ŠKOLNÍ BOWLINGOVÁ MISTROVSTVÍ FINÁLE EXTRALIGY

máte před sebou třetí číslo bulletinu, který opět shrnuje dění na české bowlingové scéně. Letošní
„osmičkový rok“, který je plný nejrůznějších výročí, přináší jedno významné jubileum i pro náš
sport. Letos tomu je již 20 let, co vznikla Česká bowlingová asociace (tehdy ještě jako Sekce
bowlingu při kuželkách) a zahájila tak éru organizovaného sportovního bowlingu v naší zemi.

Je to přeci jen dlouhá doba a už je mezi námi aktivních jen málo pamětníků, kteří se účastnili
prvních mistrovství a turnajů, a to většinou na hernách, které už zavál čas. Nemluvě o tehdejších
znalostech „mazání“ nebo techniky hry. Byly to popravdě pionýrské časy. Aby současná generace
měla představu, čím procházeli hráči před lety a vůbec pro všechny, abychom jim připomenuli,
jak se sportovní bowling v České republice za těch dvacet let vyvíjel, připravili jsme pro Vás seriál,
který zmapuje rok po roce českou bowlingovou historii. Postupně se seznámíte s  událostmi
každého roku a možná budete překvapeni nejenom historickými fotografiemi a výsledky, ale
budete moci posoudit, kam se bowling u nás za ta léta dostal.

Za všechny, kteří se na tomto projektu podílí, Vás tedy zvu na výlet do historie!

Ing. Karel Vopička

Prezident ČBA

Školní bowlingová liga – Mistrovství ČR

Jak již všichni víte, Česká bowlingová asociace vytvořila novou koncepci pro rozvoj sportovního
bowlingu především mezi mládeží. Pod názvem „Začni hrát…BOWLING!“ proběhl v  roce
2017/2018 pilotní projekt Školní bowlingové ligy.

Propozice a systém hry byly připraveny podobně, jako většina mistrovských soutěží. Proti sobě
nastoupila tříčlenná družstva, která v jednotlivých vzájemných utkáních hrála celkově o pět bodů
a to takto: - hráči na prvních, druhých a třetích místech v sestavě hráli vždy o jeden vítězný bod a
navíc družstvo, které dosáhlo vyššího součtu výkonů jednotlivých hráčů získalo body dva.

Celostátního finále Školní bowlingové ligy se nakonec zúčastnilo osm nejlepších družstev, která
se utkala také ve formátu každé s  každým. Do čela tabulky se hned po zahájení dostal favorit
soutěže a úřadující Mistr Prahy pro rok 2018, tým Zelený pruh (z Akademie řemesel SŠT), za ním

bowlingové lize pro rok 2018. Na druhém a třetím místě proběhlo v rámci Finále
skončily týmy Zelený pruh a Bowling Masters. Nejlepším České bowlingové ligy 2.
hráčem tohoto finálového dne byl vyhlášen Tomáš Pelikán června 2018 v herně
s  náhozem dne 194 bodů. Nejlepší hráčkou pak Zdeňka BOWLAND Olomouc.
Čížková s  náhozem 166 bodů. Staronovými vítězi se stali
Všechny medailisty vyhlásil a v kategorii žen Anna
dekoroval osobně prezident Petáková a mezi muži
České bowlingové asociace Ing. Jaroslav Lorenc.
vedením našich vyškolených nejlepším seniorem byl
trenérů na pořadatelských zvolen Jiří Hindrák.
bowlingových centrech.
V rámci tohoto
Pokud bychom srovnali výkony jednotlivých týmů v  prvním slavnostního vyhlášení byl
ligové kole a ve velkém finále, dojdeme k  zajímavým číslům. zvolen také objev roku,
V  průměru hráčky a hráči zlepšili své náhozy o 80 až 100 kde hlasovali členové
kuželek na hru, a to vše během necelého půl roku. výkonného výboru
asociace. Ti zvolili Zuzanu
Česká bowlingová asociace vytvoří veškeré podmínky pro to, Uhlířovou a Matěje Vacíka.
aby další ročník 2018/2019 přilákal ještě více hráček a hráčů
všech věkových kategorií. Všem moc gratulujeme!!

