The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by sanja.simicdegraf, 2022-12-09 14:12:22

Priprema-Praznici

Priprema-Praznici

ПРЕДМЕТ: Верска настава
НАСТАВНА ТЕМА: Богочовек Исус Христос
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Празници
РАЗРЕД: шести разред
ДАТУМ:
РЕАЛИЗАТОР: 9.12.2022.
АСИСТЕНТИ: Јован Секулић-катихета
ТИП ЧАСА: Сања Симић де Граф-проф. енглеског језика и педагошки саветник
МЕТОДЕ РАДА: обнављање
ОБЛИЦИ РАДА: Демонстративна, вербална, метода практичних вежби употребом веб-алата
ИСХОДИ : групни
Ученик ће бити у стању да:
-преприча догађај Благовести и да препозна да је то почетак спасења
-препозна службу анђела као гласника и служитеља Божјих
-препозна Богородичино прихватање воље Божије као израз слободе
-уочи да је за разлику од Еве, Богородица послушала Бога

-преприча неке од догађаја из живота Пресвете Богородице и повеже их са Богородичиним
празницима

-преприча библијски опис Рођења Христовог

-препозна да је Христос дошао на свет да сједини Бога и човека

- користи различите изворе за долажење до информација
- учествује у дискусији
- адекватно примењује информационе технологије

- користи доступну ИКТ и другу опрему у истраживању, обради података и приказу
резултата

ОПШТЕ МЕЂУПРЕДМЕТНЕ

КОМПЕТЕНЦИЈЕ: - комуникација

-сарадња

-дигитална компетенција

-решавање проблема

-компетенција за целоживотно учење

-естетичка компетенција

КОРЕЛАЦИЈА: предузетништво, посластичарство, енглески, српски језик, информатика

ГЛАВНИ КОРАЦИ:

Потребна опрема / услови / наставна средства / софтвер – апликације - алатиза Планиране Планиране
активности активности
реализацију часа наставника:
ученика:
Пројектор, лаптоп, веб-алати , видео игрица и едукативних тестова - уводи ученике у
Припремне активности: час, објашњава, -Пажљиво
Вероучитељ отац Јован Секулић у договору са наставницом енглеског и пдагошким предлаже и слушају
саветником Сањом Симић де Граф осмишљава час о празницима који би био делегира задатке, упутства
конципиран тако да деца на занимљив начин кроз квизове и енигматику обнове мотивише
празнике.
Вероучитељ дели ученике у три групе.

УВОДНИ ДЕО-2 минута
Вероучитељ поздравља ученике и кратко представља госте. Час почињемо
Молитвом Господњом и Богородице Дјево.

ГЛАВНИ ДЕО - прати слушају и
Вероучитељ истиче циљ часа- да обновимо обрађено градиво на занимљив
начин кроз енигматику, игровне активности, тимски рад индивидуални и прате
Да се подсетимо! Наводимо ученике да се присете који је ово празник-2
минута групни рад наставникова

ученика, саветује, упутства

помаже, подстиче - раде

- припрема индивидуално

наставни и у групи на

материјал - анализирају

- прати садржаје

оствареност - излажу своје

исхода активности

Не бој се. Марија, јер си - саопштава
резултате рада на
основу
направљених
бележака

нашла благодат у Бога!

И ево зачећеш и родићеш

сина, и наденућеш му име

Исус.

Он ће бити велики, и

назваће се Син Вишњега,

и даће му Господ Бог

престо Давида оца

његова;И цароваће над

домом Јаковљевим

вавијек, и царству његову

неће бити краја.

Задатак 1: Асоцијација-Благовести-5 минута
Асоцијацију ћемо решити тако што ћемо најпре ограничити време да свака група
може да укупно три пута отвори поље и у међувремену погађа решења колоне или
коначно, а уколико не реше у датом времену отварамо целу асоцијацију. Решење
колоне носи 1 поен а коначно решење 4 поена.
Тимски рад-Ученици ће бити охрабрени да у наредном периоду тимски
осмишљавају сами асоцијације које ће бити презентоване на часовима
*Материјал о Благовестима http://online.anyflip.com/scxpd/ilma/mobile/
(Ученици ће добијањем овог линка бити подстакнути и да мисионаре и да и у
свом окружењу са својим вршњацима и породицом уче веронауку на
занимљив начин)

АНЂЕО МАРИЈА
СНАГА БОЖИЈА ПРИСНОДЈЕВА

УТОРАК ПРЕСВЕТА

АРХАНЂЕО ПРЕЧИСТА

ГАВРИЛО БОГОРОДИЦА

БЛАГОВЕСТИ

ДУХ СВЕТИ ЈЕВАНЂЕЉЕ
ГОВОРИ КРОЗ ПРОРОКЕ ПО ЈОВАНУ
ПО ЛУКИ
БОГ ПО МАРКУ
ИСХОДИ ОД ОЦА ПО МАТЕЈУ
УТЕШИТЕЉ

Задатак 2: Одговорите на питања- 3 минута
Сет од 3 питања, за сваку групу по једно питање

КАКО СЕ ЗОВЕ АНЂЕО КОЈИ ЈЕ
БЛАГОВЕСТИО БОГОРОДИЦИ
РОЂЕЊЕ ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА

1. САЛАТИЛ
2. УРИЛ
3. МИХАИЛ
4. ГАВРИЛО

Тропар, глас 4.
Данас је почетак нашег
спасења и објава вечне
Тајне: Син Божији постаје
Син Дјеве, а Гаврило јавља
радосну благодатну вест.
Због тога, заједно с њим,
кличемо Богородици: Радуј
се, благодатна, Господ је с

тобом!

