Nama Ahli : 1. Juliana binti Siman 7 Jan 2021
2. Haidi Fadilah bt Abdullah Halim
3. Norzainalina binti Yaakob
4. Siti Zaharah binti Ibrahim
5. Rohaya binti Omar
6. Che Mahirah Shazni binti Che Rani
TAJUK: KAEDAH & STRATEGI PdP BAHASA MELAYU - TUGASAN BERKUMPULAN .
KSSR Pendidikan Khas ( Masalah Pembelajaran )
DSKP Bahasa Melayu Tahun 4
Kaedah Multisensori / VAKT
1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PENDIDIKAN KHAS
Kelas : Tahun 4 Istimewa
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh : 20 Februari 2021
Masa : 9.10 - 10.10 pagi
Bilangan Murid : 8 orang
Tajuk : Suku Kata
Kemahiran : Membaca
Standard Kandungan : 2.1 Mengeja, membatang dan membunyikan perkataan .
Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mengeja, membatang dan membunyikan perkataan terbuka dan
Objektif
tertutup .
Pengetahuan sedia ada : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
Perentasan Kurikulum
Penerapan Nilai 1. Mengenal pasti dan menyebut sekurang-kurangnya empat gambar
Unsur terapi suku kata terbuka.
Bahan Bantu Belajar
2. Mengecam, mengeja, membatang dan membunyikan
sekurang-kurangnya empat perkataan suku kata terbuka.
3. Memadankan sekurang-kurangnya empat gambar dengan perkataan
suku kata terbuka .
: Murid boleh membaca suku kata - suku kata yang mudah .
: Pendidikan Moral
: Kerajinan, mendengar arahan, keyakinan diri.
: Terapi permainan dan terapi pertuturan
: Video suku kata, kad suku kata , bahan maujud dan lembaran kerja .
LANGKAH AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi Tayangan Video you 1. Murid menonton tayangan video you tube Kaedah VAKT:
( 5 minit ) tube
yang berdurasi 2.31 minit pada pautan berikut : Visual
https://www.youtube.com/watch?v=L5pwK1MaE Auditori
ls Nilai :
2. Murid bersoal jawab dengan guru berkaitan Fokus belajar
video yang dilihat . BBB :
3. Ulangan video Murid membaca secara Video you tube
mekanis dengan mengikut sebutan suara di
dalam video you tube tersebut .
( Lampiran 1 )
2
Langkah 1 Mengecam 1.Mengecam : Kaedah VAKT:
Pengenalan Memadan Guru menampal pada papan putih - 10 Visual
( 10 minit ) Mengeja Auditori
Membatangkan keping gambar dengan suku kata terbuka Kinestetik
membunyikan suku seperti dalam you tube . Taktil
kata . Murid diminta menyebut nama-nama objek
tersebut secara mekanis . Guru ( Sentuh )
menunjukkan gambar secara rawak untuk Nilai :
menguji pengecaman murid . Aktif
Kerjasama
2. Bimbingan guru : Teladan
Guru menampal suku kata terbuka secara BBB :
Gambar
rawak dan terpisah pada papan putih . Kad kata
Murid menawarkan diri dan mengambil dua
suku kata tersebut serta melekatkannya
berdekatan dengan gambar. Bimbingan.
Guru baca dan murid ikut .
