The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by sanja.simicdegraf, 2021-02-26 10:35:02

Priprema Sveti sasudi

Priprema Sveti sasudi

НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Свети сасуди

РАЗРЕД: II

ПРИПРЕМА И МАТЕРИЈАЛ: Сања Симић де Граф

РЕАЛИЗАТОР: Предраг Митровић

ВРЕМЕ РЕАЛИЗАЦИЈЕ: два школска часа

ТИП ЧАСА: обрада, увежбавање, утврђивање

МЕТОДЕ РАДА: Демонстративна, вербална, метода практичних вежби

ОБЛИЦИ РАДА: индивидуални, групни

ИСХОДИ : Ученик ће бити у стању да:

- зна да препозна свете сасуде, да их разликује и да зна употребу светих сасуда

- користи доступну ИКТ и другу опрему и материјал

НАСТАВНА СРЕДСТВА: пројектор, лаптоп, презентација, веб-алати

МЕЂУПРЕДМЕТНЕ -компетенција за учење
КОМПЕТЕНЦИЈЕ:

-комуникативна компетенција
-компетенција за рад са подацима и информацијама
-компетенција за сарадњу
-компетенција за решавање проблема
-дигитална компетенција

ГЛАВНИ КОРАЦИ:

Планиране Планиране
активности активности

наставника: ученика:

Уводни део часа -
Припремни део слушај
у
Ученици су унапред подељени у три групе. Ученици се уводе у прогамирану наставу а -уводи ученике у упутст
вероучитељ истиче да ће после сваког слајда имати занимљива квиз питања. наставу, објашњава, ва
настав
Вероучитељ уводи ученике у наставу тако што покреће интерактивну презентацију и даје упутства, дели ника,
показује фотографије светих сасуда. штампан материјал, размењ
ују
покреће мишље
интерактивну ња у
оквиру
презентацију групе

СВЕТИ САСУДИ

Главни део часа -Наставници -Прате
На наредном слајду налазе се описи светих сасуда,а вероучитељ објашњава употребу истичеу циљ часа и интерактивну
светих сасуда. После тога, ученици имају задатак да повежу свете сасуде са њиховим дају даје кратко презентацију
описом. упутство о начину и активно
рада учествују
- вреднују рад и -слушају,

понашање ученика одговарају на

СЛУЖИ КАО ПРИБОР ЗА СВЕТА ЧАША У КОЈУ СЕ СИМВОЛ КОПЉА КОЈЕ ЈЕ ХРИСТУ питања,
ПРИЧЕШЋИВАЊЕ ВЕРУЈУЋИХ УЛИВА ВИНО СА ВОДОМ (КРВ ПРОБОЛО РЕБРА ДОК ЈЕ БИО НА решавају
КРСТУ, ОШТАР ШТАПИЋ КОЈИ
ХРИСТОВА) СЛУЖИ ЗА ВАЂЕЊЕ ЧЕСТИЦА ИЗ енигматику
ПРОСФОРЕ -Читају и
самовреднују
одговоре

ЦРКВЕНИ САСУД У КОЈИ СЕ НА ПУТИР ПОСУДА ИЗ КОЈЕ СВЕШТЕНИК
ЖЕРАВИЦИ СТАВЉА ТАМЈАН И КОПЉЕ ДЕЛИ ВЕРНОМ НАРОДУ НАФОРУ.
ЊИМЕ СЕ КАДИ НА ОДРЕЂЕНИМ ПОКРОВЦИ
МЕСТИМА У ОДРЕЂЕНО ВРЕМЕ КАДИОНИЦА
ЗВЕЗДИЦА
ДИСКОС
КАШИЧИЦА
АНАФОРНИК

ТАЊИРИЋ НА КОЈИ СЕ СТАВЉА СИМБОЛ ВИТЛЕЈЕМСКЕ ЗВЕЗДЕ,ДВА ПОКРОВИ КОЈИМА СЕ ПРЕКРИВА
ХЛЕБ (ТЕЛО ХРИСТОВО) ЗА СВЕТО МЕТАЛНА КРАКА СЈЕДИЊЕНА ХЛЕБ КОЈИ ЈЕ ПРИПРЕМЉЕН ЗА
СВЕТО ПРИЧЕШЋЕ. ОВАКО СЕ
ПРИЧЕШЋЕ КРСТОМ КОЈИ СЕ ПОСТАВЉАЈУ НАЗИВАЈУ МАЛИ ПОКРОВИ, А
НА ДИСКОС КАКО ПОКРОВАЦ НЕ
ВЕЛИКИ СЕ НАЗИВА ВОЗДУХ.
БИ ДОДИРИВАО ЧЕСТИЦЕ
ПРОСФОРЕ

