Вера без дела је мртва
(Јак. 2,26)
ПРЕДМЕТ: Верска настава (у корелацији са посластичарством и енглеским
језиком)
НАСТАВНА ТЕМА: Вера и живот
НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Вера без дела је мртва
РАЗРЕД: I-2 (Економска школа)
ДАТУМ: 7.12.2022.
РЕАЛИЗАТОР: Бранко Митрић-катихета
АСИСТЕНТИ: Дејана Лазаревић-проф. посластичарства и Сања
Симић де Граф-проф. енглеског језика и педагошки саветник и вршњачки
едукатори Тима за пројекте у настави из ОШ,,Вук Караџић“
ТИП ЧАСА: утврђивање
МЕТОДЕ РАДА: Демонстративна, вербална, метода практичних вежби
употребом веб-алата
ОБЛИЦИ РАДА: групни
ИСХОДИ : Ученик ће бити у стању да:
-разуме Молитву Господњу
-препозна иконе и да их именује
-разликује врлину насупрот греху
-разуме да веру треба доказати на делу
- користи различите изворе за долажење до информација
- учествује у дискусији
- адекватно примењује информационе технологије
- користи доступну ИКТ и другу опрему у истраживању, обради
података и приказу резултата
ОПШТЕ МЕЂУПРЕДМЕТНЕ - комуникација
КОМПЕТЕНЦИЈЕ: -сарадња
-дигитална компетенција
-решавање проблема
-компетенција за целоживотно
учење
-естетичка компетенција
-предузимљивост и предузетничка
КОРЕЛАЦИЈА: предузетништво, посластичарство, енглески,
српски језик, информатика
ГЛАВНИ КОРАЦИ:
Потребна опрема / услови / наставна средства / софтвер – апликације - алатиза
реализацију часа
Пројектор, лаптоп, веб-алати , видео игрица и едукативних тестова
Припремне активности:
Вероучитељ Бранко Митрић у сарадњи са професорком посластичарства Дејаном
Лазаревић и професорком енглеског језика и педагошким саветником Сањом Симић де
Граф осмишљава угледни час. Циљ је приближити наставну јединицу ,,Вера на делу“
кроз утврђивање градива употребом веб-алата и енигматике као занимљивим видом
наставе где ће ученици кроз игровне активности и групни рад заједнички долазити до
решења а час ћемо завршити трпезом љубави-дегустацијом посне пите. Ученици ће по
први пут бити у прилици да се повежу са ученицима основне школе који су у Тиму за
пројектне активности и да виде како могу наставу учинити занимљивом увођењем
вршњачког учења и вршњачких едукатора. Ови ученици су задужени и за техничку
подршку око сликања и снимања активности на угледном часу.
Вероучитељ дели ученике у три групе.
УВОДНИ ДЕО-2 минута
Вероучитељ поздравља ученике и кратко представља госте. Час почињемо Молитвом
Господњом.
Оче наш
Оче наш, који си на небесима,
да се свети име Твоје,
да дође царство Твоје,
да буде воља Твоја,
и на земљи као и на небу;
хлеб наш насушни дај нам данас,
и опрости нам дугове наше.
као што и ми опраштамо дужницима својим;
и не уведи нас у искушење,
но избави нас од злога.
(Мт. 6, 9-13)
Квиз о молитви Господњој
https://testmoz.com/5390968
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
- уводи ученике у пројекат, објашњава, -Пажљиво слушају упутства
предлаже и делегира задатке, мотивише
ГЛАВНИ ДЕО
Вероучитељ истиче циљ часа- да утврдимо обрађено градиво на занимљив
начин кроз енигматику, игровне активности, тимски рад али и изненађење на
крају часа.
Задатак 1: Мини квиз о Молитви Господњој-5 минута
Кратак мини-квиз колико смо разумели Молитву Господњу. На часу ћемо овај
квиз радити тако што ће групе наизменично добити питања и евидентираћемо
одговоре,по један поен по тачном одговору а ученици ће добити линк за овај
квиз да свако за себе уради. Овај квиз је погодан јер даје аутоматску повратну
информацију и статистику тачних одговора, а истовремено, наставник има
евиденцију ко је и кад радио и на чему може да поради пратећи индивидуално
постигнуће ученика.
