The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by lornaleo81, 2020-05-26 17:57:36

Bahan Pembelajaran OP, KK dan RPH TS25 - SK PEKAN TAMBUNAN

SK PEKAN






TAMBUNAN










OP DAN KK


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

KEMENTERIAN


PENDIDIKAN

MALAYSIA











PROGRAM TRANSFORMASI SEKOLAH TS25 3.0








3.4 (OLL) OBJEKTIF PEMBELAJARAN


DAN KRITERIA KEJAYAAN

(OP & KK)

OBJEKTIF PEMBELAJARAN











•Mengetahui cara-cara untuk menulis



objektif pembelajaran dan kriteria


kejayaan




•Menganalisa jenis-jenis penulisan



objektif pembelajaran

KRITERIA KEJAYAAN









• Menganalisa cara penulisan objektif


pembelajaran dan kriteria kejayaan








• Menulis 3 jenis objektif


pembelajaran berdasarkan satu


Standard Pembelajaran yang dipilih

Objektif, cara

bagaimana mencapai
objektif, sejauh mana

objektif itu tercapai


































Mandat : SPI Bil 3/1999



Defi Objektif Pembelajaran









Apa yang murid




akan belajar




































Definisi

MODEL PENULISAN OBJEKTIF PEMBELAJARAN












Objektif Tingkah Laku



(Mager, 1997)









Objektif Kognitif



(Gronlund, 1997)













Dua Model Objektif Pencapaian



Instruksional

Objektif Tingkah laku Mager






• Pencapaian (Selesaikan)



• Situasi (“5 x 4 = ?”)



• Kriteria (9 daripada 10)







Dalam masa 3 minit, murid akan



menyelesaikan 9 daripada 10 soalan


pendaraban seperti: 5 X 4 = _____.
















Perbezaan antara objektif tingkah laku Mager


dan objektif umum Gronlund

Objektif Kognitif Umum dan Spesifik


Gronlund




• Objektif umum ( selesaikan)



• Contoh spesifik atau hasil (mentafsir,


menerangkan,mengira).







Murid dapat menyelesaikan soalan pendaraban


mudah.


a) boleh mendefinisikan makna pendaraban

menggunakan perkataan sendiri.



b) Boleh menyelesaikan masalah 5 X 4 = ______.










Perbezaan antara objektif tingkah laku Mager


dan objektif umum Gronlund

Penulisan objektif yang baik ada 4


bahagian ( ABCD )








• Audience (Audien)


• Behaviour (Tingkah Laku)



• Condition (Syarat)


• Degree (Standard/Aras)



Heinich and his colleagues (2002)
















BAGAIMANA MENULIS


OBJEKTIF?

Audien Biasanya ditulis sebagai “murid” atau lebih


spesifik ditulis “ murid sains tahun tiga “




Behaviour Tingkahlaku ialah nadi bagi objektif , ia mesti boleh


(tingkah laku) diukur, diperhati dan mesti spesifik. Kata kerja seperti
faham, menghargai dan mengingat bukan pilihan yang

baik dan perlu dielakkan. Kata kerja Bloom dan

Anderson boleh digunakan sebagai rujukan.





Condition Apa yang akan guru cadangkan, murid gunakan untuk

melengkapkan arahan yang diberi. Apa alatan yang
(situasi) yang boleh diakses oleh murid seperti kalkulator, peta,


nota dll.




Degree Aras merujuk kepada standard yang murid mesti capai.
Tahap pencapaian aras berkaitan dengan had masa (dalam
( Aras ) 20 minit), atau bilangan jawapan yang betul ( 7 daripada 10 ),

atau julat ketepatan (90%) atau standard kualitatif).






Objektif instruksional ABCD

CONTOH: MATEMATIK

TAHUN 6









CONTOH PENULISAN MAGER: (Perlakuan,

situasi, kriteria.)
Di akhir pembelajaran, murid dapat:

menyelesaikan (perlakuan) 5 dari 6 soalan
CONTOH PENULISAN GRONLUND:
(kriteria) yang berkaitan dengan peratus
(Objektif umum, contoh spesifik)
seperti jumlah simpanan seseorang selepas
Di akhir pembelajaran, murid dapat:
setahun setelah menerima dividen (situasi).
menyelesaikan masalah harian rutin
yang melibatkan peratus.

a. Mencari penyelesaian kepada

soalan berbentuk jumlah wang
simpanan selepas setahun setelah
CONTOH PENULISAN MODEL ABCD:
dividen diterima.
(audience, behaviour, condition, degree)

Di akhir pembelajaran, murid tahun 6 Omega

(audience)dapat menyelesaikan masalah

harian rutin (behaviour)yang melibatkan
peratus; dengan berpandukan contoh yang

diberi guru; tanpa sebarang kesalahan (degree)

CONTOH: BAHASA INGGERIS

TINGKATAN 1.








