The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

Perancangan untuk mengajar kanak-kanak PERMATA dan Prasekolah

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by nuranis13-679, 2021-04-13 11:15:01

Nuranis_Portfolio RPA & RPS

Perancangan untuk mengajar kanak-kanak PERMATA dan Prasekolah

IPG KAMPUS PEREMPUAN MELAYU,
DURIAN DAUN,
75400 MELAKA

KERJA KURSUS

SEMESTER 2 TAHUN 2

NAMA PELAJAR: NURANIS BINTI MOHD ZAWAWI

ANGKA GILIRAN: 2019142340015

NOMBOR KAD PENGENALAN: 980718035226

KUMPULAN/UNIT: PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK

KOD DAN NAMA KURSUS: PAKK 3362 PENGAJIAN SOSIAL DALAM PENDIDIKAN AWAL
NAMA PENSYARAH: KANAK-KANAK

CIK ALIMAH BINTI ATAN

TARIKH HANTAR: 13 APRIL 2021

Pengakuan Pelajar Menerima Medium:-
Maklum Balas Daripada
Pensyarah / Individu
Kumpulan
Kuliah Tandatangan:ANIS

Tarikh: 13/4/2021

Untuk Kegunaan Pemeriksa Sahaja Markah Selepas Moderasi
NO. MARKAH Markah dalam 100 %
TUGASAN Pemeriksa Pemeriksa Pemeriksa

1 23
1

2

3

4

JUMLAH

1

PORTFOLIO
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

UNTUK
PERMATA

&
KURIKULUM STANDARD PRASEKOLAH

KEBANGSAAN (KSPK)

Disediakan oleh:
Nuranis binti Mohd Zawawi

2019142340015
Pismp Pakk Jun 2019
Pensyarah: Cik Alimah Binti Atan

2

PERMATA: Rancangan Pelaksanaan Aktiviti (RPA)

Tarikh : 13 April 2021
Masa : 40 minit (9.00 -9.40 pagi)
Bilangan kanak-kanak : 20 orang
Umur : 4 Tahun
Tema NCSS : Orang, Tempat dan Persekitaran
Modul : Modul Bertema
Domain : Perkembangan Deria dan Pemahaman Dunia Persekitaran
Perkembangan
Hasil Pembelajaran : Pemahaman tentang kejadian alam seperti cahaya dan bayang-
bayang, timbul dan tenggelam, menyerap atau tidak menyerap
air, dan sebagainya.

Objektif Pembelajaran : Kanak-kanak dapat :
1) Menyebut sekurang-kurangnya dua objek tenggelam dan
timbul daripada empat objek iaitu batu, daun kering, pensil
warna dan sudu besi dengan bimbingan guru

2) Mengelaskan sekurang-kurangnya tiga objek yang tenggelam
dan timbul daripada enam objek iaitu batang aiskrim, duit syiling,
garfu besi, gabus, kunci, berus plastik dengan betul

Tajuk : Alam Bahan (Air) : Konsep Tenggelam Timbul

Penerapan Nilai : Kerjasama, Tolak ansur, Bantu-membantu, Patuh Arahan

Pengetahuan Sedia : Murid telah didedahkan dengan sifat-sifat umum bahan di

Ada persekitaran

Bahan Bantu Mengajar : Video Eksperimen Tenggelam Timbul, Baju Putih, Beg Putih,

Pen, Bekas Air, Air, Batu, Daun Kering,Pensil Warna, Gabus,

Batang Aiskrim , Garfu Besi, Sudu Besi, Gabus, Kunci

Kosa Kata : Saintis, Tenggelam, Timbul, Terapung

PENTAKSIRAN - Hasil kerja

- Pemerhatian

-Pentaksiran secara lisan (soal jawab/question answer)

3

Masa/Langkah Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Bahan

Set Induksi Lakonan 1.Guru berlakon seperti Sumber
(5 minit) “Ni mesti semua pelik dengan seorang saintis PnP/BBM: Baju
cikgu harini” Putih
“Mesti awak semua tertanya – 2.Murid meneka nama (Labcoat),beg
tanya cikgu pakai baju apa ni?” pekerjaan yang putih
memakai baju putih
Soalan Guru: (labcoat) tersebut Pengetahuan
1.Agak -agak cikgu jadi apa harini sedia ada:
? 2. Guru berpura-pura
mencari beg putih di Murid telah
dalam kelas didedahkan
dengan sifat-sifat
umum bahan di
persekitaran

