The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by muktie1986, 2019-04-22 11:22:46

RPH Minggu 16 2019

Minggu 16 2019

MINGGU: 16

22-Apr-19
Hingga
26-Apr-19

RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN

PENGGAL MINGGU TARIKH
01 16 22 April 2019 hingga 26 April 2019

SUBJEK KELAS TAJUK

REKA BENTUK - 2 BAI / TOP BAB 2 APLIKASI TEKNOLOGI
DAN - 2 MUT / NIL 2.1 Teknologi Pembuatan
- 2 RUBY/KRIS 2.1.8 Membuat kemasan model 3D menggunakan electro static dan
TEKNOLOGI - 2 DEL / INT
Tingkatan 2 electro platting.
- 2 BAI
PENDIDIKAN - 2 MUT BIDANG SENI HALUS
SENI VISUAL - 2 RUBY Tajuk 4 : Seni Cetakan
Tingkatan 2 - 2 DEL / INT
4.1.1 Mendefinisikan cetakan
NILAM - 2 NILAM 4.1.2 Memeperihalkan tentang sejarah perkembangan seni
- 2 KRISTAL
- 2 DELIMA cetakan.
- 2 INTAN 4.1.3 Menerangkan prinsip dan konsep seni cetakan

konvensional.
4.1.4 Menjelaskan kaedah dan teknik seni cetakan.

PROGRAM NILAM

- Aktiviti membaca buku/artikel/bacaan ilmiah

AKTIVITI KO – KURIKULUM / PROGRAM SEKOLAH / MESYUARAT

Hari Tarikh Catatan
SELASA 23 April 2019 SUKANTARA

RABU 24 April 2019 SUKANTARA

22 April 2019

MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN SENI VISUAL

KELAS WAKTU MASA TARIKH
2 MUTIARA 2 dan 3 1.45 hingga 2.55 22 April 2019

BIDANG SENI HALUS TAJUK 4 : SENI CETAKAN

Standard Perspektif seni
Kandungan

Standard 4.1.1 Mendefinisikan cetakan
Pembelajaran 4.1.2 Memeperihalkan tentang sejarah perkembangan seni cetakan.
4.1.3 Menerangkan prinsip dan konsep seni cetakan konvensional.
4.1.4 Menjelaskan kaedah dan teknik seni cetakan.

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dijangka dapat :-
Pembelajaran 1. Memahami maksud cetakan dengan menerangkan secara ringkas.
2. Menerangkan secara ringkas sejarah cetakan dan tokoh cetakan
3. Menyenaraikan 2 – 4 daripada 4 kaedah dan teknik seni cetakan

Aktiviti PDPc 1. Set induksi.
2. Menjelaskan definisi cetakan, sejarah, tokoh, media dan teknik.
3. Pendedahan kepada murid contoh-contoh hasil karya cetakan timbulan,

benaman, permukaan dan sutera saring
4. Menjelaskan kaedah dan teknik seni cetakan

EMK Berkomunikasi secara berkesan Nilai Murni Kerjasama dan kepimpinan
PAK-21/
ITHINK ☐ Peta Bulatan ☐ Peta Buih ☐ Peta Buih Berganda ☐ Peta Pokok
☐ Peta Dakap ☐ Peta Titi ☐ Peta Pelbagai Alir ☐ Peta Air

BBM ☒ Buku Teks ☐ Powerpoint ☒ Internet ☒ Carta/Gambar
/ BBB
☐ Modul ☒ Projektor ☐ Mode Spesimen ☐ Buku Cerita

Lain-lain :

Penilaian ☐ Lembaran Kerja ☐ Permerhatian ☐ Lisan ☒ Tugasan
☐ Drama ☐ Kuiz ☐ Projek
PdPc ☒ Hasil Kerja

25 daripada 26 orang murid dapat memahami maksud KEHADIRAN

☒ cetakan dengan menerangkan secara ringkas dan 26
menerangkan secara ringkas sejarah cetakan dan 28
REFLEKSI
tokoh cetakan

☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana:

MATA PELAJARAN : REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS WAKTU MASA TARIKH Peta Pemikiran
2 BAI / TOP 4 2.55 hingga 3.30 22 April 2019 (I-Think)

