RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran: Tema: Kebersihan dan Kelas: 4 Arif Tarikh: 17 Mac 2022
Bahasa Melayu kesihatan
Topik: Perihal Penderma Masa: 9.30 pagi-10.00
Darah Hari: Khamis
pagi
EMK:
Kreativiti dan Inovasi
Sains dan Teknologi
Standard Kandungan: Standard Pembelajaran: Bahasa
2.3 Membaca dan 2.3.1 Membaca dan Nilai Murni: Keusahawanan
Baik hati Pendidikan Alam
mengapresiasi karya menganalisis kandungan Sekitar
sastera dan bukan teks karya sastera, dan
sastera. karya bukan sastera. Nilai Murni
Patriotisme
TMK
Aspirasi Murid: Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir PdPc ini, murid dapat: Murid akan berjaya sekiranya murid dapat:
i) Murid membaca kandungan teks karya i) Murid membaca kandungan teks karya
sastera, dan karya bukan sastera. sastera, dan karya bukan sastera.
ii) Murid menganalisis kandungan teks karya ii) Murid menganalisis kandungan teks karya
sastera, dan karya bukan sastera. sastera, dan karya bukan sastera.
Konsep / Perbendahaan Kronik, alkohol Bahan Bantu Belajar / Media grafik, video dan
Kata Utama: Sumber: canva dan Wordwall.
RANGKA PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Murid memberi respons secara lisan
Set Induksi Set induksi Murid menghubungkaitkan dengan
1. Murid menonton tayangan video dan pengalaman lalu
dikehendaki untuk mencatat maklumat Strategi PdPc
tentang perihal penderma darah yang Pembelajaran Berasakan Inkuiri
terdapat di dalam video tersebut. Penyelesaian Masalah
(https://shrt.cx/78vy3R) Pembelajaran Berasakan
[eksplorasi alatan dalam talian] Masalah
2. Guru melakukan sesi soal jawab bersama Simulasi – Main Peranan
murid-murid Amali / Hnad On / Ujikaji
Soalan yang diberikan oleh guru: Bimbingan berfokus individu /
1. Adakah kalian pernah mendengar tentang kumpulan
derma darah? Pembelajaran Berasakan Projek
2. Mengapakah derma darah sangat penting? Perbincangan
3. Terdapat berapakah syarat menderma darah Kajian Lapangan
dalam video tersebut? Aktiviti Murid (PAK21) A2.1
4. Adakah kalian berminat untuk menderma Perbincangan kumpulan –
Round Table
darah pada masa akan datang?
Perbincangan Think Pair Share
Jangkaan jawapan murid: Pembentangan dan Gallery Walk
1. Ya/Tidak Forum – Hot Seat
2. Derma darah sangat penting kerana boleh Susun dan Kembang Idea (Peta
menyelamatkan nyawa banyak pesakit. Pemikiran)
3. Enam Kajian Isu
4. Ya/tidak Gerak Kerja Amali
Deklamasi
Sajak/Nyanyian/Lakonan
Latihan Berfokus – Penyelesaian
Masalah
Aktiviti 1 Aktiviti 1 Peta Pemikiran (i-Think)
1.1 Aktitviti membaca Peta Bulatan A2.1
1.2 Murid dikehendaki untuk membaca karya bukan
sastera iaitu petikan dengan sebutan yang betul dan Peta Buih
intonasi yang sesuai.
1.3 Petikan tersebut boleh didapati daripada buku Peta Buih Berganda
teks tahun 4 halaman 23
Peta Pokok
Peta Dakap
Peta Alir
Peta Pelbagai Alir
Peta Titi
KBAT
Menganalisis A2.1
Mengaplikasi A2.1
Menilai
Mencipta
Pentaksiran Bilik Darjah A3.1
Latihan Bertulis
Lisan
Kuiz
Pembentangan
Lain-lain:
Tahap Penguasan
Tahap 1 Tahap 4
Jawapan yang mungkin diberi oleh murid: Tahap 2 Tahap 5
Seorang penderma darah perlu memenuhi beberapa
syarat sebelum dibenarkan menderma darah. Tahap 3 Tahap 6
Pertama, mereka perlu berumur antara 18 hingga 60
tahun. Selain itu, mereka juga perlu bebas daripada
penyakit kronik. Penderma darah juga perlu makan
dan mendapat rehat secukupnya supaya tidak lemah
semasa menderma darah. Mereka yang baru Aktiviti 1
mengambil alkohol serta ubatan berjadual tidak PAK21: -
dibenarkan menderma darah. Gaya Pembelajaran: -
KBAT: -
Pentaksiran: -
Aktiviti 2 Aktiviti 2
2.1 Murid dibahagikan kepada empat kumpulan
[PAK21] [Kecerdasan Pelbagai] untuk menganalisiz Aktiviti 2
kandungan teks karya bukan sastera iaitu petikan PAK21: Perbincangan Kumpulan/ susun
yang sudah dibaca sebentar tadi. dan kembang idea
2.2 Setiap kumpulan dikehendaki membuat peta I- Gaya Pembelajaran: Kecerdasan Pelbagai
think iaitu peta bulatan berkaitan dengan perihal KBAT: Mengaplikasi dan mencipta
penderma darah berdasarkan petikan yang telah Peta i-Think: Peta Bulatan
dibaca [KBAT]. Pentaksiran: Hasil Kerja
2.3 Contoh-contoh peta pemikiran boleh didapati Murid
daripada laman web tersebut.
(https://tini.ws/WVz) Aktiviti Penutup
[eksplorasi alatan dalam talian] Pentaksiran: Kuiz “wordwall”
Contoh peta pemikiran yang dihasilkan oleh
kumpulan murid:
Jawapan yang mungkin diberikan oleh murid:
1. Berumur antara 18 hingga 60 tahun
2. Bebas daripada penyakit kronik
3. Makan
4. Mendapat rehat secukupnya supaya tidak
lemah semasa menderma darah.
5. Tidak boleh mengambil alkohol
6. Tidak boleh mengambil ubatan berjadual
Rumusan guru
Setiap kumpulan berjaya menghasilkan satu peta I-
think dengan bimbingan dan dorongan guru.
Penutup Penutup
1. Kuiz mengenai perihal penderma darah.
(KBAT-Mengaplikasi)
2. Guru menayangkan kuiz di hadapan kelas
melalui pautan web “wordwall”
https://wordwall.net/resource/30194895
[eksplorasi alatan dalam talian]
3. Murid menjawab kuiz tersebut secara
sukarela.
4. Guru merumuskan nilai murni yang boleh
didapati tentang perihal derma darah.
Tindakan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
susulan Murid dikehendaki Murid dikehendaki untuk Murid diberikan petikan lain oleh guru dan
untuk murid untuk membaca petikan
“Perihal Derma Darah” menganalisi petikan dikehendaki untuk membaca dan
berulang kali dengan “Perihal derma darah” menganalisis kandungan karya bukan
intonasi yang jelas dan sastera tersebut dan memindahkannya
sebutan yang betul. dan memindahkan
maklumat dalam bentuk dalam peta pemikiran i-think.
pemikiran yang lain
selain peta bulatan.
Refleksi / orang murid mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan dan pengukuhan.
/ orang murid belum mencapai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
/ orang murid tidak hadir.
/ orang murid mengikuti program pemulihan khas. PdPc ditangguh kerana:
SOALAN KUIZ
PETIKAN LAIN UNTUK AKTIVITI PENGAYAAN