2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BERTEMAKAN ALAM SEKITAR DAN
TEKNOLOGI HIJAU
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 5 Pintar
Bilangan Murid : 30 orang
Tarikh : 16 Oktober 2019
Hari : Rabu
Masa : 10 pagi hingga 11.15 pagi
Tema : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
Tajuk : Unit 26: Isu Alam Sekitar
Kemahiran Fokus
Kemahiran bertutur.
Standard Kandungan
1.6 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara daripada pelbagai
sumber dengan tepat secara bertatasusila.
Standard Pembelajaran
1.6.2 Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara dengan jelas daripada
media elektronik menggunakan ayat yang mengandungi peribahasa secara bertatasusila.
Objektif Pengajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i.) Menyebut sekurang-kurangnya 3 daripada 5 peribahasa yang berkaitan dengan
gambar tersebut dengan betul dan tepat.
ii.) Menyampaikan satu cerita pendek secara spontan berdasarkan peribahasa yang
diberi sekurang-kurangnya dalam 10 ayat.
2
iii.) Murid dapat meneka sekurang-kurangnya 3 daripada 6 peribahasa dengan betul dan
tepat.
Sistem Bahasa
Peribahasa
Ejaan dan Tanda Baca
Sebutan dan Intonasi
Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
Ilmu: Pendidikan Alam Sekitar dan Sains, kesedaran Sivik, Pendidikan Moral
Nilai Murni: Kerjasama, mencintai Alam Sekitar, rasional, kasih sayang.
Teknologi Maklumat dan Komunikasi – Belajar melalui TMK.
Kreativiti dan Inovasi – Penggunaan bahan bantu mengajar yang kreatif dan seiring dengan
PAK-21.
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
KB: Menghubung kait pengalaman, mengecam, mensintesis, menjana idea.
KP: Verbal-linguistik, kinestetik, interpersonal dan intrapersonal
BCB: Memproses maklumat, mengenal pasti peribahasa, mendengar arahan dan memberi
respons dengan tepat dan pantas.
Pembelajaran kontekstual: Menghubung kait pengalaman melihat pencemaran alam sekitar.
Pembelajaran kooperatif – Perkongsian idea.
Bahan Bantu Mengajar Kuantiti
Bil Perkara 25
1. Kad Kepingan Puzzle 36
2. Kad Peribahasa 1
3. Projektor LCD 1
4. Komputer riba 1
5. Pembesar suara 55
6. Kad Huruf 1
7. Papan Markah 10
8. Sampul surat
10. Kotak 2
11. Buku teks 30
12. Video lagu “Jom Kitar Semula” 1
13. Bintang 10
14. Video lagu “Kutip dan Buang” 1
15. Selotape 5
16. Kad Situasi 5
17. Tali Rafia 6
18. Lembaran Kerja Aktiviti Pemulihan 30
Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid pernah melihat keadaan alam sekitar sebelum ini dalam kehidupan seharian
mereka dan mereka pernah mendengar dan membaca peribahasa yang berkaitan dengan
alam sekitar.
Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran
PENGURUSAN Kebersihan kelas Murid memastikan Peralatan penjagaan
BILIK DARJAH Persediaan murid untuk kelas berada dalam kebersihan kelas yang
(5 MINIT) keadaan yang bersih sesuai.
belajar. dan selesa untuk
Guru menetapkan 3 menjalani sesi PdPc.
peraturan pad awal kelas Murid mendengar
iaitu:- arahan guru, senyap
dan tidak makan di
1.)Senyap. dalam kelas tanpa
2.)Tidak makan di kebenaran guru.
dalam kelas.
3.)Mendengar
arahan guru.
SET INDUKSI Aktiviti “Susun Murid dibahagikan kepada BBM
(10 MINIT) Kata”.
6 kumpulan. Kad huruf
Video bertajuk
Jangkaan jawapan: Guru mengedarkan satu “Jom Kitar
“Alam Sekitar” sampul surat yang
Semula” dalam
mengandungi beberapa pautan
huruf. https://youtu.be
/jhoGVZueqXg.