Tajuk Bab 2 APLIKASI TEKNOLOGI ☐ Peta Bulatan
☒ Peta Buih
Topik 2.1 Teknologi Pembuatan ☐ Peta Pokok
☒ Peta Dakap
Standard 2.1.7 Membuat model 3D berdasarkan proses kerja – Pen 3D ☐ Peta Alir
Pembelajaran 2.1.8 Membuat kemasan model 3D menggunakan electrostatic ☐ Peta Titi
☐ Peta Pelbagai Alir
dan electro platting. ☐ Peta Buih

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Berganda
Pembelajaran 1. Menghasilkan model 3D menggunakan Pen 3D
2. Memahami proses kemasan logam menggunakan

electrostatic dan electroplating
3. Menyenaraikan 3 – 5 daripada 5 bahan yang digunakan

dalam proses kemasan electroplating

Aktiviti Set Induksi
PDPc 1. Guru menunjukkan video penghasilan model menggunakan Pen 3D
Perkembangan Pelajar (aktiviti)
2. Guru memberi penjelasan awal cara penggunaan Pen 3D dalam penghasilan model 3D
3. Guru memberi tugasan kepada pelajar dalam kumpulan untuk menghasilkan sesuatu

model menggunakan PEN 3D.
4. Murid menyiapkan produk dalam masa yang telah ditetapkan
5. Setiap kumpulan membentangkan hasil kerja mereka dihadapan kawan – kawan.
6. Guru memberi komen dan membuat penambahbaikan.

Elemen ☐Bahasa ☒Sains dan Teknologi ☐Keusahawanan
Merentasi
Kurikulum ☐Nilai Murni ☐Pendidikan Kewangan ☒Kelestarian Alam Sekitar
☒Kreativiti dan Inovasi
(EMK) ☐Patriotisme ☐Kelestarian Global

☐Teknologi Maklumat dan Komunikasi

ABM/BBM ☒ LCD/Powerpoint ☒ Buku Teks ☐ Model / Gambar / Carta
☒ Buku Rujukan ☐ Modul ☐ Edaran / Lembaran Kerja

Standard TP 1 – Menyatakan teknologi yang digunakan dalam reka bentuk pembuatan
prestasi TP 2 – Menjelaskan proses pembuatan produk

16 daripada 20 dapat menguasai kemahiran KEHADIRAN

☒ menghasilkan model 3D atau produk dengan 20

Refleksi menggunakan Pen 3D

☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana: 22

MATA PELAJARAN : REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS WAKTU MASA TARIKH Peta Pemikiran
2 RUBY / KRIS 5 4.00 hingga 4.30 22 April 2019 (I-Think)

Tajuk Bab 2 APLIKASI TEKNOLOGI ☐ Peta Bulatan

Topik 2.1 Teknologi Pembuatan ☒ Peta Buih
☐ Peta Pokok
Standard 2.1.7 Membuat model 3D berdasarkan proses kerja – Pen 3D ☒ Peta Dakap
Pembelajaran 2.1.8 Membuat kemasan model 3D menggunakan electrostatic ☐ Peta Alir
☐ Peta Titi
dan electro platting. ☐ Peta Pelbagai Alir
☐ Peta Buih
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Menghasilkan model 3D menggunakan Pen 3D Berganda
2. Memahami proses kemasan logam menggunakan

electrostatic dan electroplating
3. Menyenaraikan 3 – 5 daripada 5 bahan yang digunakan

dalam proses kemasan electroplating

Set Induksi

1. Guru menunjukkan video penghasilan model menggunakan Pen 3D

Aktiviti Perkembangan Pelajar (aktiviti)
PDPc 2. Guru memberi penjelasan awal cara penggunaan Pen 3D dalam penghasilan model 3D
3. Guru memberi tugasan kepada pelajar dalam kumpulan untuk menghasilkan sesuatu

model menggunakan PEN 3D.

