The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by ayongfatin, 2022-12-14 12:20:50

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAEDAH MENGAJAR

GGGE5014 KELAS KAEDAH MENGAJAR
TUGASAN KUMPULAN
RPH

(RANCANGAN PELAN HARIAN)

NAMA : FATIN FARHANA BINTI ZURKARNAIN P123905
NURUL FATINI BINTI MUHAMAD PAUZI P124689
KUMPULAN SITI MUTAALIAH BINTI MUSLIM P123141
SEMESTER HANISAH FATINI BINTI SHAMSUL AZMIN P123386
SESI NUR ADNIN ALWANY BINTI ABD RAZAK P124191
PENSYARAH
: UKM 19

:1

: 2022/2023

: Dr Mohd Norazmi bin Nordin

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

MAKLUMAT pengetahuan sedia ada
PERANCANGAN
0XULG VXGDK PHPDKDPL XQVXU REMHN ' GDQ
Tarikh: ' \DQJ EHUIXQJVL DWDX PHPSXQ\DL PDNQD

13/3/2022 dan nilai estetik.
0XULG WHODK PHPSHODMDUL GDQ PHPDKDPL
Masa:
pengertian seni visual dari aspek pengkaryaan.
09:30am-11:00am
strategi pdp
Tingkatan:
1. Inkuiri Berstruktur.
6B2 ‡ 0XULG PHQJDSOLNDVLNDQ GDQ PHPSUDNWLNNDQ
WHNQLN PHORUHN GDODP OXNLVDQ EHUGDVDUNDQ
Bidang: WHNQLN \DQJ GLWXQMXNNDQ JXUX

Seni Visual 2. Inkuiri Terbimbing.
‡ 0XULG PHODNXNDQ HNVSHULPHQWDVL WHUKDGDS
Tajuk:
teknik melorek dan kaedah melukis.
Pengkaryaan:Lukisan
3. Inkuiri Terbuka.
Tempoh: ‡ 3HUELQFDQJDQ NRODERUDVL EDJL PHQGDSDWNDQ

1 Jam 30 Minit maklumat.

objektif: emk

1. Murid dapat menghuraikan Kreativiti dan Inovasi
definisi lukisan. ‡ 0HQJJDODNNDQ NUHDWLYLWL PXULG GDODP

2. Murid menghasilkan teknik eksperimentasi teknik melorek dan kaedah
melorek: melukis.

‡ Hatching nilai
‡ Crosshatching
‡ Blending 1. Berdikari
‡ Pointilism %HUILNLUDQ WHUEXND

3. Murid menghasilkan kaedah persediaan
melukis:
3HODMDU GLPLQWD PHQ\HGLDNDQ
‡ /DNDUDQ SHUVSHNWLI ‡ .HUWDV OXNLVDQ EHUXNXUDQ $ JVP
‡ /DNDUDQ VWUXNWXU REMHN GDQ ‡ 3HQVHO % %
‡ 3HQ OXNLVDQ PP
kaedah lorekan.
5XMXNDQ
‡ %XNX 7HNV 6730 6HQL 9LVXDO 35$ 8

Disediakan oleh: Fatin Farhana Binti Zurkarnain P123905

aktiviti / standard kandungan

Aras 1
Penghayatan dan pemahaman definisi lukisan:
‡ *XUX PHPEHUL SHQHUDQJDQ PHQJHQDL KXUDLDQ GHILQLVL OXNLVDQ VHUWD IXQJVL OXNLVDQ
‡ *XUX PHQHUDQJNDQ MHQLV MHQLV PHGLD NHULQJ \DQJ EROHK GLJXQDNDQ XQWXN PHQJKDVLONDQ

lukisan.
‡ 0XULG PHQGHQJDU GDQ PHQFDWDW PDNOXPDW
‡ *XUX EHUWDQ\DNDQ VRDODQ EHUNDLWDQ SHPDKDPDQ SHODMDUDQ \DQJ OHSDV
D $SDNDK MHQLV MHQLV JDULVDQ"
‡ 0XULG PHPEHUL UHVSRQ WHUKDGDS VRDODQ GDULSDGD JXUX
‡ *XUX PHPEHUL SHQHUDQJDQ PHQJHQDL IXQJVL JDULVDQ \DQJ DNDQ PHZXMXGNDQ NHVDQ
MDOLQDQ GDQ WRQD GDODP VHVHEXDK OXNLVDQ
‡ 0XULG PHQGHQJDU GDQ PHQFDWDW PDNOXPDW

Aras 2
$QDOLVLV GDQ DSOLNDVL
‡ *XUX PHPEHUL SHQHUDQJDQ PHQJHQDL WHNQLN WHNQLN PHORUHN VHUWD PHQXQMXNNDQ
WHNQLN WHNQLN PHORUHN WHUVHEXW GL DWDV NHUWDV OXNLVDQ VHFDUD ODQJVXQJ GHQJDQ

menggunakan media pensel dan pen lukisan:
a) Hatching
E Crosshatching
F Blending
d) Pointilism

‡ Aktiviti 1: *XUX PHPEHUL DUDKDQ NHSDGD PXULG XQWXN PHQFXED WHNQLN PHORUHN VHSHUWL
\DQJ GLWXQMXNNDQ JXUX
D 0XULG PHOXNLV EHQWXN ' LDLWX VHJL HPSDW WHSDW EXODWDQ VHJLWLJD GDQ SHQWDJRQ
GDODP VHEXDK NHUWDV OXNLVDQ PHQJJXQDNDQ PHGLD SHQVHO
E 6HWLDS EHQWXN ' WHUVHEXW PXULG SHUOX PHQJDSOLNDVLNDQ NHHPSDW HPSDW WHNQLN

melorek.
F 'L GDODP NHUWDV OXNLVDQ \DQJ ODLQ PXULG PHQJXODQJL HNVSHULPHQWDVL DQDOLVLV GDQ
DSOLNDVL WHNQLN PHORUHN EHUGDVDUNDQ DUDKDQ \DQJ VDPD VHSHUWL VHEHOXPQ\D GHQJDQ

menggunakan media pen lukisan.