-Ученици имају задатак да на основу описакажу о ком светом сасуду је реч:

СЛУЖИ КАО ПРИБОР ЗА СВЕТА ЧАША У КОЈУ СЕ СИМВОЛ КОПЉА КОЈЕ ЈЕ ХРИСТУ
ПРИЧЕШЋИВАЊЕ ВЕРУЈУЋИХ УЛИВА ВИНО СА ВОДОМ (КРВ ПРОБОЛО РЕБРА ДОК ЈЕ БИО НА
КРСТУ, ОШТАР ШТАПИЋ КОЈИ
КАШ?И?Ч?ИЦА ХРИСТОВА) СЛУЖИ ЗА ВАЂЕЊЕ ЧЕСТИЦА ИЗ
ПРОСФОРЕ
П?У?ТИ?Р
К?ОП?Љ?Е

КАД?ИО?Н?ИЦА ИМЕНУЈ СВЕТЕ АНА?Ф?О?РНИК
САСУДЕ.
ЦРКВЕНИ САСУД У КОЈИ СЕ НА ПОСУДА ИЗ КОЈЕ СВЕШТЕНИК
ЖЕРАВИЦИ СТАВЉА ТАМЈАН И КЛИКНИ НА ДЕЛИ ВЕРНОМ НАРОДУ НАФОРУ.
ЊИМЕ СЕ КАДИ НА ОДРЕЂЕНИМ ЦРВЕНИ
МЕСТИМА У ОДРЕЂЕНО ВРЕМЕ
ПРАВОУГАОНИК
ДА ВИДИШ
РЕШЕЊЕ.

ДИ?С?К?ОС ЗВЕ?З?ДИ?ЦА ПОК?Р?О?ВЦИ

ТАЊИРИЋ НА КОЈИ СЕ СТАВЉА СИМБОЛ ВИТЛЕЈЕМСКЕ ЗВЕЗДЕ,ДВА ПОКРОВИ КОЈИМА СЕ ПРЕКРИВА
ХЛЕБ (ТЕЛО ХРИСТОВО) ЗА СВЕТО МЕТАЛНА КРАКА СЈЕДИЊЕНА ХЛЕБ КОЈИ ЈЕ ПРИПРЕМЉЕН ЗА
СВЕТО ПРИЧЕШЋЕ. ОВАКО СЕ
ПРИЧЕШЋЕ КРСТОМ КОЈИ СЕ ПОСТАВЉАЈУ НАЗИВАЈУ МАЛИ ПОКРОВИ, А
НА ДИСКОС КАКО ПОКРОВАЦ НЕ
ВЕЛИКИ СЕ НАЗИВА ВОЗДУХ.
БИ ДОДИРИВАО ЧЕСТИЦЕ
ПРОСФОРЕ

-У следећем задатку ученици имају фотографије светих сасуда и њихове називе. Њихов
задатак је да повежу свети сасуд са одговарајућом фотографијом:

ПОВЕЖИ НАЗИВЕ СВЕТИХ САСУДА СА ЊИХОВИМ СЛИКАМА

КОПЉЕ 1 23

КАШИЧИЦА

КАДИОНИЦА

АНАФОРНИК
456

ДИСКОС

СУД ЗА ТОПЛУ
ВОДУ

ПУТИР

ПОКРОВЦИ
789

ЗВЕЗДИЦА

-Наредни задатак се односи да ученици на основу фотографије одређеног светог сасуда
погоде о ком је светом сасуду реч:

