INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS BAHASA MELAYU
59990 LEMBAH PANTAI, KUALA LUMPUR
PROGRAM IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN
(AMBILAN JUN 2020)
PERANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
(PRKA3012)
DISEDIAKAN OLEH:
NAMA PELAJAR ALIAH ATHIRAH BINTI ZAKI MOHAMAD
ANGKA GILIRAN 2020192340125
NO.KAD PENGENALAN 010909-01-1350
KUMPULAN / UNIT PISMP SEM 5 / F7
KOD / NAMA KURSUS PRKA3012/ PERANCANGAN PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
NAMA PENSYARAH PUAN MAZURA BINTI SULAIMAN
TARIKH HANTAR 5 MAC 2022
TARIKH MENERIMA MAKLUM
BALAS
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 3 Interaktif
3. Bilangan Murid : 30 orang
4. Tarikh : 3 Mac 2022
5. Hari : Khamis
6. Masa : 8.20 pagi hingga 9.20 pagi
7. Tema : Jati diri, Patriotisme dan Kewarganegaraan
8. Tajuk : Simbol Negara Kebanggaanku
9. Kemahiran Fokus : Seni Bahasa
10. Standard Kandungan
4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan kesantunan
bahasa serta mempersembahkannya secara kreatif.
11. Standard Pembelajaran
4.3.1 Mencipta bahan sastera secara berpandu dan mempersembahkan secara kreatif;
ii. sajak
12. Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Menjelaskan ciri-ciri sajak.
ii. Menghasilkan sebuah sajak berpandukan kepada bahan rangsangan mengikut
tema yang ditetapkan.
13. Sistem Bahasa
Kosa kata: juang, rintangan, sederap, pewaris
Sebutan dan intonasi
14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Beajar melalui TMK (video daripada YouTube)
Patriotisme: Mengenali simbol negara
Bahasa: Aspek sebutan, intonasi dan susunan ayat dalam sajak
2
Kreativiti dan Inovasi: Menghasilkan sajak berdasarkan bahan rangsangan.
Nilai murni: Kerjasama, prihatin, kasih sayang
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
Pendekatan: Induktif
Strategi: Berpusatkan murid
Teknik: Soal jawab, didik hibur
KB: Menghubung kait, menjana dan menghasilkan, merumus
KP: Verbal-linguistik, interpersonal
KI: Kemahiran komunikasi, kemahiran kerja berpasukan
Pembelajaran Koperatif: menghasilkan tugasan secara berkumpulan. Pembentangan
kumpulan
Pembelajaran kontekstual: menghubung kait bahan rangsangan dengan sajak
16. Bahan Bantu Mengajar Jumlah
Bil. Perkara 1
1. Video sajak Kebanggaanku Negaraku 1
2. Komuter riba 1
3. Projektor LCD 30
4. Lirik sajak Kebanggaanku Negaraku 6
5. Kertas sebak 12
6. Pen marker 30
7. Lembaran “Simbol Negaraku”
8. Lembaran kerja: 25
Pengayaan 5
Pemulihan
17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid-murid pernah mendengar sajak
3
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Catatan
Masa Pembelajaran
Pengurusan Kebersihan kelas Murid-murid memastikan Peralatan yang
bilik darjah Persediaan murid-murid kelas berada dalam keadaan sesuai.
(2 minit) untuk sesi PdP bersih dan mereka berada
dalam keadaan bersedia
untuk belajar.
Set induksi Tayangan video sajak Murid melihat tayangan BBM
(5 minit) Kebanggaanku Negaraku video deklamasi sajak Video sajak
di YouTube
‘Kebanggaanku Kebanggaanku
https://youtu.be/5- Negaraku’ yang Negaraku
W1fT1e5xs ditayangkan oleh guru. Projektor
Murid dan guru bersoal LCD
Soalan: jawab berkaitan video
1) Apakah yang dibuat oleh tersebut. KB
orang tersebut? Guru mengaitkan video Menghubung kait
2) Adakah murid pernah tersebut dengan isi
mendeklamasikan pelajaran pada hari EMK
sajak? tersebut. TMK
3) Apakah tema sajak https://youtu.be/5-
tersebut? W1fT1e5xs
Jangkaan jawapan: Patriotisme
1) Mendeklamasikan sajak
2) Pernah/ tidak Teknik:
3) Patriotik/ cinta akan Soal jawab
negara
Langkah 1 Sajak Kebanggaanku Guru mengedarkan BBM
(13 minit)
Negaraku petikan sajak Sajak
Ini tanah air kita Kebanggaanku Kebanggaanku
Tanah tumpah darahku Negaraku kepada murid- Negaraku
murid.
