Barcha insonlarning yoshi, jinsi, nogironligi, millati, dini
va ijtimoiy kelib chiqishidan qat’i nazar, ijtimoiy, iqtisodiy www.surxontongi.uz
va siyosiy hayotda faol ishtirok etishini qo‘llab-quvvatlash
va rag‘batlantirish zarur.
O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasidan yuqori bo‘lgan (o‘zini-o‘zi band qilish va xususiy hayot uchun zarur arzon va sifatli oziq-ovqat ta’minlangan aholiga malakali birlamchi tibbiy Ushbu maqsadlarda biz quyidagilarga erishish
prezidentlikka nomzod Maqsuda Vorisova tadbirkorlikdan olinadigan daromadlar hisobiga) mahsulotlari bilan ta’minlash bo‘yicha maqsadli xizmat ko‘rsatish tarmog‘ini rivojlantirishda kerak deb hisoblaymiz:
ilgari surayotgan saylovoldi Dasturining asosiy mehnatga layoqatli aholining barqaror ish davlat dasturlarini ishlab chiqish va amaliyotga quyidagilarni ustuvor yo‘nalishlar, deb
maqsadi — mamlakatimizda ijtimoiy tenglik va o‘rinlarida bandligini ta’minlashga erishish. joriy qilish; hisoblaymiz: — mamlakat ichida ijtimoiy tengsizlikning
xalq demokratiyasi mezonlariga mos keladigan barcha ko‘rinishlariga barham berish;
davlat va jamiyat barpo etishdir. Asosiy Ijtimoiy yo‘naltirilgan iqtisodiyotda — sanoat va qishloq xo‘jaligi tarmoqlarini — aholining alohida toifalari, jumladan,
maqsadga erishish uchun ijtimoiy, iqtisodiy va davlatning asosiy tartibga soluvchilik rolini ichki iste’mol bozorini mamlakatimizda pensionerlar, nogironligi bo‘lgan shaxslarga — aholining hayotiy ehtiyojlarini amalga
siyosiy vazifalarni hal qilish bo‘yicha quyidagi yanada mustahkamlash zarur, deb hisoblaymiz. ishlab chiqarilgan kundalik zarur oziq-ovqat taqdim etiladigan dori vositalari, medikamentlar, oshirish bilan bog‘liq me’yoriy-huquqiy
ustuvor yo‘nalishlar taklif etiladi. Bunda: mahsulotlari va tovarlar bilan to‘ldirishga protezlash vositalari va boshqa tibbiy-ijtimoiy hujjatlar loyihalarini jamoatchilik muhokamasi
yo‘naltirish; xizmatlarni bepul taqdim etish tizimini va jamoatchilik ekspertizasidan o‘tkazish
I. Aholi manfaatlarini ta’minlashga — umumxalq ahamiyatiga ega iqtisodiyot takomillashtirish; majburiyligini qonunchilikda mustahkamlash;
qaratilgan kuchli ijtimoiy siyosat tarmoqlarining boshqaruvida davlat ishtirokini — mamlakatimizda ishlab chiqarish resursi va
yuritish mustahkamlash; imkoniyati bo‘lmagan oziq-ovqat mahsulotlari, — “Dori-darmonlar va tibbiy vositalar Fuqarolarning huquqlarini himoya qilish
boshqa kundalik zarur tovarlarni import qilish narxlarini davlat tomonidan tartibga solish bo‘yicha sud mexanizmlarining maqbulligini
Biz aholi manfaatlarini ta’minlashga qaratilgan — qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish bo‘yicha soliq va bojxona tizimida moslashuvchan to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ishlab chiqish va ta’minlash, qonun ustuvorligini yanada
kuchli ijtimoiy siyosat yuritish tarafdorimiz. hamda ularni qayta ishlash korxonalarida choralarni amalga oshirish. qabul qilish. mustahkamlash, huquqlar, majburiyatlar
barqaror va yuqori haq to‘lanadigan yangi ish va imkoniyatlar tengligiga qat’iy amal qilish
Shu maqsadda quyidagilarni amalga oshirish o‘rinlari yaratish; IV. Uy-joylar va kommunal VI. Yoshlarning sifatli ta’limdan sud-huquq sohasini isloh etishdagi ustuvor
zarur, deb hisoblaymiz: xizmatlarning ijtimoiy maqbulligini teng foydalanishini ta’minlash yo‘nalishlar hisoblanadi.
