The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

HUSNA BINTI ISMAIL PDPP K2 PENGHASILAN PRODUK

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by 493-9-husna, 2021-03-13 22:02:39

HUSNA BINTI ISMAIL PDPP K2 PENGHASILAN PRODUK

HUSNA BINTI ISMAIL PDPP K2 PENGHASILAN PRODUK

INSTITUT PENDIDIKAN GURU

KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
KAMPUS BAHASA MELAYU

PIMK2073R
PEDAGOGI PENDIDIKANISLAM SEKOLAH RENDAH

Nama : HUSNA BT ISMAIL
No. K/P : 940503085270
Angka Giliran : 2020192400024
Program : PDPP
Ambilan : Ambilan Jun 2020
Kumpulan : K2
Nama Pensyarah : MUHAMAD AUFA MOHD SANUSI
Tarikh Hantar : 13/02/2021

PENGAKUAN PELAJAR
Saya mengaku bahawa tugasan kerja kursus ini adalah hasil kerja saya sendiri kecuali
nukilan dan ringkasan yang setiap satunya saya jelaskan sumbernya.

Tandatangan Pelajar:__________________________Tarikh : 12/02/2021

PEMERIKSA MODERATOR

Markah Markah

Tandatangan Tandatangan

Cop Cop

Tarikh Tarikh

PENGESAHAN PELAJAR
Saya mengesahkan bahawa maklum balas yang diberikan oleh pensyarah telah saya
rujuki dan fahami.

Tandatangan Pelajar:__________________________Tarikh : _____________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran :PENDIDIKAN ISLAM

2. Tahun : 2 IBNU SINA

3. Bilangan Murid : 43 ORANG

4. Tarikh : 9 FEBUARI 2021

5. Hari : SELASA

6. Masa : 9.00- 10.00PAGI

7. Bidang : TAJWID

8. Tajuk : NUN SYADDAH DAN MIM SYADDAH

9. Standard Kandungan

1.6 Membaca ayat yang mengandungi bacaan Nun Syaddah dan Mim Syaddah

dengan betul

10. Standard Pembelajaran

1.6.2 Membaca kalimah dan potongan ayat yang mengandungi bacaan Nun Syaddah

dan Mim Syaddah dengan betul dan bertajwid.

11. Objektif Pembelajaran
Di akhir pembelajaran, murid akan dapat:
i. Membaca kalimah dan potongan ayat yang mengandungi Nun Syaddah dan
Mim Syaddah dengan betul dan bertajwid

12. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
 Bahasa : Istilah – Syaddah
 Nilai Murni : Tabah dan sabar dalam belajar
 Teknologi Maklumat: PdPc melalui aplikasi Google Meet, penggunaan
video,permainan wordwall

13. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
 Berpusatkan guru, murid dan bahan

14. Bahan Bantu Mengajar
 Gambar, video, komputer, buku teks dan buku aktiviti

15. Pengetahuan Sedia Ada
Murid telah mengetahui cara membaca kalimah yang mengadungi Mad Asli

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

 Doa belajar  Murid membaca doa Doa

Pendahuluan  Mengucap dua belajar dan mengucap

(3 minit) kalimah syahadah dua kalimah syahadah

 Pengurusan kelas

google meet

Gambar Nun Syaddah  Guru menunjukkan BBM

Set Induksi dan Mim Syaddah gambar Nun Syaddah Gambar Nun

(5 minit) dan Mim Syaddah Syaddah dan

 Contoh soalan Mim Syaddah

1. Apakah huruf yang

dilihat? Strategi

2. Apakah bentuk Pembelajaran

tanda yang kamu kontekstual

lihat?

 Guru mengaitkan

gambar yang

dipaparkan dengan

tajuk pembelajaran

Cara bacaan  Guru menunjukkan BBM
Dengung bermaksud 
Langkah 1 suara yang keluar dari cara dengung Video, Audio
(7 minit) pangkal hidung
Murid diminta

mendengungkan Pendekatan

bacaan Nun Syaddah berpusatkan

dan Mim Syaddah 2 bahan

harkat.

Teknik

Soal jawab

Nilai Murni
Keyakinan

Banding beza sebutan  Guru menerangkan BBM

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Nun Syaddah dan Mim
Langkah 2 syaddah formula sebutan yang  Gambar
(5 minit)
mudah untuk  Murid

membeza anatara Nun merujuk

Syaddah dan Mim buku teks

Syaddah ms32

 Bersoal jawab dengan

murid cara membaca Pendekatan

kalimah yang berpusatkan

dipaparkan bahan

Teknik
Soal jawab,
Perbincangan

Nilai Murni
Tabah dan
sabar dalam
belajar

Aktiviti kuiz atas talian  Pengayaan BBM
sebagai pengayaan
Langkah 3 Murid diberi masa 5 Kuiz atas talian
(5 minit)
minit menjawab kuiz (wordwall)

online melalui aplikasi
Buku aktiviti ms

wordwall
75

Nilai
Kerajinan

https://wordwall.net/play/ Kemahiran
6012/638/100 Berfikir
Mengenalpasti

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

Lembaran pemulihan  Pemulihan
Murid diberi latih tubi
melalui lembaran kerja

Penutup Kognitif  Murid membaca Kemahiran
(5 minit)  Rumusan
isi bacaan yang Berfikir
pelajaran
mengandungi Nun Merumus

Syaddah dan Mim

Syaddah dengan betul

dan bertajwid

 Murid membuat

Sosial banding beza tanda
 Pujian atas usaha
syaddah dengan baris
dan kejayaan
yang lain.

 Guru memberikan

pujian atas sikap murid

yang bekerjasama

ketika menjalankan

aktiviti.

16. Refleksi
Pembelajaran pada hari ini mendapat respon yang baik, bermakna dan
menyeronokkan. Murid-murid berkongsi secara aktif idea mereka tentang topik
pembelajaran pada hari ini.

Kekuatan
Kelas dapat dikawal dengan baik walaupun pembelajaran dijalankan secara maya
melalui aplikasi google meet.

Kelemahan
Terdapat sedikit gangguan capaian internet semasa pembelajaran dijalankan. Namun
begitu, dapat diatasi.

Cadangan Penambahbaikan
Memberi motivasi positif apabila murid boleh menjawab soalan seperti mengangkat
gambar bintang kepada murid supaya murid lebih seronok dan yakin untuk memberi
pandangan dan jawapan.

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

Disediakan oleh:
Husna binti Ismail
PDPP PAI K2

LAMPIRAN A
 GAMBAR RAKAMAN KEMAHIRAN BAGI LANGKAH 2

Pengajaran dilaksanakan secara atas talian melalui aplikasi google meet

 VIDEO RAKAMAN DIMUATNAIK MELALUI PELANTAR GOOGLE
CLASSROOM
LinkURL
https://drive.google.com/file/d/1KgluUxzdaeSVHlJv0VIyvLYmk6NGDNlt/view?usp
=sharing


Click to View FlipBook Version