KPAEIN1D0I6D3IKPAENNGAAWJIAALNKSAONSAIAKL-KDAANLAAKM
PENTAKSIRAN AKHIR
MODUL PENGAJARAN SOSIAL DALAM PENDIDIKAN AWAL KANAK-KANAK
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
PROFESOR MADYA DR. NORDIN BIN MAMAT
Noorlaili Areen binti Amron
E 20202027259
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Kenali tong kitar semula
Pengenalan Bahan digital
RPA Aktiviti
Pentaksiran Bahan digital
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Kenali
Tong Kitar Semula
KACA PLASTIK & KERTAS
ALUMINIUM
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Modul Pengajaran dan Pembelajaran ‘Kenali Tong Kitar Semula’ dihasilkan sebagai panduan bagi membantu guru dan
pendidik prasekolah, TADIKA, TABIKA dan TASKA menyampaikan maklumat pengurusan sisa pepejal dan amalan 3R (Reduce,
Reuse dan Recycle) secara lebih teratur.
Amalan 3R merupakan suatu amalan pengurusan sisa pepejal yang telah terbukti berkesan diamalkan sekian lama oleh
Negara-negara maju seperti Jerman, United Kingdom dan Jepun bagi mengekalkan kebersihan dan keindahan persekitaran.
Melalui modul ini, kanak- kanak akan diberikan pendedahan dan pengetahuan berkaitan pengurusan sisa pepejal dan
amalan 3R yang betul melalui aktiviti-aktiviti yang dicadangkan dalam modul ini.
Modul ini mengandungi contoh Rancangan Pengajaran Aktiviti (RPA) bagi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) dan
Pengajaran dan Pembelajaran di Rumah (PdPR). Sejajar dengan Hasrat Kementerian Pendidikan Malaysia dalam
Pembelajaran Abad Ke 21 (PAK 21), modul ini dibina menggunakan bahan interaktif yang menarik. Ia mengandungi bahan
bantu mengajar dan juga permainan pembelajaran di atas talian yang menggunakan aplikasi wordwall.
Modul ini diharap dapat memberi idea kepada guru dan pendidik untuk menghasilkan suasana pendidikan amalan 3R yang
interaktif dan menyeronokkan kepada kanak-kanak di prasekolah, TADIKA, TABIKA dan TASKA. Modul ini didatangkan dalam 2
bentuk. Yang pertama menggunakan aplikasi Power Point. Ia memudahkan guru dan pendidik untuk
Menggunakan bahan digital interkatif dalam sesi PdP dan PdPR . Salinan PDF pula bagi memudahkan guru dan pendidik untuk
Membuat rujukan dan membuat salinan.
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Nota
Kitar semula ialah proses memungut dan mengasingkan bahan kitar semula bagi tujuan menghasilkan produk baharu.
Contoh barangan yang boleh dikitar semula termasuklah bahan yang diperbuat daripada
Kertas : Surat khabar, kotak, majalah, resit, kotak minuman dan kad keras
Plastik : Beg plastik, botol pencuci, botol minuman peralatan plastik
Logam : Tin, aluminium dan besi
Botol kaca
Getah : Tayar
Secara umumnya, tong kitar semula yang diletakkan di tempat awam dibahagikan kepada 3 kategori iaitu
Tong berwarna biru – Kertas Tong berwarna coklat – Kaca Tong berwarna jingga - Tin dan plastik
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Menyampaikan maklumat Objektif Modul Memastikan guru dan
berkaitan amalan 3R dan pendidik dapat
Menjana idea segar dan
tong kitar semula kreatif kepada guru dan menggunakan bahan digital
yang menarik dalam PdP
pendidik
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)
Pengajaran dan Pembelajaran Pengajaran dan Pembelajaran
(PdP) di Rumah
(PdPR)
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Rancangan Pengajaran Aktiviti
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN (PdP)
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’ Tarikh : 9 Februari 2022
Kelas : 6 Alami Masa : 10.10 pagi - 11.10 pagi (60 minit)
Hari : Khamis
Umur : 6 tahun Bilangan kanak-kanak : 15 orang
Tema : Sayangi Alam Sekitar
Tunjang Sub tema : Jom kitar semula!
