қилиб тарбиялаш тадбиркорлик субъектларига давлат лат келишувига асосан мулк бошланғич баҳосининг 10 (ўн)
– мактабимизда хизматларидан фойдаланишда фоизидан кам бўлмаган миқдорда заколат пулини «Auto
ўтказилган тадбирлар янада қулай шароитлар яратиш, Realtor Sales» МЧЖнинг АТБ «Инфинбанк» Наманган
орқали ҳам намоён филиалидаги қуйидаги ҳисоб рақамига тўлашлари шарт:
бўлмоқда. 20208000400801581001, МФО: 01113, ИНН: 304755061.
Аризаларни қабул қилиш ва савдо ўтказиш манзи-
бу борада бюрократик тўсиқларни ли: Наманган шаҳри, Нодира кўчаси, 3-уй. Телефон:
Таълим-тарбия жараё- амалга ошириш борасида «ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОН – қисқартириш бўйича қўшимча (69) 227-95-66.
нида схоластика, қуруқ ки- Маҳмудхўжа Беҳбудий, ТИЛЛАРДА ДОСТОН» чора-тадбирлар тўғрисида»ги
тобийлик ва мутаассиблик Мунаввар қори Абдура- Фармони билан фуқаролардан Гувоҳнома: № 09563.
ниҳоятда кучайиб кетган- шидхонов, Абдулла Ав- Юртимизда ҳар онда, ҳар жабҳада ўзгариш ва янгиланишлар да- турли маълумотномалар сўраш
ди. Давлат ва жамиятнинг лоний, Убайдуллахўжа вом этмоқда. Буни кузатиб бораётган ҳар бир инсон бу ишларга ўз амалиётига чек қўйилмоқда. «NAMANGAN MULK Ýúëîí
тараққиётига бениҳоя Асадуллахўжаев, ҳиссасини қўшиб бориши кераклигини англаган ҳолда мактабимизда Фармон билан аҳолига давлат хизматла- MARKAZI» МЧЖ
катта тўсқинлик қилиб Абдулҳамид Чўлпон, Аб- «Янги Ўзбекистон – тилларда достон» номли тадбир ўтказдик. Унда рини кўрсатишда бюрократизм, сансалор-
келган бундай ўта салбий дурауф Фитрат, Исҳоқхон жажжи ўқувчилар Ватанни мадҳ этувчи шеърлар айтишди, яратиб бери- лик ва бошқа маъмурий тўсиқларни барта- бошланғич баҳоси ошиб бориш тартибида
ҳолатлар то XIX асрнинг Ибрат сингари зиёлилар лаётган шароит ва имкониятлардан унумли фойдаланиб, юртга муно- раф этиш, эскирган, замон талабларига мос ўтказиладиган очик аукционга 2021 йил 11 июнь
интиҳоси – XX аср ибти- ўз борлиғи, мол-мулки, сиб инсон бўлиб етишишга ваъда беришди. келмайдиган тартиб-таомилларни тубдан
досига қадар ҳукм сурган- ҳаётларини бахшида эт- қисқартириш назарда тутилган. куни соат 11.00 га таклиф этади.