Квиз о молитви Господњој https://testmoz.com/5390968
Ученици ће бити охрабрени да у циљу јачања породичних и пријатељских
односа решавају овај квиз заједно са породицом и вршњацима и на тај начин
мисионаре кроз веру на делу ширења речји Божје и разумевања молитве
Господње
Квиз о молитви Господњој https://testmoz.com/5390968
ЗАШТО МОЛИТВА ПОЧИЊЕ РЕЧИМА
ОЧЕ НАШ?
1. Зато што је тако Господ рекао.
2. Зато што тиме признајемо Бога као Оца само одређеног
изабраног броја људи.
3. Зато што тиме потврђујемо синовску љубав према Богу и
братску љубав према према свим људима које је Бог створио а
који су наша браћа.
4. Зато што се овом молитвом молимо искључиво за нашу
породицу и пријатеље.
* Кликни на плаву тачку да видиш да ли је одговор тачан.
ШТА ЗНАЧЕ РЕЧИ КОЈИ СИ НА
НЕБЕСИМА
1. Да је наш земаљски живот привремен и да треба да га уредимо
тако да бисмо се преселили у вечни живот са Богом.
2. Да је Бог далеко од нас.
3. Да је Бог на небу, а ми на земљи.
4. Да имамо два оца- једног на небу а другог на земљи.
* Кликни на плаву тачку да видиш да ли је одговор тачан.
ШТА ЗНАЧЕ РЕЧИ ДА СЕ СВЕТИ ИМЕ
ТВОЈЕ
1. Да Бог треба да се освети непријатељима нашим.
2. Да је Бог једини свет.
3. Да све што радимо буде достојно Имена Божијега.
4. Да ако не будемо добри, Бог ће да нам се освети.
* Кликни на плаву тачку да видиш да ли је одговор тачан.
ШТА ЗНАЧЕ РЕЧИ ДА ДОЂЕ ЦАРСТВО
ТВОЈЕ
1. Да буде благостање на Земљи са неким побожним царем.
2. Да молимо да што пре завршимо овоземаљски живот како бисмо
се сјединили са Богом у Царству Божијем.
3. Да занемаримо овоземаљски живот већ да чекамо Царство
Небеско које ће доћи.
4. Да се Бог усели у нас и да царује нашим животом од рођења до
смрти и после смрти у Царству Небеском јер је он
најсавршенији владар над нама.
* Кликни на плаву тачку да видиш да ли је одговор тачан.
ШТА ЗНАЧЕ РЕЧИ ДА БУДЕ ВОЉА
ТВОЈА И НА ЗЕМЉИ КАО И НА НЕБУ
1. Да је воља Божија савршена у Царству Небеском где јој се сви
покоравају и да треба да молимо Бога да уреди и наше животе на
земљи по Његовој вољи јер Бог зна шта је најбоље за нас.
2. Да чекамо на земљи да се Бог зацари.
3. Да Бог услиши молитве наше.
4. Да умилостивимо Бога да буде благ према нама.
* Кликни на плаву тачку да видиш да ли је одговор тачан.
ШТА ЗНАЧЕ РЕЧИ ХЛЕБ НАШ
НАСУШНИ ДАЈ НАМ ДАНАС
1. Да нам Бог да свако изобиље.
2. Да још данас Бог услиши молитве наше.
3. Да тражимо од Бога оно што нам је најнеопходније за наше
спасење данас јер је Бог господар нашег живота па не знамо да
ли ћемо сутра доживети и имати шансу да се спасемо.
4. Да нам Бог да богату трпезу.
* Кликни на плаву тачку да видиш да ли је одговор тачан.
ШТА ЗНАЧЕ РЕЧИ И ОПРОСТИ НАМ
ДУГОВЕ НАШЕ КАО ШТО И МИ
ОПРАШТАМО ДУЖНИЦИМА СВОЈИМ:
1. Не може се од Бога очекивати опроштај ако нисмо спремни да
опростимо другим људима.
