KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
PROGRAM TRANSFORMASI SEKOLAH TS25 3.0
3.2 Bahagian 1:
Pembelajaran Abad Ke-21
Objektif Pembelajaran
1. mengenal pasti elemen PAK21
2. mengenal pasti aspek Standard 4 SKPMg2
3. menghubungkait PAK21 dan SKPMg2
Kriteria Kejayaan
1. (A1) Mengenalpasti PAK21 di sekolah
2. (A2) Menyemak elemen 4C dalam PdPc
3. (A3) Menyemak aspek Standard 4 SKPMg2 dalam
PdPc
4. (A4) Membuat pemetaan PAK21 dan SKPMg2
dalam PdPc
Apa yang di maksudkan
dengan Pembelajaran Abad
ke-21?
Mengapa kita perlu
menguasai Pembelajaran
Abad ke-21?
Bagaimana kita boleh
melaksanakan Pembelajaran
Abad ke-21?
Di mana
PAK 21?
KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
PROGRAM TRANSFORMASI SEKOLAH TS25 3.0
3.2 Bahagian 2:
Standard 4 SKPMg2
Objektif Pembelajaran
1. mengenal pasti elemen PAK21
2. mengenal pasti aspek Standard 4 SKPMg2
3. menghubungkaitan PAK21 dan SKPMg2
SKPMG2
S - STANDARD
K – KUALITI
P - PENDIDIKAN
M - MALAYSIA
G - gelombang
2-2
STANDARD 4 mempunyai 6 aspek
STANDARD 4
4.1 4.3
4.4
4.5
4.2
4.6
STANDARD 4: PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN
PERNYATAAN STANDARD
Guru berperanan sebagai pemudah cara
dalam proses pembelajaran dan pengajaran
(PdP) yang berkesan untuk
memperkembangkan potensi murid secara
menyeluruh dan meningkatkan pencapaian
murid pada tahap optimum secara
berterusan.
ASPEK 4.1: Guru Sebagai Perancang
Guru bertindak
sebagai perancang
untuk memastikan
kesediaan dan
persediaan yang rapi
dalam melaksanakan
Pembelajaran dan
Pemudahcaraan
(PdPc).
PENULISAN RANCANGAN PELAJARAN OP
HARIAN (RPH) dan
KK
MESTILAH MERUJUK KEPADA :
1 OBJEKTIF
2 PERANCANGAN AKTIVITI
3 PENULISAN REFLEKSI
PERANCANGAN AKTIVITI
Aktiviti yang dirancang mestilah menepati
kehendak SP yang dipilih.
Aktiviti yang dirancang juga mestilah selaras
dengan objektif yang hendak dicapai.
Pelbagai strategi PdP digunakan.
Aktiviti mestilah berpusatkan murid.
Aktiviti dilaksanakan secara berkumpulan/
berpasangan/ individu (PAK21).
Aktiviti yang dirangka menerapkan elemen KBAT.
Pendekatan modular, interaktif dan didik hibur
dalam aktiviti PdP.
MENENTUKAN KAEDAH PENTAKSIRAN
Pentaksiran yang dilakukan
berdasarkan Standard
Pembelajaran dan Standard
Prestasi yang terdapat dalam
DSKP.
Pentaksiran hanya dijalankan
setelah murid diajar sesuatu
kemahiran dan bersedia untuk
ditaksir.
Kaedah pentaksiran:
pemerhatian, lisan dan bertulis.
PENULISAN REFLEKSI
Saranan BPK
Secara kualitatif
dan kuantitatif
ASPEK 4.2: Guru Sebagai Pengawal
4.2.1
Guru bertindak
sebagai pengawal
proses pelaksanaan
PdPc untuk
memastikan
kelancaran proses
pembelajaran
mengikut
perancangan.
ASPEK 4.2: Guru Sebagai Pengawal
4.2.2
Guru bertindak
sebagai pengawal
suasana
pembelajaran untuk
mengawasi
komunikasi dan
pelakuan murid,
susun atur
kedudukan murid dan
mewujudkan suasana
pembelajaran yang
menyeronokkan.
