The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by sanja.simicdegraf, 2022-12-05 15:25:27

Priprema-Vera bez dela je mrtva

Priprema-Vera bez dela je mrtva

ПРЕДМЕТ: Верска настава (у корелацији са посластичарством и енглеским језиком)
НАСТАВНА ТЕМА: Вера и живот
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Вера без дела је мртва
РАЗРЕД: прва година
ДАТУМ:
РЕАЛИЗАТОР: 7.12.2022.
АСИСТЕНТИ: Бранко Митрић-катихета
Дејана Лазаревић-проф. посластичарства и Сања Симић де Граф-проф. енглеског
ТИП ЧАСА: језика и педагошки саветник и вршњачки едукатори Тима за пројекте у настави из
МЕТОДЕ РАДА: ОШ,,Вук Караџић“
ОБЛИЦИ РАДА: утврђивање
ИСХОДИ : Демонстративна, вербална, метода практичних вежби употребом веб-алата
групни
Ученик ће бити у стању да:
-разуме Молитву Господњу
-препозна иконе и да их именује
-разликује врлину насупрот греху


-разуме да веру треба доказати на делу

- користи различите изворе за долажење до информација
- учествује у дискусији
- адекватно примењује информационе технологије

- користи доступну ИКТ и другу опрему у истраживању, обради података и приказу
резултата

ОПШТЕ МЕЂУПРЕДМЕТНЕ

КОМПЕТЕНЦИЈЕ: - комуникација

-сарадња

-дигитална компетенција

-решавање проблема

-компетенција за целоживотно учење

-естетичка компетенција

-предузимљивост и предузетничка

КОРЕЛАЦИЈА: предузетништво, посластичарство, енглески, српски језик, информатика


ГЛАВНИ КОРАЦИ:

Потребна опрема / услови / наставна средства / софтвер – апликације - алатиза Планиране Планиране
активности активности
реализацију часа наставника:
ученика:
Пројектор, лаптоп, веб-алати , видео игрица и едукативних тестова - уводи ученике у
Припремне активности: пројекат, -Пажљиво
Вероучитељ Бранко Митрић у сарадњи са професорком посластичарства Дејаном објашњава, слушају
Лазаревић и професорком енглеског језика и педагошким саветником Сањом предлаже и упутства
Симић де Граф осмишљава угледни час. Циљ је приближити наставну јединицу делегира задатке,
,,Вера на делу“ кроз утврђивање градива употребом веб-алата и енигматике као мотивише
занимљивим видом наставе где ће ученици кроз игровне активности и групни рад
заједнички долазити до решења а час ћемо завршити трпезом љубави-дегустацијом
посне пите. Ученици ће по први пут бити у прилици да се повежу са ученицима
основне школе који су у Тиму за пројектне активности и да виде како могу наставу
учинити занимљивом увођењем вршњачког учења и вршњачких едукатора. Ови
ученици су задужени и за техничку подршку око сликања и снимања активности на
угледном часу.
Вероучитељ дели ученике у три групе.

УВОДНИ ДЕО-2 минута
Вероучитељ поздравља ученике и кратко представља госте. Час почињемо
Молитвом Господњом.

ГЛАВНИ ДЕО - прати слушају и
Вероучитељ истиче циљ часа- да утврдимо обрађено градиво на занимљив
начин кроз енигматику, игровне активности, тимски рад али и изненађење на индивидуални и прате
крају часа.
групни рад наставникова
Задатак 1: Мини квиз о Молитви Господњој-5 минута
Кратак мини-квиз колико смо разумели Молитву Господњу. На часу ћемо овај квиз ученика, саветује, упутства

помаже, подстиче - раде

- припрема индивидуално

наставни и у групи на


радити тако што ће групе наизменично добити питања и евидентираћемо материјал - анализирају
одговоре,по један поен по тачном одговору а ученици ће добити линк за овај квиз садржаје
да свако за себе уради. Овај квиз је погодан јер даје аутоматску повратну - прати - излажу своје
информацију и статистику тачних одговора, а истовремено, наставник има оствареност активности
евиденцију ко је и кад радио и на чему може да поради пратећи индивидуално
постигнуће ученика. исхода
Квиз о молитви Господњој https://testmoz.com/5390968 - саопштава

резултате рада на
основу

направљених
бележака

Ученици ће бити охрабрени да у циљу јачања породичних и пријатељских односа
решавају овај квиз заједно са породицом и вршњацима и на тај начин мисионаре
кроз веру на делу ширења речји Божје и разумевања молитве Господње

Задатак 2: Асоцијација-5 минута
Асоцијацију ћемо решити тако што ћемо најпре ограничити време да свака група
може да укупно три пута отвори поље и у међувремену погађа решења колоне или


коначно, а уколико не реше у датом времену отварамо целу асоцијацију. Решење
колоне носи 1 поен а коначно решење 4 поена.
Тимски рад-Ученици ће бити охрабрени да у наредном периоду тимски
осмишљавају сами асоцијације које ће бити презентоване на часовима

