Naziv škole: OŠ Vijenac, Osijek
Mjesto: Osijek
Nadnevak: 9. i 16. 03. 2021.
Razred: 7. a, 7. b
Priprema za izvođenje nastavne teme
Gravitacijska potencijalna energija
Ime i prezime učiteljice: Tanja Paris
Nastavno područje (predmet): FIZIKA
Broj sati: 3
Rb. sata:
Tip sata: obrada i vježba
Domena: D – Energija
Ishod: FIZ OŠ D.7.6. Povezuje rad s energijom tijela i analizira pretvorbe energije.
FIZ OŠ D.7.10. Istražuje fizičke pojave.
FIZ OŠ D.7.11. Rješava fizičke problem
Razrada ishoda: Objašnjava zapis i značenje fizičke veličine.
Opisuje pojam gravitacijska potencijalna energija.
Povezuje energiju i rad.
Analizira gravitacijsku potencijalnu energije.
Istražuje pojavu izvodeći učenički istraživački pokus.
Vizualizira problemsku situaciju.
Izabire potrebne informacije i primjenjuje fizička načela.
Kvalitativno zaključuje primjenjujući fizičke koncepte i zakone.
Primjenjuje i pretvara mjerne jedinice.
Razrada ishoda prema razinama ostvarenosti:
Dovoljan Dobar Vrlo dobar Izniman
Opisuje primjere Tumači gravitacijsku Analizira pretvorbu Analizira primjere
tijela koja imaju potencijalnu gravitacijske gravitacijske
gravitacijsku energiju. potencijalne potencijalne energije
potencijalnu energije u rad i u kojima se javlja
energiju. Povezuje rad s obrnuto. gustoća, volume, sila
promjenom trenja.
Navodi oznake i gravitacijske Analizira primjere u
mjerne jedinice za potencijalne kojima dolazi do Analizira zakon
gravitacijsku energije na pretvorbe energije iz očuvanja energije na
potencijalnu primjerima. jednoga oblika u primjerima.
energiju, rad. drugi te prijelaza
Računa gravitacijsku energije s tijela na
potencijalnu tijelo.
energiju.
OČEKIVANA POSTIGNUĆA I NJIHOVO VREDNOVANJE
Cilj nastavne teme: Usvojiti pojam gravitacijska potencijalna energija
Kognitivna postignuća (učenje informacija i procesa povezanih s informacijama)
- Opisuje pojam gravitacijska potencijalna energija
- Navodi oznaku i mjernu jedinicu za gravitacijsku potencijalnu energiju
- Navodi gravitacijsku potencijalnu energije
- Računa gravitacijsku potencijalnu energije
- Preračunavati mjerne jedinice za gravitacijsku potencijalnu energiju
Psihomotorička postignuća (fizičke vještine i spretnost)
- opisati jednostavni pokus
- predvidjeti rezultat mjerenja
- mjeriti mjernim uređajem
- prikazati rezultate mjerenja
Afektivna postignuća (uvjerenja, stavovi i vrijednosti koje treba razvijati)
- poticati interes za istraživanje
- isticati važnosti fizike u svakidašnjem životu, razvijati komunikacijske vještine
- razvijati sistematičnost u radu i razmišljanju
- poticati primjenu IT tehnologije
- razvijati uspješnu suradnju među učenicima
- razvijati naviku prihvaćanja tuđih ideja u raspravi
Generičke kompetencije
Rješavanje problema
Donošenje odluka
Metakognicija
Suradnja
Digitalna pismenost i korištenje tehnologija
Aktivno građanstvo
Ključni pojmovi: rad, gravitacijska potencijalna energija, Egp, džul (J), masa, visina
Međupredmetna tema:
2. Osobni i socijalni rast i razvoj
osr A.3.3. Razvija osobne potencijale.
osr B.3.2. Razvija komunikacijske kompetencije i uvažavajuće odnose s drugima te poticanje
vršnjačke pomoći
3. IKT
ikt A.3.2. Učenik se samostalno koristi raznim uređajima i programima.
4. Poduzetništvo
pod B.3.2. Planira i upravlja aktivnostima.
