LAPORAN PROGRAM SEKOLAH TRANFORMSI (TS25) 2020
GOOGLE MEET
8. Nama Program : Taklimat Penyediaan Rancangan Pengajaran
Harian PDPC Abad Ke 21.
9. Tarikh : 20.05.2020
10. Hari / Masa : Rabu / 11.15 hingga 12.15 tgh.
11. Tempat : Rumah masing-masing
12. Objektif : 1.Guru dapat mengenal Kaedah penyediaan
Rancangan Pengajaran Harian PAK 21.
2.Guru dapat menguasai kaedah PAK 21
dalam penyediaan RPH.
13. Sasaran : Semua guru SJKT Ladang Kulai Besar
14. Butiran Aktiviti :
Taklimat Program Sekolah Tranformasi (TS 25) dimulakan oleh Tuan . Guru Besar Puan
.P.Visaletchumy. Beliau mengalu –alukan kedatangan semua guru dalam google meet.
Puan Guru Besar menerangkan tentang penyediaan Rancangan Pelajaran Harian PAK
21.Beliau menerangkan tentang Objektif Pembelajaran dan Kritria Kejayaan yang perlu
ada dalam RPH PAK 21. Puan Guru Besar juga menerangkan tentang 4 elemen -
elemen PAK 21 dalam penyediaan RPH. Diterangkan juga tiga komponan utama dalam
RPH PAK 21 .Puan Guru Besar juga meminta guru-guru menyaksikan contoh video-
video RPH PAK 21 yang terbaik supaya guru-guru dapat mengenalpasti kaedah
penyediaan RPH PAK 21.Guru-guru diberi aktiviti menonton video dan maklum balas
soal selidik yang diedarkan oleh Puan Guru Besar.Taklimat bersurai pada pukul.12.15
tgh.
Penilaian Program :
8.1 Kekuatan Program :1.Guru-guru dapat meluangkan masa dengan
menghadirkan diri dalam taklimat .
2.Guru-guru dapat melibatkan diri secara aktif.
8.2 Kelemahan Program :1. Masa yang diberi tidak mencukupi untuk membimbing guru.
2.Terdapat kalangan guru yang kurang aktif kerana diadakan
masa PKP.
8.3 Cadangan Penambahbaikan :1.Guru-guru perlu banyak mengenal kaedah untuk
digunakan dalam penyediaan RPH PAK 21 .
2.Memastikan guru-guru memberi tumpuan yang penuh
dengan menyediakan RPH PAK 21 yang lebih efektif.
9. Dokumentasi Bergambar :
SJK T KULAI BESAR
LAPORAN MAKLUMBALAS MENGENAI RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.
1. A. Berdasarkan maklumbalas mengenai Rancangan Pengajaran Harian, didapati bahawa
Mod Purata iaitu :
xv. Merujuk kepada sukatan pelajaran untuk menyediakan RPH
50 orang guru - 89.3%
xvi. Menentukan hasil pembelajaran mengikut kehendak sukatan pelajaran.
47 orang guru 83.7%
xvii. Memilih isi kandungan pelajaran yang sesuai dengan kebolehan murid.
43 orang guru 76.8%
xviii. Menyesuaikan isi kandungan dengan kebolehan mund.
43 orang guru 76.8%
xix. Merancang strategi pengajaran yang bertepatan dengan hasil pembelajaran yang
hendak dicapai
36 orang guru 64.3.%
xx. Memilih kaedah pengajaran yang sesuai dengan kebolehan mund.
38 orang guru 67.90%
xxi. Merancang pelbagai aktiviti pdpc.
29 orang guru 51.8%
xxii. Memilih bahan bantu mengajar yang sesuai.
31 orang guru 55.4%
xxiii. Membina bahan bantu mengajar yang sesuai dengan hasil pembelajaran
31 orang guru 55.4%.
xxiv. Mencatat nilai yang perlu diterapkan dalam pengajaran
26 orang guru 46.4%
xxv. Menyediakan RPH yang lengkap setiap kali sebelum pengajaran
39 orang guru 69.6%
1. B. Berdasarkan maklumbalas mengenai Pengetahuan Penyediaan RPH PAK21
Didapati Mod Purata iaitu :
i. Faham RPH perlu ada elemen PAK21.
