The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by rph.omarhanafiah, 2020-11-02 21:07:29

2.1 Gerakan Linear 2020 Modul Jawapan

2.1 Gerakan Linear 2020 Modul Jawapan

BAB 2:
DAYA DAN GERAKAN

2.1 1. Rajah di bawah menunjukkan beza antra jarak
dan sesaran.
Gerakan linear ialah kajian tentang gerakan objek
dalam garis lurus.

Bagaimana anda menghuraikan gerakan pelari Jarak = Panjang laluan di sepanjang jalan
dalam perkataan? Kita menghuraikan gerakan Sesaran = Panjang garis lurus AB
linear dalam perkataan jarak, sesaran, laju, halaju, Perbezaan antara jarak dan sesaran
pecutan dan nyahpecutan.

Aktiviti 1:
Tujuan: Mengkaji Jarak dan sesaran

1. Cabaran anda ialah meletakkan sebatang
pensil pada C.

2. Dengan menggunakan sebatang pensil 2. Rahim berjalan dari rumahnya ke simpang
mulakan perjalanan daripada kedudukan A ke sejauh 1.5 km dari rumahnya. Kemudian dia
B dan ke kedudukan akhir, C. Jumlah jarak berpatah balik dan berhenti di warung Pak Din
yang dilalui = 2 + 1 = 3 m yang sejauh 0.5 km dari rumahnya.
Nilai ini dikenali sebagai jarak
(a) Berapakah sesaran Rahim dari rumahnya
3. Ulang langkah 2 daripada A terus ke (i) apabila dia sampai di simpang?
destinasi akhir di C. Ini merupakan lintasan 1.5 km ke kanan / ke timur
pendek ke destinasi akhir di C.
Nilai = 1.73 m (ii) apabila dia berada di warung Pak Din?
0.5 km ke kiri / ke barat
Nilai ini dikenali sebagai sesaran
(b) Selepas bersarapan pagi, Rahim berjalan
Beri definasi jarak dan sesaran. pulang ke rumahnya. Apabila dia sampai di
rumahnya,
Jarak: panjang lintasan yang dilalui oleh suatu (i) berapakah jumlah jarak yang dilalui oleh
objek Rahim?
1.5 + 1.5 + 0.5 + 0.5 = 4.0 km
Sesaran: jarak pada arah tertentu
(ii) berapakah jumlah sesaran Rahim dari
rumahnya?
1.5 + (-1.5) + (-0.5) + 0.5 = 0

3. Dalam satu aktiviti kembara hutan, seorang 3. Beri definasi pecutan dan tulis formula
pengakap menggunakan kompas dan peta. pecutan.
Dia memulakan kembara dari stesen A dan dia
perlu berjalan ke stesen B yang terletak 400 m Pecutan : kadar perubahan halaju
ke timur stesen A. Apabila dia tiba di stesen
B, dia diarahkan untuk ke stesen C yang a = perubahan halaju = halaju akhir – halaju awal
terletak 400 m ke utara stesen B.

masa masa
a=v–u

t

4. Perhatikan gerakan kereta dalam Rajah (a),
Rajah (b) dan Rajah (c).

(a) Apabila pengakap itu berada di stesen C, Rajah (a)
(i) berapakah jarak perjalanan dari stesen A? Rajah (b)
400 + 400 = 800 m
Rajah (c)
(ii) Berapakah sesaran pengakap dari stesen
A? Nyatakan magnitude dan arah
pengakap dari stesen A.
565.69 ke timur laut

(b) Mengapakah jawapan di (a)(i) dan (a)(ii)
berbeza?
Sesaran ada magnitud dan arah

Aktiviti 2: Huraikan perubahan pada sesaran dan halaju
Tujuan: laju, halaju, halaju seragam, halaju tak bagi setiap rajah. Adakah kereta itu memecut
seragam, pecutan, nyahpecutan dan pecutan sifar atau nyahpecutan?