7. Učiti kako učiti
uku A.3.3. Kreativno mišljenje
Učenik samostalno oblikuje svoje ideje i kreativno pristupa rješavanju problema.
uku A.3.4. Kritičko mišljenje
Učenik kritički promišlja i vrednuje ideje uz podršku učitelja.
uku B.3.4. Samovrednovanje/ samoprocjena
Učenik samovrednuje proces učenja i svoje rezultate, procjenjuje ostvareni napredak te na temelju
toga planira buduće učenje.
Povezanost s drugim predmetima:
MAT OŠ A.5.1. Brojevnim izrazom u skupu prirodnih brojeva s nulom moderira problemsku situaciju.
MAT OŠ A.5.5. Računa s decimalnim brojevima.
MAT OŠ A.5.6. Zaokružuje prirodne i decimalne brojeve.
MAT OŠ E.5.1. Barata podatcima prikazanim na različite načine.
MAT OŠ E.6.1. Prikazuje podatke tablično te linijskim i stupčastim dijagramom frekvencija
MAT OŠ A.7.5. Primjenjuje računanje s racionalnim brojevima
MAT OŠ B.7.2. Rješava i primjenjuje linearnu jednadžbu.
MAT OŠ D.7.5. Odabire i preračunava odgovarajuće mjerne jedinice
OŠ HJ A.5.1. Govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom
OŠ HJ A.7.1. Govori prema planu i razgovara primjenjujući vještine razgovora u skupini
Vrednovanje obrazovnih ishoda
Vrednovanje učenja (- vrednovanje za učenje i vrednovanje kao učenje – ne uključuje brojčanu
ocjenu): razgovor s učenicima tijekom obrade, praćenje doprinosa raspravi (primjena, povezivanje,
zaključivanje i napredak u ostvarenosti
odgojno-obrazovnih ishoda), pregledavanje učenikovih zapisa eksperimentalnog rada, bilježenje
postignuća učenika
Vrednovanje kao učenje (ne uključuje brojčanu ocjenu): samovrednovanje
Vrednovanje naučenog: pregledavanje učenikovih zapisa eksperimentalnog rada te praćenje i
bilježenje postignuća učenika pri istraživanju pojava, usmeno provjeravanje i pisana provjera na kraju
nastavne cjeline
ORGANIZACIJA NASTAVNOG PROCESA
Nastavne metode Nastavni postupci Socijalni oblici rada Nastavna sredstva i pomagala
Planiranje - frontalni Tiskani i/ili digitalni udžbenik,
- rad u paru radna bilježnica, interaktivni
- metode usmenog Upućivanje -individualni ekran, tableti
izlaganja
Plastične posude, plastelin,
- metoda razgovora Predstavljanje pijesak, utezi različitih masa,
- metoda čitanja i rada Demonstriranje kuglice različitih masa, vaga,
ravnalo, metalni stalak, drveni
na tekstu kvadar
- metoda demonstracije Ispitivanje
- metoda istraživanja
- metode crtanja Vrednovanje
(ilustrativnih Komuniciranje
radova/grafičkih
uradaka)
- metoda rada s
ilustrativnim
materijalima
- metoda praktičnih
radova
Literatura:
Literatura za učenike:
1. Mijo Dropuljić, Sandra Ivkovič, Tanja Paris, Iva Petričević, Danijela Takač, Senada
Tuhtan, Ivana Zakanji: FIZIKA 7, udžbenik za istraživačku nastavu Fizike u sedmom
razredu osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2018.
2. Mijo Dropuljić, Sandra Ivkovič, Tanja Paris, Iva Petričević, Danijela Takač, Senada
Tuhtan, Ivana Zakanji: FIZIKA 7, radna bilježnica za istraživačku nastavu Fizike u sedmom
razredu osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2018.
Literatura za učiteljicu:
1. . Mijo Dropuljić, Sandra Ivkovič, Tanja Paris, Iva Petričević, Danijela Takač, Senada
Tuhtan, Ivana Zakanji: FIZIKA 7, udžbenik za istraživačku nastavu Fizike u sedmom
razredu osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2018.
