The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Published by Bowlingový zpravodaj, 2018-10-16 17:27:54

Rok 2000

Rok 2000

Rok 2000

Začátek roku 2000 byl ve znamení prvních přátelských mezinárodních bowlingových zápasů.
Vůbec první takové utkání se uskutečnilo v Náchodě 5. února 2000 a naši reprezentanti
nastoupili proti Polsku. Náchodská herna přinesla historický úspěch v podobě vítězství, na
kterém se podíleli Libuše Lišková, Martina Beková, Petra Eisnerová, Kateřina Mazáčová,
Martin Suchý, Petr Černý, Vladimír Hübst a Pavel Raclavský.
V soutěži mužů naše dvojice Suchý s Černým získali hned na počátku náskok 170 kuželek, po
nástupu druhé dvojice Hübst a Raclavský se náskok ještě zvýšil. Nakonec naši muži zvítězili
rozdílem 203 bodů.
Mezi ženami potvrdila dvojice Eisnerová Mazáčová, že patří mezi bowlingovou elitu a
vzájemný zápas dotáhly do vítězného konce s náskokem 304 bodů.

V roce 2000 mělo také premiéru první regionální mistrovství hráček a hráčů bowlingu
jednotlivců. Organizátorem soutěže se stal Bowling klub Náchod a přihlásilo se do něj 47
hráček a hráčů z celého východočeského regionu. Náročnou kvalifikací prošlo do samotného
finále 8 nejlepších žen a mužů, kde největší zastoupení měl právě náchodský klub. Zlato však
putovalo do Jičína a Trutnova. Mezi ženami zvítězila trutnovská Šimková před Jechovou a

Štelcigovou. Mužskou kategorii ovládl jičínský Pavlata před Schejbalem a Černým, oba
z domácího klubu.

Počátkem března vystřídal ve funkci předsedy bowlingové sekce ČMKS Jiřího Johna
Vladimír Brenkuš, který už se v předešlých letech podílel na tvorbě bowlingové legislativy.
V roce 1997 se zúčastnil prvního školení instruktorů bowlingu a zároveň spolu s Jiřím
Johnem zahájil přípravy pro založení bowlingové sekce při ČMKS.
Při té příležitosti došlo k přeobsazení vedení sekce a ustavení nových komisí. Komise pro
práci s médii začala pracovat ve složení Luděk Fajgar, Miroslav Vlach a Karel Kutina.
Předsedou komise rozhodčích se stal Jaromír Liška. Sportovně technická komise pracovala ve
složení Jiří Čeřovský, Jiří Bělecký, Jiří Marval, Václav Markvart, Vojtěch Rosenberger,
Martin Branný a Zdeněk Navrátil. V logistické komisi pracovali Jiří John, Eduard Čech a
Michal Zvěřina. A konečně jako hlavní trenér reprezentace pracoval Antonín Nosek.
Byly také určeny termíny jednotlivých mistrovství, kde asi největší změnou bylo přesunutí
termínu Mistrovství ČR jednotlivkyň na stejný den, kdy své mistrovství odehrají i muži.
Dne 17. dubna 2000 se uskutečnilo také pracovní setkání předsedů bowlingových sekcí ČR a
Polska Vladimíra Brenkuše a Romana Murkuwského v polské Poznani. Cílem tohoto setkání
bylo stanovení termínů přátelských mezistátních utkání bowlingových reprezentačních
družstev.
V roce 2000 se rozhodovalo o mistrech ČR družstev, probíhala regionální bowlingová liga i
kvalifikace Českého poháru družstev. Na výsledcích je vidět, jaké týmy i hráči se těchto
soutěží zúčastňovali a psali tak historii českého bowlingu.

Byla upravena pravidla nejvyšší české bowlingové soutěže a byl také změněn její název.
Z bývalé 1. ligy se stala GOLD COCK EXTRALIGA bowlingu a jejím generálním partnerem
se stala Likérka Dolany a. s.