2. Ако не дугујемо људима ништа, онда не дугујемо ни Богу.
3. Богу није битно да ли ми праштамо другим људима.
4. Прво треба тражити опроштај од Бога, па онда од људи.
* Кликни на плаву тачку да видиш да ли је одговор тачан.
ШТА ЗНАЧЕ РЕЧИ И НЕ УВЕДИ НАС У
ИСКУШЕЊЕ:
1. Да нам Бог обезбеди да на нас не долазе никаква искушења, већ
само добро и опште благостање.
2. Да нам Бог да да искушења победимо вером у Њега и трпљењем,
а не колебањем и падањем у сласти овоземаљског живота.
3. Да нас Бог заштити од непријатеља наших.
4. Да нас Бог не казни.
* Кликни на плаву тачку да видиш да ли је одговор тачан.
ШТА ЗНАЧЕ РЕЧИ НО ИЗБАВИ НАС ОД
ЗЛОГА:
1. Да нас Бог избави од непријатеља наших.
2. Једино зло је ђаво и њега и његових сплетки треба да се чувамо.
3. Да нас Бог заштити од природних непогода.
4. Да нас Бог заштити од завађене браће.
* Кликни на плаву тачку да видиш да ли је одговор тачан.
Задатак 2: Асоцијација-5 минута
Асоцијацију ћемо решити тако што ћемо најпре
ограничити време да свака група може да укупно три
пута отвори поље и у међувремену погађа решења
колоне или коначно, а уколико не реше у датом
времену отварамо целу асоцијацију. Решење колоне
носи 1 поен а коначно решење 4 поена.
Тимски рад-Ученици ће бити охрабрени да у наредном
периоду тимски осмишљавају сами асоцијације које
ће бити презентоване на часовима
ПреAсв1ета МушБко1дете
ПреAчи2ста Једно лБиц2е Тројице
ПреблаAгос3ловена
БоAгом4ати ББож3ји
БогороAдица
ЈединБо4родни
СИБН
Господ наш И? сус Христос
РеВч БлагГовести
Део рВече4нице ДеветБможеГси4ећцаи пре
БВож3ја
ЛВо2гос праГз3ник
СВло1во
7.аГпр2ил
ГавГр1ило
Пресвета Мушко дете
Пречиста Једно лице Тројице
Преблагословена Божји
Богомати Јединородни
Богородица СИН
Господ наш Исус Христос
Реч Благовести
Део реченице Девет месеци пре
Божја
Логос Божића
Слово празник
7.април
Гаврило
Задатак 3: Препознавање икона-5 минута
https://wordwall.net/resource/23946152/orthodox-christian-icons-by-sanja-simic-de-graaf
Изабраћемо опцију са десне стране Open the box где ученици бирају поље и
добијају вишеструки избор. Иконе су исписане на српском и на енглеском језику.
Свака група добија наизменично по три питања:
Истраживање празника кроз домаћи задатак и укрштеницу: Диван си, Господе, у
свим светима својим-укрштеница
Ученици треба да знају да је сваки дан у седмици посвећен одређеном
светитељу и одређеном архангелу и да су всветитељи својим животом и
послушањем сведочили веру на делу и да су они наши молитвеници пред
Господом. Објаснићемо да је данас среда, а по жељи ученици могу да ураде ову
укрштеницу код куће истражујући празнике. Ученицима ће на наредним часовима
у оквиру одређених активности решавати овакве укрштенице и понављати
празнике.
1 С В Е Т И А Р Х И ЂА К О Н С Т Е ФА Н
2 ЋИ Р И Л ОВ Д А Н
3 У СЕ К ОВАНИЈ Е ОВАЈ ДАН ЈЕ ПОСВЕЋЕН ЧАСНОМ
4 С Р ЂЕ В Д А Н КРСТУ И СТРАДАЊУ ИСУСОВОМ.
