The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by Ni Putu Tirta Artanti, 2023-02-16 03:33:48

PERANGKAT PEMBELAJARAN "PROSA BALI ANYAR"

Bahasa Bali kelas VII

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN (RPP) 3 Sekolah : SMP Negeri 2 Abiansemal Mata Pelajaran : Bahasa Bali Kelas/Semester : VII/2 (Genap) Materi Pokok : Prosa Bali Anyar (Cerpen) Waktu : 40 menit A. Kompetensi Inti KI 3 : Memahami pengetahuan (faktual, konseptual, dan prosedural) berdasarkan rasa ingin tahunya tentang ilmu pengetahuan, teknologi, seni, budaya terkait fenomena dan kejadian tampak mata KI 4 : Mencoba, mengolah, dan menyaji dalam ranah konkret (menggunakan, mengurai, merangkai, memodifikasi, dan membuat) dan ranah abstrak (menulis, membaca, menghitung, menggambar, dan mengarang) sesuai dengan yang dipelajari di sekolah dan sumber lain yang sama dalam sudut pandang/teori B. Kompetensi Dasar dan Indikator Pencapaian Kompetensi No Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi 1 3.7 Memahami teks prosa Bali anyar (cerpen) dengan baik 3.7.1 Menganalisis unsur-unsur intrinsik yang terdapat di dalam cerpen 3.7.2 Menganalisis nilai-nilai yang terdapat di dalam cerpen 2 4.7 Menyajikan kembali teks cerpen dengan bahasa sendiri baik secara lisan maupun tulisan 4.7.1 Membuat rangkuman cerpen dengan menggunakan bahasa sendiri C. Tujuan Pembelajaran 1. Melalui kegiatan menyimak video dan membaca teks cerpen, peserta didik mampu menganalisis unsur-unsur intrinsik yang terdapat di dalam cerpen dengan tepat. 2. Melalui kegiatan membaca teks cerpen dan diskusi kelompok, peserta didik mampu menganalisis nilai-nilai yang terdapat di dalam cerpen dengan tepat. 3. Melalui kegiatan membaca teks cerpen dan diskusi kelompok, peserta didik mampu membuat rangkuman cerpen dengan menggunakan bahasa sendiri. D. Materi Pembelajaran 1. Teges Sastra Bali Anyar 2. Wangun Sastra Bali Anyar 3. Teges Cerpen 4. Ceciren Cerpen 5. Unsur-unsur sane Ngwangun Cerpen


Ring sor puniki jagi katurang cerpen “Umah” UMAH Olih : IDK Raka Kusuma Pak Guru Gusti Sukadana ngranjing ka tengah kelasé. Murid-muridé ngaturang panganjali. “Alit-alité sareng sami,” Pak Guru Gusti Sukadana mabaos, di subané ngenahang tas duur méjané, ”medalang buku gambaré. Gambar umah, jero, puri, utawi grian duéné suang-suang. Sampunang uyut. Bapak ten nongosin alit-alité.” “Jagi kija, Pak?” Nyoman Antara nyelag aji patakon. “Bapak ten kija-kija. Dinané mangkin guru-guruné jagi rapat. Ngrapatang indik ujian sané jagi rauh.” Sapatilar Pak Guru Gusti Sukadana, sajaba Gedé Wiradana, murid-murid kelas limané garjita gati ngambar. Ada masambilan suar-suir. Ada masambilan gendang-gending. Limolas menit suba liwat. Gedé Wiradana nu natakin jagut nlektekang buku gambar ané makebat duur mejanné. Limanné ngamel potlot. Tekek. Nanging sing sida ngorékang. “Wiréh i déwék sing ngelah umah, kénkénang abeté ngambar?” Uli mara lakar ngawitin ngambar ada pang duang dasa ia ngraos di keneh buka kéto. Sing aséna paliatné nrawang sawang. Sing aséna masi marawat di kenehné unduk ané ngranaang ia kanti sing ngelah umah. Pecakné ia sugih. Umahné linggah tur melah gati. Mobil ané celap-celep sig umahné, tur ané tumpangina nyabran masekolah liunné tetelu. Mobilé ento makejang gelah bapanné. Sakéwala lacur. Uli sekat ia ngenjek kelas dua SD bapanné mamotoh. Sakancan plalian, sakancan togél ubera. Ané pinih nyakitin kenehné, bapanné bebotoh luh. Yén pang kuda kadén suba bapanné ngantén-palas. Sagét ajak anak uli Badung. Sagét ajak anak uli Tabanan. Sagét ajak anak uli Jember. Sagét ajak anak uli Sasak. Cutet, ajak anak uli ideh-ideh. Kondén buin ngelah mitra dini-ditu. Mirib sing sida naanang sakit ati, atiban ané liwat, méménné nuturin bapanné apang suud ja nganténpalas, mamitra miwah mamotoh. Dugasé ento Gedé Wiradana sedek di pasaréanné. Gelem. Bapanné brangti tuturina baan méménné. Mabukti, dingeha bapanné matbat méménné aji munyi sing dadi dingehang baan koping. Suud matbat, memenné tundunga apang magedi jani ja. Méménné macelep ka kamar tongosné Gedé Wiradana masar matamped-tamped. “Mémé lakar kija?” Gedé Wiradana matakon. “Mémé lakar magedi,” méménné masaut sambilanga ngeling. “Tiang milu Mé.” Méménné sing masaut. Naanang gelem Gedé Wiradana majalan nututin méménné. Naanang gelem ia negak di samping méménné di tengah bisé ané lakar luas ka Batubulan. Gedé Wiradana sing bani matakon, ngudiang sing menék sig bisé ané luas ka Buléléng. Tongos palekadan méménné. Teked di Batubulan, tuun uli bisé, ia nututin méménné majalan ngojog mobil angkot ané luas ka Kreneng. Dugas mobil angkoté teked di Kesiman, méménné ngorahin supiré marérén. Sambil nandan limané, méménné ngajakin Gedé Wiradana tuun. Nututin méménné majalan ngajanang, Gedé Wiradana maniang déwék matakon. “Lakar kija, Mé?” “Ka Puri Kesiman dajané,” adeng méménné masaut.


