The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by liyanadalila, 2019-09-02 23:03:59

Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 4 Bestari

3. Bilangan Murid : 24/24 orang

4. Tarikh : 2 April 2019

5. Hari : Selasa

6. Masa : 10:30 pagi hingga 11:30 pagi

7. Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau

8. Tajuk : Jagalah Bumi Kita

9. Kemahiran Fokus

Mendengar dan bertutur: Menceritakan perkara yang didengar dan ditonton dengan sebutan dan intonasi
yang betul.

10. Standard Kandungan

1.3 Bercerita, dan menceritakan perkara yang didengar, ditonton, dan
dibaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.

11. Standard Pembelajaran

1.3.1 Bercerita dengan sebutan dan intonasi yang betul.
1.3.2 Menceritakan sesuatu bahan yang ditonton dengan sebutan dan intonasi yang
sesuai.

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Bercerita dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.
ii. Menceritakan sesuatu bahan yang ditonton dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.

13. Sistem Bahasa
i. Kosa kata: Mesra alam, kitar semula, lapisan ozon dan pemanasan global.
ii. Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

i) Nilai: Bertanggungjawab, Prihatin
ii) Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK.
iii) Kemahiran Berfikir: Menganalisis
iv) Belajar Cara Belajar: Mendengar video dan mengeluarkan maklumat.
v) Elemen Kelestarian Global: Mendedahkan murid kepada isu-isu yang semasa yang mencabar.

15. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
1
Bil. Perkara 1
1 Komputer riba 4
2 Projektor LCD 24
3 Gambar teknologi hijau 4
4 Pengayaan 24
5 Pemulihan 1
6 Peta buih 4
7 Pembesar Suara
8 Buku cerita Siri Alam Sekitar

16. Pengetahuan Sedia Ada
Murid mengetahui tentang kepentingan menjaga alam sekitar.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pe
Masa Pemb
1. Kebersihan kelas.
Pengurusan 2. Persediaan murid 1. Murid memastikan kela
Bilik Darjah untuk belajar.
(2 minit) belajar.

Set Induksi 1. Video Apa kata Yaya? tentang 1. Murid ditayangkan denga
(5 minit)
amalan kepentingan menjaga 2. Murid dan guru bersoal

alam sekitar. dipelajari iaitu jagalah bum

3. Guru mengaitkan jawap

pada hari tersebut.

2. Soalan:
Apakah kepentingan untuk
menjaga kebersihan alam
sekitar?

3. Jangkaan Jawapan:
a. Mengurangkan
pemanasan global.
b. Mengurangkan
pencemaran bau.

engajaran dan Catatan
belajaran

as bersih dan bersedia untuk Peralatan yang sesuai dengan mata pelajaran.

an video Apa Kata Yaya? Ilmu: Sivik

jawab tentang tajuk yang akan Nilai: Bertanggungjawab

umi kita. Kemahiran Berfikir: Menghubung kait

pan murid dengan isi pelajaran Teknik: Soal Jawab

Bahan Bantu Belajar:

 Video Apa Kata Yaya?

Langkah 1 1. Kumpulan: 1. Murid dibahagikan kepada
(15 minit)
 Mawar 2. Guru mengedarkan sebu

(15i Tulip kumpulan.

n Dahlia 3. Dalam kumpulan murid m

i Akasia menggunakan sebutan d
t kuat dan jelas.

2. B)uku cerita berkaitan dengan 4. Murid akan dinilai mengi

pencemaran alam sekitar. digunakan semasa memb

a empat kumpulan. Bahan Bantu Belajar:

uah buku cerita kepada setiap  Buku cerita Siri Alam Sekitar

Ilmu: Sivik

membaca buku cerita tersebut Nilai: Bekerjasama dan patuh

dan intonasi yang betul secara

ikut sebutan dan intonasi yang
baca buku cerita tersebut.

