ASPEK 4.1: GURU SEBAGAI PERANCANG
i. Menyediakan RPH iii. menyediakan BM/BBM/BBB/TMK
berdasarkan SPI Bil.3/1999 a. ABM - Alat Bantu Mengajar
yang mengandungi 3 elemen -peralatan yang digunakan
iaitu objektif, aktiviti dan untuk mengajar. Contoh: alat
refleksi. pembesar suara /LCD/Laptop
dll.
a.OBJEKTIF – ikut prinsip SMART b. BBM - Bahan Bantu Mengajar
-bahan yang membantu guru
S : Specific-berfokus,ikut tajuk mengajar. Contoh: buku teks,
M : Measurable-boleh diukur buku rujukan,carta dll.
A : Attainable-boleh dicapai c. BBB - Bahan Bantu Belajar
R : Realistik-kebolehlaksanaan -bahan yang membantu
T : Time-ikut masa ditetapkan murid belajar dan memahami
objektif pelajaran. Contoh:
b.AKTIVITI PELAJARAN ii. menentukan Kaedah Pentaksiran Dalam PdPc peta i-think, carta, model, dll.
- mesti ambil kira pelbagai d. TMK – Teknologi Maklumat
a. Nyatakan kaedah pentaksiran dalam RPH dan Komunikasi
aras murid. dengan mengambil kira pelbagaikan kaedah pentaksiran : menyoal / -teknologi yang digunakan
- mengikut peruntukan masa. membaca / menulis / mengira / individu / kerja berpasangan/ kerja semasa PdPc. Cth: crome
- menjurus kepada kumpulan book, tablet, visualizer.
- Bahan yang digunakan
pencapaian objektif b. Tentukan kaedah pentaksiran yang sesuai dengan tahap keupayaan mestilah relevan, jelas,
- melibatkan KBAT murid (cerdas, sederhana, lemah) menarik, berkesan dan boleh
digunakan dalam interaksi
c.REFLEKSI c. Pentaksiran secara berterusan. dengan murid dan digunakan
sepenuhnya sepanjang sesi
(sejauhmana objektif tercapai) PdP.
- Berapa orang murid
menguasai daripada jumlah
keseluruhan murid
- Pengukuhan/pemulihan perlu
dinyatakan
ASPEK 4.2: GURU SEBAGAI PENGAWAL (PROSES PEMBELAJARAN)
i. mengelola isi pelajaran ii. mengelola masa PdPc iii. penyertaan aktif murid
a. tulis objektif pada papan tulis. a. laksana aktiviti berdasarkan objektif a. libatkan semua murid dalam aktiviti
b. terangkan objektif dalam bahasa yang b. gunakan teknik yang bersesuaian dalam mengikut aras keupayaan secara
berterusan
mudah. aktiviti untuk mencapai objektif.
c. bincang objektif bersama-sama dengan c. laksanakan proses pembelajaran secara b. pastikan penyertaan aktif murid
berkaitan isi pelajaran/ fakta dan
murid sama ada selepas set induksi atau teratur iaitu daripada mudah kepada sukar kemahiran
sebelum PdPc bermula tentang apa yang atau konkrit kepada abstrak
patut diperolehi d. memastikan aktiviti mengikut masa yang c. pastikan peranan yang jelas dalam
d. sentiasa rujuk objektif setelah setiap aktiviti telah dirancang perbincangan kumpulan
dilaksanakan
e. kaitkan dengan pengetahuan sedia ada
murid
ASPEK 4.2.2: GURU SEBAGAI PENGAWAL (SUASANA PEMBELAJARAN)
i. mengawal komunikasi murid dalam PdPc ii. mengawasi perlakuan murid dalam PdPc
a. mengawal pembentangan, diskusi, sesi soal jawab a. mengawal perlakuan murid dengan guru dan
dll secara berterusan. perlakuan murid dengan murid bagi memastikan
b. mengawal kesantunan berbahasa murid ketika perhubungan yang positif dan suasana yang kondusif
menerima dan menolak pendapat rakan secara b. mengawal perlakuan murid dengan bahan/ tugasan
berhemah dan berbudi bahasa. bagi memastikan kekemasan, keselamatan dll.
c. mengawal nada suara, intonasi, mimik muka, c. memberi pengiktirafan dan teguran untuk
bahasa badan atau bahasa isyarat yang ditunjukkan membangunkan potensi diri murid.
oleh murid.
iv. mewujudkan persekitaran pembelajaran yang menyeronokkan
iii. menyusun atur kedudukan murid a. menggalakkan unsur didik hibur (fun/learning) seperti
a. menyusun atur kedudukan murid secara bercerita, berlakon, main peranan, kerusi panas,
berpasangan atau berkumpulan mengikut keperluan kotak beracun, teater bercerita dll.
aktiviti pembelajaran. b. mewujudkan suasana pembelajaran yang
b. mengubah suai kedudukan murid dalam menyeronokkan secara berterusan dalam persekitaran
aktiviti/mengikut keupayaan murid dan yang terkawal (dalam atau di luar bilik darjah).
kecenderungan pelbagai.
