I Сајам туризма и гастрономије кроз интегративну наставу куварства, посластичарства и страних језика Реализатори: координаторка пројекта и професорка посластичарства Дејана Лазаревић професорка немачког језика Оливера Чикарић професорка куварства Љиљана Јовановић професорка маркетинга Ивана Драгићевић Захваљујемо професоркама енглеског језика Гордани Стојановић и француског језика Весни Равњак на несебичној подршци као и свим ученицама који су учествовали у пројету. Захваљујемо директору Милану Недељковићу на подршци у реализацији.
ПРИПРЕМА Разред: интегративна настава ученика различитих разреда Средње економске школе кроз вертикално и хоризонтално повезивање Назив наставне теме: Први Сајам туризма и гастрономије у средњој економској школи Датум: 3.3.2023. Тип часа: обрада, утврђивање Методе рада: демонстративна, вербална, практичних радова Облици рада: групни Корелација:куварство, посластичарство, маркетинг, језици (енглески, француски, немачки, турски, руски), историја, географија
ИСХОДИ : Ученик ће бити у стању да: -наброји најзаступљеније намирнице у исхрани различитих кухиња/ посластица на различитим језицима - да наведе најпознатија јела за сваку кухињу на различитим језицима - познаје културу исхране народа ових кухиња - познаје територијалну заступљеност ових кухиња - разликује посуде и начине сервирања јела / посластице - разликује норматив за одређена нациопнална јела наведених кухиња -одржава припремљено јело до сервирања и сервира национална јела / посластице -промовише јела сваке националне кухиње на тај начин повезујући различите културе -упореди своју националну кухињу са другим културама -примени неке од ових специјалитета у свакодневном животу у смислу дегустације или припреме
ОПШТЕ МЕЂУПРЕДМЕТНЕ КОМПЕТЕНЦИЈЕ: -комуникација -сарадња - предузимљивост и предузетничка компетенција -одговоран однос према здрављу -одговоран однос према околини -одговорно учешће у демократском друштву -решавање проблема -компетенција за целоживотно учење -естетичка компетенција
ГЛАВНИ КОРАЦИ ПРИПРЕМНЕ АКТИВНОСТИ: ПОСЛАСТИЧАРСТВО И КУЛИНАРСТВО Ученике , након још ранијег упознаваља са историјатом одабраних националних кухиња, делимо у групе, ( свака група је задужена за кухуњу одређене државе)... Приступају припреми јела/ посластице која се састоји од неколико фаза: - припрема потребних намирница( механичка обрада) - термичка обрада намирница - хлађење ( за јела која се припадају хладној кухињи - одабир и припрема посуђа за сервирање - сервирање јела/ посластица и - декорисање јела /посластице Наставник све време кординира групама, тако што: Надзире рад ученика, консултује се са њима у вези саме израде јела/посластице, као и око декоративног дела, одговара на питања ученика , сугерише им на одређене детаље, наводи их да сами дају предлоге и иницирају употребу различитих алата и техника обраде. Ученици дају предлоге за декоративни део, сервирају и декоришу самостално јело/ посластицу.
ГЛАВНИ КОРАЦИ ПРИПРЕМНЕ АКТИВНОСТИ: МАРКЕТИНГ У сарадњи са ученицима, осмишљавамо промотивни материјал та сваку државу чији се специјалитети презентују на Сајму туризма, а потом штампамо промотивни материјал. Такође, обезбеђујемо заставице за сваку државу. ЈЕЗИЦИ У сарадњи са Активом за језике, ученици са својим наставницима осмишљавају и праве паное за државе које ће презентовати. Ученици истражују на интернету о туристичкој и гастрономској понуди земаља учесница на Сајму, пишу текстове о туристичкој и гастрономској понуди, а затим и преводили на језике земаља учесница, припремају фотографије потребна за израду паноа. Наставници са ученицима увежбавају текст на различитим језицима држава које ће презентовати на Сајму туризма.
ГЛАВНИ КОРАЦИ ПРИПРЕМНЕ АКТИВНОСТИ: ПРОСТОР Сајам туризма се одржава у посебној просторији-школски ресторан за потребе часова куварства и посластичарства. Обезбеђује се простор за промоцију, са уређеним столовима на којима ће бити промотивни материјал, заставе земаља, гастрономски специјалитети а инад столова ће стајати пано са карактеристикама тих земаља који ће послужити као материјал који ће ученици презентовати. У другом делу просторије, организоване су столице за госте који ће бити публика. Директор, помоћница дириктора и координаторка пројекта у договору одлучују да позову своје дугогодишње сараднике да присуствују Сајму, Туристичку организацију града Лознице, туристичке агенције „Подриње-турс“ и представнике ОШ „Вук Караџић“ из Лознице (наше сталне сараднике-професорка енглеског језика и књижевности и педагошки саветника Сања Симић де Граф и вероучитељ отац Јован Секулић). Поред гостију, присуствоваће и наставници који су помогли у реализацији а позване ће бити и друге колеге у складу са организацијом простора и капацитетом.
