The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

KK RPS Pengajian Sosial Kempen Kesihatan Gigi Kanak-kanak

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by norfarahinzaba, 2022-12-12 07:07:18

KK RPS Pengajian Sosial Kempen Kesihatan Gigi Kanak-kanak

KK RPS Pengajian Sosial Kempen Kesihatan Gigi Kanak-kanak

Rancangan Pengajaran Slot

Kelas : KG2 5 IBNU KHALDUN
Tarikh : 20 Julai 2022
Masa : 9.30 pagi -10.30 pagi
Bilangan murid : 10
Tema NCSS : Individu,Kumpulan Dan Institusi
Tema Mingguan : Tubuh Badan Saya
Modul/AP/Projek : Bertema
Tajuk : Kempen Kesihatan Gigi Kanak-Kanak
Tunjang Utama : Tunjang, Kerohanian, Sikap dan Nilai
Standard Kandungan : FK 5.1 Mengaplikasi kemahiran membuat keputusan dalam
konteks kesihatan diri dan reproduktif
Standard : FK 5.1.1 Menyatakan cara menjaga kebersihan anggota tubuh
Pembelajaran dengan betul
Kesepaduan Tunjang : Tunjang Komunikasi

Kemahairan Abad ke- Teknologi Maklumat dan Komunikasi (Kemahiran Literasi)

21

KBAT Menjana idea, Menghubung kait

Elemen Merentas Kreativiti : Pemerhatian, analisis dan penjanaan idea

Kurikulum (EMK) Nilai : Mematuhi arahan dan berdisiplin

Keusahawanan : kesanggupan belajar daripada kesilapan

Objektif Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1. Menyatakan cara untuk memberus gigi dengan betul.

Pengetahuan Sedia : Kanak-kanak biasa melihat peralatan kebersihan diri dirumah.
Ada
Bahan Bantu Mengajar : Kotak, berus gigi, ubat gigi, replica gigi, sabun, gambar peralatan

kebersihan diri, gam, kertas, putik kapas, pengetip kuku

Kosa Kata : Sabun, Berus Gigi, Pengetip Kuku,
: Ubat Gigi, Putik Kapas

Masa / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan / Bahan
Langkah
Set Induksi Guru bersoal jawab Pembelajaran
(5 minit) dengan
murid sambil menunjukkan • Murid memerhati dan
Langkah 1 bahagian anggota badan:
(10 minit ) 1) Jari mengangkat tangan BBM:
2) Tangan
3) Abdomen untuk menjawab Benda maujud
4) Lidah
5) Gigi soalan yang diberikan Kotak misteri
- Berus gigi
Kotak Misteri
Kandungan kotak : oleh guru. - Ubat gigi
- Sabun
- Berus gigi • Guru akan - Pengetip kuku
- Ubat gigi - Putik kapas
- Putik kapas
- Pengetip kuku mengumpulkan kanak- - Sabun

Guru menayangkan video kanak di rungan
yang menunjukkan
bahagian anggota badan. belajar KB :
• Kanak-kanak akan - Pemerhatian

edarkan satu kotak - Mengenal pasti
misteri dalam setiap

kumpulan.

• Kanak-kanak yang

terpilih dalam setiap

kumpulan akan

dikehendaki untuk

mengambil satu

barang yang terdapat

dalam kotak tersebut.

• Kanak-kanak akan

diminta untuk

menyebut alat yang

ditunjukkan oleh rakan

mereka

- Murid melihat video yang Strategi:

ditayangkan di hadapan Pemerhatian

kelas. Konstektual

Murid melihat video sambil - Murid mendengar dan BBM:
memegang bahagian
tubuh badan mereka melihat dengan penuh - Video
mengikut video yang
ditonton. perhatian. - Kotak peralatan

- Murid mengikut arahan Nilai

guru supaya memegang Menjaga kebersihan

Jom Bersihkan Diri ! bahagian anggota badan
Tunjuk cara menggunakan
peralatan kebersihan diri yang diterangkan
seperti pengetip kuku,
memberus gigi dan - Seorang murid akan
menggunakan puitk kapas
dengan betul. dipanggil untuk

menunjukkan cara

menggunakan peralatan

kebersihan diri dan akan

diikuti dengan kanak-

kanak yang lain.

Langkah 2 Guru menerangkan Murid mendengar dengan Teknik:
(10 minit) tentang bahagian mulut
kepada murid-murid serta
menyatakan kepentingan penuh minat Bersoal jawab
penjagaan kebersihan
mulut. Murid cuba menjawab soalan- BBM:

Guru menyoal murid: soalan guru - Laptop,
Siapa yang gosok gigi hari
ini? - LCD,
Kenapa kita perlu
menggosok gigi? Murid berdiri sambil menyanyi - Powerpoint

bersama-sama lagu yang

diperdengarkan oleh guru

dengan perasaan yang

gembira.

Guru menayangkan
gambar akibat tidak
menjaga kebersihan gigi.

Guru memperdengarkan
dan menayangkan lirik
lagu "Gosok Gigi".

Langkah 3 Guru menunjukkan video Kanak-kanak akan diminta BBM :
(15 minit) cara memberus gigi
dengan betul. untuk berkumpul di ruangan - Berus gigi
Langkah 4 Jom Berus Gigi !
(15 minit) - Amali memberus gigi pembelajaran. - Ubat gigi
- Murid-murid lain
bersama-sama memberus - Guru akan memberitahu - Model gigi dan
gigi masing-masing
dengan cara yang betul. kanak-kanak mengenai aktiviti berus gigi

Menyiapkan lembaran yang akan dijalankan iaitu - Gelas
kerja
- Melengkapkan susunan memberus gigi. Nilai :
cara memberus gigi
dengan betul. - Kanak-kanak akan diminta - Kerjasama
- Mengelaskan makan
yang baik dan tidak baik untuk mengisi air di dalam - Kebersihan
untuk kesihatan gigi
gelas masing-masing untuk

kegunaan berkumur

- Kanak-kanak akan di

arahkan untuk ke kawasan

luar bilik darjah bersama-

sama berus gigi dan gelas

yang berisi air.

- Guru akan menunjukkan

demostrasi memberus gigi

dengan menggunakan model

gigi sekali lagi kepada kanak-

kanak.

- Kanak-kanak akan diberikan

peluang untuk memberus gigi

sendiri sepertimana yang

telah ditunjukkan oleh guru.

- Kanak-kanak akan BBM :

diedarkan satu lembaran - Lembaran kerja

kerja dan diminta untuk

menyiapkan lembaran kerja KB :

tersebut. - Menjana idea

- Ganjaran akan diberikan

kepada mereka yang berjaya Nilai :

menyiapkan lembaran kerja - Berani

paling awal.

Penutup Rumusan Kanak-kanak diberikan Nilai :
(5 minit) Nasihat supaya kanak- - Kebersihan
kanak menjaga kebersihan nasihat suaya mengamalkan - Hormat
diri.
kebersihan diri dalam

kehidupan seharian.

Guru memberi pujian

kepada murid yang telah

menyiapkan lembaran

kerja dan juga mendengar

arahan dengan baik

semasa amali menggosok

gigi

Refleksi


Click to View FlipBook Version