‡ *XUX PHPEHUL SHQHUDQJDQ PHQJHQDL NDHGDK PHOXNLV PHQJLNXW SHUVSHNWLI
a) Satu titik lenyap

E 'XD WLWLN OHQ\DS
F 7LJD WLWLN OHQ\DS SDQGDQJDQ GDUL DWDV GDQ SDQGDQJDQ GDUL EDZDK

‡ Aktiviti 2: *XUX PHQXQMXNNDQ WHNQLN PHOXNLV JDULVDQ SHUVSHNWLI VHFDUD ODQJVXQJ GL DWDV
VHEXDK NHUWDV OXNLVDQ PHQJJXQDNDQ PHGLD SHQVHO GDQ SHQ
D 0XULG EHUVDPD VDPD PHOXNLV PHQJLNXW DSD \DQJ GLWXQMXNNDQ ROHK JXUX PHQJJXQDNDQ

media pensel dan pen lukisan.

‡ Aktiviti 3: *XUX PHPEHUL DUDKDQ NHSDGD PXULG GHQJDQ PHQJJXQDNDQ NHHPSDW HPSDW
NDHGDK PHOXNLV SHUVSHNWLI \DQJ WHODK GLSHODMDUL PXULG SHUOX PHQJKDVLONDQ REMHN '
NXEXV VHUWD PHQJDSOLNDVLNDQ VDODK VDWX WHNQLN PHORUHN WHUKDGDS REMHN REMHN WHUVHEXW
D 0XULG SHUOX PHQJJXQDNDQ SHQVHO VHEDJDL ODNDUDQ XQWXN JDULVDQ SHUVSHNWLI
E 0XULG SHUOX PHQJJXQDNDQ SHQ XQWXN PHQJKDVLONDQ REMHN NXEXV GL DWDV JDULVDQ
SHUVSHNWLI \DQJ WHODK GLKDVLONDQ VHUWD PHQJJXQDNDQ WHNQLN PHORUHN XQWXN PHPEHUL
NHVDQ SHQFDKD\DDQ WHUKDGDS REMHN WHUVHEXW
F 0XULG SHUOX WHOLWL GDODP PHQJKDVLONDQ VXGXW SHQFDKD\DDQ GDUL DUDK \DQJ VDPD

refleksi

Disediakan oleh: Fatin Farhana Binti Zurkarnain P123905

JUSTIFIKASI

AKTIVITI TEORI
1 Dalam penghayatan dan pemahaman Bloom’s Digital Taxonomy

definisi lukisan, pelajar perlu memahami

dengan baik definisi serta fungsi lukisan Taksonomi menyediakan tahap objektif

kerana untuk menghasilkan sesebuah pembelajaran yang berbeza,

karya, pelajar perlu memahami jenis-jenis dibahagikan dengan kerumitan. Hanya

lukisan seterusnya dapat memahami selepas pelajar menguasai satu tahap

kegunaan media yang bersesuaian matlamat pembelajaran, melalui

dengan jenis lukisan. Contohnya lukisan penilaian formatif, aktiviti pembetulan,

berbentuk lakaran perlu digunakan media dan latihan pengayaan lain, mereka

kering seperti pen lukisan dan pensel. boleh bergerak ke peringkat seterusnya.

Dalam aktiviti ini, guru juga akan membuat

imbasan kembali berdasarkan topik

pelajaran yang lepas iaitu garisan kerana

daripada asas pembelajaran garisan boleh

menghasilkan sebuah lukisan dengan

mempelbagaikan teknik lorekan serta

ketebalan garisan yang akan mewujudkan

jalinan dan tona dalam sebuah lukisan.

Dalam aktiviti ini pelajar perlu mendengar

dan mencatat maklumat yang disampaikan

oleh guru.

2 Aktiviti 1 adalah melukis dan melorek Teori Piaget.

bentuk-bentuk 2D adalah asas melatih

pelajar-pelajar mengenai teknik melorek Piaget berteori bahawa proses kognitif

yang betul dan cara mengawal media akomodasi dan asimilasi tidak boleh

untuk menghasilkan teknik lorekan dan dipercepatkan dengan arahan, dan

lukisan yang sempurna. Berdasarkan kebanyakan interaksi tidak berkesan

pembelajaran yang lepas, pelajar sudah dalam mempengaruhi perubahan kognitif

mengetahui asas unsur 2D dan fungsi melainkan diletakkan pada tahap yang

garisan. Untuk melaksanakan aktiviti ini, betul antara asimilasi dan akomodasi

sebagai permulaan, pelajar perlu mengikut dan membina dengan sangat berhati-hati

arahan guru dengan meniru lukisan yang daripada apa yang pelajar sudah faham.

dihasilkan guru sebagai latihan untuk Piaget mencadangkan peranan guru

menghasilkan teknik melorek tersebut. melibatkan menyediakan pengalaman

Dalam aktiviti ini, pelajar boleh memahami pembelajaran dan bahan yang sesuai

dan mempelajari secara langsung yang merangsang pelajar untuk

daripada guru. Pelajar juga boleh memajukan pemikiran mereka. Teori

bertanyakan soalan kepada guru dan juga beliau telah mempengaruhi konsep

boleh berinteraksi dengan rakan sekelas pembelajaran individu dan berpusatkan

untuk proses pemahaman. Aktiviti ini juga pelajar, penilaian formatif, pembelajaran

membolehkan pelajar mempelajari asas aktif, pembelajaran penemuan, dan

melukis iaitu dengan mengaplikasikan interaksi rakan sebaya.

teknik melorek dan

mengeksperimentasikan fungsi-fungsi

garisan.