2. Mijo Dropuljić, Sandra Ivkovič, Tanja Paris, Iva Petričević, Danijela Takač, Senada
Tuhtan, Ivana Zakanji: FIZIKA 7, radna bilježnica za istraživačku nastavu Fizike u sedmom
razredu osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2018.
3. Ramiza Kurtović, Vladis Vujnović, Marija Šuveljak, Ivana Matić, Davor Horvatić: FIZIKA 7,
udžbenik za osmi razred osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2014.
4. Ramiza Kurtović, Vladis Vujnović, Marija Šuveljak, Ivana Matić, Davor Horvatić: FIZIKA 7,
radna bilježnica za osmi razred osnovne škole, Profil Klett, Zagreb, 2014.
5. Ramiza Kurtović, Vladis Vujnović, Marija Šuveljak, Ivana Matić, Davor Horvatić: FIZIKA 7,
priručnik za učitelje, Profil Klett, Zagreb, 2014.
6. Nevenka Jakuš, Ivana Matić, FIZIKA 7, udžbenik s radnom bilježnicom za učenike 7.
razreda osnovne škole, Alka script, Zagreb, 2009.
Internetske stranice:
Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNET, DOS priručnik za nastavnike, URL:
file:///C:/Users/Korisnik/Downloads/FIZIKA7.pdf (15.09.2018.)
www.arasaac.org
https://pixabay.com
https://www.genial.ly/
https://piktochart.com/
www.wordsearchmaker.net
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=FvJamzTGgEurAgyaPQKQkaRSSJrlY-pHo25-
NGmKxglUQjRLWVYzN1RHQ0tLQ1ZTWVVRMlc0QlgyNi4u
https://carnet-
my.sharepoint.com/:p:/g/personal/tanja_paris1_skole_hr/EQJXD9M82j9It34VoL5dWTQBQZPmHF
a4eFvCjcO2SpPFig?e=AQsmwh
Vrednovanje kao učenje https://goformative.com/clone/J7ETD2?_rid=25xctq
Have students join at goformative.com/join using this code:
FLKWRG
Učenička postignuća za učenike koji se školuju po redovitom programu uz po prilagodbu sadržaja:
- Opisuje pojam gravitacijsku potencijalnu energija
- Navodi oznaku i mjernu jedinicu za gravitacijsku potencijalnu energiju
- Navodi primjere gravitacijske potencijalne energije
- Računa gravitacijsku potencijalnu energije
- Preračunavati mjerne jedinice za gravitacijsku potencijalnu energiju
Vrednovanje postignuća za učenike koji se školuju po redovitom programu uz po prilagodbu
sadržaja:
1. Opiši pojam gravitacijska potencijalna energija
2. Navedi oznaku i mjernu jedinicu za gravitacijsku potencijalnu energiju
3. Imenuje primjere gravitacijske potencijalne energije
4. Preračunaj mjerne jedinice za gravitacijsku potencijalnu energiju
Metodički prijedlozi, smjernice, standardi pristupačnosti i dodatni sadržaji za
rad s učenicima koji imaju posebne odgojno-obrazovne potrebe
Metodički prijedlozi i napomene za rad s učenicima koji žele znati više i s darovitim učenicima
Odredite gravitacijsku potencijalnu energiju čaše vode od 2 dl napunjene do vrha ako se nalazi na
radnoj površini stola u vašoj sobi. Koje je veličine potrebno izmjeriti? Učenici neka ove zadatke rade
samostalno kod kuće, a rezultate neka prikažu kao plakat pomoću jednog od alata kao što su
https://www.genial.ly/ ili https://piktochart.com/.
Metodički prijedlozi, smjernice, standardi pristupačnosti i dodatni sadržaji za rad s učenicima s
teškoćama u razvoju
Preporučuje se dodatno usmeno naglasiti da svako tijelo koje je na Zemlji uvijek ima gravitacijsku
potencijalnu energiju. Oznake i mjerne jedinice dodati u osobni podsjetnik kao što je prethodno
predloženo (npr. u neki od alata za izradu prezentacija ili plakata).
Postoji mogućnost da pojam „razmjerno“ neki učenici s teškoćama ne razumiju zato ga treba
dodatno usmeno pojasniti, da ga učenici usvoje. Primjerice, nakon primjera s brašnom može se
zaključiti da što je tijelo više, to mu je veća gravitacijska potencijalna energija. Kada raste jedna
veličina, a s njom automatski i druga, kažemo da su te veličine razmjerne.
