Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.

Českomoravského kuželkářského svazu. Pro český sportovní bowling byl tento okamžik
zásadní. Dynamický rozvoj bowlingu v České republice a nárůst členské základny si vyžádal
vznik samostatné České bowlingové asociace, která začala pracovat společně s Českou
kuželkářskou asociací pod křídly České kuželkářské a bowlingové federace. Prezidentem
federace byl zvolen Vladimír Tlamka, prezidentem kuželkářské asociace se stal Zdeněk Jaroš
(získal 37 hlasů ve druhém kole voleb), víceprezidentem Jiří John, prezidentem bowlingové
asociace byl zvolen Michal Zvěřina (získal 21 hlasů hned v prvním kole voleb),
víceprezidentem Vojtěch Rosenberger. Valná hromada stanovila také výši členských
příspěvků ve výši 1000,- Kč pro ČBA, 200,- Kč pro ČKA.

Již páté mistrovství České republiky dvojic se uskutečnilo na bowlingové herně DUO Praha.
Kvalifikace se zúčastnilo 101 mužských párů a 34 párů žen! Byla odehrána na pěti
bowlingových centrech. Do finále pak postoupilo 32 párů mužů a 16 párů žen. Hrálo se na
součet šesti her (3+3 hry na různých drahách).

V ženské kategorii se od začátku prosazovaly favoritky Seidlová s Vackovou. Nejvíce je asi
vystrašila dvojice Farová – Nováková (po první polovině na 12. místě), která předvedla skvělý
výkon a rozhodovala o svém vítězství až v posledním, desátém framu. „Parohy“ pak určily
konečné pořadí…Zvítězila dvojice Vacková – Seidlová, druhé skončily Farová – Nováková a
třetí Jechová – Beková.

V soutěži mužů se na průběžném prvním místě vystřídalo několik dvojic. Nakonec však dvojice
Tichý ml. – Búrik obhájili titul z předešlého roku. Druzí skončili Havránek – Fencl a třetí
Bělecký – Mrázek.

Mistrovství České republiky jednotlivců se uskutečnilo v Brně v bowlingovém centru Planet
bowling. Po celoročních kvalifikacích a semifinálových bojích se do finále probojovalo 16
nejlepších mužů a 8 žen. Finále se hrálo systémem „Round Robin“, tj. každý s každým,
s bonusovými body za vítězství a dalšími bonusovými body za výkony přes 200. Muži tehdy
odehráli 15 her, ženy 7.

V kategorii žen kralovala Zuzana Kyralová, která o zisku titulu rozhodla naprosto
přesvědčivě, když ani jednou neokusila hořkost porážky a průměrem shozených kuželek

zanechala za sebou i všechny muže! Druhé místo získala Andrea Andreasiková a na třetím
místě se umístila Marcela Jechová.

Muži odehráli první část již v sobotu a bylo jasné, že rozhodne každá sražená kuželka.
Třicetkrát se stalo, že mezi jednotlivými hráči byl rozdíl méně než deset kuželek. V neděli
mocně finišoval Miroslav Plas, který se nakonec vyhoupl z 16. místa na stříbrnou příčku.
Vítězství a titul mistra ČR získal Jaroslav Pleticha, bronzová medaile patřila Vojtěchu
Rosenbergerovi.

V roce 2001 pokračovala také 4. ročníkem bowlingová liga. Připomeňme si, že první ročník
se odehrál v sezoně 1998/99 a hrálo se ve třech skupinách po osmi družstvech. Průkopníky

tehdy byly: DUO Praha (7 družstev), Děčín (4 družstva), Náchod (3 družstva) a dále Oliver,
Jaroměř, Henry a Florida, D.M.A.D., Svitavy, Trutnov, Zvon, Boskovice, Casino Bohemia a
1. PSKN Praha.
Hned další rok si příliv nových účastníku vyžádal organizační změny. Byla vytvořena
samostatná 1. liga mužů o deseti družstvech a 1. liga žen se stejným počtem startujících
družstev. Zbylá družstva byla zařazena do 2. ligy. Druhá liga byla připravena a navržena pro
30 družstev a byla rozdělena do skupin „A“, „B“ a „C“. V sezoně 2000/2001 byla 1. Liga
mužů i žen přejmenována na Extraligu. V polovině roku 2001 se bowlingových soutěží
v České republice účastnilo celkem 98 družstev (71 družstev mužů, 25 družstev žen a 2
družstva smíšená). Bylo to 403 registrovaných hráčů, z toho 110 žen a 293 mužů. Každý
odehraný rok došlo k téměř stoprocentnímu nárůstu hráčů.