36 orang guru 65.5%
ii. Saya faham elemen RPH PAK21
23 orang guru 41.8%
iii. faham RPH mempunyai 3 komponen utama
27 orang guru 48.2%
iv. merujuk DSKP dan RPT untuk menyediakan RPH
42 orang guru 75.0%
v. tahu cara menulis Objektif Pembalajaran (OP) dan Kriteria Kejayaan (KK)
30 orang guru 53.6%
vi. menyediakan RPH yang mengandungi OP yang boleh diukur
23 orang guru 41.1%
vii. menyediakan RPH dengan menentukan kaedah pentaksiran, KBAT dan pembelajaran
terbeza.
38 orang guru 67.9%
2. A. Berdasarkan maklumat tersebut, item yang dikenal pasti mempunyai mean terendah iaitu;
i. Merujuk kepada sukatan pelajaran untuk menyediakan RPH
6 orang guru – 10.7%
ii. Menentukan hasil pembelajaran mengikut kehendak sukatan pelajaran.
9 orang guru 16.1%
iii. Memilih isi kandungan pelajaran yang sesuai dengan kebolehan murid.
13 orang guru 23.2%
iv. Menyesuaikan isi kandungan dengan kebolehan mund.
13orang guru 23.2%
v. Merancang strategi pengajaran yang bertepatan dengan hasil pembelajaran yang
hendak dicapai
20 orang guru 35.7.%
vi. Memilih kaedah pengajaran yang sesuai dengan kebolehan mund.
18 orang guru 32.10%
vii. Merancang pelbagai aktiviti pdpc.
27 rang guru 48.2%
viii. Memilih bahan bantu mengajar yang sesuai.
25 orang guru 44.6%
xi. Membina bahan bantu mengajar yang sesuai dengan hasil pembelajaran
1 orang guru 1.8%.
xii. Mencatat nilai yang perlu diterapkan dalam pengajaran
1 orang guru 1..8%
xiii. Menyediakan RPH yang lengkap setiap kali sebelum pengajaran
17 orang guru 30.4%
2. B. Berdasarkan maklumat tersebut, item yang dikenal pasti mempunyai mean terendah iaitu;
i. Faham RPH perlu ada elemen PAK21.
36 orang guru 65.5%
ii. Saya faham elemen RPH PAK21
19 orang guru 34.5%
iii Faham RPH mempunyai 3 komponen utama
32 orang guru 58.2%
v Merujuk DSKP dan RPT untuk menyediakan RPH
29 orang guru 51.8%
vi Tahu cara menulis Objektif Pembalajaran (OP) dan Kriteria Kejayaan (KK)
25 orang guru 44.6%
vii Menyediakan RPH yang mengandungi OP yang boleh diukur
23 orang guru 41.0%
vii. Menyediakan RPH dengan menentukan kaedah pentaksiran, KBAT dan pembelajaran
terbeza.
38 orang guru 67.9%
3. Kami juga mengenal pasti purata terendah bagi bidang-bidang iaitu;
i. Membina bahan bantu mengajar yang sesuai dengan hasil pembelajaran
ii. Mencatat nilai yang perlu diterapkan dalam pengajaran
iii. Menyediakan RPH yang mengandungi OP yang boleh diukur
iv. Menyediakan RPH dengan menentukan kaedah pentaksiran, KBAT dan
pembelajaran terbeza.
4. Berdasarkan maklumabalas tersebut, Didapati bahawa guru-guru lebih mahir terhadap
i. Merujuk kepada sukatan pelajaran untuk menyediakan RPH
ii. Menentukan hasil pembelajaran mengikut kehendak sukatan pelajaran
iii. Memilih isi kandungan pelajaran yang sesuai dengan kebolehan murid.
v. Menyesuaikan isi kandungan dengan kebolehan mund.
vi. menyediakan RPH yang lengkap setiap kali sebelum pengajaran
vii. Faham RPH perlu ada elemen PAK21.
viii. Merujuk DSKP dan RPT untuk menyediakan RPH
ix. Menyediakan RPH yang mengandungi OP yang boleh diukur
x. Menyediakan RPH dengan menentukan kaedah pentaksiran, KBAT dan
pembelajaran terbeza.
