The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by julinben, 2022-03-24 14:09:03

RPH MINGGU 1. CIKGU DBS SK TAMU DARAT

RPH MINGGU 1. CIKGU DBS SK TAMU DARAT

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 4

MINGGU TARIKH 28/3/2022 MASA 0715-0745am
2 Isnin KELAS Tahun 4A

HARI

TAJUK SAYANGI DIRI

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan

reproduktif

STANDARD 1.1.1 Menyatakan maksud akil baligh.

PEMBELAJARAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Padaakhirpengajarandanpembelajaran , muriddapat : Muriddapat :
1. Membincangkandanmemerihalduaperubaha 1, Membincangkandanmemerihal __
nfizikallelakisertaperempuanapabilaakilbalig daripadatujuhperubahanfizikallelakisertaperempu
h. anapabilaakilbaligh.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1.Muridmemberiperhatianterhadappenerangan guru tentangzamanremaja.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Muridmembacadanmenganalisisteksda 5. Muridmenbandingkanpetamindamereka
ngambar. denganhasilperbincangan. Mind Map
(PetaMinda)
2. Muridmemberiperhatianterhadappenera
ngan guru mengenaiihtilandanmanarke. 6. Muridmenambahbaik nota
merekadenganhasilperbincanganterkini
3. Muridmenonton video .
mengenaiakilbaligh.
(https://www.youtube.com/watch?v=6D 7. Muridmembuatcarian internet
g2eMCx9TE )dan danmencatatkan nota
(https://www.youtube.com/watch?v=on mengenaihaiddanihtilam di
ggxBVl4qw) Video Clips (Klip Video) bukudanakanmembincangpadaminggu
hadapan.
4. Muridmembandingbezakanperubahanfi
zikallelakidanperempuan. 8. Sesiperbincangandijalankanantara guru

danmuriduntukmengukuhkanpemaham

an.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Muridmembuatrumusanisipelajarantentangzamanremajadenganbimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU BukuTekshlmn 076-077 BukuAktivitihlmn 000

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Video Clips (Klip Video) PAK-21 Mind Map (Peta

Minda)

KBAT Menganalisis KB -

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI Rasional

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang
muriddapatmenguasaiobjektifpembelajarandandiberilatihanpengayaan /
pengukuhan

☐___ / ___ orang
muridtidakmenguasaiobjektifpembelajarandandiberilatihanpemulihan

☐Aktivitipengajarandanpembelajaranditangguhkankerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 4

MINGGU TARIKH 21/3/2022 MASA 0715-0745am
2 Isnin KELAS Tahun 4A

HARI

TAJUK SAYANGI DIRI

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan reproduktif

STANDARD 1.1.1 Menyatakan maksud akil baligh.

PEMBELAJARAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :

dapat : 1, Membincangkan dan memerihal __ daripada

2. Membincangkan dan memerihal dua tujuh perubahan fizikal lelaki serta perempuan

perubahan fizikal lelaki serta perempuan apabila akil baligh.

apabila akil baligh.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1.Muridmemberiperhatianterhadappenerangan guru tentangzamanremaja.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang

untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

9. Murid membaca dan menganalisis teks 12. Murid menbandingkan peta minda
dan gambar. mereka dengan hasil perbincangan. Mind
Map (PetaMinda)
10. Murid member perhatian terhadap
penerangan guru mengenai ihtilan dan 13. Murid menambah baik nota mereka
manarke. dengan hasil perbincangan terkini.

11. Murid membanding bezakan 14. Murid membuat carian internet dan
perubahan fizikal lelaki dan mencatatkan nota mengenai haid dan
perempuan. ihtilam di buku dan akan membincang
pada minggu hadapan.