УВОДНИ ДЕО-3 минута Планиране активности наставника Планиране активности ученика Ученица, водитељка програма, поздравља госте и отварамо Први сајам туризма у Економској школи. -пружају подршку ученицима, надгледају, мотивишу, подржавају, објашњавају -прате постигнуће и рад ученика, индивидуално и у групи -презентују, сарађују, слушају упутсва водитељке, слушају једни друге
ГЛАВНИ ДЕО Планиране активности наставника Планиране активности ученика Истицање циља интегративног часа Данас смо се окупили у Средњој економској школи да кроз заједнички рад и сарадњу различитих наставника и ученика различитих разреда,м кроз међупредметно повезивање, да вам прикажемо гастрономску понуду различитих земаља кроз занимљив интегративан час Први Сајам туризма и гастрономије -пружају подршку ученицима, надгледају, мотивишу, подржавају, објашњавају -прате постигнуће и рад ученика, индивидуално и у групи -презентују, сарађују, слушају упутсва водитељке, слушају једни друге
ГЛАВНИ ДЕО Планиране активности наставника Планиране активности ученика ПРЕЗЕНТАЦИЈА – 32 МИНУТА Ученици представљају представљање јела / посластице , тако што се по два ученика из сваке групе ( који се унапред добровољно јавили) презентују паное и државе на њиховом матерњем језику, презентују националну кухињу, чија јела / посластице су практични и припремили укратко описујући карактеристике саме кухиње, набрајајући најпознатија јела /посластице које су припремили и које се налази на изложбеном столу. -пружају подршку ученицима, надгледају, мотивишу, подржавају, објашњавају -прате постигнуће и рад ученика, индивидуал но и у групи -презентују, сарађују, слушају упутсва водитељке, слушају једни друге
ЗАВРШНИ ДЕО Планиране активности наставника Планиране активности ученика ПОЗДРАВЉАЊЕ ПУБЛИКЕ И ЗАХВАЉИВАЊЕ НА ПОСЕТИ И ДЕГУСТАЦИЈА -10 МИНУТА Након презентације туристичке и гастрономске понуде, водитељка позива публику да узму промотивни материјал и приступе дегустацији -позивају госте и дају им смернице да приступе дегустацији -разговарају са гостима о томе да ли им се свидео овакав вид презентације -пружају подршку ученицима, надгледају, мотивишу, подржавају, објашњавају -прате постигнуће и рад ученика, индивидуално и у групи -позивају госте да пробају специјалитете -промовишу гостима специјалитете за које су задужени -Одговарају гостима на питања -презентују, сарађују, слушају наставнике и госте, слушају једни друге
ЕВАЛУАЦИЈА За ученике и наставнике обезбежени су евалуациони листићи које ће попунити анонимно. Сваки учесник (и наставник и ученик) урадиће самоевалуацију и предлоге за наредни Сајам туризма. Са гостима ће се обавити разговор и мишљења ће се евидентирати у смислу евалуације како би следећи Сајам био још успешнији.
РЕАЛИЗАЦИЈА Захваљујемо се Тиму за пројекте у настави ОШ ,,Вук Караџић”, Лозница који води професорка енглеског језика и књижевности и педагошки саветник Сања Симић де Граф и то: ученици седмог разреда Марти Ђуричић, која је, на молбу координаторке пројекта Дејане Лазаревић, обезбедила видеозапис за Економску школу. Уживајте у снимку овде https://www.youtube.com/watch?v=7pf6FbJBerc&t=27s Ученицама седмог разреда Ђурђини Ђурић и осмог разреда Дуњи Симић које су обавиле интервју са професорком маркетинга Иваном Драгићевић која је једна од реализаторки овог пројекта, а тај видео-запис можете погледати овде https://www.youtube.com/watch?v=rz9F8VK354s
Велика нам је част да смо похвалу за овај пројекат добили и из самог Министарства просвете, од господина Милана Пашића, а пројекат је промовисан на фејсбук страници Министарства просвете
ПРИЛОЗИ СА ЧАСА