4. Murid menyiapkan produk dalam masa yang telah ditetapkan

5. Setiap kumpulan membentangkan hasil kerja mereka dihadapan kawan – kawan.

6. Guru memberi komen dan membuat penambahbaikan.

Elemen ☐Bahasa ☒Sains dan Teknologi ☐Keusahawanan
Merentasi
Kurikulum ☐Nilai Murni ☐Pendidikan Kewangan ☒Kelestarian Alam Sekitar
☒Kreativiti dan Inovasi
(EMK) ☐Patriotisme ☐Kelestarian Global

☐Teknologi Maklumat dan Komunikasi

ABM/BBM ☒ LCD/Powerpoint ☒ Buku Teks ☐ Model / Gambar / Carta
☒ Buku Rujukan ☐ Modul ☐ Edaran / Lembaran Kerja

Standard TP 1 – Menyatakan teknologi yang digunakan dalam reka bentuk pembuatan
prestasi TP 2 – Menjelaskan proses pembuatan produk

☒ 10 daripada 14 dapat menguasai menghasilkan model KEHADIRAN
3D atau produk dengan menggunakan Pen 3D
14
Refleksi

☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana: 16

MATA PELAJARAN : REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS WAKTU MASA TARIKH Peta Pemikiran
2 DEL / INT 8 dan 9 5.45 hingga 6.45 22 April 2019 (I-Think)

Tajuk Bab 2 APLIKASI TEKNOLOGI ☐ Peta Bulatan
☒ Peta Buih
Topik 2.1 Teknologi Pembuatan ☐ Peta Pokok
☒ Peta Dakap
Standard 2.1.7 Membuat model 3D berdasarkan proses kerja – Pen 3D ☐ Peta Alir
Pembelajaran 2.1.8 Membuat kemasan model 3D menggunakan electrostatic ☐ Peta Titi
☐ Peta Pelbagai Alir
dan electro platting. ☐ Peta Buih

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat: Berganda
Pembelajaran 4. Menghasilkan model 3D menggunakan Pen 3D
5. Memahami proses kemasan logam menggunakan

electrostatic dan electroplating
6. Menyenaraikan 3 – 5 daripada 5 bahan yang digunakan

dalam proses kemasan electroplating

Aktiviti Set Induksi
PDPc 7. Guru menunjukkan video penghasilan model menggunakan Pen 3D
Perkembangan Pelajar (aktiviti)
8. Guru memberi penjelasan awal cara penggunaan Pen 3D dalam penghasilan model 3D
9. Guru memberi tugasan kepada pelajar dalam kumpulan untuk menghasilkan sesuatu

model menggunakan PEN 3D.
10. Murid menyiapkan produk dalam masa yang telah ditetapkan
11. Setiap kumpulan membentangkan hasil kerja mereka dihadapan kawan – kawan.
12. Guru memberi komen dan membuat penambahbaikan.

Elemen ☐Bahasa ☒Sains dan Teknologi ☐Keusahawanan
Merentasi ☒Kelestarian Alam Sekitar
Kurikulum ☐Nilai Murni ☐Pendidikan Kewangan ☒Kreativiti dan Inovasi

(EMK) ☐Patriotisme ☐Kelestarian Global ☐ Model / Gambar / Carta
☐ Edaran / Lembaran Kerja
ABM/BBM ☐Teknologi Maklumat dan Komunikasi

☒ LCD/Powerpoint ☒ Buku Teks
☒ Buku Rujukan ☐ Modul

Standard TP 1 – Menyatakan teknologi yang digunakan dalam reka bentuk pembuatan
prestasi TP 2 – Menjelaskan proses pembuatan produk

☒ 8 daripada 10 dapat menguasai kemahiran menghasilkan KEHADIRAN
model 3D atau produk dengan menggunakan Pen 3D
Refleksi 10

☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana: 12

23 April 2019

MATA PELAJARAN : REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS WAKTU MASA TARIKH Peta Pemikiran
2 MUT / NIL 1 dan 2 1.10 hingga 2.20 23 April 2019 (I-Think)

Tajuk Bab 2 APLIKASI TEKNOLOGI ☐ Peta Bulatan

Topik 2.1 Teknologi Pembuatan ☒ Peta Buih

Standard 2.1.6 Membuat acuan model 3D. ☐ Peta Pokok
Pembelajaran 2.1.7 Membuat model 3D berdasarkan proses kerja secara acuan ☒ Peta Dakap

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat: ☐ Peta Alir
Pembelajaran 1. Membuat model awal
2. Menghasilkan acuan ☐ Peta Titi
3. Menghasilkan model 3D secara acuan dengan membuat
☐ Peta Pelbagai Alir
kemasan akhir. ☐ Peta Buih

