KPD3016
KIT MEDIA
INTERAKSIONAL
MANUAL PENGGUNAAN
BAHAN PEMBELAJARAN
MAKLUMAT PELAJAR:
SITI AISAH BINTI P RAMLY
D20201093091
ISMP KESUSASTERAAN MELAYU
SEMESTER 5
PENSYARAH : DR. ROSLIAH KITING
SITI AISAH BINTI P RAMLY
IJAZAH SARJ
ANA MUDA
PENDIDIKAN KESUSASTERAAN
MELAYU
DENGAN KEPUJIAN
UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN
IDRIS (UPSI)
DR. ROSLIAH KITING
PENSYA
RAH
PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN
PENTAKSIRAN 1
FAKULTI BAHASA DAN
KOMUNIKASI
UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN
IDRIS (UPSI)
PENGGUNAAN BAHAN
PEMBELAJARAN
GURU DAN MURID
MEDIA ELEKTRONIK:
MEDIA CETAK:
-LEMBARAN PETA BUIH-
SENARAI
KANDUNGAN
PERKARA MUKA SURAT
PENGENALAN
1
OBJEKTIF 1
MANUAL PENGGUNAAN 2 - 10
PENGAJARAN GURU
SET INDUKSI
LANGKAH 2 11 - 16
LANGKAH 3
PENUTUP
17
MANUAL PENGGUNAAN 18 - 21
22
PEMBELAJARAN MURID
SET INDUKSI
LANGKAH 2
LANGKAH 3
PENUTUP
KESIMPULAN
LAMPIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3
PENGENALAN
Kementerian Pelajaran Malaysia telah menetapkan bahawa matlamat pembangunan
sistem pendidikan negara bagi menghadapi alaf baru ialah merealisasikan sistem
pendidikan negara bertaraf dunia bagi menjadikan Malaysia sebagai pusat
kecemerlangan pendidikan. Kementerian Pelajaran mengadakan kemudahan di setiap
sekolah untuk kegiatan yang berkaitan dengan penggunaan bahan pengajaran dan
pembelajaran. Kementerian Pelajaran juga menawarkan kursus Teknologi Pendidikan
pada peringkat sijil, ijazah pertama atau lanjutan di beberapa unit institusi pengajian
tinggi, penubuhan Persatuan Teknolohi Pendidikan yang pertama iaitu Persatuan Media
Pendidikan Wilayah Persekutuan dan kewujudan Bahagian Teknologi Pendidikan (BTP).
Pada tahun 1980 berlaku perkembangan pesat bidang Teknologi Pendidikan. Hal ini
dapat dibuktikan dengan penubuhan Pusat-pusat Sumber Teknologi di beberapa negeri.
Empat buah Pusat Sumber Pendidikan Negeri (PSPN), 350 buah Pusat Kegiatan Guru
(PKG) dan lebih 5000 Pusat Sumber Sekolah (Laporan Jawatankuasa Kabinet 1974).
Penggunaan media pengajaran mendahului pembentukan falsafah, teori dan amalan
yang berkaitan pendidikan itu sendiri. Oleh itu, penggunaan media pengajaran sebagai
satu kaedah dalam pengajaran adalah penilaian yang terbaik dalam membantu murid
meningkatkan kualiti pendidikan dan akademik mereka seiring dengan kemajuan zaman.
OBJEKTIF
Panduan guru untuk melaksanakan pengajaran dan pembelajaran secara sistematik.
Sebagai pendedahan kepada guru dengan penggunaan pelbagai jeni teknologi yang
boleh digunakan semasa sesi pengajaran dan pembelajaran (PdP).
Alat pengukuhan, pemulihan dan penggayaan kepada murid untuk menyertai
aktiviti yang dilaksanakan dalam bilik darjah.