4
Kita nyalakan semangat Guru mendeklamasikan https://youtu.be/5-
juang sajak terlebih dahulu. W1fT1e5xs
Agar terus teguh berdiri Murid-murid diminta Lembaran kerja
Walau rintangan untuk mendeklamasikan
mendatang sajak bersama-sama KP
Bangkitlah kebanggaanku guru. Verbal-linguistik
Kita sederap melangkah Murid mendengar
Menempuh halangan
penerangan guru Pendekatan
Induktif
Kibarkanlah benderamu berkaitan maksud sajak
Demi pewaris bangsa masa tersebut.
Murid-murid
hadapan berbincang dan guru Penilaian
Kebanggaanku tentang objektif (i)
Negaraku. bentuk dan ciri-ciri sajak
bebas tersebut.
Murid dikehendaki
menulis ciri-ciri sajak
berikut pada lembaran
kerja yang diberikan oleh
guru.
Langkah 2 “Simbol Negara” Aktiviti 1 BBM
(17 minit)
Guru mengedarkan Lembaran kerja
lembaran yang Kertas sebak
mengandungi petikan Pen marker
bergambar kepada
murid-murid. EMK
Murid-murid membaca Patriotisme
petikan tersebut secara Kreativiti dan
mentalis. Inovasi
5
MMurid-murid Nilai murni
mendengar penerangan Kerjasama
guru berkaitan ‘Simbol
Negara’ Strategi
Murid bersoal jawab Berpusatkan
dengan guru berkaitan Murid
topik tersebut.
Murid-murid diminta Teknik:
untuk mengenal pasti Soal jawab
Soalan: gambar-gambar tersebut
1. Apakah simbol lain bagi dan menuliskannya di KI
Kemahiran
negara Malaysia? ruangan yang komunikasi
Kemahiran kerja
2. Adakah kamu disediakan. berpasukan
berbangga menjadi
rakyat Malaysia? Aktiviti 2
Murid-murid akan
Jangkaan jawapan: dibahagikan kepada Pembelajaran
Kontekstual
1. Menara Berkembar beberapa kumpulan. Menghubung kait
bahan
Petronas/ Harimau Guru akan memberikan rangsangan
dengan sajak
Malaya/ Tugu Negara/ sehelai kertas sebak dan
Gunung Kinabalu pen marker kepada
2. Ya. setiap kumpulan.
Setiap kumpulan
dikehendaki untuk Pembelajaran
mencipta sebuah sajak Koperatif
yang bertemakan (murid-murid
“Simbol Negara” menghasilkan
Pada kertas sebak sajak secara
tersebut, murid-murid berkumpulan)
perlu menulis sajak yang
dihasilkan dan KB
menyenaraikan ciri-ciri Menjana dan
sajak tersebut. menghasilkan
idea baru
6
(murid-murid
menghasilkan
sajak daripada
bahan
rangsangan)
Penilaian
objektif (ii)
Langkah 3 Deklamasi sajak secara Dalam kumpulan murid- BBM
(18 minit)
berkumpulan: murid dikehendaki untuk Lembaran kerja
Murid-murid mempersembahkan
mendeklamasikan sajak sajak mereka dan EMK
dengan sebutan dan membentangkan ciri-ciri Bahasa
intonasi yang betul. sajak. Patriotisme
Markah persemabahan
akan diberikan oleh guru Teknik
dan kumpulan yang lain. Didik hibur
Guru melakukan
pembetulan terhadap KI
kesilapan sebutan Kemahiran kerja
intonasi atau ciri-ciri berpasukan
sajak murid.
KP
Aktiviti 2 Interpersonal
Pengayaan Verbal-linguistik
Murid menyenaraikan
ciri-ciri sajak Pembelajaran
berdasarkan sajak yang koperatif
diberikan. (penglibatan
murid dalam
Pemulihan persembahan
Murid-murid mengisi deklamasi sajak
dan
tempat kosong berkaitan
7
ciri-ciri sajak dengan pembentangan
pilihan jawapan yang kumpulan)
disediakan.
KI
Kemahiran
komunikasi
Penutup Kognitif Murid-murid dipilih KB
(5 minit)
Murid menyebutkan secara rawak dan diminta Merumus
semula ciri-ciri sajak untuk menyebutkan ciri-
yang telah mereka ciri sajak yang telah Nilai murni:
pelajari. dipelajari. Kasih sayang
Guru merumuskan Guru membuat rumusan Prihatin
semula isi pelajaran isi pelajaran. guru KP
Murid dan sajak Verbal-linguistik
Sosial Interpersonal
Murid mendeklamasikan
‘Kebanggaanku
mendeklamasikan sajak
‘Negaraku Negaraku’ bersama-
Kebanggaanku’
sama.
Pujian diberikan kepada
bersama-sama guru. murid-murid atas
Pujian dan kerjasama dan perhatian
penghargaan yang diberikan.