Disediakan,
SHAMINI A/P TANGAVELO
SU LDP
SJK T KULAI BESAR
LAPORAN MAKLUMBALAS DARI GURU -GURU TERHADAP KEBERKESANAN
LATIHAN PERANCANGAN DAN PENULISAN RPH
Berdasarkan maklumbalas dari guru-guru terhadap perancangan dan penulisan RPH
, didapati bahawa
Mod Purata iaitu :
xxvi. Penerangan dan penggunaan bahasa yang jelas dan mudah di fahami.
43 orang guru - 76.8 %.
xxvii. Penerangan yang disampaikan sangat meyakinkan dan berfokus.
37 orang guru 66.1 %.
xxviii. Memahami input yang positif dan terkini berkaitan aspek pedagogi
31 orang guru 55.4 %.
xxix. Bahan rujukan yang dikongsikan sangat membantu dan bermanfaat
31 orang guru 55.4 %.
xxx. Kandungan dan pengisian dapat meningkatkan pemahaman dan sangat membantu
dalam melaksanakan tugas.
27 orang guru 48.2 %.
xxxi. Masa yang diperuntukan untuk menyampaikan kandungan ini releven dan
mencukupi.
28 orang guru 50.0 %.
xxxii. Tajuk modul ini tepat dan besesuaian dengan keperluan guru di sekolah.
35 orang guru 58.3 %.
2.Berdasarkan maklumat tersebut, item yang dikenal pasti mempunyai mean terendah iaitu;
i. Penerangan dan penggunaan bahasa yang jelas dan mudah di fahami.
13 orang guru - 23.2 %.
ii. Penerangan yang disampaikan sangat meyakinkan dan berfokus.
19 orang guru 33.9 %.
iii. Memahami input yang positif dan terkini berkaitan aspek pedagogi
25 orang guru 44.6 %.
iv. Bahan rujukan yang dikongsikan sangat membantu dan bermanfaat
25 orang guru 44.6 %.
v. Kandungan dan pengisian dapat meningkatkan pemahaman dan sangat membantu
dalam melaksanakan tugas.
29 orang guru 51.8 %.
vi. Masa yang diperuntukan untuk menyampaikan kandungan ini releven dan
mencukupi.
26 orang guru 46.4 %.
vii. Tajuk modul ini tepat dan besesuaian dengan keperluan guru di sekolah.
13orang guru 23.2 %.
3.Berdasarkan maklumabalas tersebut, Didapati bahawa
I. Guru Memahami input yang positif dan terkini berkaitan aspek pedagogi.
II. Penerangan yang disampaikan sangat meyakinkan dan berfokus.
III. Memahami input yang positif dan terkini berkaitan aspek pedagogi
IV. Kandungan dan pengisian dapat meningkatkan pemahaman dan sangat membantu dalam
melaksanakan tugas guru.
V. Masa yang diperuntukan untuk menyampaikan kandungan ini releven dan mencukupi.
VI. Tajuk modul ini tepat dan besesuaian dengan keperluan guru di sekolah SJKT KUlai
Besar..
TAHUN / MASA KANDUNGAN IMPACT
MATAPELAJARAN
Day 2 : WRITING
BAHASA Theme : WORLD OF KNOWLEDGE
INGGERIS Topic : UNIT 12 THINK OUT OF THE BOX
TAHUN : LEARNING STANDARD :
6 MALLIGAI 3.1.1Able to write in neat legible print with correct
spelling : (b) paragraphs
MASA: 3.2.2 Able to transfer information with guidance to
9.00-10.00 AM complete: (a) informal letter ( e-mail)
3.3.1 Able to create texts using a variety of media:
TARIKH: 18.5.2020 (a) linear
DAY : Learning Objectives :
MONDAY By the end of the lesson , pupils of 6 Malligai should be
able to:
ABSENT :
1. Follow 5 instructions given and create a Minion coin
box using recycle materials;
2. Sequence the 5 instructions of making Minion coin
box in correct order.
3. Write an e-mail on giving instructions about how to
make a Minion coin box using recycle items in 3
paragraphs with correct spelling.
Success Criteria: I will be able to:
1. I can follow 5 instructions given and I can create Minion
coin box using recycle materials.
