The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by tanja.paris010, 2021-03-28 11:33:08

Pisana priprava Snaga MODEL A

Pisana priprava Snaga MODEL A

Naziv škole: OŠ Vijenac, Osijek
Mjesto: Osijek
Nadnevak: 31. 03. 2021.
Model nastave: A

STRUČNO – PEDAGOŠKI UVID
U NASTAVE SATE PREDMETA FIZIKE

U OSNOVNOJ ŠKOLI
(OBNOVA NAPREDOVANJA U ZVANJU)

Stručno povjerenstvo:
1. dr. sc. Verica Jovanovski, viša savjetnica za fiziku, AZOO
2. Mirjana Bagarić, učitelj savjetnik, OŠ Višnjevac, Višnjevac
3. Mirna Stojanović, učitelj savjetnik, Tehnička škola Ruđera Boškovića, Vinkovci
1

Pisana priprava za izvođenje nastavne teme

Snaga

Ime i prezime učiteljice: Tanja Paris
Nastavno područje (predmet): FIZIKA
Broj sati: 2
Tip sata: obrada i vježba
Razred: 7. b

Domena: B – Međudjelovanje
Ishod: FIZ OŠ D.7.6. Povezuje rad s energijom tijela i analizira pretvorbe energije.

FIZ OŠ D.7.10. Istražuje fizičke pojave
FIZ OŠ D.7.11. Rješava fizičke probleme
Razrada ishoda:
Tumači snagu.
Istražuje pojavu izvodeći učenički pokus.
Vizualizira problemsku situaciju.
Izabire potrebne informacije i primjenjuje fizička načela.
Kvalitativno zaključuje primjenjujući fizičke koncepte i zakone.
Primjenjuje i pretvara mjerne jedinice.

Vrednovanje:
Vrednovanje učenja (ne uključuje brojčanu ocjenu): razgovor s učenicima tijekom obrade,
praćenje doprinosa raspravi (primjena, povezivanje, zaključivanje i napredak u ostvarenosti
odgojno-obrazovnih ishoda), pregledavanje učenikovih zapisa eksperimentalnog rada,
bilježenje postignuća učenika u rubrike bilješki, Imenik učenika u e-Dnevniku.
Vrednovanje naučenog: pregledavanje učenikovih zapisa eksperimentalnog rada, praćenje i
bilježenje postignuća učenika pri istraživanju pojava, usmeno provjeravanje, kratka pisana
provjera na kraju nastavnog sata rješava fiz. problema, bilježenje postignuća učenika u
rubrike brojčane ocjene, Imenik učenika u e-Dnevniku.

2

Razrada ishoda prema razinama ostvarenosti:

ELEMENTI RAZINA USVOJENOSTI

VREDNOVANJA ZADOVOLJAVAJUĆA DOBRA VRLO DOBRA IZNIMNA
Znanje i vještine
Opisuje pojam Tumači snagu. Imenuje zastarjelu Analizira i tumači
snaga. primjere snage u
Navodi oznaku za mjernu jedinicu za svakodnevnom
snagu. životu.
Imenuje mjernu snagu.
jedinicu za snagu.

Konceptualni i Prepoznje na Preračunava Uspoređuje snage Računa fizičku
numerički zadatci primjerima snage tijela. veličinu snaga u
stroja ili čovjeka. mjerne jedinice za Pretvara zastarjelu složenim
Istraživanje fizičkih Zapisuje snagu mjernu jedinice za problemskim
pojava stroja ili čovjeka. snagu. snagu. zadatcima.
Riješava Računa korisnost
Postavlja relevantna Prepoznje konceptualne stroja u zadatcima iz
pitanja i navodi matematički model zadatke. svakodnevnog života.
pretpostavke. (vezu između
Prepoznaje pribor i fizičkih veličina Postavlja hipotezu. Osmišljava pokus za
mjerne instrumente Slaže i izvodi pokus rješavanje problema.
za izvođenje iskazati sa zadanim priborom. Koristi se dodatnom
pokusa. Prepoznaje varijable literaturom.
Slaže pokus uz formulom). u pokusu. Planira i izvodi
pomoć sa zadanim Računa fizičku Raspravlja o važnosti eksperimentalnu
priborom i po veličinu snaga. kontrole varijabli. proceduru
zadanim uputama. Procijenjuje i Mjeri duljinu dužine,
Opisuje pokus. Kvalitativno vrednovati procjenu . vrijeme izvan
Objašnjava svoje zaključuje Objašnjava teorijsku mjernog područja
pretpostavke. povezujući podlogu. mjerke.
Izvodi samostalno Mjeri vrijednosti Prikuplja i organizira
najjednostavnija koncepte vezane Izmjerene podatke podatke o problemu
mjerenja. prikazuje tablično i/ili iz različitih izvora.
Crta ispravno skicu uz snagu. grafički. Predlaže poboljšanja
pokusa. Objašnjava svrhu Prepoznaje u postupku mjerenja.
Bilježi opažanja. funkcionalnu ovisnost Raspravlja o
Bilježi podatke u eksperimenta. varijabli. doprinosima
tablicu pri Izražava ovisnost pogrešaka u mjerenju.
izvođenju pokusa uz Prepoznaje varijabli u Uspoređuje rezultate
pomoć. matematičkom mjerenja s modelom.
Formulira zaključak varijable. obliku. Formulira zaključke
nakon izvođenja Prepoznaje fizičke Formulira zaključke. mjerenja.
pokusa uz pomoć. veličine koje je Predstavlja zaključke Predstavlja zaključke
Prepoznaje pojavu u potrebno održavati istraživanja. istraživanja.
prirodi prikazanu Raspraviti problem Analizira zaključke
pokusom ili stalnima. na temelju prikazanih mjerenja koristeći
računalnom Objašnjava svoje podataka i pogrešaka kritički osvrt.
simulacijom. mjerenja s ostalim Otvara nove
pretpostavke. učenicima i učiteljem. probleme za daljnja
Slaže i izvodi Objašnjava pojavu u istraživanja.
prirodi prikazanu Raspravlja o pojavi u
pokus sa zadanim pokusom ili prirodi prikazanoj
računalnom pokusom ili
priborom i prema simulacijom. računalnom
simulacijom.
zadanim uputama.

Opisuje pokus i
svoja opažanja

tijekom pokusa.

Crta skicu pokusa.
Prikazuje tablično

podatke

jednostavnoga

pokusa.

Interpretira

kvalitativno

rezultate mjerenja
Objašnjava
zaključke nakon
izvođenja pokusa
uz pomoć.

Predstavlja
zaključke
istraživanja.

Opisuje pojavu u

prirodi prikazanu

pokusom ili
računalnom

simulacijom.

3

Izabire i izvodi drugi
demonstracijski
pokus ili računalnu
simulaciju koja
prikazuje razmatranu
pojavu te je na tom
primjeru obrazlaže.

Cilj nastavne teme: Usvojiti pojam snaga
Ključni pojmovi: vrijeme, t, sekunda, s, rad, snaga, P, vat, W, konjska snaga, KS

4

Međupredmetna tema:

2. Osobni i socijalni rast i razvoj
osr A.3.3. Razvija osobne potencijale.
osr B.3.2. Razvija komunikacijske kompetencije i uvažavajuće odnose s drugima te poticanje
vršnjačke pomoći
osr B.3.4. Suradnički uči i radi u timu.

3. IKT
ikt A.3.2. Učenik se samostalno koristi raznim uređajima i programima.
ikt C.3.1. Učenik samostalno provodi jednostavno istraživanje, a uz učiteljevu pomoć složeno
istraživanje radi rješavanja problema u digitalnome okružju..
ikt C.3.4. Učenik uz učiteljevu pomoć ili samostalno odgovorno upravlja prikupljenim
informacijama.

