The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by rieta_910, 2021-08-05 22:28:28

CONTOH ERPH

CONTOH RPH GURU

CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) BAGI SUBJEK

1. BIDANG BAHASA
SUBJEK BAHASA MELAYU TINGKATAN 2 & 5

MINGGU 20 HARI Selasa

TARIKH 22/6/2021 MASA 3;30-4;30

KELAS 2 ATRIA SUBJEK BAHASA MELAYU

TEMA INDAH SENI GAH BAHASA
TAJUK
STANDARD KANDUNGAN ASPEK BAHASA: KATA KERJA TRANSITIF
STANDARD PEMBELAJARAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 5.1 Memahami dan menggunakan perkataan daripada pelbagai golonngan kata
KRITERIA KEJAYAAN dalam pelbagai ayat.

AKTIVITI 5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja transitif dengan betul mengikut
konteks.
MOD/STRATEGI PDP Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
TEKNIK PAK21 1) Mengenal pasti tiga kata kerja transitif
2) Menulis tiga ayat daripada kata kerja transitif yang diperoleh.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengenalpasti dan menulis sekurang-kurangnya satu ayat dengan

menggunakan kata kerja transitif dengan betul bagi murid yang lemah.
2. Mengenalpasti dan menulis Sekurang-kurangnya 3 ayat dengan menggunakan

kata kata kerja transitif dengan betul bagi murid yang sederhana dan
cemerlang.

I set induksi
ii Murid mendengar penerangan tentang tajuk dan aktiviti pdpc pada hari ini.
iii. Murid membaca petikan yang disediakan dan menyenaraikan Kata kerja
transitif
v. Murid menyatakan kata kerja transitif secara lisan dan bertulis .
iv. Murid menulis ayat dengan menggunakan kata kerja transitif mengikut
konteks yang betul.
iiv. Murid menulis tiga ayat daripada setiap jenis kata berikut
iiv. Murid merumus isi pelajaran dengan bimbingan guru
vi Latihan Bertulis.

Perbincangan & Pembentangan

Peta I-Think PETA i-THINK Peta Buih

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi Mengaplikasi
(KBAT)

PENGISIAN KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum Keusahawanan
(EMK)
BBM Menggalakan murid memberi pelbagai
NILAI MURNI Elemen/Ciri-ciri PdP STEM jawapan/penyelesaian dengan justifikasi
PENTAKSIRAN & PENILAIAN
REFLEKSI Buku teks, Buku Kerja

Kejujuran

Latihan Bertulis

34/34 dapat menyatakan kata prafrasa dan membina ayat daripada kata
prafrasa. Murid yang lemah mendapat bimbingan daripada guru agar objektif
pdpr tercapai.
27/34 murid mengikuti pdpr secara online
7/34 murid mengikuti pdpr secara offline

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TINGKATAN 5

MINGGU 24 HARI RABU
TARIKH
KELAS 28 Julai 2021 MASA 11.50 - 12.50
KEMAHIRAN
TEMA 5 ANDROMEDA JUMLAH MINIT 60 MINIT
TAJUK
STANDARD KEMAHIRAN MEMBACA
KANDUNGAN
STANDARD TEMA 16 - INTEGRITI
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Untung tetapi Rugi
PEMBELAJARAN
KRITERIA 2.3 Membaca untuk memproses maklumat daripada pelbagai bahan.
PEMBELAJARAN
5.3 Memahami dan menggunakan ayat yang sesuai dalam pelbagai bidang
STRATEGI PAK21
TAHAP 2.3.5 Membaca untuk merumus pandangan daripada penulis yang berbeza tentang sesuatu
PENGUASAAN
PENGISIAN isu berdasarkan bukti secara rasional menggunakan teknik bacaan yang sesuai.
KURIKULUM
5.3.4 Memahami dan menggunakan ragam ayat yang betul mengikut konteks
BBM
PENTAKSIRAN Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat:
REFLEKSI
1. Membuat rumusan tentang pandangan penulis-penulis dalam bahan.

2. Membina perenggan yang mengandungi ayat aktif dan ayat pasif.

LEMAH SEDERHANA CEMERLANG

1. Menyatakan pendapat 1. Membuat rumusan

dalam bahan. berdasarkan

2. Mengenal pasti ayat aktif pandangan.

dan ayat pasif dalam bahan. 2. Membina perenggan

yang mengandungi ayat

aktif dan ayat pasif.

Set Induksi

1.Guru bertanya murid tentang hak sebagai pengguna.

2.Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru.

3.Guru mengaitkan dengan pelajaran hari ini.

Perkembangan

1. Guru meminta murid meneliti bahan dalam buku teks muka surat 214-215.

2. Murid menyenaraikan maklumat dan membentangkan hasil dapatan masing-masing

dalam tempoh 20 minit.