1
MANUAL
PENGGUNAAN
BAHAN
PEMBELAJARAN
GURU
2
SET INDUKSI
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Youtube
Medium Pembelajaran: Secara bersemuka
Youtube:
PANDUAN:
Guru akan ke laman sesawang Youtube melalui Google Chrome melalui patuan
https://www.youtube.com/
Guru akan membuat carian pada bahagian yang disediakan iaitu pada ‘ruang carian’
kemudiaan memasukkan tajuk video tertentu untuk ditayangkan semasa proses PdP
seperti yang berikut: Ruang dan butang
carian
Guru perlu membuat
carian tajuk tertentu dan
membuat pilihan video
yang terbaik dan sesuai
dengan topik
pembelajaran dan
dijadikan bahan
pembelajaran.
Paparan video berbentuk
visual ini akan
dipaparkan
kepada murid semasa
sesi
PdP.
3
Guru akan menayangkan video melalui komputer riba yang disambung kepada projektor dan
dipancarkan di layar putih semasa kelas berlangsung.
Video ini akan dipancarkan melalui projektor kepada seisi murid dalam bilik darjah semasa
sesi PdP untuk set Induksi.
Platform Youtube akan membantu guru menyampaikan intipati pembelajaran dengan lebih
jelas dan berkesan.
Guru dapat menarik perhatian murid kerana video yang ditayangkan berwarna, bergerak dan
mempunyai alur cerita yang menarik sesuai dengan topik pembelajaran semasa proses PdP
berlangsung.
4
LANGKAH 2
(Rancangan Pengajaran 3)
Bahan Bantu Mengajar: Lembaran Peta Buih (Media Cetak)
Medium Pembelajaran: Secara bersemuka
Lembaran Peta Buih:
PANDUAN:
Guru mengedarkan lembaran peta buih (media cetak) sebagai latihan pengukuhan.
Topik pembelajaran
bagi menguji
pemahaman murid.
Peta buih yang
perlu diisi
jawapan oleh
murid.
Lembaran Peta Buih yang diedarkan bertujuan untuk menguji kefahaman murid
berdasarkan pengetahuan mereka tentang topik pembelajaran.
Penggunaan peta buih dalam kelas oleh guru membolehkan murid menguasai topik
pembelajaran dan mewujudkan suasana pembelajaran yang lebih menyeronokkan dan
murid-murid boleh berbincang bersama-sama rakan sekelas mereka.
Guru boleh menilai pemahaman murid melalui jawapan yang ditulis dalam peta buih
tersebut.
5
LANGKAH 3
(Rancangan Pengajaran 3)
Bahan Bantu Mengajar: Quizlet
Medium pembelajaran: Secara bersemuka
Quizlet:
PANDUAN:
Guru perlu mendaftar masuk pada aplikasi Quizlet terlebih dahulu menggunakan email
peribadi, sebelum membina satu kuiz yang baharu pada pautan
https://quizlet.com/latest.
Log in
(daftar masuk)
Klik butang
" create "
untuk
membentuk
soalan kuiz.
Guru mendaftar masuk ‘Log in’ terlebih dahulu menggunakan email peribadi. Guru boleh
Guru membentuk soalan kuiz sesuai dengan aras pengetahuan murid. memilih aktiviti
kuiz sama ada
Guru boleh dalam
menentukan kuiz bentuk
berdasarkan situasi Flashcards,
‘In-Class Learn, Test
Activity'. dan Match.
6
Contoh soalan
yang dibentuk
Aneka
jawapan
yang boleh
dipilih
Guru boleh memilih pilihan untuk menetapkan soalan kuiz yang akan ditanya semasa proses
PdP.
Guru memancarkan kuiz menggunakan komputer riba melalui projektor ke layar putih agar
murid dengan mudah menjawab kuiz yang disediakan.
Guru boleh menambah audio, gambar agar aktiviti yang dicipta lebih menarik.
Quizlet ini dapat dikongsi dengan rakan-rakan yang lain menggunakan QR Code, alamat
Website, media sosial (Facebook, Whatsapp, Telegram).
7
PENUTUP
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Telegram, Google Drive
Medium Pembelajaran: Secara bersemuka
Telegram:
PANDUAN:
Aplikasi Telegram merupakan aplikasi yang boleh digunakan melalui dua kaedah iaitu
telefon pintar dan komputer riba.