1. Perbezaan laju dan halaju Rajah Rajah (b) Rajah (c)
(a) Bertambah berkurang
definisi laju definisi halaju Sesaran Sama

kadar perubahan jarak kadar perubahan Halaju Sama Bertambah Berkurang

sesaran

SI unit: ms-1 SI unit: ms-1 Pecutan Sifar Pecutan Nyah-
pecutan

Kuantiti terbitan dan Kuantiti terbitan dan 5. Seorang penunggang basikal bermula dari
skalar vektor keadaan rehat dan menambahkan halajunya
pada kadar seragam sehingga dia mencapai
Formula Formula halaju 4.0 m/s dalam 5.0 s. Berapakah purata
v = Jarak = s v = sesaran = s pecutannya?

masa t masa t

(a) Nyatakan halaju awal = 0

2. Bacaan meter had laju sebuah kereta yang (b) Nyatakan halaju akhir = 4.0
bergerak ke arah utara menunjukkan 80
km/jam. Sebuah kereta yang lain bergerak (c) Nyatakan masa diambil = 5.0 s
pada 80 km/jam menuju ke selatan. Adakah
kelajuan kedua-dua kereta itu sama? Adakah (d) Hitung pecutan = a = 4.0 – 0 = 0.8 ms-2
halaju kedua-dua kereta itu sama? Terangkan 5.0
jawapan anda.
Laju sama tetapi halaju berbeza kerana arah
bertentangan.

Menentukan Jarak, Sesaran, Laju, Halaju dan 4. Rajah menunjukkan pergerakan Radzi yang
Pecutan berlari dari A ke B kemudian berpatah balik ke
Latihan 1: C. Jumlah masa yang diambil olehnya ialah
1. Anda berjalan di sepanjang koridor sekolah 20 s.

yang lurus dan panjang sejauh 55 m, Tentukan: (c) Sesaran
kemudian anda berpusing dan berjalan 30 m (a) Jarak 100 + (-20) = 80 ke kanan
dalam arah bertentangan. Akhirnya anda Jarak = AB + BC
berpusing lagi dan berjalan 39 m mengikut = 100 + 20 = 120 m
arah yang asal dan berhenti. Apakah sesaran
anda daripada titik mula? (b) Laju (d) Halaju
Laju = 120/20 Halaju = 80/20 = 4 m/s
2. Seorang budak berjalan sepanjang laluan PQ.
= 6 m/s
Tentukan
(a) Jumlah jarak dilalui 5. Muthu bergerak dari O ke B melalui lintasa
OAB. Masa yang diambil ialah 15 s.
5 + 7 + 5 + 10 + 10 + 10 + 10 = 57 m Tentukan:
(b) Sesaran (a) Jarak
5 + 12 = 17 m
7 + 10 + 10 = 27 m
3. Isikan tempat kosong: (b) Sesaran
(a) Laju seragam 10 m/s: 13 m

Jarak sejauh 10 m dilalui setiap saat (c) Laju
17/15
(b) Halaju seragam 10 m/s: Sesaran sejauh 10 m
yang dilalui setiap saat ke kanan. = 1.13 m/s

(c) Halaju seragam – 10 m/s: Sesaran sejauh 10 m (d) Halaju
yang dilalui setiap saat ke kiri. 13/15

(d) Pecutan seragam 4 ms-2: = 0.87 m/s
Halaju bertambah dengan 4 m/s setiap saat.
6. Selepas mendarat di atas landasan, sebuah
(e) Nyahpecutan seragam 4 m s-2: kapal terbang diperlahankan supaya
Halaju berkurang dengan 4 m/s setiap saat.
halajunya berkurang daripada 75 m/s kepada
5 m/s dalam masa 20 s. Berapakah pecutan
kapal terbang itu?
a = 5 – 75 = - 3.5 ms-2

20

Aktiviti 3
Tujuan: Hubungkait sesaran, halaju, pecutan dan
masa

Jangka masa detik dan pita detik:

• Ia disambung ke bekalan kuasa arus ulangalik 2. Hitung pecutan.
50 Hz. Apabila dihidupkan, bilah pengetuk
akan bergetar 50 kali sesaat. u = 0.2 = 10 cm/s v = 1.4 = 70 cm/s
0.02 0.02
• Masa diambil untuk membuat 50 titik pada
pita detik ialah 1 saat. Jadi, selang masa t = (5 – 1) x 0.02 = 0.08 s
antara dua titik yang berturutan ialah a = 70 – 10 = 750 cms-2 = 7.5 ms-2
1/50 s = 0.02 s.
0.08
• Nyatakan definisi satu detik 3. Pita detik di bawah mengandungi 5 detik
Sela masa antara dua titik
untuk setiap selang AB, BC, CD dan DE.
Untuk menyiasat gerakan dalam makmal perlu Hitung pecutan.
menentukan jarak / sesaran , kelajuan / halaju,
masa dan pecutan / nyahpecutan.

LANGKAH 1: Menentukan masa diambil untuk 1 u = 8.0 = 80 cm/s v = 2.0 = 20 cm/s
detik 0.1 0.1

(a) Masa yang diambil untuk 50 detik = 1.0 s t = (4 – 1) x 0.1 = 0.3 s
a = 20 – 80 = - 200 cms-2 = - 2.0 ms-2
(b) Masa yang diambil untuk 1 detik = 0.02 s
0.3
(c) Masa dari A ke B = 10 detik = 0.2 s
Membuat laju-masa graf
LANGKAH 2: Menentukan sesaran Pita detik diperolehi dari eksperimen.
Sesaran suatu objek ditentukan dengan
mengukur panjang pita detik yang ditarik melalui
jangka masa detik.

Sesaran A ke B = 8.0 cm

LANGKAH 3: Menentukan halaju

Halaju, v = Sesaran
Masa

= 8.0 = 40.0 cm/s
0.2

LANGKAH 4: Menentukan pecutan

Jalur pertama: halaju, u, pada AB = 1.5 = 7.5

0.2

Jalur terakhir: Halaju terakhir v, pada DE

= 7.5 = 37.5

0.2

Selang masa bagi perubahan halaju
= (4 – 1) x 0.2 = 0.6 s

Pecutan, a = 37.5 – 7.5 = 50 cms-2

0.6

3. Rajah di bawah menunjukkan carta pita 5. Untuk mengenal pasti jenis gerakan
untuk pergerakan satu troli. Frekuensi bagi Jarak antara dua titik /
jangka masa detik ialah 50 Hz. Setiap jalur sama
pita merupakan panjang 10 detik.
Jenis gerakan /
(a) Berapakah selang masa antara dua titik? Halaju seragam
0.02 s
Jarak antara dua titik
(b) Berapakah selang masa untuk satu jalur? berturutan bertambah
10 x 0.02 = 0.2 s secara seragam.

(c) Berapakah halaju awal? Halaju objek itu
2.0 = 10 cm/s bertambah secara
0.2 seragam.

(d) Berapakah halaju akhir? Objek itu bergerak pada
12.0 = 60 cm/s pecutan seragam.
0.2
Jarak antara dua titik
(e) Berapakah selang masa untuk berubah dari berturutan berkurang
halaju awal kepada halaju akhirnya? secara seragam.
t = (11 – 1) x 0.2 = 2.0 s
Halaju objek itu
(f) Berapakah pecutan objek itu? berkurang secara
a = 60 – 10 = 25 cms-2 seragam.
2.0
Objek itu bergerak pada
4. Rajah menunjukkan satu carta pita. nyahpecutan seragam
Hitung
Aktiviti 4: Untuk menentukan sesaran, halaju
(a) Pecutan purata dan pecutan
(b) halaju purata
Radas: Jangka masa detik, troli, bekalan kuasa 12
V, landasan, pita detik, pembaris

Prosedur:
1. Naikkan satu hujung landasan kepada

ketinggian yang munasabah.
2. Lalukan pita detik melalui jangka masa detik

dan sambungkan kepada troli di atas
landasan.
3. Hidupkan jangka masa detik dan hidupkan
troli.
4. Apabila troli itu sampai ke penghujung
landasa, hentikan troli dan potongkan pita itu.