2. Siapa ada nampak beg putih 3. Murid membantu guru
dalam kelas ini? menemukan beg putih KB:Meramal

4.Guru menanyakan

soalan kepada murid

apa yang ada dalam beg PN:Bantu-

putih tersebut Membantu (Sivik)

5. Murid meneka bahan
dan barang yang berada

MI:Kemahiran
dalam beg putih tersebut

Interpersonal

Barang yang ada dalam beg Kosa kata:
putih: Saintis

Bekas air, air, batu, pensil, sudu Kaedah:
besi, daun kering Lakonan/
Simulasi

4

(Guru meminta murid menka
barang yang ada dalam beg putih
tersebut)

Langkah 1 Video Eksperimen Tenggelam 1.Guru menerangkan Sumber
(10 minit) Timbul (BBM Digital) konsep tenggelam PnP/BBM:
timbul secara ringkas Labcoat, Bekas
(Berdasarkan barang yang ada air, air,batu,sudu
dalam beg putih tadi) 2.Murid memberikan besi, daun
perhatian kepada video kering, , pensil
Isi : eksperimen tenggelam
timbul yang Pengetahuan
Tenggelam – Objek yang jatuh ke ditayangkan di hadapan sedia ada:-
dasar dan tidak terapung kelas

Timbul- Objek yang boleh
terapung di atas permukaan air

Penerangan guru: KB:Meramal

“Cikgu nak kamu pasang mata dan 3.Murid meramal dan PN: Patuh
kepada arahan
telinga kamu baik-baik...Kamu lihat menyebut bahan yang
MI: Kemahiran
dulu apa yang cikgu akan buat akan tenggelam dan Lingustik

sebab nanti cikgu akan suruh yang akan timbul

kamu semua pula yang sebelum guru

buat..faham” memasukkan bahan

tersebut ke dalam air.

Contoh soalan dalam video 4.Murid melihat
PdPc: eksperimen sehingga
selesai

5

1.Bahan manakah akan timbul? Kosa kata:
tenggelam,
2. Bahan manakah akan timbul
tenggalam?
Keadah: Tunjuk
cara

Langkah 2 Eksperimen Saintis Kecil 1.Murid dibahagikan BBM:
(10 minit)
(Kumpulan) kepada empat kumpulan
Bekas air, air,
Nama kumpulan
kecil
• Kumpulan Air batang aiskrim,
• Kumpulan Tenggelam
• Kumpulan Timbul duit syiling, garfu
• Kumpulan Terapung
2. Murid diminta untuk besi, gabus,
mengambil tempat pada kunci, berus
meja yang disusun oleh plastik dan

guru gam (untuk

tampal)

Penerangan 3.Guru menerangkan Pengetahuan
langkah-langkah sedia ada: -
“Cikgu nak semua dengar arahan eksperimen
cikgu...

Kalau semua dah dapat bahan

eksperimen, cikgu nak kamu 4. Murid diberikan bahan KB:Meramal
mulakan eksperimen dengan –bahan untuk
kawan-kawan kamu” melakukan eksperimen

PN: Tolak ansur,

Murid-murid setelah kamu kerjasama (Sivik)
mengelaskan bahan tersebut
tenggelam atau timbul, kamu perlu 5.Setelah semua
kumpulan bersedia,

6

meminta seorang wakil kumpulan murid diarahkan untuk MI: Kemahiran
interpersonal
kamu untuk menampalkan kad memulakan eksperimen
Kosa kata:
bergambar yang menunjukkan Tenggelam,
timbul, terapung
barang eksperimen di hadapan

kelas..boleh? 6. Guru memerhati

kanak-kanak sepanjang

menjalankan

Soalan guru: eksperimen

1. Kenal pasti bahan 7. Guru memberi pujian Kaedah:
manakah yang tenggelam kepada kumpulan yang Pendekatan
dan timbul? menjalankan aktiviti projek/simulasi
dengan baik
2. Siapakah wakil kumpulan
kamu yang akan
menampalkan kad
bergambar berdasarkan
hasil eksperimen?