— aholi, ayniqsa, yoshlarni ish bilan ta’minlash ta’minlash
— aholining daromadiga qarab samaradorligini oshirish. — 6 yoshga to‘lgan bolalarni boshlang‘ich VIII. Fuqarolik jamiyatini
tabaqalashtirilgan soliq solish tizimini joriy etish; Biz aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj ta’limga majburiy bir yillik tayyorlov bilan rivojlantirish va ijtimoiy
Biz iqtisodiyotni liberallashtirish va erkin qatlamlari, jumladan, nogironligi bo‘lgan bepul to‘liq qamrab olish, har bir aholi punktida barqarorlikni ta’minlash
— har bir insonning minimal ijtimoiy bozor munosabatlari jamiyatni ijtimoiy shaxslar, nogiron farzandlarni tarbiyalayotgan maktabgacha ta’lim muassasalarini ochish;
xizmatlarni bepul olishini qonunchilik darajasida rivojlantirish maqsadlariga erishish kafolatini ota-onalar, og‘ir ijtimoiy ahvolga tushgan Biz mamlakatimizda erkin fuqarolik jamiyatini
kafolatlash; bermaydi, deb hisoblaymiz. Shu bois davlat ayollar uchun arzon uy-joylar qurilishini yanada — maktab va maktabgacha ta’lim yanada rivojlantirish tarafdorimiz. Ushbu
va jamiyat tomonidan iqtisodiy rivojlanishni kengaytirishga erishishni rejalashtirayapmiz. muassasalaridagi o‘quvchilar va tarbiya- maqsadda quyidagilarni amalga oshirish zarur,
— ijtimoiy nafaqalardan yuqoriroq mehnat nazorat qilish hamda tartibga solish bo‘yicha lanuvchilarni sifatli va sog‘lom oziq-ovqat bilan deb hisoblaymiz:
haqi to‘lanadigan barqaror ish o‘rinlari bilan demokratik tizimni shakllantirish lozim. Ushbu masalani hal etishda quyidagilarni kafolatli ta’minlash;
ta’minlash, mehnatga layoqatli aholining amalga oshirish lozim: — jamoatchilik nazorati, davlat boshqaruvi va
shaxsiy tashabbuslari va uddaburonligini III. Sifatli oziq-ovqat mahsulotlari, — bepul oliy ta’lim berish tizimini tartibga ijtimoiy loyihalarni amalga oshirishda fuqarolik
rag‘batlantirish; kundalik ehtiyojdagi tovar va — “Kommunal xizmatlar tariflarini tartibga solishning zamonaviy mexanizmlarini qonuniy jamiyati institutlari hamda fuqarolarning
xizmatlarning ijtimoiy maqbulligini solish asoslari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston jihatdan mustahkamlash va amaliyotga bevosita ishtiroki darajasini oshirish.
— olis va chekka hududlarda shifokorlar ta’minlash Respublikasi qonuni loyihasini ishlab chiqish va joriy etish. Shuningdek, talabalarning darsni
hamda o‘qituvchilarga bo‘lgan ehtiyojni qabul qilish; o‘zlashtirishi va ularning innovatsion faoliyatda Yoshlarga oid davlat siyosati yoshlarning
qoplash uchun “Qishloq shifokori” va “Qishloq Ijtimoiy ahamiyatga molik tovar va xizmatlar ishtirok etishiga qarab, stipendiyalar miqdorini mamlakat siyosiy hayotidagi faol ishtirokini
o‘qituvchisi” dasturlarini amalga oshirish, ularni narxlari va tariflari normativ hujjatlarda — o‘rta muddatli istiqbolda shaharlar va aholi belgilash, turar-joylarga muhtoj talabalarni qulay ta’minlashga xizmat qilishi lozim. Salohiyatli
moddiy va ma’naviy rag‘batlantirish tizimini belgilangan me’yorlardan oshib ketmasligi uchun yashash punktlarida yashil hududlar, istirohat yashash sharoitlari bilan ta’minlash; yoshlarga siyosiy partiyalar, fuqarolik
qonunchilik asosida mustahkamlash; ushbu narxlarni shakllantirish ustidan davlat va bog‘lari, bolalar uchun o‘yin maydonchalarini jamiyatining boshqa institutlari tizimida
jamoatchilik nazoratini qat’iy o‘rnatish lozim. kengaytirish, bunda nogironligi bo‘lgan VII. Xalq demokratiyasi va ijtimoiy ishlashni rag‘batlantirish zarur.
— aholini sifatli oziq-ovqat mahsulotlari, shaxslarning dam olishi uchun zarur sharoitlarni tenglik
kundalik ehtiyoji bilan bog‘liq hamyonbop tovar — ilg‘or xorijiy tajriba hamda universal xalqaro yaratish. IX. Xalqaro siyosat
va xizmatlar, arzon uy-joy va kommunal xizmatlar hujjatlarning tavsiyalari va me’yorlarini hisobga Barcha insonlarning yoshi, jinsi, nogironligi, Biz O‘zbekistonning xalqaro mavqeini
bilan ta’minlash; olgan holda, ishlab chiqarish sohasida davlat V. Aholining barcha qatlamlariga millati, dini va ijtimoiy kelib chiqishidan qat’i mustahkamlash, boshqa mamlakatlar bilan
tomonidan tartibga solish chora-tadbirlarini yuqori sifatli va to‘laqonli tibbiy nazar, ijtimoiy, iqtisodiy va siyosiy hayotda o‘zaro manfaatdorlik va teng huquqlilik asosida
— aholining kam ta’minlangan qatlamlariga qonuniy jihatdan mustahkamlash; yordam ko‘rsatish faol ishtirok etishini qo‘llab-quvvatlash va hamkorlik va sherikchilikni faol rivojlantirish,
bepul, sifatli va to‘laqonli birlamchi tibbiy yordam rag‘batlantirish zarur. yaxshi qo‘shnichilik, mintaqaviy xavfsizlik va
ko‘rsatish; — aholining kam daromadli qatlamlarini Birlamchi tibbiy yordam sifati, ayniqsa, kam barqarorlikni ta’minlash tamoyillari asosida