(a) u = 4/0.2 = 20 cm/s v = 24/0.2 = 120 cm/s 5. Tanda dan potongkan pita kepada jalur-jalur
t = (6 – 1) x 0.2 = 1.0 10 detik dari permulaan titik pertama jelas
a = 120 – 20 = 100 cms-2 = 1 ms-2 dilihat.

1.0

(b) jumlah jarak = 4 + 8 + 12 + 18 + 20 + 24 = 84 cm

Laju purata = 84 = 70.0 cm/s

1.2

6. Lekatkan jalur-jalur 10 detik bersebelahan
pada kertas untuk membuat satu carta pita.

Cari Jalur Jalur
pertama terakhir /
Sesaran bagi 10
detik 16.1 cm 39.3 cm

Masa yang 0.2 s 0.2 s
diambil bagi
jalur 10 detik

Halaju purata 16.1 39.3
jalur 10 detik 0.2 0.2
= 80.5 = 196.5
cm/s cm/s

Perubahan 196.5 – 80.5
halaju antara = 116.0 cm/s
dua jalur 10
detik

Masa yang (5 – 1) x 0.2 = 0.8 s
diambil untuk
perubahan
halaju

Pecutan

116.0 = 145.0 cms-2
0.8

Kesimpulan / Conclusion:
Pecutan troli adalah 145.0 cms-2

Tampalkan pita detik anda di sini.

Aktiviti 5: 1. Sebuah kereta memecut dari keadaan rehat
Aim: Terbitkan persamaan kinematic dan ke 25 ms-1 dalam 4 s. Cari pecutan kereta itu.
selesaikan masalah

Persamaan gerakan linear pertama u = 0, v = 25, t = 4, a = ?

a=v–u v = u + at
a = (25 – 0) = 6.25 ms-2
t
v – u = at 4

v = u + at (1) 2. Ketika sebuah kereta lumba melalui trek yang
lurus, halajunya ialah 40 ms-1. Selepas 3 saat,
kereta lumba tersebut telah mencapai 50 ms-1.

Hitungkan sesaran yang telah dilalui.

Persamaan gerakan linear kedua u = 40, v = 50, t = 3, s = ?
s = ½ (u + v)t
Sesaran = halaju purata x masa
= ½ (40 + 50)3 = 135 m
Sesaran = [halaju awal + halaju akhir] x masa
2 3. Pemegang rekod dunia acara 100 m pecut,
Usian Bolt memulakan larian daripada
s = ½ (u + v) t keadaan pegun dan mencapai halaju
maksimum setelah memecut secara seragam
selama 9.58 s. Tentukan pecutan beliau
dalam larian tersebut.

s = 100 m u = 0 t = 9.58 s a = ?
s = ut + ½ at2
Persamaan gerakan linear ketiga 100 = ½ a(9.58)2
a = 2.18 ms-2
v = u + at (1)

s = ½ [u + v]t (2)

Gantikan persamaan (1) ke persamaan (2) 4. Siti mengayuh basikal pada halaju 12 ms-1.
Dia menekan brek basikal secara tiba-tiba dan
s = ½ [u + u + at]t berjaya berhenti setelah bergerak sejauh 2 m.
Berapakah pecutan yang dialami oleh Siti dan
s = ½ [2u + at]t basikalnya?
u = 12 v = 0 s = 2 a = ?
s = ½ [2ut + at2] v2 = u2 + 2as
0 = 144 + 2(a)2
s = ut + ½ ut2 (3) 4a = - 144
a = -16 ms-2
Persamaan gerakan linear keempat
5. Sebuah bas sekolah bergerak dari keadaan
Kuasa duakan persamaan (1) v = u + at pegun dengan pecutan 4 ms-2 selama 5 saat.
v2 = (u + at)2 Hitungkan halajunya selepas 5 saat.
u=0 a=4 t=5 v=?
v2 = u2 + 2uat + a2t2 v = u + at = 0 + (4)(5) = 20 cm/s
v2 = u2 + 2a(ut + ½ at2) daripada (3) s = ut + ½ at2