3 Aktiviti 2 adalah asas untuk membentuk Teori Psychomotor Domain

sesuatu objek yang mempunyai perspektif.

Aktiviti ini akan melatih pelajar dari segi Domain Psikomotor ialah model yang

kaedah melukis. Daripada aktiviti ini paling sesuai dalam pengajaran seni

pelajar dapat memahami sesuatu objek itu kepada pelajar kerana ia memupuk

mempunyai ruang dalam dan perspektif aplikasi kehidupan sebenar dan
yang berbeza. Aktiviti ini adalah pergerakan asas untuk perlakuan seni.
pengetahuan dan praktikal asas sebelum Sebagai peringkat asas, adalah penting
membuat lukisan 3D. Selain itu, pelajar bagi pelajar dilatih untuk mengasah
juga akan dapat melatih diri untuk melukis kemahiran mereka dalam seni supaya
garisan lurus tanpa pembaris, sejurus mereka boleh meneruskan kerja yang
dapat melatih pelajar dalam mengawal lebih rumit sepanjang tahun. Domain
penggunaan media. psikomotor akan membantu mereka
melaksanakan fungsi seni sekali gus
mendorong mereka untuk lebih
menghargai seni.

4 Aktiviti 3 adalah kombinasi praktikal Teori Humanistic
daripada aktiviti 1 dan 2. Gabungan
daripada teknik melorek dan kaedah Teori Roger percaya bahawa tingkah
melukis dapat mengajar pelajar untuk laku seseorang adalah faktor yang
melukis objek 3D. Daripada didorong oleh kecenderungan aktualisasi
eksperimentasi aktiviti ini, pelajar akan diri untuk bekerja dan mencapai tahap
dapat menghasilkan sudut pencahayaan tertinggi potensi dan pencapaian
serta tona sesebuah objek 3D. mereka. Semasa proses ini, seseorang
Sesetengah pelajar yang mengambil membentuk struktur kendiri atau konsep
subjek Pendidikan Seni Visual STPM ini kendiri. Konsep kendiri yang positif
tiada pengalaman atau tiada pengetahuan dikaitkan dengan perasaan baik dan
dalam asas seni lukis. Oleh itu, guru akan selamat.
memainkan peranan penting dalam
memberi inspirasi kepada pelajar untuk
berusaha mengasah kreativiti masing-
masing dalam menghasilkan karya bagi
melengkapkan aktiviti ini.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2022 MINGGU: 1

MATA PELAJARAN: Pendidikan Seni Visual KELAS: Tingkatan 1
TARIKH / HARI: MASA : 10.40 pagi – 12.00 tengahari
Bahasa Seni Visual TAJUK : Kepelbagaian
BIDANG:
STANDARD 1. PERSEPSI SENI
KANDUNGAN: Pemahaman terhadap prinsip kepelbagaian

2. EKSPLORASI SENI
Eksplorasi dan aplikasi kepelbagaian bagi pengukuhan pemahaman
terhadap Bahasa Seni Visual

3. EKSPRESI SENI
Penzahiran idea dan konsep melalui pelbagai sumber dan teknologi
dalam penjanaan tugasan

STANDARD PERSEPSI SENI
PEMBELAJARAN /
OBJEKTIF  Murid boleh menjelaskan melalui perbincangan tentang:
PEMBELAJARAN: 1. Definisi kepelbagian:
2. Ciri-ciri kepelbagaian pada:
- Alam semula jadi
- Objek buatan manusia
- Karya seni visual
3. Fungsi kepelbagaian

EKSPLORASI SENI

 Murid boleh membuat eksperimentasi dan penerokaan
prinsip kepelbagaian pada alam semula jadi dengan pelbagai
teknik

EKSPRESI SENI

 Murid boleh menterjemahkan hasil daripada eksperimentasi
dan penerokaan prinsip kepelbagaian untuk menghasilkan
karya dengan menggunakan imaginasi dan idea secara
kreatif

KRITERIA Tahap 1
KEJAYAAN:  Mengidentifikasikan prinsip kepelbagaian pada alam semula jadi,
objek buatan manusia dan karya seni.

Tahap 2
 Menginterprestasikan ciri dan fungsi prinsip kepelbagaian pada alam
semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni.

NUR ADNIN ALWANY BINTI ABD RAZAK P124191

Tahap 3

 Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman untuk membuat
eksperimentasi serta penerokaan prinsip kepelbagaian pada alam
semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni melalui penggunaan
media, proses dan teknik.

Tahap 4

 Menganalisis dan memanipulasi hasil eksperimentasi prinsip
kepelbagaian melalui penerokaan media, proses dan teknik dalam
penghasilan karya.

Tahap 5

 Menzahirkan idea secara kreatif dan inovatif hasil daripada
eksperimentasi dan penerokaan prinsip kepelbagaian dalam
penghasilan karya.

Tahap 6

 Menghasilkan karya dengan menggunakan idea sendiri secara kreatif
dan inovatif serta membuat apresiasihasil karya berpandukan Bahasa
Seni Visual.