Za učenike s motoričkim teškoćama preporučuje se jezično prilagoditi složenije zadatke ili ih
dodatno približiti učeniku uz upotrebu slika (grafičkih simbola: www.arasaac.org ili
https://pixabay.com) ili stvarnih predmeta. Simboli se mogu koristiti u editoru uređaja i prikazati na
zaslonu. Ako se uz nastavnu jedinicu planiraju upotrijebiti preslike radnih materijala, one moraju biti
uvećane. Ako se učenik školuje po redovitom programu, uz prilagodbu sadržaja i individualizaciju
postupaka valja napraviti odabir ključnih zadataka. Tijekom ove nastavne jedinice valja staviti
naglasak na razumijevanje primjenjivosti gravitacijske potencijalne energije u svakodnevnom životu.
Za učenike s intelektualnim teškoćama valja prilagoditi vrijeme izvođenja aktivnosti, nastavne
materijale kao i sadržaje u skladu s obrazovnim programom po kojemu se pojedini učenik školuje.
Važno je napraviti odabir zadataka koje učenik može riješiti, ali ne tako da učenik jednostavno rješava
prva tri zadataka, nego valja odrediti one ključne zadatke koji će mu pomoći da usvoji ono najvažnije.
U radu s učenikom valja se koristiti elementima kao što su ilustracije i fotografije te na taj način
mjerenje visine i mase što je moguće više povezati s iskustvima koja su bliska učeniku.
Za učenike sa specifičnim teškoćama učenja
Svakako se preporučuje usmenim putem objasniti što predstavlja veliko G, a što malo g, za što se koje
koristi. Izbjegavati složenije zadatke (u koje se dodaje sila trenja, gustoća itd) dok učenik ne ovlada
rješavanjem jednostavnijih zadataka. Važno je sažeti objašnjenje razlike između pojmova rad u fiz.
smislu i ne rad te pritom naglasiti ključne pojmove koji čine razliku. Dok god se učenik otežano snalazi
rješavajući takve zadatke, ne treba prelaziti na složenije.
Za učenike s poremećajem iz spektra autizma preporučuje se upotreba vizualne podrške tako da se
sadržaj jedinice unaprijed najavi slikama ili natuknicama, odnosno da se najavi svaka nova aktivnost
unutar jedinice (primjerice videozapis).
TIJEK NASTAVNOG PROCESA
Etapa sata Cilj etape Opis aktivnosti učitelja Opis aktivnosti Povezanost s
učenika drugim
predmetima
Uvod dio provjera Ponoviti o vezi rada i energije: tijelo koje ima Učenici u osmosmjerki
( otvaranje predznanja energiju može obaviti rad. pronalaze ključne
problema ) pojmove naučene
dotada. Javljaju se i
poticanje čitaju točne odgovore.
znatiželje
Poticanje
motivacije
Učenici opisuju i
odgovaraju na
pitanja.
Pogledajte fotografiju. Imate Fotografija prikazuje
nekoliko min vremena te u svoje vodopad.
bilježnice napišite što vidite na njoj. Voda na vrhu
Koji oblik energije ima voda na vrhu vodopada ima
vodopada? gravitacijsku
potencijalnu
energiju.
Središnji dio usvojene Slika 1. Slap Skakavac, PP Papuk
(konstruiranje temeljne Napišite u svoje bilježnice naslov
modela ) pojmove,
pojave i Gravitacijska
procese, Energiju označavamo s
algoritme… potencijalna
primijeniti u E.
konkretnom energija
zadatku Gravitacijska
Kako označavamo energiju? potencijalna
razvijati Označimo gravitacijsku potencijalnu energija ovisi o:
vještine: energiju s Egp. masi, putu, visini,
promatranja, U svoje bilježnice zapišite svoje brzini,…
opisivanja i mišljenje o čemu ovisi gravitacijska
usmenog potencijalna energija.
izražavanja, Istražimo pokusom o čemu ovisi
grafičkih gravitacijska potencijalna energija.
