RPH SAINS TAHUN 2 MINGGU 1
Mata Pelajaran Sains
Tahun 2 Orkid
Tarikh/hari 24/8/21 (Selasa)
Masa 3.00 hingga 4.00 petang
Bil. Murid 18 / 25
Tema
Unit Bumi dan Sains Angkasa
9.0 Bumi
Tajuk Udara
Standard Kandungan 9.2 Udara
Standard Pembelajaran 9.2.1 Menyatakan udara berada di sekeliling kita.
9.2.2 Menyatakan udara terdiri daripada beberapa jenis gas
seperti oksigen dan karbon dioksida.
Kemahiran/Pengetahuan Murid tahu dan pernah belajar:
sedia ada Kepentingan udara dalam kehidupan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menyatakan benda hidup memerlukan udara untuk
bernafas
2. Menyatakan 2 jenis gas melalui video dan kuiz
Kemahiran Saintifik Kemahiran Proses Sains
1. Memerhati
Menggunakan deria penglihatan dan pendengaran, untuk
mengumpulkan maklumat tentang udara melalui tontonan
video.
2. Berkomunikasi
Murid menyatakan pendapat secara lisan dan jawapan
dalam bentuk tulisan.
3. Menggunakan kemahiran manipulatif sains
Menggunakan dan mengendalikan peralatan yang betul
ketika melaksanakan aktiviti.
Kemahiran Berfikir Kemahiran Berfikir Kritis
1. Menghubungkait
Murid menghubungkait udara dan kepentingannya dalam
kehidupan
2. Mereka Cipta
Murid mereka cipta dalam projek ‘Bebaling Angin’ bagi
membuktikan kewujudan udara di sekeliling kita.
Sikap Saintifik dan Nilai 1. Sifat ingin tahu
Murni 2. Berani mencuba menjawab penyoalan lisan yang
Elemen Merentas diberikan dan menjalankan aktiviti yang telah ditetapkan
Kurikulum oleh guru
3. Beretika dan bersistematik iaitu berupaya menyiapkan
Pentaksiran aktiviti pembelajaran yang dilakukan dalam masa yang
Sumber PdP/ Bahan ditetapkan
Bantu Mengajar (BBM) 1. Nilai murni.
Guru menerapkan nilai murni sepanjang PdP berlangsung
contohnya mendengar arahan, bersikap sabar dalam
menjalankan aktiviti secara atas talian.
2. TMK
TMK diintegrasikan melalui video tentang topik udara
sebagai pengupaya bagi meningkatkan lagi kefahaman murid
dan penggunaan aplikasi kuiz seperti Classpoint dan Quizziz
Penilaian Formatif - Kuiz
Bahan Bantu Mengajar:
• Slaid PowerPoint
• Video
• Classpoint
• Quizzez
• Bahan Bebaling Angin (Kertas A4 berwarna, gunting,
straw, pensel, pembaris , gam, selotape dan jarum
peniti)
Fasa Isi kandungan Aktiviti
Langkah 1 Penglibatan Set Induksi : What am I ?
1. Guru bertanyakan kha
(5 minit) Memperkenalkan tajuk 2. Guru kemudiannya me
pengajaran
dan peraturan kelas.
3. Wakil murid diminta m
oleh guru.
Langkah 2 Penerokann 4. Murid diberi masa 20
(20 minit) Reka Cipta berkenaan (Jawapan
5. Guru bersoal jawab de
• Apakah yang kam
6. Murid diminta berkong
guru di Chat Room Go
7. Murid diminta menjang
Aktiviti : Bebaling Angin
i pengajaran dan pembelajaran Catatan
?
abar murid. BBM
emaklumkan berkenaan dengan pematuhan SOP • Slaid Powerpoint
• Classpoint
membacakan teka teki dalam slaid yang disediakan
KPS
• Berkomunikasi
saat untuk memikirkan jawapan teka-teki
: udara)
engan murid :
mu faham tentang udara?
gsi pendapat dalam link Classpoint yang diberikan
oogle Meet
gka objektif pelajaran hari ini
n (Wind Propeller) BBM
1. Murid melakukan aktiv
bimbingan guru.
2. Murid menunjukkan ha
3. Murid cuba meniup be
4. Murid menceritakan h
5. Murid ditunjukkan slai
udara yang disusun se
Contoh : i-s-n-e-g-k-O
: K-r-a-o-n-b
6. Murid perlu meneka p
link Classpoint yang d
viti ‘Bebaling Angin’ secara atas talian dengan • Slaid
• Bahan
asil aktiviti di skrin masing-masing
ebaling angin yang mereka telah siapkan. Bebaling
hasil pemerhatian mereka. Angin (Kertas
id yang mengandungi perkataan tentang jenis A4 berwarna,
ecara rawak serta gambar sebagai klu. gunting, straw,
O (Oksigen) pensel,
D-i-k-s-o-i-a-d (Karbon Dioksida) pembaris ,
gam, selotape
dan jarum
peniti)
Kemahiran Berfikir
• Kemahiran
Manipulatif
perkataan -perkataan yang diberikan dan tulis pada
diberikan guru di ruangan chat box Google Meet.