4. Poduzetništvo
pod A.3.1. Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
pod B.3.1. Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije.
pod B.3.2. Planira i upravlja aktivnostima.

6. Zdravlje
A.3.1.A Pravilno organizira vrijeme za rad i odmor tijekom dana.

7. Učiti kako učiti
uku A.3.2. Primjena strategija učenja i rješavanje problema
Učenik se koristi različitim strategijama učenja i primjenjuje ih u ostvarivanju ciljeva učenja i
rješavanju problema u svim područjima učenja uz povremeno praćenje učitelja.
uku A.3.3. Kreativno mišljenje
Učenik samostalno oblikuje svoje ideje i kreativno pristupa rješavanju problema.
uku A.3.4. Kritičko mišljenje
Učenik kritički promišlja i vrednuje ideje uz podršku učitelja.
uku B.3.1. Planiranje
Uz povremenu podršku učenik samostalno određuje ciljeve učenja, odabire strategije učenja i
planira učenje.
uku B.3.2. Praćenje
Uz povremeni poticaj i samostalno učenik prati učinkovitost učenja i svoje napredovanje
tijekom učenja.
uku B.3.4. Samovrednovanje/ samoprocjena
Učenik samovrednuje proces učenja i svoje rezultate, procjenjuje ostvareni napredak te na
temelju toga planira buduće učenje.
uku D.3.2. Suradnja s drugima
Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama i
spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.

5

Povezanost s drugim predmetima:

MAT OŠ A.7.3. Primjenjuje različite zapise racionalnih brojeva
MAT OŠ A.7.4. Primjenjuje uspoređivanje racionalnih brojeva
MAT OŠ A.7.5. Primjenjuje računanje s racionalnim brojevima
MAT OŠ B.7.2. Rješava i primjenjuje linearnu jednadžbu.
MAT OŠ B.7.3. Primjenjuje proporcionalnost i obrnutu proporcionalnost
MAT OŠ B.7.4. Primjenjuje lineranu ovisnost
MAT OŠ D.7.5. Odabire i preračunava odgovarajuće mjerne jedinice

POV OŠ C.7.1. Učenik analizira važnost širenja izuma i tehnologija od 18. stoljeća do početka
20. stoljeća.
POV OŠ C.8.1. Učenik analizira razvoj i uporabu tehnologije koje su promijenile život čovjeka
u 20. i 21. stoljeću.

INF OŠ C.5.4. Upotrebljava multimedijske za ostvarivanje složenih ideja u komunikacijskom
ili suradničkom okruženju
INF OŠ C.6.1. Izrađuje, objavljuje te predstavlja digitalne sadržaje s pomoću nekog online
i/ili offline programa pri čemu poštuje uvjete korištenja programom te postavke privatnosti
INF OŠ C.6.2. Koristi se online pohranom podataka i primjerenim programima kao potporom
u učenju i istraživanju te suradnji
INF OŠ C.6.3. Surađuje s drugim učenicima u stvaranju online sadržaja
INF OŠ A.7.3. Prikuplja i unosi podatke kojima se analizira neki problem s pomoću
odgovarajućeg programa, otkriva odnos među podatcima koristeći se različitim alatima
programa te mogućnostima prikazivanja podataka
INF OŠ A.7.4. Opisuje, uspoređuje i koristi se različitim formatima zapisivanja grafičkih i
zvučnih podataka te videopodataka na računalu
INF OŠ C.8.3. Dizajnira, razvija, objavljuje i predstavlja radove s pomoću sredstava
informacijske i komunikacijske tehnologije primjenjujući suradničke aktivnosti

OŠ LK A.7.1. Istražuje i interpretira različite sadržaje oblikujući ideje koje izražava služeći se
likovnim i vizualnim jezikom.

OŠ TK C.7.2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni
Tehnika i kvaliteta života učenik planira smanjenje troškova energije u kućanstvu

OŠ HJ A.5.1. Govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom
OŠ HJ A. 6.4. Piše pripovjedne i opisne tekstove prema planu pisanja
OŠ HJ A.7.1. Govori prema planu i razgovara primjenjujući vještine razgovora u skupini
OŠ HJ A.7.3. Čita tekst, izvodi zaključke i tumači značenje riječi

6

Metodički prijedlozi, smjernice, standardi pristupačnosti i dodatni sadržaji
za rad s učenicima koji imaju posebne odgojno-obrazovne potrebe

Metodički prijedlozi i napomene za rad s učenicima koji žele znati više i darovitim
učenicima

Za učenike koji žele znati više predlažem sljedeći projekt: Istražite primjere snage u
životinjskom svijetu. Kolika je snaga čimpanze, a kolika je snaga krokodilova ugriza?
Razlikuju li se snage mladunčadi životinjskih vrsta? Kako se nekada iskorištavala snaga
magaraca, deva, slonova i drugih životinja, te koristi li se i danas snaga životinja za obavljanje
svakodnevnih poslova?
Rezultate istraživanja prikažite u jednom od alata za izradu interaktivnih vizualnih sadržaja
kao što su Flipgrid, Prezi, genial.ly ili piktochart.
Zadatak neka učenici rade u manjoj skupini (ne većoj od 4 učenika) kao međupredmetnu temu
iz biologije, geografije, povijesti i fizike

Metodički prijedlozi, smjernice, standardi pristupačnosti i dodatni sadržaji za rad s
učenicima s teškoćama u razvoju

Oznake i mjerne jedinice dodati u osobni podsjetnik kao što je prethodno predloženo (npr. u
neki od alata za izradu prezentacija ili plakata).

Postoji mogućnost da pojam „razmjerno“ neki učenici s teškoćama ne razumiju zato ga treba
dodatno usmeno pojasniti, da ga učenici usvoje. Koliko puta se jedna veličina poveća
(smanji), s njom se toliko puta i druga veličina poveća (smanji), kažemo da su te veličine
razmjerne.

Za učenike s intelektualnim teškoćama valja prilagoditi vrijeme izvođenja aktivnosti,
nastavne materijale kao i sadržaje u skladu s obrazovnim programom po kojemu se pojedini
učenik školuje. Važno je napraviti odabir zadataka koje učenik može riješiti, ali ne tako da
učenik jednostavno rješava prva tri zadataka, nego valja odrediti one ključne zadatke koji će
mu pomoći da usvoji ono najvažnije. U radu s učenikom valja se koristiti elementima kao što
su ilustracije i fotografije te na taj način mjerenje rada i vremena što je moguće više povezati s
iskustvima koja su bliska učeniku. Na primjeru snage sportaša dodatno objasniti što je snaga.
Pripremiti učenicima još neke primjere snaga kako bi im dodatno objasnili tu definiciju.
Učenicima je potrebno i slikovno ili na konkretnom primjeru objasniti o čemu ovisi snaga.

Za učenike s motoričkim teškoćama preporučuje se jezično prilagoditi složenije zadatke ili
ih dodatno približiti učeniku uz upotrebu slika (grafičkih simbola: www.arasaac.org ili
https://pixabay.com) ili stvarnih predmeta. Simboli se mogu koristiti u editoru uređaja i
prikazati na zaslonu. Valja osigurati pomoć od strane pomoćnika kod svih zadatka koji
uključuju upisivanje brojeva (tablica u dijelu O čemu ovisi snaga) te u zadatcima.

7

Ako se uz nastavnu jedinicu planiraju upotrijebiti preslike radnih materijala, one moraju biti
uvećane. Ako se učenik školuje po redovitom programu, uz prilagodbu sadržaja i
individualizaciju postupaka valja napraviti odabir ključnih zadataka. Tijekom ove nastavne
jedinice valja staviti naglasak na razumijevanje primjenjivosti snage u svakodnevnom životu.