v2 = u2 + 2as (4)

v = u + at .(1) Di mana 6. Seorang budak lelaki
mengayuh basikal
s= u+v t s : sesaran menuruni sebuah
2 .(2) bukit. Halaju awalnya
ialah 4 ms-1. Selepas
u :halaju awal dia bergerak 35 m,
halajunya menjadi 10
s = ut + ½ at2 .(3) v : halaju akhir ms-1.
(a) Berapakah masa untuk budak itu
v2 = u2 + 2a a : pecutan mengayuh sejauh 35 m?
..(4) u = 4, v = 10, s = 35 t = ?
s = (u + v) t
t : masa 2
35 = (4 + 10) t
2 t=5s

(b) Berapakah pecutannya? 10. Anda boleh menentukan masa
u = 4, v = 10, t = 5, a = ? tindakbalas anda dengan
v = u + at menangkap pembaris yang
a = (10 – 4)
5 dilepaskan antara dua jari.
= 1.2 ms-2 Bersedia untuk menangkap
pembaris dengan membuka jari
7. Sebuah kereta memecut dari keadaan pada tanda ‘0’ pada pembaris.
rehat pada 3 m s-2 sepanjang suatu jalan
lurus. Berapakah sesaran yang dilalui Tanda kedudukan pembaris
oleh kereta itu selepas 4 s? ditangkap. Pembaris jatuh
dengan pecuan 10 ms-2. Hitung masa tindak
u = 0, a = 3, t = 4, s = ? balas anda.
s = ut + ½ at2
u = 0, a = 10, s = 20 cm = 0.2 m t = ?
= 0 + ½ (3)(16) s = ut + ½ at2
= 24 m 0.2 = 0 + ½ (10)t2
t2 = 0.2/5 = 0.04
8. Sebuah kereta bergerak dengan halaju 20 ms-1
sepanjang jalan lurus. Pemandu itu menekan t = 0.2 s
brek selama 5 s. Ia menyebabkan
nyahpecutan 3 m s-2. Berapakah halaju akhir TUTORIAL 2.1
kereta itu? 1. Kuantiti fizik yang manakah yang sama
dengan sesaran ?
u = 20, t = 5, a = -3, v = ? Masa
v = u + at
A. Laju C. Jarak
= 20 + (-3)(5)
= 5 m/s B. Halaju D. Pecutan /

9. Sebuah kereta bergerak dengan halaju malar 2. Pecutan kereta yang bergerak dengan halaju
40 ms1. Pemandu ternampak suatu seragam adalah..
penghalang di hadapannya dan dia segera A. Bertambah
menekan brek. Dia dapat memberhentikan B. Seragam
keretanya dalam masa 8 s. Jarak antara C. Sifar
penghadang itu dari kereta apabila pemandu D. Berkurang
ternampak penghalang itu ialah 180 m.
Berapakah jarak penghalang itu dari kereta 3. Muthu mengayuh basikal dari rumahnya ke
selepas ia berhenti? kedai. Semasa pulang, di berhenti di rumah
Ahmad.
u = 40, v = 0 , t = 8 , s = ?
s = (40 + 0) 8 = 160 m Berapakah sesaran dari rumahnya?
A. 300 m
2 B. 400 m
the obstacle from the car after it stops: C. 1 100 m
180 – 160 = 20 m
4. Manakah antara berikut benar berkaitan
gerakan objek yang mempunyai pecutan
sifar?
A. Objek tidak bergerak.
B. Objek bergerak dengan halaju seragam.
C. Objek pegun atau bergerak dengan halaju
seragam.
D. Objek bergerak dengan halaju
maksimum.