Langkah 3 Aktiviti Tampalan Hasil 1. Murid akan Sumber PnP/
(10 minit)) Eksperimen menampalkan kad BBM: Papan
bergambar yang Keputusan, Kad
Arahan guru: menunjukkan objek Bergambar,
yang dikaji mengikut
“Baiklah, setiap wakil kumpulan hasil eksperimen di Pengetahuan
tampalkan kad bergambar ini di papan keputusan di sedia ada: -
papan keputusan berdasarkan hadapan kelas
persetujuan ahli kumpulan kamu.

7

Kumpulan yang paling 2. Setelah selesai KB:Mengelas,
menunjukkan pantas dan betul eksperimen, guru akan Meramal
akan menang” meminta seorang wakil
kumpulan untuk PN: Bekerjasama
menceritakan semula
hasil eksperimen yang MI:Kemahiran
diperoleh Interpersonal

3. Murid diminta untuk Kosa kata:
membuat perbandingan Tengelam, timbul
jawapan dengan
kumpulan lain

• Papan keputusan akan ada 4. Guru menyemak

empat untuk empat keputusan bersama- Keadah:

kumpulan sama murid dan memilih Perbincangan

• Kad bergambar akan pemenang

ditampal di papan

keputusan

Penutup Guru mengemukaan 1.Guru menggalakkan BBM: -
(5 minit) soalan: kanak-kanak berfikir
1.Apakah bahan yang boleh mengapa ada bahan Pengetahuan
tengelam dalam air saintis cikgu yang tengelam dan ada sedia ada:-
sekalian? bahan yang timbul

2. Apakah bahan yang boleh 2. Guru memberi pujian KB:Refleksi
timbul dalam air saintis cikgu kepada kanak-kanak
sekalian? yang boleh menjawab
soalan dengan betul.

PN: -

8

3.Mengapa bahan tersebut MI: kemahiran
tenggelam? interpersonal

4.Mengapa bahan tersebut timbul? Kosa kata:
Tenggelam,
Pujian seperti ’Pandai...’, Timbul, terapung
‘bijaknya... ‘dan ‘cuba lagi...’

Guru membuat rumusan
“ Saintis-saintis kecil cikgu
sekalian, bahan tenggelam ialah
garfu besi, duit syiling, kunci, berus
plastik manakala bahan yang
timbul adalah batang aiskrim dan
gabus

9

KSPK: Rancangan Pengajaran Slot (RPS) KSPK

Kelas : Prasekolah Ceria

Tarikh : 13 April 2021

Masa : 60 minit (9.00 pagi- 10.00 pagi)

Bilangan murid : 25 orang

Tema NSCC : Individu, Kumpulan dan Institusi

Tema Mingguan : Diri saya

Modul/AP/Projek : Modul Bertema

Tajuk : Mengenali emosi orang lain

Tunjang Utama : Tunjang Keterampilan Diri

Standard Kandungan : KD 1.2 Mengenali emosi orang lain

Standard : KD 1.2.1 Mengenal pasti emosi orang lain berdasarkan tingkah

Pembelajaran laku yang ditunjukkan

Kesepaduan Tunjang : Tunjang Komunikasi – Bahasa Melayu

BM 1.4 Berinteraksi dengan menggunakan ayat yang mudah

Kemahairan Abad ke- Penyayang/Prihatin kepada orang di sekeliling mereka

21

KBAT Menganalisis perasaan orang lain - gembira,sedih,takut,

marah,terkejut

Elemen Merentas Bahasa- penggunaan bahasa pengantar yang betul perlu

Kurikulum (EMK) dititikberatkan dalam semua mata pelajaran

Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1. Menyebut tiga daripada lima jenis emosi dengan padanan

yang betul iaitu gembira, sedih, takut, marah dan terkejut

2. Melakonkan mimik muka berdasarkan situasi yang diberikan

melalui permainan kotak emosi

3. Memberi respon dan menjawab persoalan yang dikemukakan

oleh guru dalam sesi soal jawab

Pengetahuan Sedia : Murid telah didedahkan dengan pelbagai situasi di sekeliling

Ada mereka

Bahan Bantu Mengajar : Akseseori Badut, Belon, Laptop, Lcd , Kotak Emosi, Batang

Emosi

Kosa Kata : Gembira, Sedih, Marah, Takut, Terkejut
PENTAKSIRAN Pentaksiran secara lisan (soal jawab/question answer) dan
Pemerhatian