prikaza –
crtanje etapa Podijeliti listiće za istraživanje u
pokusa, papirnatom obliku ili digitalni listić
organiziranja za istraživanje na poveznici koja se Aktivno sudjelovanje
podataka, nalazi u Literaturi. učenika u izvođenju
dogovaranja i pokusa.
pridržavanja Učenici istražuju gravitacijsku potencijalnu Pokus :
pravila rada energiju radeći s učiteljicom demonstraciju. Zadatak: Istražimo
gravitacijsku
a)Promatrat ćemo udubljenje koje potencijalnu
će utezi napraviti u brašnu. energiju
Što opažate? Pribor: metalni stalak,
brašno, plastična
m/g m/kg h/cm h/m Egp/J posuda, utezi različitih
masa ( 10 g i 20 g ),
1. ravnalo,…
2. Opis pokusa: Iz ruke
ispustimo uteg u
plastičnu posudu s
brašnom. Ispuštamo
utege jednakih masa s
različitih visina.
Opažamo udubljenje
koje su utezi
napravili u posudi s
brašnom.
Egp ~ h Uteg koji je napravio
veće udubljenje u
brašnu obavi veći rad,
odnosno pri padu, ima
veću energiju.
Zaključak: Koliko
puta je veća visina
tijela toliko puta je
veća i gravitacijska
potencijalna
energija tijela.
Opis pokusa: Iz ruke MAT OŠ A.7.5.
ispustimo utege
različitih masa u Primjenjuje
plastičnu posudu s
brašnom. Ispuštamo računanje s
utege jednakih visina.
Opažamo udubljenje racionalnim
koje su utezi
napravili u posudi s brojevima
brašnom.
MAT OŠ B.7.2.
Rješava i
primjenjuje
linearnu
jednadžbu.
b) Promatrat ćemo udubljenje koje Uteg koji je napravio
će utezi napraviti u brašnu. veće udubljenje u
Što opažate? brašnu obavi veći rad,
odnosno pri padu, ima
veću energiju.
m/g m/kg h/cm h/m Egp/J Zaključak: Koliko
puta je veća
1. masa tijela toliko
2. puta je veća i
gravitacijska
Egp ~ m potencijalna
energija tijela.
Objedinimo zaključke matematički. Zaključak:
Gravitacijska
Egp = G·h = m · g · h potencijalna
energija razmjerna
je masi i visini na
kojoj se tijelo nalazi,
a koeficijent
razmjernosti je
jakost gravitacijskog
polja g.
Podijeliti poveznicu za vrednovanje Popunjavaju online
ishoda Istraživanje fiz pojava obrazac na poveznici
Vidi popis Literature
Završni dio Primjena udžb. rješavanje zad. na str 68. Učenici samostalno
( primjena računaju.
modela ) naučenog Učitelj piše odgovore na ploču. Samoinicijativno se
javljaju i diktiraju
odgovore učitelju.
Zad. 8.
m = 10 kg
h = 1,5 m
Egp = ?, W = ?
Egp = m · g · h
Egp = 10 kg · 10
N/kg · 1,5 m
Egp = 150 J
W = ΔE = 150 J
PLAN PLOČE
Gravitacijska potencijalna energija
Oznaka gravitacijske potencijalne energije, Egp
Pokus
Zadatak: Istražimo gravitacijsku potencijalnu energiju
Pribor: metalni stalak, brašno, plastična posuda, utezi različitih masa ( 10 g i 20 g ), ravnalo,…
Opis pokusa:
m/g m/kg h/cm h/m Egp/J
1.
2.
m/g m/kg h/cm h/m Egp/J
1.
2.
Egp ~ h Egp ~ m
Zaključak: Egp = G · h = m· g · h
Zad. 8. udžb. str. 68.
m = 10 kg
h = 1,5 m
Egp = ?, W = ?
Egp = m · g · h
Egp = 10 kg · 10 N/kg · 1,5 m
Egp = 150 J
W = ΔE = 150 J
PLAN INTERAKTIVNE PLOČE
3. sat
1. Ponovimo usmeno
1.1. Kako nazivamo domenu koju proučavamo? Domenu koju proučavamo nazivamo
energija.