ди... ганлар. XX аср бошлари- Гулмира ҲАМИДОВА, Жорий йилнинг 1 июнидан бошлаб Савдога қуйидаги автотранспорт воситаси
да Тошкент, Самарқанд, Учқўрғон туманидаги 12-сонли мактаб ўқитувчиси. фуқароларнинг доимий ёки вақтинча қўйилмоқда:
Ҳар қандай жамият Бухоро, Фарғона водийси рўйхатдан ўтган жойидан қатъи назар Наманган вилояти Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш
тараққиётининг асоси, шаҳарларида ўнлаб «усу- РЕНЕССАНС НИМА? фуқаролик ҳолати далолатномаларини бошқармасининг 2021 йил 11 майдаги буюртмасига асо-
уни муқаррар ҳалокатдан ли жадид» мактаблари қайд этиш, никоҳланувчи шахсларни тиб- сан Наманган вилояти Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш
сақлаб қолувчи ягона очилган. Нима учун Учинчи дейилади? бий кўрикдан ўтказиш ва хорижга чиқиш бошқармасига тегишли бўлган, Давлатобод тумани, 3-ки-
қудратли куч – маърифат биометрик паспортини расмийлаштириш чик туманда сақланаётган, бошланғич баҳоси 58 344 590
ҳисобланади. Маънавият Одатда оддий одам- «Ренессанс» сўзи француз тилидан таржима қилинганда, экстерриториал тамойил асосида амалга (эллик саккиз миллион уч юз қирқ тўрт минг беш юз
ва маърифатни мунта- лар ҳамма даврларда «Қайта туғилиш» деган маънони англатади. Мазкур ижтимоий оширилади. Шунингдек, аҳоли ва тадбиркор- тўқсон) сўмлик 9 турдаги (труба Д-20,25,32,40,50,76,100,
зам равишда элга тарғиб- ҳам аввалига ҳар қандай ҳодиса ўзбек тилига «Уйғониш даври» деб ўгирилган. ларни ортиқча югур-югурлардан ҳоли этиш задвижка, винтель, элеватор) уй жойдан ишлаб чиққан
ташвиқ этиш эса ҳар бир янгиликка шубҳа, қўрқинч мақсадида, руҳий касалликлар бўйича дис- трубалар мужассам ҳолда:
зиёлининг виждон иши- билан қараганлар. Чунки, Тарихий манбаларга асосла- Мамлакатимиз мустақил- пансер ҳисобида туриши ёки турмаслиги, Аризаларни қабул қилишнинг охириги муддати 2021
дир. ҳар қандай янгилик одам- ниб айтиш мумкинки, Ўзбекистон ликка эришган дастлабки кунлар- судланганлик, фуқаронинг номида шахсий йил 10 июнь соат 18.00:
ларнинг барқарор бўлиб тарихининг Биринчи Ренессанси дан бошлаб, миллий ўзлигимизни уй-жой мавжуд ёки мавжуд эмаслиги, солиқ Агарда мулклар шу куни сотилмаган тақдирда такро-
Буюк маърифатпар- келаётган эски турмуш – Сомонийлар даврига тўғри ке- англаш, бой тарихий меросимиз- қарзи мавжуд ёки мавжуд эмаслиги, никоҳ рий аукцион 2021 йил 18, 25 июнь кунларига ташкиллаш-
вар бобомиз Абдулла тарзини безовта қилиши Муносабатлиб, буюк аждодларимиз яратган қайд этилганлиги, никоҳда турмаслиги ёки тирилади.
Авлоний бу ҳаёт-мамот ва осойишталигини бузи- нинг асл моҳиятини, мағзини никоҳдан ажралганлиги ва шу каби ман- Такрорий савдолар учун аризалар қабул килишнинг
масаласи хусусида шун- ши, кўникиб қолган фаоли- илмий-фалсафий асарлар ва чақиш, уни рўёбга чиқариш жа- зилли маълумотларни талаб қилиш бекор охирги муддатлари: 18 июнь кунги савдо учун 17 июнь, 25
дай мулоҳазалар ёзган- ятини ўзгартиришга маж- оламшумул кашфиётлар ислом раёни чорак аср давом этди. қилинади. Бу ўз навбатида, ташкилот ёки июнь кунги савдо учун 24 июнь кунлари соат 18.00 гача.
ди: «Маърифатли халқ бурлаши табиий эди. Янги цивилизациясига тамал тоши муассасада фаолият олиб борувчи ёки но- Талабгорлар мулк бошланғич баҳосининг 20 фои-
шижоатли бўлур. Шижо- усул мактабларига ҳам бўлиб хизмат қилди. Учинчи Ренессанс ғоясини тариал идораси билан боғлиқ масалаларда зидан кам бўлмаган миқдорда заколат пулини тўлов
ат қалб матонатидан ва шубҳа, ҳаттоки дарғазаб чуқур англаб олишимиз, унинг фуқароларга енгилликлар яратади. ҳужжатида рақами ва санасини кўрсатган ҳолда
руҳ саломатлигидан ибо- бўлиб қаровчилар, уларга Биринчи Ренес- Шунингдек, Фармон билан пенсия «Namangan Mulk Markazi» МЧЖнинг АТБ «Капиталбанк»
ратдир. Маориф, фунун қарши бош кўтарувчилар санс IX–XII асрлар- мазмун-моҳиятини ва нафақа миқдори, нафақа олувчилар Наманган филиалининг МФО:01085, ИНН: 302127947,
(ҳунар)дан ва маъният- ҳам бисёр эди. Аслида га тўғри келади. Бу аҳолининг барча рўйхатида мавжуд ёки мавжуд эмаслиги 20208000904941534001 ҳисоб рақамига тўлашлари шарт.