Za učenike sa specifičnim teškoćama učenja Svakako se preporučuje usmenim putem
objasniti što predstavljaju velika slova W i P, a što malo slovo t. Izbjegavati složenije zadatke
dok učenik ne ovlada rješavanjem jednostavnijih zadataka. Važno je sažeti objašnjenje razlike
između pojmova snagu u fiz. smislu te pritom naglasiti ključne pojmove. Dok god se učenik
otežano snalazi rješavajući takve zadatke, ne treba prelaziti na složenije.

Za učenike s poremećajem iz spektra autizma preporučuje se upotreba vizualne podrške
tako da se sadržaj jedinice unaprijed najavi slikama ili natuknicama, odnosno da se najavi
svaka nova aktivnost unutar jedinice (primjerice videozapis).

Za učenike s oštećenjem vida potrebno je dati uvećanu tablicu istraživanja i ostale nastavne
materijale za rad..

Učenička postignuća za učenike koji se školuju po redovitom programu uz po
prilagodbu sadržaja:

- Opisati pojam snaga
- Navesti oznaku i mjernu jedinicu za snagu
- Računati snagu tijela ili stroja

Vrednovanje učeničkih postignuća za učenike koji se školuju po redovitom programu uz
po prilagodbu sadržaja:

Razrada ishoda prema razinama ostvarenosti:

ELEMENTI RAZINA USVOJENOSTI

VREDNOVANJA ZADOVOLJAVAJUĆA DOBRA VRLO DOBRA IZNIMNA
Znanje i vještine
Opisuje pojam Tumači snagu uz Imenuje zastarjelu Analizira primjere
snaga uz pomoć. pomoć. snage u
Navodi oznaku za mjernu jedinicu za svakodnevnom životu
snagu uz pomoć. snagu uz pomoć. uz pomoć.
Imenuje mjernu
jedinicu za snagu uz Računa fizičku
pomoć. veličinu snaga u
jednostavnim
Konceptualni i Prepoznaje na Preračunava Uspoređuje snage problemskim
numerički zadatci tijela uz pomoć. zadatcima prema
primjerima snage mjerne jedinice za modelu.
stroja ili čovjeka uz
pomoć. snagu prema

Zapisuje snagu modelu i uz
stroja ili čovjeka. pomoć.

Prepoznaje
matematički model
(vezu između
fizičkih veličina

iskazuje

formulom) prema

modelu i uz
pomoć.

8

Istraživanje fizičkih Prepoznaje pribor i Računa fizičku Postavlja hipotezu. Osmišljava pokus za
pojava veličinu snaga Složiti i izvesti pokus rješavanje problema.
mjerne instrumente Koristi se dodatnom
za izvođenje direktnim sa zadanim priborom. literaturom.
uvrštavanjem u Planira i izvodi
pokusa. Prepoznaje varijable eksperimentalnu
Slaže pokus uz formula prema proceduru
pomoć sa zadanim u pokusu. Mjeri duljinu dužine,
modelu i uz manju vrijeme mjerkom.
priborom i po pomoć. Procijenjuje rezultat Prikuplja i organizira
Prepoznaje fizičke podatke o problemu
zadanim uputama veličine koje je mjerenja. iz različitih izvora.
uz pomoć. potrebno održavati Formulira zaključke
Mjeri vrijednosti. mjerenja.
Opisuje pokus. stalnima uz Predstaviti zaključke
pomoć. Izmjerene podatke istraživanja.
Iznosi svoje prikazuje tablično i/ili Otvara nove
Objasniti svoje grafički uz pomoć.
pretpostavke. Formulira zaključke probleme za daljnja
pretpostavke. uz pomoć. istraživanja.
Izvodi samostalno Slaže i izvodi Predstavlja zaključke
istraživanja. Raspravla o pojavi u
najjednostavnija pokus sa zadanim Objašnjava pojavu u
mjerenja uz pomoć. prirodi prikazanoj
priborom i prema prirodi prikazanu
Crta ispravno skicu pokusom ili
zadanim uputama. pokusom ili računalnom
pokusa. računalnom
Bilježi opažanja uz Opisuje pokus i simulacijom.
pomoć. svoja opažanja simulacijom.
Bilježi podatke u Izabire i izvodi drugi
tijekom pokusa.
tablicu pri demonstracijski
izvođenju pokusa uz Crta skicu pokusa. pokus ili računalnu
pomoć. Prikazuje tablično
Formulira zaključak simulaciju koja
nakon izvođenja podatke
pokusa uz pomoć. prikazuje razmatranu
jednostavnog
Prepoznaje pojavu u pokusa uz pomoć. pojavu te je na tom
Objašnjava primjeru obrazlaže.
prirodi prikazanu zaključke nakon
izvođenja pokusa
pokusom ili uz pomoć.
računalnom
Predstavlja
simulacijom. zaključke
istraživanja.

Opisuje pojavu u

prirodi prikazanu

pokusom ili
računalnom

simulacijom.

9

ORGANIZACIJA NASTAVNOG PROCESA

Nastavne metode Nastavni Socijalni oblici Nastavna sredstva i
postupci rada pomagala
- metode usmenog
izlaganja Planiranje - frontalni Tiskani i/ili digitalni
Upućivanje - rad u paru udžbenik, radna bilježnica,
- metoda razgovora Predstavljanje - individualni
- metoda čitanja i Demonstriranje interaktivni ekran, tableti
Ispitivanje
rada na tekstu Vrednovanje nastavni listići za
- metode crtanja Komuniciranje istraživačku nastavu,
nastavni listić za
(ilustrativnih vrednovanje usvojenosti
radova/grafičkih ishoda,
uradaka) evaluacijski listić
- metoda rada s
ilustrativnim zaporni sat, metarska vrpca,
materijalima kalkulator (tablet)
- metoda praktičnih
radova

Literatura:

Literatura za učenike:

1. Mijo Dropuljić, Sandra Ivkovič, Tanja Paris, Iva Petričević, Danijela Takač, Senada
Tuhtan, Ivana Zakanji: FIZIKA 7, udžbenik za istraživačku nastavu Fizike u sedmom
razredu osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2018.

2. Mijo Dropuljić, Sandra Ivkovič, Tanja Paris, Iva Petričević, Danijela Takač, Senada
Tuhtan, Ivana Zakanji: FIZIKA 7, radna bilježnica za istraživačku nastavu Fizike u
sedmom razredu osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2018.

Literatura za učiteljicu:

1. . Mijo Dropuljić, Sandra Ivkovič, Tanja Paris, Iva Petričević, Danijela Takač, Senada
Tuhtan, Ivana Zakanji: FIZIKA 7, udžbenik za istraživačku nastavu Fizike u sedmom
razredu osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2018.

2. Mijo Dropuljić, Sandra Ivkovič, Tanja Paris, Iva Petričević, Danijela Takač, Senada
Tuhtan, Ivana Zakanji: FIZIKA 7, radna bilježnica za istraživačku nastavu Fizike u
sedmom razredu osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2018.

3. Ramiza Kurtović, Vladis Vujnović, Marija Šuveljak, Ivana Matić, Davor Horvatić:
FIZIKA 7, udžbenik za osmi razred osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2014.
4. Ramiza Kurtović, Vladis Vujnović, Marija Šuveljak, Ivana Matić, Davor Horvatić:
FIZIKA 7, radna bilježnica za osmi razred osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2014.