1.2. Koje smo oblike energije upoznali? Upoznali smo sljedeće oblike energije: kemijsku,
kinetičku, gravitacijsku, unutarnju,nuklearnu, elastičnu, električnu, topline, …
1.3. Koja je oznaka za energiju? Oznaka za energiju je slovo E.
1.4. S kojim oblicima energije smo se pobliže upoznali? Detaljnije smo se upoznali s
kinetičkom i gravitacijskom potencijalnom energijom.
1.5. Kada kažemo da tijelo ima kinetičku energiju? Tijela koja se gibaju kažemo da imaju
kinetičku energiju.
1.6. O čemu ovisi kinetička energija? Kinetička energija ovisi o masi I brzini tijela.
1.7. Kada kažemo da tijelo ima kinetičku energiju? Tijela koja se nalaze na nekoj visini iznad
tla kažemo da imaju gravitacijsku potencijalnu energiju.
1.8. O čemu ovisi gravitacijska potencijalna energija? Gravitacijska potencijala energija ovisi o
masi i visini na kojoj se nalazi tijela.
2. Vrednovanje kao učenje https://goformative.com/clone/J7ETD2?_rid=25xctq
Have students join at goformative.com/join using this code:
FLKWRG
Δh = 85 cm = 0,85 m
m = 5 kg
ΔEgp = ?
ΔEgp = m · g · Δh
ΔEgp = 5 kg · 10 · 0,85 m
ΔEgp = 42,5 J
Gravitacijska potencijalna energija se promijenila za 42,5 J.
h=5m
Egp = 21,5 J
m=?
Egp = m · g · h
m =
∙ ℎ
m = 21,5
10 ∙ 5
m = 0,43 kg
Masa nogometne lopte iznosi 0,43 kg.
V = 0,2 dm3 = 0,0002 m3
ρ= 2 700
E = 54 J
h=?
Egp = m · g · h
h =
∙
h = 54
10 ∙0,54
h = 10 m
ρ=
m=ρ·V
m= 2 700 · 0,0002 m3
3
m = 0,54 kg
Aluminijska kocka se nalazi na visini od 10 m.
3. Evaluacija
Strategija 3 -2- 1 (Gravitacijska potencijalna energija)
3 nove činjenice koje sam naučio/la
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2 činjenice s kojima se još mučim
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1 strategija koja mi pomaže riješiti problem
_____________________________________________________________________
Prilog 1. Osmosmjerka
Prilog 2. Nastavni listić za istraživačku nastavu, redovan program
Pokus
Zadatak: Istražimo gravitacijsku potencijalnu energiju
Hipoteza._________________________________________________________________
Pribor: ___________________________________________________________________
Opis pokusa:
Označimo s Egp gravitacijsku potencijalnu energiju
a. Ispustimo uteg jednakih masa s različitih visina u plastičnu posudu s brašnom.
(fotografija/crtež/skica pokusa a) i b)) Skica:
Što opažate?
m/g m/kg h/cm h/m Egp/J
1.
2.
Zaključak:_________________________________________________________________
b) Ispustimo utege različitih masa u plastičnu posudu s brašnom s jednake visine.
Skica:
m/g m/kg h/cm h/m Egp/J
1.
2.
Zaključak:_______________________________________________________________
Zaključak:_________________________________________________________________
Prilog 3. Vrednovanje učeničko istraživačkog pokusa (rad kod kuće tko želi više)
razine ostvarenosti kriterija
sastavnice u potpunosti djelomično potrebno doraditi
Postavljanje
problema Problem je detaljno Problem je razložen na manje Problem nije razložen.
Postavljanje razložen na manje dijelove dijelove koji su usmjereni na Koraci rješavanja nisu
hipoteze
koji su usmjereni na rješenje. Koraci rješavanja osmišljeni.
rješenje te su osmišljeni nisu do kraja smišljeni.
koraci rješavanja (što će
mjeriti, kako i s čim
mjeriti, koji pribor
koristiti, kakav postav
pokusa ostvariti).