“Sig nyéné?” “Sig Sagung Dwipayaniné.” Gedé Wiradana sing matakon buin. Parab ané orahanga tekén méménné ento tawanga. Uli kelas telu SD, nyabran satondén masaré, méménné nuturang Sagung Dwipayani. Timpal méménné uli SD kanti SMA. Sakéwala disubanné tamat SMA Sagung Dwipayani mawali ka Puri Kesiman. Déning ajin idané ané dadi polisi suba pénsiun. Sagung Dwipayani kuliah ring Universitas Udayana. Memenné kuliah di IKIP Singaraja, nanging sing lantur. Ané ngranaang, ngantén dugasé mara ngenjek seméster telu. Kapin makelo sing kacunduk, Sagung Dwipayani tetep ngirim séwala patra tekén méménné. Méménné masi tetep ngirim surat. Di kapah-kapahé, Gedé Wiradana orahina maca séwala patrané Sagung Dwipayani. Biangné Sagung Dwipayani tengkejut nyingakin sapatekan méménné. Ida raris nandan méménné tur ngaukin déwékné ka purian. Sayan tengkejut biangné Sagung Dwipayani mirengang unduk ané nepén méménné. Gerungan mobil di garasané megat atur méménné. “To Sagung Dwipa rauh,” biangné Sagung Dwipayani ngandika. Kangén kenehné Gedé Wiradana nepukin méménné magelut ajak Sagung Dwipayani. Sayan kangén kenehné nepukin Sagung Dwipayani nangis dugas méménné ngaturang unduké ané nepén tur ngaturang sing lakar mabalik buin ka Klungkung. “Men, kénkén putusan Astutiné, jani?” Sagung Dwipayani matakén sambil ngusap toya panon. “Wantah dados tunas, icénin titiang ngayah driki sareng pianak titiangé.” “Kanggo biang tiangé,” Sagung Dwipayani masaur, “sapunapi biang, icén ipun ngayah driki?” “Antiang malu i aji,” alon masaur biangné Sagung Dwipayani. Sanjané, kaputusang, kicén ngayah. Sakéwala, Gedé Wiradana kandikain nutugang sekolahan di SD ané nampek tekén Puri Kesimané. Munyi tegakan ulung uli duri, ngranaang Gedé Wiradana inget tekén déwék. Ngranaang ia inget masi: déwékné akorékan tondén ngambar. Gedé Wiradana ngunjal angkihan. Sing aséna, munyi maclepeh uli kenehné. Kénkénang abeté ngambar. Yén gambar cara umahé di Klungkung suba sing gelah. Yén gambar cara puri tongosé ngayah, masi tusing gelah. Laut ia nyledétin Wayan Darmawan ané negak di sampingné. Tingalina suba suud ngambar. Ditu ia mutusang ulah ngambar. Mara limané lakar ngorékang potlot sig buku gambaré, sagét Pak Guru Gusti Sukadana ngranjing ka kelasé. “Alit-alité, sampun usan ngambar?” Pak Guru Gusti Sukadana matakén di subané malinggih. “Ampun!” murid-muridé, sajaba Gedé Wiradana, sibarengan masaut. “Yén sampun bakta mriki!” Pagrudug murid-muridé ané suba suud ngambar ngojog genahné Pak Guru Gusti Sukadana malinggih. Gedé Wiradana nu negak di tongosné. Bengong. Sing aséna, potlot ané gisina uli tuni, ulung ka bataran kelasé.


E. Metode Pembelajaran 1. Metode Pembelajaran : Ceramah, diskusi, tanya jawab dan penugasan 2. Pendekatan Pembelajaran : Scientific 3. Model Pembelajaran : Problem Based Learning (PBL) F. Media, Alat Pembelajaran dan Sumber Belajar 1. Media : Google Classroom, Google Meet, WhatsApp Group, power point Link Video pembelajaran : https://youtu.be/11Eyvlj6WNc Link power point : https://docs.google.com/presentation/d/1- U_9OuDx1D13GRwrU6EgiWC90jnZtjBh/edit?usp=sharing &ouid=102156010750059924511&rtpof=true&sd=true 2. Alat Pembelajaran : Papan tulis, spidol, proyektor, LCD, handphone 3. Sumber Belajar : Buku Udiana Sastra Kelas VII, Buku Pangkaja Sari Kelas VII, Buku Wacika Sari Kelas VII Internet : http://widyajegeg.blogspot.com/2011/10/pupulan-cerpen-lansatua-bali.html https://www.youtube.com/watch?v=QRWu8oDLgnc G.Langkah-Langkah Pembelajaran No Langkah-Langkah Pembelajaran Alokasi Waktu Pre Kelas Guru membagikan bahan ajar bahan ajar dan link video pembelajaran di Google Classroom dan WA grup kelas. Guru menyiapkan materi yang dapat didengar oleh siswa melalui sebuah video pembelajaran (untuk anak auditori dan kinestetik) https://youtu.be/11Eyvlj6WNc serta guru juga menyiapkan powerpoint https://docs.google.com/presentation/d/1- U_9OuDx1D13GRwrU6EgiWC90jnZtjBh/edit?usp=sharing&ouid=10 2156010750059924511&rtpof=true&sd=true (untuk anak yang visual) (Diferensiasi Konten) Guru membagi peserta didik ke dalam kelompok belajar yang terdiri dari 2- 3 orang Guru menyampaikan proses pembelajaran yang akan dilakukan saat tatap muka/PTM Terbatas. 1 Kegiatan Pendahuluan Guru bersama siswa mengucapkan salam panganjali umat. Guru dan siswa berdoa bersama sesuai agama dan kepercayaan masingmasing dipimpin oleh ketua kelas. Guru mengecek kehadiran siswa dan kondisi kelas untuk memulai pembelajaran. 5 Menit