дан маҳрум бўлган халқ бундай мактабларни иж- даврда Фарғоний, қатламлари, авва- ҳақида маълумотларни сўраш тартиби ҳам Манзил: Наманган шаҳри Нодира кўчаси, 3-уй. Те-
жаҳолат, панжаралари- тимоий ҳаётнинг талаби ло, ёшлар онгига бекор қилинмоқда. Бу эса нафақа ёшида- лефон: (69) 227-95-66.
нинг орасида хамир синга- ва эҳтиёжи тақозо этган Хоразмий, Фо- сингдира олишимиз ги нуронийларни хурсанд этмай қолмади.
ри эзилгандек, аъфоли за- эди. Туркистонда X-XIII робий, Беруний, Уйчилик Абдулбоқи Чўғларов 68 ёшни Гувоҳнома № 05576.
мими (ярамас хулқлари)да асрларда юзага келган Ибн Сино, Юсуф керак. Бу борада қаршилаган. У давлат хизматлари маркази
ҳам ўз нафсининг ёқасини мактаб ва мадраса тизи- Хос Ҳожиб, Маҳмуд Қошғарий, корхона ва ташкилотларда, таъ- хизматларидан кўп бора фойдаланган. Бу НАМАНГАН ВИЛОЯТИ
сира бўшата олмас... Зе- ми, гарчи унга жузъий ра- Маҳмуд Замахшарий каби буюк лим даргоҳларидаги дарсларда, гал эса, нафақа олувчилар рўйхатида мав- АЩОЛИСИ ВА МЕЩМОНЛАРИ
роки, жаҳолат (жоҳиллик, вишда ўзгаришлар кири- даҳолар, Бухорий, Термизий, Мо- маънавият соатларида қисқа ва жуд ёки мавжуд эмаслиги тўғрисида маълу-
нодонлик) энг қўрқинч, тилган бўлса-да, умуман турудий, Насафий каби диний ва мазмунли қилиб ҳаётий мисол- мот олиш учун келган. Жорий йилнинг 1 июнь ДИ++АТИГА!
фақир (қашшоқлик) ҳамда олганда, ҳамон эскича, дунёвий билимларга эга бўлган лар орқали тушунтиришимиз санасидан 28 турдаги маълумотномаларни
муҳтожликдан ҳам зиёда анъанавий усулларда да- алломалар яшаб ўтган. даркор. Жумладан, мактаби- талаб қилиш бекор қилинаётгани отахонни Ўзбекистон Республикасининг амалдаги қонунига
даҳшатлироқ бир муси- вом этмоқда эди... мизда ҳам турли мавзудаги тад- ҳам мамнун этди. мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технология-
батдир». Иккинчи Ренессанс – Амир Те- бирлар, учрашувлар ва давра Фармонда талаба-ўқувчилар учун ен- лари ва коммуникацияларни ривожлантириш вазирлиги
Президентимиз «Мил- мур ва Темурийлар даврига тўғри суҳбатлари мунтазам ўтказиб ке- гилликлар ҳам назарда тутилган. Яъни, «Электромагнит Мослашув Маркази» ДУК Наманган ви-
Жадидларнинг Тур- лий тикланишдан – мил- келиб, нафақат Мовароуннаҳр, линади. Тарихий қадамжоларни таълим муассасалари томонидан ўқувчи- лояти Электромагнит мослашув хизмати огоҳлантиради.
