NAMA : NUR HIDAYAH BINTI MHD ZIN
UNIT : PISMP PK 2 JUN 2020
ANGKA GILIRAN: 2020142340305
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup
Kelas : Omega
Tarikh : 27 Oktober 2020
Hari : Selasa
Masa : 8.00 - 9.00 pagi (1 jam)
Bilangan Murid : 5 orang
BIL. NAMA MASALAH KEHADIRAN
1 Kamal Arif bin Kamaruddin Autisme
2 Muhammad Arman bin Mohd Sena
Down Sindrome
3 Muhammad Zairul Ikmal bin Roslan
Hyperaktif
4 Rosyarmila binti Rosli
ADHD
5 Siti Halimah binti Zaki
ADHD
Tajuk : Penyediaan Dan Penyajian Makanan
Standard Kandungan : 4.1 Menyediakan sarapan pagi dan minuman pagi
Standard Pembelajaran : 4.1.2 Menyediakan sarapan pagi (roti bakar)
: 4.1.3 Menyediakan minuman pagi (air susu)
Hasil pembelajaran/Objektif : i) Murid dapat menyediakan sarapan pagi (roti bakar)
dengan bimbingan guru.
ii) Murid dapat menyediakan minuman pagi (air susu)
dengan bimbingan guru
Pengetahuan sedia ada :
Murid pernah menyediakan sarapan pagi dan minuman pagi di rumah dan PdP lepas.
NAMA : NUR HIDAYAH BINTI MHD ZIN
UNIT : PISMP PK 2 JUN 2020
ANGKA GILIRAN: 2020142340305
Elemen Merentas kurikulum :
Penerapan Nilai Bersyukur, menjaga kebersihan, menjaga keselamatan, kasih
sayang, kerjasama, berdikari, teliti, menghargai, beradab
Kemahiran berfikir
TMK Hubung kait, mengenal pasti, mencipta, kreatif
Bahasa Pengajaran dan pembelajaran menggunakan perkakasan dan
Komunikasi pengisian TMK
Bahasa Melayu
Lisan dan bukan lisan
Bahan Bantu Mengajar : Kertas A3, pembakar roti, papan pemotong, pisau roti,
sudu, penyepit besi, pinggan, roti, mentega kacang “sunbear”, strawberi, susu, cawan
Langkah/ Isi Pembelajaran Aktiviti Catatan
Masa
1. Guru menunjukkan video “Lagu BBM : Kertas A3, video
Set Induksi Sunbear” kepada murid.
(5 minit) EMK :
2. Murid diminta menyanyi “Lagu Kemahiran berfikir :
Aktiviti : Sunbear” bersama-sama sambil Hubung kait
menari.
Menyanyi Nilai : Kasih sayang,
“Lagu Sunbear” 3. Guru membuat perkaitan menghargai, bersyukur
menyanyi “Lagu Sunbear”
dengan topik pengajaran. Bahasa : Bahasa Melayu
Unsur terapi : Seni muzik
Langkah 1 Keselamatan dan 1. Murid diterangkan mengenai BBM : Carta peraturan
(5 minit) kebersihan keselamatan semasa menjalani keselamatan /kebersihan
kawasan kerja, aktiviti memasak.
alatan dan diri Teknik : Penerangan
2. Murid diperiksa kuku dan tangan
dan diingatkan memakai apron EMK :
bagi tujuan kebersihan. Nilai :
Menjaga
3. Murid diminta mencuci tangan kebersihan/keselamatan
sebelum memasak dan mencuci
alatan yang hendak digunakan Bahasa : Bahasa Melayu
NAMA : NUR HIDAYAH BINTI MHD ZIN
UNIT : PISMP PK 2 JUN 2020
ANGKA GILIRAN: 2020142340305
Langkah 2 Bahan dan alatan 1. Guru memperkenalkan bahan BBM : Bahan dan alatan
(10 minit) menyediakan roti dan alatan untuk menyediakan memasak
bakar dan air susu roti bakar dan air susu
Contoh : Kaedah Pengajaran :
i. Pembakar roti 2. Murid menyebut dan mengeja Pengajaran terus
bahan dan alatan satu demi
satu. Teknik : Pembelajaran
aktif/penerangan
ii. Papan 3. Murid menulis nama bahan dan
pemotong alatan di papan putih EMK :
Nilai :
Kesyukuran, kerjasama
iii. Pisau roti Kemahiran berfikir :
Mengenal pasti
Bahasa : Bahasa Melayu
iv. Sudu
v. Penyepit besi
vi. Pinggan
vii. Roti
viii. Mentega
kacang
“sunbear”
ix. Strawberi
x. Susu fernleaf
xi. Cawan susu
NAMA : NUR HIDAYAH BINTI MHD ZIN
UNIT : PISMP PK 2 JUN 2020
ANGKA GILIRAN: 2020142340305
Langkah 3 Langkah-langkah Tunjuk cara: BBM : Pembakar roti,
(20 minit) Penyediaan Roti 1. Murid dibahagikan kepada 2 papan pemotong, pisau
Bakar : roti, sudu, penyepit besi,
kumpulan pinggan, roti, mentega
Membakar roti kacang “sunbear”,
2. Guru mengagihkan bahan
Membuat hiasan masakan dan alatan diperlukan. Kaedah Pengajaran:
mengikut Amali
kreativiti 3. Guru menunjukkan demostrasi
cara menyediakan roti bakar Teknik : Hand On
Hias dan hidang kepada murid.
