INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS BAHASA MELAYU
59990 LEMBAH PANTAI, KUALA LUMPUR
TEKNOLOGI UNTUK PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
(EDUP3053)
NAMA NURHASNI BINTI OTHMAN
ANGKA GILIRAN 2021192340161
NO. KAD PENGENALAN 020311-03-0978
KUMPULAN G8 / PISMP JUN 2020
KOD / NAMA KURSUS EDUP3053 / TEKNOLOGI UNTUK
TAJUK TUGASAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
TUGASAN PROJEK
NAMA PENSYARAH DR NURUL RABIHAH BINTI MAT NOH
TARIKH HANTAR 24 SEPTEMBER 2022
TARIKH MENERIMA MAKLUM BALAS
DARIPADA PENSYARAH
1.0 PENGENALAN
Objek Pembelajaran Digital (DLO) merupakan satu bahan
pengajaran digital yang boleh mambantu guru dalam melaksanakan
proses Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) secara tidak segerak. DLO
ini membolehkan pelajar meneroka bahan dan belajar sendiri tanpa
mengira masa dan tempat. Oleh itu, saya telah membangunkan satu
laman pembelajaran digital yang diharapkan berguna kepada murid-
murid sekolah rendah.
Oleh itu, e-portfolio ini berperanan untuk menjelaskan perancangan
dan pelaksanaan yang dilakukan sepanjang membangunkan laman
pembelajaran tersebut dengan mengaplikasikan Model Assure.
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam
Tahun : Tahun 5
Bidang : Adab
Unit : Unit 1
Tajuk : Hargai Nikmat Kenderaan
Mod Pengajaran : Tidak Segerak
Pautan Buku Teks : https://anyflip.com/fuml/hjxa/
Pautan DSKP : https://anyflip.com/uvnbr/uygl/basic
2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1. Mata pelajaran Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Islam Tahun : 5
Pendidikan Al-Quran (Sirah)
2. Kelas 5 Bintang
3. Tarikh / Hari 10 Safar 1444H / 6 September 2022 / Selasa
4. Masa 10.20 – 11.20 pagi (60 minit)
5. Bilangan Murid 20 orang ( lelaki 8, perempuan 12)
6. Tajuk Hargai Nikmat Kenderaan
7. Pengetahuan Murid pernah menaiki kenderaan bersama ibubapa untuk
sedia ada datang ke sekolah
8. Standard Merumus konsep adab menaiki kenderaan dan
Kandungan mengamalkan secara beradab dan istiqamah.
9. Standard 6.1.1 Menyatakan adab menaiki kenderaan.
Pembelajaran 6.1.2 Menghafaz doa menaiki kenderaan.
6.1.3 Mengaplikasi adab menaiki kenderaan dan
10. Objektif
Pembelajaran mengamalkan langkah-langkah keselamatan.
Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan adab menaiki kenderaan
2. Menghafaz doa menaiki kenderaan
3. Mengamalkan sekurang-kurang 4 daripada 8 adab
menaiki kenderaan dan mengamalkan langkah-
langkah keselamatan.
11. Kemahiran berfikir Murid menghasilkan sebuah vlog yang mengikut kreativiti
dengan mengaplikasikan adab-adab menaiki kenderaan.
12. Gabungjalin Akhlak
13. Penyerapan Bahasa Arab, Pendidikan Moral
14. Penerapan nilai Bersungguh-sungguh, berani, patuh, cinta Nabi
15. Amalan Pedagogi Pembelajaran koperatif
Masa Kini
16. Kemahiran Pembelajaran sepanjang hayat
Insaniah
17. E.M.K Nilai murni : Patuh pada arahan guru
TMK : Pembelajaran menggunakan Objek Pembelajaran
18. Penilaian Digital (DLO), video pengajaran, Wordwall, Mentimeter,
Pengajaran dan Google Drive, dan aplikasi Tiktok
Pembelajaran Lisan : ajuk
Kuiz : Wordwall
Penghasilan projek : Vlog
19. Bahan/Alat Bantu Gambar / video / komputer / “Wordwall” / DLO
Mengajar
LANGKAH ISI KANDUNGAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
Pengenalan Bacaan doa sebelum belajar : Murid membaca doa sebelum Penerapan
belajar dengan menonton video nilai :
(2 minit) yang telah disediakan. - Khusyuk
- Tawakkal
- Adab
berdoa
Doa Sebelum Belajar Untuk Kanak-Kanak
- YouTube
Set Induksi Jom tangkap gambar kenderaan yang - Guru meminta murid untuk Penerapan
kamu naiki untuk datang ke sekolah : mengambil gambar kenderaan nilai :
(8 minit) yang murid naiki untuk datang -Syukur
ke sekolah.
