The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by 365-1-muhamad, 2022-11-03 23:18:07

RPH IBADAT TAHUN 3

RPH IBADAT TAHUN 3

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Islam Tahun :3

1. Mata Pelajaran Pendidikan Islam (Ibadah)

2. Kelas 3 Maju

3. Tarikh/Hari 17 Jamadilawal 1436 / 8 Januari 2015 / Khamis

4. Masa (10.00-11.00 pagi) 60 minit

5. Bilangan Murid 30 orang (Lelaki : 14, Perempuan : 16)

6. Tajuk Adab Berpakaian (Pakaian Pilihanku)

7. Pengetahuan Sedia ada Murid-murid mengetahui perbezaan pakaian lelaki dan perempuan

8. Standard Kandungan 6.2 Memahami dan mengamalkan adab berpakaian

9. Standard Pembelajaran 6.2.1 Menyatakan hukum menutup aurat

6.2.2 Menyatakan adab berpakaian

6.2.3 Menerangkan had aurat lelaki dan perempuan

6.2.4 Menjelaskan ciri-ciri berpakaian menurut Islam

10. Objektif Pembelajaran Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1. Menyatakan hukum menutup aurat dan adab berpakaian

dengan jelas selepas mendapat penerangan daripada guru di

dalam kelas.

2. Membanding beza antara aurat lelaki dan perempuan

dengan betul selepas membuat aktiviti berkumpulan.

3. Mengklasifikasikan empat daripada lima ciri berpakaian

menurut Islam dengan baik selepas aktiviti perbincangan

11. Kemahiran Berfikir Menjana idea

12. Gabung jalin Akhlak : Menghormati aurat lelaki dan aurat perempuan

13. Penyerapan Matematik : Bilangan ciri-ciri pakaian menurut Islam

14. Penerapan Nilai Bekerjasama, yakin, hormat-menghormati

15. E.M.K 1. Keusahawanan : Murid bekerjasama dan mempunyai daya

saing untuk menghasilkan kerja berkumpulan

2. Kreativiti : Mencari maklumat tambahan mengenai adab-adab

berpakaian

3. Teknologi Maklumat dan Komunikasi : LO

16. Penilaian P&P 1. Lisan : Soal jawab, perbincangan

2. Bertulisan : Lembaran Kerja

17. Bahan Bantu Belajar 1. Kad Imbasan 3. Video
2. “Learning Object” (LO)

Langkah Isi Kandungan 1
Mukadimah Bacaan Doa dan Bacaan Syahadah: 2
3
(3 minit)

Set Induksi Gambar gula-gula ditunjukkan melalui tayangan LO 1
(5 Minit) 2

3

4

Soalan :
 Siapa yang suka makan gula?
 Apakah perbezaan antara gula-gula ini?

 Bagaimanakah gula-gula ini di hinggap oleh lalat?
 Mengapakan lalat ada pada gula-gula yang

pembalutnya telah dibuka”

Aktiviti Catatan
1. Seorang murid diminta oleh guru mengetuai bacaan
Penerapan Nilai:
doa.  Khusyuk
2. Murid-murid lain diminta mengikut bacaan doa  Tawakal
 Adab berdoa
bersama-sama/mengaminkan bacaan doa.
3. Semua murid melafazkan kalimah syahadah

bersama-sama

1. Murid ditunjukkan gambar yang berkaitan dengan Kaedah :
gula-gula yang dihinggapi lalat.  Soal Jawab

2. Murid memerhati dan menganalisis perbandingan di

antara kedua-dua gambar A dan B. Bahan Bantu Belajar :
3. Murid bersoal jawab tentang gambar yang  Gambar

ditunjukkan.

4. Murid merumuskan dan mengaitkan dengan gula-gula Penerapan Nilai :

yang dibungkus dan tidak dibungkus dengan adab  Abad berpakaian

berpakaian.

Penyerapan :
 Akhlak : Cara

berpakaian

Langkah 1 Hukum menutup aurat adalah:
(8 Minit)

Langkah 2 Membezakan antara aurat lelaki dan perempuan : 1
(12 Minit) 2
3

4
5

1. Murid menyenaraikan jenis-jenis pakaian harian E.M.K :

yang difikirkan dan menulis di dalam peta i-Think di  Teknologi Maklumat

papan putih. dan Komunikasi

2. Murid dan guru berbincang mengenai idea-idea

yang disenaraikan. Kaedah :

3. Murid mendengar penerangan guru tentang hukum  Penerangan / Soal

menutup aurat dan adab-adab berpakaian melalui Jawab

LO.

4. Beberapa orang murid diundi secara rawak mewakili Bahan Bantu Belajar :

kumpulan untuk menyatakan hukum dan adab-adab  LO

berpakaian.