15. Sesi perbincangan dijalankan antara guru

dan murid untuk mengukuhkan

pemahaman.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

2. Murid membuat rumusan isi pelajara tentang zaman remaja dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU Buku Teks hlmn 076-077 Buku Latihan

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Video Clips (Klip Video) PAK-21 Mind Map (Peta Minda)
KBAT -
PETA PEMIKIRAN Menganalisis KB Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Rasional
LATIHAN - PENILAIAN P&P PENGUKUHAN
TP5 TP6
PENILAIAN Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI

REFLEKSI PEMULIHAN PENGAYAAN

TP1 TP2 TP3 TP4

☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 6

TARIKH 22/3/2022 MASA 0715:0745am
Tahun 6
MINGGU 1 HARI Selasa KELAS

TEMA Gimnastik Asas

TAJUK Imbangan Cantik

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan badan dan sokongan.

2.1 Mengaplikasikan konsep kawalan badan dan sokong.

5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa melakukan aktiviti.

STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Melakukan imbangan dinamik single-leg circle dan kereta sorong dua arah (two-

way wheelbarrow).

1.1.3 Melakukan imbangan songsang dirian tangan dengan sokongan sambil bergerak

pada satu jarak.

2.1.1 Menjelaskan postur badan yang sesuai untuk mengekalkan imbangan semasa

melakukan single-leg circle, kereta sorong dua arah dan imbangan songsang.

5.3.4 Berinteraksi secara positif dalam pelbagai situasi semasa melakukan aktiviti.

KEMAHIRAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. melakukan dua imbangan dinamik single-leg-ciecle dan 1. memahami teknik imbangan
kereta sorong dua arah dengan teknik yang betul. 2. melakukan imbangan dinamik single-leg-ciecle

dan kereta sorong dua arah

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap

pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas

berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran

1. Melakukan aktiviti memanaskan badan. 4. Permainan. Pertandingan aktiviti kereta sorong

2. Murid diberi penerangan dan ditunjukkan tentang dua arah. Pasangan yang sampai dulu dianggap

aktiviti melakukan imbangan dinamik single-leg pemenang Pastikan wujud komunikasi antara ahli

circle dan kereta sorong dua arah (two-way wheel semasa aktiviti berlangsung.

barrow). (Buku teks ms.3) 5. Murid melakukan aktiviti menyejukkan badan.

3. Murid dibahagikan kepada dua stesen. Stesen 1

melakukan imbangan dinamik single-leg circle

dan stesen 2 melakukan kereta sorong dua

arah.(two-way wheel barrow) Kemudian tukar

aktivivti dengan murid distesen 1 begerak ke

stesen 2.(Using Large Picture)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata perlajaran.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU Buku Teks hlmn 001-002 Buku Aktiviti hlmn 000

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Using Large Picture Card PAK-21 Skits (Sketsa)

(Gambar/Foto Besar)

KBAT Memahami KB Mengecam

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 6

TARIKH 22/3/2022 MASA 0845:0915
Tahun 6
MINGGU 1 Selasa KELAS
UNIT HARI
TAJUK
Pameran Kesihatan

Hargai Perubahan Diri

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan reproduktif

STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Menjelaskan perubahan fizikal lelaki dan perempuan apabila memasuki alam remaja.

1.1.2 Mengaplikasikan cara menghargai perubahan fizikal sebagai remaja lelaki dan perempuan.

1.1.3 Membuat penilaian terhadap perubahan diri sebagai remaja lelaki dan perempuan untuk

diterima serta dihargai.

KEMAHIRAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhirpengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. murid dapatmengenalpasti lima 1. nyatakanperubahanfizikal yang berlaku pada diri
perubahanfizikallelaki dan
perempuandenganbetul. 2. mengetahuibagaimanacaramenghargaiperubahnafizikal.
3. Bina jadualperubahan dan carahargaiperubahanfizikal
2. menyatakantigacontohcaramenghargaiperuba
hanfizikallelaki dan perempuandenganbetul. pada diri.

3. Nyatakannilaiperubahan yang berlaku pada
diri

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktivitiuntukmenarikminat murid, memaklumkankepada murid tentang OP dan KK dan

Merangsangingatanterhadappembelajaranterdahulu

1.Murid dan guru perkenalkandirisempernaminggupertamapersekolahan.