Kesepaduan Tunjang Tunjang Kemanusiaan
Pengetahuan sedia ada KM 5.3.1 Bercerita tentang amalan memelihara dan memulihara alam sekitar
KM 5.3.2 Melaksanakan aktiviti pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar
Hasil Pembelajaran KM 5.3.3 Membincangkan cara menangani masalah dan isu alam sekitar
KM 5.3.4 Mengamalkan pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar
KE 3.3.6 Menghasilkan karya kreatif menggunakan bahan kitar semula
SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang dikenal pasti
Murid-murid pernah melihat tong kitar semula.
Murid-murid mempunyai pengalaman menggunakan tong kitar semula.
Pada akhir pembelajaran, murid-murid boleh :
1. Menyatakan amalan 3R (Reduce, Reuse & Recyle) dengan betul ;
2. Menyatakan bahan yang diwakili bagi setiap tong kitar semula dengan betul ; dan
3. Membuat buku skrap pengasingan bahan mengikut tong kitar semula dengan betul.
Senarai Bahan Bantu Video, bahan interaktif, permainan atas talian menggunakan aplikasi Wordwall, lembaran kerja,
Mengajar/Alat Bantu Mengajar gam, gunting dan pensel warna.
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan
Belajar memlalui 1. Guru masuk ke ruang belajar. Dengan menyanyikan lagu Didi dan Friends KB: Menganalisis
bermain : yang bertajuk ‘Takkan tak tahu’ sambal membawa masuk tiga buah tong
kitar semula. Contoh soalan :
Nyanyian
2. Guru bersoal jawab bersama murid mengenai lagu dan tong kitar semula.
Set Induksi ABM/BBM :
Langkah 1
3. Guru membuat imbasan mengenai topik ‘Sayangi Alam Sekitar’ yang telah Muzik video
dipelajari dari hari Isnin.. Tong kitar semula
4. Guru menjelaskan mengenai Aktiviti Pembelajaran pada hari ini yang
Penerangan bertajunk ’Mari kenali tong kitar semula’
Penyoalan 1. Guru memulakan sesi PdP menggunakan bahan interaktif dari perisisan KB: Mengingat
Power Point.
HP 1 : Menyatalan
2. Guru menerangkan mengenai amalan 3R iaitu Reduce (pengurangan), amalan 3R dengan
Reuse (guna semula) dan Recycle (kitar semula). betul
3. Guru menerangkan setiap konsep 3R menggunakan bahan interaktif yang ABM/BBM :
menarik. Bahan interaktif
4. Guru meminta murid-murid menamakan semula konsep 3R bagi memastikan N : Yakin diri
semua murid boleh menamakan kosnep 3R dengan tepat.
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan
Penerangan
1. Guru memaparkan paparan di layar skrin bahan interaktif mengenai tong KB: Menganalisis
Penyoalan
kitar semula.
Contoh soalan :
2. Guru menerangkan warna setiap tong kitar semula. HP 2:
Menyatakan bahan
3. Guru menerangkan bahan yang diwakili bagi setiap warna tong kitar yang diwakili bagi setiap
semula. tong kitar semula
dengan betul.
4. Guru bersoal jawab bersama murid mengenai amalan penggunaan tong
Langkah 2 kitar semula di rumah. ABM/BBM :
Bahan interaktif
5. Guru menjalankan aktiviti pengasingan bahan buangan mengikut tong Tong kitar semula
kitar semula. Bahan buangan
6. Guru meletakkan sebuah tong sampah besar yang mempunyai pelbagai N : Keyakinan diri
bahan buangan. Murid-murid dikehendaki untuk membuat pengasingan
bahan tersebut mengikut tong kitar semula.
7. Guru membuat semakan bersama murid-murid adalah bahan buangan di
dalam setiap tong betul atau salah.
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan
Tunjuk cara
1. Guru menerangkan mengenai tugasan pada hari ini. Terdapat dua KB: Menganalisis
tugasan iaitu membuat tugasan secara atas talian menggunakan aplikasi
Wordwall dan membuat buku skrap. HP 2:
Menyatakan bahan
2. Guru memaparkan aplikasi Wordwall di layar. Setiap murid secara yang diwakili bagi setiap
berkumpulan (3 buah kumpulan) bergilir menggunakan aplikasi tersebut. tong kitar semula
dengan betul.
3. Setiap permainan mewakili 1 tong kitar semula.
Langkah 3 ABM/BBM :
4. Tugasa kedua ialah tugasan individu. Setiap murid akan membuat buku Bahan interaktif
skrap yang bertajuk ‘Mari kenali tong kitar semula’. Tong kitar semula
Bahan buangan
5. Guru menerangkan mengenai cara membuat buku skrap. Buku skrap ini
akan dihasilkan selama 2 hari (Selasa dan Rabu).