Berganda

Aktiviti Set Induksi
PDPc 1. Guru menunjukkan video penghasilan model awal menggunakan beberapa kaedah

Elemen atau bahan.
Merentasi Perkembangan Pelajar (aktiviti)
Kurikulum 2. Guru mengedarkan bahan dan murid menghasilkan model awal menggunakan

(EMK) plastesin atau sabun.
3. Guru mempersiapkan makmal untuk aktiviti seterusnya (bahan untuk membuat acuan)
4. Murid menyiapkan kotak untuk menghasilkan acuan dengan mounting board.
5. Murid dalam kumpulan membancuh bahan bagi menghasilkan acuan. Seterusnya

menuang bahan (contohnya POP) ke dalam kotak acuan yang berisi model awal.
6. Biarkan kering

☐Bahasa ☒Sains dan Teknologi ☐Keusahawanan

☐Nilai Murni ☐Pendidikan Kewangan ☒Kelestarian Alam Sekitar
☒Kreativiti dan Inovasi
☐Patriotisme ☐Kelestarian Global

☐Teknologi Maklumat dan Komunikasi

ABM/BBM ☒ LCD/Powerpoint ☒ Buku Teks ☐ Model / Gambar / Carta
☒ Buku Rujukan ☐ Modul ☐ Edaran / Lembaran Kerja

Standard TP 1 – Menyatakan teknologi yang digunakan dalam reka bentuk pembuatan
prestasi TP 2 – Menjelaskan proses pembuatan produk

☐ - daripada - dapat menguasai kemahiran KEHADIRAN

Refleksi --

☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana: 19

MATA PELAJARAN : REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS WAKTU MASA TARIKH Peta Pemikiran
2 DEL / INT 5 4.00 hingga 4.30 23 April 2019 (I-Think)

Tajuk Bab 2 APLIKASI TEKNOLOGI ☐ Peta Bulatan

Topik 2.1 Teknologi Pembuatan ☒ Peta Buih

Standard 2.1.7 Membuat model 3D berdasarkan proses kerja ☐ Peta Pokok
Pembelajaran menggunakan PEN 3D
☒ Peta Dakap
2.1.8 Membuat kemasan model 3D menggunakan electro static
dan electro platting ☐ Peta Alir

2.1.9 Menilai model 3D yang telah dihasilkan. ☐ Peta Titi

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat: ☐ Peta Pelbagai Alir
Pembelajaran 1. Menghasilkan model 3D kaedah moden menggunakan ☐ Peta Buih
pen 3D dengan produk akhir yang sama (menggunakan
lakaran kaedah acuan) Berganda
2. Memahami proses kemasan logam menggunakan
electrostatic dan electroplatting

Aktiviti Set Induksi
PDPc 1. Guru menayangkan satu video lengkap tentang proses pembuatan sesuatu produk

menggunakan PEN 3D
Perkembangan Pelajar (aktiviti)
2. Mengambil lakaran yang dihasilkan sebelum ini dan membuat tapak untuk

menghasilkan pula model 3D menggunakan pen 3D.
3. Murid menghasilkan model akhir menggunakan pen 3D. Hasil produk akhir murid diuji

dan dipamerkan.
4. Guru menunjukkan video tentang penghasilan kemasan logam mengggunakan kaedah

electrostatic dan electroplating. Murid mencatat dan menjawab soalan
5. Guru dan murid berbincang dan membuat ulasan

Elemen ☐Bahasa ☒Sains dan Teknologi ☐Keusahawanan
Merentasi
Kurikulum ☐Nilai Murni ☐Pendidikan Kewangan ☒Kelestarian Alam Sekitar
☒Kreativiti dan Inovasi
(EMK) ☐Patriotisme ☐Kelestarian Global

☐Teknologi Maklumat dan Komunikasi

ABM/BBM ☒ LCD/Powerpoint ☒ Buku Teks ☐ Model / Gambar / Carta
☒ Buku Rujukan ☐ Modul ☐ Edaran / Lembaran Kerja

Standard TP 1 – Menyatakan teknologi yang digunakan dalam reka bentuk pembuatan
prestasi TP 2 – Menjelaskan proses pembuatan produk