10

5. Ramiza Kurtović, Vladis Vujnović, Marija Šuveljak, Ivana Matić, Davor Horvatić:
FIZIKA 7, priručnik za učitelje, Profil Klett, Zagreb, 2014.
6. Nevenka Jakuš, Ivana Matić, FIZIKA 7, udžbenik s radnom bilježnicom za učenike 7.
razreda osnovne škole, Alka script, Zagreb, 2009.
Internetske stranice:
Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNET, DOS priručnik za nastavnike, URL:
file:///C:/Users/Korisnik/Downloads/FIZIKA7.pdf (15.09.2018.)
https://info.flipgrid.com/
https://prezi.com/
https://genial.ly
https://piktochart.com/
https://www.youtube.com/watch?v=AotNMtAuzY0
Edutorij, digitalni obrazovni materijali, https://edutorij.e-skole.hr/share/page/home-page
Minecraft Education Edition, https://education.minecraft.net/
Snaga, online nastavni listić za istraživanje fiz. veličina https://carnet-
my.sharepoint.com/:w:/r/personal/tanja_paris1_skole_hr/_layouts/15/Doc.aspx?sourcedoc=
%7BBC60AB21-94B3-4F87-B20B-
AC43215713AB%7D&file=Snaga%2C%20listi%C4%87%20za%20istra%C5%BEivanje%
20fiz.%20pojava.docx&wdOrigin=OFFICECOM-
WEB.START.SEARCH&ct=1616347793018&action=default&mobileredirect=true
Snaga, online vrednovanje istraživanja
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=FvJamzTGgEurAgyaPQKQkaRSSJ
rlY-pHo25-NGmKxglUNUFKNUlBRldFVFRZQzFWTzZEOEY2MDdBUy4u

11

TIJEK NASTAVNOG PROCESA

Etapa sata Cilj etape Opis aktivnosti učitelja Opis aktivnosti učenika Međupredmetne
teme i povezivanje
s ostalim
predmetima

Uvodni dio ✓ provjera Ponovimo naučene ishode odgojno-obrazovni ishod.
(otvaranje predznanja FIZ OŠ D.7.6. Povezuje rad

u Domeni D - Energija

problema) ✓ poticanje s energijom tijela i analizira

znatiželje pretvorbe energije.

✓ poticanje Aktivnost. osr B.3.2. Razvija
motivacije Ponoviti naučene sadržaje komunikacijske
kojima se ostvaruju kompetencije i
Postavlja pitanja. predmetni ishodi Domene uvažavajuće odnose s
D - Energija drugima te poticanje
Ako nazivamo domenu vršnjačke pomoći
koju proučavamo? Samoinicijativno se
Što je energija? javljaju. OŠ HJ A.5.1. Govori i
Odgovaraju na pitanja. razgovara u skladu s
Domenu koju proučavamo interesima, potrebama
nazivamo energija. i iskustvom

Energija je veličina kojom
iskazujemo sposobnost
tijela ili sustava da obavlja
rad.

Kako označavamo Oznaka za energiju je
energiju? veliko slovo E.
Mjerna jedinica za energiju
Kako nazivamo mjernu je džul. Oznaka mjerne
jedinicu za energiju? jedinice je slovo J.
Pobliže smo upoznali:
Koje smo oblike energije kinetičku energiju,
pobliže upoznali? gravitacijsku potencijalnu i
elastičnu potencijalnu
Kada kažemo da tijelo ima energiju.
kinetičku energiju? Kinetičku energiju tijelo
O čemu ovisi kinetička ima kada se giba.
energija? Kinetička energija ovisi o
Kada kažemo da tijelo ima brzini tijela i o masi tijela.
gravitacijsku potencijalnu
energiju? Gravitacijsku potencijalnu
O čemu ovisi gravitacijska energiju imaju sva tijela na
potencijalna energija? nekoj visini iznad Zemljine
površine.
Gravitacijska potencijalna
energija ovisi o visini i
masi na kojoj se nalazi te o
jakosti gravitacijskog polja.
Egp = m· g · h

12

Elastična potencijalna

Kada kažemo da tijelo ima energija je energija
elastičnu potencijalnu pohranjena u elastičnim

energiju? tijelima kojima je oblik

promijenjen zbog

djelovanja neke vanjske

sile.

Eel = ∙ (∆ )2
2

Što predstavlja promjenu Promjenu energije iz
energije iz jednog oblika u jednog oblika u drugi je
drugi? rad.

Što podrazumijevamo pod Rad je djelovanje sile duž
radom u fizičkom smislu? puta.

Oznaka za rad je slovo W.

Kako smo označili rad? Mjerna jedinica za rad je
džul. Oznaka mjerne
Kako nazivamo mjernu
jedinicu za rad? jedinice je slovo J.

Gledaju video uradak.

Uvodna motivacija 2. odgojno-obrazovni ishod:
Učenik prepoznaje snagu.
Promotrimo kratki video  
uradak

https://www.youtube.co Aktivnost:
m/watch?v=AotNMtAu Učenici gledaju video i
zY0 fotografije na temelju kojih

raspravljaju o snazi. uku A.3.3. Kreativno
mišljenje
Obratite pozornost na Samoinicijativno se javljaju
sljedeće u video uratku: i odgovaraju. Učenik samostalno
Što radi ovaj čovjek? oblikuje svoje ideje i
Čovjek gura automobil. kreativno pristupa
Obavlja li on rad u Čovjek djeluje mišićnom rješavanju problema.
fizičkom smislu? silom duž puta.
uku A.3.4. Kritičko
Postavljanje problema: Uspio je gurati automobil mišljenje
Zagrebom jer je snažan.
Kako je uspio gurati Djelovao je/radio je (gurao Učenik kritički
automobil? automobil) duž nekog puta promišlja i vrednuje
u nekom vremenu. ideje uz podršku
Najava naše današnje tema: učitelja.

Središnji ✓ usvojene Piše naslov na Pišu naslov u školsku bilježnicu.
dio temeljne interaktivnom ekranu.
(konstruira pojmove, Snaga
nje modela) pojave i Stotinama godina ljudi
procese, međusobno okušavaju
✓ algoritme… svoju snagu.
primijeniti
u
konkretnom
zadatku
razvijati
vještine

13

opisivanja i Pokazujem najsnažnije Zapisuju u školsku bilježnicu.
usmenog ljude u Republici
izražavanja, Hrvatskoj u zadnjih 100 Samoinicijativno se javljaju i
grafičkih godina. čitaju svoje zapise.
prikaza-
crtanje Jeste li se susreli u
etapa svakodnevnom životu s
pokusa, pojmom snaga?
organiziran Zapiši u školsku
ja podataka, bilježnicu. Imate jednu
dogovaranj minutu vremena.
ai Prozvat ću nekoliko
pridržavanj učenika koji će pročitati
a pravila svoje zapise u školskoj
reda bilježnici.

Biti na izmaku snaga, OŠ HJ A.7.1. Govori

osloniti se na vlastite snage, prema planu i
razgovara
posljednji atom snage, primjenjujući vještine

pucati od snage, jeftina razgovora u skupini
radna snaga, oružane snage
Kako znamo tko je
snažniji od dva RH, na TZK penjanje uz
čovjeka/dva učenika? uže, snaga duha, stupanje

na snagu, u naponu snage,


O čemu će onda ovisiti Uspoređujemo njihove
snaga nekog čovjeka ili
snage obzirom na obavljeni
stroja?
rad koji obavljaju u
određenom vremenu.