6. Guru membuat pemerhatian ketika murid-murid membuat tugasan. N : Keyakinan diri
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’ 1. Guru mempamerkan dashboard jumlah markah yang diperolehi KB: Menilai
semua murid bagi tugasan berkumpulan yang menggunakan aplikasi N : Keyakinan diri
Nyanyian Wordwall.
Penutup 2. Bagi tugasan indidvidu pula, bagi murid yang belum selesai, ia akan
disambung pada hari Selasa, 8 Februari 2022.
3. Guru membuka semula lagu ’Takkan tak tahu’ dan menyanyikan
lagu tersebut bersama murid-murid.
Refleksi
Kekuatan
Kelemahan
Penambahbaikan
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Rancangan
Pengajaran Aktiviti
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN (PdPR)
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’ Tarikh : 9 Februari 2022
Masa : 10.10 pagi - 11.10 pagi (60 minit)
Kelas : 6 Alami Bilangan kanak-kanak : 15 orang
Hari : Khamis Sub tema : Jom kitar semula!
Umur : 6 tahun Tunjang Kemanusiaan
Tema : Sayangi Alam Sekitar KM 5.3.1 Bercerita tentang amalan memelihara dan memulihara alam sekitar
Tunjang KM 5.3.2 Melaksanakan aktiviti pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar
KM 5.3.3 Membincangkan cara menangani masalah dan isu alam sekitar
Kesepaduan Tunjang KM 5.3.4 Mengamalkan pemeliharaan dan pemuliharaan alam sekitar
Pengetahuan sedia ada
Hasil Pembelajaran KE 3.3.6 Menghasilkan karya kreatif menggunakan bahan kitar semula
SA 2.2.3 Mengumpul objek mengikut ciri yang dikenal pasti
Senarai Bahan Bantu Mengajar/Alat Bantu Mengajar Murid-murid pernah melihat tong kitar semula.
Murid-murid mempunyai pengalaman menggunakan tong kitar semula.
Pada akhir pembelajaran, murid-murid boleh :
1. Menyatakan amalan 3R (Reduce, Reuse & Recyle) dengan betul ;
2. Menyatakan bahan yang diwakili bagi setiap tong kitar semula dengan betul ; dan
3. Membuat pengasingan tong kitar semula dan bahan buangan menggunakan aplikasi wordwall dengan betul.
Video muzik, alat peranti mudah alih dan talian internet.
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan
Belajar memlalui
bermain : 1. Guru memulaan sesi PdPR dengan memastikan semua murid dalam keadaan yang KB: Menganalisis
Nyanyian bersedia dan memastikan mereka mempunyai jarak yang bersesuaian dengan skrin
alat peranti atau alat komunikasi yang digunakan. Contoh soalan :
Set Induksi 2. Guru membuka video lagu ‘Takkan tak tahu’, dari animasi popular Didi and friends.
ABM/BBM :
3. Guru membuat imbasan mengenai topik ‘Sayangi Alam Sekitar’ yang telah dipelajari Muzik video
dari hari Isnin.
Penerangan 4. Guru menjelaskan mengenai Aktiviti Pembelajaran pada hari ini yang bertajunk ’Mari
Penyoalan kenali tong kitar semula’
1. Guru memulakan sesi PdP menggunakan bahan interaktif dari perisisan Power Point. KB: Mengingat
2. Guru menerangkan mengenai amalan 3R iaitu Reduce (pengurangan), Reuse (guna HP 1 : Menyatalan amalan
semula) dan Recycle (kitar semula). 3R dengan betul
Langkah 1
3. Guru menerangkan setiap konsep 3R menggunakan bahan interaktif yang menarik. ABM/BBM :
Bahan interaktif
4. Guru meminta murid-murid menamakan semula konsep 3R bagi memastikan semua
murid boleh menamakan kosnep 3R dengan tepat. N : Yakin diri
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan
Penerangan 1. Guru memaparkan bahan interaktif mengenai tong kitar semula. KB: Menganalisis
Penyoalan
2. Guru menerangkan warna setiap tong kitar semula. Contoh soalan :
HP 2:
3. Guru menerangkan bahan yang diwakili bagi setiap warna tong kitar semula. Menyatakan bahan yang
diwakili bagi setiap tong
4. Guru bersoal jawab bersama murid mengenai amalan penggunaan tong kitar kitar semula dengan betul.
Langkah 2 semula di rumah.