5. Satu detik dari jangkamasa detik ialah 10. Hitung pecutan.
A. Sela masa antara dua titik berturutan atas
pita detik. A. - 50 ms-2 C. - 500 ms-2
B. Jarak antara dua titik berturutan pada pita
detik. B. 50 ms-2 D. 500 ms-2
C. Frekuensi getaran dari jangkamasa detik
D. Halaju getaran dari jangakamasa detik. u = 2.5/0.02 = 125 v = 0.5/0.02 = 25

6. Manakah antara kenyatan berikut benar t = (11 – 1) x 0.02 = 2.0 s
mengenai pita detik di bawah a = (25 – 125)/2.0 = - 50 cms-2 = - 0.5 ms-2

A. Halaju antara CD rendah. 11. Rajah menunjukkan carta pita yang
B. Halaju antara DE da halaju antara AB dihasilkan oleh gerakan troli. Frekuensi
jangka masa detik ialah 50 Hz dan setiap
adalah sama. jalur mempunyai 5 detik.
C. Frekuensi antara BC lebih besar daripada

DE.
D. Masa antara AB sama dengan masa

antara DE.

7. Rajah menunjukkan pita detik yang ditarik
oleh troli melalui jangkamasa detik yang
mempunyai frekuensi 50 Hz.

Purata laju gerakan troli adalah. Berpakah pecutan troli?
A. 20 cm s-2
A. 0.2 ms-1 C. 0.3 ms-1 B. 200 cm s-2
C. 240 cm s-2
B. 0.4 ms-1 D. 0.5 ms-1 D. 400 cm s-2

Laju purata = 4/0.1 = 40 cms-1 u = 4/0.1 = 40 v = 24/0.1 = 240
t = (6 – 1) x 0.1 = 0.5 s
8. Halaju purata dari P ke Q pada pita detik di a = (240 – 40)/0.5 = 400 cms-2
bawah adalah
12. Manakah antara carta pita berikut yang
menunjukkan gerakan dengan pecutan
seragam? Setiap jalur pita detik
mengandungi 10 detik. D

A. 85 cms-1 C. 170 cms-1

B. 200 cms-1 D. 240 cms-1

Jumlah jarak = 2 + 3 + 4 + 2 + 6 = 17 cm

Jumlah masa = 5 x 0.02 = 0.1 s

v = 17/0.1 = 170 cms-1

9. Berdasarkan pada pita detik di bawah,
hitung pecutan.

u = 0.8/0.02 = 40 v = 1.8/0.02 = 90
a = (90 – 40)/(6 – 1)x 0.02 = 500 cms-2

A. 2 ms-2 C. 4 ms-2

B. 5 ms-2 D. 10 ms-2

13. Sebuah troli bermula dari pegun dan PAPER 2, SECTION A
1. Question 1: Melaka Mid 08
mencapai halaju 12 cms-1 selepas 5 saat.
Jarak yang dilalui oleh troli ialah …. Ali berjalan ke utara sejauh 300 m. Kemudian dia
berpusing ke barat dan berjalan sejauh 400 m
A. 16 cm C. 24 cm untuk tiba di warung Pak Kassim. Rajah 1
menunjukkan lintasan yang dilalui oleh Ali.
B. 28 cm D. 30 cm
(a) Jarak ialah ….. Tanda (√) bagi jawapan
u = 0 v = 12 t = 5 s = ? betul pada kotak di bawah.

