The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

MENERAJUI KEPIMPINAN

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by shamthevi20, 2021-12-30 00:32:18

MODUL 2

MENERAJUI KEPIMPINAN

21st CENTURY Quick Quiz CCE Language

ACTIVITY

HOTS Analysis CLASSROOM Quiz/Worksheet
BASED
ASSESSMENT
(CBA)

TEACHERS’S Attendance: /

REFLECTION

/ pupils able to achieve learning objectives and given
enrichment exercise (s).

/ pupils not able to achieve learning objectives and given
remedial exercise(s).
Lesson is postponed due to :
_____________________________________________________
_______

Tarikh :21.10.2021 Nama Ahli Kumpulan Lesson Study
Masa :10.00 – 10.30 am (Rujuk Lampiran 1)
Mata Pelajaran :English Nama guru yang mengajar
Tajuk : Unit 9: At the beach Pn. Solehah binti Mohammad Rodzi

BORANG PEMERHATIAN
Refleksi :
1. PenjelasanhasilpembelajaranPdPdalam RPH
Penjelasanhasilpembelajarandinyatakandalam Learning Objective.

2. Pemilihanaktiviti
Pemilihanaktivitiadalahbersesuaiandengantahapkemahiran yang dipilih.

3. PenguasaanPengetahuan dan Kemahiran dalamkalangan murid
MengulangkajiPdPsebelumnya di awalPdP. Murid bolehmemberiresponberkaitanPdPsebelumnya.

4. PencapaianhasilpembelajaranPdP
1. Murid yang hadirberupayamembacaayatringkas yang dinyatakan.
2. Murid bolehmembacafrasadenganbimbingan guru.

1. Penglibatan murid dalamPdP
Semua murid yang hadirterlibatsecaraaktif dan pekadenganarahan yang diberikan.

6. Adakahciri-ciriberikutdiperhatikan?(Silatandakan √ dalam ) Perbincanganantararakan

/ Penglibatanaktif

/ Pembelajaranberpusatkan murid Pemupukankemahiranberfikir

Komen:

1. Sejauhmanakahsoalan yang dikemukakan oleh guru mampumencabarminda murid?
Guru telahmengemukakansoalanmengikutaras murid.

2. Sejauhmanakahpenyoalan guru dapatmengukurkefahaman murid?
Murid bolehmembacafrasa dan ayatdenganbimbingan guru.

3. Sejauhmanakahaktivitipenutupdapatmerumus dan memperkukuhkanPdP?
Aktivitipenutuphanyaberfokuskepadalatihanpengukuhansahaja.

SecaraKeseluruhan

1. ApakahkekuatanPdP?
1. Bilangan murid yang sedikitmembolehkan murid dibimbingsecaraterus oleh guru.
2. Ayat dan teks yang dipilihadalahbersesuaiandenganaras murid.
3. Guru memberikanbimbingandenganbaik.

2. ApakahkelemahanPdP?
1. Hasil pembelajarantidakdijelaskansemasaawalpembelajaran.
2. Objektifpembelajaranhanyadicapai pada murid yang hadirsahaja.

3. Apakah yang perludiubahsuai / diperbaikidalam RPH?
1. Objektifpembelajaranperludipaparkandalam slaid dan dijelaskan di awalsesipembelajaran.
2. Aktivitipenutupperluberfokuskepadakemahiranmembaca.

_______________________________
( RUSIAH BINTI SIDEK )
Tandatangan/Nama Guru/Pemerhati

LAPORAN REFLEKSI LESSON STUDY

SEKOLAH :SEKOLAH KEBANGSAAN SELAYANG BARU 2

TINGKATAN / KELAS: 2 DAMAI

MATA PELAJARAN :ENGLISH

TAJUK :AT THE BEACH

TARIKH :21.10.2021 KOMEN CADANGAN UNTUK MENAMBAHBAIK
RPH
ASPEK -

1. RancanganMengajar Dirancangmengikutaras murid Objektifpembelajarandipaparkandalam slaid
/Lesson Plan pembelajaran dan dijelaskan di awalsesi.