- Gambar yang diambil dimuat Kaedah :
naik ke dalam tapak Google -Penerokaan
Drive yang telah disediakan.
- Guru mengaitkan kenderaan-
kenderaan yang murid naiki
dengan nikmat kesyukuran
diatas kemudahan
pengangutan yang dikurniakan
oleh Allah.
- Guru mengajak murid untuk
sama-sama bersyukur dengan
nikmat kenderaan yang dimiliki.
Langkah 1 Jom sama-sama kita tonton dua video - Guru menayangkan dua video Kaedah :
dibawah : mengenai adab-adab naiki -Penerangan
(15 minit) kenderaan dan video nyanyian -Bercerita
- Video adab-adab menaiki nasyid doa naiki kenderaan. -Nyanyian
kenderaan.
- Guru mengajak murid untuk
menyanyi bersama-sama video Bahan bantu
nyanyian yang dimainkan. mengajar :
-Video
- Guru memberikan pautan pembelajaran,
mentimeter kepada murid. -Mentimeter
lv_0_20220916194727.mp4 - Murid dikehendaki
- Video nyanyian doa naik mengeluarkan adab-adab naik
kenderaan yang terdapat
kenderaan. dalam video pertama.
video_2022-09-16_18-44-23.mp4
Apakah adab-adab menaiki
kenderaan yang disebutkan dalam
video pertama?
https://www.menti.com/alfbvwkxhy
nc
Langkah 2 Jom anak-anak, kita baca doa naik - Murid membaca petikan doa Kaedah :
(20 minit) kenderaan bersama-sama :
naik kenderaan beserta -Hafalan
maksudnya. -Latih tubi
-Sebutan
- Murid mendengar podcast
audio bacaan doa oleh guru
dan mengikut cara bacaan guru E.M.K :
secara perlahan-lahan. -Teknologi
maklumat dan
- Guru mengulangi pembacaan komunikasi
Sila dengar podcast bacaan doa di doa sehingga lancar.
bawah dan ikut ustazah bacaan
bersama-sama : - Guru membahagikan murid Bahan bantu
kepada kumpulan berdua. mengajar :
BACAAN DOA.mp3 -Gambar
Sekarang, ustazah akan bahagikan - Secara berpasangan, murid -Podcast
kamu dalam kumpulan berdua. dikehendaki untuk melakukan -Team Picker
latih tubi menghafal doa naik Wheel
kenderaan.
- Murid secara berpasangan
saling memperdengarkan
bacaan dan memperbetulkan
bacaan masing-masing.
Secara berpasangan, ustazah nak
kamu lakukan latih tubi menghafal
doa naik kenderaan secara dalam
talian menggunakan aplikasi-aplikasi
yang kamu mahir.
Langkah 3 Anak-anak murid semua, sekarang - Murid menghasilkan produk Kaedah :
(5 minit) masanya untuk kita hasilkan vlog. berdasarkan isi pembelajaran. -Penghasilan
produk
- Murid dikehendaki untuk
menghasilkan sebuah vlog Aplikasi
menaiki kenderaan yang internet :
mengaplikasikan adab-adab -Capcut
menaiki kenderaan yang telah -Tiktok
dipelajari.
- Vlog yang dihasilkan dimuat
Sila muat naik vlog yang dihasilkan ke naik ke aplikasi Tiktok dan
dalam aplikasi Tiktok dan kongsikan dikongsi pautannya kepada
pautan kepada ustazah dan kawan- guru dan kawan-kawan.
kawan.
Penutup Penutup kognitif : - Guru menyediakan soalan Kaedah :
(10 minit) Kuiz Wordwall kuiz kepada murid sebagai -Soal jawab
refleksi apa yang murid
ADAB MENAIKI KENDERAAN - Kapal dapat daripada sesi Bahan bantu
terbang (wordwall.net) pembelajaran. mengajar :
-Wordwall
Penutup sosial : - Murid diberikan pujian -Mentimeter
kerana berjaya mengikuti
pembelajaran sehingga
akhir.