Refleksi ☐ - daripada - dapat menguasai kemahiran KEHADIRAN
☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana:
--
12

MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN SENI VISUAL

KELAS WAKTU MASA TARIKH
2 RUBY 8 dan 9 5.45 hingga 6.45 23 April 2019

BIDANG SENI HALUS TAJUK 4 : SENI CETAKAN

Standard Perspektif seni
Kandungan

Standard 4.1.1 Mendefinisikan cetakan
Pembelajaran 4.1.2 Memeperihalkan tentang sejarah perkembangan seni cetakan.
4.1.3 Menerangkan prinsip dan konsep seni cetakan konvensional.
4.1.4 Menjelaskan kaedah dan teknik seni cetakan.

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dijangka dapat :-
Pembelajaran 1. Memahami maksud cetakan dengan menerangkan secara ringkas.
2. Menerangkan secara ringkas sejarah cetakan dan tokoh cetakan
3. Menyenaraikan kaedah dan teknik seni cetakan

Aktiviti PDPc 1. Set induksi.
2. Menjelaskan definisi cetakan, sejarah, tokoh, media dan teknik.
3. Pendedahan kepada murid contoh-contoh hasil karya cetakan timbulan,

benaman, permukaan dan sutera saring
4. Menjelaskan kaedah dan teknik seni cetakan

EMK Berkomunikasi secara berkesan Nilai Murni Kerjasama dan
PAK-21/ kepimpinan
ITHINK
☐ Peta Bulatan ☐ Peta Buih ☐ Peta Buih Berganda ☐ Peta Pokok
☐ Peta Dakap ☐ Peta Titi ☐ Peta Pelbagai Alir ☐ Peta Air

BBM ☒ Buku Teks ☐ Powerpoint ☒ Internet ☒ Carta/Gambar
/ BBB
☐ Modul ☒ Projektor ☐ Mode Spesimen ☐ Buku Cerita

Lain-lain :

Penilaian ☐ Lembaran Kerja ☐ Permerhatian ☐ Lisan ☒ Tugasan
PdPc ☐ Drama ☐ Kuiz ☐ Projek
☒ Hasil Kerja

REFLEKSI ☐ - daripada - orang murid dapat KEHADIRAN
☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana:
--
30

24 April 2019

MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN SENI VISUAL

KELAS WAKTU MASA TARIKH
2 BAIDURI 3 dan 4 2.20 hingga 3.30 24 April 2019

BIDANG SENI HALUS TAJUK 4 : SENI CETAKAN

Standard Kandungan Perspektif seni

Standard 4.1.1 Mendefinisikan cetakan
Pembelajaran 4.1.2 Memeperihalkan tentang sejarah perkembangan seni cetakan.
4.1.3 Menerangkan prinsip dan konsep seni cetakan konvensional.
4.1.4 Menjelaskan kaedah dan teknik seni cetakan.

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dijangka dapat :-
Pembelajaran 1. Memahami maksud cetakan dengan menerangkan secara ringkas.
2. Menerangkan secara ringkas sejarah cetakan dan tokoh cetakan
3. Menyenaraikan kaedah dan teknik seni cetakan

Aktiviti PDPc 1. Set induksi.
2. Menjelaskan definisi cetakan, sejarah, tokoh, media dan teknik.
3. Pendedahan kepada murid contoh-contoh hasil karya cetakan timbulan,

benaman, permukaan dan sutera saring
4. Menjelaskan kaedah dan teknik seni cetakan

EMK Berkomunikasi secara berkesan Nilai Murni Kerjasama dan
kepimpinan
PAK-21/
ITHINK ☐ Peta Bulatan ☐ Peta Buih ☐ Peta Buih Berganda ☐ Peta Pokok
☐ Peta Dakap ☐ Peta Titi ☐ Peta Pelbagai Alir ☐ Peta Air

BBM ☒ Buku Teks ☐ Powerpoint ☒ Internet ☒ Carta/Gambar
/ BBB
☐ Modul ☒ Projektor ☐ Mode Spesimen ☐ Buku Cerita

Lain-lain :

Penilaian ☐ Lembaran Kerja ☐ Permerhatian ☐ Lisan ☒ Tugasan
☐ Drama ☐ Kuiz ☐ Projek
PdPc ☒ Hasil Kerja

