The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

Rancangan Pengajaran Harian (RPH) NURUL IZZATI BINTI YUHIMIN

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by izzatiyuhimin02, 2021-07-13 01:49:35

Rancangan Pengajaran Harian (RPH) NURUL IZZATI BINTI YUHIMIN

Rancangan Pengajaran Harian (RPH) NURUL IZZATI BINTI YUHIMIN

INSTITUT PENDIDIKAN GURU

KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
Institut Pendidikan Guru Kampus Keningau

Beg Berkunci No. 11
89009 Keningau

EDUP2112
TEKNOLOGI DAN MEDIA PENGAJARAN

Nama : NURUL IZZATI BINTI YUHIMIN
No. K/P : 940302-12-6216
Angka Giliran : 2020012400091
Program : PDPP
Ambilan : OKTOBER/2020
Unit : PENDIDIKAN KHAS
(SEKOLAH RENDAH)
Nama Pensyarah : DR. M NADARAJAN
A/L MANICKAM
Tarikh Hantar : 19 JUN 2021

PENGAKUAN PELAJAR
Saya mengaku bahawa tugasan kerja kursus ini adalah hasil kerja saya sendiri kecuali
nukilan dan ringkasan yang setiap satunya saya jelaskan sumbernya.

Tandatangan Pelajar:__________________________Tarikh : _____________________

PEMERIKSA MODERATOR

Markah Markah

Tandatangan Tandatangan

Cop Cop

Tarikh Tarikh

PENGESAHAN PELAJAR
Saya mengesahkan bahawa maklum balas yang diberikan oleh pensyarah telah saya
rujuki dan fahami.

Tandatangan Pelajar:__________________________Tarikh : _____________________

RANRCaAnNcGaAnNgaPnENPGeAnJgAaRjAaNraHnAHRIaArNia(nRP(PHA) K21)

NyatakaMn aBtBaMP.elajaran Matematik
Kelas 1 Cerdik
Tarikh 22 Mac 2021
Hari Khamis
Masa 8.20 pagi - 9.20 pagi (60 Minit)
Bilangan Murid 3 orang (1 perempuan & 2 lelaki)
Kehadiran Murid Jumlah Hadir 3 / 3 orang, Jumlah tidak Hadir 0 / 3 orang

Nama Murid :

Darren (Lelaki) Slow Learner Hadir
Russel (Lelaki) Hiperaktif / Slow Learner Hadir
Riyana (Perempuan) Speech Delay / Slow Learner Hadir

Tema : Konsep Nombor
Tajuk : Mengenali Nombor
Standard Kandungan : 2.1 Nombor 0 Sehingga Nombor 10
Standard Pembelajaran : 2.1.1 Menyebut Nombor 0 Sehingga Nombor 10

Standard Prestasi 2.1.2 Mengenal Simbol Nombor 0 Sehingga Nombor 10
: Menyebut Dan Menamakan Nombor 0 (Sifar) sehingga nombor 10
Pengetahuan sedia ada
Dengan Betul Dan Yakin.

: 1. Murid Pernah Menonton Nyanyian Nombor 1 Sehingga Nombor 10 Di
Televisyen Melalui Lagu Kanak-Kanak.

Objektif Pembelajaran : Pada Akhir Pengajaran Dan Pembelajaran Ini, Murid Dapat :

- Menyebut Nombor 0 Sehingga Nombor 10 Dengan Betul

- Mengenal Simbol Nombor 0 Sehingga 10 Dengan Betul

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Kreativiti dan Inovasi

Pentaksiran dan Penilaian : Quiz, Lisan dan Pemerhatian

Unsur Terapi : Terapi Muzik dan Terapi Motor Halus.

Kemahiran Abad ke-21 : Bersifat ingin tahu

Penyerapan Nilai : Bekerjasama, Berdikari

Kemahiran Berfikir (KBAT) : Mengaplikasi dan Mencipta

Bahan Bantu Mengajar : Komputer Riba, Lagu Nombor 1 sehingga nombor 10, Slide
power po2int , kad nombor bersuara, Quiz pintar

Langkah / Isi Kandungan Aktiviti PdPC Catatan
Masa (Penerangan Aktiviti) Murid

Set induksi - Video lagu nombor 1 - Murid menonton video dan BBM :
( 5 minit ) sehingga nombor 10.
menyanyi lagu yang bertajuk - Video pengenalan
- Video penerangan ini 123 kanak-kanak bagi Nombor 1
mengandungi sebutan pengenalan nombor 1 sehingga sehingga nombor
nombor 1 sehingga 10. nombor 10. 10.
- Semasa menyanyikan lagu,

murid dikehendaki menyebut Kaedah :
nombor sambil menunjukkan jari
yang menunjukkan nombor - Penerangan
tersebut. Contohnya nombor - Soal jawab

satu, murid dikehendaki untuk Strategi PdPC

menaikkan satu jari sahaja. - Nyanyian

Sehinggalah kepada nombor 10.
Nilai :