• CONTOH PENULISAN MAGER:

(Tingkahlaku , situasi, kriteria.)
CONTOH PENULISAN GRONLUND:
• At the end of the lesson, students

should be able to skim and scan a 5- (Objektif umum, contoh spesifik)
paragraph factual text (tingkahlaku) At the end of the lesson, students should
with a partner to find the advantages of be able to skim and scan a factual text.

home schooling (situasi) and list out at (umum)
least three out of five advantages a. Find at least 3 out of 5 advantages of

(kriteria) home schooling from the text

(spesifik)

b. List out the advantages in a graphic
CONTOH PENULISAN MODEL ABCD:
organiser (spesifik)
(audience, behaviour, condition, degree)

At the end of the lesson, Students of 1 Anggerik c. Write out the details of each
advantage using bullet points in a
(audience) should be able to skim and scan a 5-
given template. (spesifik)
paragraph factual text (behaviour) within a

group of four (condition) to list out at least

three out of five advantages (degree) of home

schooling as mentioned in the text.

CONTOH: SAINS

TINGKATAN 1







CONTOH PENULISAN MAGER: (Perlakuan,

situasi, kriteria.)
Di akhir pembelajaran, murid dapat: CONTOH PENULISAN GRONLUND:

menyenaraikan (perlakuan 1) sekurang kurangnya
(Objektif umum, contoh spesifik)
5 contoh campuran (kriteria1) dalam kehidupan Di akhir pembelajaran, murid dapat

harian (situasi 1) dan mengasingkan (perlakuan 2) menerangkan apa itu campuran.
campuran menggunakan kaedah penurasan
a. Di dalam kumpulan berempat,
(situasi2) dengan tepat (kriteria2) di dalam murid dapat, menyenaraikan

kumpulan berempat.
sekurang kurangnya 5 contoh
campuran di dalam kehidupan

seharian.

CONTOH PENULISAN MODEL ABCD: (audience, b. Di dalam kumpulan berempat,
behaviour, condition, degree) mengasingkan campuran


Di akhir pembelajaran, murid tingkatan 1 Averroes menggunakan kaedah penurasan
(audience) dapat menyenaraikan (behaviour)

sekurang-kurangnya 5 contoh campuran (degree) dan
mengasingkan (behaviour) campuran menggunakan

kaedah penurasan (condition) dengan tepat (degree)
di dalam kumpulan berempat.

Di akhir pembelajaran, murid dapat:
1. menerangkan lima akibat

pencemaran

2. menyenaraikan lima cadangan

untuk memelihara alam sekitar








Objektif



menerangkan


pembelajaran



bukan tugasan.














Objektif Pembelajaran yang baik

• S.M.A.R.T ialah akronim yang digunakan untuk memberi

panduan semasa menulis objektif yang boleh diukur.



• Setiap objektif harus mempunyai ciri-ciri SMART iaitu














































Objektif S.M.A.R.T

Kriteria




Kejayaan…. Success criteria are ‘I
can’ statements that

specifically outline

what the students

• Bagaimana murid need to do in order to

achieve their learning
menunjukkan bukti goal.



mereka telah belajar? “…success criteria summarize


the key steps or ingredients
the student needs in order to
fulfill the learning intention

(goal) – the main things to do,
• Apakah yang perlu include or focus on.”

-Shirley Clarke
mereka hasilkan? (Ireland School Board)











Kriteria Kejayaan

Kriteria Kejayaan yang Efektif









• Mesti berkait rapat dengan objektif


pembelajaran




• Mesti spesifik kepada aktiviti



• Merupakan sokongan dan berfokus kepada


pelajar semasa terlibat di dalam aktiviti




• Digunakan sebagai asas maklum balas


kendiri atau kepada rakan sebaya

Mengapa kriteria kejayaan


penting?







• Menambah baik kefahaman murid



• Memberdaya ( to empower) murid



• Menggalakkan pembelajaran kendiri



• Murid dapat memberi maklum balas yang


tepat.


