The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.

Rok 1999

Rok 1999

Rok 1999

Na počátku roku 1999 se uskutečnilo zasedání vedení bowlingové sekce. Hlavními
projednávanými body byly organizační záležitosti týkající se všech mistrovských soutěží.
Jednalo se především o první ročník Českého poháru družstev, 3. Mistrovství ČR žen, mužů a
dvojic a 2. ročník bowlingové ligy družstev.

Pro 1. ročník Českého poháru byl zvolen systém hry „baker team format“, což bylo v historii
našeho bowlingu vůbec poprvé. Hráči se při hře střídali po každém framu.

Zároveň byla jmenována sportovně technická komise ve složení Vladimír Brenkuš, Michal
Zvěřina, Michal Vacek a Milan Kotáb.

V roce 1999 měl také svou premiéru tzv. „Běleckého žebříček“ – nultý ročník. Způsob
bodování hráčů byl dán počtem startujících na turnaji. Například pokud startovalo 56 hráčů,
první získal 56 bodů, poslední 1 bod.

V polovině roku vedla mezi ženami Renáta Košatová před Radkou Seidlovou a Petrou
Eisnerovou.

Mezi muži pak Pavel Raclavský, druhý Václav Postránecký a třetí Ivo Bilinec.

Dne 6. června 1999 se v bowlingovém centru DUO uskutečnilo 3. mistrovství ČR dvojic žen.
Jako favoritky nastoupily do bojů vítězky titulu z roku 1998 Hubková – Beková (SBK Náchod),
tentokrát však o 20 kuželek prohrály a titul získala dvojice Libuše Lišková a Štěpánka
Štelcigová, také z klubu SBK Náchod. Na třetím místě skončila dvojice Petra Plešingerová
s Renátou Mackovou – Košatovou.

Muži své mistrovství odehráli o týden později, také na herně hotelu DUO v Praze. Titul
Mistrů ČR získala dvojice Jiří Bělecký – Pavel Raclavský z domácího klubu SKB DUO Praha.
Druzí skončili olomoučtí Eduard Skopal – Vítězslav Skopal a bronz získala dvojice Michal
Vacek – Jiří Kozák z SKB DUO – BS Praha.

A co tehdy řekli mistři ČR:

Libuše Lišková: …„ Hrála jsem patnáct let kuželky, k bowlingu mě získal manžel. Šla jsem to
zkusit a potom už jsem se bowlingu věnovala. Na tomto sportovním odvětví je krásné, že se
soutěží zúčastňují mladá děvčata a také i starší“…

Štěpánka Štelcigová:… „ Já mám z titulu obrovskou radost. V životě jsem žádný sport
nedělala. Pak jsem se náhodou dostala k bowlingu, zahrála si na dvou otevřených turnajích
v Děčíně. Dopadlo to náramně“…

Jiří Bělecký: …“začínal jsem s kuželkami ve Slavii Praha, jednou jsme to šli zkusit
s bowlingem do DUA. Hodil jsem 172 bodů a všichni říkali, že je to dobré. Kuželky jsou
náročnější především proto, že je menší koule. Kuželkáři, kteří se orientují na bowling, to

mají při přechodu lehčí. Pro točivé hody u nás nejsou zatím ideální podmínky, zatím na ně
přešli Bilinec, Postránecký, Vacek, Brichta a další.“
Pavel Raclavský: … „Za krátkou dobu jsem získal kolem dvaceti pohárů za umístění na
prvním až třetím místě… Spousta lidí si chce proti mistru republiky zahrát a porazit ho. Já
jsem koncový hráč, začíná Jirka Bělecký, tak jsme si rozdělili role“…1
V pořadí třetí mistrovství České republiky ve sportovním bowlingu se odehrálo v Praze. Až do
poslední chvíle se bojovalo hlavně v mužské kategorii, kde první dvě hry ovládl Jiří Uhlíř
z BC Tábor. Pátá a šestá hra však vyšla děčínskému Vladimíru Hübstovi a titul Mistra ČR
získal s náskokem pouhého jednoho bodu před Jiřím Uhlířem a mohutně finišujícím
Miroslavem Plasem.
Mezi ženami získala český titul Táňa Fišerová z BS Praha před Kateřinou Mazáčovou z DUA
a Dagmar Šimkovou z BS Praha.