3. Perbincangan jawapan bersama-sama murid dan guru.

4. Murid membuat Latihan pemahaman.

Penutup

1. Murid ditanya tentang kefahaman murid berkaitan pelajaran hari ini.

2. Rumusan tentang tajuk pdp hari ini dibincangkan oleh guru.

Peta I-Think -

TIDAK DILAKSANAKAN

TIDAK DILAKSANAKAN

Kemahiran Abad Ke-21 Bermaklumat

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis

Sistem Bahasa Tatabahasa

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pendekatan Berpusatkan Murid

Pendekatan Tematik Ekonomi, Keusahawanan dan

Pengurusan Kewangan

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Pendidikan Kewangan

Nilai Murni – Keadilan

Buku teks, Buku Latihan , -

PBD – TIDAK DILAKSANAKAN

Tidak Dilaksana

____ orang murid dapat mencapai objektif pembelajaran pada hari ini.

_____ orang murid perlu bimbingan dan Latihan pengukuhan.

2. BIDANG KEMANUSIAAN
SUBJEK PJPK TINGKATAN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PEND. JASMANI DAN PEND. KESIHATAN

TINGKATAN 4

MINGGU 24 HARI Isnin

TARIKH 26.07.2021 MASA 9.00am-10.00am

KELAS 4 NEBULA/4 AURORA JUMLAH MINIT 60 minit

BAB BOLA TAMPAR

STANDARD KANDUNGAN 1.5 Melakukan kemahiran asas bola tampar dengan lakuan yang betul.
2.5 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan strategi dalam permainan bola
STANDARD
PEMBELAJARAN tampar.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1.5.1 Melakukan kemahiran bola tampar semasa menyerang dalam situasi
2.5.1 Menjelaskan kemahiran bola tampar yang sesuai digunakan untuk menyerang dan
KRITERIA KEJAYAAN
bertahan dalam situasi permainan
5.1.1 Mematuhi prosedur pengurusan dan keselamatan semasa melakukan aktiviti.
1. Mengaplikasi kemahiran permainan bola tampar.
2. Menjelaskan kemahiran permainan bola tampar.
3. Mematuhi perarutan keselamatan.
1.5.1 Melakukan kemahiran bola tampar semasa menyerang dalam situasi

2.5.1 Menjelaskan kemahiran bola tampar yang sesuai digunakan untuk menyerang dan

bertahan dalam situasi permainan

5.1.1 Mematuhi prosedur pengurusan dan keselamatan semasa melakukan aktiviti.

AKTIVITI PERMULAAN 1. Tayangan video.

UTAMA 1. Guru memberi penerangan kepada murid.
PENUTUP 2. Menjelaskan kemahiran permainan bola tampar.
3. Mematuhi perarutan keselamatan.
1. Soal jawab dengan murid.

PETA i-THINK Peta Buih Berganda STRATEGI Main Peranan TAHAP TP 4

PAK21

PENGISIAN KURIKULUM Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menilai

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kontekstual

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Nilai Murni – Bertanggungjawab

Elemen PdP STEM Pengetahuan

Ciri-ciri PdP STEM Peka terhadap isu dan masalah dunia sebenar

BBM0 Buku teks, LCD/Komputer , Buku Latihan

PENTAKSIRAN Pemerhatian

REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

37 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 0 murid yang tidak mencapai objektif

akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

3. BIDANG SAINS & MATEMATIK
SUBJEK MATEMATIK TINGKATAN 2

MINGGU 25 HARI Isnin
MASA 3.30 – 4.30PTG
TARIKH 2/8/2021 SUBJEK MATHEMATICS

KELAS 2ORION

TEMA SUKATAN DAN GEOMETRI
TAJUK KOORDINAT
STANDARD 7.1 Jarak dalam Sistem Koordinat Cartes
KANDUNGAN
STANDARD 7.1.1 Menerangkan maksud jarak antara dua titik pada satah Cartes.
PEMBELAJARAN
7.1.2 Menerbitkan rumus jarak antara dua titik pada satah Cartes
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 7.1.3 Menentukan jarak antara dua titik pada satah Cartes..

KRITERIA KEJAYAAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

7.1.1 Menerangkan maksud jarak antara dua titik pada satah Cartes.

7.1.2 Menerbitkan rumus jarak antara dua titik pada satah Cartes

7.1.3 Menentukan jarak antara dua titik pada satah Cartes..

LEMAH SEDERHANA CEMERLANG

Murid dapat Murid dapat menyatakan Murid dapat menjawab

mengenalpasti jarak yang jarak yg diberikan dalam soalan yang diberi dengan

diberikan. satah cartes betul.

AKTIVITI Induksi

MOD/STRATEGI PDP Murid diberi soalan berkenaan dengan garis nombor. Garis nombor mengufuk dan
PENGISIAN KURIKULUM
mencancang. Murid disusuh untuk mencantumkan garis nombor tersebut untuk
BBM
NILAI MURNI membentuk satah Cartes
PENTAKSIRAN &
PENILAIAN Aktiviti
REFLEKSI
2Orion 1. Murid mendengar guru memberi soalan dalam jarak antara dua titik pada satah Cartes,

28/34 rumus jarak antara dua titik pada satah Cartes dan jarak antara dua titik pada satah

Cartes.