Današnje istraživanje Snaga ovisi o obavljenom
izvest ćemo korištenjem radu i vremenu obavljanja
tog rada.
edukativne Minecraft
odgojno-obrazovni
igrice Snaga koju su ishod: FIZ OŠ B.7.10.
izradili učenici 7. b (Tia, Istraživanje fiz. pojava

Franka, Vjeran, Mariano i

Luka)

Dati uputa za rad. Cilj aktivnosti: Istražiti o MAT OŠ B.7.3.
čemu ovisi snaga Primjenjuje
Pokrenite igricu. proporcionalnost i
Priča. Na satu povijesti Aktivnost: Učenik povezuje obrnutu
čuli ste da su nekada pokuse te na temelju toga proporcionalnost
davno u blizini školi, ali izražava simbolički
možda i na mjestu ovisnost snage o radu i osr B.3.2. Razvija
današnjeg školskog vremenu. komunikacijske
podruma nađene vrijedne kompetencije i
Sudjeluje u istraživačkom uvažavajuće odnose
iskopine. U igrici se pokusu i na temelju opisa i s drugima
nalazite u školi. Obiđite obrazloženja pokusa
školu i njene učionice. opisuje snagu. Pritom pod B.3.2. Planira i
Siđite u podrum. Silaskom sudjeluje u upravlja
na stepenice odredite vašu konstruktivističkoj raspravi aktivnostima.
pri čemu se postiže
snagu. Usporedite pri tome efikasnije tumačenje
tko je snažniji. Prije
stotinu i više godine u

14

našoj domovini ljudi su snage. Istraživanje ikt C.3.1. Učenik
posebice u brdskim korištenjem alata Microsoft
krajevima bili u potrazi za Office 365 za škole i samostalno provodi
vrijednim iskopinama. Tko Microsoft Minecraft
će biti najsnažniji rudar Education Edition. jednostavno
naše igre Snaga i pronaći Prijava AAI korisničkim istraživanje, a uz
vrijedne iskopine otkriti računom. učiteljevu pomoć
ćemo u igri? složeno istraživanje
Pokus radi rješavanja
Ostaviti nekoliko minuta Zadatak:
vremena za pisanje i Odrediti snagu tijela problema u
crtanje učenika u Pribor: metarska vrpca,
bilježnicu. zaporni sat, tablet digitalnome
Hipoteza___________ okružju
Dijelim učenike u parove. Opis pokusa:
Podijeliti potreban pribor
za rad i opreme. a. Ovisnost
snage o radu

Opišite i objasnite Procijeni tko je snažniji. osr B.3.2. Razvija
zapaženo. komunikacijske
Hodaj stepenicama od prvog kompetencije i
Obilazim i pomažem po kata do prizemlja školske zgrade. uvažavajuće odnose
potrebi u radu. Dati s drugima
dodatne uputu za rad Zapornin satom mjeri vrijeme pot
ukoliko učenici zatraže. rebno da siđeš stepenicama u pod B.3.2. Planira i
upravlja
Pri pokusu učenici prizemlje. Metarskom vrpcom aktivnostima.
samostalno navode: izmjeri duljinu prijeđenoh puta.
Izmjerene podatke upiši u tablicu ikt C.3.1. Učenik
 pribor 1. Usporedi vremena silaženja niz samostalno provodi
 postupak jednostavno
 opažanje stude istraživanje, a uz
 zaključak. učiteljevu pomoć
m/kg s/m t/s W/J / složeno istraživanje
Dati uputu za rad. radi rješavanja
Pomoći učenicima koji problema u
traže pomoć u radu. digitalnome
Osoba okružju
A

Osoba
B

Tablica 1.

Zaključak. Koliko puta je
veći rad toliko puta je veća

snaga tijela. Snaga je

razmjerna s obavljenim

radom.

P~W OŠ HJ A. 6.4. Piše
pripovjedne i
b. Ovisnost snage o opisne tekstove
vremenu prema planu pisanja

Procijeni tko je snažniji.

Hodaj stepenicama od prvog
kata do prizemlja školske zgrade.

Zapornin satom mjeri vrijeme pot
rebno da siđeš stepenicama u
prizemlje. Izmjerene podatke upiš

i u tablicu 2. Usporedi vremena

koja ste dobili mjerenjem.

m/kg s/m t/s W/J /



Osoba
A

15

Osoba
B

Dakle, što bismo mogli Zaključak. Koliko puta je OŠ HJ A.7.3.
zaključiti o snazi tijela iz vrijeme kraće toliko puta Čita tekst, izvodi
ova dva pokusa? je snaga tijela veća. zaključke i
tumači značenje
Oznaka za snagu dolazi Snaga je obrnuto riječi
od engleske riječi
power, a oznaka je razmjerna s vremenom. MAT OŠ B.7.2.
veliko slovo P. Rješava i
1 primjenjuje
~ linearnu jednadžbu.

Tako je, dakle da Snaga P je razmjerna MAT OŠ B.7.3.
zaključimo, snaga je Primjenjuje
fizikalna veličina koja radu W, a obrnuto proporcionalnost i
pokazuje koliki rad obrnutu
obavi stroj ili čovjek u razmjerna vremenu t za proporcionalnost
jedinici vremena.
To ćemo formulom ond3a. koje je taj rad obavljen. MAT OŠ D.7.5.
prikazati ovako: Odabire i
odgojno-obrazovni ishod: preračunava
Učenik izražava ovisnost odgovarajuće
= varijabli u matematičkom mjerne jedinice
obliku.
Mjerna jedinica za   osr B.3.2. Razvija
snagu je vat, a Aktivnost: Raspravom na komunikacijske
označavamo ga sa W. temelju prethodnih pokusa kompetencije i
učenici izražavaju ovisnost uvažavajuće odnose
Dakle, snaga je jednaka snage o radu i vremenu u s drugima
1 W ako se rad od 1 J matematičkom obliku.
obavi u 1 s (sekunda je Rasprava se usmjerava POV OŠ C.7.1.
mjerna jedinica za pitanjima koja dovode do Učenik analizira
vrijeme). uvođenja fizičke veličine i važnost širenja
matematičkog izraza izuma i tehnologija
za snagu. od 18. stoljeća do
početka 20.
Učenici zapisuju. stoljeća.

Mjerna jedinica snage,

vat, dobila je ime po
Jamesu Wattu, škotskom
inženjeru i izumitelju
koji je usavršio parni

stroj.

16

Veće mjerne jedinice za Učenici zapisuju.
snagu koje se koriste su:
kilovat, 1 kW = 1000 W
megavat, 1 MW = 1000
kW = 1 000 000 W
gigavat, 1 GW = 1 000
000 000 W

Zastarjela mjerna POV OŠ C.8.1.
jedinica za snagu je Učenik analizira
konjska snaga, a oznaka
je KS. razvoj i uporabu

tehnologije koje su
promijenile život
čovjeka u 20. i 21.
stoljeću.

Uputiti učenike o OŠ TK C.7.2. Na
prosječnim snagama. kraju treće godine
učenja i poučavanja
predmeta Tehnička

kultura u domeni

Tehnika i kvaliteta
života učenik

planira smanjenje
troškova energije u
kućanstvu

Za vrednovanje odgojno-obrazovni ishod. MAT OŠ B.7.2.
usvojenosti ishode igraju FIZ OŠ D.7.6. Povezuje rad Rješava i
labirint 5. pitanja. s energijom tijela i analizira primjenjuje
pretvorbe energije. linearnu jednadžbu.

Aktivnost. MAT OŠ B.7.3.
Ponoviti naučeni sadržaj Primjenjuje
kojima se ostvaruju proporcionalnost i
predmetni ishodi Domene obrnutu
D – Energija proporcionalnost

Odgovaraju na pitanja. MAT OŠ D.7.5.
1. 5 GW = 5 · 109 W Odabire i
2. Iznimno dopuštena preračunava
odgovarajuće
mjerna jedinica za mjerne jedinice

snagu je konjska snaga. osr B.3.2. Razvija
komunikacijske
3. 20 MW = 20 000 kW kompetencije i
4. Ante podiže u školskoj uvažavajuće odnose
s drugima
dvorani uteg mase 5 kg

na visinu 2 m. Koliko

iznosi njegova snaga

ako on uteg podigne za

2 s?