18. Refleksi
Objektif pengajaran yang ditetapkan berjaya dicapai. Walau bagaimanapun terdapat
kelemahan pada perancangan pengajaran iaitu aktiviti yang dirancangkan terlalu padat. Hal
ini menyebabkan murid-murid tidak dapat menguasai dengan menyeluruh pengajaran yang
ingin disampaikan oleh murid. Rancangan Pengajaran Harian ini dibuat dengan lengkap dan
memudahkan guru untuk melaksanakan aktiviti-aktiviti yang dirancangkan.
19. Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah
8
Lampiran:
Video Sajak Kebanggaanku Negaraku
https://youtu.be/5-W1fT1e5xs
Sajak Kebanggaanku Negaraku
SAJAK KEBANGGAANKU NEGARAKU
Ini tanah air kita
Tanah tumpah darahku
Kita nyalakan semangat juang
Agar terus teguh berdiri
Walau rintangan mendatang
Bangkitlah kebanggaanku
Kita sederap melangkah
Menempuh halangan
Kibarkanlah benderamu
Demi pewaris bangsa masa hadapan
Kebanggaanku
Negaraku.
9
Petikan Bergambar:
SOALAN:
Kenal pasti dan namakan gambar-gambar yang berikut
SIMBOL NEGARA
1)
Bertujuan untuk membentuk perpaduan rakyat.
5 prinsip merupakan kunci kepada
keharmonian dan kestabilan Malaysia.
Rakyat Malaysia perlu berpegang teguh kepada
agar rakyat dapat hidup dalam
keadaan aman sejahtera.
2)
merupakan nama bagi
bendera Malaysia.
Warna merah pada jalur melambangkan keberanian.
Warna putih pada jalur melambangkan kesucian dan
keluhuran
Warna kuning pada bulang dan bintang bermaksud
institusi Diraja.
Warna biru bermaksud perpaduan.
Bulan dan bintang melambangkan agama Islam sebagai
agama rasmi.
Bintang bucu 14 mewakili 13 negeri di Malaysia dan 1
wilayah.
10
3)
merupakan lambang rasmi bagi
kerajaan Malaysia.
4)
merupakan lagu kebangsaan.
Irama lagu ini diilhamkan daripada lagu negeri Perak.
selalunya dinyanyikan di majlis
penyampaian hadiah, majlis rasmi institusi dan perhimpunan
sekolah.
Semua rakyat Malaysia perlu menghoramti lagu kebangsaan
ini.
5)
merupakan bunga kebangsaan.
Bunga ini memiliki 5 kelopak yang lebar.
5 kelopak tersebut mewakili 5 prinsip Rukun Negara
11
Lembaran kerja:
CIRI-CIRI SAJAK
KEBANGGAAN
NEGARAKU
12
PENGAYAAN
Senaraikan ciri-ciri sajak bebas tersebut
Sajak Negaraku Bebas Merdeka
Kini
tiada lagi tangisan insan terseksa
terkapai-kapai lemas mencari daratan
berkorban jiwa pertahan negara
penjajah durjana merampas segala
56 tahun dahulu
Stadium Merdeka menjadi saksi
negaraku merdeka
Rakyatku tidak lag sengsara
menangis gembira mendapat cahaya
buat pedoman rakyat jelata
13
PEMULIHAN
Isikan tempat kosong dengan pilihan jawapan yang betul. Jawapan yang betul hendaklah
dibulat dan diisikan ke ruang yang disediakan.
Sajak Negaraku Bebas Merdeka
Merdeka
Tiada lagi penjajahan
Tiada lagi penderitaan
Tiada lagi penyeksaan
Tanah air ditadbir insan bijak bestari
memimpin negara mengukir nama
Kini
50 tahun sudah merdeka
negaraku cemerlang, gemilang dan terbilang
burung berkicau bebas berterbangan
menjadi tanda negaraku aman damai
Sajak ini merupakan sajak bebas. Pada ____________ (baris pertama/ rangkap pertama)
terdapat _____ (lima/enam) baris ayat. Rangkap kedua pula terdiri daripada lima _______
(rangkap/ baris) ayat. Baris pertama pada rangkap pertama terdiri daripada tiga _____________
(perkataan/ suku kata). Baris kedua pada rangkap pertama pula terdiri daripada ___________
(sembilan/dua puluh) suku kata. Setiap baris pada sajak tersebut ________________ (memiliki/
tidak memiliki) jumlah suku kata yang sama. ___________ (Ritma/ Nada) akhir pada setiap baris
adalah ____________ (sama/ tidak sama). Oleh itu, sajak tersebut dikenali sebagai sajak bebas
kerana mempunyai jumlah baris, jumlah suku kata setiap baris dan ritma akhir yang
_____________ (tidak sama/ sama).
14
RUJUKAN
Kementerian Pendidikan Malaysia. (2017). Kurikulum Standard Sekolah Rendah Bahasa
Melayu Sekolah Kebangsaan Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran Tahun 3.
Kementerian Pendidikan Malaysia.
15