Langkah 3 Penerangan 7. Setelah 1 minit, guru a
(15 minit) Aktiviti : Tayangan Vide
1. Guru memainkan vide
https://www
2. Guru bersoal jawab de
3. Murid ditunjukkan slai
Langkah 4 Pengolahan 4. Murid perlu menyelesa
(15 minit) guru di ruangan Chat
5. Setelah 2 minit, guru m
Aktiviti :
1. Guru menunjukkan sla
akan memaparkan jawapan murid pada slaid. BBM
eo Udara • Video
eo udara • Classpoint
w.youtube.com/watch?v=oh-HBPoF6A8
engan murid berkenaan video tersebut. KPS
id yang mengandungi maze. • Memerhati
EMK :
• TMK
aikan maze dalam link Classpoint yang diberikan BBM
Box Google Meet • Slaid
memaparkan jawapan murid pada slaid • Quizzez
aid yang menunjukkan gambar ini
Kemahiran Insaniah
• Pemikiran
kritis dan
2. Guru meminta murid m
yang ditunjukkan.
3. Guru memanggil nama
mereka.
4. Guru memberikan res
diutarakan oleh murid
5. Guru mengolah tentan
• Udara disekeliling
• Jenis-jenis udara
6. Murid mendengar pen
murid untuk memberik
7. Seterusnya, murid dib
diberikan :
https://quizizz.com/
8. Guru berbincang jawa
Kemahiran
Menyelesaikan
Masalah
membuat hubungkait di antara udara dan gambar
a murid yang terpilih untuk berkongsi pendapat
spon secara ringkas tentang hasil maklumat yang
d itu tadi
ng :
kita & kepentingannya
nerangan guru, dan guru meberi galakkan kepada
kan respon ketika sesi penerangan.
berikan link Quizzes dan menjawab soalan yang
/admin/quiz/612268556d40c8001d76f08e/sains-
tahun-udara
apan bersama murid
Langkah 5 Penilaian Aktiviti : Refleksi
(5 minit) Rumusan pdp 1. Murid membuat reflek
2. Murid diminta meresp
terhadap apa yang tel
cikgu berikan.
3. Guru memberikan puji
bentuk points di Class
Refleksi Kekuatan
1) Murid menggunakan pengetahuan se
orang murid yang dapat memerihalka
set induksi. Dengan ini murid dapat m
2) Dalam proses PdPr hari ini, murid-mu
berikan dalam Classpoint. Melalui Cla
3) Aktiviti mereka cipta ‘Bebaling Angin’
bersedia dengan bahan-bahan aktiv
Classroom berkenaan bahan dan vide
4) Secara keseluruhan, perancangan
pengubahsuaian. Murid-murid didap
‘Bebaling Angin’ dan penggunaan Cl
Murid-murid telah melibatkan diri seca
ksi hasil pembelajaran BBM
pon sejauh mana tahap kefahaman mereka • Quick Poll
lah dipelajari hari ni di link Quick Poll yang telah • Classdojo
ian kepada murid dan memberikan ganjaran dalam
sdojo
https://www.classdojo.com/
edia ada mereka tentang udara. Ini dapat dilihat apabila terdapat beberapa
an udara tidak dapat dilihat tetapi boleh dirasai ketika menjawab soalan di
memberikan respon yang baik ketika di permulaan kelas.
urid dapat mencapai hasil pembelajaran melalui jawapan yang telah mereka
asspoint, guru dapat menilai secara langsung tahap pemahaman murid.
berjalan dengan baik dimana seramai 14 daripada 18 murid yang hadir telah
viti. Guru telah memaklumkan 2 hari awal di Whassap kelas dan Google
eo aktiviti supaya murid lebih bersedia.
n PdPr telah dapat dijalankan hampir sepenuhnya dengan sedikit
pati begitu seronok belajar kerana melaksanakan aktiviti mereka cipta
lasspoint yang menjadikan mereka lebih tertarik dan gembira untuk belajar.
ara aktif untuk menjawab soalan menggunakan kemudahan ICT.
Kelemahan
1) Proses PDPR tidak dpat dijalankan
mengambil masa untuk mahir mengg
2) Aktiviti menjawab kuiz tidak sempat d
Ulasan Guru
Pembimbing
Ulasan Penyelia
Lamp
Soalan dalam Classpoint
[ Apakah yang kamu faham tentang udara?]
n dengan sempurna dalam tempoh telah dirancang. Kebanyakkan murid
gunakan Classpoint, dan memerlukan bimbingan guru berulang-ulang kali.
dilaksanakan, jadi murid akan menjawab di luar sesi PdPR.
piran
Hasil kerja murid