60 MINIT
15 MINIT
45 MINIT
30 MINIT
ASPEK 4.3: Guru Sebagai Pembimbing
Guru bertindak
sebagai
pembimbing untuk
membolehkan
murid menguasai
pengetahuan,
kemahiran dan
mengamalkan
nilai berdasarkan
objektif pelajaran.
ASPEK 4.4: Guru Sebagai Pendorong
4.4.1
Guru bertindak
sebagai
pendorong
minda untuk
meningkatkan
motivasi dan
kemahiran
insaniah (soft
skills) murid.
GURU SEBAGAI PENDORONG MURID SEBAGAI
MINDA PEMBELAJAR AKTIF
Guru mendorong minda murid dalam melaksanakan aktiviti Murid melibatkan diri dalam proses pembelajaran dengan:
pembelajaran dengan:
i. memberi respons berkaitan isi pelajaran.
i. merangsang murid berkomunikasi. ii. berkomunikasi dalam melaksanakan aktiviti pembelajaran.
ii. merangsang murid berkolaboratif dalam aktiviti iii. melaksanakan aktiviti pembelajaran secara kolaboratif.
pembelajaran.
iv. memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran kritis
iii. mengemukakan soalan yang menjurus ke arah pemikiran dan kreatif berkaitan isi pelajaran.
kritis dan kreatif
v. mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran
iv. mengajukan soalan/mewujudkan situasi yang menjurus vi. mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan murid/ isu
ke arah membuat keputusan dan menyelesaikan masalah
lokal/global
v. mewujudkan peluang untuk murid memimpin
vii. membuat keputusan/menyelesaikan masalah berkaitan
vi. menggalakkan murid mengemukakan soalan berkaitan isi aktiviti pembelajaran.
pelajaran.
vii. menggalakkan murid memperoleh pengetahuan dan
kemahiran secara kendiri.
ASPEK 4.4: Guru Sebagai Pendorong
4.4.2 Guru
mendorong emosi
murid melaksanakan
aktiviti pembelajaran
secara terancang.
Memberi pujian,
galakan, penghargaan
dan keyakinan serta
prihatin terhadap
keperluan murid
secara berhemah,
menyeluruh dan
berterusan
ASPEK 4.5: Guru Sebagai Penilai
Guru
berperanan
sebagai
penilai untuk
mengesan
tahap
penguasaan
murid.
PELAKSANAAN PBD
Proses PdP Instrumen Pentaksiran Tahap Penguasaan
Aktiviti pembelajaran Kaedah dan instrumen TP 1 - TP 6
(menepati kurikulum dan PAK pentaksiran pelbagai
• Merujuk standard prestasi
21) • Kuiz • dinyatakan dalam kurikulum
• Kerja projek
Tugasan individu atau • Portfolio Menggunakan pertimbangan
kumpulan, sumbang saran, • Ujian bulanan profesional untuk menetapkan
debat, sketsa, pembentangan • Peperiksaan tahap penguasaan murid
multi media, projek atau aktiviti • Penilaian kendiri
mengeksperimen • Refleksi kendiri
• Penilaian rakan sebaya
37
PELAKSANAAN PdP DAN PBD
12 3 MEREKOD &
MERANCANG PdP & MELAKSANAKAN PdP DAN MENGANALISIS Ya MELAPOR TAHAP
MENYEDIAKAN PENTAKSIRAN PENGUASAAN
• Merekod status
INSTRUMEN PENTAKSIRAN • Selari dengan SK & SP 4
perkembangan
• Mengenal pasti SK & SP yang telah dipilih murid mengikut Tidak
• Menentukan objektif
• Mengenal pasti instrumen Bagi tindakan susulan: • kreativiti guru
Merekod dalam
pentaksiran berdasarkan • Menentu dan dokumen seperti
rekod mengajar,
• aktiviti yang dirancang melaksanakan strategi buku catatan guru,
Menentukan strategi pengajaran dan kaedah senarai semak &
pengajaran dan kaedah templat pelaporan
• pentaksiran (Excel)
• pentaksiran Menyedia dan mentadbir
Menyediakan instrumen instrumen mengikut PdP dan pentaksiran TINDAKAN SUSULAN
mengikut keupayaan murid keupayaan murid dilaksanakan seiring
ASPEK 4.6: Murid Sebagai Pembelajar Aktif
Murid bertindak
sebagai
pembelajar aktif
untuk menguasai
pengetahuan dan
kemahiran serta
mengamalkan
nilai positif.