A jak čtvrtý ročník bowlingové ligy skončil? Mistryněmi České republiky se stali Záběhličtí
Ovčáci před druhým Jabloncem a třetím STRIKE Řevnice „B“. Mezi mužskými družstvy
zvítězilo družstvo SKB Praha „C“ před Olympia Wellness a SKB Praha „B“.

Druhým ročníkem také pokračovala turnajová série Blue Bowling League. Na turnaji se
sešli hráči z absolutní české bowlingové špičky, nechyběli mistři republiky Pleticha
s Kyralovou.

Vzhledem k tomu, že se zcela neosvědčil původní systém hry, byly od druhého turnaje BBL
pozměněny propozice. Do finále postupovalo po změně 12 hráčů, kteří odehráli 2 hry a
konečné pořadí se určilo dle součtu těchto her.
V pořadí druhý turnaj BBL byl v historii bowlingu výjimečný. Vůbec poprvé se pro mazání
drah použil olej s vyšší viskozitou 40 (doposud se používali oleje s číslem 20). Tato změna
přinesla 58 dvoustovek…
Desátý a zároveň závěrečný turnaj této série se přesunul na Vojkov. Celkovým vítězem se stal
Boris Fencl, nejlepší ženou byla Zuzana Kyralová

V sezoně 2001/2002 byla v bowlingovém centru RAN rozehrána obtížná série Turnajů RAN
Master Cup, jedna z dalších turnajových sérií, kterých se hráči mohli účastnit. Start přilákal
mnoho známých jmen jako Pavel Raclavský, Pavel Mrázek, Vladimír Trčka či Radka
Seidlová.

V srpnu 2001 vyšlo nulté číslo časopisu BOWLING magazín. Magazín vycházel až do roku
2008 a seznamoval s děním na české bowlingové scéně. Kromě toho publikoval tzv.
„Běleckého žebříčky „ a statistiky.

V sezoně 2001/02 také pokračovala druhým ročníkem Amatérská bowlingová liga (ABL).
Během svého prvního ročníku získala mnoho příznivců a pro některé se tak stala přestupním

můstkem mezi registrované hráče. Zároveň nadchla mnoho příznivců bowlingu a někteří se
začali pravidelně zúčastňovat i dalších turnajových sérií.

V roce 2001 pokračovala také 2. ročníkem turnajová série GOLDEN LEAGUE CZ.

V roce 2001, konkrétně 7. – 8. prosince, se dvanáctičlenné družstvo ČESKÝ LEV postaralo o
zápis do Guinessovy knihy rekordů. Družstvo složené z hráčů týmů Sahari Praha a Eagle
Teamu Kladno dosáhlo na pražské herně DUO výkonu 46 146 sražených kuželek za 24 hodin.
Tým hrál ve složení Perman, Šneiberk, Sádlík st., Hanausek, Čánský, Sádlík ml., Mára, Vild,
Šneiberková, Slanař, Froněk a Hlaváček.

K 30. září 2001 bylo v České bowlingové asociaci registrováno 795 členů, z toho 196 žen a
599 mužů. Průměrný věk ženské části byl 33, 7 let, mužské pak 36, 4 let. V nejmladší kategorii
do 15 let bylo registrováno 5 hráček a hráčů. Naopak v nejstarší věkové kategorii, tj. 61 – 70
let bylo 12 hráček a hráčů. Největším klubem byl SKB DUO Praha, následován SKB Náchod
a BC SAJM Olomouc. Nejmenším registrovaným oddílem byl BC Klíše.

L. P.

Fotografie jsou skenovány z různých dostupných materiálů v původních velikostech a kvalitě,
mnohdy ovlivněné několikerým kopírováním při vzniku dokumentu. U některých fotografií
není známo místo ani přesný datum pořízení, jsou zařazeny na základě sdělení účastníků