Melalui telefon pintar, guru boleh memuat turun aplikasi Telegram melalui Google
Play Store atau Appstore, manakala jika menggunakan komputer riba. Guru hanya
perlu ke dan mengimbas barcode yang ditunjukkan melalui telefon pintar ke komputer
riba. Visual telegram akan terlihat dengan lebih jelas melalui penggunaan komputer
riba.
Butiran-Butiran
kelas seperti
gambar profile
dan nama kelas
Ruang untuk Bahan-bahan
menyampaikan yang
pesanan. diberikan oleh
guru
kepada murid
untuk
proses
ulangkaji.
8
Google Drive:
PANDUAN:
Guru perlu mendaftar masuk terlebih pada Google Drive menggunakan alamat email semasa,
sebelum memuatkan dokumen-dokumen pembelajaran melalui pautan
https://accounts.google.com/AccountChooser?service=writely Link Google
Drive ini boleh
diakses oleh
murid untuk
mendapatkan fail.
Dokumen- Kotak carian bagi
dokumen memudahkan
pembelajaran murid mencari
boleh dokumen.
dimasukkan
kedalam Dokumen yang
Google dimuatnaik
Drive.
kedalam Google
Guru boleh mengedit foto, video, dokumen, carta aliran dan sebagainya. Drive dan boleh
diakses pada bila-
bila masa sahaja.
Guru hanya perlu membuka Google Drive dan membina dokumen atau menambah dokumen
tertentu dengan mudah.
Untuk membentuk folder baru, guru perlu klik NEW.
Guru perlu memilih folder yang diinginkan.
Guru menaip nama folder baru dan klik CREATE. Paparan folder yang dinamakan akan
dipaparkan.
Guru perlu memastikan bahawa pautan Google Drive dalam keadaan “Public” umum dan
bukannya dalam keadaan “Private” tertutup.
9
Fail yang dimasukkan dapat diakses dengan mudah dengan hanya menekan pautan
yang diberikan.
Saiz penyimpanan yang disediakan dalam aplikasi Google Drive ini adalah 15GB,
guru boleh memuatnaik pelbagai jenis audio dan topik-topik pembelajaran.
10
MANUAL
PENGGUNAAN
BAHAN
PEMBELAJARAN
MURID
11
SET INDUKSI TINDAKAN MURID
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Youtube Semasa sesi pengajaran dan
Medium Pembelajaran: Secara Bersemuka
Youtube: pembelajaran, murid akan
PANDUAN:
ditanyangkan video tersebut
BIL PAPARAN SKRIN
1 menggunakan projector dan
1 komputer riba ke arah layar
putih dalam makmal ICT.
Murid hanya perlu menghayati,
memahami dan memberi
tumpuan yang maksimum
kepada video yang
ditayangkan.
Selepas selesai menonton video
yang ditayangkan. Murid akan
ditanya soalan-soalan tertentu
berdasarkan kefahaman murid
berkenaan video tersebut.
12
LANGKAH 2
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Lembaran peta buih (Media Cetak)
Medium Pembelajaran: Secara Bersemuka
Lembaran Peta Buih:
PANDUAN: PERKARA TINDAKAN MURID
BI1L
Murid akan memperolehi
lembaran peta buih yang
diedarkan oleh guru.
Murid akan mengisi jawapan pada
lembaran peta buih berdasarkan
soalan yang diajukan.
Murid juga digalakkan melakukan
perbincangan bersama-sama rakan
sekelas.
Lembaran peta buih ini akan
menguji kefa
haman murid
terhadap topik pembelajaran.
13
LANGKAH 3 TINDAKAN MURID
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Aplikasi Quizlet Murid akan dipaparkan aplikasi
Medium Pembelajaran: Secara Bersemuka Quizlet.
Quizlet: Murid hanya akan menontonnya dan
PANDUAN berdebar menunggu nama yang akan
BIL PAPARAN SKRIN dipanggil oleh g
uru secara random
untuk tampil ke hadapan bagi
1 menjawab soalan yang akan
diajukan menerusi aplikasi Quizlet
ini.