НА ОВАЈ ДАН ЈУДА ЈЕ ПРИМИО 30
5 БЛАГ ОВЕ СТ И СРЕБРЕЊАКА ДА ИЗДА УЧИТЕЉА И
СПАСИТЕЉА ЧОВЕЧАНСТВА
1- Пренос моштију првог великомученика (15. август)
2- Празник посвећен Светом Кирилу и његовој мајци Јулити, који су страдали у великим
Прогонима хришћана за време цара Диоклецијана (28. јул)
3- Празник посвећен мученичком страдању Светог Јована Крститеља, чија је глава одсечена
по наређењу Ирода Антипа и донета на сребрном тањиру пред његову пасторку Салому. Она
је тражила главу Светог Јована Крститеља по наговору своје мајке иродијаде јер је Свети Јован
јавно укорио Ирода и Иродијаду (11. септембар)
4- Празник посвећен светим мученицима Сергију и Влаху. Пострадали су јер су одбили да се
поклоне римским боговима у Сирији (20. октобар)
5- Празник посвећен дану када је Архангел Гаврило објавио радосну вест да ће Богородица
родити Спаситеља, Господа Исуса Христа (7. април)
1 С В Е Т И А Р Х И ЂА К О Н С Т Е ФА Н
2 ЋИ Р И Л ОВ Д А Н
3 У СЕ К ОВАНИЈ Е ОВАЈ ДАН ЈЕ ПОСВЕЋЕН ЧАСНОМ
4 С Р ЂЕ В Д А Н КРСТУ И СТРАДАЊУ ИСУСОВОМ.
НА ОВАЈ ДАН ЈУДА ЈЕ ПРИМИО 30
5 БЛАГ ОВЕ СТ И СРЕБРЕЊАКА ДА ИЗДА УЧИТЕЉА И
СПАСИТЕЉА ЧОВЕЧАНСТВА
1- Пренос моштију првог великомученика (15. август)
2- Празник посвећен Светом Кирилу и његовој мајци Јулити, који су страдали у великим
Прогонима хришћана за време цара Диоклецијана (28. јул)
3- Празник посвећен мученичком страдању Светог Јована Крститеља, чија је глава одсечена
по наређењу Ирода Антипа и донета на сребрном тањиру пред његову пасторку Салому. Она
је тражила главу Светог Јована Крститеља по наговору своје мајке иродијаде јер је Свети Јован
јавно укорио Ирода и Иродијаду (11. септембар)
4- Празник посвећен светим мученицима Сергију и Влаху. Пострадали су јер су одбили да се
поклоне римским боговима у Сирији (20. октобар)
5- Празник посвећен дану када је Архангел Гаврило објавио радосну вест да ће Богородица
родити Спаситеља, Господа Исуса Христа (7. април)
Задатак 4: Повежите које врлине иду
насупрот ком греху-5 минута
Свака група има минут и по да напише врлину насупрот греху
Повежи које врлине иду насупрот ком
СМЕРНОСТ греху ОЧАЈАЊЕ У
ЛЕЊОСТИ
ДАРЕЖЉИВОСТ ГНЕВ
ЦЕЛОМУДРЕНОСТ СРЕБРОЉУБЉЕ
МИЛОСРЂЕ ГОРДОСТ
УЗДРЖЉИВОСТ
ЛАКОМОСТ
КРОТОСТ ЗАВИСТ
РЕВНОСТ БЛУД
Повежи које врлине иду насупрот ком
СМЕРНОСТ греху ОЧАЈАЊЕ У
ЛЕЊОСТИ
ДАРЕЖЉИВОСТ ГНЕВ
ЦЕЛОМУДРЕНОСТ СРЕБРОЉУБЉЕ
МИЛОСРЂЕ ГОРДОСТ
УЗДРЖЉИВОСТ
ЛАКОМОСТ
КРОТОСТ ЗАВИСТ
РЕВНОСТ БЛУД
Задатак 5: Божићна укрштеница-10 минута
Укрштеницу смо ограничили на пет минута да решимо. Свака
група се договара и записује за себе одговоре па заједно
проверавамо одговоре.