2.Murid mendengarpeneranganasastentangsubjek Pendidikan kesihatan yang diberikan oleh guru.

.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangankandunganpembelajaran, Contoh dan tunjukcara. Peluangmembuatlatihan, Bimbingan dan maklumbalasberterusan,

Beri pelbagaigayapembelajaran,Cabaranbersesuaianuntuksemua murid, Peluanguntukbelajarsecarakolaboratif dan Pentaksiran

1.Murid ditunjukkangambarilustrasipertumbuhan dan 5. Murid dijelaskan oleh

perubahanfizikaldaripadakanak- gurutentangperubahanfizikalremajaadalahperkarabiasa yang

kanakkeperingkatremaja. (lelaki dan akanberlakuapabilaseorangremajameningkat

perempuan)Listening Triad (PendengaranBertiga) 6. Murid binajadual dan

2.Murid nyatakanapakahperubahanfizikalmereka. membuatpenilaianterhadapsebarangperubahanfizikal yang

Contohperubahanfizikal pada berlaku pada dirimereka

lelakisepertitumbuhmisai, suaragarau dan

tumbuhbulupubis, payudaramembesar dan PERUBAHAN FIZIKAL CARA HARGAI

pinggulmelebar PERUBAHAN

3. murid berbincangcaramenghargaiperubahanfizikal

yang berlaku pada dirimereka. Chart and Share

(Catat dan Kongsi)

4. Murid dan guru

bersoaljawabtentangtindakanawalmerekabilasedarak

anperubahanfizikalmereka.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid dan guru membuatkesimpulanuntukkeseluruhanmatapelajaran.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU Buku Teks hlmn 073-075 BukuAktivitihlmn 000

ABM/BBM - STRATEGI PdP PembelajaranKonstektual

PAK-21 Listening Triad (Pendengaran PAK-21 Chart and Share (Catat dan

Bertiga) Kongsi)

KBAT Memahami KB Mengecam

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapatmenguasaiobjektifpembelajaran dan diberilatihanpengayaan /
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidakmenguasaiobjektifpembelajaran dan diberilatihanpemulihan
☐Aktivitipengajaran dan pembelajaranditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN MUZIK SK TAHUN 2

MINGGU TARIKH 22/3/2022 MASA 0815-0845
1 HARI Selasa KELAS Tahun 2

TEMA Kami Suka Sayur

TAJUK Ikut Tempo

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Elemen Muzik

STANDARD 1.1.1 Mengenal dan membezakan tempo cepat dan lambat

PEMBELAJARAN 1.1.3 Mengaplikasikan pemahaman berkaitan tempo cepat dan lambat

menerusi aktiviti muzik

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhirpebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :

dapat :

1. Mengenal dan membezakan tempo cepat

1. Mengenal dan membezakan tempo cepat dan lambat

dan lambat 2. Mengaplikasikan pemahaman berkaitan
2. Mengaplikasikan pemahaman berkaitan tempo cepat dan lambat menerusi aktiviti
muzik
tempo cepat dan

lambatmenerusiaktivitimuzik

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengarpenerangan guru tentangikut tempo

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas

berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara

kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti dan memahamigambar dan teks 5. Murid lain memberiresponsertamembanturakan

yang diberikan. yang tidakdapatmenjawabdenganbetul.

2. Murid menyanyikanlagumengikut tempo lambat 6. Murid yang dipilih juga akan diminta untuk

dan tempo cepatberdasarkan Audio 2 dan Audio menyayikan mengikut tempo yang ditetapkan oleh
3. guru.