Langkah 2 1. Kumpulan: 1. Dalam kumpulan berenam
(18 minit)
 Mawar satu keping gambar yang

 Tulip kelas.

 Dahlia 2. Murid mengimbas QR c

 Akasia yang menjumpai gambar

2. 4 gambar teknologi hijau yang 3. Setiap kumpulan dim

disertakan dengan QR Code. berkaitan dengan gamba

4. Murid berbincang deng

dengan video yang telah

5. Murid menceritakan sem

dengan menggunakan s

di hadapan kelas.

3. Video-video teknologi hijau.

am, murid diminta untuk mencari Kemahiran Berfikir:

ng telah disembunyikan di dalam  Menjana Idea

code mengikut giliran kumpulan Bahan Bantu Belajar:

r tersebut terlebih dahulu.  4 gambar teknologi hijau yang disertakan

minta menonton video yang dengan QR Code (Rujuk Lampiran 1)

ar teknologi hijau yang ditemui.  Video-video tentang teknologi hijau.

gan ahli kumpulan berkaitan

ditonton. Kemahiran Berfikir:

mula tentang video yang ditonton  Menjana Idea

sebutan dan intonasi yang betul
Kecerdasan Pelbagai:

 Interpersonal

 Kinestatik

Pembelajaran Koperatif

Nilai:
 Bertanggungjawab
 Prihatin
 Bekerjasama
 Patriotik

Kemahiran berfikir:
 Menjana Idea

EMK:
 Kelestarian Global

Nilai:
 Keyakinan

Langkah 3 1. Menulis kepentingan menjaga 1. Murid menyatakan kepen
(15 minit)
alam sekitar. 2. Murid menulis kepenting

2. Peta buih buih.

3. Pemulihan:

Murid menyebut perka

sebutan dan intonasi yan

Kepentin 4. Pengayaan:
gan Murid bercerita kepada
Terbang Rendah”.
menjaga
alam
sekitar

3. Pentaksiran.
4. Pemulihan.
5. Pengayaan.

ntingan menjaga alam sekitar.
ngan alam sekitar dalam peta Kecerdasan Pelbagai:

 Verbal linguistik

ataan yang diberikan dengan Pentaksiran
ng betul.

Pemulihan (Rujuk Lampiran 2)
rakan tentang cerita “Helang

Pengayaan (Rujuk Lampiran 3)

Penutup 1. Kognitif: 1. Seorang murid dari se
(5 minit)  Merumuskan isi pelajaran menyatakan kepentingan

2. Sosial: 2. Guru merumuskan keselu
 Pujian dan penghargaan 3. Murid diberikan pujian ata

menjayakan sesi pembela

etiap kumpulan diminta untuk Kemahiran Berfikir:

menjaga alam sekitar.  Merumuskan

uruhan isi pembelajaran.

as kerjasama dan usaha dalam Kecerdasan Pelbagai:

ajaran pada hari ini.  Verbal linguistik

17. Refleksi

…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..

18. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………………………………..

Lampiran 1



Lampiran 2 ALAM
Pemulihan SEKITAR
Arahan: Sebut perkataan yang diberikan.

PENCEMARAN

PENYAKIT MESRA AL

GAS BERACUN MENINGK

R KITAR
SEMULA
LAM
PEMANASAN
KAT GLOBAL

LAPISAN
OZON

Lampiran 3

Pengayaan

Arahan: Ceritakan kepada rakan kamu tentang cerita “Helang Terbang R

Pada suatu pagi ketika Helang bangun daripada tidur dan menje
keadaan itu. Lalu, Helang memberitahu isterinya, Tutu dan anaknya, Kik
juga mengalami masalah yang sama dengan Helang. Kata Kiki, pengliha
sebelum ini cerah dan indah bertukar menjadi kelam. Selain itu juga, uda

Sehubungan dengan itu, untuk mencari punca kepada masalah i
terbang, unggas belum diketemui. Helang berasa penat lalu dia singgah
Tualang sekiranya dia tahu apa yang terjadi dengan alam. Tapi jawab Tu
pokok Tualang muncul. Lebah memberitahu Helang dan Tualang, dia da
bunga. Hal ini dikatakan demikian kerana, keadaan persekitaran yang pe
memberitahu bahawa kebanyakan bunga sudah layu, kering dan mati.