2 Nama murid yang dipanggil oleh
guru akan tampil ke hadapan kelas.
Murid perlu membaca soalan dan
memilih jawapan yang tepat
berdasarkan soalan yang diberikan.
Murid akan menjawab soalan
berdasarkan apa yang telah diajar
oleh guru.
Jika jawapan yang diberikan salah.
Guru akan memb
etulkannya.
Murid juga perlu menerangkan
jawapan yang diberikan agar murid-
murid lain dapat memahami topik
pembelajaran dengan lebih baik.
14
PENUTUP
(Rancangan Pengajaran Harian 3)
Bahan Bantu Mengajar: Telegram, Google Drive
Kaedah Pembelajaran: Secara bersemuka
Telegram: PAPARAN SKRIN TINDAKAN MURID
PANDUAN:
Murid perlu membuka aplikasi
BIL Telegram untuk memuat turun
info-info penting daripada guru.
1 Pautan youtube dan google
drive juga turut dimuat naik
dalam aplikasi telegram.
Murid dengan mudah dapat
membuka pautan yang
diberikan untuk sesi ulang kaji.
15
Google Drive: TINDAKAN MURID
PANDUAN:
Murid perlu mendaftar akaun
BIL PAPARAN SKRIN Google Drive terlebih dahulu
menggunakan email peribadi
1 masing- masing.
Murid hanya perlu menekan
pautan Google Drive yang
diberikan oleh guru untuk memuat
turun fail dan dokumen topik
pembelajaran untuk mengulang
kaji pelajaran.
Murid juga boleh membaca fail-
fail tersebut sama ada melalui
telefon pintar atau komputer riba
khususnya pada waktu selepas
persekolahan.
Murid boleh mengakses dan
meninjau pautan google drive pada
bila-bila masa dan di mana-mana
sahaja untuk tujuan mengulangkaji
pelajaran.
16
KESIMPULAN
Penggunaan media dalam pengajaran dan pembelajaran merupakan inisiatif terbaik
dalam pembelajaran bilik darjah. Media yang digunakan dapat menerangkan tujuan,
objektif, cara menganalisis sesuatu perkara dan menilai pencapaian kendiri. Dengan
ini, guru boleh menjadi pengurus yang cekap dan kreatif tidak hanya sebagai
penyampai maklumat semata-mata.
Media yang digunakan ini boleh dibahagikan kepada dua bahagian utama iaitu
media elektronik dan media cetak. Media elektronik merujuk kepada alat sebaran
yang menggunakan teknologi elektronik atau elektromekanik yang boleh
diklasifikasikan dalam bentuk Hardware dan Software. Media dalam bentuk
Hardware seperti kamera, perakam video, radio, TV, Komputer, Projekter OHP,
Projektor Slaid. Manakala dalam bentuk Software pula terdiri daripada jenis perisian
seperti filem, tranparensi, slaid, mikrofis dan mikrofilem.
Media cetak pula merupakan media yang menyampaikan maklumat melalui
penerbitan bercetak dalam kertas. Media cetak dapat diperincikan adalah seperi surat
khabar, modul, lembaran kertas kerja, nota-nota, laporan tahun, prosiding seminar
dan sebagainya. Bahan-bahan ini akan dicetak bertujuan untuk menyampaikan
maklumat, panduan dan meningkatkan tumpuan serta fokus perhatian dalam bahan
yang dicetak tersebut.