3. Murid mengenalpasti dan membezakan tempo 7. Murid lain di minta untuk memberikan perhatian

lambat dan tempo cepat berdasarkan Audio 4. terhadap murid yang sedang menyayikan
mengikut tempo yang ditetapkan di hadapan kelas
4. Murid akan dipilih secara rawak bagi menjawab

soalan yang dinyatakan oleh guru berkaitan

pengajaran dalam kelas.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang ikut tempo dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU Buku Teks hlmn 010 Buku Aktiviti hlmn 001

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Bersifat Ingin Tahu PAK-21 -

KBAT Mengaplikasi KB -

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Kelestarian Alam Sekitar EMK : NILAI Kasih Sayang

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

SAINS SK TAHUN 2

MINGGU TARIKH 22/3/2022 MASA 10:10-10:40
1 HARI Selasa KELAS Tahun 2

TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK Memerhati

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains

STANDARD 1.1.1 Memerhati

PEMBELAJARAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :

dapat : 1. Memerhati ___ daripada dua pemerhatian

1. Memerhati dua pemerhatian

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1.Murid mendengar penerangan guru tentang memerhati.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti gambar dan teks yang 5. Murid menjalankan aktiviti simulasi aktiviti
diberikan. Nisa dan keluarga. Simulation (Simulasi)

2. Murid menjalankan pemerhatian terhadap 6. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang
NIsa dan rakan-rakannya. ditulis di hadapan kelas.

3. Murid menyatakan apa yang dilakukan Nisa 7. Murid mengaitkan pembelajaran dengan
dan rakan-rakannya. aplikasi kehidupan seharian.

4. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
pemerhatian. Café (Warung Kopi) dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang memerhati dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU Buku Teks hlmn 001-003 Buku Aktiviti hlmn 1

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran) PAK-21 Simulation (Simulasi)

KBAT Menilai KB -

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI -

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

SAINS SK TAHUN 3

MINGGU TARIKH 22/3/2022 MASA 11:40-12:40
1 HARI Selasa KELAS Tahun 3

TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK Kemahiran Proses Sains

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains

STANDARD 1.1.1 Kemahiran Proses Sains

PEMBELAJARAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:

dapat: 1. Kemahiran Proses Sains

1. Kemahiran Proses Sains

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1. Muridmemberiperhatianterhadappenerangan guru tentangkemahiran proses sains.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar dan teks yang 5. Murid menyatakan deria membantu mereka

diberikan. memerhati.

2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang 6. Murid menyatakan perubahan terhadap

pemerhatian yang dibuat Aishah, Kina, Lim pokok semalu dalam situasi yang diberikan.

dan Langgi semasa berada di warung Pak 7. Murid berjalan di dalam kawasan sekolah

Mat. Using Large Picture Card dan memerhatikan keadaan sekeliling dan

(Gambar/FotoBesar) mencatatkan pemerhatian. Roam the Room

3. Murid memahami maksud memerhati iaitu (TinjauKongsi)

kemahiran menggunakan semua deria untuk 8. Murid memerhati melalui organ deria.

mengumpul maklumat tentang sesuatu

objek dan fenomena yang berlaku.

4. Murid menyatakan deria memerhati dalam

situasi yang diberikan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kemahiran proses sains dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU BukuTeks hlmn 1-3 BukuAktivitihlmn 1

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Using Large Picture Card PAK-21 Artscape (Lakaran)

(Gambar/Foto Besar)

KBAT Menilai KB -

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK: ILMU Nilai Murni EMK: NILAI Kerjasama

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

SAINS SK TAHUN 2

MINGGU TARIKH 24/3/2022 MASA 11:10-12:10
1 HARI Khamis KELAS Tahun 2

TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK Memerhati

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains

STANDARD 1.1.1 Memerhati

PEMBELAJARAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :

muriddapat : 1. Memerhati ___ daripada dua pemerhatian

1. Memerhati dua pemerhatian

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1.Muridmendengarpenerangan guru tentangmemerhatidalamkemahiran proses sains.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisisgambardanteks yang 5. Murid memerhatikan daun menggunakan

diberikan. kanta pembesar.