Hipoteza je jasno i dobro Hipoteza je površno Hipoteza je krivo
postavljena, fizikalno postavljena, nije jasno postavljena ili je nema.
utemeljena (povezana sa fizikalno utemeljena ni
prethodnim znanjem i povezana s planiranim
iskustvom) i jasno je pokusom.
povezana s planiranim
pokusom.
Kreiranje pokusa Napravljena je skica Napravljena je nepotpuna Ne postoji skica pokusa
pokusa uz svako mjerenje. skica pokusa. uz svako mjerenje.
Odabrani je odgovarajući Odabran je odgovarajući Nije odabran
pribor za izvođenje pokusa. odgovarajući pribor za
pribor za izvođenje izvođenje pokusa.
pokusa. Pokus je neuredno,
Pokus je uredno, nepregledno, ali funkcionalno Pokus nije smišljen niti
složen. složen ili je krivo i
pregledno i funkcionalno nefunkcionalno složen.
složen.
Prikupljanje Pribor za izvođenje Pribor za izvođenje mjerenja Pribor za izvođenje
podataka mjerenja (drveni kvadar,
dinamometar) koristi (drveni kvadar, mjerenja (drveni kvadar,
ispravno.
dinamometar) koristi dinamometar) ne koristi
ispravno. ispravno.
Mjerenje sile trenja i Mjerenje sile trenja i okomite Mjerenje sile trenja i
okomite pritisne sile je pritisne sile je obavljeno okomite pritisne sile nije
obavljeno točno (s
odgovarajućim brojem točno (s odgovarajućim obavljeno točno (s
brojem pouzdanih znamenki). odgovarajućim brojem
pouzdanih znamenki). Nije izveden dovoljan broj pouzdanih znamenki).
Izveden je dovoljan broj mjerenja (<3 mjerenja). Izveden je nedovoljan
mjerenja (3 ili 5). Dobiveni podatci mjerenja su broj mjerenja ili mjerenja
djelomično uredno složena u
Dobiveni podatci mjerenja nema.
su uredno složena u tablicutablicu i pripremljena za Dobiveni podatci
i pripremljena za obradu. obradu. mjerenja nisu uredno
složena u tablicu i
pripremljena za obradu.
Model rješenja Rezultat pokusa je izveden Rezultat pokusa je izveden na Rezultat pokusa nije
Verifikacija na temelju obrade temelju obrade mjerenja, bez izveden.
modela
mjerenja te je obrazložen u obrazloženja. Nema obrade mjerenja ili
Izvori znanja zaključku.
je ona kriva.
(Broj pouzdanih znamenki
u rezultatu ne razlikuje se
od onih u mjerenjima.)
Na temelju rezultata Kritički osvrt na hipotezu nije Na temelju rezultata nije
napravljen je detaljni
detaljan i/ili nije jasno napravljen kritički osvrt
kritički osvrt o temeljen na rezultatu pokusa. na hipotezu.
podudaranju s hipotezom.
Hipoteza se korigira te se
iznosi konačni zaključak s
odgovarajućim
obrazloženjem.
Izvori znanja su potpuno i Izvori znanja su djelomično i Izvori znanja su
točno navedeni te ponegdje točno navedeni te nepotpuni i nisu točno
znanstveno utemeljeni. nisu potpuno znanstveno navedeni ili nedostaju te
utemeljeni. znanstveno nisu
utemeljeni.
Prilog 4. Vrednovanje istraživačkog rada za učenike na nastavnom satu
Ocjena Praktični rad
Učenik može:
dovoljan (2) a) prepoznati pribor za izvođenje pokusa
b) složiti pokus uz pomoć sa zadanim priborom i po uputama
c) izvoditi samostalno najjednostavnija mjerenje duljine opruge
d) crtati, bilježiti podatke u tablicu pri izvođenju pokusa uz pomoć
e) napisati zaključak nakon izvođenja pokusa uz pomoć
Učenik može:
dobar (3) a) samostalno složiti i izvesti pokus sa zadanim priborom i po uputama
b) opisati pokus i svoja opažanja tijekom pokusa
c) prikazati podatke jednostavnog pokusa
d) objasniti samostalno ili uz pomoć zaključke jednostavnog pokusa
Učenik može:
vrlo dobar (4) a) samostalno složiti i izvesti pokus sa zadanim priborom
b) samostalno prepoznati varijable, procijeniti i izmjeriti njihove vrijednosti
c) izmjerene podatke prikazati tablično i/ili grafički
d) raspraviti problem na temelju prikazanih podataka s ostalim učenicima
e) samostalno formulirati zaključke
Učenik može:
odličan ( 5 ) a) samostalno planirati i izvesti eksperimentalnu proceduru
b) prikupiti i organizirati podatke o problemu iz različitih izvora
c) Izračunati konstantu opruga
d) samostalno formulirati zaključke
e) kritički analizirati zaključke i otvoriti nove probleme za daljnja istraživanja
Prilog 5.