ПреAсв1ета МушБко1дете
ПреAчи2ста Једно лБиц2е Тројице
ПреблаAгос3ловена
ББож3ји

БоAгом4ати ЈединБо4родни
БогороAдица СИБН

Господ наш И? сус Христос

РеВч БлагГовести
Део рВече4нице
ДеветБможеГси4ећцаи пре
БВож3ја праГз3ник

ЛВо2гос 7.аГпр2ил

СВло1во ГавГр1ило


Пресвета Мушко дете

Пречиста Једно лице Тројице

Преблагословена Божји

Богомати Јединородни

Богородица СИН

Господ наш Исус Христос

Реч Благовести
Део реченице Девет месеци пре
Божја
Логос Божића
Слово празник

7.април

Гаврило

Задатак 3: Препознавање икона-5 минута

https://wordwall.net/resource/23946152/orthodox-christian-icons-by-sanja-simic-de-

graaf
Изабраћемо опцију са десне стране Open the box где ученици бирају поље и
добијају вишеструки избор. Иконе су исписане на српском и на енглеском језику.
Свака група добија наизменично по три питања:


Истраживање празника кроз домаћи задатак и укрштеницу: Диван си,
Господе, у свим светима својим-укрштеница
Ученици треба да знају да је сваки дан у седмици посвећен одређеном светитељу и
одређеном архангелу и да су всветитељи својим животом и послушањем сведочили
веру на делу и да су они наши молитвеници пред Господом. Објаснићемо да је
данас среда, а по жељи ученици могу да ураде ову укрштеницу код куће
истражујући празнике. Ученицима ће на наредним часовима у оквиру одређених
активности решавати овакве укрштенице и понављати празнике.


1 С В Е Т И А Р Х И ЂА К О Н С Т Е ФА Н

2 ЋИ Р И Л ОВ Д А Н

3 У СЕ К ОВАНИЈ Е ОВАЈ ДАН ЈЕ ПОСВЕЋЕН ЧАСНОМ
4 С Р ЂЕ В Д А Н КРСТУ И СТРАДАЊУ ИСУСОВОМ.
НА ОВАЈ ДАН ЈУДА ЈЕ ПРИМИО 30
5 БЛАГ ОВЕ СТ И СРЕБРЕЊАКА ДА ИЗДА УЧИТЕЉА И

СПАСИТЕЉА ЧОВЕЧАНСТВА

1- Пренос моштију првог великомученика (15. август)
2- Празник посвећен Светом Кирилу и његовој мајци Јулити, који су страдали у великим
Прогонима хришћана за време цара Диоклецијана (28. јул)
3- Празник посвећен мученичком страдању Светог Јована Крститеља, чија је глава одсечена
по наређењу Ирода Антипа и донета на сребрном тањиру пред његову пасторку Салому. Она
је тражила главу Светог Јована Крститеља по наговору своје мајке иродијаде јер је Свети Јован
јавно укорио Ирода и Иродијаду (11. септембар)
4- Празник посвећен светим мученицима Сергију и Влаху. Пострадали су јер су одбили да се
поклоне римским боговима у Сирији (20. октобар)
5- Празник посвећен дану када је Архангел Гаврило објавио радосну вест да ће Богородица
родити Спаситеља, Господа Исуса Христа (7. април)


1 С В Е Т И А Р Х И ЂА К О Н С Т Е ФА Н

2 ЋИ Р И Л ОВ Д А Н

3 У СЕ К ОВАНИЈ Е ОВАЈ ДАН ЈЕ ПОСВЕЋЕН ЧАСНОМ
4 С Р ЂЕ В Д А Н КРСТУ И СТРАДАЊУ ИСУСОВОМ.
НА ОВАЈ ДАН ЈУДА ЈЕ ПРИМИО 30
5 БЛАГ ОВЕ СТ И СРЕБРЕЊАКА ДА ИЗДА УЧИТЕЉА И

СПАСИТЕЉА ЧОВЕЧАНСТВА

1- Пренос моштију првог великомученика (15. август)
2- Празник посвећен Светом Кирилу и његовој мајци Јулити, који су страдали у великим
Прогонима хришћана за време цара Диоклецијана (28. јул)
3- Празник посвећен мученичком страдању Светог Јована Крститеља, чија је глава одсечена
по наређењу Ирода Антипа и донета на сребрном тањиру пред његову пасторку Салому. Она
је тражила главу Светог Јована Крститеља по наговору своје мајке иродијаде јер је Свети Јован
јавно укорио Ирода и Иродијаду (11. септембар)
4- Празник посвећен светим мученицима Сергију и Влаху. Пострадали су јер су одбили да се
поклоне римским боговима у Сирији (20. октобар)
5- Празник посвећен дану када је Архангел Гаврило објавио радосну вест да ће Богородица
родити Спаситеља, Господа Исуса Христа (7. април)