ABM / BBM / Buku Teks/Nota Carta / Graf Model
ELEMEN / Lembaran Kerja Projektor / TV
MERENTAS Komputer /
KURIKULUM (EMK) / Bahasa Internet Keusahawanan Kelestarian
Sains & Global
TAHAP TMK Teknologi
KEMAHIRAN: Nilai Murni Patriotisme Kelestarian Alam Sekitar
/ Kreatif & Pendidikan Kewangan
Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS ARAS TINGGI
RENDAH

PETA PEMIKIRAN I- / Mengingat / Mengaplikasi / Menilai
THINK / Memahami Menganalisis / Mencipta

Peta Bulatan Peta Pokok / Peta Buih Peta Buih
Peta Tiri PetaAlir Berganda
Peta Dakap Peta
Pelbagai
Alir

Kuiz Lisan Pembentangan / Hasil Kerja
Kerja Murid
Berkumpulan
Pemerhatian / Lembaran Lain-lain
Kerja Kerja
Berpasangan
TAHAP
PENGUASAAN BILANGAN MURID

STRATEGI / Konstruktivisme Inkuiri 5E Kontekstual
PENGAJARAN DAN Bertema

NUR ADNIN ALWANY BINTI ABD RAZAK P124191

PEMBELAJARAN Studio / Pengalami/nature Projek
ABAD Ke-21
KAEDAH Round Table Pembentangan Permainan / Peta i-Think
PENGAJARAN DAN Third Pair Share Role Play Hot Seat Gallery Walk
PEMBELAJARAN
ABAD Ke-21

LANGKAH: AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN:
& PEMBELAJARAN (PDP) :
Guru bertanya kepada murid beberapa soalan mengenai
dengan tajuk yang diajar untuk menguji kefahaman
murid tentang kepelbagaian.

“Apa yang awak faham tentang kepelbagaian”

SET INDUKSI “Adakah negara kita mempunyai pelbagai kaum? KARYA
Berikan contoh” PERIBADI GURU

“Apa contoh kepelbagaian yang ada di dalam kelas?”

Guru menunjukkan satu contoh karya yang mempunyai
prinsip kepelbagaian dan meminta murid untuk memberi
pendapat tentang karya yang ditunjukkan.

LANGKAH 1 Guru menjelaskan subtajuk berkenaan dengan: BUKU TEKS
LANGKAH 2  Definisi kepelbagaian TINGKATAN 1
LANGKAH 3  Ciri-ciri kepelbagaian pada
- Alam semula jadi
- Objek buatan manusia
- Karya seni visual
 Fungsi kepelbagaian

Guru menggunakan peta i-think untuk memberi
penerangan secara ringkas kepada subtajuk tajuk
kepelbagaian

Guru memberikan lembaran kerja kepada murid untuk
melakukan aktiviti melukis.

Guru memberi penerangan secara ringkas dan padat LEMBARAN
berkenaan dengan tugasan yang akan dilakukan. KERJA

1. Guru meminta murid untuk memilih satu
lembaran kerja yang telah disediakan.

2. Guru meminta murid untuk memenuhkan ruang
dengan pelbagai corak, garisan dan warna dengan
menggunakan teknik doodle.

3. Guru melukis beberapa corak doodle di papan
putih sebagai rujukan kepada murid.

Guru juga memantau murid untuk melakukan aktiviti
yang dijalankan di dalam kelas.

Guru memberi arahan kepada murid untuk membuat satu AKTIVITI
pembentangan hasil karya dalam Bahasa Seni Visual. SECARA
Guru memberi satu pujian kepada murid yang dapat INDIVIDU

NUR ADNIN ALWANY BINTI ABD RAZAK P124191

membentang dan juga membuat satu penilaian terhadap
hasil karya murid.

PENUTUP Guru membuat ulasan tentang tajuk yang dibuat.
REFLEKSI
Kekuatan:
Kekurangan:
Peluang:
Halangan:

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
DITANGGUHKAN KERANA
Mesyuarat / Kursus Aktiviti Luar :

Cuti Rehat / Cuti Sakit Program Sekolah:

JUSTIFIKASI PEMILIHAN AKTIVITI/KAEDAH PDP

AKTIVITI TEORI
DIAPLIKASIKAN
1. Melalui aktiviti ini guru akan meminta pelajar untuk berada di
dalam pecahan kumpulan dan membincangkan tentang aktiviti Bloom’s Taxonomy:
yang akan dilakukan iaitu tentang ‘kepelbagaian’ di dalam theoretical framework for
pendidikan seni visual. Setelah itu setiap wakil kumpulan akan
membentangkan dan menjelaskan tajuk yang ingin dibincangkan. learning (Cognitive)
Di samping itu, guru juga akan bertanya kepada pelajar untuk
menguji kefahaman pelajar tentang kepelbagaian. Bahagian ini
ingin melihat pemahaman asas dan pengetahuan pelajar yang juga
dikategorikan sebagai tahap 1 dan tahap 2 di dalam ‘Bloom’s
Taxonomy iaitu ‘remembering’ dan ‘understanding’. Ia juga
boleh dikatakan tahap yang rendah di dalam penglibatan kognitif.

2. Setelah itu, guru pula akan menjelaskan subtajuk tentang
kepelbagaian dengan definisi, ciri-ciri kepelbagaian yang ada
pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni
visual dan fungsi kepelbagaian itu sendiri. Penjelasan ini