• Murid bertanggungjawab terhadap


pembelajaran sendiri.

Contoh Penulisan Kriteria



Kejayaan

Contoh Penulisan Kriteria



Kejayaan

Rumusan













•Penulisan objektif pembelajaran




dan kriteria kejayaan yang betul



adalah penting untuk membantu




murid menguasai fokus proses



PdP pada hari tersebut.

• Assessment Primer: Writing Instructional Objectives. (n.d.). Dicapai pada

April 08, 2018, dari https://assessment.uconn.edu/assessment-
primer/assessment-primer-writing-instructional-objectives/


• Azlina Sazali, A. ISU-ISU KONTEMPORARI DALAM PENDIDIKAN
MATEMATIK. Retrieved April 08, 2018, from

http://cikgunona.blogspot.my/2015_09_01_archive.html

• CLC closure. (n.d.). Dicapai pada April 08, 2018, dari http://www.school-

portal.co.uk/GroupDownloadFile.asp?ResourceID=4291608


• Facebook, & Google. (2017, April 11). Rancangan Pengajaran Harian KSSM
Tingkatan 1. Dicapai April 08, 2018,dari
http://rphkssmt1.blogspot.my/2017/04/rph-kssm-bahasa- melayu-kem-

waja-diri.html


• Facebook, & Google. (2017, April 11). Rancangan Pengajaran Harian KSSM
Tingkatan 1. Dicapai April 08, 2018,dari

http://rphkssmt1.blogspot.my/2017/04/rph-kssm-bahasa-melayu-kem-
waja-diri.html

• Gagne,R.M., Briggs,L.J., & Wager, W.W. (1992). Principles of

instructional design (4th ed). Forth Worth, TX: Harcourt Brace
Jovanorich College Publishers.


• Gronlund, N. E. (1999). How to write and use instructional objectives (6th
Rujukan
ed.). Bellevue, WA: Merril Press.

KEMENTERIAN



PENDIDIKAN


MALAYSIA














PROGRAM TRANSFORMASI SEKOLAH TS25




3.7 RANCANGAN PENGAJARAN



HARIAN (RPH)

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

















• Membangunkan satu


rancangan


pengajaran yang


berasaskan PAK21

KRITERIA KEJAYAAN








• Merancang dan menulis


Rancangan Pengajaran

Harian (RPH)


berdasarkan OP dan KK


dari Slot 3.4



• Membentang dan


memberi justifikasi


terhadap RPH yang

dirancang

MAKLUMAT ASAS




RPH








Mata Pelajaran: Tema: Kelas: Tarikh:
Topik: Masa: Hari :

Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Hubungan Rentasan Kurikulum :


Aspirasi Murid

Pengetahuan kemahiran Kemahiran kemahiran Etika dan Identiti
berfikir memimpin Dwi bahasa kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan:



Konsep / Penbendaharaan Kata Utama: Bahan Bantu Belajar/Sumber :

Sebelum
PEMULA/
Ke
INDUKSI Kelas

explore







Show &
Share AKTIVITI Semasa

UTAMA Di
connect Kelas







Reflect


How Students learn…
How Teachers teach…
practice AKTIVITI Selepas


PENUTUP Kelas


St Francis Xavier
University, 2017

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN








Rangka Pengajaran Impak/Refleksi
Pemula
(Starter)
 Aktiviti untuk menarik minat murid
 Memaklumkan kepada murid tentang OP dan
KK
 Merangsang ingatan terhadap pembelajaran
terdahulu
Aktiviti Utama
(Main Activities)
 Penerangan kandungan pembelajaran
 Contoh dan tunjuk cara
 Peluang membuat latihan
 Bimbingan dan maklum balas berterusan
 Beri pelbagai gaya pembelajaran
 Cabaran bersesuaian untuk semua murid
 Peluang untuk belajar secara kolaboratif
 Pentaksiran untuk pembelajaran (AFL)


Penutup(Plenary)
 Aktiviti penutup


Tindakan susulan untuk murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
(Students’ task to follow-up) (Remedial) (reinforcement) (Enrinchment)