Murid menyusun huruf Projektor LCD
Tajuk pelajaran: Komputer riba
tersebut membentuk satu Pembesar suara
Isu Alam Sekitar.
perkataan secara
Tayangan video lagu berkumpulan dalam STRATEGI
“round table”. Pembelajaran
“Jom Kitar
Semula”. kontekstual
Kemudian, guru
menayangkan sebuah TEKNIK
video berkaitan dengan Soal jawab
isu alam sekitar yang
Bersoal jawab bertajuk “Jom Kitar
KB
Jangkaan jawapan: Semula” di hadapan kelas.
Menghubung
Murid diminta menonton kait, menjana
video tersebut dengan idea, mendengar
teliti. secara aktif.
Guru berbincang
dengan murid Guru bersoal jawab BCB
tentang
dengan murid tentang Memproses
cara
penjagaan alam video tersebut dan maklumat
sekitar. mengaitkannya dengan
Menanam perasaan kehidupan seharian KP
peka terhadap isu mereka. Verbal-linguistik
alam sekitar. Murid dibimbing oleh guru Interpersonal
untuk menghubungkaitkan Intrapersonal
jawapan dengan tajuk NILAI
pelajaran pada hari ini. Mencintai Alam
Sekitar
Kerjasama
PAK21
Round Table
Susun Kata
PAS
Bertanggungjaw
ab
TMK
Video
Pendekatan
Didik hibur
LANGKAH 1 Aktiviti 1 Aktiviti 1 BBM
(20 MINIT)
Guru mengadakan aktiviti Kepingan kad puzzle
“Jigsaw Puzzle”. Guru menyorok sampul Sampul surat
surat yang mempunyai Bintang
Setiap kumpulan kepingan kad puzzle di
mendapat gambar yang dalam kelas selepas STRATEGI
berlainan iaitu 5 meminta murid menutup Pembelajaran
kumpulan mendapat 5 mata. koperatif dan didik
gambar yang berbeza- hibur
beza. (Rujuk lampiran 1) Murid diminta mencari Pembelajaran
sampul surat tersebut dan kontekstual
Jangkaan jawapan: mencantum kepingan kad
Murid boleh puzzle menjadi satu TEKNIK
mencantumkan gambar yang lengkap Perbincangan
kepingan kad puzzle dalam tempoh masa 3
menjadi satu gambar minit. KB
yang lengkap dalam Mengecam
tempoh masa 3 minit. Kemudian, murid diminta Menjana idea
berbincang dalam “round Menghubungkait
Murid boleh menyatakan table” dan menyebut 5 Kemahiran
sekurang-kurangnya 3 peribahasa berdasarkan
daripada 5 peribahasa gambar yang dicantumkan menyelesaikan
yang berkaitan dengan itu. masalah.
gambar yang diberi.
Guru memberi bintang KP
Aktiviti 2 kepada murid yang berjaya Verbal-Linguistik
Guru mengadakan aktiviti mencantumkan kad puzzle Interpersonal
dalam masa yang Intrapersonal
“Fan-N-Pick”. ditetapkan.
5 kumpulan diberi 5 Aktiviti 2 NILAI
Rasional
peribahasa yang Setiap wakil kumpulan Kerjasama
diminta memilih satu Cinta akan
berbeza-beza iaitu: sampul surat yang alam
dipegang oleh guru. sekitar
Betapa berat mata PAK21
memandang, berat Jigsaw Puzzle
lagi bahu memikul.
Ke bukit sama Ahli kumpulan perlu Round Table
didaki, ke lurah menghasilkan satu cerita Fan-N-Pick
sama dituruni. pendek yang menarik
berdasarkan peribahasa PAS
Sediakan payung s yang mereka dapat dengan Bertanggungjaw
ebelum hujan. membuat perbincangan ab
dalam 2 minit.