NUR ADNIN ALWANY BINTI ABD RAZAK P124191

dijelaskan menggunakan peta i-think agar dapat memberikan Humanistic Learning
penerangan secara ringkas. Sambil itu, guru akan memberi contoh Theories
karya yang menunjukkan prinsip kepelbagaian dan meminta
pelajar untuk memberi pendapat atau kritikan tentang karya
tersebut. Bahagian ini dikategorikan sebagai tahap ke 3, 4 dan 5
iaitu ‘applying’, ‘analyzing’ dan ‘evaluating’. Demikian ini ingin
melihat jika pelajar mampu memberi pandangan, mengesahkan
dan mahupun candangan penambahbaikan tentang sesuatu karya.
Ia juga merupakan tahap teratas di dalam penglibatan kognitif.
3. Kemudian, guru akan meminta pelajar untuk memilih satu
lembaran kerja yang telah disediakan dan meminta murid untuk
memenuhi ruang dengan pelbagai corak dan garisan dengan
mengikuti kreativiti masing-masing. Bahagian ini dikategorikan
sebagai ‘creating’ iaitu tahap tertinggi dalam Bloom’s
Taxonomy. Seperkara ini, ingin melihat pelajar mampu
menghasilkan karya sendiri melalui pembelajaran sebentar tadi.
1. Guru akan meminta pelajar untuk membentang karya sendiri
setelah karya telah disiapkan. Pelajar yang dapat membentangkan
hasil karya sendiri akan mendapat pujian dari guru. Hal ini, untuk
mendorong pelajar lebih semangat dan bermotivasi dalam
pembelajaran seni dan berharap pelajar akan berusaha
peningkatkan kualiti karyanya sendiri. Seperkara ini dapat
dikaitkan dengan penerapan teori pembelajaran humanistik, di
mana pembelajaran yang berfokuskan memberi semangat dari
segi emosi yang positif di mana pelajar dapat menyedari potensi
mereka melalui pendekatan kata-kata pujian dari guru.

NUR ADNIN ALWANY BINTI ABD RAZAK P124191

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TINGKATAN 1

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI KELAS 1K

VISUAL

TARIKH /HARI 6.8.2023 / KHAMIS MASA 10.00AM -11.00 AM

TEMA BAHASA SENI TAJUK KESATUAN

VISUAL

STRATEGY PDP: KBAT: HUBUNGAN MERENTASI KURIKULUM:

Inkruri Terbuka Pemikiran Kreatif, Matematik, Nilai Murni, Sains Dan Teknologi,

Menilai, Analisa Bahasa

STANDARD 13.1, 13.2, 13.3
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF 1. Menjelaskan melalui perbincangan tentang definisi, ciri-ciri
PEMBELAJARAN dan fungsi prinsip kesatuan.

2. Mengenal pasti ciri-ciri kesatuan
a. Alam semulajadi
b. Objek buatan manusia
c. Karya seni visual

KONSEP UTAMA/ Sumber: buku teks seni dan DSKP
PEMBELAJARAN KATA
UTAMA: kesatuan

STANDARD Aktiviti PDP
KANDUNGAN
1. Persepsi seni Aktiviti permulaan : induksi (soal jawab) 5 minit
Pemahaman terhadap Pelajar diberi satu sampul yang berisi gambar yang perlu disiapkan
kesatuan dalam masa 3 minit
Contoh-contoh karya seni visual yang melibatkan kesatuan
BBM: Puzzle Guru memulakan sumbangsaran terbuka dan tertutup
BBM: Contoh-contoh Aktiviti penerarangan (10minit)
kesatuan, LCD Power Pelajar diterangkan mengenai definisi, ciri-ciri dan fungsi kesatuan
Point, Laptop Guru memulakan soal jawab terbuka dan tertutup
BBM: Kertas minjung, Aktiviti lakaran peta I-Think (20 minit)
marker pen,contoh Pelajar dibahagikan dalam kumpulan kecil
gambar Pelajar menghasilkan peta I-Think bagi menjelaskan definisi, ciri-ciri
dan fungsi kesatuan dalam kumpulan berdasarkan gambar yang
2. Eksplorasi seni dibekalkan
Eksplorasi dan aplikasi Aktiviti pembentangan (25 minit)
prinsip rekaan bagi Setiap kumpulan membentangkan hasil kerja dengan masa yang telah
pengukuhan diberikan
Pelajar menerangkan pengalaman menghasilkan peta I-Think
Pelajar dibekalkan lembaran kerja yang disiapkan

HANISAH FATINI BINTI SHAMSUL AZMIN P123386

pemahaman terhadap Pelajar diberi rumusan oleh guru untuk tajuk kesatuan
kesatuan.

BBM: Lembaran kerja Murid dapat:
KRITERIA KEJAYAAN 1. Menghasilkan I-Think peta bulatan melalui tayangan slide dan
pengalaman sedia ada

BAHAN BANTU � Komputer
MENGAJAR � Projector
� Buku Teks PSV
� Lain-Lain: …………………………….

AKTIVITI PAK-21 � Pembentangan
� Tayangan Slide
� Lain-Lain: ……………………………

PETA PEMIKIRAN � Peta Bulatan Bebas
i-THINK

EMK Kreativiti dan inovasi, Kelastrian alam semula jadi
NILAI MURNI Kerjasama dan ketekunan dalam menghasilkan i-THINK
REFLEKSI

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA

MESYUARAT / KURSUS AKTIVITI LUAR

PROGRAM SEKOLAH: LAIN-LAIN:

CACATAN

HANISAH FATINI BINTI SHAMSUL AZMIN P123386

2.0 JUSTIFIKASI PEMILIHAN AKTIVITI/KAEDAH PDP

AKTIVITI TEORI
DIAPLIKASIKAN
1. Aktiviti permulaan: induksi (soal jawab) Humanistic
Induksi dijalankan di permulaan kelas untuk kenalkan pelajar kepada Learning
topic kelas iaitu kesatuan di dalam seni. Ini supaya pelajar dapat jangka Theories
tentang topic kelas dan ia adalah satu cara untuk menetapkan mood (Bates)
kelas. Kelas akan dimulakan dengan satu permainan seperti puzzle
untuk memahami pengetahuan awal pelajar tentang kesatuan di dalam Cognitive
seni. Pelajar diberikan sampul berisikan gambar yang perlu diselesaikan Learning
dalam 3 minit. Gambar diberikan ialah karya seni visual yang Theories
melibatkan kesatuan. Aktiviti ini ialah sebagai sumbangsaran terbuka Bloom Taxamony
dan tertutup kelas. (Pengetahuan,
Kefahaman,
2. Aktiviti penerarangan Applikasi)
Aktiviti ini adalah untuk menerangkan topic kesatuan dengan lebih Cognitive
menyeluruh supaya pelajar dapat memahami tentang kelas itu dengan Learning
jelas. Penerangan guru menggunakan LCD Power Point di dalam kelas Theories
supaya pelajar menyalin maklumat tentang definisi, ciri-ciri dan fungsi Bloom Taxamony
kesatuan sebagai rujukan. Pelajar juga mengaplikasikan informasi yang (Analisa, Sintesis,
diberikan dengan sesi soal jawab terbuka dan tertutup dengan guru. Penilaian)