s = (u + v)t = (0 + 12)5 = 30 cm √ Kuantiti skalar

22 Kuantiti vektor

14. Sebuah lori bergerak dengan halaju 20 ms-1 (b) Pada Rajah 1, tanda anak panah
menunjukkan sesaran dibuat oleh Ali.
dibrek secara tiba-tiba dan berhenti selepas [1 mark]

bergerak sejauh 40 m. Masa untuk (c) Berapakah jumlah jarak yang dilalui Ali?
memberhentikan lori itu ialah …… 300 + 400 = 700 m
[1 mark]
A. 10 s C. 8 s
(d) Kemudian Ali berjalan pulang ke rumah
B. 6 s D. 4 s sejauh 500 m. Berapakah sesaran Ali?
0
u = 20 v = 0 s = 40 t = ? [1 mark]

s = (u + v)t/2 2. SPM 2011 Question 2
Rajah 1.1 menunjukkan sebuah troli bergerak ke
t = 2s = 2(40) = 4 s bawah landasan condong. Jangka masa detik itu
bergetar paa frekuensi 50 Hz. Rajah 1.2
(u + v) 20 menunjukkan pita detik yang dihasilkan daripada
gerakan troli itu.
15. Rajah berikut menunjukkan lintasan yang
dilalui oleh sebuah kereta dari P ke S.

Berapakah sesaran kereta itu?
What is the displacement of the car? (2007)
A. 5.0 km
B. 6.8 km
C. 8.2 km
D. 9.0 km

16. Rajah 2 menunjukkan Ali berdiri di O. Dia
berjalan ke arah A, kemudian dia bergerak ke
B dan berhenti di B.

Berapakah sesaran Ali? Diagram 1.1
A. 2 m ke arah barat
B. 5 m ke arah timur Diagram 1.2
C. 7 m ke arah timur (a) Garis jawapan yang betul dalam kurungan

untuk melengkapkan ayat di bawah.
Jenis arus yang digunakan dalam jangka masa
detik adalah (arus terus, arus ulang-alik)

[1 mark] (a) Apakah yang dimaksudkan dengan panjang?
Jarak antara dua titik
(b) Berdasarkan Rajah 1.2,
(i) Satu detik diwakili oleh masa yang diambil [1 mark]
(b) Berdasarkan Rajah 51 dan Rajah 5.2,
dari titik P ke titik Q.
[ 1 mark] bandingkan
(i) Bilangan detik
(ii) Bandingkan jarak antara PQ dan ST.
ST > PQ sama
1 mark] (ii) Panjang pita detik

(iii) Nyatakan jenis gerakan troli itu. [1 mark] 5.2 > 5.1
Pecutan (iii) Laju purata

3. SPM 2016: Question 1 5.2 > 5.1
Rajah 1 menunjukkan satu keratin pita detik [3 marks]
dengan 5 detik yang diperoleh daripada satu
eksperimen. (c) Menggunakan jawapan anda di 5(b), nyatakan
hubungan antara panjang pita detik dengan
(a) Satu detik adalah masa yang diambil dari P ke laju purata.
Q Berkadar terus
[1 mark] [1 mark]

(b) Lengkapkan ayat berikut dengan menandakan (d) Rajah 5.3 menunjukkan satu carta pita detik
(√) pada jawapan yang betul dalam kotak yang yang dihasilkan daripada gerakan sebuah
disediakan. troli.

Pita detik dapat dianalisis untuk menentukan Rajah 5.3
Berdasarkan Rajah 5.3, terangkan jenis
…√……. Jarak dan laju suatu objek. gerakan dari W hingga Y.
• Halaju bertambah seragam /Pecutan seragam
………. Daya dan momentum suatu objek. • jarak antara titik / detik bertambah (secara)
[1 mark] seragam
• pecutan sifar // halaju seragam
(c) (i) Apakah jenis gerakan yang ditunjukkan • Panjang sama // jarak antara detik / titik sama
oleh pita detik dalam Rajah 1?
Halaju malar / seragam
[1 mark]

(ii) Beri satu sebab bagi jawapan anda dalam
1(c)(i).
Jarak antara detik sama
[1 mark]

3. Rajah 5.1 dan Rajah 5.2 menunjukkan dua pita
detik yang berlainan panjang dihasilkan oleh
gerakan dua troli.

Rajah 5.1

Rajah 5.2


Click to View FlipBook Version