RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
ASPEK TATABAHASA KELAS 3 IBNU Khaldun
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 3 Ibnu Khaldun
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 2 Julai 2019
5. Masa : 10.30 pagi - 11.30 pagi
6. Hari : Selasa
7. Tema : Kelestarian Alam
8.Tajuk : Sayangi Alami
9. Kemahiran Fokus : Aspek tatabahasa
10. Standard Kandungan
5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks
11. Standard Pembelajaran
5.3.1 Memahami dan membina ayat mengikut konteks:
(iv) ayat tanya tanpa kata tanya.
12. Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
1. Menggariskan tiga ayat yang mengandungi ayat tanya tanpa kata tanya.
2. Memahami dan membina ayat tanya tanpa kata tanya mengikut konteks.
13. Sistem Bahasa
• Kosa kata- pelawaan
• Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
• Kelestarian Alam Sekitar
1|
• Nilai murni : menyayangi alam sekitar
• Teknologi Maklumat dan Komunikasi
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
• Kemahiran Berfikir : konsepsi
• Kecerdasan Pelbagai : interpersonal
• EMK: Nilai murni: kerajinan
• PAK 21: komunikatif, kolaboratif
16. Bahan Bantu Mengajar
Bil. Perkara Jumlah
1. Komputer riba 1
2. Projektor LCD 1
3. Video Ayat Tanya Tanpa Kata Tanya, Video Tanya
1
Sama Pokok
4. Buku teks, buku tulis 30
5. Pembesar suara 1
6. Lembaran kerja aktiviti pengayaan 25
7. Lembaran kerja aktiviti pemulihan 5
8. Lembaran kerja aktiviti penilaian 30
17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid telah dididik cara menyanyangi alam sekitar.
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa
• Guru memulakan pembelajaran dengan
Pengurusan • Persediaan murid menyuruh murid mengemaskan meja
dan bersedia untuk belajar.
bilik darjah untuk belajar.
(2 minit)
2|
Set induksi • Tayangan video • Guru memulakan pengajaran dengan BBM
(5 minit) “Ayat Tanya” menayangkan video “Ayat Tanya”.
Video Ayat Tanya
• Murid dan guru bersoal jawab mengenai
video yang ditayangkan.
• Guru mengaitkan video tersebut dengan KB
isi pelajaran. Menghubung- kait
Jangkaan soalan:
• Video ini adalah BCB
berkaitan dengan Memproses
maklumat
apa?
• Apakah ayat
tanya tanpa kata
tanya.
Jangkaan jawapan:
• Ayat tanya.
• Ayat tanya yang
tidak mempunyai
kata tanya.
Langkah 1 • Menggariskan tiga Aktiviti 1 BBM
(15 minit)
ayat tanya tanpa kata • Murid dibahagikan kepada enam Petikan dialog
tanya. kumpulan. KB
Murid diedarkan dengan petikan dialog
•
Pencemaran Alam Sekitar. Konsepsi
• Murid membaca petikan dengan
BCB
bimbingan guru.
• Murid menggariskan ayat tanya tanpa Memproses
kata tanya yang terdapat dalam petikan maklumat
dialog tersebut.
PAK 21:
• Murid berbincang dengan guru
mengenai ayat tanya tanpa kata tanya Kolaboratif
yang digariskan. Nilai Murni:
Kerajinan
3|
Penilaian objektif
(i)
Langkah 2 • Membina ayat Aktiviti 1 BBM
(20 minit)
yang
mengandungi • Murid diedarkan dengan sampul surat Kertas mahjung
ayat tanya tanpa yang mengandungi sama ada partikel - BCB
kata tanya dengan kah, -lah dan -tah. Memproses
partikel -kah, -tah, • Di dalam kumpulan, murid akan maklumat
-lah. membina ayat yang mengandungi ayat
tanya tanpa kata tanya dengan betul. KP
• Murid menulis ayat yang dibina di atas
kertas mahjung. Interpersonal
• Setiap murid di dalam kumpulan, PAK 21:
dikehendaki membina sekurang- Berkomunikasi,
kurangnya satu ayat tanya tanpa kata kolaboratif
tanya dengan betul.
• Wakil kumpulan dikehendaki membaca Penilaian objektif
semula ayat tanya tanpa kata tanya yang (ii)
telah dibina.
• Guru akan menilai ayat tanya tanpa kata
tanya yang tealh dibina oleh ahli
kumpulan.