10

Masa / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan / Bahan
Langkah
Set Induksi Lakonan: Menjadi Badut Pembelajaran
(4 minit) Tujuan set induksi:
-Menarik perhatian murid 1.Guru menunjukkan gaya Sumber PnP/BBM:

dan personality badut yang Baju dan aksesori

ceria dan gembira badut, belon

Soalan guru: 2.Murid menjawab soalan Pengetahuan sedia
1.Cuba teka hari ini cikgu jadi yang dikemukan oleh guru ada: Murid telah
apa? didedahkan dengan
2.Siapa nak belon, angkat pelbagai situasi di
tangan? sekeliling mereka
3.Apa perasaan kamu
sekarang? KB:Meramal

• Seronok PN:Prihatin
• Gembira
• Teruja MI:Kemahiran
Interpersonal

Kosa kata: Gembira

Kaedah: Lakonan/
Simulasi

Badut

Langkah 1 Video Lagu (Instrumental) : 1.Guru memasang Sumber PnP/BBM:
( 10 minit ) Kalau Rasa Gembira
Lirik lagu: instrumental video lagu Laptop, LCD,
“Kalau rasa gembira
Tepuk tangan” (2x) “Kalau Rasa Gembira” Penbesar Suara
Kalau rasa gembira beginilah
caranya.. Pengetahuan sedia
Kalau rasa gembira tepuk 2.Murid menyanyikan lagu
tangan
Kalau rasa sedih ada:-
Kenyit mata (2x) tersebut dan membuat
Kalau rasa sedih
Beginilah caranya pergerakan tangan dan

kaki dengan bimbingan

guru KB:Menganalisis

perasaan

11

Kalau rasa sedih kenyit PN: Patuh kepada
mata”…. arahan

3.Murid menyebut emosi

yang terdapat dalam lagu MI: Kemahiran

berkenaan? Lingustik

Video lagu Kosa kata:
Soalan soal jawab : Gembira, sedih,
1.Apakah emosi yang takut, marah,
diberitahu dalam lagu tadi? terkejut
2.Kalau gembira kita buat
apa? Keadah:Nyanyian
3. Kalau rasa sedih buat apa? Sumber PnP/BBM:
Kotak emosi, kertas
Langkah 2 Aktiviti Permainan: Kotak 1.Guru memberi arahan bergambar
( 20 minit) Emosi permainan kepada murid-
Kotak yang berisi gambar murid menggunakan ayat
situasi seseorang: yang mudah dan ringkas

• Jatuh basikal 2.Murid mendengar Pengetahuan sedia
• Pergi ke kebun pada arahan guru dengan tekun ada:-

musim durian 3.Murid yang mendapat KB:Menganalisis
• Pecahkan pasu ibu kertas bergambar akan
• Ternampak seekor menjawab soalan yang PN: Patuh kepada
dikemukakan oleh guru arahan
ular
• Berjalan seorang diri

di lorong gelap

4.Murid melakonkan mimik

muka tersebut sama ada MI: Kemahiran
gembira.sedih, marah, Lingustik
takut atau terkejut

Kotak emosi 5. Murid –murid terus Kosa kata:
Cara bermain: bermain sehingga guru Gembira, sedih,

12

1.Apabila muzik dibunyikan, meminta mereka marah, takut,
murid pertama akan mula menamatkan permainan terkejut
memberikan kotak kepada
murid disebelahnya dan Keadah: Belajar
diteruskan sehingga muzik melalui bermain
berhenti

2.Murid yang memegang
kotak ketika muzik habis
dimainkan akan mengambil
satu kertas yang terdapat
dalam kotak tersebut

3. Kemudiannya, murid
tersebut melakonkan mimik
muka sekiranya murid
tersebut berada pada situasi
yang ditunjuk dalam kertas

4. Langkah 1- 3 diulang

Soalan guru:

-Gambar apa yang awak
dapat?

-Cuba tunjukkan muka kamu
(mimik muka) bagimana kamu
sekiranya berada di situasi
tersebut.