2. I can sequence the 5 instructions of making Minion coin box.
3. I can write e-mail to my friend on giving instructions on how
to make Minion coin box using recycle items in 3 paragraphs
with correct spelling.
Steps
Set induction
1. Pupils look at the recycle items and teacher elicits
pupils ideas on what can be done with it. (Hots) (2
minutes)
Pre writing
1. Pupils sit in groups and a material manager from each
group collects the materials to create minion coin
box.
2. Pupils watch a video clip and follow the 5
instructions to create the minion coin box. (Project
Based Learning) ( 10 minutes) (ACTIVITY 1)
https://www.youtube.com/watch?v=H7-croiy1hk
While writing
1. Pupils sequence the 5 instructions on creating minion
coin box. (ICT : Plickers App) (ACTIVITY 2)
2. Teacher gets pupils to manipulate their project work
to write an email.
3. In groups, pupils write an e-mail (Section B-UPSR
format) to their friend on giving instructions on how
to a create minion coin box.
(ACTIVITY 3)
Post writing
1. Pupils display writing work on the table.
2. Every group rotates and checks other group’s
production. (Co-operative Learning : Gallery Walk)
3. Teacher chooses a group to present their piece of work
in front of their class.
4. Teacher facilitates and gives feedback on their
writing.
5. Pupils will be given a similar format of writing as an
enrichment activity.
Closure
6. Pupils talk about the importance of reduce, reuse and
recycle. (Hots)
7. Teacher concludes the lesson by encouraging pupils to
reduce, reuse and recycling to save the world. (i-think :
bubble map)
Teaching Aids: interactive whiteboard, laptop, mahjong
paper, marker, plickers card, talking chips, bottles,
colour papers, scissors, glue, penknife, worksheets.
Teaching and learning evaluation:
Kelompok : 3.2.2 (a), 3.3.1 (b)
Cross Curricular Elements :
Multiple Intelligences (Verbal-Linguistic, Interpersonal,
Logical-Mathematical)
Contextualism
Creativity & Innovation
Thinking Skills (Applying, Analyzing, Creating)
Moral Value: ReLove the nature and Encourage one
another.
ACTIVITY 1 – CREATE A MINION COIN BOX USING RECYCLE ITEMS
POWERPOINT SLIDES
Wach the you tube in making a Minion coin Get the things ready to make a Minion coin
box box
Cut out a yellow paper circle to cover the Cover the plastic bottle a with a piece of a
coin box yellow paper
Cut and paste a blue strip to make Minion Paste the eyes, ears, mouth, spectacles and
dress shoes on the coin box. (Materials given by
teacher)
Cut a small slit on the lid to insert coins. Now Minion Coin box is ready to be used.
ACTIVITY 2
Sequence and number the 5 main instructions on creating minion coin box.
Cut a small slit on the lid to insert coins.
Cut out a yellow paper circle to cover the coin
box
Cover the plastic bottle a with a piece of a
yellow paper
Paste the eyes, ears, mouth, spectacles and
shoes on the coin box. (Materials given by
teacher)
Cut and paste a blue strip to make Minion
dress
ACTIVITY 3: WRITE AN EMAIL TO THEIR FRIEND ON GIVING INSTRUCTIONS ON
HOW TO A CREATE MINION COIN BOX
TO:
FROM:
SUBJECT:
DATE:
DAY:
Dear friend ________________,
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
____________________________________.
MINGGU HARI TARIKH
20 SELASA 19.5.2020
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
KELAS
TEMA 5 SAMANTHI MASA 8.00-9.00 PAGI
TAJUK
Menghargai Budaya Bangsa
STANDARD
PEMBELAJARAN Unit 18 :Cantiknya Objek Budaya
OBJEKTIF
Tajuk : Model Seni Kraf
3.5.2 (k2) Mencatat maklumat yang betul mengikut keutamaan pada carta
daripada pelbagai sumber.
Pada akhir pembelajaran, murid tahun 5 Samanthi dapat
1) Mencatat sekurang-kurangnya 6 maklumat pembuatan model
mengikut keutamaan pada carta.