Langkah 2 Guru Muda 1. Guru Muda : Kaedah VAKT:
Pengukuhan Wakil murid sebagai guru muda akan Visual
( 10 minit ) Auditori
diberikan pembaris penunjuk untuk eja, Kinestetik
Langkah 3 batangkan dan bunyikan suku kata. Rakan Terapi
Aktiviti sekelas mengikuti bacaan secara mekanis . Pertuturan
Semua murid mendapat giliran masing- Nilai :
(15 minit ) masing. Yakin diri
Guru dan PPM akan membantu murid yang Teladan
lemah . BBB :
Kad kata
PERMAINAN 1) Murid diminta menyebut semula 10 Penunjuk
Kaedah VAKT:
STESEN A perkataan suku kata - suku kata tersebut Visual
KOTAK AJAIB dengan mengangkat tangan mereka . Kinestetik
Taktil
1. Cawan kopi, 2) Murid yang dapat mengingat kembali akan
( Sentuh )
2. Rusa mainan, diberikan peneguhan lisan ( pujian ) . Nilai :
Fokus
3. Feri mainan, 3) Aktiviti Stesen - secara berpasangan
4. Bekas kotak susu Secara berpasangan bergerak ke stesen A
3
segar, - Murid 1 akan meraba tangan di dalam belajar
5. Sekeping roti kotak serta memilih secara rawak bahan Aktif
dibungkus di dalam maujud misteri itu. Kerjasama
plastik, Kemudian bergerak ke stesen B - Murid 2 BBB :
6. Lori mainan, pula mencari kad perkataan suku kata Kotak ajaib
7. Bola plastik kecil, terbuka bagi objek yang diambil tadi di Bahan
dalam bakul suku kata. Maujud
8. Cili sebenar Seterusnya mereka berdua ke stesen C -
Pentas bakat yang mana mereka berdua Kad suku
dibungkus di dalam akan menunjukkan bahan maujud serta kata
plastik,
STESEN B mengeja dan membatangkan suku kata
KAD SUKU KATA
Kad suku kata bagi 8 tadi secara mekanis kepada rakan sekelas.
bahan maujud
tersebut . Ulangan bacaan secara kelas untuk
peneguhan - Selesai .
Guru dan rakan sekelas memberikan
tepukan .
STESEN C Aktiviti diteruskan dengan kumpulan yang
PENTAS BAKAT
Murid mempamerkan lain pula .
objek dan kad
perkataan yang dipilih .
Bacaan kuat .
Langkah 4 Memadankan gambar 1. Penilaian Aktiviti memadankan gambar : Kaedah VAKT:
Penilaian dan menulis semula Murid diberikan lembaran kerja . Visual
( 15 minit ) dengan tulisan yang Murid mengecam dan menyebut nama Kinestetik
kemas . objek dalam lembaran tersebut . Nilai : Gigih
( Rujuk Lampiran 2 ) BBB :
Murid dibimbing mengeja, membatangkan Lembaran
suku kata dan membaca secara mekanis
bersama rakan - rakan sekelas .
Secara individu - Murid memadankan
gambar dan suku kata .
2. Pengayaan Menulis dan mewarna :
Murid yang telah siap tugasan 1 akan
4
diberikan lembaran kedua sebagai
pengayaan .
Murid menulis secara ulangan dengan
mengikut titik-titik . Guru dan PPM akan
membantu murid memegang pensel
dengan betul bagi menghasilkan tulisan
yang cantik dan kemas .
Setelah siap. Murid dibenarkan mewarna
gambar .
( Rujuk Lampiran 3 )
Penutup Tayangan video dan 1) Tayangan semula video suku kata tadi . Kaedah VAKT:
( 5 minit ) refleksi . 2) Murid diharapkan mengikuti bacaan suku Visual
kata dengan lebih lancar berbanding pada awal Auditori
pengajaran tadi . Nilai : Rajin
3) Murid ditanyakan tentang apa yang telah BBB : Video
dipelajari .
LAMPIRAN 1 - GAMBAR DALAM VIDEO YOU TUBE
5
LAMPIRAN 2 - PENEGUHAN : MEMADANKAN GAMBAR
1. ko pi
2. so fa
3. fe ri
4. bo la
5. lo ri
6. ro ti
6
LAMPIRAN 3 - PENGAYAAN : AKTIVITI MENULIS & MEWARNA
sofa lori roti
sofa lori roti
sofa lori roti
sofa lori roti
bola feri kopi
bola feri kopi
bola feri kopi
bola feri kopi
7
8