB MODUL ORI
❑ Pentadbir ❑ Rutin Kelas
❑ Guru ❑ Perbualan A
❑ Ibu Bapa/ Penjaga ❑ Aktiviti Fizik
❑ Aktiviti Suai
Kenal
❑ Aktiviti
21
A FASA
2 03
SUAIAN KESEDIAAN
20 Jan 2021 1 Feb 2021 –
– 25 Mac 2021
29 Jan 2021 (Hari 9 hingga
(Hari 1 43)
urid dengan hingga 8) 1.Meningkatkan keyakinan murid dalam
sekitaran interaksi sosial dan pembelajaran.
2.Menyediakan murid dengan
an antara murid pengetahuan, kemahiran dan nilai
baya dan guru. untuk pembelajaran seterusnya.
an diri 3.Membentuk sikap positif dalam
omunikasi. pembelajaran.
IENTASI MODUL PdP
s ❑ Saya Sihat Saya
Awal
kal Selamat
i ❑ Saya dan Nombor
❑ Detektif Alam
❑ Hidup Bersama 13
Bil. Peranan dan Tang
1
Perkara
2 Perkongsian ilmu dan amalan terbaik perlu dilaksan
antara sekolah dapat diubah kepada iklim perkongs
. demi kemenjadian serta kemaslehatan murid
membantu guru memperkasakan semula PdP/PdPR
bersesuaian dengan pembelajaran normal baharu.
3 Sebarang perubahan standard operasi prosedur pe
kadar segera kepada pihak sekolah agar penyelaras
dilaksanakan oleh mereka.
4 Pemantauan dan bimbingan berterusan dalam usah
dapat dilaksanakan dengan efisyen
5 Penyediaan Dokumen Penjajaran Kurikulum 2.0 dan
lewatnya 30 Disember 2020 bagi tujuan muat naik
ggung Jawab KPM Tindakan
Semua
nakan agar iklim persaingan
sian dan bantu-membantu Semua
R dan pelaksanaan PBD
KPM
erlu dimaklumkan dengan
san operasi dapat KPM
BPLTV dan BPI
ha memastikan PdP 2021
n dihantar ke BPK selewat-
ke laman web
Garis Masa
202 Disemb 202 20 Januari
0 Novemb er 1 2021
er Januari
Pembinaan Dokumen 16 Nov – 11 Dis 2020 Permul
Penjajaran dan Transisi 15 Dis 2020 Sesi
Tahun 1 Persek
Mesyuarat Profesional 17 Dis 2020 5-9 Januari 2021
MesyuaraKtPBMersama Bahagian, Majlis
Pengetua, MGB dan 22 Dis 2020
Webin
NUTPTaklimat Bahagian ar
& JPN Taklimat JPN dan
PPD
Penataran kepada Guru Melalui Platform Delima bagi 21 Dis 20
Penjajaran dan Transisi
Muat naik DKP/ Modul & Surat 31 Disember 2020
Pemakluman
Modul 21 Dis 20
Penubuhan War Room/ Orientasi
Helpdesk Modul
Persediaan PdP
Sekolah
Pemantauan & Penilaian (Pentadbir / PPD /
JPN / KPM)
a Pelaksanaan
Febru Cuti
ari Penggal
Pertama
laan
26 Mac-3 April
kolahan
Ma 2021 2021Ap
c ril
Pembelajaran
Tahun 1 Bermula
020 – 19 Jan 2021 21 Dis 2021– 31 Mac 2021
020 – 19 Jan 2021 Program
20 -29 Jan 2021 Transisi
Tahun 1
19
21 Dis 2021– 31 Mac 2021
TERIMA
BAHAGIAN PEMBAN
A KASIH
N G UNAN KU RIKU LU M
Fasa Per
PERANCANGAN PENYELARASAN
• Pengurusan: • Penyelarasan dengan
- Penyediaan jadual guru terlibat:
waktu - Pelaksanaan Modul
- Kenal pasti guru Orientasi dan Modul
- Taklimat kepada warga PdP
sekolah - Pentaksiran
- Makluman kepada - BBM
PIBG/Lembaga - Susun atur kelas
Pengelola Sekolah prasekolah
- Senarai semak
• Persediaan persekitaran kesediaan murid untuk
- lokasi
- perabot ibu bapa/penjaga
- keceriaan
- keselamatan
Tindakan: Tindakan:
Pentadbir, Guru dan Pentadbir, Panitia Mata
PIBG/LPS Pelajaran dan Guru
rsediaan
TAKLIMAT IBU BAPA/ KESEDIAAN MURID
PENJAGA
• Pengisian taklimat • Kesediaan mental, sosio
emosi dan fizikal
• Penyediaan bahan
taklimat • Kesediaan pembelajaran
• Kelengkapan
pembelajaran seperti
alat tulis, buku dan
pakaian
Tindakan: Tindakan:
Pentadbir dan Guru Ibu bapa/Penjaga
Fasa Penyesuaian: Penggunaan
Contoh Pelaksanaan Sehari
Rutin Kelas (30 minit) Perbualan Awal
• Ucap selamat • Menyanyi lagu dan memb
• Bacaan doa pergerakan “Kalau Rasa G
• Tertib tempat duduk
• Ambil kedatangan • Bercerita perasaan
• Membersih dan mengemas kelas • Bercerita keadaan sekolah
• Persediaan lawatan ke kan
• Jom Baca
Aktiviti Pembelajaran (30 minit) Aktiviti Fizikal (30
Numerasi Awal Permainan me
• Meneroka nombor dan bentuk dalam kelas harta karun
• Membentuk simbol nombor menggunakan
Aktiviti Suai Kenal
doh
Lawatan ke Kantin
Nota: • Berbincang keadaan fizik
Pentaksiran dilaksanakan sepanjang fasa ini
menu
• Menggambarkan “Kantin
n Modul Orientasi
l (30 minit) Aktiviti Pembelajaran (30 minit)
buat Literasi Awal
Gembira” • Menyanyi lagu huruf
h • Menyurih abjad
ntin sekolah
Aktiviti Suai Kenal (60 minit)
0 minit)
Lawatan Kantin
encari • Bergerak ke kantin
• Mengenal pasti laluan & tempat cuci tangan
l (60 minit)
dan makan
kal , peraturan dan • Memahami peraturan kantin
n Idamanku” • Berkenalan dengan pekerja
kantin
Rehat (20 minit)
• Cuci tangan
• Bimbingan adab makan
Fasa Kesediaan: Pelaksanaan M
Kerangka Konsep
Modul PdP
Kurikulum Peratus PELAKSANAAN
KSPK 72.02
KSSR 27.98 ✓ Aktiviti fizikal dirancang
dan dilaksanakan oleh
Literasi - 36.24% guru PJ dua kali
seminggu.
Numerasi - 18.80%
✓ Aktiviti dalam tema boleh
Sains - 7.79% diubah suai mengikut
tahap perkembangan
Lain-lain - 37.17% murid dan konteks *Cadangan masa
(Sosio- Emosi) sekolah.
✓ Pentaksiran dilaksanakan
sepanjang Fasa 3.
Modul PdP
pelaksanaan bergantung kepada aktiviti yang dirancang.