Setelah mendengar luahan Lebah, Helang meneruskan misinya l
janjinya kepada Tutu, Kiki, Tualang dan Lebah, dia gagahkan juga. Ketik
kelamaan badannya panas. Dia melihat banyak asap di kawasan itu. Ap
hutan yang sedang terbakar. Dia melihat banyak manusia yang berpaka

Kemudian dia terbang lebih tinggi daripada tadi. Tujuannya untuk
kawasan ladang kelapa sawit. Tiba-tiba, dia terhidu bau asap sekali lagi.
ladang tersebut. Kepulan asap yang berwarna kelabu kehitaman itu men
kawasan itu tanpa mengetahui apakah bangunan itu.

Setelah itu, dia terbang melalui kawasan kampung. Dia melihat s
melintasi kawasan sekolah pula, dilihatnya kebanyakan murid memakai
persoalan bermain dalam fikiran Helang. Disebabkan hari makin senja, d
untuk menceritakan apa yang dilihatnya ini

Rendah”

engah keluar sarang, dia mendapati pandangannya kabur. Helang terkejut dengan
ki tentang kedua-dua matanya yang semakin kabur. Namun begitu, Tutu dan Kiki
atan kabur bukan disebabkan masalah mata, tetapi pandangan di luar yang
ara yang bersih dan nyaman sudah dipenuhi dengan habuk, debu dan asap.
ini Helang keluar mencari unggas yang tinggal di dalam hutan. Setelah jauh
h berehat di dahan pokok Tualang. Sambil berehat, Helang bertanya kepada
ualang dia tidak nampak apa-apa. Tiba-tiba Lebah yang membuat sarang di dahan
an koloninya berasa terancam kerana tidak dapat mengangkut nektar daripada
penuh dengan asap membuatkan dia sukar bernafas. Selain itu juga, Lebah

lagi walaupun dalam suasana alam yang kabur. Namun begitu, apabila memikirkan
ka dia meluncur terbang ke arah permukaan bumi, dia berasa bahang. Lama-
pabila berjaya keluar dari kawasan itu, dia sedar bahawa dia telah melalui kawasan
aian merah sedang memegang paip air untuk memadamkan api.
k mengelak daripada bahang kepanasan. Setelah agak lama terbang, dia melalui
. Dia melihat asap tersebut keluar melalui corong bangunan yang ada di kawasan
nyebabkan hidungnya tersumbat dan tekaknya berasa perit. Lalu dia berlalu dari

segelintir manusia sedang melakukan pembakaran secara terbuka. Kemudian dia
penutup hidung dan mulut semasa berada di luar kawasan bilik darjah. Pelbagai
dia mengambil keputusan untuk pulang dan berjumpa dengan Tualang dan Lebah

RUJUKAN

Kementerian Pendidikan Malaysia. (2015). Dokumen standard kurikulum dan pentaksiran bahasa Melayu tahun
empat. Kuala Lumpur: Kementerian Pendidikan Malaysia.
Norizan Hassan, Husin Salamon & Hasimah Abdul Rahman. (2017). Peranan aplikasi teknologi hijau dalam

konteks melestarikan alam sekitar menurut perspektif islam. Penyelidikan dan inovasi, 1-12.
Siti Hajar Abdul Aziz, Siti Sarah Abdul Malek & Rahmat Ibrahim. (2013). Bahasa Malaysia Tahun 4. Kuala

Lumpur: Dewan Bahasa dan Pustaka.

LAMPIRAN 1


Click to View FlipBook Version