3. Aktiviti lakaran peta I-Think Neurological
Guru membentangkan gambar karya seni visual kepada pelajar dan learning theories
para pelajar akan menghasilkan satu peta I-Think mengandungi analisa (Bates)
dan kefahaman mereka. Aktiviti ini membahagikan pelajar kepada
beberapa kumpulan supaya pelajar dapat menukar pendapat dan Humanistic
maklumat analisa yang berbeza. Ia adalah salah satu cara untuk Learning
memupuk sikap bekerjasama di antara rakan sekelas. Maklumat yang Theories
di bincangkangkan dalam kumpulan digunakan untuk menghasilkan (Hierarki Maslow)
peta I-Think. Pelajar merujuk kepada rujukan salinan untuk
menganalisa karya diberikan. Pada masa ini, guru memberi pantauan
kepada proses kerja kumpulan dan bantuan semasa.

4. Aktiviti pembentangan
Sebagai penutup pembelajaran, para pelajar membentangkan peta
I-Think di dalam kelas. Pelajar menerangkan maklumat yang difahami
tentang topic pembelajaran menerusi lembaran kertas kerja. Aktiviti
ini adalah satu cara untuk menaikkan motivasi pelajar dengan
menghilangkan ketakutan untuk berhujah depan ramai orang. Ini juga
mengeratkan hubungan pelajar dengan menaikkan keberanian pelajar
untuk mengenali rakan sekelas.

HANISAH FATINI BINTI SHAMSUL AZMIN P123386

1.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DAILY LESSON PLAN

ENGLISH LANGUAGE FORM 2

WEEK 4 TIME 8:00 – 9:00 AM
DAY 2AF
DATE MONDAY CLASS 36
MAIN FOCUSED SKILL Speaking
TOPIC 04.04.2022 LESSON
THEME
LANGUAGE/GRAMMAR Speaking COM. FOCUSED
FOCUS
MAIN CONTENT SKILL
STANDARD
MAIN LEARNING Unit 7 : Journeys Topic : Transportation
STANDARD
COM. CONTENT People and Culture
STANDARD
COM. LEARNING Vocabulary related to transport
STANDARD
LEARNING OBJECTIVE 2.3 Use appropriate communication strategies

ACTIVITIES 2.3.1 Keep interaction going in longer exchanges by checking understanding of
what the speaker is saying
TEACHING AIDS
EMK -
21st CENTURY T&L
STRATEGY -

By the end of the lesson, pupils should be able to:
1. Student can list and explain words related to transportation
2. Student can practice to pronounce types of transportation

PRE-LESSON Teacher writes the word transportation on the board.

Students work in pairs and make a list of all the forms of

transport they know. Teacher sets a time limit of 2 minutes.

Teacher listens to their ideas as a class and make a list on

the board (car, bus, train, etc) Teacher also shows a video

of transportation in Malaysia.

LESSON Activity 1 (SB page 74)

DELIVERY 1. Students read the words in the word pool. Teacher

plays the CD. Students listen to the different forms

of transport and repeat them. They answer the

question. Teacher listens to their ideas as a class.

Activity 2 ( SB page 74)

1. Students work individually. Teacher plays the CD.

Students listen and follow the text in their books.

They complete the sentences using the words form

exercise 1.They compare answers in pairs.

Teacher checks answers as a class. Note the

pronunciation of yacht.

Activity 3 (SB page 74)

1. Students work individually and answer the

questions using the words from exercise 1. They

compare answers in pairs. Teacher checks

answers as a class. Note that a coach is used for

long-distance journeys while a bus is used for short

journeys and journeys within a city.

POST LESSON Guess the Word (refer to SOW page 143)

Textbook, Audio CD, Smart TV, Youtube

Information and Communications Technology

Think, Pair, Share iThink Map Circle Map

NURUL FATINI BINTI MUHAMAD PAUZI P124689

CCE/CE 21st Century Literacy Communicative
High Order Thinking Skills Analysis
ASSESSMENT Teaching and Learning Strategy Mastery Learning
SUCCESS CRITERIA Element Across the Curriculum (EMK) EMK - Languange
REFLECTION Moral Values – Self-Reliance
Speaking

2.0 JUSTIFIKASI PEMILIHAN AKTIVITI/KAEDAH PDP

AKTIVITI TEORI DIAPLIKASIKAN

1. Students read the words in the word pool. Teacher plays the CD. Cognitive Learning Theories
Students listen to the different forms of transport and repeat them. They (Vygotsky’s Learning Theory)
answer the question. Teacher listens to their ideas as a class (Pelajar
membaca perkataan dalam ‘word pool’. Guru kemudian memainkan
CD. Pelajar mendengar pelbagai bentuk pengangkutan dan
mengulanginya. Selepas itu pelajar menjawab soalan itu. Guru
mendengar idea mereka sebagai satu kelas).