BCB
Sedikit- sedikit Memproses
lama-lama
menjadi bukit. Kemudian, murid diminta maklumat.
menyampaikan cerita Mendengar
pendek yang dihasilkan di arahan dan
hadapan kelas secara memberi
Bagai enau di dalam spontan tanpa menulis respons dengan
catatan atas kertas. tepat dan pantas.
belukar, melepaskan Kemahiran
menyelesaikan
pucuk masing- masalah.
masing.
Penilaian objektif (i)
dan objektif (ii)
Jangkaan jawapan:
Murid mampu
menghasilkan satu
cerita pendek yang
pendek berdasarkan
pengalaman sedia ada
mereka sekurang-
kurangnya dalam 10
ayat.
Murid dibahagian kepada BBM
LANGKAH 2 Guru mengadakan dua kumpulan iaitu Kad peribahasa
(15 MINIT)
aktiviti WHO AM I ? kumpulan A dan kumpulan Tali Rafia
B. Kotak
Guru mengedarkan Papan Markah
6 peribahasa yang Wakil dari kedua-dua
kumpulan akan tampil ke STRATEGI
hadapan.
sama kepada semua Pembelajaran
kumpulan Guru akan menampalkan koperatif dan
Bagai enau dalam kad berkaitan peribahasa pembelajaran
belukar, alam sekitar atas dahi wakil konstruktivisme.
kumpulan A dan B.
melepaskan pucuk
TEKNIK
masing-masing.
Sediakan paying Wakil dari kumpulan A dan Perlakonan
sebelum hujan. B diberikan peluang
sebanyak tiga kali untuk KB
Ke bukit sama tanya soalan berkaitan Mengecam
didaki, ke lurah
sama dituruni. peribahasa yang Menjana idea
ditampalkan atas dahi
Sudah terhantuk mereka kepada ahli KP
baru hendak kumpulan mereka. Verbal Linguistik
tengadah. Kinestetik
Betapa berat mata Ahli kumpulan A dan B Interpersonal
memandang, berat hanya akan menjawab “ya”
lagi bahu memikul.
atau “tidak” kepada soalan PAK21
yang ditanya oleh wakil Who Am I ?
Tuah sebesar kumpulan mereka
bukit, celaka
sebesar gunung. NILAI
Setiap jawapan yang betul Kerjasama
Jangkaan jawapan: akan diberi satu kunci Rasional
sebagai mata pada papan
Murid dapat meneka markah. BCB
sekurang-kurangnya
3 daripada 6 Guru akan menukarkan Mengenal pasti
peribahasa dengan gambar atas dahi wakil peribahasa.
tepat dan betul. sebanyak tiga kali bagi tiga Mendengar
pusingan. arahan dan
Jumlah mata yang memberi
dikumpul oleh Murid dibimbing oleh guru. respons dengan
kumpulan A dan B tepat.
akan ditulis pada Kumpulan yang berjaya Kemahiran
papan markah. mengutip banyak kunci komunikasi.
(Rujuk lampiran 2) pada papan markah akan
diberi satu kotak yang Penilaian objektif (iii)
berkunci.
Kumpulan yang menang
akan membuka kotak
tersebut untuk dapatkan
hadiah dari kotak tersebut.
LANGKAH 3 Aktiviti Penilaian Penilaian BBM
(20 MINIT)
(Rujuk lampiran 3) Kad Situasi
Murid diminta untuk Komputer riba
KOTAK BERACUN- duduk dalam bulatan. Kotak
Peribahasa
Kad peribahasa
Guru melaksanakan
permainan “kotak Murid akan mula Latihan Pemulihan
beracun” sebagai “pass” kotak beracun
elemen didik hibur.
kepada rakan mereka TEKNIK
Terdapat 5 situasi Latih tubi
dalam kotak beracun mengikut urutan
tersebut. (Rujuk
lampiran 3) bulatan sebaik sahaja
muzik dimainkan.