Mistrovství České republiky dvojic v bowlingu se v roce 2000 zúčastnilo celkem 77 dvojic
mužů a 25 dvojic žen. Kvalifikace se hrála ve třech skupinách, a to v Bowling clubu v Děčíně,
v Bowling centru DUO Praha a v Bowling centru v Náchodě. Do finále se kvalifikovalo
celkem 24 dvojic mužů a 12 dvojic žen. Finále se pak uskutečnilo v polovině května v Bowling
centru Olympia Wellness ve Všenorech.

V soutěži mužů nejlépe zahráli hráči SKB Duo, kteří obsadili všechna tři medailová místa. Na
úspěchu tohoto klubu se podíleli Stanislav Tichý ml., Igor Búrik, Jiří Bělecký, Pavel Mrázek,
Václav Holec a Petr Plháček. V soutěži žen vybojovala první místo dvojice Petra Eisnerová s
Janou Marešovou, na druhém místě o pouhé 3 kuželky skončila dvojice Renata Košatová
s Marcelou Vackovou.

Mistrovství republiky v bowlingu mužů a žen, v pořadí čtvrté, se uskutečnilo v Bowlingovém
centru DUO Praha. Novými mistry ČR se stali Jaroslav Vobořil a Kateřina Mazáčová.

Na začátku podzimní sezóny byla v nově otevřeném bowlingovém centru Modrá stodola
v Horoměřicích u Prahy zahájena série bowlingových turnajů Blue Bowling League, kterou
pořádal sportovní klub MatriXX Bowling Team. Hrací systém byl „načítací“, tedy veškeré
dosažené průměry se načítali až do finále. Ve finále pak hrálo osm nejlepších od nuly.
Celkově po třech turnajích vedl Boris Fencl před Pavlem Mrázkem a Lubošem Soukupem.

Dne 15. října 2000 se odehrál poslední ze série turnajů Olympia Bowling Cup. Rekordmanem
se stal Ivo Bilinec s náhozem 257 bodů. Zajímavě byla obsazena i kategorie V. I. P. hráčů.
Někteří se zúčastnili již třetím rokem. Mezi ně patřili Antonín Panenka, Jiří Korn nebo Pavel
Zedníček. Kromě nich si zde zahráli i komentátoři ČT Jiří Vrba a Petr Svěcený. První ročník
tohoto turnaje vyhrál Jiří Korn, ale po přechodu na „ točený styl “ nebyly již jeho výkony tak
stabilní a proto se dva následující ročníky odehrávaly pod taktovkou žokeje Václava
Chaloupky a moderátora ČT Jiřího Janečka. V tomto, třetím ročníku, zvítězil druhý
jmenovaný Jiří Janeček.

První místo celkově a vítězem celoroční soutěže se však stal František Viceník, druhý skončil
Jaroslav Pleticha.

Také turnaj MBC pokračoval 2. ročníkem. Pro velký zájem hráčů byl přeložen do pražského
Bowlingového centra DUO. Zkratka turnaje byla ponechána, ale turnaj byl pro svoji
oblíbenost přejmenován na Monster Bowling Cup. Během dvou let trvání se na 24 turnajích
MBC vystřídalo 322 hráček a hráčů. Na konci roku 2000 byly vyhlášeny všechny kategorie.

Kategorii „Nejvyšší nához“ vyhrál Antonín Nosek z Duo Praha s 274 kuželkami. Tohoto
náhozu dosáhl dne 22. dubna ve čtvrté hře prvního kola na dráze číslo 4.

Nejlépe umístěnými ženami se staly Renáta Košatová, Marcela Jechová a Irena Straková.
Druhý ročník série vyhrál Pavel Mrázek před Bohumírem Zitou a Lubošem Soukupem.

Nejlepší bowlingoví hráči roku 2000 byli vyhlášeni 16. prosince v Olomouci. O vítězi
rozhodovalo 28 bowlingových oddílů, které sdružovaly skoro 600 regisrovaných hráček a
hráčů. Mezi ženami si toto ocenění odnesla Kateřina Jirků se ziskem 136 bodů, na druhém
místě skončila Radka Seidlová se 103 body a třetí Eva Chaloupková ml. s 88 body. Mezi muži
získal nejvyšší ocenění Michael Vacek se 120 body před Jiřím Běleckým s 96 body a Jiřím