17
LAMPIRAN
18
Set Induksi:
Youtube:
Langkah 2: Lembaran Peta Buih (Media Cetak)
Peta Buih:
19
Langkah 3: Quizlet
Quizlet:
20
Penutup: Aplikasi Telegram & Google Drive
Aplikasi Telegram:
Google Drive :
21
RANCANGAN
PENGAJARAN
HARIAN 3
22
KURSUS:
KPD3016
PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
KESUSASTERAAN MELAYU
NAMA DISEDIAKAN OLEH:
NO. MATRIK
SITI AISAH BINTI P RAMLY D20201093091
PENSYARAH:
DR. ROSLIAH KITING
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) MINGGU-5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KESUSASTERAAN MELAYU
KOMUNIKATIF TINGKATAN 4TUAH
MATA Kesusasteraan MINGGU 5 KELAS 4TUAH
PELAJARAN Melayu dan
Komunikatif
TARIKH 5 Disember HARI Isnin MASA 9.00 Pagi –
2022 10.00 Pagi
KEHADIRA Lelaki: 8/10
N orang
Perempuan:
8/10 orang
GENRE Puisi Moden (Sajak)
TAJUK Sajak “Mencintai Tanah Ini”
STANDARD 1.2 Mengenali dan memahami elemen sastera
KANDUNGAN
STANDARD 1.2.2 Mengenali dan memahami puisi moden (sajak)
PEMBELAJARA
i) Menganalisis gaya bahasa
N ii) Membincangkan nilai
PENDEKATAN Pendekatan kontekstual
Pendekatan pembelajaran masteri
OBJEKTIF Di akhir pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARA
i) Menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 gaya bahasa dalam sajak
N “Mencintai Tanah Ini” dengan betul.
ii) Menyatakan 5 nilai yang terkandung dalam sajak “Mencintai
Tanah Ini” secara tepat.
KRITERIA i) Menyatakan jawapan 5 gaya bahasa dalam sajak “Mencintai
KEJAYAAN Tanah Ini” dengan betul.
ii) Dapat menghurai 5 nilai yang terkandung dalam sajak
“Mencintai Tanah Ini” secara tepat.
EMK Bahasa – Istilah atau laras bahasa
Nilai – kasih sayang, hormat menghormati, Kerjasama,
keberanian, menghargai
Patriotisme
BBM Aplikasi quizlet
Lembaran Peta Buih
Projektor
Komputer riba
layar putih
Aplikasi telegram
Aplikasi Google Drive
Youtube
PENTAKSIRAN Lisan (soal jawab)
Pemerhatian
PENGETAHUAN Murid sudah mahir membaca sajak dan elemen-elemen sajak dengan
SEDIA ADA baik
LANGKAH/MAS ISI AKTIVITI CATATAN
A KANDUNGAN
SET INDUKSI 1. Guru 1. Guru memaparkan video EMK:
(MASA) berkenaan kemerdekaan
menyatakan Bahasa
(15minit) (istilah atau
topik laras
bahasa)
pembelajaran
Nilai
iaitu (ketekunan)
menganalisis Patriotisme
sajak
berdasarkan
aspek gaya
bahasa dan nilai.
2. Tayangan BBM/ABM:
video bagi Komputer
riba
menarik Sumber youtube:
Projektor
perhatian murid. https://www.youtube.com/w Layar putih
atch?v=fxxRqG7AFh8 Laman
https://www.youtube.com/w yotube
atch?v=uC-SSXhWg7w
PENDEKATAN:
Soalan;
Kontekstual
1. Apakah yang terkandung
dalam video yang PENTAKSIRAN:
ditayangkan tadi? Soal jawab
(lisan)
2. Adakah video ini mampu
memberi pengajaran kepada
kita?
Jangkaan jawapan murid:
1. Video tersebut
menerangkan tentang
semangat cinta akan negara,
berkerjasama dan saling
menghormati setiap kaum
agar negara aman dan
sejahtera.
2. Ya, kita perlu cintakan
negara kita agar tidak dijajah
lagi.