REFLEKSI ☐ - daripada - orang murid dapat KEHADIRAN
☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana
--
27

MATA PELAJARAN : REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS WAKTU MASA TARIKH Peta Pemikiran
2 MUT / NIL 5 4.00 hingga 4.30 24 April 2019 (I-Think)

Tajuk Bab 2 APLIKASI TEKNOLOGI ☐ Peta ☒ Peta

Bulatan Buih

Topik 2.1 Teknologi Pembuatan ☐ Peta ☐ Peta

Pokok Dakap

2.1.7 Membuat model 3D berdasarkan proses kerja ☐ Peta ☐ Peta
menggunakan PEN 3D
Standard Alir Titi
Pembelajaran 2.1.8 Membuat kemasan model 3D menggunakan electro static
dan electro platting ☐ Peta Pelbagai Alir

2.1.9 Menilai model 3D yang telah dihasilkan. ☐ Peta Buih

Berganda

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Menghasilkan model 3D kaedah moden menggunakan pen

3D dengan produk akhir yang sama (menggunakan lakaran
kaedah acuan)
2. Memahami proses kemasan logam menggunakan
electrostatic dan electroplatting

Aktiviti Set Induksi
PDPc 1. Guru menayangkan satu video lengkap tentang proses pembuatan sesuatu produk

menggunakan PEN 3D
Perkembangan Pelajar (aktiviti)
2. Mengambil lakaran yang dihasilkan sebelum ini dan membuat tapak untuk

menghasilkan pula model 3D menggunakan pen 3D.
3. Murid menghasilkan model akhir menggunakan pen 3D. Hasil produk akhir murid diuji

dan dipamerkan.
4. Guru menunjukkan video tentang penghasilan kemasan logam mengggunakan kaedah

electrostatic dan electroplating. Murid mencatat dan menjawab soalan
5. Guru dan murid berbincang dan membuat ulasan

Elemen ☐Bahasa ☒Sains dan Teknologi ☐Keusahawanan
Merentasi
Kurikulum ☐Nilai Murni ☐Pendidikan Kewangan ☒Kelestarian Alam Sekitar
☒Kreativiti dan Inovasi
(EMK) ☐Patriotisme ☐Kelestarian Global

☐Teknologi Maklumat dan Komunikasi

ABM/BBM ☒ LCD/Powerpoint ☒ Buku Teks ☐ Model / Gambar / Carta
☒ Buku Rujukan ☐ Modul ☐ Edaran / Lembaran Kerja

Standard TP 1 – Menyatakan teknologi yang digunakan dalam reka bentuk pembuatan
prestasi TP 2 – Menjelaskan proses pembuatan produk

Refleksi ☐ - daripada - dapat menguasai KEHADIRAN

--

☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana 19

PENGURUSAN BENGKEL

Kelas Waktu Masa Tarikh
- 8 dan 9 5.45 hingga 6.45 24 April 2019

Mata PENGURUSAN BENGKEL Tajuk Persediaan Alat Bantu
Pelajaran Mengajar

Objektif 1. Menyiapkan alat bantu Kriteria 1. Menyiapkan alat bantu
Pembelajaran Kejayaan mengajar, slide persembahan
mengajar, slide dan persiapan pengajaran
persembahan dan persiapan

pengajaran

Aktiviti Penyediakan bahan dan alatan sebulum PDPC

☐ Bahasa ☐ Sains dan Teknologi ☐ Keusahawanan
☐ Kelestarian Alam Sekitar
Pengisian ☐ Nilai Murni ☐ Pendidikan Kewangan ☐ Kreativiti dan Inovasi
Kurikulum /
☐ Patriotisme ☐ Kelestarian Global
Emk
☐ Teknologi Maklumat dan Komunikasi

ABM/BBM ☐ LCD/Powerpoint ☐ Buku Teks ☐ Model / Gambar / Carta
Refleksi ☐ Buku Rujukan ☐ Modul ☐ Edaran / Lembaran Kerja
☐ Lain – lain (Nyatakan) :