ABM/BBM :
5. Guru menggunakan peta bulatan interaktif dan meminta murid-murid untukm Bahan interaktif
enamakan semula tong kitar semula, warna dan bahan buangan bagi setiap tong Tong kitar semula
tersebut. Bahan buangan
N : Keyakinan diri
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Strategi PdP Aktiviti PdP Catatan
Tunjuk cara
1. Guru menerangkan mengenai tugasan pada hari ini. Terdapat dua tugasan iaitu KB: Menganalisis
membuat tugasan secara atas talian menggunakan aplikasi Wordwall.
Contoh soalan :
2. Guru menunjukkan paparan skrin dua jenis permainan atas talian yang HP 2:
menggunakan aplikasi wordwall. Menyatakan bahan yang
diwakili bagi setiap tong
3. Ibu bapa atau penjaga akan mengimbas kod QR di dalam modul PdPR yang telah kitar semula dengan betul.
disediakan oleh guru untuk dibawa ke pautan aplikasi wordwall.
Langkah 3 ABM/BBM :
4. Murid-murid akan menjawab soalan dua buah kuiz dan diminta untuk menulis Bahan interaktif
nama setelah selesai. Tong kitar semula
Bahan buangan
N : Keyakinan diri
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’ 1. Guru mempamerkan dashboard jumlah markah yang diperolehi semua murid KB: Menilai
bagi tugasan berkumpulan yang menggunakan aplikasi Wordwall. N : Keyakinan diri
Nyanyian
2. Guru mengucapkan tahniah kepada semua murid yang telah menjawab kuiz.
Penutup
3. Guru membuat imbasan bagi memastikan objektif pembelajaran pada hari ini
difahami oleh murid dengan baik.
4. Sesi PdPR diakhiri dengan murid-murid menyanyikan lagu ‘Takkan tak tahu’
bersama guru.
Refleksi
Kekuatan
Kelemahan
Penambahbaikan
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Pentaksiran
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Nama T1 T2 T3 Pentaksiran
T1 T2 T3 T1 T2 T3
Bil
1 Aiman Hadiff
2 Muhammad Aman Zafran
3 Thaqif Sirhan
4 Nur Mikayla Nadhrah
5 Nur Aqisha Hazreen
Indikator :
T1 : Kanak-kanak belum menguasai hasil pembelajaran
T2 : Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran
T3 : Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Bahan Bantu Mengajar
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
ALASMAYSAENKGIITAR
3R
APA ITU 3R?
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
3R ialah
Reduce Reuse Recycle
(Pengurangan) (Guna semula) (Kitar semula)
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’ Reduce
air (Pengurangan)
elektrik bahan
api
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’ Peralatan Pakaian
makan dan
Reuse minum
aksesori
(Guna semula)
bahan perabot
bacaan
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’ Recycle
kaca (Kitar semula)
kertas
Plastik dan
aluminium
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Mari kenali
Tong Kitar Semula
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Tong Kitar
Semula
Peta bulatan
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
KACA
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
PLASTIK &
ALUMINIUM
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
KERTAS
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Tugasan atas talian
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Kuiz 1
Kenali tong kitar semula
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Kuiz 2
Asingkan bahan buangan mengikut
tong kitar semula yang betul
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
1 Masukkan bahan buangan
ini ke dalam tong
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
2 Masukkan bahan buangan
ini ke dalam tong
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
3 Masukkan bahan buangan
ini ke dalam tong
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
4 Masukkan bahan buangan
ini ke dalam tong
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
5 Masukkan bahan buangan
ini ke dalam tong
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
6 Masukkan bahan buangan
ini ke dalam tong
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
7 Masukkan bahan buangan
ini ke dalam tong
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
8 Masukkan bahan buangan
ini ke dalam tong
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’ Tabika Perpaduan
Taman Sri Menegon
Contoh
Lembaran kerja JOM KITAR SEMULA
KENALI TONG KITAR SEMULA
Nama
--------------------------------
Tarikh
--------------------------------
Hari
--------------------------------
‘MODUL KENALI TONG KITAR SEMULA’
Sekian,
Terima kasih
Noorlaili Areen binti Amron
E 20202027259