17

P = = 50 W

Podijeliti poveznicu u
virtualnoj bilježnici Njegova snaga iznosi 50 W.
FIZIKA
7 ili listiće za 5. Ana treba usisati svoju
samovrednovanje u slučaju
nestanka Internet veze. sobu. iRobotu snage
Dati upute za rad.
2,5 W zadala je
Snaga, online vrednovanje pomoću home mobilne
istraživanja aplikacije čišćenje

https://forms.office.com/Pages/Resp sobe. Koliki rad obavi uku B.3.4.
ovaj usisavač ako radi
onsePage.aspx?id=FvJamzTGgEurA Samovrednovanje/
30 min?
gyaPQKQkaRSSJrlY-pHo25- W = P · t = 4 500 J samoprocjena
Učenik
NGmKxglUNUFKNUlBRldFVFRZ iRobot obavi rad od 4 500
samovrednuje
QzFWTzZEOEY2MDdBUy4u J. proces učenja i
Rješavaju online listić.
Lijepe listić na papiru u svoje rezultate,
školsku bilježnicu u slučaju
procjenjuje
nestanka Internet veze.
ostvareni napredak

te na temelju toga
planira buduće
učenje

Završni dio ✓ Primjena Zadavanje aktivnosti iz Rješavaju. MAT OŠ B.7.2.
(primjena naučeno Rješava i
modela) g vrednovanje naučenog odgojno – obrazovni ishod: primjenjuje
FIZ OŠ D.7.6. Rješavaju linearnu jednadžbu.
Dati uputu za rad. fizičke probleme
MAT OŠ B.7.3.
Podjeliti listiće. Aktivnost: Primjenjuje
Nagovijestiti vrijeme Učenici čitaju zadatke, proporcionalnost i
izrade. prelaze na rješavanje obrnutu
konceptualnih i numeričkih proporcionalnost
zadataka.
MAT OŠ D.7.5.
Pokupiti uratke. Odabire i
Dati rješenja na pptx. preračunava
Dajem uputu za rad. odgovarajuće
mjerne jedinice

TKO ŽELI VIŠE. Upute u virtualnoj OŠ LK A.7.1.
bilježnici FIZIKA i igrici Istražuje i
Za učenike koji žele interpretira različite
znati više predlažem Snaga, Minecraft sadržaje oblikujući
sljedeći projekt: Istražite ideje koje izražava
Education Edition služeći se likovnim
primjere snage u
životinjskom svijetu. i vizualnim

Kolika je snaga jezikom.
čimpanze, a kolika je INF OŠ A.7.3.

snaga krokodilova Prikuplja i unosi

ugriza ili neke druge podatke kojima se
životinje? Razlikuju li se
snage mladunčadi analizira neki
životinjskih vrsta? Kako problem s pomoću
se nekada iskorištavala odgovarajućeg

programa, otkriva
odnos među
podatcima koristeći
se različitim

alatima programa te

18

snaga magaraca, deva, mogućnostima

slonova i drugih prikazivanja
životinja, te koristi li se i
danas snaga životinja za podataka
INF OŠ A.7.4.
obavljanje svakodnevnih Opisuje, uspoređuje

poslova? i koristi se
Rezultate istraživanja različitim
prikažite u jednom od
formatima
alata za izradu
zapisivanja
interaktivnih vizualnih grafičkih i zvučnih
sadržaja kao što su
podataka te
Flipgrid, Prezi, genial.ly
videopodataka na
ili piktochart. računalu
Zadatak neka učenici INF OŠ C.8.3.

rade u manjoj skupini Dizajnira, razvija,
(ne većoj od 4 učenika)
kao međupredmetnu objavljuje i

temu iz biologije, predstavlja radove s
pomoću sredstava
geografije, povijesti i
informacijske i
fizike
komunikacijske

tehnologije
primjenjujući
suradničke

aktivnosti

19

PLAN INTERAKTIVNOG EKRANA
Snaga

20

Prilog 1. Snaga, nastavni listić za istraživačku nastavu učenika koji se školu prema
redovitom programu

POKUS

CILJ: Odrediti snagu tijela

PRIBOR: _______________________________________________________

HIPOTEZA:_______________________________________________________

OPIS POKUSA:

a. Ovisnost snage o radu
Prvo procijeni tko je snažniji od dva učenika koji hodaju stepenicama. Metarskom vrpcom
izmjeri pređeni put koji hodaš stepenicama od prizemlja do podruma škole zgrade. Izmjerene
podatke upiši u tablicu 1. U tablicu upiši svoju masu i masu učenika koji s tobom vrši
mjerenje. Usporedi obavljene radove hodanja stepenicama od prizemlja do podruma škole.

Osoba m/kg F/N s/m t/s W/J /

Tablica 1.

b. Ovisnost snage o vremenu

Prvo procijeni tko je snažniji. Hodaj stepenicama od prizemlja do podruma školske zgrade.
Zapornin satom mjeri vrijeme potrebno da se spustiš stubama. Izmjerene podatke upiši u
tablicu 2. Usporedi vremena silaženja niz stepenice.

Osoba m/kg F/N s/m t/s W/J /

Tablica 2. Skica/Fotografija:
Analiza podataka:

Zaključak: ___________________________________________________

21

Prilog 2. Snaga, nastavni listić za istraživačku nastavu učenika koji se školu prema
redovitom programu uz prilagodbu sadržaja

POKUS

CILJ: Odrediti snagu tijela

PRIBOR: _______________________________________________________

HIPOTEZA:_______________________________________________________

OPIS POKUSA:

a. Ovisnost snage o radu
Prvo procijeni tko je snažniji od dva učenika koji hodaju stepenicama. Metarskom vrpcom
izmjeri pređeni put koji hodaš stepenicama od prizemlja do podruma škole zgrade. Izmjerene
podatke upiši u tablicu 1. U tablicu upiši svoju masu i masu učenika koji s tobom vrši
mjerenje. Usporedi obavljene radove hodanja stepenicama od prizemlja do podruma škole.

Osoba m/kg F/N s/m t/s W/J /

Tablica 1.

Zaključak: P ~ W

b. Ovisnost snage o vremenu
Prvo procijeni tko je snažniji. Hodaj stepenicama od prizemlja do podruma školske zgrade.
Zapornin satom mjeri vrijeme potrebno da se spustiš stepenicama. Izmjerene podatke upiši u
tablicu 2. Usporedi vremena silaženja niz stepenice.

Osoba m/kg F/N s/m t/s W/J /

Tablica 2.
Zaključak: ~ 1



Analiza podataka: Skica/Fotografija:
P =



Zaključak: ___________________________________________________

22

Prilog 3. Snaga, nastavni listić za učenike koji se školuju prema redovitom programu uz
prilagodbu sadržaja PO

Snaga

Zadatak: Odredi snagu koja je potrebna za penjanje stepenicama

Pribor: ______________________________________________________

Opis pokusa: Skica:

__________________________________

__________________________________

__________________________________

1. Izmjeri visinu stubišta. (Izmjeri visinu jedne stepenice i
pomnoži s brojem stepenica).
h =stubišta ________ cm = ______ m

2. Vagom izmjeri svoju masu.
m = ________ kg

3. Satom izmjeri vrijeme potrebno da prijeđeš stepenice.
t = ________ min = _______ s

4. Izračunaj obavljeni rad pri uspinjanju stepenicama.
W = Egp = m · g · h =

5. Izračunaj svoju snagu.

Zaključak. Snaga potrebna za penjanje uz stepenice iznosi ______ .

23

Snaga je rad obavljen u nekom vremenu.
Snagu označavamo velikim tiskanim slovom P.

Snaga se dobiva dijeljenjem rada i vremena:

P - snaga P =



W - rad

t - vrijeme potrebno za obavljanje rada

Mjerna jedinica za snagu jest vat. Oznaka je W.

Često su u uporabi veće jedinice od vata: kilovat (kW), megavat
(MW) i gigavat (G)

1 GW = 1 000 000 000 W
1 MW = 1 000 000 W
1 kW = 1 000 W

Primjer 1.

24

Praktična vježba. Potraži kod kuće sljedeće uređaje (usisavač,
glačalo, mikrovalna pećnica). Pročitaj kolika im je snaga.
Skiciraj ih i napiši pročitanu snagu.

Zadatak 1.