ASPEK 4.3: GURU SEBAGAI PEMBIMBING
i. Memberi tunjuk ajar v. menggabung / mengait isi
a. memberi pelajaran
penerangan a. kaitkan dengan
konsep/fakta pengetahuan sedia
dahulu. ada, keluarga, latar
b. kemukakan contoh belakang dan
dan visual, lakaran, persekitaran murid
ilustrasi yang mudah. secara local dan
c. demontrasi/tunjuk global
cara b. menggabungkan
elemen merentas
ii. memberi tunjuk ajar kurikulum dengan isi
dalam aktiviti mata pelajaran lain/
pembelajaran kemahiran lain.
a. memberi iv. memandu murid menggunakan/ memanfaatkan sumber pendidikan
penerangan a. memandu dan mengawal murid menggunakan sumber pendidikan
konseptual dan b. mencadangkan sumber pendidikan yang sesuai dan menerangkan
praktikal untuk cara penggunaannya.
melaksanakan aktiviti c. memastikan sumber pendidikan yang mencukupi dan sesuai.
d. melantik pengendali sumber pendidikan (seorang wakil bagi setiap
b. memberi kumpulan
kepercayaan e. Memandu murid untuk eksploitasi bahan ke arah KBAT.
kepada murid untuk
melaksanakan
aktiviti/tugasan
iii. memandu murid membuat keputusan dan menyelesaikan masalah.
a. membantu murid mengenalpasti fakta betul atau salah
b. memandu murid membuat keputusan sebulat suara melalui hasil
perbincangan kumpulan/kelas
c. membimbing murid menyelesaikan masalah
d. meminta murid membuat refleksi
ASPEK 4.4: GURU SEBAGAI PENDORONG (MINDA)
i. merangsang murid ii. merangsang murid
berkomunikasi berkolaboratif dalam aktiviti
a. kongsikan objektif dengan pembelajaran
murid secara lisan dan
bukan lisan. a. menggalakkan murid
b. Menggalakkan murid berkolaboratif dalam aktiviti
berkomunikasi secara aktif pembelajaran.
c. memberi soalan dalam
bahasa yang mudah b. pastikan aktiviti
difahami mengikut aras pembelajaran secara
keupayaan murid. kolaboratif menyumbang ke
d. Merangsang murid arah pencapaian objektif.
berkomunikasi secara lisan
dengan menggunakan c. terapkan semangat
teknik penyoalan dan berpasukan dan bersikap adil
bahan bukan lisan. terhadap keupayaan rakan-
rakan yang pelbagai .
d. melaksanakan pelbagai
kaedah pembelajaran
koperatif secara konsisten.
iii. mengemukakan soalan iv. mengajukan soalan yang v. mewujudkan peluang untuk vi. menggalakkan murid vii. menggalakkan murid
yang menjurus ke arah menjurus ke arah membuat murid memimpin. mengemukakan soalan memperoleh pengetahuan dan
pemikiran kritis dan kreatif keputusan dan penyelesaian berkaitan isi pelajaran kemahiran secara kendiri
masalah a. memberi peluang kepada
a. sentiasa mengemukakan murid semasa membuat a. mendorong murid a. galakkan murid memberi
soalan (5W1H) secara a. menggalakkan murid untuk tugasan kumpulan. mengajukan pelbagai pandangan secara kendiri
terancang berdasarkan kenal pasti masalah dan soalan (5W1H) berkaitan terhadap isi pelajaran/
objektif pelajaran alternatif keputusan b. melantikan ketua kumpulan isi pelajaran untuk kemahiran yang dipelajari
(soalan KBAT). secara giliran meningkatkan
b. mendorong murid untuk kefahaman b. memastikan murid
b. Mencerakinkan soalan memberi idea menyelesaikan c. mendorong murid bekerja mendapat maklumat awal
KBAT mengikut aras masalah secara berpasukan b. menggalakkan penilaian daripada pelbagai sumber
keupayaan murid kendiri untuk menilai sebelum sesi PdPc
supaya dapat difahami. c. menggalakkan murid tahap kefahaman murid
menggunakan pelbagai
strategi penyelesaian masalah.