Guru melakukan apersepsi sebagai awal komunikasi sebelum melaksanakan pembelajaran inti Guru menyampaikan kompetensi yang akan dicapai yaitu memahami teks prosa Bali anyar (cerpen) dan menunjukkan manfaatnya dalam kehidupan sehari-hari yaitu siswa dapat menambah kosa kata bahasa Bali dan mengambil pesan positif atau amanat yang disampaikan dalam cerpen. Guru menyampaikan garis besar cakupan materi dan kegiatan yang akan dilaksanakan yaitu menganalisis unsur-unsur intrinsik yang ada di dalam cerpen, menganalisis nilai-nilai yang ada di dalam cerpen dan membuat rangkuman cerpen dengan menggunakan bahasa sendiri Guru menyampaikan lingkup penilaian, pengetahuan dan keterampilan dengan teknik penilaian yaitu observasi, tertulis dan penilaian kinerja. 2 Kegiatan Inti Orientasi pada Masalah – Mengamati Peserta didik mengamati teks cerpen (bagi siswa yang visual), video cerpen (bagi siswa auditori dan kinestetik) https://www.youtube.com/watch?v=QRWu8oDLgnc yang ditayangkan oleh guru. (Diferensiasi proses) Mengorganisasi siswa - Menanya Peserta didik melakukan tanya jawab dengan guru dan peserta didik yang lain tentang hal yang belum dipahami selama mengamati bahan ajar Membimbing Penyelidikan – Mengekplorasi Guru membagikan LKPD sesuai dengan kelompok belajarnya. Peserta didik bersama kelompoknya menganalisis unsur-unsur intrinsik yang ada di dalam cerpen (bagi siswa yang visual), menganalisis nilai-nilai yang ada di dalam dalam cerpen (bagi siswa yang auditori) dan membuat rangkuman cerpen dengan menggunakan bahasa sendiri (bagi siswa yang kinestetik) (Diferensiasi Proses) Guru memberikan bimbingan apabila ada peserta didik yang mengalami kesulitan dalam melakukan analisis dan membuat merangkum teks cerpen dengan bahasa sendiri Peserta didik mencari informasi lain terkait materi prosa Bali anyar (cerpen) pada internet atau sumber lainnya Mengembangkan hasil karya – Mengasosiasikan Peserta didik bersama kelompoknya mendiskusikan tentang unsur-unsur intrinsik dan nilai-nilai yang terdapat di dalam cerpen Peserta didik bersama kelompoknya menulis hasil analisis unsur intrinsik, analisis nilai-nilai yang terdapat di dalam cerpen dan membuat rangkuman 30 Menit


cerpen dengan bahasa sendiri Menganalisis dan mengevaluasi – Mengkomunikasikan Peserta didik bersama kelompoknya menyajikan hasil analisis unsur-unsur intrinsic (bagi siswa visual), analisis nilai-nilai yang terdapat di dalam cerpen (bagi siswa auditori) serta membuat rangkuman cerpen dengan menggunakan bahasa sendiri (bagi siswa kinestetik). (Diferensiasi Produk) Selain itu peserta didik mampu memberikan tanggapan terhadap hasil kerja dari kelompok lain. 3 Kegiatan Penutup Peserta didik menyimpulkan hasil pembahasan tentang analisis unsur-unsur intrinsik, analisis nilai-nilai yang terdapat di dalam cerpen serta membuat rangkuman cerpen dengan menggunakan bahasa sendiri. Guru menyampaikan refleksi dan evaluasi terhadap kegiatan pembelajaran yang sudah berlangsung. Guru memberikan reward berupa pujian kepada siswa yang aktif selama pembelajaran Guru menyampaikan rencana materi pembelajaran pada pertemuan yang akan datang. Guru dan siswa menutup pembelajaran dengan mengucapkan parama santih. 5 Menit H.Penilaian, Pembelajaran Remidial, dan Pengayaan 1. Teknik Penilaian No Aspek Penilaian Jenis/Teknik Keterangan 1 Afektif/sikap Observasi Instrumen penilaian rubrik, dan pedoman penskoran terlampir 2 Kognitif/Pengetahuan Test tertulis Penugasan Instrumen penilaian, penugasan, kunci, rubrik penilaian dan pedoman pensekoran terlampir 3 Ketrampilan Penilaian Kinerja Instrumen penilaian,


daftar cek Portofolio, rubrik dan pedoman pensekoran terlampir 2. Instrumen Penilaian No Aspek Penilaian Bentuk Instrumen 1 Afektif/sikap Lembar pengamatan 2 Kognitif/Pengetahuan Tes objektif, lembar penugasan 3 Keterampilan Daftar cek /penilaian kinerja 3. Pembelajaran Remidial dan Pengayaan 1) Guru melakukan analisis terhadap hasil belajar siswa dan mengklasifikasikan daya capai kurikulum siswa. 2) Siswa yang belum mencapai kreteria ketuntasan minimal diberikan pembelajaran remidial melalui analisis tingkat kesukaran soal. 3) Siswa yang sudah mencapai kreteria ketuntasan minimal diberikan pembelajaran pengayaan terhadap materi yang belum dipahami terkait dengan analisis kesalahan penyelesaian soal siswa tuntas. 4. Model Instrumen Penilaian a. Aspek Pengamatan Sikap No Aspek yang Dinilai Skor Kategori 1 2 3 4 5 1 Jujur 2 Disiplin 3 Tanggung Jawab 4 Toleransi 5 Gotong Royong 6 Santun 7 Percaya Diri Jumlah Rata-Rata Ketentuan : Skor = jumlah skor perolehan/jumlah skor maksimal x 100 PAP Skala Kualifikasi Hasil Belajar (Dantes, 2008)