4. Soal jawab mengenai bahan, EMK :
alatan dan cara penyediaan roti Nilai :
bakar diselitkan semasa Kebersihan, teliti,
demostrasi dijalankan. menjaga keselamatan,
kreatif
Langkah-langkah membuat roti
bakar : Kemahiran Berfikir :
Hubung kait langkah
i. Murid membakar roti demi langkah, mencipta
menggunakan pembakar roti.
Unsur Terapi : Cara
ii. Murid mengeluarkan roti bakar Kerja
daripada pembakar roti
dengan menggunakan
penyepit besi.
iii. Murid menyapu mentega
kacang “sunbear pada roti
dengan menggunakan sudu.
iv. Murid memotong kepada dua
bahagian (tiga segi) dengan
cara memotong dari bucu ke
bucu.
v. Murid meletakkan roti di atas
pinggan dengan betul dan
sesuai
NAMA : NUR HIDAYAH BINTI MHD ZIN
UNIT : PISMP PK 2 JUN 2020
ANGKA GILIRAN: 2020142340305
Langkah 4 Langkah- Langkah 1. Guru menunjukkan demostrasi BBM: Susu fernleaf,
(10 minit) Penyediaan Air penyediaan air susu kepada cawan
Susu : murid.
Kaedah pengajaran :
Masukkan air Langkah-langkah penyediaan air Amali
panas susu :
i. Guru menyediakan air panas Teknik : Hand On
Masukkan susu
kepada murid EMK :
Kacau ii. Murid memasukkan air panas Nilai :
Kebersihan,
ke dalam cawan secara berhati- keselamatan, teliti
hati dengan bimbingan guru.
iii. Murid memasukkan satu sudu Kemahiran Berfikir :
susu fernleaf ke dalam cawan Hubung kait langkah
tersebut. demi langkah, mencipta
iv. Kacau perlahan-lahan sehingga
sebati.
Unsur terapi : Cara kerja
Aktiviti 5 Aktiviti : Chef 1. Guru menunjukkan contoh BBM: Strawberry, roti
(10 minit) Comel (memasak) gambar hiasan roti bakar bakar
sebelum memulakan aktiviti
Roti bakar dan membuat demonstrasi Kaedah pengajaran :
Menghias menghias hidangan Amali
2. Murid menghiaskan roti bakar Teknik : Hand On
dengan meletakkan buah
strawberi di tepi roti. EMK :
Nilai :
3. Murid meletakkan roti bakar Kebersihan, keselamatan
yang telah siap di atas
pinggan dengan betul dan Kemahiran berfikir :
sesuai. Hubung kait, mencipta,
kreatif
4. Murid menghidangkan roti
bakar dan air susu di atas Unsur terapi : Cara kerja
meja makan
NAMA : NUR HIDAYAH BINTI MHD ZIN
UNIT : PISMP PK 2 JUN 2020
ANGKA GILIRAN: 2020142340305
Penutup Hidang dan makan 1. Murid menunjukkan hidangan BBM: Gambar aktiviti
Roti Bakar
yang telah siap
2. Guru dan murid makan EMK:
hidangan roti bakar dan Nilai :
minum air susu bersama- Menghargai, kasih
sama. sayang, beradab
3. Guru mengingatkan mengenai
adab makan. Bahasa : bahasa Melayu
4. Guru memberi pujian atas
kejayaan murid menyediakan Komunikasi:
hidangan sarapan pagi dan Bahasa lisan dan bukan
minuman pagi lisan.
5. Murid ditanya mengenai Penilaian : Hasil Kerja
perasaan menyediakan (Pujian)
sarapan sendiri.
Air Susu
6. Guru memberi penghargaan
kepada murid atas usaha dan
hasil kerja murid.
a) Tepukan kepada diri sendiri.
Refleksi
Kekuatan :
___________________________________________________________________
Kelemahan :
___________________________________________________________________
Penambahbaikkan :
___________________________________________________________________
CATATAN: Rujuk DSKP Kemahiran Hidup Asas Pendidikan Khas Masalah
Pembelajaran
(PPKI) Tahun 4. Font Arial saiz 11.