Izračunaj snagu motora koji u 10 s obavi rad 1 000 J.

W = 1 000 J P =



t = 10 s

P=? P = 1 000

10

P = 100 W
Odgovor. Snaga motora iznosi 100 W.

Zadatak 2.
Kolika je snaga konja koji u 50 s obavi rad od 25 000 J?
Račun.

Odgovor._____________________________________________________

25

Prilog 4. Domena D - Energija, vrednovanje naučenog, nastavni listić za učenike koji se
školuju prema redovitom programu

1. Zaokruži točnu tvrdnju.

Staklena kuglica (pikula) mase, m giba se na tlu brzinom, v. Staklena kuglica koja se giba

jednakom brzinom na tlu, ali ima dva puta veću masu: 1
A. ima jednaku kinetičku energiju kao i staklena kuglica mase, m

B. nema kinetičku energiju

C. ima dva puta veću kinetičku energiju od staklene kuglice mase, m

D. ima dva puta manju kinetičku energiju od staklene kuglice mase, m

2. Zaokruži točan odgovor. 1
Na radnu površinu stola stol podižemo knjigu koja se nalazi na visini od 0,80 cm od
poda. Rad koji je obavljen za podizanje te knjige podižemo silom od 5 N iznosi:

A. 0,4 J
B. 4 J
C. 40 J
D. 400 J

3. Nadopuni. Ako se rad obavlja s dva bagera, tada bager koji obavi jednak rad u dva

puta kraćem vremenu ima dva puta snagu. 1

4. Preračunaj. 4
a/ 5 k J = _____________ J
b/ 5 mJ = _____________ J

c/ 5 MW = _____________ W

d/ 5 kcal = ________ cal

5. Izračunaj.

S Markove zgrade s visine balkona od 10 m slučajno je pala nogometna lopta. Masa lopte je

400 g. Kolika je kinetička i gravitacijska potencijalna energija nogometne lopte:

a/ u trenutku ispuštanja Egp = ________ J , Ek = _________ J

b/ na polova visine balkona Egp = ________ J , Ek = _________ J

c/ u trenutku udara o tlo Egp = ________ J , Ek = _________ J

Račun.

4
26

6. Izračunaj.
Ane doskoči na trampolin i pri tome elastična potencijalna energija iznosi 30 J. Kolika
je konstanta elastičnosti trampolina koji ju odbaci 20 cm u zrak?
Račun.

4

Odgovor.__________________________________________

Bodovi i ocjenska ljestvica: 15 -14 (5), 13 – 12 (4), 11 – 9 (3), 8 – 6 (2), 5 – 0 (1)

TKO ŽELI VIŠE.

7. Ukupna energija bejzbol loptice na visini h nakon udarca iznosi 3000 J, dok samo
potencijalna energija na toj istoj visini iznosi 20 J. Koliko iznosi kinetička energija
loptice na dvostruko većoj visini od početne ako ona tijekom leta zbog otpora zraka
izgubi 5% početne energije?

27

Prilog 5. Domena D - Energija, vrednovanje naučenog, rješenje nastavnog listića za
učenike koji se školuju prema redovitom programu

1. Zaokruži točnu tvrdnju.

Staklena kuglica (pikula) mase, m giba se na tlu brzinom, v. Staklena kuglica koja se giba
jednakom brzinom na tlu, ali ima dva puta veću masu:
A. ima jednaku kinetičku energiju kao i staklena kuglica mase, m
B. nema kinetičku energiju
C. ima dva puta veću kinetičku energiju od staklene kuglice mase, m
D. ima dva puta manju kinetičku energiju od staklene kuglice mase, m

2. Zaokruži točnu tvrdnju. Na radnu površinu stola stol podižemo knjigu koja se nalazi na
visini od 0,80 cm od poda. Rad koji je obavljen za podizanje te knjige podižemo silom od 5 N
iznosi:

A. 0,4 J
B. 4 J
C. 40 J
D. 400 J

3. Nadopuni. Ako se rad obavlja s dva bagera, tada bager koji obavi jednak rad u dva
puta kraćem vremenu ima dva puta veću snagu.

4. Preračunaj.
a/ 5 k J = 5 000 J
b/ 5 mJ = 0,005 J
c/ 5 MW = 5 000 000 W
d/ 5 kcal = 5 000 cal

5. S Markove zgrade s visine balkona od 10 m slučajno je pala nogometna lopta. Masa lopte je

400 g. Kolika je kinetička i gravitacijska potencijalna energija nogometne lopte:

a/ u trenutku ispuštanja Egp = __40_ J , Ek = _0__ J

b/ na polova visine balkona Egp = __20__ J , Ek = _20__ J

c/ u trenutku udara o tlo Egp = __0__ J , Ek = _40__ J

Račun.

h = 10 m

m = 400 g = 0,4 kg

g ≈ 10


Egp = m · g · h Eu = Egp + Ek
Ek = 0 J
Egp ≈ 0,4 kg · 10 · 10 m


Egp ≈ 40 J

Egp = m · g · h

Egp ≈ 0,4 kg · 10 ·5m Ek = Eu – Egp = 40 J – 20 J = 20 J


28

Egp ≈ 20 J
Za g = 9,81 N/kg
Egp = 39,24 J Ek = 0 J

Egp = 19, 62 J Ek = 39,24 J – 19,62 = 19,62 J

Egp = 0 J Ek = 39,24 J

6. Ane doskoči na trampolin i pri tome elastična potencijalna energija iznosi 30 J. Kolika
je koeficijent elastičnosti trampolina koji ju odbaci 20 cm u zrak?
Račun.

Eel = 30 J
Δl = 20 cm = 0,2 m

Eel = ∙ (∆ )2

2

k = 2 ∙
(∆ )2

k = 2 ∙ 30
(0,2 )2

k = 1 500

.
Odgovor. Koeficijent elastičnosti iznosi 1 500


TKO ŽELI VIŠE.

7. Epot2 = 2 Epot1 = 40 J
Euk2 = Euk1 – 0.05Euk1 = 2850 J

Epot2 + Ekin2 = 2850 J
Ekin2 = 2850 J – 40 J = 2810 J

29

Prilog 6. Domena D - Energija, vrednovanje naučenog, nastavni listić za učenike koji se
školuju prema redovitom programu uz prilagodbu sadržaja

1. Zaokruži točan odgovor.

Na radnu površinu stola stol podižemo knjigu koja se nalazi na visini od 0,80 cm od poda. Rad
koji je obavljen za podizanje te knjige podižemo silom od 5 N iznosi:

1
A. 0,4 J
B. 4 J
C. 40 J
D. 400 J

2. Zaokruži točnu tvrdnju.

Orao i komarac imaju jednake kinetičke energije dok lete u zraku. 1

TOČNO NETOČNO

3. Nadopuni. Ako se rad obavlja s dva bagera, tada bager koji obavi jednak rad u dva

puta kraćem vremenu ima dva puta snagu.

(manju/veću)

1

4. Preračunaj.
NAPOMENA: 1 kJ = 1 000 J
a/ 5 kJ = _____________ J
b/ 50 J = ____________ k J

1 J = 1 000 mJ
c/ 5 mJ = _____________ J

1 MW = 1 000 000 W
d/ 5 MW = _____________ W

4

5. S Markove zgrade s visine balkona od 10 m slučajno je pala nogometna lopta. Masa lopte

je 400 g. Kolika je kinetička i gravitacijska potencijalna energija nogometne lopte:

a/ u trenutku ispuštanja Egp = ___ J , Ek = ___ J

b/ u trenutku udara o tlo Egp = ____ J , Ek = ___ J

30

4

Račun.

h = 10 m

m = 400 g = ____ kg

g ≈ 10


Egp = m · g · h Eu = Egp + Ek
Ek = ____ J
Egp ≈ ____ kg · ___ · ___ m


Egp ≈ ____ J

6. Ane doskoči na trampolin koeficijenta elastičnosti 1 500 . Kolika je elastična



potencijalna energija trampolina koji ju odbaci 20 cm u zrak?