2. Isi Kandungan / Objektifpembelajarantidakdijelaskan.

Konten

3. Soalan-soalan yang Soalanbersesuaiandenganaras murid. -
dikemukakan : Aras dan
kesesuaian

1. KeberkesananBahan Slaid pembelajaranmenarik dan -
-
Bantu Mengajar mudahdifahami. -
-
2. PenglibatanPelajar Murid terlibataktif dan
pekasepanjangsesipembelajaran. -

3. Respon / Murid memberikanmaklumbalas
JawapanPelajar yang baik dan
Komunikasiduahalaberlangsung.
4. Teknik Pengajaran Teknik pengajaran dan
dan Hasil pembelajaran yang berpusatkan
PembelajaranPelajar murid.
Hasil pembelajarantercapai.
5. Lain-lain
-

Nama ahlikumpulanLesson Study
1. Pn, Rusiah binti Sidek
2. En. Mohd Amir bin Saat
3. Pn Anne Josephine A/P Arusingam
4. Pn. NorshamAzira binti Abd Samat
5. Pn. NorzalinaHanim binti Abdul Razak
6. PnNorazlina binti Ramly
7. CikNorasyikin binti Dasuki
8. CikNurfatihaq binti Mustafa
9. En Muhammad Taufiq bin Sanusi
10. EnMohd Faris Fariman bin Razali
11. Cik Nurul Afiqah binti Ahmad Tarmeze

Nama PakarRujuk /Knowledgeable Other:
Pencatat :Cik Nurul Afiqah binti Ahmad Tarmeze

LAMPIRAN 1
Nama ahlikumpulanLesson Study
1. Pn, Rusiah binti Sidek
2. Pn Anne Josephine A/P Arusingam
3. Pn. NorzalinaHanim binti Abdul Razak
4. CikNorasyikin binti Dasuki
5. En Muhammad Taufiq bin Sanusi
6. Cik Nurul Afiqah binti Ahmad Tarmeze
7. En. Mohd Amir bin Saat
8. Pn. NorshamAzira binti Abd Samat
9. PnNorazlina binti Ramly
10. CikNurfatihaq binti Mustafa
11. EnMohd Faris Fariman bin Razali





BORANG PEMERHATIAN
Refleksi :
1.Penjelasan hasil pembelajaran PdP dalam RPH
-Penerangan yang jelas
-Objekti pembelajaran tercapai
- Kemahiran yang dipilih sesuai dengan tahap penguasaan murid

1.Pemilihan aktiviti
-Aktiviti yang dijalankan sesuai dengan tahap murid dan murid mudah memahami isi pengajaran.
-Tidak terlalu sukar dan murid dapat perkataan yang diminta.

1.Penguasaan Pengetahuan dan Kemahiran dalam kalangan murid
-Murid mempunyai pengetahuan sedia ada bagi kemahiran mengeja dan menulis suku kata terbuka.
-Pengetahuan yang sedia ada tentang bahan.

1.Pencapaian hasil pembelajaran PdP
Murid mengetahui maksud suku kata dan boleh menulis perkataan dengan betul.

5.Penglibatan murid dalam PdP
-Murid melibatkan diri dan sentiasa memberikan respons yang baik setiap kali guru menyoal
-Murid aktif dan memberi kerjasama..

1.Adakah ciri-ciri berikut diperhatikan?(Sila tandakan √ dalam )

/

Penglibatan aktif / Perbincangan antara rakan

Pembelajaran berpusatkan murid / Pemupukan kemahiran berfikir /

Komen:
Sejauh manakah soalan yang dikemukakan oleh guru mampu mencabar minda murid?
-Soalan merangkumi pengetahuan sedia ada.
-Murid juga dapat mengeluarkan idea berkaitan topik pelajaran.
-Soalan yang dikemukakan agak mudah dan mengikut aras murid.
-Permainan teka gambar sangat mudah dan kurang mencabar.

1.Sejauh manakah penyoalan guru dapat mengukur kefahaman murid?
-Guru menyoal aras soalan yang bersesuaian dengan tahap pengetahuan murid.
-Penyoalan guru dapat mengukur kefahaman murid dengan baik.
-Murid dapat menjawab dan menulis berpandukan soalan yang diberi.