Refleksi
 Refleksi: Kajian dan penilaian pembelajaran
 Akan datang :Kenalpasti langkah-langkah

seterusnya

BAHAGIAN 1 – AKTIVITI PEMULA/SET


INDUKSI

























Merancang aktiviti Mengambilkira Merangsang Ingatan

untuk menarik minat komponen kemahiran terhadap
murid Set Induksi pembelajaran dahulu
/ pengetahuan sedia
• Lagu / Video • Komponen 1: Menarik
• Gambar / Bahan Maujud Perhatian ada/
• Kuiz • Komponen 2: • Teknik penyoalan / Teka
Mewujudkan motivasi
teki
• Komponen 3: Mempunyai • Gambar
perkaitan kognitif
• Komponen 4: Menstruktur

KOMPONEN KEMAHIRAN SET INDUKSI







K1. MENARIK PERHATIAN


• Menggunakan nada suara untuk memfokus minat

• Memperkenal sesuatu yang luar biasa/kreatif
• Menggunakan gerak isyarat badan dan kontak mata




K2. MEWUJUDKAN MOTIVASI


• Menunjukkan kemesraan dan semangat yang tinggi
• Menggunakan teknik bersesuaian untuk merangsang naluri ingin tahu






K3. PERKAITAN KOGNITIF


• Mengaitkan dengan pengalaman lepas & baru

• Mengaitkan dengan peristiwa semasa

• Mengaitkan minat dan pengalaman murid



K4. MENSTRUKTUR


• Menyatakan had tugasan

• Menggunakan siri soalan yang berkaitan
• Menyatakan tujuan aktiviti atau tugasan

CONTOH IDEA AKTIVITI PEMULA

BAHAGIAN 2 - AKTIVITI UTAMA









AKTIVITI UTAMA MENGANDUNGI 3 KOMPONEN UTAMA







Komponen Komponen Komponen



1. 2. 3.











Penyampaian


Isi Penyemakan

Kandungan / Praktis Pemahaman


Pengajaran

CONTOH IDEA AKTIVITI UTAMA





• Menggunakan kaedah pembelajaran koperatif

seperti Think-Pair-Share, Roam and Remain dan


sebagainya



• Menggunakan Teknik penyoalan mengikut aras



• Menggunakan peta i-Think



• Menggunakan lagu



• Menggunakan gambar

AKTIVITI PENUTUP







Guru BERTANYA
Contoh melalui
murid tentang “exit ticket”, kuiz,
pembelajaran lisan dll..

mereka




Mesti
Nilai sejauh
merujuk/dikaitkan mana objektif di
dengan Objektif capai

Pembelajaran




Memberitahu guru

apa yang perlu Ambil perhatian
diajar semula respons pelajar

(sekiranya perlu)






Memberi panduan Buat refleksi
untuk pengajaran untuk

akan datang penambahbaikan

CONTOH IDEA AKTIVITI PENUTUP







• Menggunakan “Exit Ticket”



• Menggunakan Teknik Penyoalan



• Menggunakan Teknik “Jigsaw”



• Menggunakan Rumusan Grafik

PENUTUP










• Penulisan Rancangan Pengajaran Harian membantu

guru menyusun pelaksanaan PdP di dalam kelas


yang perlu mengambil kira banyak aspek.



• Guru perlu mengambilkira SKPMg2 Standard 4


dalam perancangan mereka.



• Penulisan RPH membantu guru bersedia dengan


baik untuk memberi pengajaran yang berpusatkan

murid.

RUJUKAN




• 22 Powerful Closure Activities. (n.d.). Dicapai pada April 07, 2018, dari

https://www.edutopia.org/blog/22-powerful-closure-activities- todd-finley


• Allen, T. (n.d.). Tina Allen, University of Louisiana at Monroe. Dicapai pada 18 Januari 2017,

dari http://www.ulm.edu/~tallen/supervisors/ObservationTips(STUDENT%20TEACHERS).
Pptx



• Brunn, P. (2010). The lesson planning handbook: essential strategies that inspire student
thinking & learning. New York: Scholastic.



• Jacobson, V. (2017, June 27). Victoria Jacobson (@mrs_vjacobson). Dicapai pada April 07,

2018, from https://twitter.com/mrs_vjacobson


• Powell, L. (2016). A crash course in lesson planning:. Lexington, KY: Miafn, LLC

.
• Ramblings of a Gifted Teacher. (n.d.). Dicapai pada 17 Januari 2017, dari

https://ramblingsofagiftedteacher.wordpress.com/


• Skowron, J., & Danielson, C. (2015). Powerful lesson planning: every teacher's

guide to effective instruction. New York, NY: Skyhorse Publishing.

Terima Kasih!


Click to View FlipBook Version