KRITERIA Murid dapat,
KEJAYAAN
1- Mencatatkan sekurang-kurangnya 5 daripada 6 maklumat
pembuatan model mengikut keutamaan pada carta.
2- Melabel bahagian-bahagian rumah dengan betul selepas siap
membina rumah kayu.
AKTIVITI
PEMULA/ INDUKSI.
1.Murid ditunjukkan beberapa gambar model seni kraf “Rumah Kayu Warisan
Bangsa”.
2. Gambar ini membuatkan murid berfikir mengenai Model Seni Kraf.
3. Murid akan berbincang dan menyenaraikan perkara yang mereka lihat.
4.Kemudian, murid akan fikirkan apa yang mereka lihat dan kaitkan dengan
kehidupan seharian.
5.Murid akan bertanya soalan berkaitan apa yang telah dipelajari sebelum
ini. (PAK 21 Iaitu I SEE, I THINK, I WONDER). (Menghargai Warisan
Budaya Negara Kita)
AKTIVITI UTAMA
Langkah 1
1.Murid dibahagikan mengikut kumpulan.
2. Murid menonton tayangan Projek Pembuatan Rumah Kayu yang dipaparkan
oleh guru. (https://www.youtube.com/watch?v=_kN4YIDGy3Y).
3.Murid diberi 6 maklumat yang tidak mengikut susunan. Murid dikehendaki
berbincang dan menyusun maklumat yang diberikan mengikut keutamaan.
PAK 21 iaitu Puzzle It Out / Selesaikan .
4.Ketua Kumpulan akan mencatat sekurang-kurangnya 6 maklumat
pembuatan model mengikut keutamaan pada carta yang disediakan.
5.Setiap ahli kumpulan akan membaca maklumat tersebut mengikut
keutamaan dengan bahasa, sebutan dan intonasi yang betul. (Bacaan
mekanis) .
6. Guru akan menilai jawapan murid-murid. Ganjaran akan diberi kepada
kumpulan yang berjaya mencatat maklumat yang betul mengikut
keutamaan.(Motivasi)
Langkah 2
1.Satu kumpulan dipanggil ke hadapan untuk menyatakan pandangan
mengenai bahan yang diperlukan untuk membina rumah kayu.( Aktiviti PAK
21 iaitu Goldfish Bowl / Mangkuk Ikan Emas).
2.Murid lain juga boleh bertanya soalan tentang kegunaan bahan-bahan
tersebut. Contoh: Batang Aiskrim, Gam UHU,Warna Air.
3.Murid diterangkan mengenai Projek Model Seni Kraf (Rumah Kayu). Murid
diminta mengambil langkah keselamatan dan kebersihan semasa membuat
aktiviti ini.
Langkah 3
1.Ketua kumpulan akan mengagihkan tugas kepada setiap ahli semasa
membina model seni kraf ini.
2.Setiap ahli diberi tugasan untuk melakar lakaran ukuran, mengolah dan
menyusun, melekatkan batang aiskrim dan mewarnakan model.
3.Murid akan melabel bahagian-bahagian rumah selepas siap membina
rumah kayu. (pintu/tingkap/bumbung, tangga).
4.Hasil kerja murid dipaparkan. Seorang ahli kumpulan akan tinggal di situ
untuk memberi penerangan.Ahli lain boleh bergerak ke kumpulan lain untuk
melihat dan menyoal hasil kumpulan lain. (PAK 21: Three Stray,One Stay)
5.Murid diberi helaian tugasan.(I-Think:Peta Alir)
Penutup
1.Murid akan mempendengarkan lagu Warisan(Nyanyian Dato Sudirman)
https://www.youtube.com/watch?v=ZLiJvNyt7pI.Murid akan
menyanyi dengan iringan lagu tersebut. (Didik Hibur)
2.Murid akan menyatakan kepentingan menjaga dan menghargai warisan
budaya.
PEMULIHAN: Murid diminta mencatat sekurang-kurangnya 3 maklumat
yang betul mengikut keutamaan.
