RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)
Kelas : 5 Anggerik Tarikh : 30 Januari 2020
Hari : 9.00 pagi - 9.30 pagi
Umur : Khamis Masa : 10 orang
Tema : 5 tahun Bil. Kanak- : Alam sekitar
Tunjang (KSPK) /
Bidang Pembelajaran kanak
(KPN):
Standard Pembelajaran : Alam fizikal Sub Tema
(KSPK):
Tahap Perkembangan Tunjang Sains dan Teknologi.
(KPN):
Pengetahuan Sedia Ada: MA 3.1.6 Menyelesaikan masalah operasi tambah.
Hasil Pembelajaran:
Kanak-kanak sudah tahu nombor 1 hingga 10.
Senarai BBM / Alat: Pada akhir aktiviti, kanak-kanak dapat;
1. Menunjukkan warna-warna yang disebut oleh pendidik dengan betul.
(Psikomotor)
2. Menyelesaikan operasi tambah yang diberikan oleh pendidik dengan tepat.
(Kognitif)
3. Menyanyi lagu ‘Pelangi: Didi & Friends’ dengan gembira. (Afektif)
Tikar nombor, blok mainan nombor 2, komputer riba, layar putih, pembesar
suara, video lagu ‘Pelangi: Didi & Friends’.
Set Induksi Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan
Langkah 1 Teknik : Soal 1. Pendidik masuk ke dalam kelas BBM: Blok mainan
jawab dan bertanya khabar dengan kanak- nombor 2.
kanak. NT: Hormat-menghormati
Teknik: Soal 2. Kanak-kanak menjawab soalan Contoh soalan:
jawab guru. 1. Apa khabar adik-adik
3. Pendidik memegang blok mainan pagi ini?
nombor 2 yang berwarna kuning. 2. Siapa boleh teka cikgu
pegang nombor apa di
1. Pendidik bentang tikar nombor di tangan ini?
dalam bilik darjah. BBM: Tikar nombor dan
pembaris panjang.
Strategi: Belajar 2. Pendidik menunjukkan nombor 1 Jika kanak-kanak
sambil bermain menggunakan pembaris panjang dan menghadapi kesukaran
meminta kanak-kanak untuk untuk menyebut nombor
menyebut nombor dengan kuat. yang ditunjukkan dengan
3. Pendidik juga meminta kanak- betul dan salah langkah
kanak untuk berdiri di atas tikar dan seperti meletakkan kaki
meletakkan kaki di atas nombor yang yang salah pada nombor
diarahkan. Sebagai contoh kaki yang diarahkan oleh
kanan di atas nombor 6 dan kaki kiri pendidik, kemungkinan
di atas nombor 2. besar kanak-kanak tersebut
mempunyai masalah
diskalkulia.
Langkah 2 Teknik: Soal 1. Pendidik seterusnya menunjukkan Jika kanak-kanak
Langkah 3
jawab warna di belakang nombor dan menghadapi masalah untuk
meminta kanak-kanak untuk mengenalpasti warna di
menamakannya. sebalik nombor tadi,
2. Pendidik membuat permainan kemungkinan besar kanak-
yang sama seperti permainan kanak mempunyai masalah
nombor tadi. rabun warna.
3. Pendidik meminta kanak-kanak Monokromat - dapat lihat
untuk meletakkan kaki serta tangan hitam dan putih sahaja.
pada warna-warna tertentu di atas Dikromat- tidak dapat
tikar. melihat warna merah, biru
atau hijau jika kekurangan
kon warna tersebut pada
retina.
Trikromat- kon warna
kurang sensitif kepada
warna merah, biru atau
hijau.
Strategi: Belajar 1. Pendidik meminta kanak-kanak BBM: Tikar nombor.
sambil bermain untuk membuat operasi tambah KB: Mengaplikasi.
menggunakan nombor pada tikar. Jika terdapat kanak-kanak
2. Selepas menyelesaikan operasi yang mempunyai
tambah tadi kanak-kanak perlu kesukaran untuk
berdiri menggunakan kedua-dua kaki menyelesaikan operasi
Penutup Teknik: di atas nombor hasil operasi tambah tambah, kemungkinan
Nyanyian tadi. besar kanak-kanak tersebut
mempunyai masalah
1. Pendidik menunjukkan sekali lagi diskalkulia.
nombor dan warna serta meminta BBM:
kanak-kanak menamakannya. Komputer riba, layar putih,
2. Kanak-kanak menamakan warna pembesar suara, video lagu
dan nombor yang ditunjukkan. ‘Pelangi: Didi & Friends’.
3. Pendidik memainkan lagu KB: Mengingat.
‘Pelangi: Didi & Friends’ dan NT: Kegembiraan.
menyanyi dan menari bersama-sama Contoh soalan:
kanak-kanak. Adik-adik suka dengan
4. Kanak-kanak menyanyi dan aktiviti kita tadi?
menari bersama-sama guru.
5. Pendidik menanyakan perasaan
kanak-kanak.
6. Pembelajaran berakhir dengan
salam dan terima kasih.
Refleksi:
Kekuatan :
Kelemahan :
Penambahbaikan :