Račun.

k = 1 500


Δl = 20 cm = ____ m
Eel = ?

Eel = ∙ (∆ )2
2

Eel =

Eel =

4

Odgovor. __________________________________________

Bodovi i ocjenska ljestvica: 15 -14 (5), 13 – 12 (4), 11 – 9 (3), 8 – 6 (2), 5 – 0 (1)

31

Prilog 7. Domena D - Energija, vrednovanje naučenog, rješenje nastavnog listića za
učenike koji se školuju prema redovitom programu uz prilagodbu sadržaja

1. Zaokruži točan odgovor.

Na radnu površinu stola stol podižemo knjigu koja se nalazi na visini od 0,80 cm od poda. Rad
koji je obavljen za podizanje te knjige podižemo silom od 5 N iznosi:

A. 0,4 J 1

B. 4 J

C. 40 J

D. 400 J

2. Zaokruži točnu tvrdnju.

Orao i komarac imaju jednake kinetičke energije dok lete u zraku. 1

TOČNO NETOČNO

3. Nadopuni. Ako se rad obavlja s dva bagera, tada bager koji obavi jednak rad u
dva puta kraćem vremenu ima dva puta veću snagu.
(manju/veću)

1

4. Preračunaj.
NAPOMENA: 1 kJ = 1 000 J
a/ 5 kJ = __5000__ J
b/ 50 J = __0,005___ k J

1 J = 1 000 mJ
c/ 5 mJ = __0,005__ J

1 MW = 1 000 000 W 4
d/ 5 MW = __5 000 000____ W

5. S Markove zgrade s visine balkona od 10 m slučajno je pala nogometna lopta. Masa lopte

je 400 g. Kolika je kinetička i gravitacijska potencijalna energija nogometne lopte:

a/ u trenutku ispuštanja Egp = ___ J , Ek = ___ J

b/ u trenutku udara o tlo Egp = ____ J , Ek = ___ J

Račun. 4
h = 10 m 32
m = 400 g = ____ kg

g ≈ 10


Račun.

h = 10 m

m = 400 g = 0,4 kg

g ≈ 10


Egp = m · g · h Eu = Egp + Ek
Ek = 0 J
Egp ≈ 0,4 kg · 10 · 10 m


Egp ≈ 40 J

6. Ane doskoči na trampolin koeficijenta elastičnosti 1 500 . Kolika je elastična



potencijalna energija trampolina koji ju odbaci 20 cm u zrak?
Račun.

k = 1 500


Δl = 20 cm = 0,2 m
Eel = ?

Eel = ∙ (∆ )2
2

Eel = 1 500 ∙ (0,2)2

2

Eel = 30 J

Odgovor. _Elastična potencijalna energija iznosi 30 J.__

33

Prilog 8. Snaga, vrednovanje usvojenosti ishoda
1. Preračunaj. 5 GW = _____ W
2. Nadopuni. Iznimno dopuštena mjerna jedinica za snagu je ____________.
3. Preračunaj. 20 MW = _________kW
4. Ante podiže u školskoj dvorani uteg mase 5 kg na visinu 2 m. Koliko iznosi njegova
snaga ako on uteg podigne za 2 s?

Račun.
Odgovor._______________________________________

5. Ana treba usisati svoju sobu. iRobotu snage 2,5 W zadala je pomoću home mobilne
aplikacije čišćenje sobe. Koliki rad obavi ovaj usisavač ako radi 30 min?

Račun.

Odgovor.________________________________________

34

Prilog 9. Vrednovanje učeničko istraživačkog pokusa (rad kod kuće tko želi više)

razine ostvarenosti kriterija

sastavnice u potpunosti djelomično potrebno doraditi
Postavljanje
problema Problem je detaljno Problem je razložen na manje Problem nije razložen.

Postavljanje razložen na manje dijelove dijelove koji su usmjereni na Koraci rješavanja nisu
hipoteze
koji su usmjereni na rješenje. Koraci rješavanja osmišljeni.

rješenje te su osmišljeni nisu do kraja smišljeni.

koraci rješavanja (što će

mjeriti, kako i s čim

mjeriti, koji pribor

koristiti, kakav postav

pokusa ostvariti).

Hipoteza je jasno i dobro Hipoteza je površno Hipoteza je krivo
postavljena, fizikalno postavljena, nije jasno postavljena ili je nema.
utemeljena (povezana sa fizikalno utemeljena ni
prethodnim znanjem i povezana s planiranim
iskustvom) i jasno je pokusom.
povezana s planiranim
pokusom.

Kreiranje pokusa Napravljena je skica Napravljena je nepotpuna Ne postoji skica pokusa

pokusa uz svako mjerenje. skica pokusa. uz svako mjerenje.

Odabrani je odgovarajući Odabran je odgovarajući Nije odabran
odgovarajući pribor za
pribor za izvođenje pribor za izvođenje pokusa. izvođenje pokusa.
pokusa.
Pokus je neuredno,
Pokus je uredno, Pokus nije smišljen niti
nepregledno, ali funkcionalno složen ili je krivo i
pregledno i funkcionalno složen. nefunkcionalno složen.
složen.

Prikupljanje Pribor za izvođenje Pribor za izvođenje mjerenja Pribor za izvođenje
podataka mjerenja (drveni kvadar,
dinamometar) koristi (drveni kvadar, mjerenja (drveni kvadar,
ispravno.
dinamometar) koristi dinamometar) ne koristi

ispravno. ispravno.

Mjerenje sile trenja i Mjerenje sile trenja i okomite Mjerenje sile trenja i

okomite pritisne sile je pritisne sile je obavljeno okomite pritisne sile nije
obavljeno točno (s
odgovarajućim brojem točno (s odgovarajućim obavljeno točno (s

brojem pouzdanih znamenki). odgovarajućim brojem

pouzdanih znamenki). Nije izveden dovoljan broj pouzdanih znamenki).

Izveden je dovoljan broj mjerenja (<3 mjerenja). Izveden je nedovoljan

mjerenja (3 ili 5). Dobiveni podatci mjerenja su broj mjerenja ili mjerenja
djelomično uredno složena u
Dobiveni podatci mjerenja nema.

su uredno složena u tablicutablicu i pripremljena za Dobiveni podatci
i pripremljena za obradu. obradu. mjerenja nisu uredno

složena u tablicu i

pripremljena za obradu.

35

Model rješenja Rezultat pokusa je izveden Rezultat pokusa je izveden na Rezultat pokusa nije

Verifikacija na temelju obrade temelju obrade mjerenja, bez izveden.
modela
mjerenja te je obrazložen u obrazloženja. Nema obrade mjerenja ili
Izvori znanja zaključku. je ona kriva.

(Broj pouzdanih znamenki

u rezultatu ne razlikuje se

od onih u mjerenjima.)

Na temelju rezultata Kritički osvrt na hipotezu nije Na temelju rezultata nije

napravljen je detaljni detaljan i/ili nije jasno napravljen kritički osvrt
kritički osvrt o
temeljen na rezultatu pokusa. na hipotezu.

podudaranju s hipotezom.

Hipoteza se korigira te se
iznosi konačni zaključak s
odgovarajućim
obrazloženjem.

Izvori znanja su potpuno i Izvori znanja su djelomično i Izvori znanja su

točno navedeni te ponegdje točno navedeni te nepotpuni i nisu točno

znanstveno utemeljeni. nisu potpuno znanstveno navedeni ili nedostaju te

utemeljeni. znanstveno nisu

utemeljeni.

36

Prilog 10.. Vrednovanje učitelja u svrhu refleksije (vrednovanje kao učenje)
37


Click to View FlipBook Version