Задатак 4: Повежите које врлине иду насупрот ком греху-5 минута
Свака група има минут и по да напише врлину насупрот греху


Повежи које врлине иду насупрот ком

СМЕРНОСТ греху ОЧАЈАЊЕ У
ЛЕЊОСТИ

ДАРЕЖЉИВОСТ ГНЕВ

ЦЕЛОМУДРЕНОСТ СРЕБРОЉУБЉЕ

МИЛОСРЂЕ ГОРДОСТ
УЗДРЖЉИВОСТ
ЛАКОМОСТ
КРОТОСТ ЗАВИСТ
РЕВНОСТ БЛУД


Повежи које врлине иду насупрот ком

СМЕРНОСТ греху ОЧАЈАЊЕ У
ЛЕЊОСТИ

ДАРЕЖЉИВОСТ ГНЕВ

ЦЕЛОМУДРЕНОСТ СРЕБРОЉУБЉЕ

МИЛОСРЂЕ ГОРДОСТ
УЗДРЖЉИВОСТ
ЛАКОМОСТ
КРОТОСТ ЗАВИСТ
РЕВНОСТ БЛУД

Задатак 5: Божићна укрштеница-10 минута
Укрштеницу смо ограничили на пет минута да решимо. Свака група се договара и
записује за себе одговоре па заједно проверавамо одговоре.


Р

1. Обраћање човека Богу 1 МО Л И Т В А
2. Рођење Христово

3. Младо храстово или церово дрво 2 Б ОЖИ Ћ

4. Божићни славски колач 3 Б А ДЊА К
5. Осушене стабљике пољских култура

6. Символ вере у васкрсење, обавезно за славе 4 Ч Е С Н И Ц А
7. Символ светлости Христове
8. Правило настало дуготрајним понављањем 5 С Л АМА

9. Богом установљена заједница крштених 6 Ж И Т О
10. Прасе или јагње које се пече за Божић
7 СВЕЋА Б
11. Први гост који долази у кућу на Божић

12. Кратка црквена молитва за одређени празник 8 ОБИЧА Ј А

ХД

9 ЦРКВА Њ

10 П Е Ч Е Н И Ц А И

С Т УЦИН Д АН

ТА

11 П О Л О Ж А Ј Н И К

В

12 Т Р О П А Р


Р

1. Обраћање човека Богу 1 МО Л И Т В А
2. Рођење Христово

3. Младо храстово или церово дрво 2 Б ОЖИ Ћ

4. Божићни славски колач 3 Б А ДЊА К
5. Осушене стабљике пољских култура

6. Символ вере у васкрсење, обавезно за славе 4 Ч Е С Н И Ц А
7. Символ светлости Христове
8. Правило настало дуготрајним понављањем 5 С Л АМА

9. Богом установљена заједница крштених 6 Ж И Т О
10. Прасе или јагње које се пече за Божић
7 СВЕЋА Б
11. Први гост који долази у кућу на Божић

12. Кратка црквена молитва за одређени празник 8 ОБИЧА Ј А

ХД

9 ЦРКВА Њ

10 П Е Ч Е Н И Ц А И

С Т УЦИН Д АН

ТА

11 П О Л О Ж А Ј Н И К

В

12 Т Р О П А Р

Основци едукатори средњошколцима-5 минута
Сарадња са основном школом ,,Вук Караџић“ -Милостиви Самарјанин кроз
драматизацију градива коју су припремили основци и поставили снимак који
гледамо. Две ученице из ове основне школе презентују пројекат
Прича о Милостивом Самарјанину у модерном руху

https://www.youtube.com/watch?v=_rVfz-BjGBg
*Погледајте додатне активности које су урадили основци кроз интегративну
наставу о Милостивом Самарјанину

https://www.youtube.com/watch?v=YQUuKNRLao8&t=17s


Завршни део часа-5 минута саопштава -даје повратну
резултате рада на информацију да
Агапе-трпеза љубави. Дегустирамо посну питу коју нам је припремила професорка основу ли је задовољан
посластичарства са својим ученицима посластичарима и уводимо ученике у велики направљених постигнућем и
пројекат поводом Божића и вере на делу а то су хуманитарне активности где ћемо бележака формативном и
кроз различите пројекте љубављу, заједништвом и вером на делу помагати - даје препоруке и сумативном
потребитим.
даља упутства за

рад

оценом

-предлаже и

усваја наредни

пројекат

Евалуација и самоевалуција -мотивише -пише извештај
о реализованим
Евалуција-Имајући у виду да јеовај час интегративан и да има доста аспеката, како ученике да активностима и
бисмо добили значајну повратну информацију, замолићемо ученике да до следећег самоевалуацију
часа на листу папира напишу искрено своје утиске о часу, са могућностима шта им изврше анонимну
се допало а шта не, као и могућностима конструктивних сугестија.
евалуацију

Самоевалуација-Колеге које су реализовале час заједнички ће одржати састанак и
написати извештај.


Click to View FlipBook Version