- Guru dapat membuat persediaan Alat Bantu Mengajar dan persediaan
PDPC

25 April 2019

MATA PELAJARAN : REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS WAKTU MASA TARIKH Peta Pemikiran
2 BAI / TOP 1 dan 2 1.10 hingga 2.20 25 April 2019 (I-Think)

Tajuk Bab 2 APLIKASI TEKNOLOGI ☐ Peta Bulatan

Topik 2.1 Teknologi Pembuatan ☒ Peta Buih
☐ Peta Pokok
Standard 2.1.6 Membuat acuan model 3D. ☒ Peta Dakap
Pembelajaran 2.1.7 Membuat model 3D berdasarkan proses kerja secara acuan

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat: ☐ Peta Alir
Pembelajaran 1. Membuat model awal
2. Menghasilkan acuan ☐ Peta Titi
Aktiviti 3. Menghasilkan model 3D secara acuan dengan membuat
PDPc ☐ Peta Pelbagai Alir
kemasan akhir. ☐ Peta Buih

Berganda

Set Induksi
1. Guru menunjukkan video penghasilan model awal menggunakan beberapa kaedah

atau bahan.
Perkembangan Pelajar (aktiviti)
2. Guru mengedarkan bahan dan murid menghasilkan model awal menggunakan

plastesin atau sabun.
3. Guru mempersiapkan makmal untuk aktiviti seterusnya (bahan untuk membuat acuan)
4. Murid menyiapkan kotak untuk menghasilkan acuan dengan mounting board.
5. Murid dalam kumpulan membancuh bahan bagi menghasilkan acuan. Seterusnya

menuang bahan (contohnya POP) ke dalam kotak acuan yang berisi model awal.
6. Biarkan kering

Elemen ☐Bahasa ☒Sains dan Teknologi ☐Keusahawanan
Merentasi
Kurikulum ☐Nilai Murni ☐Pendidikan Kewangan ☒Kelestarian Alam Sekitar
☒Kreativiti dan Inovasi
(EMK) ☐Patriotisme ☐Kelestarian Global

☐Teknologi Maklumat dan Komunikasi

ABM/BBM ☒ LCD/Powerpoint ☒ Buku Teks ☐ Model / Gambar / Carta
☒ Buku Rujukan ☐ Modul ☐ Edaran / Lembaran Kerja

Standard TP 1 – Menyatakan teknologi yang digunakan dalam reka bentuk pembuatan
prestasi TP 2 – Menjelaskan proses pembuatan produk

Refleksi KEHADIRAN

☐ - daripada - dapat menguasai kemahiran --

☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana: 22

MATA PELAJARAN : REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

KELAS WAKTU MASA TARIKH Peta Pemikiran
2 RUBY / KRIS 3 dan 4 2.20 hingga 3.30 25 April 2019 (I-Think)

Tajuk Bab 2 APLIKASI TEKNOLOGI ☐ Peta Bulatan

Topik 2.1 Teknologi Pembuatan ☒ Peta Buih

Standard 2.1.6 Membuat acuan model 3D. ☐ Peta Pokok
Pembelajaran 2.1.7 Membuat model 3D berdasarkan proses kerja secara acuan
☒ Peta Dakap
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Membuat model awal ☐ Peta Alir
2. Menghasilkan acuanMenghasilkan model 3D secara acuan
☐ Peta Titi
dengan membuat kemasan akhir.
☐ Peta Pelbagai Alir
☐ Peta Buih

Berganda

Aktiviti Set Induksi
PDPc 1. Guru menunjukkan video penghasilan model awal menggunakan beberapa kaedah

atau bahan.
Perkembangan Pelajar (aktiviti)
2. Guru mengedarkan bahan dan murid menghasilkan model awal menggunakan

plastesin atau sabun.
3. Guru mempersiapkan makmal untuk aktiviti seterusnya (bahan untuk membuat acuan)
4. Murid menyiapkan kotak untuk menghasilkan acuan dengan mounting board.
5. Murid dalam kumpulan membancuh bahan bagi menghasilkan acuan. Seterusnya

menuang bahan (contohnya POP) ke dalam kotak acuan yang berisi model awal.
6. Biarkan kering

Elemen ☐Bahasa ☒Sains dan Teknologi ☐Keusahawanan
Merentasi
Kurikulum ☐Nilai Murni ☐Pendidikan Kewangan ☒Kelestarian Alam Sekitar
☒Kreativiti dan Inovasi
(EMK) ☐Patriotisme ☐Kelestarian Global