КАШИЧИЦА КОПЉЕ

ДИСКОС АНАФОРНИК КАДИОНИЦА

ЗВЕЗДИЦА ПОКРОВЦИ ПУТИР СУД ЗА ТОПЛУ
ВОДУ

КАШИЧИЦА КОПЉЕ

ДИСКОС АНАФОРНИК КАДИОНИЦА

ЗВЕЗДИЦА ПОКРОВЦИ ПУТИР СУД ЗА ТОПЛУ
ВОДУ

КАШИЧИЦА КОПЉЕ

ДИСКОС АНАФОРНИК КАДИОНИЦА

ЗВЕЗДИЦА ПОКРОВЦИ ПУТИР СУД ЗА ТОПЛУ
ВОДУ

КАШИЧИЦА КОПЉЕ

ДИСКОС АНАФОРНИК КАДИОНИЦА

ЗВЕЗДИЦА ПОКРОВЦИ ПУТИР СУД ЗА ТОПЛУ
ВОДУ

КАШИЧИЦА КОПЉЕ

ДИСКОС АНАФОРНИК КАДИОНИЦА

ЗВЕЗДИЦА ПОКРОВЦИ ПУТИР СУД ЗА ТОПЛУ
ВОДУ

КАШИЧИЦА КОПЉЕ

ДИСКОС АНАФОРНИК КАДИОНИЦА

ЗВЕЗДИЦА ПОКРОВЦИ ПУТИР СУД ЗА ТОПЛУ
ВОДУ

КАШИЧИЦА КОПЉЕ

ДИСКОС АНАФОРНИК КАДИОНИЦА

ЗВЕЗДИЦА ПОКРОВЦИ ПУТИР СУД ЗА ТОПЛУ
ВОДУ

КАШИЧИЦА КОПЉЕ

ДИСКОС АНАФОРНИК КАДИОНИЦА

ЗВЕЗДИЦА ПОКРОВЦИ ПУТИР СУД ЗА ТОПЛУ
ВОДУ

-Следећи задатак је да на основу фотографије без понуђених одговора погоде свети
сасуд:

КАШИЧИЦА КОПЉЕ СУД ЗА ТОПЛУ
ВОДУ

АНАФОРНИК ДИСКОС . ПУТИР

ПОКРОВЦИ ЗВЕЗДИЦА КАДИОНИЦА

-Свака група добија одштампану осмосмерку и ограничено време да је реше.
Победничка група је она група која у предвиђено време пронађе што више светих
сасуда у осмосмерци:

П З В Е З Д И ЦА

АОМЏ Е М Р ДК 8

1 Н Л К О П Љ Е ИА

А И А Р Ф А И СД

Ф ХШВ О А Е КИ

О А И Т Д В Р ОО

Р Р Ч Р И Л Ц СН 7

2 Н А И Ђ Е Л И ИИ

И В Ц Е Г У Д ИЦ

КХ А П У Т И Р А

3 456

П З В Е З Д И ЦА

АОМЏ Е М Р ДК 8

1 Н Л К О П Љ Е ИА

А И А Р Ф А И СД

Ф ХШВ О А Е КИ

О А И Т Д В Р ОО

Р Р Ч Р И Л Ц СН 7

2 Н А И Ђ Е Л И ИИ

И В Ц Е Г У Д ИЦ

КХ А П У Т И Р А

3 456

-Следећа игра је да на основу испреметаних слова погоде о ком је светом сасуду реч.
Групе бирају испреметану реч наизменично а могу да искористе и малу помоћ уколико
не знају одмах одговор која се састоји у откривању фотографије светог сасуда који се
крије иза испреметаних речи:

ОТКРИЈ КОЈИ СЕ СВЕТИ САСУД НАЛАЗИ У РЕЧИ СА
ИСПРЕМЕТАНИМ СЛОВИМА

ПОЉЕК РКОПВОИЦ СОКСИД ДСУ АЗ ЛПУТО ЦИАВЕЗДЗ
ОУДВ

СЛИКА СЛИКА СЛИКА СЛИКА СЛИКА

К?ОП?Љ?Е ПОК?Р?О?ВЦИ ДИ?С?К?ОС ???СУД ЗА ТОПЛУ ЗВЕ?З?ДИ?ЦА
ВОДУ

ИТРУП ДАИКИОНАЦ КНИРОФНАА ШАКАЦИЧИ

СЛИКА СЛИКА СЛИКА СЛИКА
П?У?ТИ?Р КАШ?И?Ч?ИЦА
КАД?ИО?Н?ИЦА АНА?Ф?О?РНИК

ОТКРИЈ КОЈИ СЕ СВЕТИ САСУД НАЛАЗИ У РЕЧИ СА
ИСПРЕМЕТАНИМ СЛОВИМА

ПОЉЕК РКОПВОИЦ СОКСИД ДСУ АЗ ЛПУТО ЦИАВЕЗДЗ
ОУДВ

К?ОП?Љ?Е ПОК?Р?О?ВЦИ ДИ?С?К?ОС ???СУД ЗА ТОПЛУ ЗВЕ?З?ДИ?ЦА
ВОДУ

ИТРУП ДАИКИОНАЦ КНИРОФНАА ШАКАЦИЧИ

П?У?ТИ?Р КАД?ИО?Н?ИЦА АНА?Ф?О?РНИК КАШ?И?Ч?ИЦА

-Групе добијају питања везана за свете сасуде и ограничено време да запишу одговоре.
Савет је да сваки члан групе напише по један одговор како би брже одговорили и како
би сви равноправно учествовали, а уколико сваки члан не зна, онда се консултује са
групом:

ОДГОВОРИ НА ПИТАЊА

1. Како се зове света чаша у коју се улива вино са водом (крв
Христова)?