KP
Murid yang Intrapersonal
memegang kotak Interpersonal
setelah muzik Verbal linguistik
Jangkaan jawapan: diberhentikan mesti KB
memilih satu kad
Murid boleh situasi daripada kotak Menjana idea
beracun tersebut. Menghubungkait
menyatakan Mensintesis
sekurang-kurangnya
satu peribahasa
berdasarkan situasi Murid tersebut perlu
membaca dengan kuat NILAI
yang diberi.
situasi yang mereka Kerjasama
Pengayaan dapat dan menyatakan Cinta akan alam
satu peribahasa yang sekitar
Guru mengadakan bersesuaian
berdasarkan situasi
aktiviti “Mix-N- tersebut di hadapan
kelas.
Match”. STRATEGI
Pembelajaran
Guru memberikan kontekstual
konstruktivisme.
masa selama 3 minit. dan
Pengayaan
Jangkaan jawapan: Setiap murid PENDEKATAN
Murid boleh mencari diedarkan satu
sekurang-kurangnya peribahasa. Didik hibur
2 peribahasa yang Kontekstual
sama maksud BCB
dengan peribahasa Murid diminta bergaul Memproses
yang ada dengan dan bergerak mencari maklumat
Menjana Idea
mereka. peribahasa yang sama Kemahiran
Pemulihan maksud dengan
Guru mengedarkan peribahasa yang ada menyelesaikan
satu petikan teks pada diri mereka masalah
tentang alam sekitar dalam tempoh masa 3 TKP
minit yang ditetapkan Muzik
yang bertajuk oleh guru.
PAK21
“Langkah-Langkah
Menangani Murid dibimbing oleh Kotak Beracun
Pencemaran Alam guru. Mix-N-Match
Sekitar“.
(Rujuk Lampiran 4)
Pemulihan
Guru mengedarkan
satu petikan teks
berkaitan alam sekitar
yang mengandungi
peribahasa.
Murid diminta
menyenaraikan 5
peribahasa yang
susah yang terdapat
dalam petikan teks..
Kemudian, guru
meminta murid
mencari maksud
peribahasa yang telah
disenaraikan
menggunakan kamus
peribahasa.
PENUTUP Kognitif Kognitif KB
(5 MINIT)
Merumus
Rumusan isi Guru meminta dua orang Membuat kesimpulan
pelajaran dan murid untuk merumuskan
penerapan nilai. isi pelajaran yang telah KP
dipelajari pada hari tersebut Verbal-linguistik
Sosial dengan memberitahu Intrapersonal
Pujian atas usaha dan
beberapa peribahasa serta NILAI
kerjasama sepanjang Cinta akan
proses pengajaran dan maknanya.
pembelajaran Sekitar
berlangsung. Menyatakan nilai murni Kerjasama Alam
yang didapati sepanjang
proses pengajaran dan
pembelajaran.
PAS
Guru memberikan pujian Bertanggungjawab
atas sikap murid yang
memberi kerjasama dalam
aktiviti pengajaran. BBM
Sosial Video lagu
Guru meneruskan dengan
bertajuk “Kutip
dan Buang”
merumuskan pengajaran dalam pautan
dengan nilai-nilai yang https://youtu.be
dipelajari melalui /c7v1Thu7CWg.
pengajaran alam sekitar Projektor LCD
dan kepentingan Komputer riba
menambah peribahasa Pembesar suara
dalam karangan. TKP
Muzik
Murid ditayangkan Pendekatan
dengan sebuah video
lagu yang bertajuk Didik hibur
“Kutip dan Buang”
dalam video animasi
“Omar dan Hana”.
https://youtu.be/c7v1
Thu7CWg.
Murid diminta untuk
menyanyikan lagu
bersama-sama
dengan intonasi yang
betul sambil
melakukan
pergerakan kreatif
dengan iringan lagu.
Guru memberi pujian
kepada murid di atas
penglibatan aktif
mereka semasa
melakukan
pergerakan kreatif dan
menyanyi.
Refleksi:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________.
Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah Penyelia:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________.