кистон миллий озод- лий юксалиш сари» балки бутун Марказий Осиё зиёрат қилиш ҳамда музей- талабалар таълим муассасасини тугатган-
лиги, эрки учун кураш деган эзгу, бунёдкор, дас- ҳам ўз тараққиётининг янги да ёки кўчирганда таълим муассасаси ичи- Республикамиз ҳудудига рухсатномасиз ва сертифи-
дастурида учта асосий турий ғояни қайта-қайта поғонасига кўтарилди. Бу даврда да турли мажбуриятлар бажарилганлиги катсиз олиб кирилган ҳамда сотувда бўлган ва ишлати-
йўналиш мавжуд эди. уқтиришдан чарчама- давлатчилик асослари такомил- ларга саёҳатлар уюштириш тўғрисидаги ҳужжатларни ички идоралараро лаётган радиоэлектрон алоқа воситалари (радиотеле-
Биринчиси – янги усул япти. Миллатни асраш лашиб, шаҳарсозлик ва меъмор- каби амалий ишлар ҳам режа электрон ҳамкорлик ёки ўзаро ахборот ал- фонлар, узоқ масофали радиоузатгичлар, қўлда олиб
мактаблари тармоғини – унинг дину диёнати, чилик авж олди, халқаро савдо асосида олиб борилади. Бун- машинуви йўли билан олиш эвазига ўқувчи- юрилувчи радиостанциялар (рациялар) ва бошқа восита-
кенгайтириш, иккинчи- иймон-эътиқоди, ахлоқ- ва дипломатик алоқалар жадал- дан кўзланган асосий мақсад, талабалардан талаб қилиш бекор қилинади. лар) ўрнатилган тартибда мусодара қилинади ва уларни
си – умидли, иқтидорли одоби, урф-одат, анъа- лашди. Шунингдек, фан, мада- фарзандларимизга аждодлар Шу вақтга қадар давлат хизматларини олиб киришни амалга оширган шахсларга нисбатан маъ-
ёшларни хорижий мам- налари, тили ва бугунга ният ва санъат соҳаларининг меросини ўргатиш, муносиб ав- кўрсатишда «Фуқаролар эмас, ҳужжатлар мурий жавобгарлик чоралари кўрилади.
лакатлар университетла- қадар етишган баланд ривожланиши ва тафаккур до- ҳаракатланади» тамойили асосида амалга
рига ўқишга юбориш ва маънавий даражасини ирасининг юксалиши намоён лод бўла олишлари кераклигини оширилган бўлса, эндиликда Президенти- Радиоэлектрон алоқа воситаларини Республика-
ниҳоят, учинчиси – турли асраш демакдир. Чунки, бўлди. Улуғбек, Ғиёсиддин Ко- сингдириш. мизнинг мазкур фармони асосида давлат миз ҳудудига олиб кириш учун рухсатнома олишни ва
маърифий жамиятларни инсоният оламида, ас- ший, Қозизода Румий, Али Қушчи, хизматларини кўрсатиш «Ҳужжатлар эмас, ўрнатилган тартибда рўйхатдан ўтказиш масалалари
тузиш ҳамда зиёлилар- лида моддий эмас, маъ- Лутфий, Жомий, Навоий, Беҳзод Давлатимиз раҳбари таъбири рақамлар ҳаракатланади» тамойили асоси- бўйича Наманган вилояти Электромагнит мослашув хиз-
нинг кучли фирқасини навий қулликдан кўра каби буюк шоиру мусаввир, меъ- билан айтганда, «Ўзбекистонда да бажаришга ўтилади. матига мурожаат қилишингиз мумкин.
ташкил этишга қаратилган шармандалироқ мутелик, мору бастакор, тарихчилар ети- янги бир Уйғониш – Учинчи Ре-
газеталар чоп этишдан қуллик мавжуд эмас. шиб чиқдики, уларнинг яратган нессанс даврига пойдевор яра- Мурожаат учун манзил: Наманган шаҳри, Ибрат
иборат эди. Эл-юрт озод- тилди». кўчаси, 41-уй.