LANGKAH 1 1. Guru 1. Guru mula menyatakan apa EMK:
(10 minit)
memulakan itu gaya bahasa dan contoh- Nilai
LANGKAH 2 pengajaran contoh yang terdapat dalam (ketekunan,
(15 minit) dengan teks. kegigihan)
menyatakan apa
itu gaya bahasa 2. Guru menerangkan jenis- Patriotisme
dan contoh dalam jenis gaya bahasa yang
sajak. terdapat dalam struktur sajak. KBAT:
Mengaplika
si
Menilai
PENDEKATAN:
Pembelajara
n Masteri
1. Guru 1. Guru menerangkan EMK:
mengedarkan contoh-contoh nilai murni
lembaran peta yang perlu diamalkan oleh Nilai
buih untuk murid dalam kehidupan Patriotisme
pembelajaran seharian.
seterusnya iaitu KBAT:
pembelajaran 2. Guru mengaitkan nilai
tentang nilai yang diamalkan oleh murid Mengaplika
dalam sajak. dengan pembelajaran hari ini. si
Guru menyoal 3. Guru menerangkan nilai- Menganalisi
murid tentang nilai yang terkandung dalam s
nilai: sajak.
Menilai
Soalan Guru: 4. Guru mengagihkan
lembaran peta buih supaya BBM/ABM:
1. Apakah nilai- murid dapat mengisi ruangan
nilai murni yang yang disediakan dengan baik. Lembaran
peta buih
perlu kita PENDEKATAN;
amalkan dalam Penyelesaia
n masalah
kehidupan
seharian.
2. Kalau begitu,
apa nilai-nilai
yang kamu dapat
melalui sajak ini?
Jangkaan
jawapan murid:
1. Nilai-nilai
yang perlu kita
amalkan dalam
kehidupan adalah
nilai kasih sayang
iaitu kita perlu
saling
menyayangi
terutamanya ibu
bapa, adik
beradik, saudara
mara dan sahabat
sekalian. Kita
juga
menghormati
orang yang lebih
tua dan saling
bantu membantu
antara
masyarakat.
2. Nilai-nilai
murni yang saya
dapat dalam sajak
ini adalah cinta
akan negara. Iaitu
kita perlu
mencintai negara
Malaysia agar
penjajah tidak
akan menjajah
negara kita lagi.
Selain itu, kita
perlu sentiasa
menyemai sikap
hormat-
menghormati
antara satu kaum
dengan kaum
yang lain agar
negara Malaysia
akan sentiasa
aman dan damai.
LANGKAH 3 1. Guru 1. Guru memancarkan EMK:
(15 minit) memulakan
permainan kuiz aplikasi Quizlet di papan TMK
bagi membantu Nilai
murid memahami putih menggunakan Nilai
konsep gaya
bahasa dan nilai komputer dan projektor. (keyakinan,
dalam sajak keberanian,
dengan baik. 2. Guru meminta 5-6 orang kegigihan)
Patriotisme
murid untuk tampil ke
KBAT:
hadapan kelas bagi menjawab
soalan-soalan yang
disediakan oleh guru tentang
gaya bahasa dan nilai dalam
sajak.
Mengaplika
si
Menganalisi
s
PENTAKSIRAN:
Pemerhatia
n
PENDEKATAN:
Pembelajara
n
Konstruktiv
isme
PENUTUP 1. Rumusan 1. Guru merumuskan EMK:
(5 minit) pengajaran dan pengajaran dan pembelajaran
pembelajaran pada hari ini. Nilai
serta (Ketekunan,
pemudacara. 2. Guru meminta murid Kerjasama)
membuka link yang diberikan
dalam group kumpulan KBAT:
melalui aplikasi telegram
selepas pulang dari sekolah Mencipta
sebagai ulangkaji kepada BBM/ABM:
mereka.
Aplikasi
3. Link yang diberikan adalah Telegram
link Google Drive yang Aplikasi
Google
memuatkan elemen-elemen Drive (GD)
sajak, tema, persoalan, nilai
dan pengajaran bagi
membantu murid memahami
sajak “Mencintai Tanah Ini”
dengan lebih baik. Murid
juga dapat membuat
ulangkaji berkenaan sajak ini
sebagai persediaan
peperiksaan.
Link Google Drive:
https://drive.google.com/driv
e/u/0/my-drive
REFLEKSI
Murid dapat mengikuti pembelajaran dengan baik. Hanya 2 orang murid sahaja yang masih
tidak memahami aspek gaya bahasa dan nilai dalam sajak “Mencintai Tanah Ini”. Murid-
murid ini perlu diadakan pembelajaran dan pengajaran secara khusus agar mereka dapat
memahami topik ini dengan lebih baik.