Murid diberikan pujian dan nasihat - Guru mengingatkan murid
kepada murid. agar sentiasa mengamalkan
adab menaiki kenderaan
Mentimeter : dalam kehidupan seharian.
Jom pilih tahap kefahaman kamu - Guru menyediakan
untuk pembelajaran pada hari ini. Mentimeter untuk melihat
sejauh mana kefahaman
murid terhadap apa yang
dipelajari.
https://www.menti.com/al5rza1f6cbo
3.0 REKA BENTUK PENGAJARAN
(LEARNING DESIGN)
Pautan : https://v.gd/8j23ka
4.0 OBJEK PEMBELAJARAN DIGITAL
(DLO)
Pautan :
https://sites.google.com/epembelajaran.edu.my/dlokumpul
an1/unit-1?authuser=1
5.0 MODEL ASSURE
5.1 Analisis Pelajar
Semasa proses perancangan pembinaan bahan dan media dilaksanakan, analisis
murid dilakukan terlebih dahulu untuk menetapkan sasaran kepada pembinaan bahan dan
media. Dalam projek ini, sasaran murid adalah kepada pelajar Tahun 5 bagi subjek
Pendidikan Islam Sekolah Rendah. Oleh itu, pembinaan bahan dan media dirancang
bersesuain dengan tahap kognitif dan isi kandungan pengajaran bagi murid Tahun 5 sekolah
rendah.
5.2 Objektif Pembelajaran
Terdapat tiga objektif pembelajaran yang ingin dicapai pada akhir pembelajaran.
Objektif yang dipilih adalah bersesuaian dengan tahap kecerdasan dan penguasaan murid
serta mengikut Standard Pembelajaran yang telah ditetapkan.
Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1. Menyatakan adab menaiki kenderaan
2. Menghafaz doa menaiki kenderaan
3. Mengamalkan sekurang-kurang 4 daripada 8 adab menaiki kenderaan dan
mengamalkan langkah-langkah keselamatan.
5.3 Pemilihan Kaedah, Media dan Bahan
Setelah menetapkan objektif, guru memilih kaedah, media dan bahan agar
bersesuaian dengan murid dan dapat membantu dalam mencapai objektif pembelajaran yang
ditetapkan.
1. Pendekatan : Berpusatkan bahan
2. Kaedah : Penerangan, soal jawab, menghafal, penghasilan produk
3. Strategi : Kemahiran berfikir, kemahiran menaakul
4. Teknik : Teknik latih tubi, teknik penghasilan produk
5. Media dan bahan: Objek Pembelajaran Digital (DLO), video pembelajaran,
Podcast, Mentimeter, Google Drive, Google Meet, Mentimeter, Wordwall, Tiktok.
5.4 Penggunaan Media dan Bahan
Guru menerangkan arahan dengan jelas supaya murid dapat menggunakan bahan
dan media yang dipilih dengan baik. Guru juga menggunakan aplikasi Tiktok sebagai medium
penghantaran projek memandangkan aplikasi ini dekat dengan murid dan digunakan oleh
kebanyakan murid. Dengan ini, murid tidak perlu menghabiskan banyak masa untuk
meneroka cara menggunakan media dan bahan yang disediakan.
5.5 Penglibatan Pelajar
Murid diberi peluang menggunakan bahan secara semaksima mungkin, bertepatan
dengan pendekatan yang dipilih iaitu berpusatkan bahan. Semua bahan dan media yang
dipilih adalah bersifat mesra pengguna. Oleh itu, murid tiada murid yang terkecuali dalam
melibatkan diri menyelesaikan setiap aktiviti pembelajaran berdasarkan DLO yang dihasilkan.
5.6 Penilaian/ Semak Semula Bahan
Penilaian semula bahan dilaksanakan oleh guru setelah tamat sesi PdPc. Guru
membuat refleksi berdasarkan tahap keberkesanan DLO yang dihasilkan terhadap
kefahaman pembelajaran murid. Guru menyediakan kuiz untuk menilai kefahaman murid
terhadap sesi pembelajaran dan meninggalkan tugasan untuk murid menghasilkan sebuah
vlog Adab Menaiki Kenderaan.