ČBL – Finále družstev o titul
mistra ČR

Ve dnech 2. a 3. června 2018 se na olomouckém centru
Bowland Šantovka uskutečnilo Finále České bowlingové ligy.
Po prvním dnu se s 31 bodem na špici držel tým Expert King
Pins před druhým BC Benedikt Most a třetím Taclem
Letohrad. Druhý hrací den čekalo na týmy devět vzájemných
utkání. Do bojů významně zasáhl tým Black Riders, který
v  neděli patřil mezi nejlepší. Nicméně v  boji o titul se
přetahovali mostečtí Benedikti s Experty.

,2

Nakonec rozhodlo pouhých půl bodu a vítězem a zároveň Mistrem ČR se stal tým BC Benedikt
Most před Expert King Pins a třetími Bowlingzone B.

Nejlepšími hráči mistrovství byli vyhlášeni Marek Talpa s průměrem 210,06 bodů před druhým
Jaroslavem Lorencem s 208,88 kuželkami a třetím Denisem Kincem s průměrem 208,47 bodů.

3,

,4

Mistrovství Evropy žen v Bruselu

Od 7. do 17. června se v  belgickém Bruselu uskutečnilo Mistrovství Evropy žen 2018, kam nás
odjely reprezentovat Anna Petáková a Zuzana Uhlířová, které jako coach doprovodil Tomáš
Hlúch. Dívky bojovali statečně, s  mazáním, které bylo obtížné, se vyrovnaly celkem dobře,
nicméně nervozita z  tak velkého turnaje a hlavně zdravotní problémy Anny Petákové
poznamenaly celkovou hru a výsledky. V  celkovém pořadí All Events skončila Anna Petáková
s  průměrem 183,1 kuželek na 74. místě, Zuzana Uhlířová s  průměrem 158,4 na 129. místě.
V  celém mistrovství dominovaly Švédky, zdálo se, že podmínky a dráhy jsou připravené jen pro
ně. Ovládly prakticky všechny soutěže a odvážejí nejvíce medailí. My našim děvčatům a jejich
doprovodu děkujeme za reprezentaci České republiky a ČBA.

FIRO – tour žebříček

Česká bowlingová asociace ve spolupráci s Bowlingweb.cz. přináší páté hodnocení FIRO-tour
žebříčku v roce 2018, celkově již jedenácté v letošní soutěžní sezóně.

V kategorii mužů se vítězem stal Stanislav Nejezchleba před Jiřím Egertem a juniorem Lukášem
Jelínkem. Nejlepší ženou pak Dáša Flegelová před Miluší Novákovou a Lucii Kubelkovou.

Celkové pořadí stejně jako pořadí v jednotlivých kategoriích najdete na webu ČBA.

,5

Celostátní mistrovství Prestige, kategorií
P190 a P165

V  neděli 27. května 2018 proběhlo v  herně Best bowling Zličín finále série Kegel Prestige Tour
v kategoriích P165 a P190. Účast si zajistili hráčky a hráči svým umístěním v celoročním pořadím
nebo 1. místem na Mistrovství regionu daných oblastí.

V  kategorii P190 zvítězila Lucie Kubelková před Jitkou Noskovou, na třetím místě se umístily
Sylva Šlechtová a Karolína Černíková. Mezi muži si suverénním výkonem prvenství zajistil junior
Lukáš Jelínek před Karlem Vopičkou a to i přes to, že Karel Vopička ve finále zahrál hry 203 a 220
bodů. Lukáš ho však porazil hrami 237 a 235…

V  kategorii P165 porazila ve finále juniorka Eliška Krummerová další juniorku Andreu
Mazalovou, na třetí místo tak odsunuly Michaelu Černíkovou a Renátu Košatovou. Mezi muži pak
kraloval Jan Fidra před Andrejem Paračkou, Alešem Procházkou a Tomášem Liebichem.