5.ABM/BBM ☒Buku Teks ms 91 ☐Modul Subjek
ELEMEN ☐Buku Rujukan/Buku Kerja ☐Lain-lain : Batang Aiskrim,
MERENTAS
KURIKULUM(EMK) ☐Edaran/Lembaran Kerja Gam UHU,Warna Air,Kertas
☒ Model/Gambar/Carta Sebak,Gunting,Berus,Pen
Marker
☒Bahasa ☐Patriotisme ☐Kelestarian
☒Kelesterian Alam Sekitar ☒Kreativiti & Inovasi Global
☐Sains & Teknologi ☒Keusahawanan ☐Pendidikan
☐STEM ☐TMK Kewangan
NILAI DAN ILMU ☒Nilai Murni ☐ Penyerapan PKJR
TAHAP PEMIKIRAN Menghargai __________________
KEMAHIRAN BERFIKIR KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
ARAS RENDAH
☒Mengingat ☒Mengapplikasi ☐Menilai
☒Memahami ☐Menganalisis ☒Mencipta
PETA PEMIKIRAN i- ☐Peta Bulatan ☐Peta ☐Peta Buih ☒Peta Alir
THINK ☐Peta Dakap ☐Peta Buih Berganda ☐Peta
Pokok Pelbagai Alir
☐Peta Titi
☐
PENILAIAN ☐Lembaran Kerja ☐Pemerhatian Drama/PRL
PENGAJARAN DAN ☒Hasil Kerja Murid ☒Kuiz ☐Tugasan
PEMBELAJARAN ☒Pembentangan ☐Lisan
☒Lain – lain : Model Seni Kraf
PENILAIAN
PENTAKSIRAN
REFLEKSI
Set Induksi
CONTOH WARISAN BUDAYA
MODEL SENI KRAF RUMAH KAYU
AKTIVITI (Langkah 1)
Video You Tube:
(https://www.youtube.com/watch?v=_kN4YIDGy3Y
CARTA PEMBUATAN MODEL
MULA
Memilih Objek Seni
(Rumah Kayu)
Menentukan Bilangan Batang
Ais Krim
Menyediakan Bahan dan Alat
Membina Model
Mewarnakan Model
Menyusun Model
TAMAT
Aktiviti (Langkah 2)
Goldfish Bowl
Bahan dan peralatan yang diperlukan.
Batang Aiskrim
Aktiviti (Langkah 3)
Melabel bahagian-bahagian rumah tradisional.
BUMBUNG
PINTU
PAGAR TANGGA
CONTOH MODEL SENI KRAF – MINI RUMAH KAYU
LEMBARAN KERJA
AKTIVITI 3
PETA ALIR.
SJKT LADANG KULAI BESAR, JOHOR
TAHUN 2020
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA Matematik Rabu KELAS 5 MALLIGAI
PELAJARAN TAJUK MASA 10.00a.m – 11.00a.m
20 Mei 2020 Peratus
TARIKH /
HARI Nombor dan operasi
9.1 Mengenal peratus
TEMA
(i) Menukar peratus kepada pecahan dan sebaliknya.
STANDARD
KANDUNGA Di akhir pengajaran dan pembelajaran :
N
Murid tahun 5 Malligai dapat menukarkan pecahan kepada peratus dan menukar
STANDARD peratus kepada pecahan dengan melibatkan petak perseratus dengan berpandukan
PEMBELAJA contoh guru tanpa sebarang kesalahan.
RAN
OBJEKTIF
PEMBELAJA
RAN
KRITERIA Murid dapat :
KEJAYAAN
a) Mengetahui cara penukaran peratus kepada pecahan dan penukaran pecahan kepada
AKTIVITI
PENGAJARA peratus yang diberikan oleh guru.
N&
PEMBELAJA b) Membuat pengiraan peratus terhadap soalan bergambar dalam kumpulan atas kertas
RAN (PdP)
mah-jong yang disediakan oleh guru.
c) Murid mempamerkan hasil tugasan dan menyemak pengiraan kumpulan lain semasa
aktiviti jejak galeri.
Persediaan a) Murid akan diuji dengan sifir (mental calculation)- word.wall link
kelas b) Murid menjawab dengan pantas – recall sifir.
( 2 minit)
Set Induksi a) Murid ditayangkan klip video berkaitan jualan murah / markah kertas
( 5 minit ) peperiksaan yang mempamerkan tanda peratus %.
