The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by syamddin 1975, 2021-11-29 00:34:07

PENULISAN RPH TS25

Penulisan RPH

PROGRAM TRANSFORMASI SEKOLAH 2025 (TS25)

PN ROSMIAH BINTI MARJIN
SISC+ TVET PPD SEGAMAT

1. Kerangka TS25 Dan Sasaran Mikro KPM
2. Merungkai Dan Merangkai Standard
3. Keperluan Merancang PdP
4. Objektif Pembelajaran
5. Kriteria Kejayaan
6. Rumusan



2. MERUNGKAI STANDARD

Dokumen Standard Kurikulum Pentaksiran Ketetapan tentang apa yang perlu
disampaikan kepada murid dan sejauh
mana murid perlu menguasainya.

Standard Kandungan (Hasrat KPM terhadap murid).

• Standard/piawai/ketetapan tentang isi kandungan, konsep, fakta, kemahiran, nilai yang
perlu dikuasai oleh murid

Standard Pembelajaran (Hasrat KPM terhadap guru)

• Penyataan umum yang menunjukkan apa yang perlu dilaksanakan oleh guru melalui proses PdP.
• Guru perlu membaca dan memahami DSKP

SPi - Standard Prestasi
• Tahap pencapaian murid dikenali sebagai TP

SURAT PEKELILING IKHTISAS BIL. 3/1999: Penyediaan RPH

1. Memastikan kelancaran 6. Memberi satu kerangka bagi
dan keberkerkesanan proses PdP untuk waktu tersebut

proses PdP 5. Memastikan kelas yang diajar mendapat

2. Menentukan Objektif keseimbangan di antara bahan,
Pembelajaran (OP) kandungan dan jenis interaksi

3. Meramal iklim bilik darjah yang berbeza
dan membuat persediaan
langkah-langkah untuk 4. Memilih jenis soalan yang sesuai
serta mencabar untuk
menanganinya
dikemukakan semasa pengajaran

4. OP : OBJEKTIF PEMBELAJARAN

1. Rujuk DSKP : SK dan SP ( salin terus dari DSKP)
2. OP bukan SK atau SP
3. OP ditulis berdasarkan SP
4. Boleh diukur (SMART / ABCD )

Contoh 1 :
Standard Pembelajaran
9.1.1 : Mengenal pasti bahan buangan berdasarkan jenis bahan melalui
pemerhatian persekitaran dan pelbagai media seperti kaca, kertas, plastik,
logam, sisa toksik, sisa makanan, bahan kumuh dan tinja

Objektif Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat mengenal pasti sekurang-kurang 5
bahan buangan berdasarkan jenis bahan melalui pemerhatian persekitaran
dan pelbagai media dengan betul secara berkumpulan

5. KK : KRITERIA KEJAYAAN

1. Merujuk kepada OP
2. Untuk rujukan murid iaitu bagaimana murid boleh mencapai OP
3. Membolehkan aras pengetahuan yang kompleks dipecahkan

kepada aras kognitif yang lebih rendah
4. Boleh mengesan peringkat kemahiran yang menyebabkan OP

tidak tercapai

Dalam RPH OP KK
Dalam Kelas
Pada akhir pembelajaran, murid Pada akhir pembelajaran,
mencapai objektif melalui ..... murid dapat.....

“Saya dapat .... Kami belajar untuk....

AKTIVITI ( ada 3 peringkat)

1. Aktiviti Pemula
2. Aktiviti utama (merujuk KK)
3. Aktiviti penutup

STANDARD KANDUNGAN (SK)
5.2 Litar bersiri dan litar selari

STANDARD PEMBELAJARAN (SP)
5.2.7 Menjelaskan pemerhatian tentang litar bersiri dan litar selari melalui
lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP)

KRITERIA KEJAYAAN (KK)
??

KK1

KK2
KK3

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP)
Menjelaskan pemerhatian tentang 1 litar bersiri dan 1 litar selari
melalui lakaran secara kreatif

KRITERIA KEJAYAAN (KK)
Membina lakaran litar bersiri dan litar selari
Melengkapkan jadual melalui perbincangan secara berkumpulan
Menerangkan inferens terhadap pemerhatian.

STANDARD KANDUNGAN (SK)
4.3 : Artikel Jahitan

STANDARD PEMBELAJARAN (SP)
4.3.6 Menghasilkan artikel jahitan secara sistematik dan menggunakan
bahan serta alatan yang sesuai

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP)
Pada akhir pembelajaran murid dapat menjahit 1 artikel menggunakan
alatan dan bahan yang sesuai

KRITERIA KEJAYAAN (KK)
??







OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP)
Pada akhir pembelajaran murid dapat menjahit 1 artikel
menggunakan alatan dan bahan yang sesuai

KRITERIA KEJAYAAN (KK)
Mengambil peralatan dan bahan secara berkumpulan
Menyediakan dan memotong pola
Menyusun atur pola di atas fabrik

1. Warga sekolah memahami Kerangka
TS25, Sasaran Mikro KPM, Konsep
Latihan TS25, Modul TS25

2. DSKP sebagai rujukan dalam
penentuan fokus C&M, PLC dan CPD

3. Connecting Dots dalam RPH
4. OP , KK, Aktiviti berkolerasi

2. MERANGKAI
STANDARD

ASPEK 4.1: Guru Sebagai Perancang

Guru bertindak sebagai perancang untuk memastikan kesediaan dan persediaan
yang rapi dalam melaksanakan Pembelajaran dan Pemudahcaraan (PdPc).

TAHAP TINDAKAN (TT) RUBRIK TAHAP KUALITI Skor
(TK)
Guru merancang pelaksanaan PdPc 4: i, ii, iii
dengan: Tindakan dilaksanakan: 3 : i, ii @ i, iiii
i. menyediakan RPH yang 2 : ii,iiii
mengandungi objektif yang boleh i. mengikut pelbagai aras 1 : i @ ii @ iii
diukur dan aktiviti pembelajaran keupayaan murid
yang sesuai
ii. menentukan kaedah pentaksiran ii. mengikut peruntukan
dalam PdPc masa yang ditetapkan

iii. menyediakan ABM/BBM/BBB/TMK iii. dengan mematuhi
ketetapan
kurikulum/arahan yang
berkuat kuasa.

KRITERIA KEJAYAAN (KK)

KK1 : Membina lakaran litar bersiri dan litar selari
KK2 : Melengkapkan jadual melalui perbincangan secara
berkumpulan
KK3 : Menerangkan inferens terhadap pemerhatian.

AKTIVITI

Aktiviti Pemula : Set Induksi , OP
Aktiviti Utama :
1. Murid ..... (Rujuk KK1)
2. Murid ..... (Rujuk KK2)
3. Murid ..... (Rujuk KK3)
Aktiviti Penutup : Rumusan (Rujuk OP)

1. Pn Hjh Ruzana binti Mohd Sam
2. Pn Ahzan Noraini binti Ahmad

SISC+ TVET PPD SEGAMAT


Click to View FlipBook Version