Sumber : You Tube Guru - Bekerjasama
- Guru perlu mewujudkan KB :
- Menjana Idea
https://www.youtube.com/watch? suasana PdPc yang kondusif
v=65D33iDlFDQ agar dapat menarik minat murid

serta tumpuan murid dalam Kaedah
aktiviti PdPc. Pentaksiran
- Berdasarkan video guru (PBD)
menjalankan sesi soal jawab
dengan murid. - Soal
Soalan : Jawab

i ) Apakah nombor yang - Pemerhatian

terdapat dalam video tadi?

ii) bagaimana bentuk nombor

tersebut

Contoh Cadangan Jawapan:

i) Nombor 1 sehingga nombor 10

ii) Dengan bantuan guru, murid

cuba melakar nombor tersebut

di udara menggunakan
jari telunjuk.
- Guru mengaitkan video
serta jawapan murid
dengan tajuk pelajaran
pada hari ini.
- Guru menulis objektif PdPc
di papan tulis.

- Kad nombor bersuara Murid BBM :
nombor 1 sehingga
Langkah 1 nombor 10. - Murid mendengar - Kad nombor
Penerangan penerangan yang bersuara
( 20 minit ) (Setiap nombor yang ada diberikan oleh guru.
pada kad nombor bersuara ini Kaedah :
- mempunyai warna yang - Murid akan menjawab
berbeza bagi meningkatkan pertanyaan guru - Penerangan
dan merangsang semangat berkenaan dengan topik - Soal jawab
murid untuk belajar) pelajaran hari ini.
- Demonstrasi
- Murid akan melihat dan Nilai :
mendengar setiap kad
nombor bersuara yang - Bekerjasama
dipaparkan sambil
menyebut nombor Terapi :
tersebut. - Pertuturan
- Psikomotor
- Setiap murid diberi
peluang untuk mencuba halus
memainkan kad nombor
bersuara tersebut
dengan bimbingan guru.

- Murid berkongsi kepada
rakan-rakan dan guru
mengenai pengalaman
mereka mengenai kad
nombor bersuara dan
nombor 1 sehingga
nombor 10.

Guru - Kemahiran
- Pengamatan

- Guru menerangkan murid
-
nombor 1 sehingga nombor KP :
-
- 10 dengan menggunakan - Verbal linguistik
kad nombor bersuara. - Visual

Guru mengaitkan tajuk

dengan pengetahuan sedia KB :

ada murid. - Menjana Idea

Guru akan bertanya sekali-

sekala kepada murid untuk Kaedah Pentaksiran
menarik minat serta fokus (PBD)
murid.
Guru akan memainkan kad - Soal Jawab
- Pemerhatian

nombor bersuara.

Guru akan membimbing

murid untuk memainkan kad

nombor bersuara tersebut.

Aktiviti Pengukuhan Murid
Langkah 2
- Setiap murid diberi peluang BBM :
Penilaian
dan untuk melakukan aktiviti - Quiz pintar
Pentaksiran pengukuhan tersebut. Kaedah :
- Murid akan diberikan
( 30 minit )
penerangan oleh guru mengenai - Penerangan

aktiviti Quiz pintar tersebut. - Latih tubi

- Apabila menerima arahan Nilai :
guru Murid menjawab soalan
yang terpapar. - Bekerjasama
- Kegigihan

Guru Terapi :

- Guru akan memberikan - Psikomotor
halus
penerangan berkenaan aktiviti
yang dijalankan.

-Guru akan memberi KB :
peneguhan positif kepada
murid yang berjaya - Menjana Idea
membentuk antara nombor 1
sehingga nombor 10. Kaedah
Pentaksiran
- Guru akan membimbing murid (PBD)
untuk melaksanakan Quiz
pintar tersebut. - Soal
Jawab

- Pemerhatian
- Quiz pintar

Murid Kaedah :

Penutup - Murid berkongsi aktiviti yang - Soal jawab
( 5 minit ) telah dilakukan serta
perasaan mereka dalam
aktiviti PdPc pada hari ini. Nilai :

- Murid menyanyi lagu yang - Bekerjasama
bertajuk nombor 1sehingga Terapi :
nombor 10 dengan iringan
muzik bersama-sama guru.

Guru - Pertuturan

- Guru meminta murid untuk KP:
berkongsi mengenai aktiviti - Verbal linguistik
yang telah dilakukan serta Kaedah
perasaan mereka dalam Pentaksiran
aktiviti PdPc pada hari ini. (PBD)

- Guru memberi pujian atas - Soal Jawab
kerjasama yang diberikan
sepanjang sesi pengajaran - pemerhatian
dan pembelajaran

- Guru mengarahkan salah
seorang murid untuk
membuat rumusan
berkenaan aktiviti
pembelajaran pada hari ini.

- Guru juga akan membuat
rumusan keseluruhan
mengenai aktiviti yang telah
dijalankan sepanjang
proses PdPc pada hari ini.

- Guru menyanyi lagu yang
bertajuk nombor 1 sehingga
nombor 10 dengan iringan
muzik bersama-sama murid


Click to View FlipBook Version