☐Teknologi Maklumat dan Komunikasi

ABM/BBM ☒ LCD/Powerpoint ☒ Buku Teks ☐ Model / Gambar / Carta
☒ Buku Rujukan ☐ Modul ☐ Edaran / Lembaran Kerja

Standard TP 1 – Menyatakan teknologi yang digunakan dalam reka bentuk pembuatan
prestasi TP 2 – Menjelaskan proses pembuatan produk

KEHADIRAN

☐ - daripada - dapat menguasai kemahiran --

Refleksi

☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana: 16

26 April 2019

NILAM

KELAS Waktu Masa Tarikh
2 N / K / D / IN 4 3.05 hingga 3.40 26 April 2019

Tajuk PRORAM NILAM Topik BACAAN NILAM

Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
Pembelajaran 1. Merumus buku yang telah dibaca.
2. Menggalakkan pelajar supaya minat membaca

Aktiviti 1. Murid membaca buku di pusat sumber sekolah
2. Murid membuat sinopsis buku yang dibaca.
3. Pelajar membaca dan menyalin nota tentang bahan bacaan masing-masing serta pada

masa yang sama guru mengingatkan pelajar supaya mengisi borang 'Program Nilam'
yang disediakan

ABM/BBM Buku Bacaan, Buku latihan, borang 'Program Nilam'
EMK Nilai Murni, Komunikasi , Kerajinan, bertanggungjawab

PdPc Abad 21 Berdaya tahan, bersifat ingin tahu

Penilaian PdPc - Menaakul perkara yang tersurat dan nilai-nilai murni yang terdapat dalam bahan bacaan
yang dibaca

Refleksi ☐ 12 daripada 12 orang murid dapat mencatat KEHADIRAN

sinopsis dan membuat ulasan masing-masing. -
Aktivi nilam berjalan lancar. 12

☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana:

MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN SENI VISUAL

KELAS WAKTU MASA TARIKH
2 DEL / INT 7 dan 8 5.25 hingga 6.45 26 April 2019

BIDANG SENI HALUS TAJUK 4 : SENI CETAKAN

Standard Kandungan Perspektif seni

Standard 4.1.1 Mendefinisikan cetakan
Pembelajaran 4.1.2 Memeperihalkan tentang sejarah perkembangan seni cetakan.
4.1.3 Menerangkan prinsip dan konsep seni cetakan konvensional.
4.1.4 Menjelaskan kaedah dan teknik seni cetakan.

Objektif Di akhir pembelajaran, murid dijangka dapat :-
Pembelajaran 1. Memahami maksud cetakan dengan menerangkan secara ringkas.
2. Menerangkan secara ringkas sejarah cetakan dan tokoh cetakan
3. Menyenaraikan kaedah dan teknik seni cetakan

Aktiviti PDPc 1. Set induksi.
2. Menjelaskan definisi cetakan, sejarah, tokoh, media dan teknik.
3. Pendedahan kepada murid contoh-contoh hasil karya cetakan timbulan,

benaman, permukaan dan sutera saring
4. Menjelaskan kaedah dan teknik seni cetakan

EMK Berkomunikasi secara berkesan Nilai Murni Kerjasama dan
kepimpinan
PAK-21/
ITHINK ☐ Peta Bulatan ☐ Peta Buih ☐ Peta Buih Berganda ☐ Peta Pokok
☐ Peta Dakap ☐ Peta Titi ☐ Peta Pelbagai Alir ☐ Peta Air

BBM ☒ Buku Teks ☐ Powerpoint ☒ Internet ☒ Carta/Gambar
/ BBB
☐ Modul ☒ Projektor ☐ Mode Spesimen ☐ Buku Cerita

Lain-lain :

Penilaian ☐ Lembaran Kerja ☐ Permerhatian ☐ Lisan ☒ Tugasan
PdPc ☐ Drama ☐ Kuiz ☐ Projek
☒ Hasil Kerja

REFLEKSI ☐ - daripada - orang murid dapat KEHADIRAN
☐ Aktiviti PdPc ditangguhkan kerana:
--
18


Click to View FlipBook Version