Kreteria skala Nilai/kualifikasi hasil belajar 4 SB (Sangat Baik) 3 B (Baik) 2 C (Cukup) 1 K(Kurang) b. Aspek Penilaian Pengetahuan Jumlah Soal : 10 Setiap jawaban benar nilai : 10 Setiap jawaban salah nilai : 0 Skor maksimal : 100 Ketentuan :Skor = jumlah skor perolehan/jumlah skor maksimal x 100 Indikator Keberhasilan :a) siswa dinyatakan memenuhi kompetensi apabila mencapai nilai minimal 64. b) ketuntasan belajar secara klasikal dinyatakan tercapai apabila rata-rata kelas ≥ 64 dan prosentase ketuntasan klasikal mencapai 85%. c. Aspek Penilaian Keterampilan Membuat Rangkuman Teks Cerpen No Aspek yang Dinilai Skor Kategori 1 2 3 4 5 1 Ketepatan isi (daging) cerpen 2 Kelengkapan unsur-unsur intrinsik 3 Ketepatan nilai-nilai yang ada di dalam cerpen 4 Kerapian tulisan Jumlah Rata-Rata Ketentuan : Skor = jumlah skor perolehan/jumlah skor maksimal x 100 Mengetahui Kepala SMP Negeri 2 Abiansemal I Nyoman Parjo, S.Pd NIP. 19670309 199412 1 003 Sedang, November 2021 Guru Mata Pelajaran Ni Putu Tirta Artanti, S.Pd Ni Wayan Sumiyantari, S.Pd.B NIP. 19920820 201903 2 022


Lembar Kerja Peserta Didik (LKPD) 2 Sekolah : SMP Negeri 2 Abiansemal Mata Pelajaran : Bahasa Bali Nama : Kelas : No. Absen : Petunjuk Pengerjaan LKPD : 1. Kerjakanlah LKPD secara mandiri dan sistematis! 2. Bacalah dengan seksama materi yang telah disajikan! 3. Cermati setiap kegiatan pada LKPD! 4. Diskusikan kepada Guru jika terdapat hal yang belum dipahami! 5. Periksalah terlebih dahulu sebelum LKPD dikumpulkan! 6. Kumpulkan tugas peserta didik pada Google Classroom!


LACUR Anakѐ tua anѐ matuuh nem dasa tiban ento maadan Dong Darsih. Sesai Ia medagang canang di sisin rurungѐ. Uling dagangannѐ ento Ia ngidang manyekolahang cucunnyanѐ anѐ maadan Luh Yayuk, suba matuuh limolas tiban, enu negak ring bangku kelas 3 SMP. Luh Yayuk sampun ka tinggalin mati olih bapannyanѐ tur ka tinggalin ngantѐn olih mѐmѐnnѐ. Ento ngeranayang Luh Yayuk ka rawat olih dadongnѐ. Yadiastun Luh Yayuk ngelah Mѐk Ngah anѐ nongos di Badung nanging Ia tusing taen nyak yѐning orahina nongos ngajak Mѐk Ngahnѐ di Badung, enu luungan nongos ngajak dadongnѐ katimbang nongos ngajak Mѐk Ngahnѐ konѐ. Kangin kauh Dong Darsih ngalih gaѐ mangda ngidang ngidupin cucunnyanѐ. Panes bateng, dinginnѐ peteng tusing taѐn ngaѐnang Ia nyerah nyalanang idupe anѐ lacur enѐ. Pedalem pisan nasib Dong Darsihѐ, nanging aget Dong Darsih ngelah cucu cara Luh Yayuk anѐ setata nulungin Dong Darsih medagang. Ri sedek Dong Darsihѐ medagang teka Luh Yayuk ngemel busung sambilanga megending-gending lagu pop Bali, lantas kecapatin olih Dong Darsih, “Kenken luh, mael jani ajin busungѐ?” Luh Yayuk suud magending laut nyautin petakѐn dadongnyanѐ, “Bih mael ajan Dong. Telung dasa tali jani apesel. Miriban krana suba paek rahinan purnamanѐ.” Makesyab dadongnѐ, “Aduh kѐnkѐnang jani ngadep canang lamun mael busunge.” Lantas kesautin olih Luh Yayuk, “Yѐn mael busungѐ maelang masih ngadep canangѐ. Ajin bunga masih menѐk jani Dong, akilone petang dasa tali rupiah jani.” Dadongnѐ kitak kituk. “Yѐn mael canangѐ tusing ada anakѐ anѐ meli canang nyanan. Sebet atinѐ baana.” Kѐto dadongnѐ nuturang kenehnѐ. “Tenang dogѐn Dong, pasti anakѐ anѐ mablanja lakar ngerti yѐning jani canangѐ ngemaelang.” Luh Yayuk mesaut banban. Dadongnѐ mendep tur makenyem tusing mesaut buin. “Yѐh saja. Engsap nguliang susuknѐ. Nѐ susuk belin busungѐ dong.” Kѐto Luh Yayuk ngorahang sambilanga ngemaang susuknѐ tekѐn Dong Darsih. “Mimih cucun dadongѐ enѐ, enu cenik suba melajah korupsi.” Pesaut dadongnѐ nyandѐnin. “Sing ja keto dong. Anakѐ tiang engsap tuni.” Pesaut Luh Yayuk sambil nahenang eleknѐ. Dadongnѐ kedѐk, kendel pisan ningalin cucunnѐ anѐ nahenang elek buka ka kѐto. Lantas dadongnѐ mesaut, “Nѐ susuknѐ cening dogѐn nyuang, anggon bekel masuk bѐnjang.” “Yѐѐ… kѐto nakѐ uling tuni dong. Suksma, dadong tiangѐ anѐ paling jegѐg.” Pesaut Luh Yayuk. Demen pisan atinѐ. Dadongnѐ tuah kedѐk. “Selegang melajah nah Luh! Mangda ngidang dadi anak suksѐs. Mangda tusing pragat dadi dagang canang buka dadong, mangda ngidang meli mobil cara anakѐ lѐn.” Kѐto Dadongnѐ nuturang. “Aduh dadong sampunang jejeh, tiang pastika lakar seleg melajah. Nyanan yѐning iraga suba ngelah mobil lakar ka ajak tiang dadong matirta yatra ka pura-pura anѐ ada di Bali.” “Yѐh saja to luh?” Dadongnѐ nakonang. “Saja dong.” Luh Yayuk nyekenang dadongnѐ. “Liang pisan atin dadong ngelah cucu anѐ becik, dueg tur jegeg buka cening.” Kѐto dadongnѐ nyautin sambilanga ngelut Luh Yayuk laut make dadua saling makenyem. Suryanѐ suba lingsir, sube minggek kauh, masan Luh Yayuk lan dadongnyanѐ wusan madagang. Ajaka dadua laut mulih, mulih ka umahnѐ anѐ cupet tur buuk pisan. Umah anѐ tusing luung katongosin nanging liu olas asih ring tengahnyanѐ. Pitaken Kegiatan 1 Cerpen