2. Шта симболизује и чему служи копље као свети сасуд?
3. Како се зове свети сасуд у који се сатвља тамјан?
4. Шта симболизује звезда?
5. Како се зове свети сасуд из којег свештеник дели нафору?

-Следећи слајд је покривен пољима са бројевима и групе бирају број, отварају поље и
одговарају на питања. Кад се отворе сва поља у позадини погађају који се свети сасуд
који се крије иза тих поља:

ОТВОРИ ПОЉЕ КЛИКОМ НА ЖЕЉЕНО ПИТАЊЕ. КАД ОДГОВОРИШ

ТАЧНО НА ПИТАЊЕ ЈОШ ЈЕДНОМ КЛИКНИ НА ПОЉЕ ДА СЕ

ОТВОРИ СЛИКА. НА СЛИЦИ СЕ НАЛАЗИ СВЕТИ САСУД КОЈИ СЕ ЗОВЕ КАКО И ЧЕМУ

СЛУЖИ?

КОЛИКО

КАШИЧИЦА

КАКО СЕ ЗОВЕ КОРИСТИ 3ШТА ЈЕ ПУТИР?

1ВЕЛИКИ 2СВЕШТЕНИК
ЗА
ПОКРОВ?

ПРИЧЕШЋИВАЊЕ

ВЕРНИХ?

КАД СВЕШТЕНИК КАКО СЕ ЗОВУ ЧИМЕ СУ
КАДИ, ДА ЛИ ТРЕБА СЈЕДИЊЕНИ
РУКОМ ЗАМАХНУТИ 5МАЛИ
6МЕТАЛНИ
4КАКО БИСМО ПОКРОВИ? КРАЦИ
ТАМЈАН ЗВЕЗДИЦЕ?
ПРИНЕЛИ
СЕБИ?

ЗАШТО СЕ СТАВЉА

7 8 9ЗВЕЗДИЦА НА ШТА ЈЕ НАФОРА? ШТА ЈЕ ДИСКОС?
ДИСКОС?

ОТВОРИ ПОЉЕ КЛИКОМ НА ЖЕЉЕНО ПИТАЊЕ. КАД ОДГОВОРИШ

ТАЧНО НА ПИТАЊЕ ЈОШ ЈЕДНОМ КЛИКНИ НА ПОЉЕ ДА СЕ

ОТВОРИ СЛИКА. НА СЛИЦИ СЕ НАЛАЗИ СВЕТИ САСУД КОЈИ СЕ ЗОВЕ КАКО И ЧЕМУ

СЛУЖИ?

КОЛИКО

КАШИЧИЦА

КАКО СЕ ЗОВЕ КОРИСТИ

ВЕЛИКИ СВЕШТЕНИК ШТА ЈЕ ПУТИР?

ПОКРОВ? ЗА

ПРИЧЕШЋИВАЊЕ

ВЕРНИХ?

КАД СВЕШТЕНИК КАКО СЕ ЗОВУ ЧИМЕ СУ
КАДИ, ДА ЛИ ТРЕБА МАЛИ СЈЕДИЊЕНИ
РУКОМ ЗАМАХНУТИ
ПОКРОВИ? МЕТАЛНИ
КАКО БИСМО КРАЦИ
ТАМЈАН
ПРИНЕЛИ ЗВЕЗДИЦЕ?
СЕБИ?

ЗАШТО СЕ СТАВЉА
ЗВЕЗДИЦА НА ШТА ЈЕ НАФОРА? ШТА ЈЕ ДИСКОС?
ДИСКОС?

ОТВОРИ ПОЉЕ КЛИКОМ НА ЖЕЉЕНО ПИТАЊЕ. КАД ОДГОВОРИШ
ТАЧНО НА ПИТАЊЕ ЈОШ ЈЕДНОМ КЛИКНИ НА ПОЉЕ ДА СЕ

ОТВОРИ СЛИКА. НА СЛИЦИ СЕ НАЛАЗИ СВЕТИ САСУД КОЈИ СЕ ЗОВЕ КАКО И ЧЕМУ
СЛУЖИ?