2. Murid memerhatikan buah yang disediakan 6. Murid melakar daun yang diperhatikan.

guru. Spot It (KenaliIa) 7. Murid mengaitkan pembelajaran dengan

3. Murid menjalankan pemerhatian terhadap aplikasi kehidupan seharian.

buah tersebut. 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
4. Murid melakar sehelai daun. Stretch to dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.

Sketch (LukisMengikutKreativiti)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajara ntentang memerhati dalam kemahiran proses sains dengan bimbingan

guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU BukuTekshlmn 001-003 BukuAktivitihlmn 001-002

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Spot It (Kenali Ia) PAK-21 Stretch to Sketch

(Lukis Mengikut

Kreativiti)

KBAT Menilai KB -

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI -

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dandiberi
latihan pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan
diberilatihan pemulihan

☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

SAINS SK TAHUN 3

MINGGU TARIKH 24/3/2022 MASA 8:15-8:45
1 HARI Khamis KELAS Tahun 3

TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK

TAJUK Kemahiran Proses Sains

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran Proses Sains

STANDARD 1.1.1 Kemahiran Proses Sains

PEMBELAJARAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid Murid dapat:

dapat: 1. Kemahiran Proses Sains

1. Kemahiran Proses Sains

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1. Muridmemberiperhatianterhadappenerangan guru tentangtekalahsaya

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan

maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar dan teks yang 5. Murid menjawab soalan yang diberikan. Fill

diberikan. It In (Isikannya)

2. Murid berbincang dan bersoal jawab tentang 6. Murid menyatakan beberapa deria

aktiviti tekalah saya. menggunakan objek atau situasi.

3. Murid mengaitkan pembelajaran dengan 7. Murid melengkapkan ayat diberikan.

aplikasi kehidupan seharian. 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru

4. Murid menjalankan aktiviti tekalah saya. dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.

Guess Game (Tekalah)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang tekalah saya dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU BukuTeks hlmn 3 Buku Aktiviti hlmn 2

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Guess Game (Tekalah) PAK-21 Fill It In (Isikannya)

KBAT Menilai KB -

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK: ILMU Nilai Murni EMK: NILAI -

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 4

TARIKH 25/3/2022 MASA 0745-0815
Tahun 4A
MINGGU 1 HARI Jumaat KELAS

TAJUK GERAK GIMNAS

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan badan dan sokongan.

2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik bagi

kawalan badan dan sokongan.

5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti

fizikal.

STANDARD 1.1.1 Melakukan imbangan dinamik toe-tug walk secara individu dan pergerakan

PEMBELAJARAN lipan secara berkumpulan.

2.1.1 Menerangkan cara mengekalkan imbangan dalam imbangan dinamik toe-tug

walk secara

5.2.2 Melakukan pelbagai pergerakan berkemahiran dengan yakin.

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Melakukan tiga imbangan pergerakan lipan 1. Melakukan __ daripada tiga langkah

secara berkumpulan. pergerakan lipan secara berkumpulan.

2. Menerangkan tiga cara mengekalkan 2. Menerangkan __ daripada tiga cara

imbangan dalam pergerakan lipan secara mengekalkan pergerakan lipan secara

berkumpulan. berkumpulan.
3. Melakukan dua pergerakan berkemahiran 3. Melakukan __ daripada dua pergerakan

dengan yakin berkemahiran dengan yakin

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1.Muridmendengarpenerangan guru tentanggimnastik
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum
balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar

secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Muridmelihatgambardanmemahamiteks yang 5. Muriddibahagikankepadabeberapakumpulanke

adapadahalaman 1 hingga 3. cil.

2. Muriddiberimasauntukberbincangmengenai 6. Muridmencubaaktivitipergerakanlipansebanyak

poster di mukasuratsatu. dua kali.