No Unsur-unsur Intrinsik Cerpen Unsur-unsur Intrinsik Sane Wenten ring Cerpen “Lacur” 1 Tema (Unteng) 2 Alur Cerita (Plot) 3 Tokoh Cerita (Pragina) 4 Penokohan 5 Insiden 6 Latar (Setting) 7 Amanat (Piteket/Pabesen) 8 Sudut Pandang Alit-alit indayang analisis unsurunsur intrinsik sane wenten ring cerpen “Lacur”!


No Nilai-nilai sane wenten ring cerpen “Lacur” Pitaken Kegiatan 2 Pitaken Kegiatan 3 Alit-alit indayang analisis nilai-nilai sane wenten ring cerpen “Lacur”!


Alit-alit indayang makarya rangkuman cerpen “Lacur” nganggen basa praragan! Paraf Guru Nilai LACUR …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. Catatan Guru : …………………………………………. …………………………………………. …………………………………………. …………………………………………. …………………………………………. KUNCI JAWABAN LKPD 1


PITAKEN 1 No Unsur-unsur Intrinsik Cerpen Unsur-unsur Intrinsik Sane Wenten ring Cerpen “Lacur” 1 Tema (Unteng) Olas Asih 2 Alur Cerita (Plot) Alur Maju 3 Tokoh Cerita (Pragina) Dong Darsih lan Luh Yayuk 4 Penokohan Dong Darsih : seleg magae, sayang pesan teken cucune Luh Yayuk : Parisolahne melah, jujur, dueg, jemet nulungin dadongne madagang lan sayang teken dadongne 5 Insiden Ri sedek Dong Darsihѐ medagang teka Luh Yayuk ngemel busung sambilanga megending-gending lagu pop Bali, lantas kecapatin olih Dong Darsih 6 Latar (Setting) Latar genah : di sisin rurunge, umah Dong Darsih Latar dauh : tengai, peteng 7 Amanat (Piteket/Pabesen) Diastun idup saderana sane utama madue rasa olas asih ring kaluarga krana ento sane ngranayang idupe bagia. 8 Sudut Pandang Sudut pandang orang ketiga : Ia ngidang manyekolahang cucunnyanѐ anѐ maadan Luh Yayuk, suba matuuh limolas tiban, enu negak ring bangku kelas 3 SMP. PITAKEN 2


No Nilai-nilai sane wenten ring cerpen “ Lacur” 1 2 3 Nilai tanggung jawab : Kangin kauh Dong Darsih ngalih gaѐ mangda ngidang ngidupin cucunnyanѐ. Nilai pendidikan : “Selegang melajah nah Luh! Mangda ngidang dadi anak suksѐs. Mangda tusing pragat dadi dagang canang buka dadong, mangda ngidang meli mobil cara anakѐ lѐn.” Kѐto Dadongnѐ nuturang. Nilai kejujuran : “Yѐh saja. Engsap nguliang susuknѐ. Nѐ susuk belin busungѐ dong.” Kѐto Luh Yayuk ngorahang sambilanga ngemaang susuknѐ tekѐn Dong Darsih. PITAKEN 3 Cawisan puniki fleksibel TUGAS PRODUK EVALUASI PEMBELAJARAN (PERTEMUAN 1) EVALUASI PEMBELAJARAN LACUR …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. …………………………………………………………………………………………….. ……………………………………………………………………………………………..


1. Rancangan Penilaian Kompetensi Dasar Indikator Pencapaian Kompetensi Level Kongnitif Instrumen Penilaian 3.7 Memahami teks prosa Bali anyar (cerpen) dengan baik 3.7.1 Menganalisis unsur-unsur intrinsik yang terdapat di dalam cerpen 3.7.2 Menganalisis nilainilai yang terdapat di dalam cerpen C 4 C 4 Tes tulis berbentuk pilihan ganda 4.7 Menyajikan kembali teks cerpen dengan bahasa sendiri baik secara lisan maupun tulisan 4.7.1 Membuat rangkuman cerpen dengan menggunakan bahasa sendiri C 6 Penilaian kinerja KISI-KISI PENULISAN TES FORMATIF