Кондак, глас 8.
Теби, војвоткињи, поборнику

нашем, ми слуге твоје,
Богородице, узносимо
победничке песме и
захвалност за избављење од
зала. А ти, пошто имаш
непобедиву моћ ослободи
нас од свих опасности, да ти
кличемо: Радуј се, невесто

неневесна!

Мисионарски домаћи задатак-По жељи ученици могу се организовати да више
њих кроз групни рад, али и у сарадњи са породицом, заједнички погледају
интерактивну презентацију о Пресветој Богородици, која у себи садржи и
један део на енглеском језику а који ће им помоћи да истовремено разумеју
граматику и вокабулара енглеског језика за шести разред
https://anyflip.com/scxpd/fmny/

Обнављамо: Рождество Христово-5 минута а затим задатак са даровима-5
минута

Својим даровима мудраци су показали, да је новорођени
Младенац Исус и Цар, и Бог, и човек. Злато су принели
Њему као Цару (у виду данка, или пореза), тамјан као Богу
(јер тамјан се употребљава при богослужењу), а смирну као
човеку, који мора умрети (јер су умрле помазивали и
утрљавали тада благомирисним уљима).

Предање је сачувало имена мудраца, који су потом постали
хришћани, и то су били: Мелхиор, Гаспар
(Гашпар) и Валтасар (Балтазар).

ПОВЕЖИ ДАРОВЕ СА
ЊИХОВИМ ЗНАЧЕЊЕМ

И СЛУЖБОМ

ДАРОВИ СЛУЖБА ЗНАЧЕЊЕ

ЗЛАТО ЧОВЕК БОГОСУЖЕЊЕ
ТАМЈАН БОГ
СМИРНА ЦАР ДАНАК ИЛИ
ПОРЕЗ

ПОМАЗАЊЕ
УПОКОЈЕНОГ

Задатак 3: Препознавање икона-10 минута

https://wordwall.net/resource/23946152/orthodox-christian-icons-by-sanja-simic-de-

graaf
Изабраћемо опцију са десне стране вишеструког избора где ученици бирају поље и
добијају вишеструки избор. Иконе су исписане на српском и на енглеском језику.
Свака група добија наизменично по три питања:

*Квиз има различите могућности и ученици ће бити охрабрени да код куће са
породицом, али и са вршњацима уче иконе на српском и на енглеском и на тај
начин мисионаре

Квиз-утвђивање градива-10 минута
https://wordwall.net/resource/29417786

Додатни рад -Диван си, Господе, у свим светима својим-укрштеница
Ученици ће бити мотивисани да по жељи понављају празнике и дане у
седмици заједно са породицом и пријатељима, а повремено ћемо укључивати и
ове активности на часу

https://anyflip.com/izlhx/nfmh/

1 ПЕ Т Р ОВДАН ОВАЈ ДАН ЈЕ ПОСВЕЋЕН
2 ВРАЧЕВИ УСПОМЕНИ НА ЧАСНИ И
ЖИВОТОТВОРНИ КРСТ ХРИСТОВ,
3 МИ Т Р ОВ Д А Н ХРИСТОВОМ СТРАДАЊУ И СМРТИ.
4 ПАВЛОВДАН СЕЋАЊЕ НА ХРИСТОВО СТРАДАЊЕ
ТРЕБА ВЕРНЕ ДА ОХРАБРИ ДА БОГ
5 Н И К О ЉД А Н НИКОМЕ НЕ ДАЈЕ ДА НОСИ ВИШЕ
НЕГО ШТО МОЖЕ ДА ПОДНЕСЕ, А
НОШЕЊЕМ ОВОГ КРСТА
ПОСТАЈЕМО СЛЕДБЕНИЦИ

ХРИСТОВИ

1- Празник посвећен Светим апостолима Петру и Павлу (12. јул)
2- Празник посвећен бесребреницима Козми и Дамјану који су људе лечили бесплатно, строго
поштујући Христову заповест “бадава примисте, бадава дајите” (14. новембар)
3- Празник посвећен Димитрију Солунском, античком заповеднику Солуна, који је страдао због
ширења хришћанства (8. новембар)
4- Сабор Светих славних и свехвалних апостола (13. јул)
5- Празник посвећен Светом Николи (19. децембар)

Завршни део часа-5 минута саопштава -даје повратну
резултате рада на информацију да
Вероучитељ ће ученицима још једном истаћи значај празника али и да пуноћу наше основу ли је задовољан
вере можемо једино доживити кроз Евхаристију. Договарамо се са ученицима који направљених постигнућем и
желе да дођу у недељу на Литургију. бележака формативном и
- даје препоруке и сумативном
Ученици добијају материјал који могу да користе код куће-Веронаука кроз
енигматику даља упутства за

https://anyflip.com/scxpd/sboi/ рад

оценом

-предлаже и

усваја наредни

пројекат





Евалуација и самоевалуција -мотивише -пише извештај
о реализованим
Евалуција-Имајући у виду да јеовај час интегративан и да има доста аспеката, како ученике да активностима и
бисмо добили значајну повратну информацију, замолићемо ученике да до следећег самоевалуацију
часа на листу папира напишу искрено своје утиске о часу, са могућностима шта им изврше анонимну
се допало а шта не, као и могућностима конструктивних сугестија.
евалуацију

Самоевалуација-Колеге које су реализовале час заједнички ће одржати састанак и
написати извештај.

ФОТОГРАФИЈЕ СА РЕАЛИЗОВАНОГ ЧАСА




























Click to View FlipBook Version