2. Murid diberi soalan dalam Liveworksheet sebanyak 5 soalan mengikut tahap

pengetahuan 4soalan, 1 soalan aplikasi

3. Murid diberi masa 1jam dalam applikasi tersebut dan dikehendaki menghantar pada

masa yang telah ditetapkan

Penutup

Murid dan guru berbincang soalan yang diberikan tadi

Penerangan & TEKNIK PAK21 Tidak PETA i- Tidak

Perbincangan Berkenaan THINK Berkenaan

Aras Pembelajaran / KBAT Mengaplikasi

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Tidak berkenaan

Elemen/Ciri-ciri PdP STEM Lain-lain(Nyatakan)

mengingatkan semula pengajaran yang

lalu

Soalan dalam aplikasi liveworsheet

Keberanian

Lembaran Kerja

Pada akhir pengajaran;
28 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 6 murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PDPR secara online GCmeet
Latihan dalam buku Aktiviti OMG
Muka surat 94, 95

4. BIDANG TEKNIK VOKASIONAL
SUBJEK REKABENTUK TEKNOLOGI TINGKATAN 2- SECARA GABUNGAN

MINGGU 22 HARI Isnin

TARIKH 5/7/2021 MASA 3.30ptg – 5.30PTG

KELAS 1 CASSIOPEIA SUBJEK RBT

TEMA 4.0 LAKARAN
TAJUK
STANDARD KANDUNGAN 4.0 LAKARAN
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1 Lakaran Piktorial
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
4.1.3 Menghasilkan lakaran asas produk dalam bentuk 3D berdasarkan 2D.
KRITERIA KEJAYAAN 4.1.4 Memilih lakaran produk terbaik berdasarkan elemen reka bentuk
4.1.5 Menilai maklumat yang ada pada lakaran yang dipilih.
4.1.6 Mencadangkan penambahbaikan ke atas lakaran yang dipilih

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menghasilkan satu lakaran asas produk dalam bentuk 3D dan bermaklumat.
2. Mengaplikasikan elemen dan prinsip reka bentuk dalam lakaran objek asas.
3. Mencadangkan penambahbaikan ke atas lakaran yang dipilih.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Lemah : menghasilkan satu lakaran asas produk yang mengaplikasikan elemen dan
prinsip reka bentuk.
2. Sederhana : menghasilkan satu lakaran asas produk yang mengaplikasikan elemen
dan prinsip reka bentuk serta bermaklumat.
3. Cemerlang : menghasilkan satu lakaran asas produk yang mengaplikasikan elemen
dan prinsip reka bentuk serta bermaklumat dengan kemas dan mencadangkan
penambahbaikan ke atas lakaran yang dipilih.

AKTIVITI Induksi :
-Murid melihat contoh lakaran asas produk dalam bentuk 3D yang ditunjukkan oleh
MOD/STRATEGI PDP guru. Murid mendengar penerangan guru tentang kriteria pemilihan lakaran,
TEKNIK PAK21 maklumat yang perlu ada dalam lakaran dan penambahbaikan ke atas lakaran yang
PENGISIAN KURIKULUM dipilih.
BBM
Perkembangan:
Aktiviti 1 – 4.1.3-4.1.4
-Murid menghasilkan satu lakaran asas produk (bekas pensel) dengan menggunakan
Teknik lakaran piktorial perspektif dua titik lenyap dengan bimbingan guru. Murid
mengaplikasikan elemen, prinsip reka bentuk, gaya visual lakaran iaitu teknik
rendering serta kesan cahaya dan bayang pada lakaran yang telah dihasilkan.

Aktiviti 2- 4.1.5-4.1.6
-Murid melabel lakaran dengan maklumat iaitu tajuk, elemen serta prinsip reka
bentuk, bahan yang digunakan, dimensi dan bahagian produk dengan bimbingan
guru. Murid mencadangkan penambahbaikan ke atas lakaran yang dipilih.

Penutup
-Rumusan dan penilaian hasil kerja.
-Murid menghantar hasil tugasan di dalam Google Classroom.

Tunjuk cara guru / penghasilan lakaran Lain-lain (Nyatakan)

Tidak Berkenaan TEKNIK PAK21 Tidak Berkenaan

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

Elemen/Ciri-ciri PdP STEM Elemen/Ciri-ciri PdP STEM

Buku teks, Lain-lain (Nyatakan) Sketch book, alat tulis

NILAI MURNI Ketekunan

PENTAKSIRAN & PENILAIAN Tugasan

REFLEKSI / KEHADIRAN : Seramai 14 orang murid dapat menghasilkan lakaran asas produk dengan menggunakan
DALAM TALIAN : 14/19 perspektif dua titik dengan bimbingan guru secara online . 5 orang murid menghasilkan lakaran
LUAR TALIAN : 5/19 berpandukan video yang diupload guru di dalam google classroom.


Click to View FlipBook Version