3. MuridmenontonpergerakanPergerakan Lipan 7. Muridmencubamelakukandalampertandingan.

dariimbasankod QR. Pelayaran ICT 8. Muridakandipanggilsecararawakuntukmeneran

4. Muriddiberipeneranganmengenaicaramengekal gkancaramerekamengekalkankeseimbanganda

kanimbangandalamimbangandinamik toe-tug lampergerakan. Salad Bowl (MangkukSayur)

walk

secaraindividudanpergerakanlipansecaraberku

mpulan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1.Murid merumuskan isi pelajaran tentang gimnastik dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU BukuTeks hlmn 001-003 BukuAktivitihlmn 000

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Internet Surfing (Pelayaran ICT) PAK-21 Salad Bowl (Mangkuk

Sayur)

KBAT Mengapplikasi KB -

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU - EMK : NILAI Kerjasama

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 6

TARIKH 25/3/2022 MASA 0715-0745
Tahun 6
MINGGU 1 HARI Jumaat KELAS

TEMA Gimnastik Asas

TAJUK Imbangan Cantik

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan badan dan sokongan.

2.1 Mengaplikasikan konsep kawalan badan dan sokong.

5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa melakukan aktiviti.

STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.1 Melakukan imbangan dinamik single-leg circle dan kereta sorong dua arah (two-

way wheelbarrow).

1.1.3 Melakukan imbangan songsang dirian tangan dengan sokongan sambil bergerak

pada satu jarak.

2.1.1 Menjelaskan postur badan yang sesuai untuk mengekalkan imbangan semasa

melakukan single-leg circle, kereta sorong dua arah dan imbangan songsang.

5.3.4 Berinteraksi secara positif dalam pelbagai situasi semasa melakukan aktiviti.

KEMAHIRAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. melakukan sekurang-kurangnya dua dirian tangan 1. memahami cara melakukan dirian tangan dinamik

dinamik dengan teknik imbangan yang betul. 2. melakukan dirian tangan dinamik dalam latihan

dan permainan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan terhadap

pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.
2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum balas

berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran

1. Melakukan aktiviti memanaskan badan. 5. Murid mulakan permainan.

2. Murid diberi penerangan dan contoh melakukan 6. Murid secaraberpasangan diminta membuat

aktiviti dirian tangan dinamik. (Buku teks ms.3) persembahan dirian tangan dinamik di hadapan

3. Murid diingatkan tentang postur badan yang guru dan rakan-rakan. Lima bintang akan

sesuai semasa melakukan dirian tangan diberikan kepada persembahan yang sempurna.

dinamik.(Listening Triad) 7. Murid melakukan aktiviti menyejukkan badan.

4. Murid lakukan secara berpasangan secara 8. Murid dan guru bersama membuat regangan

bergilir. Pasangan akan membantu rakannya badan.

semasa membuat dirian tangan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata perlajaran.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka Buku Aktiviti hlmn 000 Pembelajaran
BUKU Buku Teks hlmn 001-002 STRATEGI PdP Konstektual
ABM/BBM - Skits (Sketsa)

PAK-21 Listening Triad (Pendengaran PAK-21 Mengecam
Hasil Kerja Murid
KBAT Bertiga) Kerjasama
PETA PEMIKIRAN PENGUKUHAN
EMK : ILMU Memahami KB TP5 TP6
LATIHAN
PELILAIAN - PENILAIAN P&P

Kemasyarakatan EMK : NILAI

PEMULIHAN PENGAYAAN

TP1 TP2 TP3 TP4

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 4

MINGGU TARIKH 28/3/2022 MASA 0715-0745am
2 Isnin KELAS Tahun 4A

HARI

TAJUK SAYANGI DIRI

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan

reproduktif

STANDARD 1.1.1 Menyatakan maksud akil baligh.

PEMBELAJARAN

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :

dapat : Membincangkan dan memerihal __ daripada tujuh

Membincangkan dan memerihal dua perubahan perubahan fizikal lelaki serta perempuan apa bila akil

fizikal lelaki serta perempuan apa bila akil baligh. baligh.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1.Muridmemberiperhatianterhadappenerangan guru tentangzamanremaja.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

Murid membaca dan menganali sisteks dan gambar. 1. Murid menbandingkan peta minda mereka

dengan hasil perbincangan. Mind Map

1. Murid member perhatian terhadap (PetaMinda)

penerangan guru mengenai ihtilan dan 2. Murid menambah baik nota mereka dengan hasil

manarke. perbincangan terkini.