(Berdasarkan gambar yang
murid tersebut dapat)

Langkah 3 Aktiviti : “Kenali Emosi 1.Murid dibahagikan Sumber PnP/BBM:
(25 minit) Saya” kepada empat orang pada Lidi Emosi, LCD,
Nama kumpulan: satu kumpulan Laptop, Pembesar
Kumpulan 1: Gembira Suara
Kumpulan 2: Sedih 2. Guru menerangkan
Kumpulan 3 : Takut syarat permainan dengan Pengetahuan sedia
Kumpulan 4: Marah ada:-

13

Kumpulan 5: Terkejut meggunakan ayat yang KB: Menganalisis
Cara bermain: mudah
1.Dalam setiap kumpulan,
guru akan sediakan 5 lidi 3.Murid perlu bekerjasama
emosi
dalam kumpulan dalam PN: Prihatin
2. Kemudiannya, guru akan membincangkan jenis
menayangkan video yang
menunjukkan situasi yang emosi yang ditunjukkan
berkaitan dengan emosi
berdasarkan video
3.Kumpulan yang dapat
merespon dan mengangkat MI: Kemahiran
tangan yang terpantas boleh
menjawab soal tersebut 4. Murid akan melantik interpersonal
dengan menunjukkan lidi
emosi yang sesuai seorang rakannya untuk

4.Langkah tersebut diulang menjawab dengan Kosa kata:
menunjukkan lidi emosi Gembira, Sedih,
5. Kumpulan yang mendapat tersebut Marah, Takut,
mata tertinggi dikira sebagai
pemenang 5. Murid memberikan Terkejut

tepukan kepada kumpulan

yang menang

Kaedah:

Perbincangan

Video situasi
Lidi emosi

14

Penutup Rumusan/Refleksi : 1.Guru memberi pujian Sumber
(4 minit) “Berikan tepukan kepada diri atas kerjasama murid/hasil PnP/BBM:LCD,

sendiri kerja murid Laptop, Pembesar

Pandainya anak murid cikgu... 2.Murid memberikan suara, Video lagu
Seronok tak harini? “Kalau Rasa
Gembira”
tepukan gemuruh kepada

Rumusan: diri sendiri

Kita mestilah mengetahui

perasaan orang lain. Pengetahuan sedia

Contohnya, kalau kita nak tahu ada:-

kawan kita sedih, kita tengok

muka dia macam mana..tidak

senyum . jadinya, kita boleh KB: Refleksi
bertanya khabar dan

melemparkan senyuman

kepadanya sebagai petanda PN: penyayang
untuk menenangkannya.

Penerangan guru: MI: Kemahiran
Murid-murid, balik rumah hari interpersonal
ini boleh tak buat emosi
gembira kepada keluarga Kosa kata:
kamu? Gembira, sedih,
Senyum lebar-lebar boleh?

Kaedah: Soal jawab

Refleksi:__________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing:
_______________________________________________________________________________
_____________________________

15

RUJUKAN
Aini Mawawi. (2020, Januari 27). Sanggup lepaskan kerjaya asal demi ketenangan diri. Wilayahku.

Diperoleh daripada https://www.wilayahku.com.my/sanggup-lepas-kerjaya-asal-demi-
ketenangan-diri/
Alicia, R.C. (2020). Exploring ideas in social studies education : Keywords in the social studies :
Concept & conversations. Theory & Research in Social Education, 48 (307-310).
BahagianPendidikan Awal Kanka-Kanak(PERMATA). (2013).Kurikulum PERMATA Negara :Asuhan
dan. Didikan awal kanak-kanak (0-4 tahun). Selangor: Kementerian Pendidikan Malaysia .
Bahagian Pembangunan Kurikulum. (2017). Kurikulum Standard Prasekolah Kebangsaan
:Pendidikan Presekolaj. Putrajaya: Kementerian Pendidikan Malaysia.
Karoake Hebat. (2018, Mac 19). Kalau rasa gembira. Youtube. Diperoleh daripada
https://www.youtube.com/watch?v=F5ky3naGYjQ
Mohd Anuar Mamat. (2017). Teknik soal jawab dalam pengajaran imam abu hanifah (Mil50h/767M)
: Suatu analisis terhadap kitab al- alim wa al-mutaa'llim. The Online Journal of Islamic
Education, 1.
Shaarani Ismail. (2019, Februari 20). Bermain sambil kuasai bahasa. Berita Harian. Diperoleh
daripada https://www.bharian.com.my/berita/pendidikan/2019/02/532880/bermain-sambil-
kuasai-bahasa

16


Click to View FlipBook Version