4.6
4.6.1
KEMENTERIAN
PENDIDIKAN
MALAYSIA
PROGRAM TRANSFORMASI SEKOLAH TS25 3.0
3.2 Bahagian 3
Pembelajaran Abad Ke-21
dan S4 SKPMg2
Objektif Pembelajaran
1. mengenal pasti elemen PAK21
2. mengenal pasti aspek Standard 4 SKPMg2
3. menghubungkait PAK21 dan SKPMg2
Kriteria Kejayaan
1. (A1) Mengenalpasti PAK21 di sekolah
2. (A2) Menyemak elemen 4C dalam PdPc
3. (A3) Menyemak aspek Standard 4 SKPMg2 dalam
PdPc
4. (A4) Membuat pemetaan PAK21 dan SKPMg2
dalam PdPc
KEMAHIRAN PEMBELAJARAN ABAD KE-21
(4C)
COMMUNICATION COLLABORATION
(Komunikasi) (Kolaboratif)
CRITICAL KESEDIAAN UNTUK
THINKING PENDIDIKAN LANJUT
(Pemikirian DAN ALAM PEKERJAAN
Kritikal)
CREATIVITY
(Pemikiran
Kreatif)
MURID SEBAGAI PERANCANGAN
PEMBELAJAR AKTIF AKTIVITI
1. Murid menonton dan memberi respon berkaitan “semangat
kejiranan” (i)
2. Secara kelas dan kumpulan murid bersoaljawab tentang
kejiranan (kerusi panas) (ii) (v)
3. Secara kumpulan murid berbincang dan menyatakan
pendapat tentang semangat kejiranan secara bertatasusila.
(ii) (iii) (vii)
4. Galeri pelancongan – setiap kumpulan melawat stesen
galeri untuk mendengar pembentangan dan membuat
penilaian rakan sebaya. (i) (ii) (iv) (v)
5. Murid berbincang tentang isu global berdasarkan situasi
yang diberi. Cth: Apakah akan terjadi jika negara-negara
di dunia ini tidak mengamalkan semangat kejiranan. (ii)
(iii) (vi)
6. Murid merumus isi pelajaran dengan bimbingan guru. (vii)
MURID SEBAGAI PEMBELAJAR AKTIF
MEMBERI RESPONS BERKAITAN ISI PELAJARAN
YAKIN UNTUK 100%
MENJAWAB
4 orang
MENGANGKAT menjawab
TANGAN daripada 16
MENJURUS OBJEKTIF = 25%
MURID SEBAGAI PEMBELAJAR AKTIF
BERKOMUNIKASI DALAM MELAKSANAKAN AKTIVITI
PEMBELAJARAN
MURID DENGAN MURID MURID DENGAN GURU
MURID DENGAN BAHAN MURID MELAKSANAKAN AKTIVITI
MURID SEBAGAI PEMBELAJAR AKTIF
MELAKSANAKAN AKTIVITI PEMBELAJARAN SECARA
BERKOLABORATIF
PERBINCANGAN KERJA AMALI
THINK PAIR SHARE
GALLERY WALKS
MURID SEBAGAI PEMBELAJAR AKTIF
MENGEMUKAKAN SOALAN BERKAITAN
ISI PELAJARAN SECARA
MURID KEPADA KERUSI PANAS
GURU
TEMU BUAL GALLERY WALKS