5. Murid akan diberi peneguhan terhadap jawapan Penerapan Nilai :

yang diberikan.  Akhlak

1. Murid diberi gambar lelaki dan perempuan berkaitan Kaedah :

dengan had aurat lelaki dan perempuan melalui LO.  Penerangan,

2. Murid mendengar penerangan guru mengenai had Bersoal Jawab dan

aurat lelaki dan perempuan melalui LO. Perbincangan

3. Murid bersoal jawab dengan guru selepas mendapat

penerangan daripada guru mengenai had aurat lelaki Bahan Bantu Belajar :

dan perempuan.  LO dan Soalan

4. Murid membahagikan beberapa kumpulan untuk

melakukan aktiviti yang telah disediakan oleh guru.

5. Murid mengisi ruang kosong pada gambar yang Penerapan Nilai :

Langkah 3 Ciri-ciri pakaian menurut Islam: 6
(8 Minit) 7
8
1
2

3
4

Langkah 4 Menyanyi lagu Pakaian Sunah dan menonton video akibat 1
(15 Minit) tidak menutup aurat. 2

disediakan oleh guru berkaitan dengan had aurat  Adab

lelaki dan perempuan bersama ahli kumpulan selepas

mendapat tunjuk ajar daripada guru.

6. Murid membentangkan hasil kumpulan di hadapan

kelas bersama ahli kumpulan.

7. Murid menyemak jawapan yang diberi dengan

bantuan guru.

8. Murid mendengar peneguhan berkaitan setiap

jawapan yang diberikan oleh setiap kumpulan.

1. Murid melihat paparan berkaitan dengan ciri-ciri E.M.K :
pakaian menurut Islam melalui LO.  Teknologi Maklumat

2. Murid membaca dan memberikan contoh kepada dan Komunikasi

setiap ciri-ciri pakaian menurut Islam yang dipaparkan

melalui perbincangan kumpulan. Kaedah :
3. Murid menulis contoh yang telah di bincang dengan  Penerangan / Soal

ahli kumpulan untuk ditulis di papan putih. Jawab

4. Jawapan murid dikembangkan atau diperbetulkan

dengan penerangan murid. Bahan Bantu Belajar :
 LO

1. Murid ditunjukkan lirik lagu melalui LO dan membaca E.M.K :
lirik mengikut guru.  Keusahawanan:

2. Murid mencari perkataan-perkataan yang berkaitan Murid bekerjasama
dengan aurat bersama ahli kumpulan. dan mempunyai

Penutup Penutup Kognitif : 3
4
5
6

7
8

9
1

1
1

3. Murid menyenaraikan jawapan yang telah di bincang daya saing untuk
di dalam kumpulan. menghasilkan kerja
berkumpulan.
4. Murid mendengar pakaian Sunnah selepas murid Kaedah :
membaca lirik lagu.  Perbincangan
Bahan Bantu Belajar :
5. Murid menyanyi mengikut guru dalam ahli kumpulan  LO, audio dan video
sambil melakukan beberapa pergerakan ringkas. Penerapan Nilai :
 Berani
6. Murid menerima arahan daripada guru untuk  Bekerjasama
membuat latihan untuk dipersembahkan di hadapan
kalas. Penerapan Nilai :

7. Murid melakukan persembahan selama 3 minit di
hadapan kelas mengikut kumpulan yang telah diundi.

8. Murid mendapat ucapan penghargaan daripada guru
kerana usaha yang bersungguh-sungguh walaupun
masa yang diberi adalah terhad.

9. Murid melihat video tentang akibat tidak menutup
aurat selepas melakukan aktiviti persembahan.

10. Murid mendengar beberapa nasihat guru berkaitan
dengan tidak memakai pakaian yang mempunyai
tulisan, logo, gambar-gambar, lambang yang
bercanggah dengan Islam.

11. Murid warna gambar yang telah diedarkan oleh guru
selepas melakukan persembahan dan melihat video.

1. Soal jawab antara guru dengan murid

(7 Minit) 2
Penutup Sosial : 3
1

2

18. Refleksi:

______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________

Ulasan guru pembimbing:

______________________________________________________
______________________________________________________
______________________________________________________

2. Murid diminta mengingati kembali isi pelajaran melalui  Bertanggungjawab

kuiz ringkas yang disediakan oleh guru melalui LO.

3. Murid diminta merumuskan isi pelajaran yang telah Gabung jalin :
dipelajari.  Akhlak : Adab

1. Murid diingatkan sentiasa supaya sentiasa beradab Berpakaian

ketika berpakaian dan menuruti ciri-ciri pakaian Islam

dapat dilakukan sepanjang hari.

2. Murid diedarkan lembaran kerja sebagai kerja

lanjutan.

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_______________________________________________________ __
_________________________________________________________

_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________


Click to View FlipBook Version