1 Přepisy rozhovorů použity z časopisu Kuželky Bowling, r. 1999

V roce 1999 se také zrodila série turnajů Mini Bowling Cup. Jednotlivé turnaje probíhaly
vždy poslední neděli v měsíci, na bowlingových drahách Olympia Wellness Všenory.
V polovině roku vedl žebříček Pavel Mrázek z BC Duo Praha se stabilním průměrem 183
kuželek před bratry Cajskovými. Mezi ženami pak opět zástupce BC Duo Praha Helena
Vobořilová, která byla po sedmi odehraných turnajích na celkovém 11. místě. Tzv. MBC
vznikl původně jen jako malý „turnájek“, tedy otevřený turnaj pro „hráče z ulice“.

Postupně se do turnaje přidávali hráči registrovaní v ČMKS a byl založen Sportovní klub
STRIKE Řevnice, jenž převzal patronát na MBC.

Turnaje se zúčastňovala i tehdejší „bowlingová elita“, jako páni Raclavský, Postránecký,
Viceník či dámy Mazáčová, Eisnerová, Vacková a další. Vzhledem k velkému zájmu o tento
turnaj a stoupajícímu počtu hráčů byl MBC přesunut do pražského centra DUO. Také jeho
název bylo nutno změnit a z Malého Bowlingového Cupu se stal Monster Bowling Cup.
I jiná bowlingová centra začala pořádat jednotlivé turnaje či celé série turnajů s celoročním
bodováním. Patřily mezi ně například Sajm Olomouc, SK Bowling club Račice, 1. Bowling
klub Děčín, Bowling Náchod či českobudějovický Bowling Jiskra. Na turnaje se sjížděli hráči
z celé republiky, někdy jich bylo až 140. Neexistovaly hrací rundy, takže se všichni sešli ráno
v 9 hodin a vylosovali si, v kolik hodin půjdou hrát. Poté odehráli jednu nebo dvě hry bez
tréninku a čekali na konečné pořadí kvalifikace. Mnohdy se stalo, že svou hru odehráli ráno
v 10 hodin a do 16 hodin čekali na výsledek. Kdo nepostoupil, mohl jet domů. Nebo si naopak
vylosovali poslední rundu a celý den čekali, až si budou moci odehrát jednu hru.

Na konci roku 1999 byli vyhlášeni nejlepší bowlingoví hráči roku. Mezi ženami zvítězila
Kateřina Mazáčová, mezi muži Pavel Raclavský.

V polovině prosince roku 1999 odstartovala prestižní soutěž GOLDEN LEAGUE CZ 2000.
Jednalo se o dlouhodobou soutěž jednotlivců, která se hrála v bowlingovém centru DUO
v Praze. Jejím úkolem bylo vhodně doplnit jednorázové soutěže pořádané ČMKS ( MČR
jednotlivců a dvojic, Český pohár a šestikolovou ligu družstev). V prvním turnaji série

startovalo 150 hráček a hráčů. Kvalifikace se hrála na dvě hry a postupovalo 72 hráčů. Dále
pak 48 hráčů do čtvrtfinále, 24 hráčů do semifinále a 12 hráčů do samotného finále.
Rok 1999 se také pyšní jedním „ NEJ“… V tomto roce byl zaznamenán největší narůst členské
základny v minulém století. Bylo nově zaregistrováno 253 hráček a hráčů.
Tak skončil rok 1999 a český bowling směle vyrazil do nového tisíciletí.