Satuan Pendidikan : SMP Negeri 2 Abiansemal Mata Pelajaran : Bahasa Bali Kelas / Semester : VII / 2 KD Materi Indikator soal Bentuk soal 3.7 Memahami teks prosa Bali anyar (cerpen) dengan baik Prosa Bali anyar (cerpen) 1. Disajikan sebuah penggalan teks cerpen, peserta didik dapat menganalisis unsur-unsur intrinsik yang ada di dalam cerpen tersebut (C4) 2. Disajikan sebuah penggalan teks cerpen, peserta didik dapat menganalisis unsur-unsur intrinsik yang ada di dalam cerpen tersebut (C4) 3. Disajikan sebuah penggalan teks cerpen, peserta didik dapat menganalisis unsur-unsur intrinsik yang ada di dalam cerpen tersebut (C4) 4. Disajikan sebuah penggalan teks cerpen, peserta didik dapat menganalisis unsur-unsur intrinsik yang ada di dalam cerpen tersebut (C4) 5. Disajikan sebuah penggalan teks cerpen, peserta didik dapat menganalisis unsur-unsur intrinsik yang ada di dalam cerpen tersebut (C4) 6. Disajikan sebuah penggalan teks cerpen, peserta didik dapat menganalisis unsur-unsur intrinsik yang ada di dalam cerpen tersebut (C4) 7. Disajikan sebuah penggalan teks cerpen, peserta didik dapat menganalisis unsur-unsur intrinsik yang ada di dalam cerpen tersebut (C4) 8. Disajikan sebuah penggalan teks cerpen, peserta didik dapat menganalisis nilai-nilai yang ada di dalam cerpen tersebut (C4) 9. Disajikan sebuah penggalan teks cerpen, peserta didik dapat menganalisis nilai-nilai yang ada di dalam cerpen tersebut (C4) 10. Disajikan sebuah penggalan teks cerpen, peserta didik dapat menganalisis nilai-nilai yang ada di dalam cerpen tersebut (C4) Pilihan ganda 4.7 Menyajikan kembali teks cerpen dengan Prosa Bali anyar (cerpen) 1. Disajikan teks cerpen, peserta didik dapat membuat rangkuman teks cerpen dengan menggunakan bahasa sendiri Essay


bahasa sendiri baik secara lisan maupun tulisan 2. Lembar Kerja Alamat link game edukasi : Indikator Pencapaian Kompetensi (IPK) : 3.7.1 Menganalisis unsur-unsur intrinsik yang terdapat di dalam cerpen 3.7.2 Menganalisis nilai-nilai yang terdapat di dalam cerpen 4.7.1 Membuat rangkuman cerpen dengan menggunakan bahasa sendiri TES FORMATIF 1


Indayang cawis antuk milih a, b, c utawi d sane patut! 1) Lacuré majumu ring petengé nika Saniscara Kliwon Wuku Kuningan, tiang sampun usan nyarengin pasangkepan ring balé banjaré ba delod. Dinané nika banjaré nyangkepang unduk pangabénan sané pacang kalaksanayang malih duang sasih. Latar genah sane wenten ring punggelan cerpen “Ulian Lacur” inggih punika …. a. Peteng b. Saniscara Kliwon Wuku Kuningan c. di bale banjar d. duang sasih 2) Peteng dedet puniki pinaka saksi sebet kenehé tan kadi-kadi. Ulian nasibé jelék tampi tiang dadi manusa ané tumbuh di guminé tiwas nékték. Yén umpamiang rasané uyah lengis nu makékéh mancan ngidang ngurabang anggo darang nasi. Sudut pandang sane wenten ring punggelan cerpen “Ulian Lacur” inggih punika …. a. Sudut pandang orang pertama b. Sudut pandang orang kedua c. Sudut pandang orang ketiga d. Sudut pandang campuran 3) Niang Putu taler asapunika. Sayang ring cucun dane Ni Putu Asih nenten sida antuk nartayang. Sampun ngebek, tan wenten nglintangin. Kadirasa kangine kasengguh kauh, pacang kapatutang. Ni Putu Asih gumanti cucun dane sane kapertama. Tokoh (pragina) sane wenten ring punggelan cerpen “Niang lan Cucu” inggih punika …. a. Niang Made lan Putu Ayu b. Niang Putu lan Made Ayu c. Niang Putu lan Ni Putu Asih d. Niang Putu lan Ni Nyoman Asih A. Pilihan Ganda


4) Nampih asasih sampun Niang Putu opname ring rumah sakit, katiben gering berat. Para dokter maosang yening tulang gigir anake lingsir sampun ngapuh rapuh. Pekak Putu pinih ajeg tan budal-budal saking rumah sakit ngemit nongosin Niang Putu. Latar galah/dauh sane wenten ring punggelan cerpen “Niang lan Cucu” inggih punika … a. ring rumah sakit b. umah Pekak Putu c. asasih d. aminggu 5) Iteh Putu Asih malinggih sinambi mecik-mecik cokor tangan anake lingsir. Kangen Pekak Putu ngantos utun cucunyane sakadi asapunika. Kadi kapicayang tamba Niang Putu ritatkala bayun anake alit nyusup ka ragan anake lingsir. Alon-alon Niang Putu kedat nengneng anake alit mecik-mecik cokor dane. Nyelet toyang paninggalan anake lingsir tambis ngranjing ring karnanyane. Dibi puane Niang Putu nenten kedat-kedat, sane mangkin prasida kedat tur ngemetuang toyan paninggalan. Karakter utawi watak Putu Asih manut punggelan cerpen “Niang lan Cucu” inggih punika ….. a. Sering tangkas teken anak lingsir b. Degag c. Mayus d. Sayang teken anak lingsir 6) Kacerita Sawetara wenten jam siki, sapangrauh Ni Putu asih saking sakolahan, sedeng panes mapeluh-peluh, gegancangan ngruak empet bah-bangun pasliab sametone mamargi ngebekin amben-amben rumah sakit, iaga nyingakin sraya kanti utawi sametonnyane sedek sungkan. Latar galah/dauh sane wenten ring punggelan cerpen “Niang lan Cucu” inggih punika… a. semengan b. sanja c. tengai d. peteng 7) I Buda sujatinné anak dueg, dharma lan ten taén ngelah daya corah. Nénten demen mapimapi. Napi ja sané kabaosang sakadi asapunika ring keneh ipuné. Nénten taén majanjijanji. Nénten taén mogbog. Mirib punika sané ngawinang ipun demenina teken anak-anaké ngantos ipun nyidayang dadi pamimpin yadiastun ipun anak sané nénten madué. Piteket/pabesen sane wenten ring punggelan cerpen “Cetik” inggih punika …. a. Anak ane malaksana corah demenina teken anake b. Anak ane malaksana jele liu ngelah timpal c. Anak ane mayus malajah liu ngelah timpal d. Anak ane malaksana melah demenina teken anake


