The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by Nur Shakirah, 2022-10-03 08:53:34

RPH ADAB ALAM SEKITAR TAHUN 6

RPH ADAB ALAM SEKITAR TAHUN 6

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS BAHASA MELAYU
59990 LEMBAH PANTAI, KUALA LUMPUR

PROGRAM IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN
(AMBILAN JUN 2021 SEMESTER 4)

TEKNOLOGI UNTUK PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
(EDUP 3053)

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA PELAJAR NUR SHAKIRAH BINTI MAKHTAR

ANGKA GILIRAN 2021192340136
NOMBOR KAD PENGENALAN 020204-16-0048

KUMPULAN PISMP JUN 2021 (G7)
KOD DAN NAMA KURSUS
(EDUP3053)
NAMA PENSYARAH TEKNOLOGI UNTUK PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

DR NURULRABIHAH BINTI MAT NOH

TARIKH HANTAR 24 SEPTEMBER 2022

TARIKH MENERIMA MAKLUM BALAS
DARIPADA PENSYARAH

1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 6

Mata pelajaran Pendidikan Islam (Adab)

Kelas 6 Bakawali

Hari / Tarikh Selasa / 20 September 2022 / 23 Safar 1444H

Masa 8.45-9.45 pagi

Bilangan Murid 30 orang (14 lelaki, 16 perempuan)
Tajuk “Hargailah Alam”

Pengetahuan Sedia Murid-murid telah mempelajari adab terhadap alam sekitar pada
Ada pembelajaran yang lalu

Standard Kandungan 6.3 Merumus dan mengamalkan adab terhadap alam sekitar dalam
kehidupan seharian
Standard 6.3.3 Menganalisis akibat mengabaikan adab terhadap alam sekitar
Pembelajaran 6.3.4 Merumus dan mengamalkan adab terhadap alam sekitar

Objektif Pembelajaran Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
Kemahiran Berfikir 1. Menyatakan adab terhadap alam sekitar dengan jelas.
2. Menghuraikan akibat mengabaikan adab terhadap alam
sekitar dengan tepat.
3. Menghasilkan video cara-cara bagaimana menjaga alam
sekitar, kepentingannya serta akibat mengabaikan adab
terhadap alam sekitar mengikut kreativiti tersendiri dengan
sempurna.

Menjana idea dan mengenal pasti

Gabungjalin Akhlak

Penyerapan Sains

Penerapan Nilai Bersunguh-sungguh, tekun, bertanggungjawab, khusyuk, prihatin
Amalan Pedagogi dan patuh
Masa Kini
Kemahiran Insaniah - Teknologi maklumat dan komunikasi
- Kreatif dan inovatif
E. M. K - Pembelajaran koperatif
- Pembelajaran sepanjang hayat dan pengurusan maklumat.
- Kemahiran berkomunikasi
- -Kemahiran kepimpinan
Nilai murni: Patuh arahan guru.
T.M.K: Pembelajaran menggunakan aplikasi Google Classroom,
Wordwall, Mentimeter, Youtube dan Quizziz.

2

Kreativiti: Penghasilan produk (video) bersesuaian dengan tajuk.

Penilaian Pengajaran - Kuiz
dan Pembelajaran - Kreativiti menghasilkan video
- Lisan : Soal jawab
Bahan / Alat Bantu Google Meet, Wordwall, VideoMaker, Canva, TikTok, Capcut
Mengajar Youtube dan Quizziz.

3

MODEL ASSURE

Analyse Learners(Analisis Pelajar) Murid tahun 6 Bakawali.
Umur : 12 tahun
State Objective(Nyatakan objektif /hasil Kelas kedua daripada 3 kelas bagi tahun 6.
pembelajaran) Pengalaman sedia ada :
- Murid mempunyai pengetahuan serba sedikit
Select methods, media and materials(Pilih tentang adab terhadap alam sekitar.
kaedah, media dan bahan sumber)
1. Murid dapat menyatakan adab terhadap
alam sekitar dengan jelas.
2. Murid dapat menghuraikan akibat
mengabaikan adab terhadap alam sekitar
dengan tepat.
3. Murid dapat menghasilkan video cara-cara
bagaimana menjaga alam sekitar,
kepentingannya serta akibat mengabaikan adab
terhadap alam sekitar mengikut kreativiti
tersendiri dengan sempurna.

i. Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran yang
digunakan
- Kaedah soal jawab
- Kaedah perbincangan

ii. Media yang digunakan
- Komputer riba
- Tayangan video

Utilize media and materials(Gunakan media i. Tayangan video tentang adab terhadap
danbahan sumber)
alam sekitar untuk murid dapat

berfikir tentang apa yang bakal diajar

didalam kelas.
ii. Tayangan slaid dapat memudahkan dan

menjimatkan masa dalam

4

Require learner participation(Libatkan pelajar menerangkan isi pelajaran tanpa
dalam pembelajaran) perlu menggunakan “chalk talk”.
Malah dapat menarik minat murid
dalam sesi pembelajaran.
iii. Mengaplikasikan kaedah dan media
pengajaran semasa di Langkah 1,
langkah 2 dan langkah 3 dalam
rancangan pengajaran harian.

- Murid terlibat secara aktif sejak dari awal
penglibatan. Pada permulaan di set
induksi, murid menjawab soalan yang
diberikan oleh guru tentang apa yang
mereka lihat. Di langkah 1, murid perlu
menonton video youtube yang telah
disediakan oleh guru. Berdasarkan video
tersebut, murid perlu mengeluarkan isi-isi
penting yang terdapat di dalam video
tersebut. Langkah 2 pula murid perlu
menjawab soalan uji minda yang telah
guru sediakan bagi menguji kefahaman
tentang adab terhadap alam sekitar.
Kemudian pada langkah 3 pula, murid
perlu mencari isu tentang pencemaran
alam sekitar daripada keratan akhbar,
majalah, internet atau buku. Berdasarkan
isu yang telah dicari, murid perlu
membina rumusan berdasarkan isu
tersebut dan bentangkan dalam google
meet secara individu. Seterusnya, pada
Langkah 4, murid perlu menghasilkan
satu video berkaitan alam sekitar
mengikut tema yang telah ditetapkan
dalam bentuk berkumpulan. Murid perlu
melakonkan cara bagaimana menjaga

5

alam sekitar dan perlu merakam
menggunakan video.
- Komunikasi 2 hala dan bekerjasama
dalam kumpulan masing-masing.

- Langkah 1 : Pemusatan bahan
- Langkah 2 : Pemusatan murid dan bahan
- Langkah 3 : Pemusatan murid
- Langkah 4 : Pemusatan murid

Evaluate and Revise( Nilai dan semak semula) Membuat rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran pada hari ini pada sesi penutup.
Murid diberi lembaran kerja tentang punca
masalah alam sekitar di sekeliling kita.

6

Langkah Isi kandungan
Pengenalan (2 minit)
-Kebersihan Kelas
-Bacaan doa

Set induksi (5 minit)

-Tonton video pendek dari Youtube

Pautan: https://youtu.be/DQ92IcUJ0lk
-Soalan: Berdasarkan video tersebut, apa
yang kamu dapat kaitkan?

7

Cadangan aktiviti Catatan
- Guru memberi salam. Penerapan

- Murid memastikan keadaan kelas sentiasa nilai:

bersih sebelum belajar. -khusyuk, tekun,

- Seorang murid disuruh oleh guru prihatin

mengetuai bacaan doa.

- Murid-murid lain disuruh mengikut bacaan

doa bersama-sama.

- Guru bertanya khabar murid-murid.

- Murid menonton video yang dimuatnaik Kaedah:

oleh guru. -soal jawab

- Murid menyumbang saran tajuk yang akan

belajar pada hari ini. Kemahiran
berfikir:

- Murid memikirkan perkaitan membuang

sampah ke dalam tong sampah dengan -menjana idea

pelajaran hari ini dengan bersungguh- Penerapan nilai:

sungguh. -Bersungguh-
sungguh, tekun

7

Langkah Isi kandungan
Langkah 1 (7 minit)
-Pertama sekali, ustazah akan tayangk

sebuah video, kamu semua perlu baca d
dengar baik-baik.

Pautan: https://youtu.be/UYS9qY8O5ik

Selepas menonton video dari Youtube, muri
murid menghuraikan isi-isi penting
berdasarkan video yang telah diberikan oleh
guru.