2. Muridmembandingbezakanperubahanfizikall 3. Murid membuat carian internet dan mencatatkan

elakidanperempuan. nota mengenaihaid dan ihtilam di buku dan akan

membincang pada minggu hadapan.

4. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan

murid untuk mengukuhkan pemahaman.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

3. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang zaman remaja dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU BukuTekshlmn 076-077 BukuAktivitihlmn 000

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Video Clips (Klip Video) PAK-21 Mind Map (Peta

Minda)

KBAT Menganalisis KB -

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Kreativiti dan Inovasi EMK : NILAI Rasional

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan
diberilatihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latiha pemulihan
☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 4

TARIKH 28/3/2022 MASA 0745-0815
Tahun 4A
MINGGU 2 HARI Isnin KELAS

TAJUK GERAK GIMNAS

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Melakukan pergerakan yang memerlukan kawalan badan dan sokongan.

2.1 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik bagi

kawalan badan dan sokongan.

5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan keselamatan.

STANDARD 1.1.2 Melakukan imbangan statik satu dan tiga tapak sokongan dengan pelbagai

PEMBELAJARAN variasi dan aras secara individu dan berpasangan.

2.1.2 Menyatakan perbezaan luas tapak sokongan dan kedudukan pusat graviti

semasa melakukan pelbagai imbangan statik, dinamik dan songsang.

5.1.5 Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti fizikal.

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :

1. Melakukan imbangan static dua satu dan satu 1. Melakukan imbangan __ daripada dua static

tiga tapak sokongan dengan pelbagai variasi satu dan __ daripada satu tiga tapak sokongan

dan aras secara individu dan berpasangan. dengan pelbagai variasi dan arassecara

2. Menyatakan dua perbezaanluastapak individu dan berpasangan.

sokongan dan kedudukan pusat gravity 2. Menyatakan __ daripada dua perbezaan luas

semasa melakukan pelbagai imbangan statik, tapak sokong an dan kedudukan pusat gravity

dinamik dan songsang. semasa melakukan pelbagai imbangan statik,

3. Mengenal pastiruang selamat untuk melakukan dinamik dan songsang.

aktiviti fizikal. 3. Mengenal pasti ruang selamat untuk

melakukan aktiviti fizikal.

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1.Muridmendengarpenerangan guru tentangaraskestabilan.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )

Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan maklum
balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar

secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid melihat gambar dan memaham iteks 5. Murid melakukan satu aktiviti tapak sokongan

yang adapa dahalaman 4 dengan rakan.

2. Murid focus terhadap penerangan guru 6. Muridmembuatcarian di internet menggunakan
mengenai satu tapak sokongan dan tiga tapak kata kunci “base of support”.

sokongan. Watch & Listen (Lihat&Dengar) 7. Murid menbuat carian perkaitan mengenai

3. Murid melihat aksi guru yang menunjukkan bilangan tapak sokongan dengan luas

cara membuat aktiviti satu tapak dan tiga permukaan tapak sokongan.

tapak. 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan

4. Murid akan menjalankan dua aktiviti satu tapak murid untuk mengukuhkan pemahaman.

sokongan dan satu aktiviti tiga tapak sokongan

secara individu. Copy Me (TirulahSaya)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

2. Murid merumuskan isi pelajaran tentang aras kestabilan dengan bimbingan guru

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU BukuTeks hlmn 004 Buku Latihan

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Watch & Listen (Lihat & Dengar) PAK-21 Copy Me (Tirulah

Saya)

KBAT Mengapplikasi KB -

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU - EMK : NILAI Kerjasama

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

☐Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Disediakan oleh Cikgu DBS

Disemak Oleh
........................................

Disediakan oleh Cikgu DBS


Click to View FlipBook Version