Video b) Minta murid memerhatikan symbol peratus dan menyebutnya.
c) Jelaskan pada murid peratus adalah dari perkataan perseratus. --
Pengenalan tajuk
Pengenalan a) Murid diberikan contoh dalam petak seratus yang berlorek. Minta
(permulaan) murid namakan pecahan yang ditunjukkan .(powerpoint)
(15 minit ) b) Murid diberi pendedahan tentang konsep peratus dimana setiap
pecahan perseratus boleh ditulis kepada peratus.
c) Murid diberi penjelasan tentang tajuk peratus Tahun 5 dengan cara
menukar pecahan kepada peratus dan cara menukar peratus kepada
pecahan. (Pengenalan).
d) Murid diberikan JADUAL DARAB 100 dan murid diingatkan dengan
sifir penting dalam tajuk ini.
e) Murid ditunjukkan peta buih darab untuk seratus.
Langkah 1 a) Murid diberikan soalan dalam Kad Nombor.
(15 minit ) b) Bebarapa murid dipanggil secara rawak kehadapan kelas dan diuji
Langkah 2 untuk menulis peratus. ( kemahiran berfikir)
(5 minit)
c) Guru mempelbagaikan soalan yang melibatkan peratus.
Langkah 3 d) Guru membimbing murid untuk mencari jawapan yang betul
(perkemban
gan) a) Murid dibahagikan dalam kumpilan pasangan berdua. (pair work)
(15 minit) b) Guru menunjukkan kad gambar kepada murid ( powerpoint)
c) Murid akan menulis pecahan/ peratus yang disebut oleh guru dan
tunjukkan kepada guru.
d) Murid menunjukkan cara pengiraan pertukaran pecahan kepada
peratus dan peratus kepada pecahan.
e) Guru memberikan reward kepada pasangan yang pantas.
a) Murid dibahagikan dalam kumpulan kecil.
b) Murid dibekalkan soalan dalam sampul dimana murid dibekalkan
gambar petak seratus/ petak pecahan / nombor pecahan.
c) Murid akan menjawab soalan – lorekkan kawasan pecahan,
menukarkan pecahan kepada peratus, menukar peratus kepada
pecahan dan memudahkan pacahan termudah.
d) Murid akan menggunakan kertas mah-jong dan cari penyelesaian
dalam kumpulan. ( ROUNTABLE)
e) Guru bergerak mengelilingi kelas dan membimbing murid.
f) Murid mempamerkan hasil kumpulan di dalam kelas. Murid bergerak
dalam kumpulan dan menyemak pengiraan setiap kumpulan dan
memberikan sticker.(GALLERY WALK)
g) Guru menujukkan jalan pengiraan yang betul dan menjangkakan
pencapaian setiap kumpulan. Setiap kumpulan yang Berjaya diberi
token ‘HEBAT’
Langkah 4 a) Murid diedarkan lembaran peratus.
b) Murid menjawab soalan dimana murid menukar peratus kepada
( tindakan
perlaksanaa pecahan / menukar pecahan kepada peratus.
n) c) Guru membincang dan menyemak hasil kerja murid.
(13 minit) a) Guru membuat rumusan tentang objektif dengan tanyakan soalan.
b) Berdasarkan kepada keupayaan murid menjawab soalan yang
Refleksi
ditayangkan seperti menamakan peratus, menukar pecahan kepada
(5 minit) peratus dan menyakan peratus kepada Kawasan berlorek. (powerpoint)
Buku Teks c) Penutup.
Modul
BAHAN Powerpoint Internet Radio/TV Spesimen
BANTU Projektor Radas Gambar / Carta
BELAJAR Model Buku Cerita Lain-lain
(BBB)
ELEMEN Kreativiti & Inovasi Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan
MERENTAS Pendidikan Alam Patriotisme TMK Nilai Murni
KURIKULUM
(EMK) Sekitar Peta Buih Peta Buih Berganda Peta Pokok
Peta Alir Peta Pelbagai Alir Peta Titi
KBAT / i- Peta Bulatan Tugasan
THINK Peta Dakap Pemerhatian Lisan Projek
PENILAIAN Lembaran Kerja Kuiz Drama
PENGAJARA Hasil Kerja
N&
PEMBELAJA
RAN
REFLEKSI