8

Cadangan aktiviti Catatan

kan - Murid-murid menonton video yang Penerapan
nilai:

dan ditayangkan oleh guru dengan tekun.
- Murid-murid menghuraikan isi-isi penting -Khusyuk, patuh

berdasarkan video yang diberikan oleh guru Kemahiran
dengan menggunakan aplikasi Mentimeter. berfikir:

- Jawapan perlu ditulis menggunakan -mengenalpasti

aplikasi mentimeter. Huraiannya tidak Bahan bantu

melebihi 300 patah perkataan. mengajar :

- Murid-murid perlu menekan “button” di -video Youtube,
gambar tersebut untuk pergi ke aplikasi Mentimeter

mentimeter. E.M.K:
id-

h -Teknologi
Maklumat

8

Langkah Isi kandungan
Langkah 2 Guru membuat aktiviti soal jawab deng

(15 minit) menggunakan bahan bantu mengajar digita

-Murid perlu menjawab setiap soalan yang
terdapat di dalam bahan digital di atas.

9

Cadangan aktiviti Catatan

gan - Guru menyediakan beberapa soalan Penerapan
al. tentang alam sekitar denagan nilai:
menggunakan bahan digital
-Bersungguh-
- Murid-murid diminta menjawab kesemua sungguh, tekun
soalan yang disediakan oleh guru.
Amalan
- Murid-murid perlu menekan pautan yang Pedagogi masa
telah disediakan bagi menjawab soalan kini:
kuiz tersebut. - Teknologi
maklumat dan
komunikasi

E.M.K:
-Teknologi
Maklumat

Bahan bantu
mengajar :
-Quizziz,
WordWall

9

Langkah Isi kandungan
Langkah 3 (20 minit)
Murid-murid dikehendaki mencari satu
semasa tentang pencemaran alam sek
daripada keratan akhbar, majalah, internet a
buku.

Langkah 4 -Murid-murid perlu membentuk rumusan
berdasarkan isu tersebut.

Murid-murid di bahagikan kepada lima
kumpulan.

1

Cadangan aktiviti Catatan
- Setiap murid diminta mencari satu isu

isu semasa berkaitan dengan alam sekitar. Kemahiran

kitar - Murid perlu menghuraikan setiap isi atau berfikir:

atau huraian penting yang terdapat di dalam isu

tersebut. -menjana idea,

- Murid boleh memperolehi isu tersebut mengenalpasti

melalui keratan akhbar, majalah, internet

atau buku. Penerapan

- Murid perlu membuat rumusan nilai:

berdasarkan isu tersebut dan

membentangkannya di hadapan kelas -Bersungguh-

melalui google Meet. sungguh, tekun

- Akhir sekali, guru akan merumuskan

jawapan murid.

- Murid-murid diminta menghasilkan satu Amalan

video berkaitan alam sekitar mengikut Pedagogi masa

tema yang ditetapkan. kini:

- Guru telah membahagikan kumpulan -Pembelajaran

berdasarkan bilangan murid di dalam bilik koperatif

darjah. -kreatif dan

- Murid-murid diminta menggunakan bahan- inovatif

bahan digital seperti VideoMaker, Youtube,

10

Langkah Isi kandungan
Murid-murid menghasilkan satu video

berkaitan dengan tajuk alam sekitar mengik

kumpulan masing-masing.

1

Cadangan aktiviti Catatan
Tiktok dan CapCut dalam menghasilkan - Teknologi

kut sebuah video yang kreatif dan menarik. maklumat dan

- Akhir sekali, link video mereka perlu di komunikasi
letakkan di tapak aplikasi “Google Kaedah:
Classroom” yang telah disediakan.

-Perbincangan

Kemahiran
berfikir:
-menjana idea

Penerapan
nilai:
-Bersungguh-
sungguh, tekun,
patuh ,
bertanggung-
jawab

11

Langkah Isi kandungan
Penutup (5 minit) Penutup kognitif:

1. Soalan
-Apakah isi pelajaran yang kamu pelajari ha
ini?

2. Aktiviti Individu
-Latihan mengenalpasti punca masalah alam
sekitar di sekeliling kita?

Refleksi:
Ulasan Guru Pembimbing:
Ulasan Pensyarah Pembimbing:

1

Cadangan aktiviti Catatan
- Murid menyatakan kembali isi pelajaran. Penerapan

- Murid merumuskan isi pelajaran yang telah nilai:

ari dipelajari. -bertanggung-

- Guru memberikan latihan sebagai kerja jawab, patuh,

rumah kepada murid. khusyuk

- Murid diingatkan sentiasa menjaga alam

m sekitar dan tidak merosakkannya kerana

alam sekitar merupakan sumber

- Murid membaca doa yang dipimpin oleh

guru.

12


Click to View FlipBook Version