Langkah 3 • Penilaian Aktiviti 1 BBB
(13 minit)
berdasarkan Murid diedarkan dengan lembaran kerja •Lembaran kerja
• penilaian. penilaian
Murid dikehendaki mengasingkan ayat
lembaran kerja yang tanya tanpa kata tanya dan ayat yang •Lembaran kerja
selain daripadanya. pengayaan
diberikan.
•Lembaran kerja
• pemulihan
KB
Pengayaan Aktiviti 2
Menjana idea
Membina lima ayat tanya Pengayaan BCB
tanpa kata tanya
4|
berdasarkan gambar • Murid diedarkan dengan lembaran kerja Memproses
yang diberikan. •
pengayaan. maklumat
Murid dikehendaki membina lima ayat
tanya tanpa kata tanya berdasarkan
gambar rajah yang diberikan.
Pemulihan Pemulihan
Murid dikehendaki • Murid diedarkan dengan lembaran kerja
pemulihan.
menandakan betul atau Murid dikehendaki menandakan betul
atau salah ayat yang mengandungi ayat
salah ayat yang • tanpa tanpa kata tanya.
mengandungi ayat tanya
tanpa kata tanya.
Penutup Kognitif • Murid menyatakan hasil pembelajaran BBB
(5 minit)
• Rumusan isi pelajaran yang diperoleh serta kepentingan Video Tanya
menyayangi alam sekitar.
– murid merumuskan Murid menyanyikan lagu “Tanya Sama Sama Pokok
isi pelajaran dan • Pokok”
EK:
menyatakan • Guru memberikan pujian kepada murid EK 1 : 1.4
kepentingan yang menumpukan perhatian di dalam KB:
kelas.
menyayangi alam
sekitar.
Merumus
Sosial
• Tepukan dan pujian Nilai:
Menghargai
atas usaha dan
kejayaan.
• Tayangan video
“Tanya Sama
Pokok”.
5|
18. Refleksi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6|
Dialog Pencemaran Alam Sekitar.
Auni: Hai, apa khabar Mia?
Mia : Khabar baik. Awak tahu tentang pencemaran alam sekitar?
Auni: Ya, sudah tentu saya tahu, pencemaran berlaku di sana sini
dan pelbagai jenis pencemaran seperti udara, air dan
bunyi.
Mia: Betul. Justeru, saya ingin mengajak awak menyertai kempen alam sekitar.
Awak setuju dengan pelawaan saya ini?
Auni: Saya amat berminat dengan pelawaan awak. Walau bagaimanapun, saya
perlu mengetahui aktiviti-aktiviti yang akan dijalankan dalam kempen
tersebut terlebih dahulu. Aktiviti yang dijalankan adalah seperti?
Mia: Pelbagai aktiviti yang menarik akan dijalankan sepanjang kempen itu.
Antaranya ialah gotong-royong, ceramah alam sekitar dan aktiviti
menanam pokok hiasan di sekitar taman.
Auni: Baiklah Auni. Saya bersetuju untuk menyertai kempen alam sekitar ini.
Macam mana hendak ke sana?
Mia: Nanti saya akan daftarkan nama awak sebagai peserta kempen ini. Ayah
saya akan hantarkan ke sana. Selamat tinggal, Auni.
Auni : Selamat tinggal.
7|
Arahan: Bina ayat berdasarkan partikel -kah, -tah, dan -lah.
-kah
-tah
-lah
8|
Lembaran kerja penilaian.
Arahan: Anda dikehendaki mengasingkan ayat tanya tanpa kata tanya dan ayat yang selain
daripada ayat tanya tanpa kata tanya.
Ahmad membuang sampah?
Jangan buang sampah!
Kita mesti menjaga kebersihan alam sekitar.
Sungai kita telah dicemari?
Ikan di sungai telah mati?
Ayat Tanya
Ayat Tanya Tanpa Selain Ayat Tanya
Kata Tanya Tanpa Kata Tanya
Contoh Ayat: Contoh Ayat:
9|
Lembaran Kerja Pengayaan
Arahan: Bina tiga ayat tanya tanpa kata tanya berdasarkan gambar rajah yang diberi.
1. ___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
10 |
Lembaran Kerja Pemulihan
ARAHAN: Tandakan (/) pada ayat tanya tanpa kata tanya dan tandakan (X) pada ayat selain
daripada ayat tanya tanpa kata tanya.
Ayat: (/) / (X)
Ahmadkah yang membuang sampah ke dalam sungai?
Ibu menyapu halaman rumah.
Pak Ali memarahi anaknya yang membuang sampah sarap merata-rata.
Ah Menglah yang membuang botol ke dalam sungai?
Kakakkah yang sedang menyapu sampah di luar rumah.
11 |