RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU
NAMA : ASMIE BINTI JIRIK@IBRAHIM
TARIKH 29/APRIL/2022 MASA 9.30 - 10.30
M / PELAJARAN BAHASA MELAYU BIL. MURID 25
4 OMEGA
KELAS
Tema Tatabahasa
Tajuk Kosa kata : Sinonim
KEMAHIRAN BAHASA Aspek Tatabahasa (Sinonim)
STANDARD 3.1 Menulis untuk menerangkan makna kata dan istilah, rangkai kata,
KANDUNGAN ungkapan dan ayat
STANDARD 3.1.1 Menulis untuk menyatakan makna kata, rangkai kata, istilah dan
PEMBELAJARAN ungkapan serta menggunakannya dengan betul mengikut konteks
OBJEKTIF 1. Murid mengenalpasti kosa kata sukar yang difahami
PENGAJARAN & 2. Murid memadankan makna kata yang tepat
PEMBELAJARAN
EMK Ilmu : Tatabahasa
Nilai : Bekerjasama, Bertanggungjawab, Hormat-menghormati
Kemahiran -
KBAT : Menganalisis dan mengaplikasi
ABM / BBM : Komputer riba, LCD, lembaran kerja, slide Powerpoint, Video
Youtube, petikan teks, kad manila
PENGETAHUAN Murid mempunyai pengetahuan mengenai kosa kata bersinonim
SEDIA ADA MURID
PAK-21 Gallery Walk, Simultaneous Round Table
MODEL PENGAJARAN Secara Langsung
Fasa/Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi 1. Guru menayangkan video kepada KBT : Kemahiran
(5 minit) murid sebagai permulaan sesi berfikir
pengajaran
Guru menarik perhatian Nilai :
murid dengan Bertanggungjawab
menayangkan video
mengenai kosa kata : KBAT :
sinonim Menganalisis
Pautan : Pentaksiran : Soal
https://www.youtube.com/watch? jawab (secara lisan)
v=khrOfYQw2Uo
EMK : Bahasa
Mencungkil idea murid 2. Setelah video selesai ditayangkan, ABM/BBM : LCD,
Soalan : 3. guru mengajukan soalan kepada komputer riba, Video
Apakah yang kamu dapati murid untuk mencungkil idea murid Youtube
setelah menonton video tadi?
Jangkaan jawapan : Guru menerangkan kepada murid
Mengenai kosa kata yang mengenai topik pengajaran dan
bersinonim objektif pembelajaran pada hari
tersebut
Fasa 1 : Pengenalan 1. Guru mengimbas kembali intipati KBT: Kemahiran
(10 minit) yang terdapat dalam video yang telah berfikir
ditayangkan berkaitan dengan
Membolehkan murid sinonim Nilai :
Bertanggungjawab
mengenal pasti kosa kata Guru bersoal jawab kepada murid
berpandukan pengetahuan sedia ada KBAT: Mengaplikasi
sinonim yang terdapat 2. mereka tentang tajuk pembelajaran dan menganalisis
3. pada hari tersebut
dalam video yang telah Pentaksiran : Soal
Murid menjawab soalan guru jawab (secara lisan)
ditayangkan berpandukan pengetahuan sedia ada
Soalan :
Berikan contoh perkataan
yang bersinonim
Jangkaan jawapan :
Bijak - pandai, pintar
Buruk - hodoh, lama
Fasa 2 : Persembahan 1. Guru menayangkan slide pengajaran KBT: Menganalisis
(10 minit) berkaitan dengan kosa kata yang maklumat
bersinonim berserta contoh ayat yang
Guru menjelaskan topik sesuai Nilai:
pembelajaran kepada murid Bertanggungjawab
dengan lebih terperinci 2. Guru memberikan lembaran kerja
kepada murid untuk membaca bahan EMK: Bahasa dan
dan menggariskan kosa kata yang teknologi
tidak difahami maklumat/ICT
3. Kemudian, guru membuat KBAT: Mengaplikasi
perbincangan jawapan bersama dan menganalisis
dengan murid-murid
Pentaksiran :
Bertulis
ABM/BBM :
Lembaran kerja,
slide pengajaran,
komputer riba, LCD
Fasa 3: Latihan berkumpulan 1. Guru meminta murid untuk KBT : Kemahiran
(15 minit) membentuk lima kumpulan berfikir
Mengenal pasti kosa kata 2. Guru memberikan petikan teks yang Nilai : Bekerjasama,
yang terdapat dalam berbeza (berkaitan dengan tajuk) bertanggungjawab
petikan teks dan senaraikan kepada setiap kumpulan dan mereka
Objektif 1 tercapai : dikehendaki mengenal pasti kosa kata KBAT :
Murid dapat mengenal pasti (sinonim) yang terdapat dalam teks Menganalisis
kosa kata yang sukar dan senaraikan dapatan pada kad
difahami manila yang disediakan Pentaksiran :
Bertulis
3. Kemudian, guru meminta setiap
kumpulan untuk membentangkan ABM/BBM : Petikan
hasil dapatan mereka di hadapan teks, kad manila
kelas
PAK-21 : Gallery
4. Setelah selesai membentang, guru walk
meminta wakil kumpulan untuk
menampal hasil kerja mereka di
dinding untuk dilihat oleh kumpulan
lain
Fasa 4: Latihan berpandu 1. Guru memberikan petikan teks yang KBT : Kemahiran
(15 minit) baru mengenai kosa kata yang berfikir
sinonim
Nilai : Bekerjasama,
Memadankan makna kosa 2. Masih dalam kumpulan yang sama, bertanggungjawab
kata yang tepat
guru mengarahkan murid KBAT :
Objektif 2 tercapai : Mengaplikasi,
Murid dapat memadankan memadankan makna yang diberikan menganalisis
makna kata dan membina ayat
yang tepat dan membina ayat yang mudah dan
ditulis dalam kad manila
3. Kemudian, setiap kumpulan akan Pentaksiran :
bertukar hasil kerja kumpulan Bertulis
mengikut urutan kumpulan dan setiap
kumpulan perlu menambah atau ABM/BBM : LCD,
membetulkan jawapan masing- komputer riba, kad
masing manila
4. Secara rawak, guru meminta wakil PAK-21 :
dari setiap kumpulan untuk berkongsi Simultaneous round
jawapan mereka setelah selesai table
membuat tugasan tersebut
Penutup: 1. Guru meminta murid secara sukarela KBT : Kemahiran
(5 minit) berfikir kritis
untuk merumuskan topik
Nilai:
pembelajaran pada hari tersebut Bertanggungjawab
Kognitif : KBAT: Mengaplikasi
Murid-murid dapat 2. Kemudian, guru merumuskan sesi ABM/BBM :
3. pengajaran dengan mengaitkan hasil Lembaran kerja
mengaplikasi dan pembelajaran dari aspek kognitif dan
sosial murid
menganalisis dengan betul
kosa kata yang sinonim
sepanjang kelas
berlangsung Guru memberikan lembaran kerja
kepada murid sebagai latihan
Afektif : pengukuhan (kerja rumah)
Murid memberikan respon
4. Akhir sekali, guru mengingatkan
yang amat baik terhadap
soalan yang diberikan oleh murid agar melaksanakan dan
guru menghantar hasil kerja tepat pada
waktunya
Psikomotor :
Murid diberikan latihan
pengukuhan berkaitan
pembelajaran pada hari
tersebut