8) Jani I Buda sujatinné anak dueg, dharma lan ten taén ngelah daya corah. Nénten demen mapi-mapi. Napi ja sané kabaosang sakadi asapunika ring keneh ipuné. Nénten taén majanji-janji. Nénten taén mogbog. Mirib punika sané ngawinang ipun demenina teken anak-anaké ngantos ipun nyidayang dadi pamimpin yadiastun ipun anak sané nénten madué. Nilai sane wenten ring punggelan cerpen “Cetik” inggih punika …. a. Kejujuran b. Ekonomi c. Budaya d. Tanggung jawab 9) Ada Aget pesan ring rahinané mangkin bantené sampun pragat. Orahanga tekén Jero Baliané mangkin déwasa sané melah anggé nunas kasegeran. Makejang timpal-timpal di tongosné I Buda magaé ajakin tiang maturan ka pura dalem. Apang milu mabakti, nunasang ring Ida Betara mangdané I Buda énggal seger. Tiang nyangkol I Buda tuun uli kursi roda. Jero mangku ngantebang banten. Tiang ningalin makejang timpal-timpalné I Buda. Ten wénten sané ten teka mriki. Tlektekang tiang sakabesik. Nilai sane wenten ring punggelan cerpen “Cetik” inggih punika …. a. Kejujuran b. Olas asih c. Pendidikan d. Tanggung jawab ring kaluarga 10) ”Buda, da ja milu-milu terjun ka politik. Anak politiké ento keras. Apa buin i raga tusing ngelah apa!” kéto mémén ipuné majarin. Nanging I Buda kekeh jungkeh tur masaut, ”Mé, jani suba gantinné i raga ngwantu masyarakat kecil, kadung i raga ka gugu dadi wakil rakyat. Apang nyidayang nulungin anak lén. Apang nyidayang nglestariang gumi Baline.” Nilai sane wenten ring punggelan cerpen “Cetik” inggih punika …. a. Sosial b. Ekonomi c. Pendidikan d. Tanggung jawab


TALUH APIT BATU Buka katusuk-tusuk jaum, rasa sakit tangkah sing nyidang nahanang. Yadiastun satata makenyem girang, nanging di tengahne sira sane uning ? Luh Wati, anak luh jegeg sane demen makedekan, nanging di kenehne ia satata ngeling. Uyut di kulawarga sane sanget ngaenang Luh Wati sing nyidang sirep sabilang peteng. Dadongne tusing demen ngajak memene Luh Wati. Dadongne liu pesan ngelah munyi, geginane sabilang wai tuah ngonyeh. Luh Wati sai ngeling sigsigan di kamarne, yening ningehang dadongne nyelek-nyelekang memene. Luh Wati sing bani ngomong apa, tusing mase bani ngalawan I dadong. “Uling pidan icang mula sing setuju yen bapan ibane nganten ajak memen ibane ane mabikas berek! Meme ane keto mase nu sayangang ba? Suud monto ngelonin meme!” Keto I dadong ngonyeh di arepne Luh Wati. “Suud monto dong, sing dadi dadong ngomong keto.. apa buin iluh suba kelih, nu gen dadong ngorahang sing setuju. Iluh idup di gumine care sing ada gunane dong, sing kaarepang…” Luh Wati ngomong sambilanga ngeling. Luh Wati marasa ada di tongos pelih dogen. Sujatine ia marasa sebet tur dot ngopak dadongne sane demen ngalih-ngalihin kapelihan memene Luh Wati. Nanging yen Luh Wati ngopak dadongne, ia kaorahang masekaa ngajak memene, buina Luh Wati satata ningeh munyi kasar dogen. Ento ngranayang Luh Wati sing taen pati paek ngajak reramane di arep I dadong, nanging yen suba dadongne sing ada jumah, Luh Wati ngenggalang ngalih reramane tur ngelut reramane. “Mek, Pak… iluh sing nyidang yen terus buka kene. Sakit keneh Iluhe care anak kapisahang ngajak rerama. Suba ilang kesabaran iluhe, dija ada anak bajang sane nyidang sabar care iluh? Iluh nak makita mase care anak bajang lenan ane bebas makedekan ngajak reramane, ane nyidang malali maliang-liangan…” Luh wati ngomong sambilanga ngeling lan magelut ngajak memene. Meme bapan Luh Wati milu ngeling, lantas bapane nyautin munyin Luh Wati, “Luh, Bapak nak angen mase yen panake terus nepuk keadaan buka kene. Bapak suba mikirin, jalan keluarne wantah abesik, bapak lakar megedi uli umah ne. Iluh nyak milu ngajak bapak?” Ditu Luh Wati marasa bingung, ia tusing nyak magedi uli jumah nanging ia mase suba sing kuat nepukin anak uyut dogen. Dadongne mase pastika lakar ngamusuhin ia. “Iluh sing nyak milu megedi, pokokne tongosin iluh dini. Iluh sing nyak didian dini.” Pasaut Luh Wati ngaenang bapane sing nyidang ngomong apa. Lantas memene masaut, “Luh, dadong luh to nak suba gedeg sajan ajak memek. Yen memek terus ngoyong dini, pasti uyute sing taen pegat. Sakit mase keneh memek nepukin panak B. Soal Essay Alit-alit indayang makarya rangkuman cerpen “Taluh Apit Batu” nganggen basa praragan!