2. Students work individually. Teacher plays the CD. Students listen and Cognitive Learning Theories
follow the text in their books. They complete the sentences using the (Vygotsky’s Learning Theory)
words form exercise 1. They compare answers in pairs. Teacher
checks answers as a class. Note the pronunciation of yacht (Pelajar
bekerja secara individu. Guru memainkan CD. Pelajar mendengar
dan mengikuti teks dalam buku mereka. Mereka melengkapkan ayat
menggunakan perkataan bentuk latihan 1. Mereka membandingkan
jawapan secara berpasangan. Guru menyemak jawapan sebagai
satu kelas. Perhatikan sebutan kapal layer).

3. Students work individually and answer the questions using the words Cognitive Learning Theories
from exercise 1. They compare answers in pairs. Teacher checks (Vygotsky’s Learning Theory)
answers as a class. Note that a coach is used for long-distance
journeys while a bus is used for short journeys and journeys within a
city (Pelajar bekerja secara individu dan menjawab soalan
menggunakan perkataan daripada latihan 1. Mereka membandingkan
jawapan secara berpasangan. Guru menyemak jawapan sebagai satu
kelas. Ambil perhatian bahawa koc digunakan untuk perjalanan jarak

NURUL FATINI BINTI MUHAMAD PAUZI P124689

jauh manakala bas digunakan untuk perjalanan pendek dan perjalanan
dalam bandar).

NURUL FATINI BINTI MUHAMAD PAUZI P124689

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATAPELAJARAN BAHASA MELAYU MINGGU 3
KELAS 30 PHWDQJ– .45 PHWDQJ
TARIKH Tingkatan 1 MASA
TEMA Selasa
TAJUK 15 November 2022 HARI

Kemahiran Tatabahasa

Simpulan Bahasa

Pada akhir pembelajaran murid akan dapat :

OBJEKTIF 1. Menghuraikan maksud sekurang-kurangnya tiga daripada lima
PEMBELAJARAN simpulan Bahasa dengan betul secara lisan

2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima simpulan Bahasa dengan
betul secara lisan dan bertulis

3. Membina satu perenggan karangan berdasarkan simpulan Bahasa
dengan betul secara lisan dan bertulis

HASIL PEMBELAJARAN 1.0 Berinteraksi untuk menjalin dan mempererat hubungan mesra
UTAMA 2.0 Memberi pendapat yang bernas sebagai sumbangan dalam perbincangan
3.0 Berunding secara santun untuk mendapat persetujuan dan kata sepakat

HASIL PEMBELAJARAN 1.2 Mendengar dan memberikan respon secara lisan dan bertulis tentang sesuatu
KHUSUS yang diperihalkan oleh orang lain.
1.3 Menyatakan maksud yang tersurat berdasarkan bahan yang dikemukakan
dengan menggunakan kata dan ungkapan yang sesuai
2.2 Menghuraikan idea yang bernas secara kritis dan kreatif
3.2 Berbincang untuk menerima dan menolak pandangan orang lain secara
terbuka untuk mencapai kata sepakat

KEMAHIRAN BAHASA Kemahiran bertutur dan kemahiran bertulis

i. Ilmu Bahasa dan Kemanusiaan
PENGISIAN KURIKULUM ii. Nilai Kemanusiaan : Bekerjasama, tanggungjawab dan rasional

KEMAHIRAN BERNILAI Kecerdasan pelbagai dan Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif (KBKK)
TAMBAH Komputer riba, skrin projector, gambar, kertas dan lembaran kerja

ABM

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
BBM Komputer
INDUKSI SET Tayangan beberapa PEMBELAJARAN
(10MINIT) gambar mengenai
simpulan bahasa  Guru menayangkan
beberapa gambar berkaitan
dengan simpulan bahasa

 Guru meminta murid
memberikan sepenuh
perhatian terhadap gambar
yang ditayangkan

 Guru bertanyakan kepada
murid tentang kefahaman
mereka terhadap gambar
tersebut. Murid
memberikan respon

SITI MUTAALIAH BINTI MUSLIM P123141

 Guru mengaitkan respon
murid dengan isi pelajaran
pada hari ini

LANGKAH 1 Definisi dan ciri-ciri  Guru menerangankan BBM Komputer
(10MINIT) simpulan bahasa definisi dan ciri-ciri
simpulan bahasa
LANGKAH 2 Meneka simpulan
(10 MINIT) bahasa melalui gaya  Guru bertanyakan kepada
atau pergerakan murid tentang simpulan
LANGKAH 3 tubuh bahasa yang mereka tahu
(10MINIT)
Menyenaraikan  Guru membuat
simpulan bahasa serta pengukuhan berdasarkan
membina satu respon murid
perenggan karangan
berdasarkan simpulan  Guru meminta dua orang
bahasa tersebut. murid untuk membuat
(Aktiviti dalam gaya atau pergerakan
kumpulan) tubuh tanpa mengeluarkan
suara, kemudian murid-
murid lain diminta meneka
simpulan bahasa yang
sesuai berdasarkan
perbuatan atau pergerakan
yang dilakukan

 Guru membuat peneguhan
terhadap aktiviti tersebut

 Guru mengarahkan murid

membentuk empat

kumpulan yang terdiri

daripada enam orang ahli

kumpulan

 Guru mengedarkan sehelai

kertas kepada setiap BBM KERTAS
kumpulan

 Guru meminta wakil

kumpulan untuk mencabut

kata kunci yang disediakan

 Guru meminta murid

membuat perbincangan

dalam kumpulan

seterusnya, menyenaraikan

simpulan bahasa

berdasarkan kata kunci

yang dipilih

 Guru meminta setiap

kumpulan untuk membina

satu perenggan karangan

daripada simpulan bahasa

tersebut

 Guru meminta setiap

kumpulan membentangkan

isi perbincangan beserta

SITI MUTAALIAH BINTI MUSLIM P123141

hurainnya di hadapan
kelas

 Guru memberi peneguhan
terhadap aktiviti tersebut

 Guru mengedarkan

lembaran kerja teka silang

kata bagi simpulan bahasa

kepada setiap murid

Permainan teka  Guru meminta setiap BBM
silang kata. orang murid
LANGKAH 4 (Melengkapkan teka
(15MINIT) silang kata simpulan melengkapkan teka silang Lembaran kerja
PENUTUP bahasa) kata tersebut dengan betul teka silang kata
(10MINIT)  Perbincangan jawapan