ASPEK 4.4.2: GURU SEBAGAI PENDORONG (EMOSI)
i. memberi ii. memberi penghargaan iii. memberi keyakinan dalam iv. prihatin terhadap
pujian/galakan terhadap hasil kerja/ idea mengemukakan keperluan murid
terhadap perlakuan yang bernas. soalan/memberi respons
positif a. sentiasa berjalan
a. memaparkan semua a. menggalakkan murid sekeliling kelas dan lihat
a. mendorong murid hasil kerja murid untuk menyoal, sekiranya kerja murid secara
menggunakan kata- dikongsi bersama-sama. jawapan betul beri berterusan.
kata positif, bervariasi pujian.
dan nada suara yang b. memaparkan hasil b. sentiasa peka dengan
sesuai kerja murid yang terbaik b. memberi peluang atau keperluan dan
untuk dijadikan meminta jawapan dari kecenderungan murid.
b. menggalakkan murid contoh/panduan murid lain sekiranya
menunjukkan kepada murid lain. jawapan tidak c. memahami profil murid
penghargaan sesama salah/tidak tepat dan melalui inventori
mereka c. menggalakkan murid minta jawapan semula kecerdasan pelbagai.
menghargai hasil daripada murid yang
kerja/idea rakan tidak dapat menjawab. d. membimbing murid
mereka yang tidak menguasai
atau yang memerlukan
pemulihan.
ASPEK 4.5: GURU SEBAGAI PENILAI i. menjalankan aktiviti pemulihan
/ pengayaan dalam PdPc
ii. menggunakan pelbagai a. mengenal pasti murid yang
kaedah pentaksiran terlibat dalam masalah
a. melaksanakan pembelajaran, merancang
pentaksiran tindakan, mengajar semula,
berdasarkan menilai dan membuat
pemerhatian, lisan, tindakan susulan
bacaan, penulisan, b. membuat penilaian kendiri
penyoalan, segera pada ketika sesi PdPc
persembahan, projek, berdasarlkan maklumbalas
senarai semak dll. murid
b. mengena pasti c. menggunakan maklumat
indikator pentaksiran semasa seperti input murid
yang hendak dinilai. sebagai asas untuk
c. melaksanakan meningkatkan penguasaan
pentaksiran mengikut murid
aras keupayaan murid d. mengubah strategi
secara individu atau pembelajaran berdasarkan
kumpulan respons yang kurang aktif
daripada murid.
iii. memberi latihan/tugasan berkaitan
pelajaran iv. membuat refleksi PdPc v. menyemak/menilai hasil kerja/gerak kerja/latihan/ tugasan
a. menyediakan latihan/tugasan bagi
membantu mencapai objektif, mengikut a. membuat penilaian a. menyemak dan menilai hasil kerja/latihan/tugasan dan diberikan skor yang
aras keupayan murid dan mengikut kendiri terhadap aktiviti sesuai.
keperluan PdPc. pembelajaran dan
b. membimbing murid menyelesaikan sejauh mana murid b. menyemak dan menilai hasil kerja/latihan/tugasan sepanjang PdP.
tugasan mengikut masa yang ditetapkan. mencapai objektif Contoh: menyemak secara konstruktif (ulasan membina), memberi
c. Mem beri tugasan secara flipped yang telah dirancang. bintang, gerakan zig-zag dari kumpulan ke kumpulan, menyemak
classroom (sekiranya perlu) iaitu murid hasil perbincangan/tugasan murid.
akan mengulan kaji terlebih dahulu b. refleksi boleh
sebelum kemahiran itu diajar. dilaksanakan semasa c. merekod tahap penguasaan semasa murid berdasarkan standard
e. sebagai asas untuk meningkatkan PdPc berlangsung kandungan/standard pembelajaran dengan merujuk standard prestasi.
penguasaan murid berdasarkan maklum Contoh perekodan: senarai semak atau catatan dalam buku rekod, catat
f. mengubah strategi pembelajaran balas murid. pada bahagian refleksi atau ruangan catatan (mengikut kesesuaian dan
berdasarkan respons yang kurang aktif teknologi semasa
daripada murid.
NOTA: Perekodan dibuat supaya guru dapat merujuk maklumat/ data untuk membuat
pertimbangan professional keseluruhan murid bagi tujuan pelaporan.
ASPEK 4.6: MURID SEBAGAI PEMBELAJAR AKTIF