1.Sejauh manakah aktiviti penutup dapat merumus dan memperkukuhkan PdP?
-Aktiviti penutup yang dijalankan
-Guru memberikan tugasan dalam buku aktiviti untuk memperkukuhkan PdP
-Membuat penambahbaikan agar pdp dapar diperkukuhkan.

Secara Keseluruhan

1.Apakah kekuatan PdP?
-Bahan BBM sesuai dengan tahap murid. Bahan juga sangat menarik dan murid berminat untuk belajar.
-Pembelajaran yang menarik perhatian murid untuk sama-sama mengeja dan menyebut suku kata
menunjukkan murid berminat untuk belajar dan memberikan kerjasama yang sangat baik.
-Murid dapat memahami pembelajaran dan menulis perkataan berpandukan gambar dengan baik.

1.Apakah kelemahan PdP?
-Permainan cari gambar tersembunyi agak mudah.
- Tidak mengulang penyoalan dengan lebih dalam ketika aktiviti penutup seperti meminta murid membuat rumusan aktiviti hari ini.

1.Apakah yang perlu diubahsuai / diperbaiki dalam RPH?
-Memilih aktiviti yang dijalankan menepati bagi setiap fasa.
-Set induksi boleh ditambah baik agar lebih menarik dengan menambah permainan ringkas.
-Permainan cari gambar boleh ditingkatkan lagi arasnya.
- Aktiviti penutup juga boleh ditingkatkan lagi untuk mendengar rumusan dari murid sendiri dan menambah pengukuhan PdP hari ini.

_______________________________
()
Tandatangan/Nama Guru/Pemerhati

LAPORAN REFLEKSI LESSON STUDY

SEKOLAH : SK SELAYANG BARU DUA KOMEN CADANGAN UNTUK MENAMBAHBAIK RPH
TINGKATAN / KELAS: 2 EHSAN Aktiviti setiap fasa perlu menepati masa
MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU RPH
TAJUK : PALET KAMBING - menepati objektif
TARIKH : 22 OKTOBER 2021 - ditulis dengan baik

ASPEK

1.Rancangan Mengajar /Lesson Plan

1.Isi Kandungan / Konten -Isi kandungan sesuai Tambah aktiviti didik hibur
- mengikut aras murid dan sangat menarik. Selitkan atau tambah soalan KBAT

1.Soalan-soalan yang dikemukakan : Aras dan
-Soalan sesuai dan mengikut aras

kesesuaian

1.Keberkesanan Bahan Bantu Mengajar BBM Soalan yang mencabar minda murid ( soalan berperingkat )
-menarik
-sesuai dan membantu murid menguasai pelajaran

1.Penglibatan Pelajar Kehadiran murid 4/25 orang sahaja yang dapat hadir -Melibatkan kaunselor untuk tindakan menghubungi
1.Respon / Jawapan Pelajar ibubapa
-perlukan maklum balas dari ibu bapa.

Murid aktif dan memberikan respons dan menjawab soalan
yang diberikan oleh guru.

1.Teknik Pengajaran dan Hasil Pembelajaran -Teknik yang digunakan berkesan
Pelajar -Objektif tercapai

1.Lain-lain Penerapan nilai-nilai murni untuk merangsang minat
murid

Nama ahli kumpulan Lesson Study

1. Norasyikin 5. Zarina 11. Sharifah Asma

2. Syahrizan 6. Abdullah Fadhil 12. Nur Hafizah

3. Samsaimon 7. Tuan Faizah

4. Asnitah 9. Rostam

5. Rusmayati 10. Mohd Naim

Nama Pakar Rujuk / Knowledgeable Other:

Pencatat : Nama ahli kumpulan Lesson Study

Tarikh: 22 Oktober 2021

Masa: 10.30 – 11.30 pagi 1. Norasyikin 5. Zarina
Mata pelajaran: Bahasa Melayu 2. Syahrizan 6. Abdullah Fadhil
Tajuk: Palet Kambing 3. Samsaimon 7. Tuan Faizah
4. Asnitah 9. Rostam

5. Rusmayati 10. Mohd Naim

11. Sharifah Asma 12. Nur Hafizah

Nam guru yang mengajar: En Ammar B.Abd Jamil










Click to View FlipBook Version