Р
1. Обраћање човека Богу 1 МО Л И Т В А
2. Рођење Христово
3. Младо храстово или церово дрво 2 Б ОЖИ Ћ
4. Божићни славски колач 3 Б А ДЊА К
5. Осушене стабљике пољских култура
6. Символ вере у васкрсење, обавезно за славе 4 Ч Е С Н И Ц А
7. Символ светлости Христове
8. Правило настало дуготрајним понављањем 5 С Л АМА
9. Богом установљена заједница крштених 6 Ж И Т О
10. Прасе или јагње које се пече за Божић
7 СВЕЋА Б
11. Први гост који долази у кућу на Божић
12. Кратка црквена молитва за одређени празник 8 ОБИЧА Ј А
ХД
9 ЦРКВА Њ
10 П Е Ч Е Н И Ц А И
С Т УЦИН Д АН
ТА
11 П О Л О Ж А Ј Н И К
В
12 Т Р О П А Р
Р
1. Обраћање човека Богу 1 МО Л И Т В А
2. Рођење Христово
3. Младо храстово или церово дрво 2 Б ОЖИ Ћ
4. Божићни славски колач 3 Б А ДЊА К
5. Осушене стабљике пољских култура
6. Символ вере у васкрсење, обавезно за славе 4 Ч Е С Н И Ц А
7. Символ светлости Христове
8. Правило настало дуготрајним понављањем 5 С Л АМА
9. Богом установљена заједница крштених 6 Ж И Т О
10. Прасе или јагње које се пече за Божић
7 СВЕЋА Б
11. Први гост који долази у кућу на Божић
12. Кратка црквена молитва за одређени празник 8 ОБИЧА Ј А
ХД
9 ЦРКВА Њ
10 П Е Ч Е Н И Ц А И
С Т УЦИН Д АН
ТА
11 П О Л О Ж А Ј Н И К
В
12 Т Р О П А Р
Основци едукатори средњошколцима-5 минута
МИЛОСТИВИ САМАРЈАНИН
Сарадња са основном школом ,,Вук Караџић“ -Милостиви
Самарјанин кроз драматизацију градива коју су припремили
основци са вероучитељицом Драганом Деспотовић, која је
написала текст у модерном руху, и наставницом Сањом Симић
де Граф кроз пројектне задатке и поставили снимак који гледамо.
Прича о Милостивом Самарјанину у модерном руху
https://www.youtube.com/watch?v=_rVfz-BjGBg
*Погледајте додатне активности које су урадили основци кроз
интегративну наставу о Милостивом Самарјанину
https://www.youtube.com/watch?v=YQUuKNRLao8&t=17s
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
прати индивидуални и групни рад слушају и прате наставникова
ученика, саветује, помаже, подстиче упутства
- припрема наставни материјал - раде индивидуално и у групи на
- прати оствареност исхода - анализирају садржаје
- саопштава резултате рада на основу - излажу своје активности
направљених бележака
Завршни део часа-5 минута
АГАПЕ-ТРПЕЗА ЉУБАВИ
Агапе-трпеза љубави. Дегустирамо посну питу коју нам је
припремила професорка посластичарства са својим ученицима
посластичарима и уводимо ученике у велики пројекат поводом
Божића и вере на делу а то су хуманитарне активности где ћемо
кроз различите пројекте љубављу, заједништвом и вером на
делу помагати потребитим.
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
саопштава резултате рада на -даје повратну информацију да
основу направљених бележака ли је задовољан постигнућем и
- даје препоруке и даља упутства формативном и сумативном
за рад оценом
-предлаже и усваја наредни
пројекат
Евалуација и самоевалуција
Евалуција-Имајући у виду да јеовај час интегративан и да има
доста аспеката, како бисмо добили значајну повратну
информацију, замолићемо ученике да до следећег часа на листу
папира напишу искрено своје утиске о часу, са могућностима шта
им се допало а шта не, као и могућностима конструктивних
сугестија.
Самоевалуација-Колеге које су реализовале час заједнички ће
одржати састанак и написати извештај.
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
-мотивише ученике да изврше -мотивише ученике да изврше
анонимну евалуацију анонимну евалуацију
У прилогу је доступан помоћни наставни материјал за часове
Православног катихизиса - Верске наставе презентације,
тестови, видео материјал и слично
https://branislavilic.blogspot.com/2022/09/blog-post_820.html