ngeling kene gen terus. Tegarang luh kenehang, masak tembahanga cucune paek ngajak reramane? Memek nak dot mase makedekan ngajak panak.” Wantah elingane Luh Wati sane pesu, ia sing nyidang buin ngomong apa. Galahe ento ia puas-puasin ngelut meme lan bapane. Sedek ngelut memene sambil ngeling, saget teka dadongne masemu gedeg tur langsung ngonyeh padidiane, “Nah, jani suba racunine panakne pang milu ngamusuhin icang!” Ditu lantas makejang pada kejut nepukin dadongne teka. Mara lantas bapane nyautin munyin dadongne, “Nak meme bisa ngomong keto gen suba…Tumben icang paek ngajak panak, suba orahang me ngaracunin. Cang ngelah panak ne me… pelih cang mapunduh marerod ajak panak cange?” “Nah jani terserah ditu! Makejang be ajak ngamusuhin icang… da je cang uruse!” I dadong masaut ngambul tur bangras. “Dong… nak patuh sayang iluh teken dadong lan rerama. Iraga di umah abesik sing dadi saling magedegan dong…” Luh Wati ngomong sambilanga nyagjagin dadongne. Ditu Luh Wati suba ilang wates kesabarane, ia terus-terusan ngeling kanti paningalane kubil. Ia matimpuh di malun dadongne sambilanga ngeling. “Diolas dong… da gedeg ajak memek iluhe. Amongken je jelekne nak ia tetep memen iluhe, mantun dadonge mase. Iluh sing nyidang joh ngajak rerama. Tegarang je dadong dadi iluh, nyidang dong terus sabar? Suba benyah atin iluh yen ningeh rerama padidi kajelek-jelekang. Iluh suba wadih ningeh dadong ngonyeh, iluh tusing je beburon dong…” Luh Wati ngomong sambilanga matimpuh ngisinin batis dadongne. Meme bapan Luh Wati milu ngeling krana sing dadi ati nepukin pianakne buka keto. Lantas meme bapane nyagjagin pianakne lan milu matimpuh. “Me, suudang ngemang panak cang munyi. Sing pantes nen ia ngeman munyi ane kene. Yen me gedeg ajak cang, nah kal terima cang, nanging suud monto nyakitin keneh Iluh Wati.” Memen Luh Wati ngedenang kenehne ngomong keto. Luh Wati enu mase ngeling gelur-gelur. Saget buin kejepne Luh Wati pingsan, ditu lantas makejang pada kejut nepukin. Dadongne milu ngelingin Luh Wati sane pingsan. Meme lan bapane ngajak Luh Wati ke kamarne, dadongne milu nugtugin. Di kamarne Luh Wati, makejang pada ngeling ngantosang Luh Wati sadar. Laut bapane ngomong ajak I dadong.“Nah jani suba tingalin meme… mara jani Luh Wati nyidang mesuang isin kenehne, kanti pingsan cucun meme ne. Ia tusing ada pelih apa-apa, iraga dadi nak tua ane pelih. Sapatutne iraga angob ngelah panak, ngelah cucu care Luh Wati. Yadiastun iraga terus mauyutan jumah tur ngaenang ia stress, nanging ia enu mase inget ngaba awak tur sing kena pergaulan ane pelih. Jani cang ngidih ajak meme, lan suudang amonto ngarebutin balung tanpa isi. Ne jani gae kerukunan di keluarga.” Suud bapane ngomong, mara lantas Luh Wati sadar tur langsung ngomong ngajak dadongne sambilanga ngetelang yeh paningalan, “Suud monto dong…” I dadong laut nyautin omongane Luh Wati tuah aji maanggukan dogen.


3. KUNCI JAWABAN TES FORMATIF A. Pilihan Ganda B. Soal Essay Nomor Soal Kunci Jawaban Skor 1 Jawaban bersifat relatif 100 4. INSTRUMEN DAN RUBRIK PENILAIAN A. Rancangan Penilaian No. Kriteria Penilaian Teknik Penilaian Bentuk Penilaian 1. Sikap Observasi Observasi oleh guru 2. Pengetahuan Tes Tertulis Pilihan ganda melalui game edukasi 3. Keterampilan Penilaian Kinerja Daftar cek /penilaian kinerja Nomor Soal Kunci jawaban Skor 1 C 10 2 A 10 3 C 10 4 C 10 5 D 10 6 C 10 7 D 10 8 A 10 9 B 10 10 A 10


X 100 B. Rubrik Penilaian 1. Penilaian Sikap JURNAL SIKAP NO. HARI, TANGGAL NAMA PESERTA DIDIK PERMASALAHAN KET. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 2. Penilaian Pengetahuan Jumlah Soal : 10 Setiap jawaban benar nilai : 10 Setiap jawaban salah nilai : 0 Skor maksimal : 100 3. Penilaian Keterampilan Soal Skor Keterangan Indayang makarya rangkuman cerpen nganggen basa praragan! 100 Jika rangkuman lengkap mencantumkan tokoh, jalan cerita dan amanat yang disampaikan dengan kata-kata sendiri 70-90 Jika rangkuman kurang lengkap mencantumkan tokoh, jalan cerita dan amanat yang disampaikan dengan katakata sendiri 40-60 Jika rangkuman tidak lengkap dan belum menggunakan kata-kata sendiri 0 Jika tidak menjawab Nilai = Jumlah skor Jumlah skor maksimal Skor Predikat 90-100 A 80-89 B 60-79 C 0-59 D


Click to View FlipBook Version