REFLEKSI dilakukan bersama-sama

bagi mengenal pasti

jawapan silang kata yang

dilengkapkan itu betul atau

salah

Rumusan isi  Guru memanggil seorang
pelajaran murid secara rawak untuk
merumuskan semula isi
pelajaran yang telah
dipelajari

 Guru menyoal murid
tentang ciri-ciri simpulan
bahasa dan meminta murid
menjawabnya secara
spontan

 Guru memberikan
peneguhan terhadap
respon murid

 Guru meminta murid
membina satu karangan
lengkap yang bertajuk
“Kelebihan amalan
bergotong-royong” dengan
memasukkan beberapa
simpulan bahasa yang
sesuai dalam karangan
tersebut

Cth:
…… / 36 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.

…… / 36 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
 Mesyuarat / Kursus Program Sekolah Mengiringi Murid Keluar Aktiviti Luar
 Cuti Rehat / Cuti Sakit Cuti Bencana / Cuti Khas Cuti Peristiwa / Cuti Am
 Aktiviti PdP dibawa ke minggu hadapan.

SITI MUTAALIAH BINTI MUSLIM P123141

Justifikasi Pemilihan Aktiviti/Kaedah PDP TEORI DI APLIKASIKAN
AKTIVITI

Murid menghuraikan maksud sekurang-kurangnya tiga daripada Behavioural Learning Theory
lima simpulan bahasa dengan betul secara lisan di hadapan guru. (Ivan Pavlov)
Menurut pemerhatian guru, suasana pembelajaran bahasa Melayu
di luar bandar berjalan secara formal mahupun tidak formal -positive reinforcement (BF
dengan baik sama seperti pembelajaran sekolah di bandar.
Namun begitu, guru masih membimbing pelajar melalui kaedah Skinner)
pengulangan gambar, video dan latihan dalam kumpulan bagi
membantu pelajar yang kurang berkeyakinan untuk
meningkatkan keyakinan dan membuang tanggapan mereka
bahawa pembelajaran tatabahasa itu susah. Guru turut juga
memberikan kata-kata pujian dan penghargaan kepada pelajar
yang dapat memberikan jawapan dengan betul.

Menyenaraikan simpulan bahasa serta membina satu perenggan Cognitive Learning Theories
karangan berdasarkan simpulan bahasa tersebut. Guru telah (Piaget)
mengaplikasikan kaedah teori pembelajaran kognitif oleh Jean
Piaget di mana guru menyediakan aktiviti perbelajaran secara
berkumpulan bagi membantu murid memahami dengan baik
seterusnya membuatkan pelajar mampu menyatakan kefahaman
mereka dengan binaan ayat sendiri dalam lembaran kerja dan
tugasan kerja rumah yang diberikan. Ini membantu pelajar
mencapai tahap rendah dan tinggi dalam Bloom’s Taxonomy.

Murid menyenaraikan sekurang-kurangnya lima simpulan bahasa Cognitive Laerning Theories
dengan betul secara lisan dan bertulis. Guru memainkan semula (Piaget)
video dan gambar sebagai panduan kepada pelajar mencari
makna simpulan bahasa yang betul. Guru juga membimbing
pelajar yang kelihatan mempunyai kesukaran mencari makna
simpulan bahasa. Guru memahami bahawa tidak semua pelajar
mempunyai tahap kognitif yang sama, justerus guru
mempelbagaikan kaedah bantuan supaya pelajar dapat
melengkapkan lembaran kerja seterusnya mencapai matlamat
pembelajaran.

SITI MUTAALIAH BINTI MUSLIM P123141

AKTIVITI TEORI DI APLIKASIKAN

Guru memanggil seorang murid secara rawak untuk merumuskan Humanistic Learning
semula isi pelajaran yang telah dipelajari. Justifikasi pemilihan Theories Neurological
tugasan ini adalah untuk meningkatkan motivasi pelajar itu
sendiri. Di samping itu guru menyoal murid tentang ciri ciri Learning Theories
simpulan bahasa dan meminta murid menjawabnya dengan
spontan. Guru menggunakan dua teori di sini iaitu teori
pembelajaran humanistik yang dikemukakan oleh Rogers dan
Maslow mengenai hierarki keperluan murid dalam pebelajaran
serta teori Gardner mengenai kebijakan pelbagai. Apabila pelajar
dapat memahami dengan baik mengenai intipati pembelajaran
dalam PdPc yang dilaksanakan dalam bilik darjah, guru memberi
tugasan kepada pelajar semasa kelas di hadapan pelajar lain. Hal
ini dapat meningkatkan motivasi mereka dari segi psikologi
seterusnya mereka akan rasa bangga dan mencapai kepuasan diri
apabila mereka dapat melaksanakan tugasan tersebut. Guru
memberikan pilihan kepada pelajar mengenai amalan yang ingin
dipraktikkan dan menjawab melalui medium penulisan karangan
berdasarkan teori kebijakan pelbagai. Hal ini dapat menarik minat
pelajar yang mungkin menyukai aspek tatabahasa untuk
melaksanakan tugasan berbanding memberikan pilihan yang
terhad kepada murid untuk melaksanakannya melalui medium
lisan sahaja.

SITI MUTAALIAH BINTI MUSLIM P123141


Click to View FlipBook Version