LAMPIRAN
INSTRUMEN SET INDUKSI LANGKAH 2 LANGKAH 3
BIL NAMA MURID Soal Jawab Quizlet Peta Buih
(Lisan) (Lisan) (Bertulis)
1. Adam Harith Bin Sulaiman 12 3 1 23
2. Adib Bin Yusof 12 3
3. Ahmad Afif Bin Arif
4. Haziq Bin Yaman
5. Muhammad Bin Abdullah
6. Muhammad Danish Haikal
Bin Fairuz
7. Muhamad Haufal Bin Rosdi
8. Muhammad Lukman Hakim
Bin Faruq
9. Muhammad Zafran Bin Fauzi
10. Zarul Amri Bin Faizal
11. Anis Afiqah Bt Mansor
12. Aisyah Humaira Bt Amin
13. Farhatul Bt Mohd Anwar
14. Jannah Bt Ibrahim
15. Nur Alya Bt Abdullah
16. Nur Iman Bt Nordin
17. Nur Syamimi Bt Mat Zaki
18. Nur Aina Bt Rahim
19. Puteri Kasih Bt Zailani
20. Siti Nur Alya Intisya Bt
Saiful
Penilaian Lisan: Soal Jawab (Set Induksi & Quizlet)
TAHAP KEFAHAMAN KEBERANIAN RESPON DALAM
KRITERIA DAN KAEDAH SOAL JAWAB
PENYAMPAIAN Tidak mempunyai Tidak proaktif
LEMAH (1) keberanian dan memberikan respon
- Tidak memahami keyakinan dalam dalam sesi soal
SEDERHANA (2) soalan dengan baik mejawab soalan jawab
dan penjelasan yang diberikan.
CEMERLANG (3) tentang isi Agak proaktif dalam
pembelajaran tidak Mempunyai memberikan respon
jelas keberanian dan dalam sesi soal
- Kaedah keyakinan yang jawab
penyampaian kurang menyerlah
perhubungan idea dalam menjawab Murid sangat
tidak jelas, soalan yang proaktif memberikan
mencukupi dan diberikan.
relevan.
- Contoh yang Menonjolkan
diberikan tidak jelas. keberanian dan
- Memahami hanya
sebahagian soalan
dan hujah isi
pengajaran dan
pembelajaran
dengan jelas.
- Kaedah
penyampaian
relevan dan baik\
- Contoh yang
diberikan jelas
- Memahami
keseluruhan soalan
dan mampu keyakinan yang baik respon dalam sesi
menjawab soalan dalam menjawab soal jawab
dengan hujah isi soalan yang
pengajaran dan diberikan.
pembelajaran
dengan sangat jelas
- Kaedah
penyampaian yang
tepat, relevan dan
terperinci.
- Contoh yang
diberikan amat jelas
dan tepat.
Penilaian Bertulis: Peta Buih
SKALA MARKAH KRITERIA TAKRIFAN
7-10 Murid dapat menjawab soalan yang Cemerlang
diberikan dengan tepat beserta
contoh yang relevan.
Menepati masa yang diberikan serta
berani.
4-6 Murid dapat menjawab soalan yang Sederhana
diberikan namun contoh yang
diberikan kurang relevan
Kurang menepati masa dan kurang
keberanian.
1-3 Murid gagal menjawab soalan yang Lemah
diberikan dengan tepat dan tiada
contoh.
Tidak mengikuti masa yang
ditetapkan dan tidak ada keberanian.
PENUTUP
MANUAL PENGGUNAAN KIT MEDIA
INTERAKSIONAL INI DIHARAP DAPAT
MENJADI PANDUAN KEPADA GURU-
GURU UNTUK MELAKSANAKAN PDPR
SECARA BERSTRUKTUR DAN
TERANCANG AGAR PROSES
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
MENJADI LEBIH CERIA DAN MURID
DAPAT MENGIKUTI PDPR SECARA
OPTIMUM