-Градиво утврђујемо игром асоцијација:

ТАAМЈ1АН СБОЛ1И
КАAЂЕ2ЊЕ ШБЕЋ2ЕРА
СЛAА3ВА СИБР3УП
ПРИБОБР4ЗА ЈЕЛО
ИКAО4НА КАШИБЧИЦА
КАДИAОНИЦА

СВЕТИ С? АСУДИ

ЗВЕЗВДИЦА КОГПЉЕ
ВИТСЛИЕМЈЕМВВОСЛК4ИУЗЗУВЈЕЕЗДУ
СТАВЉА СВЕ 3НА ДИСКОС ОШГТ4РО
ВКР2СТ ЧЕССЛТИУЖЦАИИГЗЗ3АПВРАОЂСЕФЊОЕРЕ

ДВА МЕТВА1ЛНА КРАКА ШТГА2ПИЋ

РЕГБ1РО

ТАМЈАН СОЛИ

КАЂЕЊЕ ШЕЋЕРА

СЛАВА СИРУП

ИКОНА ПРИБОР ЗА ЈЕЛО

КАДИОНИЦА КАШИЧИЦА

СВЕТИ САСУДИ

ЗВЕЗДИЦА КОПЉЕ
СИМВОЛИЗУЈЕ
ВИТЛЕЈЕМСКУ ЗВЕЗДУ ОШТРО
СТАВЉА СЕ НА ДИСКОС СЛУЖИ ЗА ВАЂЕЊЕ
ЧЕСТИЦА ИЗ ПРОСФОРЕ
КРСТ
ШТАПИЋ
ДВА МЕТАЛНА КРАКА
РЕБРО

*

Завршни део часа(5 минута)
Ученици су добили линкове са онлајн тестовима које је наставница Сања Симић де
Граф направила употребом веб-алата. Ове тестове ученици ради код куће, у време које
желе и наглашено им је да могу више пута урадити тест јер ће на тај начин утврдити
градиво.
Предности ових тестова су бројне, од тога да ученици одмах добијају евалуацију о

постигнућу до уштеде наставника у прегледању сваког теста појединачно. Кликом на
линк, постоје две опције student а то је приступ тесту, најпре ученик или онај ко ради
тест уписује своје име и презиме и приступа изради теста и administrator где
вероучитељ приступа убацујући овај код SSdG1205 и онда је у могућности да прати
постигнуће ученика, колико има тачних одговора, на којим је питањима погрешио и
целокупну статистику постигнућа сваког ученика понаособ.
Тест 1 https://testmoz.com/q/8215614
Тест 2 https://testmoz.com/q/8215888
Тест 3 https://testmoz.com/q/8216112

Начини провере остварености исхода: -процењују -решавају
Квиз питања, укрштенице, скривалице, интерактивна презентација, онлајн тестови. задатке и
самопроцењу
ју

Самоевалуација и евалуација
Ученици су показују висок ниво пажње и заинтересованости за овај вид наставе. Нарочито су им се допао овакав вид часа у
којем имају прилику да сви учествују, показали су високу мотивацију, нарочито су им се свиделе осмосмерке и асоцијације и
као и откривалице, што се уједно и показало ефектним код памћења компликоване терминологије или учења и утврђивања
вокабулара, док су асоцијација јако погодне за понављање обрађене наставне јединице у целини. Веома је битно то што су
били активни. С обзиром на то да је ово предавање мало теже за њихов узраст, наш оглед је успешно изведен и дошли смо до
закључка да код градива које је захтевно треба прибегавати кратким програмираним мултимедијалним садржајима који су
обогаћени енигматиком као начином провере знања. Такође смо подстакли ученике да сами осмишљавају начине како им је
најлакше да запамте, да истражују и да користе различите изворе знања дајући им конкретне смернице како да уче. Овај вид

наставе је погодан код тематског планирања наставе. Онлајн тестови су се показали изузетно успешним јер ученици одмах
добијају евалуацију о постигнућу а наставника штеди време на прегледању сваког теста појединачно. Такође могу те тестове
урадити и више пута и на тај начин утврдити градиво, а тестови се могу радити како у школи, тако и код куће уз могућност
укључивања и других актера наставног процеса-родитељам вршњака и слично и на један забаван а смислен начин доћи до
трајних знања.

Припрему урадила Сања Симић де Граф
Припрему реализовао Предраг Митровић


Click to View FlipBook Version