Gravitacijska potencijalna energija
Dvije jednake kuglice ispusti ih s različitih visina na pod.
Nacrtaj i dopuni.
Kuglica ispuštena s veće visine ________ se deformirala. Ona ima veću
MANJE/VIŠE
energiju.
Gravitacijsku potencijalnu energiju imaju sva tijela na nekoj visini iznad
Zemljine površine. Npr. lopta u zraku, kruška na grani stabla, crijep na
krovu kuće itd.
Gravitacijsku potencijalnu energiju ima tijelo zbog svoje težine.
Sjetimo se da je težina tijela posljedica djelovanja Zemlje na tijelo silom težom.
Gravitacijsku potencijalnu energiju označavamo slovima Egp.
Mjerna jedinica za energiju jest džul. Oznaka je J.
Formula za gravitacijsku potencijalnu energiju
Egp = m · g · h
m – masa tijela
g = 10 N/kg
h – visina na kojoj se tijelo nalazi
Primjer 1.
1. Dječak mase 35 kg nalazi se na visini 2 m. Kolika je njegova
gravitacijska potencijalna energija na toj visini?
Odgovor. Dječak ima gravitacijsku potencijalna energija 700 J.
Vježba.
Zadatak 1.
Dječak je bacio loptu u vis. Kolika je gravitacijska potencijalna energija lopte
mase m = 1 kg u trenutku kada je ona bila na visini h = 2 m?
Račun.
m = 1 kg
h=2m
Egp =
Egp = m · g · h
Egp = 1 kg · 10 · 2 m
Egp = 20 J
Odgovor. Gravitacijska potencijalna energija je 20 J.
Prilog 6. Gravitacijska potencijalna energija, vježba
1. Nadopuni. Koji oblik energije ima orao koji leti u zraku?
___________________________
2. Nadopuni. Gravitacijska potencijalna energija je energija koju ima tijelo na nekoj
___________ iznad tla.
3. Zaokruži točan odgovor. Mjerna jedinica gravitacijske potencijalne energije je:
A. njutn
B. džul
C. metar
D. sekunda
4. Zaokruži točan odgovor. Ako se tijelo mase m nalazi na visini h, ima gravitacijsku
potencijalnu energiju Egp. Na visini 2h tijelo jednake mase
A. imati će dva puta veću gravitacijsku potencijalnu energiju.
B. imati će dva puta manju gravitacijsku potencijalnu energiju.
C. imat će jednaku gravitacijsku potencijalnu energiju.
D. neće imat gravitacijsku potencijalnu energiju.
5.
Račun.
Odgovor. _______________________________________________________________
6.
Račun.
Odgovor. _____________________________________________________________
7.
Račun.
Odgovor. ____________________________________________________________________
Prilog 7. Strategija 3 -2- 1 (Gravitacijska potencijalna energija)
3 nove činjenice koje sam naučio/la
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2 činjenice s kojima se još mučim
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
1 strategija koja mi pomaže riješiti problem
___________________________________________________________________________
Strategija 3 -2- 1 (Gravitacijska potencijalna energija)
3 nove činjenice koje sam naučio/la
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2 činjenice s kojima se još mučim
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
1 strategija koja mi pomaže riješiti problem
___________________________________________________________________________
Strategija 3 -2- 1 (Gravitacijska potencijalna energija)
3 nove činjenice koje sam naučio/la
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
2 činjenice s kojima se još mučim
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
1 strategija koja mi pomaže riješiti problem
___________________________________________________________________________